Soldaat van Oranje rouwt bij Studio NL MEDIA Het hartverscheurende relaas van Khadra Het jonge zusje van Opzij Moeder des vaderlands LPF: Zorgen over recht op vrije meningsuiting Herkansing voor SMSmee's Poessie 8& ÊÊk 9RM KPfe. H MÊk. donderdag 2$ maart 2oo4 Abdel Kadir (17), Saadya (15) en Said (13) in vluchtelingenkamp Kakuma in Kenya. Foto: GPD/Rob Groe- nenhuizen, Humanistische Omroep Hilversum - Hartverscheurend. Dat is de documentaire 'Het zijn écht mijn kinderen' die de Humanistische Omroep van avond uitzendt in de serie De Donderdag Documentaire. Pro grammamaakster Eveline van Dijck volgt het zenuwslopende proces van de gezinshereniging van de Somalische vluchtelinge Khadra en haar kinderen. Vijf jaar geleden arriveert Kha dra in Nederland. In haar thuis land Somalië woedt een bur geroorlog. Een jaar eerder treft ze bij thuiskomst haar man dood aan, net als haar dertien jarige zoon. De andere vier kin deren zijn spoorloos. Khadra zoekt maanden tevergeefs naar haar kinderen en vlucht uitein delijk naar Nederland. Een zor geloos bestaan in Somalië, met een mooi huis en een gezond gezin, valt in duigen. In Nederland wordt Khadra op genomen in De Vonk, een cen trum voor getraumatiseerde asielzoekers. Daar ontmoet ze programmamaakster Van Dijck. Die filmt haar behandeling en besluit haar te blijven volgen. In De Vonk gaat het aanvankelijk slecht met Khadra. Ze huilt voortdurend en is wanhopig. Ze vreest dat haar kinderen niet meer in leven zijn. „Ik wil ze kerheid. Dan kan ik er vrede mee hebben", zegt ze wanho pig- In december 2002 krijgt Khadra te horen dat drie van de vier kinderen nog leven. Haar oud ste dochter blijkt te zijn omge komen, maar twee zoons en een dochter zitten in een vluch telingenkamp in Kenya. Ook krijgt ze in die periode een per manente verblijfsvergunning en kan ze op zoek naar een huis. De medewerkers van het Rode Kruis die haar het goede nieu we over de kinderen vertellen, kunnen hun oren en ogen zelf ook bijna niet geloven. Het komt zelden voor dat ouders en kinderen herenigd worden. Het liefst zou Khadra zelf naar Ke nia vliegen om haar kinderen op te zoeken, maar ze mag van de Nederlandse overheid nog niet reizen. Dus gaat Van Dijck. In Kenya wordt duidelijk hoe veel geluk Khadra gehad heeft, relatief. Haar kinderen verblij ven in een vluchtelingenkamp, maar hebben zich niet laten re gisteren. Toevallig ontdekt ie mand hun namen op een lijst die ergens in het kamp op een bord hangt. Met de kinderen gaat het slecht. Ze wonen bij anderen in, hebben eenmaal per dag een schamel maaltje en geen geld of werk. Dan begint het zenuwslopende proces van gezinshereniging. Want toon maar eens aan dat het echt je kinderen zijn. Na een jaar van heen en weer stu ren van bewijzen, volgt de posi tieve uitslag. Ook nu weer is het Rode Kruis verbaasd, meestal duurt het veel langer. Khadra maalt er niet om. Zij kan op Schiphol haar drie kinderen, Abdel Kadir (17), Saadya (15) en Said (13) in haar armen sluiten. Wat de documentaire hartver scheurend maakt, zijn de beel den van de wanhopende moe der en de reportage uit de vol strekt uitzichtloze situatie in het vluchtelingenkamp. Ook het wachten en de onzekerheid gaan door merg en been. Van Dijck heeft een bijzonder ver haal gefilmd waarin wordt ge toond dat asielzoekers niet alle maal voor de lol naar Neder land komen en net als ieder an der zich zorgen maken om en inzetten voor het lot van familie en vrienden. Helemaal verwon derlijk is die rode draad overi gens niet. Aangezien de men