Onterechte kritiek op financiën W4 REGIO 5Hij dreef nog wel, maar dat was eigenlijk alles RB PrO verontrust over lawaai vliegtuigen boven Oegstgeest /D wil pendelbus tussen f Rijnland-ziekenhuizen De kloof dichten met gebruikte computers HDC 973 donderdag 25 maart 2004 Ontwikkelingsbedrijf: "WD hanteert verkeerde uitgangspunten' door Janneke Dijke leiderdorp - De kritiek die de WD in Leiderdorp eind vorig jaar uitte op de W4-financiën is onte recht, blijkt uit de beantwoor ding van het Ontwikkelingsbe drijf W4. De liberalen hebben de verkeerde uitgangspunten ge hanteerd en cijfers ten onrechte met elkaar vergeleken. Deson danks heeft de kritiek winst op geleverd, vindt wethouder Mol kenboer. „We hebben nu ver sneld een systeem ontwikkeld waarmee de raad de financiën makkelijker kan vergelijken." Uit de schriftelijke antwoorden op de vragen van de WD blijkt dat de fractie er geen rekening mee heeft gehouden dat het Leiderdorpse Masterplan W4 op sommige onderdelen al is aangepast. De zwembadlocatie is eruit gehaald, de locatie van de Kastanjelaanschool is daar voor in de plaats gekomen. „Zonder die aanpassingen zijn opbrengst- en kostenvergelij- kingen met de oorspronkelijke cijfers weinig zinvol", staat te lezen in de beantwoording. De WD had volgens Molken- boer eerst moeten aankloppen bij het Ontwikkelingsbedrijf W4, het samenwerkingsver band tussen de gemeente Lei derdorp en projectontwikkelaar Bohemen, voordat de partij in december in een commissie vergadering een uitgebreide presentatie gaf van de kritiek punten. „Als je alle uitgangs punten van de raad wist, zou je nooit tot dit beeld gekomen zijn. Als je appels en peren gaat vergelijken, dan kun je er nooit één soort fruit van maken." Molkenboer gaat ervan uit dat de partij niet beter wist. „De mensen die nu in de fractie zit ten, waren er niet vanaf het be gin van W4 bij. Juist daarom zeg ik: leg je wagen eerst eens voor, voordat je furore wilt ma ken." Er zitten meer fouten in het be toog van de WD. De partij vindt dat er te weinig wordt ver diend met bedrijventerrein Vierzicht. Oorspronkelijk zou daar 25.000 vierkante meter be- drijfsoppervlak worden ge bouwd, maar Leiderdorp wil dit uitbreiden naar 45.000 vierkan te meter. Volgens de WD levert dit nauwelijks extra winst op. De partij is daarom tegen de uitbreiding. Uit de beantwoording blijkt hoe de WD op deze redenering komt: de partij brengt de kosten van de aanleg van een nieuwe parallelweg ten laste van Vier zicht. „Terwijl we hadden afge sproken dat de parallelweg daar niet uit gedekt zou worden", zegt Molkenboer. „De parallel weg, het verleggen van de Pers ant Snoepweg en de fietsbrug over de A4 hoefden niet uit W4 betaald te worden." Nu blijkt dat Vierzicht veel meer geld op levert dan aanvankelijk ge dacht, wil de gemeente een deel van de parallelweg uit die winst betalen. „Maar dan moet de WD natuurlijk niet zeggen dat de netto winst van Vierzicht veel kleiner is dan gepland." De gemeente heeft een systeem ontwikkeld waarmee alle ont wikkelingen makkelijk te verge lijken zijn. „Dat waren we al van plan, maar dat hebben we nu versneld gedaan. Zo'n over zicht komt er ook voor het cen trumplan." De wethouder wil dinsdag, als het onderwerp in een besloten commissieverga dering aan de orde is, vragen of elke fractie een financieel ex pert wil afvaardigen. „Die men sen kunnen we dan regelmatig bijpraten, want het is enorm complexe materie." De WD kan nu nog niet reage ren op de beantwoording. Don derdagavond vergadert de frac tie erover. Een financieel expert heeft de fractie op dit moment niet. Voorheen was dit Van de Ven, maar dit commissielid stapte in december op. Hij vond dat zijn integriteit was aangetast door Molkenboer, die zei dat Van de Ven de materie als een ouderwetse projectont wikkelaar benaderde. Opbrengst Mauritskwartier lager De kans bestaat dat de ge plande opbrengst niet wordt