Provincie vreest ontwikkeling Valkenburg Leiden, Leiden en nog eens Leiden m Singel Vrijdag 16 apr LEIDEN REGIO Beroemde Leidse ruzie dreunt 400 jaar later nog na Handtekeningen teg< Woutertje Pieterse Start 19.30 uur Start verkoop 25 maarl Bollentelers krijge schade toch vergo* donderdag 25 MAART 200 'Burgerluchtvaart schaadt leefbaarheid én economie' door Erna Straatsma den haag/valkenburg - De pro vincie maakt zich zorgen over de mogelijke komst van burger luchtvaart op vliegkamp Valken burg. Dit zou de leefbaarheid in de regio schaden en de economi sche positie van Rotterdam Air- port bedreigen, meent Zuid-Hol land. In een brief aan de Tweede Ka mer spreken gedeputeerde sta ten de vrees uit voor aanzienlij ke geluidsoverlast. 'De leefkwa liteit in de directe omgeving, maar ook in aangrenzende kwetsbare gebieden als het stil- tegebied Meijendel, zal ingrij pend verslechteren. De provin cie wil de extra milieuhinder voor een van de dichtstbe- bouwde gebieden van Neder land voorkomen.' Een 'eerste economische analy se' geeft volgens GS aan dat een nieuw regionaal vliegveld een 'sterk marktverstorend effect' heeft op de regionale luchtha vens in Rotterdam en Lelystad. 'De provincie is daarom geen voorstander van een tweede re gionale luchthaven, in een toch al zwaar belaste provincie on der de aanvliegroutes van Schiphol'. De provincie pleit voor sluiting van het vliegkamp, om het ge bied geschikt te maken voor woningbouw. 'De enorme be hoefte aan wonen, recreatie en natuur in dit deel van de Rand stad komt niet overeen met een eventuele transformatie van Marinevliegkamp Valkenburg naar civiel gebruik'. GS willen de resultaten van verder onder zoek naar een andere bestem ming van het vliegkamp niet af wachten. De Wassenaarse verkeerswet houder H. Klooster vindt de stellingname van de provincie merkwaardig. „Zij weten blijk baar alles al", zegt de CDA-be- stuurder, die het onderzoek naar de mogelijkheden van commerciële luchtvaart onder steunt. „Allerlei vragen zijn nog niet beantwoord en de provin cie roept alweer dat commerci ële luchtvaart tot onaanvaard bare hinder in de omgeving leidt. Ik begrijp niet waar ze dat op baseren." Klooster heeft zelf 'nog geen positie ingenomen'. „Ik wil eerst afwachten wat het ko mende Kamerdebat oplevert. Tot dat moment hebben wij geen mening over de ontwikke lingsmogelijkheden van Val kenburg." De Tweede Kamer zou deze week praten over Valkenburg. Dat debat is uitgesteld vanwege de rouwperiode voor Juliana. door Silvan Schoonhoven leiden - Een schouderophalen, een glazige blik of een gemom peld 'lekker belangrijk'. Dat zou bij de gemiddelde student in 2004 nog de meest uitgesproken reactie zijn op de kwestie die precies vierhonderd jaar geleden nog te vuur en te zwaard werd uitgevochten. De twist tussen Arminius en Gomarus geldt als Leidens beroemdste ruzie over 's werelds triviaalste vraagstuk, lijkt het. Toch, hoe futiel de kwestie vandaag ook lijkt, het conflict tussen de twee Leidse professoren echoot vierhonderd jaar later nog na. De universiteit organiseert een lezingencyclus over de vete. Arminius en Gomarus waren uitgerekend buren, in de Leidse Nonnensteeg. Over de heg heb ben ze elkaar met argumenten en beledigingen bestookt. Het ging om de kruisdood van Je zus. Sinds deze maand zijn de bloederige details van dat offer weer eens te zien in de film The Passion of the Christ. Maar voor wie vloeide dat bloed? Daarover verschilden de twee professo ren diepgaand van mening. Je zus is voor iedereen gestorven, zei Arminius. Alleen voor een select groepje, hield Gomarus vol. Dat de mens een misbaksel is, daar waren ze het nog over eens. De rjiens is 'onbekwaam tot enig goed en geneigd tot alle kwaad', staat in de Heidelberg- se Catechismus te lezen. De aardbewoner kan zich dus nooit zelf zodanig netjes gedra gen dat hij aan Gods wil vol doet. Daarom