senrechtenorganisatie Amnesty heeft meebetaald aan het ma ken van de film. Wel heeft Van Dijck erg veel tijd nodig om haar verhaal te vertel len. De documentaire had een voudig een stuk korter gekund zonder iets aan kracht in te boeten. Dolf Rogmans Het zijn écht mijn kinderen, Ne derland 1, 22.58 uur Hilversum - Het nieuwe pro gramma van Paul de Leeuw, SMSmee's Poessie, beleeft za terdag een herkansing. Deze parodie op soapprogramma's zou aanvankelijk vorige week starten, maar kwam te vervallen door het overlijden van prinses Juliana. Kijkers van Papaul ken nen zijn typetje SMSmee al, aangezien ze dagelijks het bel- spelletje voor haar rekening nam. Begin februari paste ze zogenaamd een week lang op zijn huis, waarna de VARA be sloot haar een eigen reallife programma te geven op zater dagavond. De eerste aflevering begint zaterdag om 19.35 urn- bij de VARA op Nederland 3. Finale van beste dancetrack 3FM Hilversum - Dj Ferry Corsten maakt morgen tussen 14.00 en 16.00 uur in het 3FM-program- ma JACobus! de winnaars be kend van de Ferry Important Dance Contest, de wedstrijd waarmee sinds februari wordt gezocht naar de beste danspro- ductie van Nederland. Naast de juyrprijs is er een publieksprijs. Genomineerd zijn Alankara en Rafael Frost, die hun mix dins dag lieten horen vanaf een truck, en Joeri van Dongen en QIVON die gisteren vanaf klip per Jacoba hun track lieten ho ren. Vanmiddag stapten Marcel Groesbeek en dj Eddy B dj Chard op de stoomtrein om te laten horen hoe hun mix be stand is tegen het geboemel. Get the Picture verhuist naar EO Hilversum - Het tv-spelletje Get the Picture (Nederland 1) ver huist komend najaar van de AVRO naar de EO. Daarmee is het voortbestaan van het goed- bekeken programma voorlopig gegarandeerd. Wie het pro gramma bij de Evangelische Omroep gaat presenteren is nog niet bekend. Op dit mo ment tekent Lucille Wemer voor de presentatie. De AVRO stopt met het spelletje omdat de omroep primair via Neder land 2 is gaan uitzenden. Sa men met de andere omroepen gaat de AVRO zich op deze zen der meer richten op drama. Kort geding tegen EO en Andries Knevel amsterdam/mediaredactie - Het programma Knevel op za terdag moet een reportage over uitbuiting, mishandeling en op lichting van Portugese uitzend krachten rectificeren, op straffe van een dwangsom van 500.000 euro. Dat eist het bedrijf Co lumbus Detacheringen uit Bla- del in een kort geding tegen de Evangelische Omroep (EO) en Andries Knevel. De reportage, uitgezonden op 13 maart, stelde dat werkne mers uit Portugal onder valse voorwendselen naar Nederland worden gehaald, keihard moe ten werken voor te weinig geld en ook nog niet overeengeko men afdrachten moeten doen voor kost, inwoning en vervoer. Wie zich niet aan cfie regels zou houden, zou kunnen rekenen op mishandeling. In de reporta ge- werden twee bedrijven ge noemd, waaronder Columbus Detacheringen. Doorgaans zijn via dit bedijf zo'n 250 Portuge zen in Nederland gedetacheerd. Het gaat daarbij om eenvoudig productiewerk in bijvoorbeeld de kippenindustrie. Het bedrijf uit Bladel stelde gis teren voor de Amsterdamse reqhtbank dat het in een kwaad daglicht is gesteld. Het ver moedt dat een voormalige za kelijke compagnon Columbus zwart wil maken. „Die is er nu dus in geslaagd de EO mee te krijgen", aldus raadsman H. Nieuwenhuizen. Ook heeft de EO onvoldoende wederhoor toegepast, vindt het bedrijf. Er werd een lang interview met een van de directeuren ge maakt, maar hiervan werden slechts twee korte citaten uitge zonden. De redactie van