0 BELASTINGAANGIFTE Nil; -0 o Vaak gestelde vragen aan de Belastingdienst 15,25% t/m 52% 25% 30% BOX Kind som aftrekpost De drie boxen van het belastingstelsel Hpt hplactinfrstpkpl hp<;taat uit drip AFTREKPOSTEN: BELASTING- EN PREMIEHEFFING: verschillende boxen met aparte belastingtarieven. Op het in totaal te betalen bedrag worden kortingen verleend. Dit zijn de heffingskortingen. INKOMSTEN UIT WERK EN WONING: Inkomsten uit arbeid (bijv. loon) en uit vroegere arbeid (bijv. pensioen en aow Winst uit onderneming Eigen-woningforfait Auto van de zaak: - 25 cataloguswaarde, bij 8.000 km privé - indien rittenadministra- tie bijtelling: 0 - 500 km 0% 501 - 3.000 km 10% 3.001 - 6.000 km 15% 6.001 - 8.000 km 20% Let op: Bijtelling deel woon- werkkilometers Hypotheekrente Alleen voor woning die als hoofdverblijf dient (aankoop, onderhoud, verbetering) Aftrek max. 30 jaar vanaf 1 -1 -2001 of latere aankoop Rente tweede hypotheek of andere lening alleen indien gebruikt voor aankoop, onderhoud, verbetering eigen woning (hoofdverblijf) Reiskosten woon-werkverkeer (alleen indien afstand meer dan 10 km) Openbaar vervoer, bij 4 dagen/wk en met ov-verklaring, afhankelijk van afstand tussen 376 en 1.773/jr Indien auto/motor wordt gebruikt voor woon-werk is geen aftrek meer mogelijk, belastingvrije vergoeding door werkgever mag wel Kinderopvang Kan een aftrekpost zijn indien men meer dan 3.620/jaar verdient. Er gelden drempelbedragen Lijfrentepremie Vaste aftrek (basisruimte) is vervallen. Aftrek onder bepaalde voorwaarden indien 65 jaar en pensioentekort in 2002 of 2003 Persoonsgebonden aftrek Is een optelsom van diverse aftrekposten die afzonderlijk berekend worden en eigen drempelbedragen hebben Aftrek heeft plaats in box 1maar niet verder dan dat er 0 inkomen is. Is een deel dan nog niet gebruikt, dan heeft verdere aftrek plaats in box 3 en daarna eventueel in box 2. Ongebruikt deel kan naar volgend belastingjaar Aftrekposten zijn: Alimentatie Ziektekosten (ook voor wie geert of nauwelijks belasting betaalt) Giften Studiekosten Kosten levensonderhoud kinderen jonger dan 30 jaar Weekendbezoek gehandicapte kinderen 30 jaar of ouder Inkomstenbelasting en premie volksverzekeringen Belastbaar inkomen 0,- €15.883 €28.85( tot 65 jaar j33,15% 38,65% 42% (max €5.265) (max. 10.276) (max 18.933) i Belastbaar inkomen 0,- 15.883 €28.850 €49.464 65 jaar en ouder 15,25% j 20,75% 42% j 52% (max. 2.422) (max, €5.112) (max. €13 769) n.b. - Bij genoemde max. bedragen zijn bedragen i voorgaande schijven - Heffingskortingen worden pas in mindering gebracht nadat de te betalen belasting in alle drie de boxen is vastgesteld en bij elkaar is opgeteld Belasting/premies in box 1 Le mk» INKOMSTEN UIT AANMERKELIJK BELANG: Men heeft, eventueel samen met de fiscale partner, een belang van tenminste 5 procent in kapitaal of aandelen van een BV, NV. Aandelen moeten horen tot privévermogen; als ze tot ondernemingsvermogen horen, is er sprake van winst uit onderneming (belast in Box 1) AFTREKPOSTEN: mm BELASTINGHEFFING: Er is één tarief van 25 procent Belasting in box 2" INKOMSTEN UIT SPAREN EN BELEGGEN: BEZITTINGEN DIE MEETELLEN: Spaargeld Effecten (aandelen die niet tot een aanmerkelijk belang behoren, obligaties, enzovoort) Tweede huis Lijfrenteverzekeringen waarvan de premie niet in box 1 wordt afgetrokken Kapitaalverzekeringen die niet aan de eigen woning (box 1} zijn gekoppeld Vorderingen BEZITTINGEN DIE NIET MEETELLEN: Eigen woning met bijbehorende kapitaalverzekering die is aangemerkt als kapitaalverzekering eigen woning Huisraad, auto, caravan, boot, kunst, sieraden Kapitaalverzekeringen die zijn afgesloten vóór 14 sept. 1999 tot max. 123.428 per persoon Maatschappelijke beleggingen (groen/ethisch) tot max. 50.185 per persoon (fisc. partners het dubbele; voor beleggingen van vóór 31 dec. 2000 geldt geen max.) Durfkapitaal tot max. 50.185 per persoon (fiscale part ners het dubbele) Nog geblokkeerde deel van spaarloon- en premiespaar regelingen tot max. 17.025 Schulden/kredieten mogen worden afgetrokken van de bezittingen Er geldt een drempel, de eerste 2.600 p.p. aan schuld mag niet worden afgetrokken Hypotheken zover de rente niet afgetr. kan worden in box 1 of 2 Niet aftrekbaar zijn hypotheekschuld eerste woning (box 1) en belastingschuld Heffingskortingen komen in mindering op de te betalen belasting (uit de drie boxen bij elkaar opgeteld) Loonheffingskortingen: Algemene heffingskorting: max. 1.766 per persoon, 65 plus-sers 813. Fiscale partners met geen/weinig inkomen kunnen heffingskorting rechtstreeks bij de belastingdienst aanvrager Arbeidskorting: bij loon, winst onderneming of freelance werk tot 57 jr.. 1.104; 57-58-59 jr.: 1.339; 60-61 jr.: 1.574; 62-65 jr.: 1.809; 65-plus 833 (maximale bedragen) Ouderenkorting-65 plus: indien verzamelinkomen niet meer is dan 29.592: 346 Aanvullende ouderenkorting-65 plus: indien recht op ouderenkorting én er is sprake van AOW voor alleenstaande: 242 Jonggehandicaptenkorting, indien wajopguitkering: 518 BELASTINGHEFFING: Over gemiddelde nettover mogen, minus vrijstelling, wordt gerekend met een rendement van 4 procent. Dit is forfaitair, dus onge acht echte resultaat Over rendement van 4 pro cent wordt 30 procent be lasting geheven. Dat is 1,2 procent over het gemiddel de netto vermogen minus vrijstelling sting in box 3. jj ,oo Totaal belasting en premies: Af: heffingskortingen', ,0 0 ,0 0 Verschuldigde belasting: I €i ji-1jilL-lQiP.. HEFFINGSKORTINGEN deze worden verrekend via de werkgever of uitkerende instantie. Overige heffingskortingen: deze moeten worden aangevraagd via de belastingdienst via voorlopige teruggave of aangifte Kinderkorting: kind 18 jaar, gezamenlijk verzamel inkomen beide partners 58.214: 41, voor 65- plus ouder: 20 Aanvullende kinderkorting: verzamelinkomen beide partners 29.108: 354 (65-plus 164) indien 27.438: 534 (a 63 extra bij 3 of meer kinderen 18 jr.; 65-plus 247/€ 30 extra) Combinatiekorting: per ouder die betaald werk heeft met inkomen 4.206; kind 12 jaar; 214 per werkende ouder; voor 65-plus ouder 99. Co-ouders bijzondere regeling Alleenstaande-ouderkorting indien kind 27 jaar tot de huishouding hoort: 1.348, voor 65-plus ouder: 612 Aanvullende alleenstaande-ouderkorting indien ouder betaald werk heeft en kind 16 jaar is: 4,3% inkomsten uit arbeid met max. 1.348; werkende 65-plus ouder 621 Korting directe maatschappelijke beleggingen en Korting beleggingen durfkapitaal: in beide gevallen 1,3% van het bedrag dat in box 3 al is vrijgesteld van vermogensrendementheffing Toetrederskorting nog 2e en/of 3e jaar 454 Graphic JW/RV Bron Belastingdienst De wetgeving kent een aai gevallen waarin uitgaven i levensonderhoud van kint onder de 30 jaar aftrekbaai Die uitgaven zijn onderde de 