Juliana overleden aan longontsteking JULIANA Na de zoen van Jos Brink was alles goed 'We misten u al een tijdje' Grootste wens: dat de pers zou ophoepelen Eerbetoon aan prinses Politiek rouwt bij afscheid 'koningin van het volk' Buitenland roemt eenvoud Juliana ^btinses Qutiana mi en gevolgen or huwelijk haag - Doordat de hofrouw i tot en met 11 april, heeft iverlijden van prinses Juli- ;een consequenties voor luwelijk van prins Friso en el Wisse Smit en ook niet Koninginnedag. Het hu- kis gepland op 24 april in Koninginnedag is op de ortedag van Juliana, 30 in Warffum en Gronin- iana door joden er gewaardeerd riJK - Prinses Juliana werd joodse gemeenschap op len gedragen. Niet alleen ze veel belangstelling voor ot van de joden in de ede Wereldoorlog, ook be lt ze na haar aftreden in samen met haar echtge- in 1986 Israël. De belang ing van de voormalige vor- voor de Tweede Wereld- og uitte zich onder meer in vriendschap met Simon enthal, die talrijke oorlogs- adigers heeft opgespoord >n onderscheiding kreeg. 3 ngonsteking ak dodelijk iburg - Veel ouderen in »rland sterven aan longont- ng. Longontsteking, ofwel ïmonie, staat volgens het raai Bureau voor de Statis- n de topvijf van ziekten de meeste sterfgevallen. ies Juliana overleed zater- Dok aan de gevolgen van de e. Huisartsen registreerden 02 123.000 patiënten met ongontsteking. Het aantal gevallen was in dat jaar 16500, ongeveer 5 procent et totale aantal zieken. anaboom op imfeestdag ijk - De Nationale Boom- die woensdag zou en gehouden is in verband iet overlijden van prinses ia verplaatst naar woens- april. Dat laat direceur Derksen van de Stichting nale Boomfeestdag weten, ns de viering van Nationa- omfeestdag in Borsele t een speciale herden- boom geplant vooj: de eden prinses. Juliana heeft jaren tachtig op Nationale ïfeestdag in Baarn zelf ooit loom geplant. den tijdens Ie Omgang erdam - De deelnemers Ie Stille Omgang in Am- hebben in de nacht iterdag op zondag stilge- ij het overlijden van Juliana. Tijdens de ruim n eucharistievieringen jaarlijkse processie ie Amsterdamse binnen- %erd voor haar en voor de üdijke familie gebeden. De lisatie schatte het aantal emers op acht- tot tien- nd. stel opening uwbouw OCW aag - De voor dinsdag 30 geplande opening van euwe gebouw van het mi- ie van onderwijs, cultuur itenschap (OCW) in Den is afgelast in verband met 'erlijden van prinses Juli- )e opening van de hofto- worden verricht door Maxima. De vrouw van rins Willem-Alexander it nieuwe onderkomen it ministerie eigenlijk al in nber officieel openen, ze moest toen verstek la- an in verband met haar ;erschap. sten neemt iirdig afscheid idorp - De redactie Vor- m il op een 'vorstelijke ma- Wfscheid nemen van prin- liana en komt daarom na evi litvaart met een nieuw enc ilaar van het maandblad. en iplande aprilnummer ligt e i le drukker te drogen, 'itejan worden ongeveer twin- jina's toegevoegd. De re- besliste het hele traject erlijden tot bijzetting te J in. „Dat betekent dat pas 5 ide week dinsdag de laat - jina's kunnen worden ge- zei hoofdredacteur C. „jrde. Bovendien wil Vor- ;n fotoboek uitbrengen voormalige koningin. irlijden exact mjaar na Emma iag - Prinses Juliana is eventig jaar na haar ge- ootmoeder Emma den. Die stierf op 20 1934 in het paleisje aan ïge Voorhout in Den nu een museum. Juliana n zeer goede band met ootmoeder. In hetzelfde ji seg ze een nieuwe klap te >2( ken: óp 3 juli overleed 'ft ider prins Hendrik, op eveneens dol was. maandag 22 MAART 2004 Koningin Beatrix was gisteren ook op paleis Soestdijk. Foto: ANP/Marcel Antonisse soestdijk/gpd - Prinses Juliana, die zaterdagmorgen is overleden aan de gevolgen van longontste king en algehele