Knevel op zaterdag, gisteren drie man sterk vertegenwoordigd bij de Amsterdamse rechtbank, houdt vast aan de juistheid van de uit zending. den haag/anp-gpd - Tweede- Kamerlid Eerdmans van de LPF maakt zich zorgen over de vrij heid van meningsuiting in Ne derland. Hij is geschrokken van het besluit van columnist Paul Cliteur om diens toon te mati gen. Aanleiding daarvoor vorm de een rapport van de inlichtin gendienst AIVD, waarin staat dat bepaalde opiniemakers me- deverwantwoordelijk zouden zijn voor de toename van het moslimfundamentalisme in Nederland. Eerdmans heeft gisteren schrif telijke yragen gesteld aan pre mier balkenende en minister Remkes van binnenlandse za ken over deze kwestie. Daarin stelt hij dat 'de Nederlandse re gering de zware verantwoorde lijkheid heeft om de Nederland se grondrechten, waaronder de vrijheid van meninsguiting, te allen tijde te beschermen'. Columnist Cliteur, als columnist onder meer verbonden aan de tv-ru- briek Buitenhof, liet dinsdag in Het Parool weten dat hij voort aan omstreden onderwerpen zal mijden. Hij heeft genoeg yan de 'eeuwige verdachtma kingen' dat hij ultrarecktse standpunten zou huldigen. „Ik vind dat ik mezelf netjes en gematigd uitlaat. Het is mooi dat in de westerse maatschap pij vrijheid van meningsuiting ook geldt voor kritiek op gods dienst. Maar kennelijk komt het niet over. Met modder gooien is niet mijn stijl. Ik probeer te analyseren, maar dat lukt in dit land niet meer. Ik ben geen Don Quichotte." Hij zegt niet direct bedreigd te zijn, maar noemt het klimaat bedreigend. „Ik capituleer in zekere zin wel onder druk." Eerdmans zegt te kunnenHae- grijpen waarom Cliteur tot^ze zelfscensuur heeft besloten. „Zelf voel ik mij als opinievor- mer ook beperkt in mijn recht om mijn mening te uiten. De rapportage van de AIVD heeft ook mij geraakt." Eerdmans legt een verband met de ver moorde LPF-oprichter Pim For- tuyn, die wegens zijn uitlatin gen werd 'gedemoniseerd'. Eerder uitte fractieleider Van Aartsen van de WD al kritiek op het betreffende AIVD-rap- port. „Het is niet de taak van de AIVD het opinieklimaat in dit land te opiniëren", zei hij twee weken terug tijdens een partij bijeenkomst. BVN-TV biedt Nederlanders in den vreemde podium voor herdenken Juliana Glossy Sis wil onontgonnen markt van 'spending ladies' veroveren Door het overlijden van prinses Ju liana merken ze bij de Wereldom roep meer dan ooit hoe geëmi greerde Nederlanders meeleven met het vaderland. Van Curasao tot Canada en van Nieuw-Zeeland tot Hawaï wordt gerouwd. Het te levisieprogramma Studio NL Live biedt die honderdduizenden Ne derlanders in den vreemde een po dium om de prinses samen te her denken. door Nico Postma Hilversum - Om acht uur heet pre sentatrice Margriet Vroomans de kijkers wereldwijd welkom en ver telt ze dat Studio NL Live op deze woensdagavond gewijd is aan her inneringen aan prinses Juliana. Op de telefonische oproep wordt ver volgens flink gereageerd vanaf de verste bestemmingen. Helemaal vanaf Hawaï reageert Erik Hazelhoff Roelfzema, dé Sol daat van Oranje. Hij had al gebruik gemaakt van het speciale condole anceregister op de website van de Wereldomroep en bracht daarmee de redactie op een idee hem in de uitzending te halen, al is het op het tropische eiland nog vroeg in de ochtend. Hij noemt Juliana 'een schat van een vrouw' en her innert zich vooral haar scherpe humor. „Ik was eens op Soestdijk toen de koningin met prins Bemhard net van het jagen was teruggekeerd uit Duitsland. Ik vroeg haar of ze ook nog had geschoten. 