Stunten met lage hypotheekrente ECONOMIE Addertje onder het gras bij pc-privé regeling Superjumbo in wording Concurrent Accell steekt Gazelle spaak in het wiel Supermarkten nu soms goedkoper dan fabrikant Waardeloze waarde eel Internetsites igeren de wet' haag - Veel internetsites jen de wet 'Koop op af- id' aan hun laars. Dat con- deert de Consumentenbond jasis van onderzoek naar websites. Volgens de wet ift de consument recht op bedenktijd van zeven werk- en, maar 37 procent van de isites vermeldt dat niet. Als vel een termijn wordt ge- >md, dan is er bij ruim de sprake van een te korte nijn. Sommige internetwin- vermelden zelfs voorwaar- die tegen de wet indruisen, voorbeeld is dat bij ontbin- gvan de koop kosten in re ling worden gebracht. De id noemde de uitkomst van onderzoek 'bedroevend' en it voor een toezichthouder. AW roept lekke ermotoren terug uwarden - BMW heeft alle toren van het type R1150 RT ïggeroepen naar de dealer >ens lekkage in het brand- systeem. Slangen en aan togen lekken door, wat met ;stromende benzine tot ge- rlijke situaties kan leiden, model is een populair toer- del en was vorig jaar met stuks de best verkochte tor in Nederland. Wereld- 1 zette BMW er 14.500 stuks af. De terugroepactie is dijk voor de marktleider in toersegment, omdat de ii van het 17.000 euro kos- de model vooral berust op inische betrouwbaarheid. elft personeel itslagen bij werf apen - Bij scheepswerf Pe- in Kampen worden 61 van 125 werknemers ontslagen, directie onderhandelt nog tde vakbonden over het so- 1 plan. Zonder de gedwon- ontslagen houdt de :epswerf het hoofd niet bo- vvater. Directeur Van Voorn t het subsidiebeleid aan als jorzaak van het debacle. ,,In len als Spanje en Italië krijgt icheepsbouw subsidie. Dat kt oneerlijke concurrentie ehand." Een groot deel van iroductie wordt naar Oost- opa verplaatst. In Tsjechië joatië liet Peters al een deel de casco's bouwen. eer concurrentie n pompstations haag - De concurrentie e en benzinestations op de j lie en regionale wegen is [enomen. De toename van j( aantal onbemande tanksta- s en het groeiende gebruik kortingspasjes spelen een j Dat constateert de Neder- ta Ise Mededingingsautoriteit g la), die de concurrentie op lenzinemarkt bekeek. In- f dels is 14 procent van de stations onbemand. De jj ist van zo'n station heeft prijsdrukkend effect in de 0' cte omgeving, constateert 3J IMa. Op de snelwegen ont- n( kelt de concurrentie zich I langzamer. Daar delen nog rj ds de grote olieconcerns de )e ns uit. De twee veilingen stations hebben daar wei- 0 verandering in gebracht. "intal vacatures alt niet verder rburg - Het aantal vacatu- is in het laatste kwartaal van jj 3 voor het eerst in bijna drie 1( niet verder gedaald. Eind (l] ember stonden er, gecorri- rd voor seizoensinvloeden, ia 100.000 vacatures geregi- erd. Dat zijn er 7000 meer j, een kwartaal eerder, meld- 1( iet Centraal Bureau voor de istiek gisteren. Volgens het ikan op basis van dat ene irtaal niet worden geconclu- rd dat er een omslagpunt is eikt. Eind 20Q3 waren er 14 itures per 1000 banen. zaterdag 20 maart 2004 hamburg - Werknemers en tal van genodigden waren hulling van het allereerste rompdeel van de gloednieuwe zal in de lente van 2006 worden afgeleverd aan de ko- afgelopen donderdag bijeen in de grote montagehal van superjumbo A380 te vieren. Het toestel kan straks plaats per. Op de voorgrond is een model op schaal van de mo de Airbus-vestiging in het Duitse Hamburg om er de ont- bieden aan maximaal 555 passagiers. Het eerste vliegtuig derne superjumbo te zien. Foto: AP/Herbert Pröpper den haag/gpd - De prijzenslag in de supermarkten krijgt navol ging op de hypotheekmarkt. Dit zegt woordvoerder Hans André de la Porte van Vereniging Eigen Huis. De variabele rente op hy potheken met een rentevaste periode van één jaar is tot onder de 3 procent gedaald. En dat is voor het eerst sinds vijfjaar. Het aantal verkochte hypothe ken loopt de laatste jaren terug als gevolg van dalende huizen verkoop. Daarbij komt volgens André de la Porte dat vele hui zenbezitters