LEIDE Inwoners Hollands Midden voelen zich veiliger 'De schoolkeuze-consulent is geen wondermiddel' arvice! REGIO Afgebrand autobedrijf gaat plat (advertentie) "kapot? Bel: 589 88 87 Jo K sl STELLING iDeLeidse protestanten de Marekerk liet afstoten Geef uw mening VflH v.leidschdagblad.nl Gébruikte pc's n Wassenaar ar Afrika 'rovincie vreest rgerluchtvaart Valkenburg aak op irlichte dag In een woning aan de lanweg is gistermiddag drie en zes uur ingebro- daders kwamen binnen voordeur in te trappen, den een mobiele telefoon lidsapparatuur gestolen. rschotenaar t hardleers Een 23 jarige automo- it Voorschoten werd af- nacht op de Haagweg ouden omdat hij onder alcohol achter het an zijn auto zat. Het at hij het afgelopen jaar ceer eerder een bon had in voor rijden onder in- )it keer is het rijbewijs man afgenomen. inde meet tuurskracht' - De provincie Zuid- 1 laat binnenkort haar lestuurskracht' meten, iltaten van dit onderzoek november bekend, olland vroeg eerder aan neenten om hun 'be- 1 racht' in kaart te bren- steekt nu de hand in ei- ;zem. Bij het onderzoek ekeken of de provincie aan de normen en cri- zij ook aan haar ge- n stelt. Gedeputeerde der: „Wij zijn ervan 'd dat de provincie ook ordeel kan doen met gelijke meting. Door het >ek verwachten we als iaal bestuur beter in krijgen in de wijze we onze taken vervul- lolitiek, bestuurlijk en jk gebied." Het onder- jrdt tussen mei en okto- ■evoerd door een extern Bureau. Het bureau iegeleid door een com- kan externe deskundi- 'lussers testen rijvaardigheid De regionale project- èrkeer en Vervoer houdt asdag 21 april een rij- heidstest voor 50-plus- test is georganiseerd in werking met 3VO. De ners kunnen daar hun /an de verkeersregels eren. Ook ondergaan zij n- gehoor- en reactie der maken zij een rit in en auto met een des- ritadviseur als passa- kosten bedragen 15 eu- est kan zowel 's mor- 's middags worden af- n de Leidse Bevrijdings- n der Helmlaan la. Be lenden kunnen zich op- oor een e-mail te sturen jnvis@tiscali.nl of telefo- la 071-5762051 of 06- door Rody van der Pols leiden - Inwoners van politieregio Hol lands Midden voelden zich in 2003 vei liger dan het jaar ervoor. Het aantal mensen dat wel eens 'onveiligheidsge voelens' had, daalde vorig jaar met 5,5 procent en bedraagt nu 27,9 procent. Dat staat te lezen in het jaarverslag 2003 van politie Hollands Midden, waaruit tevens blijkt dat de politie vo rig jaar meer aanhoudingen verrichtte dan ooit daarvoor, terwijl het aantal misdrijven in de regio daalde. Hoofdcommissaris M. Straver van politie Hollands Midden - de regio's Leiden, Alphen, Gouda en de Duin en Bollenstreek - constateert dat het korps het afgelopen jaar 'voortreffe lijk heeft gepresteerd'. De aanpak met als motto 'vriendelijk als het kan, streng als het moet' heeft volgens de hoofdcommissaris geleid tot 'stijgen de prestaties van de politie en een veiliger Hollands Midden'. Het aantal aanhoudingen dat de poli tie verrichtte, was nog nooit zo groot: 11.150. Dat zijn er 550 meer zijn dan vorig jaar en twintig procent meer dan drie jaar geleden. Tegelijkertijd daalde het aantal aangiften van mis drijven met vier procent naar 49.000. De lichte daling van het aantal ge weldsdelicten - inclusief bedreiging en straatroof - die in 2002 voor het eerst sinds jaren te zien was, zette zich het afgelopen jaar door met 8 Politie heeft 'voortreffelijk gepresteerd' procent. In totaal werden er 7.044 in cidenten gemeld, waarvan er 1.850 werden opgelost. Er werden dit jaar 2972 inbraken ge pleegd in de regio Hollands Midden. Dat zijn er 340 minder dan vorig jaar, oftewel een daling van tien