'Nee, alleen bokken', antwoordde ze ad rem. Ze reageerde altijd briljant snel." Hazelhoff Roelfzema zegt niet aanwezig te kunnen zijn in Delft bij de bijzetting. Hij heeft net een griepje achter de rug en de vermoeiende reis duurt hem te lang. Na alle telefoontjes uit onder meer Nieuw-Zeeland, Australië, Canada, Duitsland, Zwitserland, Curagao en Zuid-Afrika sluit Margriet Vroo mans de uitzending tevreden af. Ze blijft zich nog steeds verbazen over al die satellieten en tijdzones. Vroomans: „Het lijkt zo gewoon, maar als je het allemaal optelt, denk ik weer: hoe is het mogelijk?" Studio NL Live is iedere woensdag wereldwijd te zien, en wordt uitge zonden als onderdeel van BVN- TV, dat via satellieten over de aar de wordt verspreid. Dagelijks kij ken zo'n 250.000 tot 400.000 men sen naar BNV-tv, vertelt program maleider Pieter Landman.Antilli- anen, vakantiegangers, emigran ten en de militairen in Irak." Ieder jaar vertrekken 70 tot 80.000 Ne derlanders naar het buitenland. „Iedere week krijgen we wel hon derd mailtjes van mensen die ver trekken en zich afvragen hoe ze ons kunnen ontvangen. Ik ga er dus van uit dat we er elke week zo veel kijkers bij krijgen", vertelt Ka rin van den Boogaert, die het pro gramma om de beurt met Vroo mans presenteert. Vroomans: „Vergis je niet. Er is geen enkel ander programma voor Nederlanders in het buitenland. Juist dit programma is heel bijzon der, omdat het interactief is en de mensen mee kunnen praten. In Nederland verwerken we de dood van de prinses met elkaar, maar Nederlanders in het buitenland hebben dat niet." „Via de tv kunnen we op deze ma nier toch een sfeer creëren om sa men herinneringen op te halen, net als op een begrafenis. In een vertrouwde omgeving kunnen mensen reageren en hun gevoe lens kwijt. Noem het een commu- nitygevoel. In Nederland wordt vaak gedacht dat emigranten niet weten wat hier speelt, nou vergeet het maar." Landman is het met Vroomans eens: „Onze doelgroep hecht meer aan gebeurtenissen als deze of een huwelijk binnen de koninklijke fa milie." Vroomans: „De Wereldom roep is in deze tijden een binden de factor, het puntje in de wereld waar je terecht kunt met je verhaal dat je niet met je buurvrouw in Canada kun delen. Onze kijkers vinden het lekker om er in hun ei gen taal over te praten en geven elkaar een gevoel van herken ning." Zo gek is het dus niet dat kijkers BVN-TV mailen met de vraag of de bijzetting dinsdag live wordt uitgezonden. Studio NL Live, Herinneringen aan Juliana, is tot volgende week nog te zien op internet: www.bvn.tv door Patrick van den Hurk Amsterdam - Wie zijn - of in dit geval misschien beter héér - nieuwe glossy 'Sis' noemt en daarmee zus bedoelt, komt niet om de familiemetaforen heen. Die waren dan ook niet van de lucht toen het eerste nummer van het blad ten doop werd ge houden in het eveneens nagel- nieuwe Amsterdamse restau rant Cineac. Uitgever Hendrik-Jan Schoo van de weekbladpers sprak over 'warme familiebanden', en het eerste exemplaar ging naar 'eeuwige jongste zus' Cisca Dresselhuys, hoofdredacteur van Opzij. Met Sis heeft dat fe ministische maandblad na 32 jaar een glossy zusje voor de jongere, werkende vrouw ge kregen. Vanaf vandaag liggen er een kleine 60.000 exemplaren in de winkel. De overige 44.000 gaan naar de abonnees van Op zij. Sis - 'voor tijdens en na je werk' - gaat eens in de drie maanden verschijnen. Het wordt een blad voor de genera tie vrouwen die volop gebruik maakt van de verworvenheden en vrijheden die door de Opzij generatie