die overwogen hun (dure) hypotheek over te sluiten - vanwege de al geruime tijd la ge rente op de kapitaalmarkt - die oversluiting inmiddels ach ter de rug hebben. Gevolg is dat banken nu stun ten om klanten tot een nieuwe hypotheek te verleiden. „Dan ontbrandt er een strijd, met su- perlage rentes, en gratis levens verzekering of digitale camera", schetst André de la Porte. Velen laten zich vanwege de la ge rentestand inderdaad verlei den tot een gang naar de hypo theekadviseur, bevestigt Kees van de Kerk van De Hypothe ken Ze willen weten of de hypo theek goedkoper kan. Sowieso neemt het aantal verzoeken om informatie toe, constateert hij. De huizenmarkt trekt weer aan, zegt hij optimistisch: „De koop bereidheid is weer aan het toe nemen." De kans dat veel huiseigenaren met het oversluiten van hun bestaande hypotheek voordelig uit zijn, is volgens Van de Kerk niet zo groot. De onvermijdelij ke boetes, gecombineerd met een gang naar de notaris en de behoefte de rente voor wat lan gere periode vast te zetten, lei den per saldo in veel gevallen tot hogere lasten. Daarbij komt dat er in de tarieven voor de lange rentevaste perioden wei nig is veranderd. Die tarieven zijn al geruime tijd laag, met ge middeld 4,9 procent (10 jaar rentevast) en 5,5 procent (20 jaar rentevast) voor een spaar hypotheek. „Vooral mensen die aan het einde van hun looptijd zitten hebben er voordeel van. Die hoeven geen of weinig boete te betalen als ze willen overslui ten", zegt Van de Kerk. Zowel Eigen Huis als De Hypotheker adviseren de consument zich niet blind te staren op de tarie ven voor een rentevaste periode van slechts één jaar. En juist met die tarieven wordt het meest geadverteerd. De zeker heid van een langere rentevaste periode kan veel financieel on heil voorkomen, waarschuwt Eigen Huis. De lage rente is volgens Eigen Huis voor menigeen een stimu lans om juist nu een (nieuw) huis te kopen. „Op de bedragen die met de koop van een huis gemoeid zijn, scheelt het nogal wat of je 5 of 6 procent rente betaalt". Dat de huizenmarkt weer aantrekt, verklaart André de la Porte uit de aanhoudend hoge prijzen. „Veel mensen hebben gewacht met hun aan koop omdat ze dachten dat de huizenprijzen zouden gaan da len. Nu dat steeds maar niet ge beurt, gaan ze alsnog tot aan koop over." Trump wil auteursrecht 'You re Fired. new york/anp/afp - Deinend op de golven van zijn zegetocht op de televisie heeft de Ameri kaanse vastgoedtycoon Donald Trump het auteursrecht aange vraagd op zijn bekendste uit spraak: You're Fired (u bent ontslagen). Trump hoopt de zin, die de vele werkloze Ameri kanen als muziek in de oren moet klinken, te kunnen ge bruiken voor een kledinglijn, spelletjes en casinodiensten. Hoewel Trump ook in het echte leven met regelmaat werkne mers met harde hand buiten de deur zet, is 'zijn' You're Fired bij het Amerikaanse publiek be kend geworden door het tv- programma The Apprentice. Daarin strijden zestien zaken mensen in spé om een levens lange plek binnen de Trump- organisatie voor een jaarsalaris van 250.000 dollar. Om die droombaan te kunnen Donald Trump tijdens de screening voor de NBC-show 'The Apprenti ce'. Foto: Reuters/Jeff Zelevansky krijgen worden de kandidaten elke week opgezadeld met op drachten om zoveel mogelijk geld te verdienen. Vorige week moest Heidi Bressier, topper bij telecombedrijf Qwest, de show verlaten omdat ze volgens Trump te weinig leiderschaps kwaliteiten had getoond. De serie is een regelrechte hit bij de televisiezender NBC. Mil joenen kijkers kunnen elke week haast niet wachten op de slotzin van Donald Trump als hij weer een droom van een kandidaat om zeep helpt. De populariteit van The Apprentice heeft al enkele zakenlui tot han del aangezet. Zo verkoopt het bekende New Yorkse warenhuis Bloomingdale T-shirts met de opdruk You're Fired. Accell had aangevoerd dat dochter Koga al jarenlang fiet sen met volledige batterijver lichting maakt en dat de stads- fiets Spaita Ion sinds vorig jaar dynamoloos op de markt is. De tegenwerping van Gazelle dat de Sparta Ion