gehaald in het Mauritskwar tier, het nieuwe woonwijkje vlak naast de Doeshaven in Leiderdorp. Dat staat in de notitie 'Grondexploitatie W4'. Ook de ontwikkeling van bedrijventerrein Bo spoort lijkt risicovoller dan een paar jaar geleden. Aan de andere kant maakt Lei derdorp op de deelgebieden die eerder op de rol staan, veel meer winst dan gedacht. In het Mauritskwartier kun nen minder huizen gebouwd worden dan gepland, en ook is de woningmarkt aanmer kelijk verslechterd, stelt de notitie. In dit wijkje moeten dure huizen komen. Vanwe ge sanering van de Kleine Zandput heeft Leiderdorp subsidie van de provincie nodig om een sluitende grondexploitatie te krijgen. Ook voor bedrijventerrein Bospoort geldt dat de markt verslechterd is. Omdat dat gebied wat groter is gewor den, valt de schade daar mee. Toch is wethouder Molken boer optimistisch. „Het is nog niet uitgekristalliseerd. Er komt nog een bijgestelde exploitatie." Het Maurits kwartier kan eventueel dich ter bebouwd worden. Bo vendien valt de opbrengst van bedrijventerrein Vier zicht alles mee. „Dinsdag la ten we zien dat we alle eind- waardes halen, en dat we ook de fietsbrug en de ver legging van de Persant Snoepweg kunnen wegwer ken. Het is eigenlijk een gi gantische prestatie dat we dat nu al op deze manier kunnen dekken." oegstgeest - De verdubbeling van het aantal klachten uit Oegstgeest over vliegtuiglawaai moet voor de gemeente aanlei ding zijn om actie te onderne men. PrO-raadslid M. Poel mans denkt daarbij aan een ei gen geluidsmeetpunt in Oegst geest of de ondersteuning van burgerinitiatieven voor geluids metingen. Poelmans heeft zijn vragen schriftelijk aan het Oegstgeestse college van burgemeester en wethouders gesteld. Hij wil bo vendien van B en W weten wat het standpunt van de gemeente is ten aanzien van de voorgeno men uitbreiding van Schiphol. Die uitbreiding met een zesde baan zou meer vliegverkeer over Leiden, Oegstgeest en Warmond opleveren. Het geluidsmeetpunt in Oegst geest is door de gemeenteraad overigens al eerder gevraagd, tijdens de begrotingsbehande ling eind 2003. „Volgens Schip hol kan Oegstgeest geen over last ondervinden, omdat het buiten het meetgebied ligt. De gemeenteraad is niet gek en heeft het college opgedragen een eigen geluidspunt in te richten", aldus Poelmans. Het PrO-lid wil tevens weten of Oegstgeest particuliere initiatie ven om geluidsoverlast van Schiphol te meten kan onder steunen. Zoals bijvoorbeeld de Leidse website www.geluids- .net, itjema nieuwe directeur ïgheemraadschap Rijnland I/regio - Aart Haitjema per 1 januari de nieuwe ";s-algemeen directeur iet Hoogheemraadschap ijnland. Haitjema (53), nu fcjverkzaam bij PriceWater- 'Coopers, wordt de opvol- Harry Bruens en is iedragen bij gedeputeerde van Zuid-Holland. Op 1 |ri worden de waterschap- iDe Oude Rijnstromen, rJ Haarlemmermeer en en Wiericke opgenomen jlet Hoogheemraadschap rRijnland. Tot de fusie geeft Jma leiding aan de com- die de samenvoeging jjereidt. idorp/alphen - De Al- uie WD-fractie wil een itïlbusverbinding tussen de n nd-ziekenhuizen in Al- haan den Rijn en Leider- jrl De busverbinding met efdorp schiet tekort, vindt Trirtij. Vooral ouderen zou- otierdoor in de problemen dn- e gesprek met de zieken- icjrectie heeft de WD haar gdheid uitgesproken óver nsvoersproblemen. De frac- mt met een voorstel voor een onderzoek naar de wense lijkheid van een pendelbusver binding. Het Rijnland Zieken huis is eventueel bereid mee te werken aan een onderzoek. Als de gemeente ook meedoet, zijn wij bereid mee te kijken", zegt woordvoerster J. Schrijne- maekers. De WD maakt zich ook zorgen over de aangekondigde bezui nigingen van het ziekenhuis, die mogelijk leiden tot een slui ting van de Alphense nachtzorg yopr kort-verblijfpatiënten. 