Europa krijgt coördinator terrorisme BUITENLAND Voorjaar in Madrid Ayman al-Zawahri: meer dan rechterhand Osama bin Laden Aanklacht massamoord tegen drie Marokkanen Xtc-vangst in Belgisch Limburg record Europa Charles Martel beheerst Franse verkiezingen Sleuteltje past wel op handboeien Dutroux Schroder voelt adem klein links in de nek ;ger gedood (Jeruzalem uzalem - In Jeruzalem is gis- en een Israëliër vanuit een ende auto neergeschoten vijl hij aan het joggen was. man overleed op weg naar ziekenhuis. De politie denkt de schutter een Palestijn is is in nabijgelegen Palestijnse ken een klopjacht begonnen. Al Aqsa Martelarenbrigade (ft de verantwoordelijkheid ir de moord opgeëist. iteroïde komt ngsvliegen adena - Een asteroïde met i diameter van dertig meter >ft een dichte doortocht gs de aarde gemaakt, aldus renkundigen. De enorme en vloog donderdagavond 42.640 kilometer boven de intische Oceaan. Het was de htstbijzijnde asteroïde die t is opgemerkt. Vanuit waar- ningsposten op het zuidelijk frond, in Azië en in Europa 5 de asteroïde te zien met gewone verrekijker. IVO: Etnische ivering Kosovo itina - De NAVO-comman- it voor zuidoost-Europa, ad- aal Johnson, heeft gisteren bloedige geweld tussen Ser- s en Albanezen in Kosovo etnische zuivering omschre- De NAVO-troepen in Kos- (KFOR) schoten in de ver- ilde stad Mitrovica een sluip- utter dood. De man had uit een gebouw het vuur ge ïnd. Denemarken besloot jeveer honderd man extra r Kosovo te sturen. De ver langen komen in Mitrovica. esident Taiwan eer op de been eh - De gewonde Taiwane- iresident en vice-president ben zich gisteravond in een ivisieboodschap tot het volk cht. Beiden verklaarden ir op de been te zijn, nadat ;ewond raakten bij een be- ieting. President Chen Shui- ïriep de Taiwanezen op n te blijven. In het onder- k naar de beschieting zijn ;ens de politie nog geen ar- aties verricht. Er zouden ze twee schoten zijn afgevuurd waarschijnlijk twee ver- illende wapens. ish wil front gen terreur hington - De Amerikaanse iident Bush heeft zijn bond- oten gisteren opgeroepen inenigheid over de oorlog in terzijde te schuiven en een oten front te vormen in de d tegen het internationaal orisme. Bush sprak in het - te Huis diplomatieke verte- woordigers toe van meer tachtig landen die de VS op ;erlei wijze in de strijd tegen eur steunen. Daaronder is Nederland. De rede van het erikaanse staatshoofd stond als een toespraak donder- tot militairen, in het teken de eerste 'verjaardag' van ïvasie van Irak. twerpen CS rt ontruimd werpen - Het historische traal Station van Antwerpen steravond kort ontruimd eest na de vondst van een lachte tas. De explosieven- ïimingsdienst bracht het lachte object voor de zeker- ltot ontploffing. De politie dde later dat het ging om waarschijnlijk achtergela- tas met een broodje erin. station van Orléans werd iren overigens voor de der eer deze week ontruimd na valse bommelding. een pardon voor ge militairen' mos aires - Een federale Ar- ijnse rechter heeft gisteren presidentieel decreet waar- en aantal hoge legerofficie- gratie werd verleend voor rol in de Vuile Oorlog, on- ïdwettelijk verklaard. Door echterlijke uitspraak kun- hoge officieren die zich tij- s de militaire dictatuur van i tot 1983 schuldig hebben aakt aan misdaden tegen ïenselijkheid mogelijk als- vervolgd worden. nen moeten lakzaam zijn nhagen - De Deense bin- andse veiligheidsdienst t de bevolking gemaand tot i waakzaamheid op vlieg en, in winkelcentra, op gro- 'oorwegstations en andere tsen waar veel mensen bij ir zijn. Er zijn geen concre- nwijzingen dat er een ter inslag ophanden is, maar iatste ontwikkelingen' dui- )p een wijziging van de si- aldus de dienst. Evenals lering van Spanje, dat vo- /eek doelwit was van aan stond de Deense rege- ichter de invasie. zaterdag 20 maart 2004 Madrid - Inwoners van de Spaanse hoofdstad Madrid genoten gisteren van een prachtige zonnige dag, aan de vooravond van het begin van de lente. In de vijver van het Retiro- park dobberden jonge Madrilenen in hun bootjes rond. Foto: EPA/Alberto Martin den haag/gpd - Ayman al-Za- wahri (Egypte, 1951) is na Osa ma bin Laden de nummer twee op de Amerikaanse lijst van 22 meest gezochte terroristen. Deskundigen noemen hem de financiële en ideologische man van de terreurbeweging al-Qae- da. Al-Zawahri is daarmee meer dan alleen de rechterhand van Bin Laden. Hij zou het brein zijn achter de aanslagen van 11 september 2001 in de Verenig de Staten. Al-Zawahri is een van de op richters van de Egyptische Isla mitische Jihad, die verantwoor delijk wordt gehouden voor de moordaanslag op de Egyptische