'persoonsgebonden aft en kennen geen drempel, vaste aftrekbedragen zijn; afhankelijk van de leeftijd het kind en de mate waarii ouder het kind onderhoud graphic). De bedragen zijn kwartaal omdat de eerstei van ieder kwartaal geldt al peildatum voor de feitelijk tuatie. Een belastingbetaler die di geling vaak gebruikt is dei mentatie-betaler. Alimenti aan een ex is aftrekbaar en voor de ander als inkomen mentatie aan kinderen is ii principe niet aftrekbaar. Ii principe, want als ouder A kinderbijslag ontvangt en B elders woont maar de ki ren 'in belangrijke mate' o houdt, komt B in aanmert voor aftrek levensonderho Bij de kinderalimentatie ra dan ook een bedrag optell voor reiskosten, eten, drin uitstapjes en zakgeld tijdei weekendbezoeken van de deren. Bij co-ouderschap is aftrel vensonderhoud alleen toe staan als bij de Sociale Vei ringsbank is geregeld dat i kinderbijslag niet bij beide maar bij ouder A terechtki Als de kinderen ouder zijn 18, geen of weinig inkome hebben, geen recht op stu beurs en nog steeds doori B worden onderhouden, b de aftrekmogelijkheid van kracht. Wie kinderbijslag ontvang heeft geen recht op aftrek vensonderhoud en als del deren de 18 gepasseerd zij recht hebben op studiefin ciering of vergelijkbare on steuning uit het buitenlan van de universiteit, kan ev min een beroep op deze a post worden gedaan. Hiei geldt dat het recht op stud nanciering bepalend is; ni er wel of geen gebruik van wordt gemaakt. Ouders da tegen die hun kinderen or houden tijdens een studie waarvoor geen studiefinai ring wordt verstrekt, komi in aanmerking voor aftrek de kosten. Uiteraard wil de Belasting! van alle gemaakte kosten v bewijzen zien en verder lei ervaring dat de fiscus al sri vindt dat een kind genoeg dient om in eigen onderhc voorzien. Zeker als het noj geen 21 jaar is en thuis wo Als een thuiswonend kind voorbeeld een tegenpresta levert door het huishoudei doen, vervalt al het rechte trek. Zo ook als kinderen e baantje hebben waarvan c verdiensten ongeveer gelij staan met een inkomen o[ standsniveau (200 euro toi jaar; 558 euro boven 21 ja: Pas wanneer het kind zom de bijdrage van de ouderf: voldoende middelen heefl een redelijk bestaan te vof wordt gesproken van aftre kosten. Als een kind wel ei bijstandsuitkering had kui aanvragen, maar dat nietj daan heeft, is dat niet van vloed op de aftrekbaarheii mag de fiscus ook niet zor eisen dat ouders hun bijdi leveren in de vorm van ee ning. Wel van invloed is d vraag of het kind voldoem mogelijkheden heeft bent werk te vinden. Maar het i zeggen van een baan om 1 een studie de maatschapf positie te verbeteren geldl als reden om (even) geen inkomsten te hebben. den haac/gpd - Van alle vragen die binnenkomen heeft de Belas tingdienst een toplijst samengesteld. Vragen over de fiscale aftrek van ziektekosten en eigen woningen scoren erg hoog. Een selectie. Zijn mijn ziektekosten aftrekbaar? Ziektekosten zijn aftrekbaar als het gaat om ziektekosten van uzelf, uw partner, uw kinderen jonger dan 27 jaar, ernstig gehandicapten van 27 jaar of ouder die tot uw huishouden behoren en van zorgaf hankelijke ouders, broers en zusters die bij u inwonen. Iemand is zorgafhankelijk als hij/zij aangewezen zou zijn op beroepsmatige hulp of op een verzorgings- of verpleeghuis als hij/zij niet bij u zou wonen. Welke vaste aftrekbedragen zijn er voor ziektekosten? Voor arbeidsongeschiktheid