'Nienke Ledegang Restauratie oud Warmonds schip schiet op senaar - De woonkamer het Wassenaarse Tuinpad tvol computers, want een hikte werkruimte hebben ze niet. De Keniase Millicent ongo en haar man Jos Fon- runnen, samen mettech- Roger van Mierlo, sinds an- alve maand het bedrijfje puters for Development. ederland zamelt het drietal nikte pc's en andere hard- :in om ze beschikbaar te en aan ontwikkelingslan- Fonteijn: „Ik ben it'er, Mil- it komt uit het ontwikke- werk. Samen liepen we al paar jaar rond met het idee aan ontwikkelingshulp te i. We zochten iets prak- iets dat niet te groot zou Het is eigenlijk heel logisch ve hier op uit zijn geko- Kijk, misschien hebben dkkelingslanden in de eer- laats eten en kleding no- daar er is ook schreeuwen- ehoefte aan computers." ongo voegt daar aan toe: in Kenia of Ghana wil weten hoe je een compu- ebruikt. Het is hun weg zelfstandigheid en zelfred- ïheid. Bovendien gaat met net een wereld voor die sen open. Ook voor prakti- zaken: als ze een waterput n bouwen, kunnen ze dat aulp van internet heel pro- oneel aanpakken. Het kan ote kloof tussen rijke en i landen - die nog altijd ir wordt - een klein beetje einen." Ondongo en Fonteijn 1 voorop dat ze geen 'gar- wilden verzamelen, imige mensen zijn wat als wij hun oude compu- iet willen hebben, maar wij n alleen pentiumcompu- liefst pentium 2. Anders en ze er daar nog niets Er is in veel van die landen en internetaansluiting, j de hardware ontbreekt, willen wij in kunnen voor- i aag naar de computers is a ruim een maand, al ii n. „Terwijl we nauwelijks ne maken. Alles gaat via 0 ïbsite of mond-tot-mond- il ne. We krijgen honderden agen uit allerlei landen", It Ondongo. Momenteel er 150 computers in de g van Computers for De- iment, maar komende ld krijgt de stichting dui- oude computers van Phi- ,Dat is fantastisch, maar lag blijft vele malen groter nj nu kunnen bieden." >m ook zijn Ondongo en iijn streng in hun selectie. rschepen een stel compu- lleen als ter plaatse ge le docenten zijn en er één id verantwoordelijk wordt de computers en het ge- ervan. Verder werkt Com- s for Development samen rganisaties die ter plekke en bijspringen ('wij kun- en technisch probleem per telefoon vanuit Ne- ïd oplossen'). Ook hante- een 'bottom-up benade- de vraag moet uit de lan- elf komen. Computers for opment zal een school of luis nooit pushen een Millicent Ondongo en haar man Jos Fonteijn hebben inmiddels zoveel computers dat het niet meer in de huiskamer past. Foto: Dick Hogewoning computer te nemen. „Je moet er niet aan denken dat ze in een kelder terechtkomen", aldus Fonteijn. Ook Nederlandse bedrijven be ginnen de weg naar het drietal te vinden. „Jaarlijks worden in Nederland een half miljoen computers vervangen. De recy cling daarvan is een probleem. Gezien de sociale verantwoor delijkheid die veel bedrijven voelen, is onze stichting een prachtige oplossing", vertelt Ondongo. Enkele opstartproblemen kent het bedrijf - dat op'non-profit- basis werkt - wel. „Eerst dach ten we dat het grootste pro bleem zou zijn hoe we aan computers konden komen, nu blijkt dat het vinden van opslag en werkruimte veel lastiger is. We hebben daar niet zoveel geld voor en inmiddels hebben we zoveel computers dat het niet meer in de huiskamer past. We zijn dus hard op zoek. Ook naar vrijwilligers trouwens, die de computers kunnen nakijken en verpakken", zegt Ondongo. Maar vooralsnog zijn de twee tevreden over hoe de zaken lo pen. In april vertrekt het eerste transport naar het buitenland. Ondongo: „We hebben het ge voel dat we werkelijk iets bij dragen. In Nederland is de markt verzadigd. Alle scholen, buurthuizen en ook vaak be jaardenhuizen hebben compti- ters. Daar is dat heel anders. Ik kom uit Kenia. Daar was het soms al lastig om aan een boek te komen. Je kunt je niet voor stellen hoe belangrijk toegang tot informatie voor een mens is." door Judy Nihof warmond - Een bak roest was het, toen de oude platbodem twee jaar geleden uit het water van de Warmondse