zwakte, wordt woensdag 31 maart in Delft be graven. De prinses stierf om tien over zes op 94-jarige leeftijd. Bij haar sterfbed op Paleis Soestdijk waren aanwezig prins Bernhard en haar dochters Bea trix, Irene en Margriet. Christi na arriveerde later per vliegtuig vanuit haar woonplaats New York. Kroonprins Willem- Alexander, Maxima en hun dochtertje Amalia kwamen gis teren vervroegd van hun win tersportvakantie in Lech terug. Juliana, geboren op 30 april 1909, werd in 1948 ingehuldigd als koningin en deed 32 jaar la ter, in 1980, afstand van de troon. Zij gaat de geschiedenis in als de 'moeder van het volk', die behalve koningin vooral mens was. Premier Balkenende herdacht haar zaterdagochtend in een tv-toespraak. „Zij was een moeder van ons allen", al dus de premier. De prinses leed sinds 1998 aan een geleidelijk toenemende ver wardheid en geheugenverlies. Ze werd de laatste jaren bege leid door een team van ver pleegkundigen. Toen de ko ninklijke familie de millenni umwisseling in India door bracht, bleef Juliana 'om ge zondheidsredenen' in Neder land achter. In 2001 zei prins Bernhard in een interview ter gelegenheid van zijn 90e ver jaardag: „Het geheugen is nul en soms herkent ze mensen en familie niet." Tot kort voor haar 90e verjaar dag is Juliana door ingewijden omschreven als een fysiek ijzer- sterke vrouw. In tegenstelling tot haar echtgenoot prins Bern- hard, die vele malen in het zie kenhuis werd opgenomen, heeft Juliana weinig operaties ondergaan. In 1996, twee jaar voor zij haar heup brak, onder ging ze een staaroperatie aan het rechteroog. Pas na haar 85e verjaardag, ze was toen al vijftien jaar geen koningin meer, deed Juliana het echt rustig aan. Publieke optredens hield ze voor gezien. Een van haar laatste hoogte punten was haar diamanten bruiloft in 1997. Samen met prins Bernhard nam zij toen al haar kinderen en kleinkinderen mee naar Kenia, waar het 60-ja- rig huwelijksfeest in alle beslo tenheid werd gevierd. alkmaar/gpd - Die ene zoen. Die verjaardagskus van Jos Brink aan - toen nog - koningin Juliana. Hij was er zo maar en werd een monumentje, een te levisiefragment dat bij Juliana ging horen. En bij Jos Brink zelf. „Eigenlijk is het folklore gewor den", zegt hij nu. Moesten ze Jos Brink wel vra gen? De organisatoren van de viering van de 70ste verjaardag van de vorstin, in 1979, zaten er een beetje mee. Er moest een groot feestprogramma worden opgenomen in het Haags Con gresgebouw. Brink had al heel wat gedaan op tv, maar was toch vooral bekend als de on voorspelbare flapuit die schijn baar alles zei wat op dat mo ment in zijn hoofd opkwam. Toch waagden ze het erop. „Maar ze probeerden nog aller lei zekerheden in te bouwen. Ik weet nog dat de Rijksvoorlich tingsdienst vooraf naar me toe kwam omdat ze mijn teksten wilden lezen. Ik dacht: nou, mooi niet. Toen kreeg ik allerlei instructies. Ik moest het vooral niet wagen om het woord rechtstreeks tot de koningin te richten. Dat hoorde niet zo. En direct contact zoeken was al helemaal uit den boze. Ik dacht meteen: dan wordt het dus he lemaal niks. Een hand en een zoen zijn toch wel het minste waarmee je het feestvarken te gemoet kunt treden?" Hij deed het dus gewoon. Een hand, een zoen en een vrolijke felicitatie. De spontaniteit, de ontwapening, maar vooral de blij verraste reactie van de jari ge zelf maakten het tot een ge denkwaardig tv-moment. Een uitbrander van hogerhand bleef Brink bespaard. „Alle verbods borden die de paleiskopstukken me voorafhadden ingeprent, waren na afloop kennelijk door iedereen vergeten. Want ieder een had gezien dat de koningin het kostelijk had gevonden. En als de koningin het goed vindt, vindt iedereen het opeens