óf chronische ziekte onder de 65 jaar is dat 757 euro per fiscale partner. Vast bedrag voor arbeidsonge schiktheid krijgt degene die dit, vorig en volgend jaar niet meer dan 55 procent verdient van wat gezonde mensen in gelijke om standigheden met arbeid aan inkomsten halen. Vast bedrag voor chronische ziekte van 757 euro per persoon wordt toegekend als u ook over 2001 en 2002 aftrek van buitengewone uitgaven hebt ge had. Voor 65-plussers (op 1 januari 2003 65 jaar of ouder) bedraagt het vaste aftrekbedrag ook 757 euro per persoon. Bij twee fiscale partners zijn combinaties mogelijk: 2x chronisch ziekenaftrek; 1 x arbeidsongeschikt en 1 x chronisch ziek; 2 x oude- renaftrek; lx ouderen en lx chronisch ziek en of arbeidsonge schikt. Voor chronisch zieke kinderen mag dat bedrag ook worden afge trokken als u de uitgaven voor minimaal een derde kunt toereke nen aan een of meer kinderen die aan het begin van het kalender jaar jonger waren dan 27 jaar en die u in belangrijke mate onder houdt. De huisapotheek levert een aftrekpost op van 23 euro per persoon. Voor kleding en beddengoed staat 310 euro als aftrekpost als er sprake is van ziekte en invaliditeit in uw huishouden langer dan een jaar. Als u kunt aantonen dat uw extra uitgaven bedden goed meer bedragen dan 620 euro, wordt het vaste aftrekbedrag verhoogd tot 775 euro. Voor reiskosten bij ziekenbezoek dat langer dan een maand duurt geldt een aftrekpost van 18 eurocent per kilometer als per auto werd gereisd en de enkele-reisafstand meer dan 10 kilometer be draagt. De werkelijke kosten gelden als op een andere wijze werd gereisd (trein, bus, taxi). Al deze aftrekposten samen gelden alleen als u - samen met de variabele aftrekposten - boven een bepaalde drempel uitkomt. In de praktijk blijkt het meestal voor mensen met lage inkomens al gauw belastingvoordeel op te leveren, zoals bij AOW'ers met weinig pensioen. De vaste aftekposten gelden alleen in combinatie met feitelijke va riabele ziektekosten als premies, tandartskosten, eigen bijdragen medicijnen, dieetkosten, bril, contactlenzen, prothesen, kosten adoptie, bevalling of overlijden. Voor lage inkomens kan bovenop de drempel nog een vermenigvuldigingsfactor van toepassing zijn. Welke onbelaste vergoedingen zijn er mogelijk? Werkgevers en instellingen kunnen onbelaste vergoedingen geven voor woon-werkverkeer, kleine consumpties, cursussen en con gressen, pc privé-projecten en vrijwilligers. Voor woon-werkver keer zijn er verschillende onbelaste vergoedingen mogelijk. De vergoedingen en verstrekkingen van kleine consumpties tijdens de werktijd zijn ook onbelast. Voorwaarde is dat ze geen deel uitma ken van een maaltijd. Er is een algemene regeling voor de vrije ver goeding en verstrekking van cursussen, congressen, seminars, symposia, excursies en studiereizen die verband houden met de dienstbetrekking. De jaarlijkse afschrijving van computers mag be lastingvrij worden vergoed. Een keer in de drie kalenderjaren kunt u voor maximaal 2269 euro belastingvrij een computer vergoed krijgen (per 2004 is dit bedrag fors verlaagd). Het kan alleen als de computer ook zakelijk wordt gebruikt. De vergoeding die een vrij williger ontvangt wordt niet als loon beschouwd als die niet meer bedraagt dan 700 euro per jaar en 20 euro per week in 2003. Ik heb een auto van de zaak waarmee ik ook privé rijd. Wat be tekent dit