procent; het laagste aantal sinds 1994. Dit jaar waren er voor het eerst in alle regio's van Hollands Midden zoge naamde 'woninginbrakentearns' ac tief, waarmee twee jaar geleden een succesvol experiment in de Duin- en Bollenstreek werd gehouden. Deze teams vergelijken in samenwerking met de technische recherche alle in braken en achtergebleven sporen met elkaar. Zo resulteerde deze methode afgelopen augustus in de aanhouding van een man die zo'n honderd inbra ken had gepleegd. Ook verdubbelde de politie het afge lopen jaar het aantal controles op 'jeugdproblemen' naar ruim vierdui zend. Het aantal incidenten nam daardoor af, maar het aantal jeugdi gen dat met het strafrecht in aanra king kwam, steeg van nog steeds van 1.179 in 2002 naar 1.316 vorig jaar. In het jaarverslag wordt gesproken van een 'succes' als het gaat om de aanpak van 'veelplegers', waarmee dit jaar in het district Leiden-Voor- schoten een start is gemaakt. In sa menwerking met het openbaar mi nisterie werd een lijst van vijftig veel plegers samengesteld. Zij kunnen ook voor kleine delicten als fietsen- en winkeldiefstal tien dagen vastgehou den worden, waarna ze vertrekken met een dagvaarding voor een speci ale 'veelplegerszitting'. Voorheen stonden deze criminelen vaak na en kele uren alweer op straat. Het aantal slachtoffers in het verkeer daalde het afgelopen jaar. Er vielen in 2003 twintig dodelijke slachtoffers te gen de 31 van vorig jaar. Ook het aan tal verkeersslachtoffers met letsel ver toonde een dalende lijn. Daarnaast maakte de politie vorig jaar 134.000 processen-verbaal op tegen snel heidsduivels. ,A1 met al geven deze cijfers het beeld van een verbeterde verkeersveiligheid", staat er in het De aanpak van zware en georgani seerde misdaad was 'onverkort effec tief volgens het verslag. De vier moorden die het afgelopen jaar in Leiden werden gepleegd, zijn stuk voor stuk opgelost. Ook zijn er het afgelopen jaar in Hol lands Midden twee criminele groepe ringen ontmanteld die zich op grote schaal bezighielden met de interna tionale handel in harddrugs en gesto len auto's. 'Churchilllaan blijft racebaan door Timoteus Waarsenburg leiden - Is de 3 miljoen euro kostende aanpassing van de Churchilllaan geslaagd? Niet echt, vinden veel gebruikers en naaste buren van de weg. De gemeente is een stuk minder negatief. De Churchilllaan is een belang rijke en vooral drukke door gangsroute. Met alle gevolgen van dien. Tussen 1998 en 2001 vonden er 126 geregistreerde ongevallen plaats. Vandaar dat de gemeente 3 miljoen euro uittrok om de Churchilllaan veiliger te maken. Ruim een jaar lang was de laan vanwege de aanpassingen een puinhoop, liep het verkeer vast en keken omwonenden tegen een grauw en kaal maanland schap aan. Hoe is het nu ge steld met de Churchilllaan? „De Churchilllaan is nog altijd onveilig en rumoerig", zegt F. Doornik. Hij woont al twintig jaar aan deze weg. „We hadden gehoopt op een groene golf, maar dat is nooit doorgegaan. Ondanks alle aanpassingen, blijft de Churchilllaan een race baan." De flitsers die zijn geplaatst om dat te voorkomen, werken vol gens Doornik maar ten dele. „Mensen komen aanscheuren, trappen flink op de rem als ze het stoplicht naderen en trek ken vervolgens weer als gekken op. Vooral 's avonds als de stoplichten knipperen." Dat de stoplichten op de kruis punten beter zijn afgestemd, zoals de gemeente beweert, ge looft Doornik niet. „De lichten voor voetgangers en fietsers springen veel te snel op rood. Je moet vaak rennen om binnen het groene licht de overkant te halen. En waar ik mij persoon lijk aan stoor, is het halve werk dat geleverd is. Kijk nu eens