Leidsch Dagblad ,eger Israël iquideert jeik Yassin Juliana 1909 - 2004 Singe loop Leidsch Dagblad x GRATIS root alarm na vondst loederpakket' bij LOI 'Oranje was diep in de harten gegrift' maandag 22 MAART 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Vrijdag 16 april Start verkoop 25 maart Massale elandensterfte stelt biologen Wyoming voor een raadsel Internationale dag tegen racisme op Leidse Koornbrug Vitesse legt de loper uit voor Ajax Ook op rij elf is het feest bij BZN Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Straat Telefoon Wij gaan zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Ti. controle nabezorgmg) van de kram treft u nadere informalie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl Leidsch Dagblad E WERELD OM JE HEEN rdorp - Politie en brand- zijn vanochtend met groot irieel uitgerukt naar het ikantoor van de LOI in «rdorp, nadat daar een lerpakketje was aangetrof- Het kantoor aan de Leidse- f werd onmiddellijk verze en ook de leerlingen en le- van het naastgelegen mochten hun school niet in of uit. hulpdiensten namen de st van het verdachte pak- uiterst serieus. Ze sloten -pand van de LOI herme tisch af en voerden het poststuk af in een verzegelde doos. In een laboratorium in Lelystad wordt onderzocht of de brief antrax bevat. Het personeel van de Leidse Onderwijs Instellingen gaat er van uit dat het pakketje afkom stig is van een 'hele flauwe grappenmaker'. Jos van Eyken, adjunct-directeur marketing en verkoop: „Wij hebben niets te vrezen. Er is geen sprake van paniek. Als het onderzocht is, zal blijken dat het melkpoeder of iets dergelijks was." lestijnen zweren wraak onze correspondent oemendaal stad - Tienduizenden woe- ePalestijnen hebben van en hun geestelijke leider Achmed Yassin begraven, -jarige oprichter en leider e Palestijnse verzetsbewe- Jamas werd vanochtend od toen hij na een bezoek e e moskee door Israëlische 1 htshelikopters onder vuur genomen. Harnas heeft di- a de liquidatie bloedige J k gezworen. ipende strijders van Ha- Jiroegen enkele uren na de ag het lichaam van Yassin de straten van Gaza-Stad. :t zuiden van de Gaza- i hebben Israëlische agen tvee tieners doodgeschoten die stenen gooiden naar de mi litairen. Yassin is gedood toen hij on derweg was naar huis na een bezoek aan een naburige mos kee, waar hij het ochtendgebed had bijgewoond. Naast de ver lamde sjeik kwamen ook zes lijfwachten bij de aanslag om het leven. „Sharon heeft de poorten van de hel opengezet. Niets weerhoudt ons ervan zijn hoofd af te hakken", zei Ismail Haniyeh, een naaste medewer ker van Yassin. De dood van de Hamas-leider komt niet als een verrassing. Vorige week, na een dubbele Palestijnse zelfmoordactie in de haven van Ashdod, kondigde Israël een 'ongekend harde' campagne aan tegen Harnas, waarbij het leiderschap niet zou worden ontzien. De aanslag zou verband houden met het plan van Sharon om het leger en de kolonisten voor eind vol gend jaar uit de Gazastrook te halen. Israël is bang dat de Ha rnas, en andere militante orga nisaties, het plan zullen aangrij pen om hun acties op te voe ren. Israël houdt ernstig rekening met nieuwe aanslagen en heeft de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever afgesloten. Het Palestijnse Bestuur reageerde kwaad. Premier Achmed Qurei sprak over „een dwaze en zeer gevaarlijke daad", die „de poort naar chaos" opent. Pagina Buitenland: Een- leven lang,strijd tegen Israël COMMENTAAR JULIANA lijzonder de positie van het klijke familie .ook moge haar is niets menselijks |d. Nog