is Christus ge stuurd, menen de aanhangers van het gelijknamige geloof. Zonder Jezus is er ook geen redding van de eeuwige pijn. Waar Gomarus en Arminius op botsten, was de vraag hoeveel de mens zelf aan die verlossing kan bijdragen. Volgens Goma rus had de mens niets te kiezen. God heeft namelijk al besloten wie bestemd is voor het eeuwig heil en wie verloren gaat. Jezus is alleen voor dat kleine groepje uitverkorenen aan het kruis ge storven. Arminius daarentegen MEJSTTE lye ,vdAjandu.s, caUnwfu arüins ATLM3NIVS ten-a laws duk.atijhc f4t__ Arminius: ledereen kan het heil aannemen of afwijzen. Gomarus: God heeft al vastgesteld wie verdoemd is of verlost. dichtte de mens vrije wil toe. Die kan het heil dat God hem aanbiedt weigeren. Journalist Agnes Amelink herin nert zich in haar boek De Gere formeerden hoe het onder scheid op haar lagere school met den Bijbel werd uitgelegd. „God deelt de genade uit. Go- maristen geloven dat God jou die genade in handen stopt; ar- minianen menen datje die ge nade zelf uit Gods hand kan aanpakken. Hoe levendig dit onderscheid ons als elfjarigen halverwege de jaren zestig werd ingeprent, mag blijken uit het feit dat mijn gereformeerde buurman en ik ons samen keer den tegen een hervormde klas genoot: wij zijn lekker gomaris- ten!" De ruzie bleef niet zonder ge volgen. De regering bemoeide zich ermee en de kerk organi seerde een grootschalige verga dering. Op de Dordtse synode moest voor eens en altijd wor den uitgemaakt wat de kerk gangers dienden te geloven. De Arminianen (Bavianen ge noemd door hun tegenstan ders) trokken aan het kortste eind. Predikanten die na de Dordtse synode nog de 'Re monstrantse' leer van Arminius verkondigden, werden verban nen of gevangen gezet. „Het escaleerde doordat het ontaardde tot een politieke kwestie", zegt kerkhistoricus Verboom, die de lezingen ver zorgt. „Op de Breestraat heeft zelfs een schans gestaan om de partijen uit elkaar te houden. Het ging toen allang niet meer om de vrije wil." Sindsdien is het nooit meer goed gekomen. Het zal veel (go- maristische) gereformeerden verdrieten dat een remon strantse voorgangster prinses Juliana's uitvaart leidt. Ver boom: „Het verschil tussen ar minianen en gomaristen speelt ook nog in de orthodoxe flank Hij was al jarenlang bezig met het verzamelen van ansicht kaarten van kerken. Geen boek- of prentenwinkel was veilig voor hem. Maar met het verzamelen van allerlei artike len over Leiden is de 72-jarige J. van den Ende pas in 1995 be gonnen. Inmiddels heeft hij zo'n 80 ordners en een aantal boekenkasten vol met alles wat er over de Sleutelstad is ge schreven. De oud-PTT'er, die 13 jaar ge leden met de VUT ging, speurt alle kranten en huis-aan-huis- bladen af op Leids nieuws. Fo to's haalt hij bijvoorbeeld van oude kalenders maar hij gaat ook voor informatiemateriaal naar het stadhuis of Stads- bouwhuis. „Ik bewaarde al ja ren artikelen over Leiden. Op een gegeven moment lag mijn hele schuur vol met stapels fo to's en krantenknipsels en toen ben ik alles maar eens gaan or denen, rangschikken en archi veren." Elke ordner gaat over een be paalde wijk of een bepaald on derwerp. Zo heeft Van den En- de mappen over de Merenwijk, de Stevenshof, de Lakenfees- ten, 3 oktober en de Rijn Gou we Lijn, maar ook over woon- stichting Portaal. En een aparte ordner is gewijd aan alles wat er over de diverse burgemees ters van Leiden is geschreven. „Daarnaast heb ik voor artike len over bijvoorbeeld meeu- wenoverlast waar de hele stad mee te maken heeft, een map De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen Van den Ende geeft naar eigen zeggen toe aan zijn verzamel woede 'omdat ik het leuk en interessant vind'. „Het begint met een paar artikeltjes, daarna denk je 'dit is ook wel leuk' en van lieverlee ga je verder. In middels weet de hele familie en kennissenkring van mijn hob by