goed." Na de feestelijkheden-met-de- kus heeft Jos Brink Juliana nog verschillende keren ontmoet. „Ze kwam naar onze voorstel lingen kijken en liep na afloop altijd even de kleedkamer bin nen om te zeggen hoe ze het vond. En ik ben kort na de be wuste verjaardag een keer uit genodigd bij haar thuis, op Soestdijk. Ik zie nog voor me hoe ze daar de koffie inschonk. En daar had ze dan een koekje bij, gewoon zoals je dat van een gezellige oma verwacht." den haag/gpd - Na het bekend maken van de dood van Juliana hebben mensen massaal hun medeleven getoond op meerde re condoleanceregisters op in ternet. Op de sites staan inmid dels vele duizenden reacties. „We misten u al een tijdje, nu helemaal", schrijft Torbijn van de Tweel. „Dag lieverd en dank je wel voor alles", zegt ene Martijn. Marieke de Wit meldt: „Rust in vrede en waak over ons. Vaar wel Moeder des Vaderlands." En Tilly van den Berg: „Gisteren gevangen in de gouden kooi. Vandaag de langgewenste vrij heid." Behalve op internet heb ben ook veel provincie- en ge meentehuizen condoleancere gisters opengesteld waar men sen hun medeleven kunnen be tuigen. De Rijksvoorlichtings dienst (RVD) heeft een alge meen informatienummer opengesteld voor het publiek (0800-3001813). Prins Willem-Alexander, prinses Maxima en hun dochter Amalia keerden gisteren vervroegd terug van hun wintersportvakantie in Zwitserland. Foto: ANP/Robin Utrecht Rijswijk/ANP - Natuurlijk be zocht koningin Juliana in 1971 tijdens het staatsbezoek aan In donesië op Java de Borubudur. Eenieder die daar zijn arm door de opengewerkte stupa's steekt en de Boeddha aanraakt, mag een wens doen. Juliana had een hartgrondige: dat de pers zou ophoepelen. De Rijksvoorlichtingsdienst zat er zoals altijd, als een buffer tussen. Wijlen Willem van den Berge, hoofd pers en publiciteit tot 1981, kon ervan meepraten. Hij moest redden wat er te red den viel toen fotografen haar te dicht naderden en ze geen toe stemming meer gaf voor foto's: „Nee, mijnheer Van den Berge, ze hebben het niet verdiend." Een andere keer nam ze, tijdens een opening, gewoon letterlijk de benen. De weerzin zou nimmer afne men. Op de 85ste verjaardag van prins Bernhard, toen alles wat veteraan en pers was zich in de tuin van Soestdijk had verzameld, werd de toen 87-ja- rige er knettergek van. Al dat geknip, al dat geflits. Ze be schermde zich door de handen voor de ogen te houden. Wat later werd het haar echt te gor tig en beende ze weg. Daarmee maakte ze een veteraan op een trapje (om beter te kunnen fo tograferen) zo aan het schrik- ken, dat hij met leertje en al omkukelde. De man bleef on- Juliana kon evenmin verkrop- pen dat ze zich niet goed kon verdedigen tegen al het ge schrijf, waar of niet waar. Zei- den was ze zo kwaad als toen enkele jaren geleden haar ge liefde vader prins Hendrik in een krant 'flierefluiter' werd ge noemd. Hoewel dit niet be paald een onthulling was die in den lande opzien baarde, was Juliana buiten zichzelf. Ze wilde zelfs een proces aanspannen. Juliana liet tijdens een tv-inter- view in 1987 nog eens ongezou ten weten hoe ze over de pers dacht. Op de vraag hoe ze her- innerd wilde worden, zei ze: „Dat moeten ze zelf weten, als k ze maar niet al die onzin gelo- ven die er over ons geschreven 1 Veel prullaria in de aanbieding Amsterdam - Warenhuis De Bijenkorf in Amsterdam heeft gisteren een etalage aan het Damrak inge richt als eerbetoon aan prinses Juliana die zaterdag in alle vroegte op paleis Soestdijk overleed. Foto: ANP/Juan Vrijdag den haag/gpd - Kleine onder nemers hebben zich al laten in spireren door de dood van prinses Juliana. Via bekende veilinghuizen als Marktplaats en e-Bay op internet werden af