eigenlijk een brom- of snorfiets is, kon de rechter niet vermurwen. Gazelle's directeur Dantuma geeft aan het vonnis gehoor, maar vindt dat Accell 'zeer agressief optreedt. „Hun po ging om onze succesvolle tv- commercial van de buis te ha len, is gelukkig mislukt. Dat is onze hoofdcampagne die nog maanden doorloopt." In de tv- spot zegt Anky van Grunsven tegen haar paard Bonfire dat ze voortaan alleen nog Gazelle zal rijden, omdat het de enige is met een perfecte zithouding. De rechter vindt dat - anders dan Accell - niet misleidend. Volgens hem gaat het in de tv- spot om een kwinkslag. arnhem/gpd - Gazelle moet een deel van z'n fietsreclame her roepen en folders terughalen. Concurrent Accell (Batavus, Koga en Sparta) heeft dat in een kort geding afgedwongen. Di recteur Dantuma van Gazelle noemt de actie van Accell 'on collegiaal'. Maar Takens van Accell zegt dat Gazelle moet weten waar de grenzen liggen in wat je kunt beweren. De bewering van Gazelle dat haar model Orange Limited Edition 'de eerste stadsfiets met verlichting zonder dynamo is', klopt niet, vindt de Arnhemse rechter. Alle folders en displays waarin Gazelle dat beweert, moet het bedrijf binnen drie dagen weghalen. Bovendien moet er op de website een rec tificatie komen, die ook aan alle winkeliers en tussenhandelaren wordt gestuurd. De verlangde rectificatie van een kwart pagi na in enkele grote kranten, wees de rechter af. kunnen we het niet ma- wel gemakkelijker', luidt de an van de Belastingdienst mee probeert de fiscus in re- oj ie-uitingen een vriendelijk al >0 te verwerven. Belasting len leuker maken kan dus geeft de dienst toe. Maar 31 lakkeiijker maken lukt vaak zuinigingsdrift toe en ook de pc-regeling kon de dans niet ontspringen. Zij werd het slachtoffer van het kerstpakket. Die laatste moest namelijk weer, zoals eerder, fiscaal af trekbaar worden. Dat mocht echter geen cent kosten, maar diende 'budgettair neutraal' te geschieden, zoals dat heet in Haags jargon. Voor een belastingvrij kerstpak ket van 35 euro diende om die reden het maximale belasting vrije bedrag voor de aanschaf van een pc te worden verlaagd van 2269 naar 1485 euro. Dat kon gemakkelijk, was de rede nering, computers waren im mers in de loop der jaren veel goedkoper geworden. Maar daarbij bleef het niet. Voor de financiering van belas tingkorting voor jonge gehandi capten ging hier nog eens 35 euro af en een hogere heffings korting voor alphahulpen kost te eveneens 35 euro. Per saldo bleef er dus een bedrag over van 1415 euro voor de belastingvrije aanschaf van een nieuwe pc. Maar nu komt het. Deze veran dering is welis waar per 1 janu ari van dit jaar ingevoerd, maar geldt ook voor pc's die al eer der waren aan geschaft. Dat was niet de be doeling, roept nu het WD- Tweede Kamer- Har lid Ineke De- zentjé Ham ming, die destijds pleitte voor het belastingvrije kerstpakket. ■PPI vindt dat de nieuwe regeling pas mag gelden voor na 1 janua ri van dit jaar gekochte com puters. Een brief hierover aan staatssecretaris Joop Wijn van financiën haal de evenwel niets uit. Wat zich nu wreekt is dat de nieuwe wettelij ke regeling geen EIGEISI BEURS kent. Kwaad denkende zou je dit 'wetgevend broddelwerk' ders noemen. Ook in de be antwoording van schriftelijke vragen van De- zentjé H,aming wil de staatsse- Ook werkgeversclub VNO-NCW cretaris van geen wijken weten. Er is volgens hem geen sprake van terugwerkende kracht of naheffing. „De wijziging is in gegaan op 1 januari 2004 en wordt toegepast op na deze da tum genoten loon", schrijft hij. Het gevolg is dat het de werk nemer dit jaar enkele honder den euro's kan kosten. Ook kan de fiscus de werkgever een ex tra aanslag opleggen. Een voorbeeld. Stel dat een werknemer in het kader van een pc-privé regeling in 2002 een computer had gekocht voor 2100 euro. In dat jaar en in 2003 ontving hij van zijn werkgever hiervoor belastingvrij 700 euro. Of dit bedrag werd belastingvrij van het salaris ingehouden. Bij voorbeeld op een eindejaarsuit kering. Dit jaar kan deze 700 euro niet meer belastingvrij worden ver