naar de middenberm. Die ziet Volgens omwonenden springen de verkeerslichten voor voetgangers en fietsers op de Churchilllaan veel te snel op rood. Foto: Henk Bouwman er niet uit. Het lijkt wel een woestijn." Hij is niet de enige die er zo over denkt. W. Benning woont in de Valeriusstraat, direct ach ter de Churchilllaan. „Van het geluid heb ik geen last, daar voor woon ik net te ver weg. Maar dat de Churchilllaan veili ger zou zijn geworden, is onzin. Als voetganger sta je nu een stuk langer te wachten voor het rode licht. Met als gevolg dat veel mensen uiteindelijk maar door rood rijden. Bovendien springen de fiets- en voetgan gerslichten veel te snel weer op rood." „Hier zit verzorgingshuis Rijn en Vliet. Die mensen die daar wonen, zijn niet allemaal meer goed ter been. De Churchilllaan in een keer oversteken lukt veel van hen dan ook niet. Ze kun nen de halve weg oversteken en moeten dan in de middenberm weer op het volgende groene licht wachten." Volgens de gemeente is de Churchilllaan wel degelijk veili ger geworden. „Maar cijfers over ongelukken hebben we nog niet. Daarvoor zijn de aan passingen nog te vers. Over een jaar kunnen we de balans op maken. Of er dankzij de nieuwe aanpassingen inderdaad min der ongelukken zijn gebeurd. En wat betreft de middenberm, die wordt nog aangekleed." Maar eerst moet de Churchill laan nog een keer op de schop. „Dit jaar krijgt de Churchilllaan nog een nieuwe laag geluid dempend asfalt." leiden - Het deels afgebran de pand van voormalig auto bedrijf Van Haasteren aan de Potgieterlaan in Leiden gaat tegen de vlakte. Tegen het einde van de week moet het pand volledig zijn ontman teld. De sloop wordt uitgevoerd door een gespecialiseerd be drijf om te voorkomen dat er asbest vrijkomt. De voormalige showroom en garage, pal langs het trein spoor Leiden-Alphen aan den Rijn, brandde af in de nacht van 11 op 12 maart. Vanwege de asbest die hier bij vrijkwam, werd de vol gende dag een deel van de buurt afgezet voor schoon- maakwerkzaamheden. In middels hebben de opruim- ploegen hun werk voltooid, laat een gemeentewoord voerder weten. Behalve de directe omgeving van het af gebrande pand zijn ook de tuinen en daken van de wo ningen in de omgeving op asbest nagespeurd. Sinds Van Haasteren vorig jaar maart naar bedrijventer rein De Baanderij in- Leider dorp verhuisde, fungeerde het leegstaande pand als hangplek voor buurtjonge- ren. Regelmatig was er spra ke van geluidsoverlast en vernielingen aan onder meer auto's van buurtbewoners. De sloop van het pand moet een einde maken aan deze overlast, aldus een gemeen tewoordvoerder. Volgens omwonenden heb ben dezelfde hangjongeren de brand aangestoken. De politie heeft vooralsnog geen aanhoudingen verricht. Het onderzoek naar de brand is Amersfoorts spreidingsbeleid moet Leiden de weg wijzen door Rody van der Pols leiden/amersfoort - Een won dermiddel is het niet, weten ze inmiddels in Amersfoort. Toch zijn de resultaten van gerichte voorlichting aan allochtone ou ders over de vrije schoolkeuze bemoedigend genoeg om het experiment voort te zetten. Te gen de landelijke trend in zijn er in Amersfoort de afgelopen jaren geen zwarte en witte scholen bijgekomen. Als het aan onderwijswethouder Ruud Hessing ligt, gaat Leiden het spreidingsbeleid in het onder wijs op soortgelijke wijze ter hand nemen. De brede school in Leiden- Noord krijgt de primeur, maak te Hessing vorige week bekend: een consulent die ouders voor licht over de verschillende scholen waarnaar ze hun kind kunnen doen. Daarnaast maakt de wethouder met de drie scho len die straks onder één dak sa mengaan de afspraak dat zij