dus soms komt er nog wei eens iemand langs met stukjes over Leiden die ze van de com puter hebben afgehaald. Ook die plak ik keurig op een wit A4-tje en die pagina wordt ver volgens in een ordner op da tum gerangschikt." De collectioneur heeft ook de Wegwijzer voor Leiden die de gemeente jaarlijks uitgeeft, op één editie na compleet. „Ik mis de jaargang van 1985-1986, dus als iemand nog zo'n boekje heeft liggen, houd ik mij aan bevolen. Soms koop ik iets, het meeste knip ik uit het Leidscb Dagblad en af en toe biets ik ook wel eens iets. De hobby kost namelijk al genoeg omdat alle artikelen op papier worden geplakt en in plastic bescherm- hoezen gaan." Van den Ende voelt zich nog gezond en is dan ook helemaal niet van plan om met zijn hob by te stoppen.,Wat ik wel heb opgeschreven is dat mijn ver zameling niet verloren mag gaan. Mijn drie zoons willen de collectie niet hebben, maar als ik er niet meer ben moeten de mappen en boekjes maar naar het Gemeentearchief of de Ver eniging Oud Leiden. En ik heb begrepen dat de 3 October- Vereeniging ook een eigen ar chief heeft Die kan ik dus ook nog gelukkig maken." Demonstraties bij Jahn De Christelijke Gymnastiek Vereniging Jahn is met onge veer 700 leden een van de grootste verenigingen in Lei den. De gymnasten van de af delingen jazzgym en acro-gym- nasöek laten zaterdag hun kunnen zien in de 3 Octoberhal van 19.30 tot ongeveer 22.00 uur. De jazzdemonstratie wordt verzorgd door drie selec- tiegroepen en ook andere le den van de groepen van 4 tot 50-plus geven acte de presen ce. Acro-gymnastiek is vrij nieuw binnen de vereniging. Het gaat om balansvormen met partners. Dat kan met tweetallen, drietallen en vier tallen. Ook wordt er met de he le groep een toren gebouwd. De partners zijn meestal een groot sterk iemand met veel evenwicht en een klein, licht en lenig iemand. Jongens kunnen met jongens en meiden kun nen met meiden. Maar meiden kunnen ook met jongens. De groep die aan acro doet bij Jahn varieert in leeftijd van 7 jaar tot 21 jaar. Erlc-ian Berendsen leiden - Een deel van de Raads- herenbuurt is fel gekant tegen de uitbreiding van basisschool Woutertje Pieterse in de Leidse Hout. Dat blijkt uit een actie van buurtbewoner Marina van der Horst, die 174 handtekenin gen inzamelde tegen de uitbrei ding. De ondertekenaars vragen het college van B en W 'met klem om een dependance van de Woutertje Pieterse school te realiseren op een andere locatie dan in de Leidse Hout'. Dat omdat de uitbreiding in strijd zou zijn met het bestemmings plan en de groene bestemming van het park. D66-wethouder Hessing van onderwijs wil dat de basis school acht lokalen bouwt op een grasveld dat grenst aan de Leidse Hout. De Vereniging Vrienden van de Leidse Hout is sterk verdeeld over dat plan. Een deel van de vereniging er kent de behoefte aan openbaar onderwijs in de Raadsheren- buurt en Vogelwijk. In februari besloot het bestuur daarom tot een 'nee, tenzij'. De uitbreiding mag er komen, maar op voor waarde dat het bij deze bouw blijft. Wil Woutertj terse nog verder groeier., moet de school elders stad een dependance zr Ook moet een 'groene al n ding' het schoolterrein nen van de Hout. De ging wil bovendien dat meente de 2500 vierkante bouwgrond compenseert, Van der Horst vindt het punt van de meerderhei' de Vrienden 'onbegrip „Een 'nee, tenzij' komt me een 'ja'. Ik ben deze actu gonnen uit pure kwaa i Het gaat mij om het basi ei cipe dat een bestemmin niet mag worden aangeta it gaat er niet om dat het een trapveldje is. Het isp ruimte. En open lucht schaars goed aan het wor 1. de stad. Ik vind het b voor Woutertje Pieterse, die school had toenteiiv niet op deze plek gel, moeten worden." Op 13 april vergadert meenteraad over de u v dingsplannen. Paaseieren schilderen voor goede doel in De Kopermol; leiden - Kinderen kunnen paas eieren verven voor kinderen. De