president Anwar Sadat in 1981. Al-Zawahri werd al eens tot drie jaar cel veroordeeld voor verbo den wapenbezit. Na zijn vrijla ting verliet hij Egypte en vestig de zich in Saoedi-Arabië. De Islamitische Jihad zou eind jaren negentig zijn opgegaan in al-Qaeda, maar ook gaan verha len dat al-Qaeda feitelijk is overgenomen door de Islamiti sche Jihad. In 1999 werd al-Za wahri door een Egyptische rechtbank bij verstek tot de dood veroordeeld voor zijn be trokkenheid bij de Islamitische Jihad. De tweede man op de terroris tenlijst is van beroep chirurg en komt uit een. gezin van artsen en leraren. Zijn vader doceerde farmacie aan de universiteit van Cairo. Al-Zawahri duikt regel matig op in de videobood schappen van Osama bin La den. Ook was hij een van de sprekers in de telefoongesprek ken per satelliet met Bin Laden, madrid/ap - Drie Marokkanen die twee dagen na de bomaan slagen van 11 maart in Madrid werden aangehouden zijn gis teren door een Spaanse rechter voorlopig aangeklaagd voor 190 moorden en 1.400 pogingen tot moord, plus het lidmaatschap van een gewapende groep. De rechter verlengde de hech tenis van de drie Marokkanen en twee Indiërs die tegelijk met hen werden aangehouden. De Indiërs zijn aangeklaagd voor samenwerking met een gewa pende groep. De vijf mogen geen contact hebben met advo caten of familie. De voorlopige aanklacht maakt het mogelijk de verdachten twee jaar gevangen te houden zonder formele tenlastelegging. De periode kan later met nog eens twee jaar worden ver lengd. Een rechtbankfunctiona ris zei dat de vijf bij hun voor geleiding hebben gezegd niets te maken te hebben met de bomaanslagen, waarbij 202 do den vielen. Tot nu toe zijn 190 slachtoffers geïdentificeerd. Ayman al-Zawahri in 1998 gefotografeerd met Osama bin Laden. Foto: AP/Mazhar Ali Khan die zijn onderschept door de Amerikanen en die als bewijs zijn aangevoerd voor de betrok kenheid van Bin Laden bij de aanslagen van 11 september. Hij leefde in de jaren zeventig en tachtig in Afghanistan, waar hij werkte als dokter. Geruchten gaan dat hij begin jaren negen tig in Denemarken en Zwitser land zou hebben gewoond, ge bruik makend van een vals pas poort. Al lange tijd werd aange nomen dat hij zich verstopt hield in het grensgebied van Pakistan en Afghanistan. tongeren/anp - De politie in de Belgische stad Maasmechelen heeft met het oprollen van een 'xtc-fabriek' donderdag een re cordvangst gedaan. Bij een inval in een van de wo ningen van de vier opgepakte verdachten trof de politie acht tabletteermachines aan, meer dan 300.000 xtc-tabletten en brandstoffen voor de productie van ongeveer honderd miljoen xtc-pillen. Die vertegenwoordi gen een straatwaarde van 450 miljoen euro. „Dit is de groot ste vangst ooit gedaan op het gebied van xtc-productie op Europees niveau", zei een zegs man. De politie deed een inval in vier huizen van de verdachten, drie Nederlanders en een Duitser. In Geheimzinnige dreigbrief vermoedelijk afkomstig van extreemrechts parus - In de geschiedenisboekjes is zijn naam niet meer terug te vinden, maar deze week werd hij aan de verge telheid ontrukt: Charles Martel, oftewel Karei de Hamer. Hij dankt zijn bijnaam aan de nietsontziende wreedheid waarmee hij in 732 tussen Tours en Poitiers een veldslag leverde. In een dreigbrief deze week aan premier Raffarin her innert een groepering die zich tooit met de naam 'Die naren van Allah de Machtige en de Wijze' aan Karei en zegt dat die Slag bij Poitiers zal worden gewr oken. Het land viel prompt ten prooi aan een zenuwstuip en po litieke waarnemers vragen zich af in welke mate Char les Martel morgen de eerste ronde van de regionale verkiezingen gaat beïnvloeden. Het was namelijk niet zomaar een veldslag. Charles Martel belette de moslims die vanuit Spanje waren binnengevallen om ook Frankrijk aan hun Arabische rijk toe te voegen. De moren werden door Karei en zijn soldaten in de pan gehakt en Europa ten noorden van de Pyreneeën bleef onder christelijke invloed. Schriftgeleerden van allerlei aard buigen zich nu over de twee kantjes die de 'Dienaren van Allah' de Franse premier hebben geschreven en proberen uit gebruikte formuleringen informatie te halen. Maar minister Sar- kozy (binnenlandse zaken) wist na het lezen van de ali nea over Charles Martel genoeg. De verwijzing naar Charles Martel deed hem denken aan extreem rechtse groepen. Karei de Hamer geldt in die kring als held, als degene die de moslims had weer staan. Maar deze week is zijn naam de symbiose ge worden van twee onderwerpen die een groot deel van de kiezers na aan het hart liggen: terreur en immigra tie. De