kregen, omdat in 2002 en 2003 al 1400 euro belastingvrij is ge noten. Er is slechts 15 euro be- door Achille Prick utrecht - De ongekend felle prijzenoorlog dwingt super markten om gemiddeld zo'n 300 artikelen onder de in koopprijs aan te bieden. Op 30 procent van de omzet wordt geen winst meer gemaakt en op sommige producten wor den zelfs verliezen geleden van 5 tot 45 procent. Sinds de start van de prijzenslag medio oktober vorig jaar heeft de branche 160 miljoen euro minder omzet gedraaid. Dat blijkt uit onderzoek van adviesbureau Cap Gemini Ernst Young. „We hebben de laatste decennia zo'n acht serieuze prijzenoorlogen ge had, maar dit is verreweg de heftigste", zegt onderzoeker Grievink. „Voorheen beperk ten de prijzenslagen zich tot enkele productcategorieën, nu worden zelfs vlees en groen ten zonder winst verkocht. Dat was altijd taboe, omdat dat de traditionele winstma kers waren." Op jaarbasis, stelt Grievink, loopt de branche straks 480 miljoen euro aan omzet mis. „Dat moeten ze ergens goed maken. Allereerst zal de bran che genoegen nemen met 150 miljoen euro minder winst. Ten tweede wordt er intern voor 140 miljoen bezuinigd. Verder zal er meer verdiend moeten worden op andere ar tikelen en tot slot zal de bran che zo'n 190 miljoen euro wil len halen bij de leveranciers door gunstigere inkoopprijzen af te dwingen. Dat zal bij de fabrikanten tot een verlies van 60 miljoen euro leiden." Unilever, met merken als Knorr, Dove en Bertolli één van de grootste leveranciers, ontkent te zwichten voor druk van de supermarkten. „De prijs in het schap blijft de ver antwoordelijkheid van de su permarkten zelf', aldus woordvoerder Van der Eijk. „Natuurlijk zijn wij wel voort durend in gesprek met klan ten over de positie van onze merken in de winkels; op die manier doen wij wel investe ringen." Volgens Grievink hebben de supermarkten zichzelf flink in de vingers gesneden met de keiharde prijzenoorlog. „Su permarkten behoren omzet- machines te zijn die voortdu rend groeien, dan kunnen ze in de pas blijven lopen met hun kosten en houden ze nog wat winst over. Op dit mo ment ziet het er somber uit voor de meeste ketens, want ze trekken elkaar mee naar be neden in een prijsspiraal. En per saldo is er op dit moment weinig veranderd in het marktaandeel. Na wat ver schuivingen de afgelopen maanden, zijn veel consu menten weer terug bij hun 'ei gen' supermarkt." Toch zal geen enkele keten het aandurven om de prijzen binnen afzienbare tijd weer omhoog te gooien, meent Grievinlc. „Deze slag is begon nen omdat Albert Heijn zijn prijsimago wilde verbeteren. Dat is ze gelukt, maar dat be tekent niet dat ze nu de prij zen weer kunnen verhogen. Dat pikt de consument niet. Iedereen in de branche zal daar nog heel lang last van hebben." Op termijn zullen van de ruim 5200 winkellocaties zo'n 800 supermarkten over de kop gaan, verwacht Grievink. „Vooral kleinere vestigingen, ook van grotere ketens, zullen het lastig krijgen voldoende omzet te halen om nog winst te maken. Een deel van die lo caties zal overigens worden overgenomen door concur renten. We moeten niet verge ten dat de supermarktbranche tussen 1997 en 2002 heel veel geld heeft verdiend; de winst marges waren tot ruim twee keer zo hoog als gebruikelijk. ECONOMIE WIJZER „De waarheid is een raadsel en dat gaat als volgt: het is een goede vriend, maar komt altijd te laat. Het noodlot is een raad sel en dat gaat als volgt: het kost niks maar is toch altijd prijs. Dromen zijn een raadsel en dat gaat als volgt: het smelt in je hoofd en.niet in je hand." Deze drie ongebruikelijke vol zinnen zijn aflcomstig uit het nummer 'Smal film' van Spinvis. Spinvis is de ar tiestennaam van een Nederlandse popmuzikant die op zijn zolderka mer in - dacht ik - Nieuwegein liedjes in elkaar zet met titels als lastingvrij tegoed over. Indien de uitkering toch wordt ver strekt, zal daarover belasting en premies rrioeten worden be taald. Ook de werkgever wacht dan een extra aanslag. Een mogelijke oplossing - en de staatssecretaris verwijst daar zelf ook naar - is dat werkne mer en werkgever afspreken de regeling te verlengen. In dit ge val kan bijvoorbeeld de belas tingkorting worden verschoven naar 2005. In dat jaar moet op nieuw naar een termijn van drie jaar - 2003, 2004 en 2005 - wor den gekeken en kan er dus 1415 minus de eerder genoten 700 in 2003, dus 715 euro probleem loos belastingvrij worden ver goed. Dit betekent wel extra admini stratieve rompslomp voor de werkgever waarmee de cirkel rond is. 