gelopen weekeinde onmiddel lijk allerlei Juliana-hebbedingen aangeboden. Een koninklijk oranje blik met een afbeelding van Juliana ter gelegenheid van haar 25-jarige jubileum als koningin. Een fles met onbekende inhoud met de hoofden van Juliana en Beatrix erop. Een lepeltje met Juliana en Beatrix ter ere van de troonsbestijging van de laatste op 30 april 1980. Het zijn maar een paar voorbeelden van wat de ware liefhebber van het ko-j ningshuis deze dagen kan vin den op internet. Helemaal nieuw is het aanbie-i den van Juliana-spulletjes niet,, maar de hoeveelheid is gisteren'! en zaterdag wel aanzienlijk toe genomen. Waar normaal dage lijks drie- tot vijf nieuwe enj tweedehands Juliana-paraferv nalia worden aangeboden, wa-'( ren dat er dit weekend ineens tientallen. Rijk zullen de aanbieders waar- schijnlijk niet worden. Er blijkt-; nog nauwelijks animo bij ko- j pers. De producten wordend hooguit drie, vier keer bekeken en als er al geld wordt geboden, is dat slechts een paar euro. nru U A A /- Zrnrt Drinc-ar umr Knirfmi] An Irnnin r.Annan T.nn r.n An nnAnn \Tnl„n~n U I11.:/->T 1-- 1 JTT.IA V"V j- A -A- k/ Vlll V- den haag/gpd - Prinses Juliana was bovenal de konin gin van het volk. Van links tot rechts roemen de politie ke partijen in de Tweede Kamer de overleden prinses als een vorstin met oog voor de burger. De voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer, Timmermari-Buck en Weisglas, schrijven in een geza menlijke verklaring dat prinses Juliana in de harten van velen zal voortleven. CDA-fractievoorzitter Verhagen noemt Juliana een 'echte moeder der natie'. „Zij was de koningin van de wederopbouw." Ook WD-leider Van Aartsen refereerde aan de zware periode van na de oorlog. Volgens hem is het overlij den van Juliana een 'enorme slag voor de generatie die de Tweede Wereldoorlog en de wederopbouw van Ne derland heeft meegemaakt'. De PvdA roemt Juliana als 'de koningin die het konink lijk huis een plek midden in de Nederlandse samenle ving heeft bezorgd'. PvdA-leider Bos: „Door haar ma nier van optreden heeft ze het draagvlak voor de mo narchie vergroot." De SP zegt respect te hebben voor de manier waarop Juliana probeerde 'de afstand tussen vorst en bevol king te slechten'. GroenLinks-leider Halsema noemt haar 'een zachte betrokken koningin, die op verschil lende gelegenheden ook grote moed heeft getoond'. D66-leider Dittrich spreekt van de warmte en onge dwongenheid van de overleden prinses die bij hem 'een dierbare herinnering nalaat'. De ChristenUnie herinnert Juliana als de koningin, die een gewone me vrouw wilde zijn. De SGP rept van de 'warme en men selijke wijze waarop Juliana inhoud gaf aan haar ko ningschap'. LPF-leider Herben laat weten dat met de dood van Juliana 'een bijzonder mens is heengegaan'. Levensloop prinses Juliana van Oranje-Nassau 1909 Prinses Juliana op 30 april in Den Haag geboren als enig kind van koningin Wilhelmina en prins Hendri 7909'2004 Wapen ZKH Prinses Juliana 1927 Juliana meerderjarig: op 2 mei wordt ze geïnstalleerd als lid van de Raad van State. □Ill ■otm 1930 -J Kroonprinses sluit haar studie letteren en wijsbegeerte aan de universiteit in Leiden af. 1934 Koningin Emma, de oma van prinses Juliana, en haar vader prins Hendrik overlijden. Juliana volgt haar vader op als voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis. 1938 Geboorte eerste dochter Beatrix 31 januari in paleis Soestdijk. 1939 Geboorte prinses Irene 5 augustus in paleis Soestdijk. 1943 Geboorte prinses Margriet 19 januari in Canada 1962 De moeder van Juliana, prinses Wilhelmina, overlijdt 28 november op 82-jarige leeftijd 1967 27 april, geboorte eerste kleinkind: Willem-Alexander, zoon van prinses Beatrix en prins Claus. Aan het einde van haar koningschap heeft ze 14 kleinkinderen. 