ie der verplicht 25 procent alloch tone leerlingen aannemen. Als het experiment in Leiden- Noord zijn vruchten afwerpt, wil hij deze maatregelen naar de rest van de scholen uitbrei den. In Amersfoort hebben ze al lan ger ervaring met een actief spreidingsbeleid. Op aandrin gen van de gemeente zijn de schoolbesturen hier in 1999 rond de tafel gaan zitten om het probleem van de zwarte en wit te scholen te bespreken. Dat heeft onder meer geresulteerd in afspraken over het aantal plekken voor allochtone leerlin gen, per school. En het geven De Lorentzschool aan de Van Vollenhovekade is een echte 'witte' school. Foto: Mark Lamers De Viersprong aan de Timorstraat is een 'zwarte' basisschool. Foto: Mark Lamers van gerichte voorlichting aan allochtone ouders over de schoolkeuze. Nu, vijf jaar later, begint dit be leid langzaamaan zijn vruchten af te werpen. „Het is een kwes tie van lange adem", zegt P. den Doop, woordvoerder van de gemeente Amersfoort. „Van meet af aan hebben we gezegd: we gaan niet met leerlingen sle pen. Dus je zult niet van de ene op de andere dag resultaten zien. Dat kan ook eigenlijk niet, want je kunt niemand dwingen. De ouders niet en de scholen niet. Je moet het beleid dus richten op de instroom van leerlingen op de scholen. Daar kun je winst boeken." Om die reden is de gerichte voorlichting aan allochtone ou ders over de schoolkeuze een van de belangrijkste pijlers van het Amersfoortse spreidingsbe leid, zegt Den Doop. „Veel al lochtone ouders weten niet eens dat ze de keuze hebben uit verschillende scholen. Omdat je in landen als Turkije of Ma rokko ook geen verzuiling kent, zoals bij ons, zijn alle scholen in principe gelijk. Kinderen gaan daar dus gewoon naar de dichtstbijzijnde school. Dat zie je ook in Nederland gebeuren. Daarnaast zijn veel allochtone ouders niet op de hoogte van de wachtlijsten voor scholen. Tegen de tijd dat ze hun kinde ren aanmelden, valt er vaak nog maar weinig te kiezen." Daarom wordt er in Amersfoort naar gestreefd de ouders zo vroeg mogelijk bij de onder- wijskeuze te betrekken. „Bij voorkeur als het kind nog maar anderhalf jaar oud is", zegt Den Doop. In eerste instantie ge beurt dit met folders, maar sinds enige tijd experimenteert de gemeente ook met huisbe zoeken in een van de sociaal- economisch zwakkere wijken. Eind dit jaar wordt besloten of deze proef wordt voortgezet. Als het aan wethouder Hessing ligt, gaat de brede school in Lei- den-Noord met een soortgelijke consulent aan de slag. Alleen zal deze consulent zich ook richten op autochtone ouders, om zo 'witte' leerlingen naar zwarte scholen te krijgen. Daar naast streeft Hessing naar een vast percentage van 25 procent allochtone leerlingen per school, in tegenstelling tot Amersfoort waar de verhouding tussen allochtone en autochto ne leerlingen een afspiegeling van de wijk moet zijn. Dit om te voorkomen dat scholen afha ken, omdat ze bang zijn voor 'verkleuring' en zodoende hun populariteit verliezen. Om deze reden mislukte het spreidings beleid in Gouda bijvoorbeeld. Hoewel het spreidingsbeleid in Amersfoort zijn vruchten af werpt, moet het succes ook niet worden overdreven, zegt Den Doop. „Tegen de landelijk trend in zijn er in Amersfoort geen zwarte en witte scholen bijgekomen. Maar ze zijn ook niet verdwenen. Als dat al ge beurt, gaan er nog jaren over heen." Als grootste winstpunt ziet zij dat de discussie over zwarte en witte scholen nieuw leven is ingeblazen. „Het sprei dingsbeleid staat nu eindelijk op de agenda van de scholen zelf. Zonder de goede wil van de scholen ben je nergens."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13