'Leuker' kon de fiscus het al niet maken, 'gemakkelij ker' dus evenmin. 'Leo's definitieve aquarium' en 'Herfst en Nieu wegein'. Zijn de- buut-cd is een paar jaar geleden verschenen bij de kleine muziekmaatschappij Excelsior uit Amsterdam. De teksten zijn origineel en wor den gedragen door meeslepen de muziek vol vreemde gelui den. Ik beschouw deze cd als een waardevol bezit. Maar heeft 'ie ook waarde? De Dikke van Dale definieert waarde als 'grootte van de bete kenis die iets heeft als bezit, door gehalte, als middel tot een doel, door betrekking of door een combinatie van deze of en kele van deze factoren' - een hele mond vol. Lange tijd heeft het waardebe grip de gemoederen in econo- menland flink beziggehouden. Vermaarde klassieke economen als Adam Smith en Karl Marx hebben daar bijvoorbeeld hun hoofd over gebroken. In de na oorlogse jaren is deze discussie weggezakt. De (vaak impliciete) definitie die sindsdien hoogtij viert, strookt fraai met het boe renverstand van bijna elk wel denkend mens: het is maar wat de gek ervoor over heeft. Vraag en aanbod werken braaf samen om op beider kruispunt de waarde te bepalen. Dat leidt in de woorden van diezelfde Dikke van Dale tot 'betekenis uitgedrukt in geld'. Volgens de ze definitie is mijn Spinvis-cd van weinig waarde - een euroo- tje of 10, in de aanbieding. Ewald Kist is veel meer waard: bijna 1,2 miljoen euro. Toch vind ik Spinvis waardevoller dan Kist. Sterker nog: voor mij is Excelsior waardevoller dan ING. Van bankrekeningen of verzekeringen word ik warm Arjen van Witteloostuijn hoogleraar economie Rijksuniversiteit Groningen noch koud, terwijl de beluiste ring van een cd mij kippenvel kan bezorgen. Voor neoklassieke economen is deze ogenschijnlijke tegenstel ling makkelijk op te lossen: in dividueel nut hoeft niet hetzelf de te zijn als marktwaarde. Marktwaarde komt immers tot stand in interactie met een groot aantal marktpartijen. Blijkbaar vinden allerlei andere belanghebben den dat Ewald Kist die 1,2 mil joen wel waard is - en, als ik de krantenberich ten goed begre pen heb, eigen lijk nog veel meer. En mis schien is die Spinvis-cd in middels minder waard dan de 10 euro die ik er voor heb neerge- legd. Dat is het mooie van markten: het zijn subtiele optelmachines. Ze doen hun onzichtbare waar- debepalende werk. Marktwaar de is niet hetzelfde als individu eel nut. Beide zijn belangrijke begrippen. Over beide hebben economen van alles en nog wat te zeggen. En hoewel nut en waarde met elkaar te maken hebben, vallen ze slechts bij toeval samen op het niveau van de individuele consument. Toch is deze elegante oplossing niet helemaal bevredigend. Hoe moet dat met goederen die moeilijk of niet te beprijzen zijn? Veel van wat in onze sa menleving bestaat of gebeurt, heeft geen geldprijs. Wat is de prijs van de uitzetting van een uitgeprocedeerde asielzoeker? Hoeveel kost het uitsterven van een bijzondqgf keversoort? Wat zou de prijs moeten zijn van ke rosine-uitstoot? Voor veel bestaat geen markt. Ook daarover gaat economie. Het kan bijvoorbeeld zinvol zijn om na te denken over wegen om het ongeprijsde te beprij zen. Misschien moet voortaan over kerosinegebruik belasting worden geheven. Verder kun nen pogingen worden onder nomen om de waarde van niet- geldelijke goederen te meten. Gaat onze toenemende wel vaart gepaard met meer geluk? Economie gaat over veel, mis schien wel te veel. Het is tijd om mijn Spinvis-cd weer 'ns op te zetten: „De waarheid is een raadsel en dat gaat als volgt: het is een goede vriend maar komt altijd te laat."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9