Kiwanis Club Leiden Sleu telstad staat zaterdag met een kraam in winkelcentrum De Kopermolen in De Merenwijk, waar de jeugd kan 'schilderen op schaal'. De geverfde eieren worden meteen verkocht. De opbrengst van de actie, die op 10 april wordt herhaald in de Leiderdorpse Winkelhof, is be stemd voor het project Speci- alKids, het digitale magazine voor gehandicapte e*n chro nisch zieke kinderen en hun ouders. Om het streefbedrag van 2.500 euro bij elkaar te krijgen dat no dig is voor het onderhoud van de website (www.specialkids.nl) van de Delftse stichting, organi seert de Kiwanis Club Leiden Sleutelstad een week voor Ko ninginnedag ook nog een Disco Queen Party in Koetshuis De Burcht. Tijdens dat dansfeest op zaterdag 24 april draait een dj muziek uit de jaren zeventig en is de kledingcode oran De Kiwanis Club Leiden 1 telstad is sinds anderha de 'gemengde' variant va 3 veel langer bestaande mannenclub met d(i naam (zonder de toev1' Sleutelstad) en behoort zelfde internationale orj tie. De Kiwanis vorme netwerk van serviceclul' wereldwijd 300.000 ledf1 vriendschap en dienstba hoog in het vaandel staan. Voornaamste doelstellin 1 de verenigingen in 88 lai het helpen van kinderen I Kiwanis Club Leiden stad heeft SpecialKids g teerd. „Dat zorgt er met ternetmagazine voor dat ren die vroeger vaak vei1 bleven van contact, nu 1 kaar kunnen communie aldus KCLS-president Douwes. „Wij willen e1 zorgen dat ze die websil nen onderhouden." (advertentie) 29^^ m Leidsch Dagblad W m van de kerk. Zij zien de evange- lischen (zoals bij de EO, red.) als de nieuwe arminianen. Die leggen in hun ogen veel te veel nadruk op de vrije keus van mensen." Kerkhistoricus Verboom houdt zijn lezin gen op 20 en 27 april, op 3,11,18 en 25 mei. Ze beginnen om 18.45 uur in zaal 235 van het LAK-gebouw aan de Cleve- ringaplaats. Toehoorders betalen voor toegang en een reader 65 euro, studenten mogen gratis naar binnen. De universi teitsbibliotheek houdt een expositie over het onderwerp. Inschrijfgeld voorverkoop 3,- wedstrijdterrein 3,50 Start-Finish NUON Langegracht 70 Leij Leiden iNtaa Leidsch Da den haag/regio - Zevenenveer tig bollentelers maken toch kans op een schadevergoeding vanwege verhoging van de grondwaterstand in het duinge bied tussen Zandvoort en Noordwijk. Dit volgt uit een uit spraak van de Afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State, die gisteren door het rechtscollege bekend werd ge maakt. De verhoging van het grondwa terpeil wordt veroorzaakt door de jaarlijkse infiltratie van 70 miljoen kubieke meter opper vlaktewater in het duingebied. De provincies Zuid- en Noord- Holland gaven de gemeente Amsterdam daarvoor in 1992 een grondwatervergunning. De bollentelers stellen dat hun ge wassen in het teeltseizoen 1996/1997 onevenredig veel schade hebben geleden door het gestegen grondwaterpeil. De hoogte van de claim maken ze niet bekend. Het provinciebestuur van Zuid- Holland heeft altijd volgehou den dat als er al schade is opge treden, deze hooguit is i komen in een smalle str( 125 meter langs de d langs het Oosterkanaal, puteerde Staten schart achter een rapport Grontmij waarin een aar toren staat opgesomd d geleid tot verhoging 1 grondwaterstand. Zo i: 1996/1997 veel regen j; en functioneerde plaatsi ontwateringsysteem nie De provincie ziet in iedi geen verband tussen de aan de bollen en de ve infiltratievergunning. De Afdeling bestuu; spraak, waar de bollent augustus vorig jaar een zaak voerden, leest in 1 port van de Grontmij er rapport van TNO dat de tie gevolgen voor de gr terstand kan hebben to kilometer afstand van d rand. Het rechtscollege ook op dat de provinc bewijs heeft geleverd schade door andere om: heden is veroorzaakt. Verzamelaar J. van den Ende: „Het begint met een paar artikeltjes en van lieverlee ga je steeds verder. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14