zijn bereikt, zo zien uitgever en redactie het. Het blad moet ook vrouwen gaan aanspreken die Opzij niet lezen, vertelt projectleider As- trid Feiter, zelf 38. „De genera tie die niet is opgegroeid met de tweede feministische golf, maar er wel het product van is, zoals ikzelf. Dat is een duidelijke blad dat ik Feiter heeft ooi het buitenland unugcr>cj\c daar bladformules bestond 1 waarnaar Sis zou kunnen v den gemodelleerd. „Want natuurlijk toch makkelijker van nul af aan beginnen. M alleen in Duitsland en de V staan titels die een beetje ii buurt komen, en dan warei 1 het nog niet helemaal. Het gevecht om nog niet a boorde segmenten van de t schriftenmarkt is doorgaan hard. Terwijl Sis nummer nog niet eens in de winkels wordt de concurrentie dan al een beetje zenuwachtig, noma schijnt al met iets ve lijkbaars bezig te zijn", zeg ter. „Ze willen blijkbaar eei soort revanche nemen. Ik c in elk geval te zeggen dat z< daar een beetje jaloers zijn ook van Reed Elsevier heb dat gehoord." „Ik ben niet bang voor een harde concurrentiestrijd, z ooit tussen VNU en De Tel graaf om de vrouwenblade markt. Die strijd zouden w niet eens kunnen aangaan, mochten we dat al willen. denk dat we het gewoon oj gen kracht redden. Het wa eerst de bedoeling dat we t nummers zouden maken, daarna te beslissen of we c gaan. Maar de advertenties koop loopt zó goed en de 1 ties zijn dermate positief, c we het nu al over nummer hebben." De blaadjes vielen vroeg. Maandag al lagen Privé en Story met een specia le editie in de winkels, dinsdag volg de Weekend. Alledrie pakken ze uiteraard flink uit over de ons ontvallen prinses Juli ana, die trouwens door Willem Duys in de Story in zijn officiële reactie halsstarrig Ko ningin Juliana wordt genoemd. Duys was een keer op Soestdijk toen er werd gecollecteerd voor een goed doel. De koningin pakte zelf haar portemonnee. Toen ze hem opende rolde er kleingeld op de grond. 'Majesteit, u moet niet met uw zelfportret gaan gooien', had de grappige Duys geroepen. Dat viel in verkeerde aarde. Duys kreeg naar eigen zeggen een repri mande die hij niet meer kan herhalen, maar waar hij wel erg van schrok. In de Privé vertelt televisiemaker Rik Fel- derhof dat zijn ouders vroeger naar Paleis Soestdijk gingen als de vorstin met haar to neelgezelschap een voorstelling gaf. 'Ze speelde altijd gemene vrouwen, rollen die ver van haar status als vorstin aflagen', her innert Felderhof zich. Hij liep als kind wel mee in het défilé. Privé heeft er uiterlijk een sobere ingetogen aflevering van gemaakt. Voorop ditmaal geen schreeuwende insinuerende lekker- makertjes. De cover wordt,respectvol ge vuld met een portretfoto van de voormalige vorstin, met haar hondje Zara op schoot. Beiden kijken serieus in de lens. De helft van het blad, inclusief de midden- en ach terpagina gaat op aan 'Afscheid van Moe der Majesteit' zoals het themanummer is genoemd. De vrolijke wintersportfoto's van Foto: United Photos de Boer het gezinnetje van kleinzoon Wïllem- Alexander zijn voor deze gelegenheid maar verschoven naar achterin. Weekend heeft een uitneembaar katern van 32 pagina's met als titel Juliana, een onver getelijke prinses. Het hele leven wordt met prachtige foto's gelardeerd opgediend. Een mooie bijlage die door het afwijkende let tertype de indruk wekt al heel lang gedrukt en wel klaar te hebben gelegen. Weekend laat het daar niet bij. De eerste twaalf pagi na's worden ook besteed aan Juliana. On der andere tonen ze foto's van een witte doek waarin ongetwijfeld Claus jr. ver] zit, de pasgeboren zoon van Laurentie Constantijn. 