Hoflede werd gevist. „Het schip was niet óm aan te zien. Hij dreef nog wel, maar daar was eigenlijk al les mee gezegd," zegt Aad Juf fermans van de gelijknamige jachtwerf. Samen met zijn zoon Marcel is hij al bijna een jaar bezig met de restauratie van een Kagenaar. Het oude 13,5 meter lange schip werd op de kop getikt door de Stichting Zeilvaart Warmond. De restauratie schiet volgens vader en zoon Juffermans aar dig op. Inmiddels is het casco klaar van het schip dat begin vorige eeuw werd gebruikt om kolen, bollen en ander materi aal te vervoeren. „Nu zijn we met de dekken bezig." Omdat de mast en de bijbehorende tuigage van de Kagenaar verlo ren zijn gegaan, worden deze nieuwe gemaakt, op basis van oude tekeningen. De familie Juffermans heeft er varing met het oplappen van oude schepen. Zo restaureer den vader en zoon enkele jaren geleden een honderd jaar oude Westlander, een platbodem die dienst deed als terrasboot van het Leidse cafe Odessa. Met dit schip 'De Groote Juffer' neemt Marcel Juffermans met succes deel aan wedstrijden zoals de Strontrace, een race van het Friese Workum naar Warmond en weer terug. Als de restauratie van de Kage naar achter de rug is, gaat een lang gekoesterde wens van de Stichting Zeilvaart Warmond in vervulling. Dan gaat het schip meedoen aan de wedstrijden die de stichting voor historische bedrijfsvaartuigen organiseert, zoals de Westlander Zeildagen. Het is de bedoeling dat de zee verkenners van het Warmondse Anaconda ermee gaan varen. „Bij de stichting vonden we het altijd jammer dat er geen War monds schip aan de wedstrij den voor dit type schip mee deed. Er was er nog wel eentje in Warmond, maar die is op een gegeven moment verkocht aan Alphense zeeverkenners. Als er in Warmond wedstrijden zijn, komen zij altijd hiernaar toe met twee platbodems", al dus Juffermans, die de Stichting Zeilvaart Warmond twintig jaar geleden hielp oprichten. De Stichting Zeilvaart War mond wilde graag een Kage naar hebben omdat het erfgoed is dat typisch is voor Warmond en omgeving. En het lijkt erop dat dit erfgoed langzaam maar zeker verloren gaat. „Er varen Marcel en Aad Juffermans zijn al bijna een jaar bezig met de restauratie van een Kagenaar. Foto: Hielco Kuipers er nog wel, maar het is eigenlijk allemaal troep." Tot grote vreugde van de stich ting liepen talloze sponsors warm voor het idee om de Ka genaar weer in de vaart te bren gen. Met de restauratie is een bedrag gemoeid van 50.000 eu ro. Op dit moment is nog 30.000 euro nodig. Juffermans verwacht dat dit geld op tafel komt, gezien de toezeggingen. „Maar we kun nen zeker voor het staartje van de restauratie nog wel sponsors gebruiken." Voor het beheer van al het sponsorgeld wordt morgen middag een nieuwe stichting in het leven geroepen: de stichting Hylke Tromp. Frank Manders van de Rabobank Teylingen - de bank is een van de sponsors - wordt daarvan voorzitter. Juf fermans: „Zo'n stichting was een eis van de sponsors. Ze zei den: we:gaan het geld niet zo maar aan iemand geven. Er moet wel een 'apparaat' achter zitten." De naam Hylke Tromp slaat te rug op de inmiddels overleden Warmonder die twintig jaar ge leden het initiatief nam voor de oprichting van de Stichting Zeilvaart Warmond. Ook de Kagenaar gaat de 'Hylke Tromp' heten. Juffermans: „Tromp heeft erg veel energie in de Stichting Zeilvaart War mond gestoken. Hij had een Friese achtergrond en zijn idee was het om de oude bedrijfs vaartuigen hier uit de regio zo als de Westlanders en de Kage- naars op hetzelfde niveau te brengen als de skutsjes in Fries land en er wedstrijden mee te organiseren." De Kagenaar is tijdens de West lander Zeildagen in juni voor het eerst voor het publiek te be zichtigen. Van meedoen aan de wedstrijden is dan nog geen sprake. „Dan is het schip nog niet klaar, maar kan hij wel eventjes te water."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15