2001 Prins Bernhard deelt mee dat Juliana haar geheugen praktisch volledig kwijt is. railil UêpS 1940 10 mei: Duitsers overvallen Nederland. Koninklijke familie vertrekt naar Engeland, vanwaar Juliana met haar dochters doorreist naar -1937 Juliana en Bernhard treden op 7 januari in Den Haag in het huwelijk. Het jonge paar vestigt zich in paleis SoestdijK in Baam. Eind november raakt Bernhard bij een autoongeluk in Diemen zwaar gewond. - 1948 6 september: Juliana koningin der Nederlanden ir Nieuwe Kerk in Amsterdam 1947 18 februari: geboorte prinses Maria Christina in paleis Soestdijk Troonsafstand koningin Juliana ten behoeve van haar dochter 1998 Prinses Juliana breekt heup bij een val. Ze verblijft ruim twee weken in het Haagse Bronovo-ziekénhuis. In mei is haar laatste openbare optreden bij het huwelijk van Maurits en Marilène van den Broek. -J 2004 Prinses Juliana overlijdt op 20 maart op 94-jarige leeftijd aan de gevolgen van een longontsteking op Paleis SoestdijK, in het bijzijn van haar dochters Beatrix, Irene en Margriet. den haag/gpd - Vanuit het bui tenland zijn het weekeinde vele blijken van medeleven gekomen met de dood van prinses Juliana. De Belgische koning Albert II stuurde zaterdag meteen een rouwtelegram naar koningin Beatrix om haar en haar familie te condoleren. In de Belgische media werd Juliana getypeerd als 'een erg vooruitstrevende koningin, die door haar een voud en menselijkheid enorm heeft bijgedragen tot de popu lariteit van de monarchie'. De gouverneur-generaal van Canada, Adrienne Clarkson, liet in een verklaring weten dat de 'bewondering van Canada voor prinses Juliana en het Neder landse volk' nooit is afgenomen en dat 'alle Canadezen treuren om haar overlij dep'. Prinses Ju liana woonde in de Tweede Wereldoorlog in Canada, waar prinses Margriet werd geboren. Ook de Britse koningin Eliza beth stuurde een blijk van op rechte deelneming aan Beatrix en toonde zich volgens een woordvoerder 'droevig' over het nieuws. 'Holland neemt af scheid van zijn fietsende ex- monarch', schreef de Sunday Telegraph gisteren. Menig Brit se zondagskrant prees de 'doe maar-gewoon' -houding van Juliana. 'Ze klom op de fiets, schonk thee voor paleisgasten, winkelde bij de lokale super markt en stuurde haar kinderen naar een gewone school. De In- dependent stelde vast dat de r monarchie in Nederland zo goed functioneert dankzij Juli ana. Ook de Duitse pers schildert Ju liana af als een fietsende konip- I gin, die dichtbij het volk stond en die je zomaar op de markt tegen het lijf kon lopen. Ook president Johannes Rau (SPD) prees Juliana. Zij werd door veel Duitsers 'zeer vereerd en bewonderd', aldus Rau in een condoleance aan koningin Beatrix. 'Haar hartelijke uitstra- ling en goedheid zal door ons allen bijzonder worden gemist. Wij rouwen om een grote ko ningin, die on&in veel opzich ten tot voorbfMd was'. De Surinaamse president Vene- tiaan toonde in een via de Suri naamse media gepubliceerde brief zijn medeleven aan prins 1 Bernhard, koningin Beatrix, de overige leden van het konings huis en aan het Nederlandse volk. „In haar jaren als konin- gin der Nederlanden heeft zij haar rol als koninklijke begelei- der van de ontwikkeling van Suriname met volle inzet en warme belangstelling vervuld." J De Antilliaanse regeringspartij 1 Frente Obrero Liberashon (FOL)van premier Godett en 1 haar wegens corruptie veroor- J deelde broer Anthony, schrijft' in een verklaring 'geschokt' te J zijn door het overlijden van 'dë moeder van onze geliefde ko- I ningin, prinses Juliana'.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5