voor de belasting? Als u op jaarbasis meer dan 500 privékilometers rijdt met een (be stel) auto van de zaak, dan moet u een percentage van de waarde van de auto bij uw inkomen in box 1 tellen. Zie het boxen-over zicht hierboven. De hoogte van de bijtelling is afhankelijk van het aantal privé-kilometers dat u rijdt, het aantal woon-werkkilome- ters en van de waarde van de auto. Als de waarde van het werkelij ke privé-gebruik hoger is dan het bedrag dat u berekent, dan moet u die hogere waarde nemen. Als u op jaarbasis maximaal 8000 ki lometer per jaar privé rijdt, moet u zelf het bewijs leveren voor het aantal privé gereden kilometers. Als u op jaarbasis 500 kilometer of minder privé heeft gereden, moet u dit kunnen aantonen. Dit kan door een sluitende kilometerregistratie, maar dat is niet verplicht. Voor 501 tot en met 8000 privé gereden kilometers is een sluitende kilometerregistratie verplicht. Boven de 8000 kilometer hoeft u geen kilometerregistratie bij te houden. U moet dan ten minste 25 procent bijtellen. Blijft de hypotheekrente volledig aftrekbaar als ik de helft van mijn eigen woning verhuur? Kamers in uw eigen woning die u verhuurt, horen onder de vol gende voorwaarden bij uw eigen woning: Het verhuurde gedeelte is niet voor korte duur ter beschikking gesteld aan derden; de bru- to-opbrengst van de verhuur is maximaal 3595 euro per jaar; het verhuurde gedeelte is een deel van uw eigen hoofdverblijf en ook geen zelfstandige woning met eigen wc, badkamer en keuken; u en uw huurder staan tijdens de hele huurperiode bij de gemeente in geschreven op het adres van de woning. Als u aan deze voor den voldoet, dan hoort het verhuurde gedeelte bij uw eigen; ning. Dit betekent dat gelden alle regels voor de eigen wonin voor het verhuurde gedeelte, zoals het eigenwoningforfait er hypotheekrenteaftrek. Ik wil bepaalde inkomensbestanddelen aan mijn niet- of r verdienende partner toerekenen. Deze heeft als niet- of mi verdienende een voorlopige teruggaaf Algemene heffingsk aangevraagd. Krijgt mijn partner een aanslag inkomstenbi ting? Als de voorlopige teruggaaf Algemene heffingskorting te hoo geweest of ten onrechte is aangevraagd, krijgt u in principe z een aanslag. Als u geen aangiftebiljet toegestuurd heeft gekr< moet u er zelf een aanvragen. Het is mogelijk om de volgend komensbestanddelen vrij toe te rekenen tussen de partners, er sprake is van partnerschap gedurende het gehele kalende: positief saldo aan inkomsten uit eigen woning; aanmerkelijk langinkomsten (box 2); bestanddelen van de rendementsgro (box 3). Er volgt in principe altijd een aanslag als blijkt dat (e door de toerekening van inkomensbestanddelen) de voorloi ruggaaf Algemene heffingskorting te hoog was of ten onrech aangevraagd. Kwijtschelding van een eventuele aanslag tot 2 ro is hierbij niet meer van toepassing. Als u geen aangiftebilj heeft ontvangen, moet u er zelf een aanvragen. Ik ben 65 jaar geworden. Wat zijn de fiscale - gevolgen? Voor de inkomsten uit woning en werk (box 1) zijn de fiscale volgen: het belastingtarief bestaat uit een belastingdeel en ei miedeel. Vanaf de maand dat u 65 jaar bent geworden, hoefï geen AOW-premie meer te betalen en valt u daardoor in een tarief. De hoogte van het tarief is afhankelijk van de maand u 65 jaar werd. Uw heffingskortingen worden daardoor ook

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8