geen achttien uur g1 overlijden van prinses Ju- 3werd het Huis van Oranje met de geboorte van :uwe telg: graaf Claus-Ca- Verdriet en blijdschap len elkaar dit weekeinde een troostrijke gedach- behalve in onze herinne- Juliana in de zoon van instatijn voortleeft, gaat de geschie- 01 in als de 'gewone' n, die haar groot- luk vond in het erschap. Als enig groeide zij op in root sociaal isole- J met ouders, die ran elkaar hielden. Een- jn zelf gehuwd werd Juliana k( ieder van een gezin en bij i wijle ook moeder van het and. Daarbij probeerde zij Q mogelijk afstand tot het 5 bewaren. teit werd mevrouw. De re- ce werd afgeschaft. De 41 vervangen door de fiets. 'ik danen werden landgeno- Niet-adellijke jongens <ten zelfs naar de hand van b dochters dingen. Juliana y zekere zin een kind van haar tijd, vooruitstrevend en ei genzinnig. Ze droeg het hart links, was pacifistisch en raakte daardoor in grote politieke en persoonlijke problemen. Juliana heeft twee grote crises overwonnen. In de Greet Hof mansaffaire liet prins Bemhard haar vallen door met een echt scheiding te dreigen als zij zich niet van haar omstreden vrien denkring zou ontdoen. Toen Bemhard jaren later door het Lockheed-omkoopschandaal zelf in opspraak raak te, bleef Juliana achter hem staan. Zelfs het bestaan van een bui tenechtelijke kind leek haar niet te de ren. Het is niet toevallig dat Juliana bij vooral de oudere generatie meer warme gevoe lens oproept dan haar dochter die als staatshoofd veel gereser veerder is. Juliana regeerde het land meer met het hart dan met het hoofd, wat haar veel sympa thie opleverde. Ze was een mo derne monarch die de tijdgeest aanvoelde en er ook naar han delde vanuit de typische Neder landse gedachte: doe maar ge woon dan doe je al gek genoeg. Hugo Schneider Bijlage over prinses Juliana Leidsch Dagblad besteedt vandaag in een speciale bijlage aandacht aan het leven van prinses Juliana. De ze ven extra pagina's geven met tekst en foto's een uitvoerig beeld van de vroegere koningin. Met daarbij aan dacht voor hoogte- en dieptepun ten. Juliana verdient een plaats in de geschiedenis, is een van de con clusies. De bijlage besluit met een beeld van officiële bezoeken van de vorstin aan deze regio. Claus-Casimir nieuwe Oranjetelg den haag - Prins Constantijn en prinses Laurentien zijn gis termorgen in alle vroegte op nieuw ouders geworden. Kort na middernacht, nog geen et maal na het overlijden van prinses Juliana, werd hun zoontje graaf Claus-Casimir, broertje van Eloïse, geboren in het Haagse ziekenhuis Brono- vo. „Het is een stevige en ge zonde baby", aldus de vader. De nieuwe baby is nu nog zes de in de lijn van troonopvol ging. Na het huwelijk van de 'afvallige' prins Friso schuift Claus-Casimir op naar de vijfde plaats. Pagina Gesprek van de dag 'Al-Oaeda heeft kernbommen' sydney - Het terreurnetwerk al- Qaeda zegt kant-en-klare kern wapens te hebben gekocht op de zwarte markt in Centraal- Azië. Dat zegt de Pakistaanse journalist Hamid Mir in een in terview dat vandaag wordt uit gezonden door de Australische televisie. Mir is de biograaf van de tweede man van al-Qaeda, Ayman al-Zawahri. Carter hekelt Bush en Blair om Irak londen - Oud-president Jimmy Carter van de VS heeft in de Britse krant The Independent vandaag scherpe kritiek geuit op George Bush en Tony Blair. Carter vindt dat de Amerikaan se president en de Britse pre mier een onnodige oorlog in Irak hebben gevoerd. De aanval was bovendien gebaseerd op 'leugens en verkeerde interpre taties'. Volgens Carter, die in 2002 de Nobelprijs voor de Vre de won, heeft Blair zijn beoor delingsvermogen opzij laten schuiven door Bush' wens om een oorlog te beëindigen die zijn vader was begonnen. Het was het afgelopen weekeinde een jaar geleden dat de oorlog in Irak begon. Carter was presi dent van de VS van 1977 tot 1981. Gevoel voor onveiligheid gelijk den haag - De stijging van het aantal mensen in Nederland dat zich onveilig voelt, is afgelo pen jaar tot stilstand gekomen. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). In 2003 gaf bijna een kwart van de bevolking aan zich wel eens onveilig te voelen. Bewoners Leidse Lorentzhof halen herinneringen op aan Juliana door Wilfred Simons leiden - Zeven jaar was Leide- naar Jan Sierat, toen de zater dag overleden prinses Juliana geboren werd. Het maakte een onuitwisbare indruk op de nu 102-jarige bewoner van woon zorgcentrum Lorentzhof. „Als het een prinsje was, zou de stoomfluit van drukkerij Sijthoff aan de Doezastraat twee korte stoten geven. Als het een prin sesje was, één lange. Ik woonde op de Pieterskerkhof, ik stond voor het raam en had uitzicht op steenhouwers die aan het werk waren op de Pieterskerk. Op 30 april 1909 snerpte die fluit over de hele stad! Ik zag hoe de steenhouwers hun hoofd ophieven om te luiste ren. 'Hoera, een prinsesje!', rie pen ze. Ze klommen snel naar beneden, de ladders af. Nu had je een kroegje in de Herensteeg dat 'Steenhouwers Welvaren' heette. Nou, neem maar aan dat daar wel een neutje gedron ken is! Ja, Oranje was diep in de harten van de mensen gegrift." Maar daar zijn twee andere be woners van de Lorentzhof, Su zan van der Laan-Zandvliet (89) en Wouter Overdijk (70) toch niet zo zeker van. „Het ko ningshuis stond ver van ons, gewone mensen af', zegt Over dijk. „We vierden drie oktober altijd veel grootser dan Konin ginnedag." Van der Laan heeft vooral herinneringen aan de 1 meivieringen in de stad. „Drees!", roept ze. „De rode vlag. Dat deed ons meer. Lei den was altijd een socialistische stad." Dat prinses Juliana juist veel moeite deed om als 'ge woon mens' de kloof met de la gere klassen te overbruggen, ontging het drietal grotendeels. „Dat ze fietste, een hekel aan protocol had en chocolademelk schonk, dat accepteerde je ge woon, daar dacht je niet posi tief of negatief over", zegt Over dijk. „Als bij ons het konings huis ter sprake kwam, ging het altijd over hun rijkdom." De Oranjegezinde Sierat heeft vooral herinneringen aan de ja ren 1927 tot 1930, toen prinses Juliana in Leiden studeerde. „Ik heb haar toen vaak in de stad gezien, op straat, in winkels en op de Morsweg, waar roeiver eniging Njord een clubhuis had. Ze was een hele vrolijke prinses en had altijd een paar vriendinnen bij zich. Ik geloof niet dat ze roeide." De drie hebben niet alleen goe de herinneringen aan de prin ses. „Wat waren we kwaad, in de meidagen van 1940, toen de koninklijke familie naar het buitenland ging. Wij zagen dat als een vlucht. Ze lieten ons in de steek, zo werd in Leiden al gemeen gedacht hoor", zegt Van der Laan. Ook Sierat weet dat nog goed. „Nederlandse soldaten in Katwijk waren zo boos, dat zij hun geweren kapot sloegen en op een grote hoop gooiden." Toch willen ze daar niet bij stil staan. „Later is het ons uitgelegd", zegt Van der Laan. „Dat de familie vanuit Engeland de strijd tegen de moffen voortzette. Toen is de woede snel ingezakt." Pagina 3: Juliana, koningin 'in een tijd van opkomst' Foto's: Ton Kastermans, GPD, ANP, Spaarnestad Fotoarchief, AP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1