'Zorgde verdriet om Julia voor voortijdige bevalling?' vraagt het zich af. Nederland verliest haar moed< stelt Story, terwijl het blad in 26 extra na's Juliana's leven in beeld brengt. Story heeft meer te mélden. Commissi van de Koningin in Friesland Ed Nijpe presenteert voor RTL 5 het programm Back to Business. Het blad achterhaal' 'waarheid achter de sluwe formule' va programma. Bedrijven die in dat als o| tief en onafhankelijk informatief beste pelde programma aanschuiven, diene 10.000 euro te betalen. En moet er tijd het gesprek nog een promotiefilmpje den vertoond? Tweeduizend extra. SP tievoorzitter Jan Marijnissen wil actie dememen, en Story sluit niét uit dat n ter Johan Remkes Ed Nijpels op hét m gaat roepen. Die Ed. Terwijl hij in Privé nog een aa herinnering aan, zoals hij dat noemt, 'lieve bescheiden koningin, die zo die de mensen stond' heeft. Toen hij in 1! Kamerlid werd, vertelt Nijpels, werd t voordat hij een gesprek met de konini voerde, geïnstrueerd over de code. Al: hofdame haar tasje op schoot zette, n de commissievoorzitter afsluiten en d ken voor het gesprek. Nu ga je toch afvragen wat de vorstin moest betalen voor zo'n gesprek met pels. Ton Ou;vehand Een archieffoto van Soldaat van Oranje Eric Hazelhoff Roelfzema op het Verzetsplein in Zandvoort. Hij nam gisteren (waar hij woont) deel aan het condoleanceprogramma over prinses Juliana via het internationale BVN-TV. Foto: United Photos de Boer doelgroep, hoog opgeleid en welvarend. Het zijn 'spending ladies'. Dat is voor adverteer ders interessant. De Weekblad pers wil zo ook een voet tussen de deur krijgen in de glossy ad vertentiemarkt. Er loopt hier al iemand van Vichy rond, en dat bedrijf kwam echt niet op Opzij af." Het zusje heeft telkens een the ma. In het eerste nummer is dat macht. 'Om eens af te rekenen met het idee dat het daarbij vooral gaat om status, geld en aanzien', schrijft Feiter in haar voorwoord. Vrouwen willen niet altijd meedoen aan 'de be- rendans in de top van organisa ties, waar macht veel meer met agressie te maken heeft'. Maar de Sis-lezeres wil er wél bij zijn, 'anders veranderen we de spel regels natuurlijk nooit'. Intimideren In de eerste Sis staan onder meer portretten van 'Machtige Mabel' Wisse Smit, topkok Mar- go Reuten en 'dames met in vloed' bij de tv en in de rechter lijke macht. Sis biedt handlei dingen hoe te leren intimideren of daar juist mee op te houden, en voor succesvol onderhande len over wie wat doet in een re latie. Sis brengt ook lifestyle, ge zondheid en mode, maar bij dat laatste gaat het dan wel om powerdressen of om wat suc cesvolle zakenvrouwen dragen. Feiter weet dat er andere bla den zijn die deels dezelfde on derwerpen brengen als Sis, en die zich ook deels op de jonge re, werkende en kapitaalkrach tige vrouw richten. „Alles wat in Sis staat, kun je inderdaad in andere Nederlandse bladen vinden, maar dan moetje ér wél tien kopen en dan ben je 40 euro kwijt", zegt ze. „En nu ben je voor 4 euro 20 klaar." Boven dien brengt geen bestaand blad het zoals Sis het doet, meent Feiter. „Neem Blvd. Dat richt zich in derdaad ongeveer op dezelfde groep, maar het is heel erg ge richt op de trendy vrouw, en dat hoeft voor mij helemaal niet. De meeste van onze po tentiële lezeressen hebben het gewoon veel te druk met hun werk en hun privéleven om ook nog eens trendy te zijn. Ik denk dat we echt een nieuw markt segment aanboren. Sis is het

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10