verkiezingscampagne heeft door de aanslag in Ma drid en de geheimzinnige brief ineens een ander karak ter gekregen. De vraag die allen beheerst is of de ge beurtenissen van de laatste dagen veel Fransen ertoe zal brengen alsnog naar de stembus te gaan. Somber over de opkomst is men al een tijd. Alom bestaat de vrees dat de niet-stemmers morgen de absolute meer derheid halen. De heersende elite is voornamelijk doende zijn toe- brussel/gpd - Mare Dutroux had zijn handboeien wel dege lijk kunnen open maken met het sleuteltje dat eerder deze week werd gevonden in een pak zout, tussen de keukenspullen van de zwaarst bewaakte ge vangene van België. Dat heeft justitie in Aarlen gezegd. Het sleuteltje van Dutroux werd gevonden bij een routinecon trole. Grote vraag is of Dutroux een nieuwe ontsnappingspo ging wilde ondernemen en of hij daarbij hulp kreeg van een bewaker. Of stond het pak zout met sleu teltje er al voordat Dutroux in 1996 zijn intrek nam in de ge vangenis van Aarlen? De uiter ste verkoopdatum was in elk geval ruim verstreken. Het sleu teltje was door het zout aange tast en bovendien afkomstig van een verouderd type hand boeien. Het blijkt echter ook op de moderne handboeien te passen die Dutroux draagt als hij van de gevangenis naar de rechtbank wordt gebracht. Dutroux zelf beweert dat hij niets van het sleuteltje afwist en dat hij slachtoffer is van 'een poging tot destabilisatie'. De Belgische minister van justitie heeft een onderzoek gelast naar het incident. Vooral de cipiers van de Aarlense gevangenis lig gen onder vuur. In de Belgische media worden ze 'de kolderbri gade' genoemd. Zo werd eerder deze week een bewaker ge schorst omdat hij foto's had ge maakt van Dutroux in zijn cel en voor grof geld had doorver kocht aan een Frans weekblad. door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - De Europese ministers van justitie en binnenlandse za ken zijn het gisteren tijdens spoedberaad in Brussel eens ge worden over de aanstelling van een 'terrorisme-coördinator'. De ze hoge ambtenaar, die al een 'terrorismepaus' wordt ge noemd, moet een einde maken aan de situatie waarin buiten landse inlichtingendiensten, di plomaten, politiediensten en jus titie langs elkaar werken. „We zoeken een stevige mijn heer of mevrouw die goed thuis is in Europa en in de nationale politiek en die het vertrouwen geniet van de regeringsleiders", zei Remkes. Volgens de be windsman heeft Nederland 'geen officiële kandidaat'. Pre mier Balkenende wilde na af loop van de ministerraad niet ingaan op vragen over een mo gelijke kandidatuur van oud minister en Kamerlid Klaas de Vries. De PvdA'er zelf zei ver baasd te zijn over het feit dat zijn naam wordt genoemd. Met de benoeming van de co ordinator is het idee van een Europese inlichtingendienst die lijkt op de Amerikaanse CIA, van de baan. Duitsland, Groot- Brittannië en Frankrijk voelen niets voor het idee van België en Oostenrijk voor zo'n nieuw agentschap, dat zou moeten opereren op basis van gegevens van de nationale inlichtingen en veiligheidsdiensten. De Franse minister Sarkozy wil dat de inlichtingendiensten van de vijf grootste EU-landen - Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland, Italië en Spanje - het voortouw nemen in de samen werking ter bestrijding van het terrorisme. Een eerste stap wordt maandag en dinsdag ge zet in Madrid, waar vertegen woordigers van de inlichtingen diensten van deze landen het Spaanse onderzoek naar de re cente aanslagen in Madrid on der de loep nemen. Die aanslagen hebben de EU- ministers van justitie en bin nenlandse zaken er van over tuigd dat de tijd van mooie woorden over terreurbestrij ding voorbij is. De Spaanse mi nister Acebes drong aan op haast met de invoering van pas poorten met vingerafdrukken, en meer beveiliging in treinen en vliegtuigen. een van de woningen trof de politie de xtc-fabriek aan. De grote hoeveelheid tabletten en grondstoffen heeft de politie verrast. Het gaat om een grote internationale criminele orga nisatie die de producten ook exporteerde. Een zegsman van de Belgische politie noerfide Belgisch en Ne derlands Limburg 'het Colom bia van de synthetische drugs'. „Producenten van xtc werken in beide Limburgen over de grenzen heen nauw met elkaar samen", aldus de gewestelijk directeur van de federale re cherche. „Om de risico's te spreiden, vindt aan de ene kant van de grens de productie, en aan de andere de afeet plaats." komst te regelen. Ze kampt echter met het probleem dat ze afhankelijk is van één man: de president. De premier is een brave en ook kundige man maar elke dag vraagt hij zich af wat zijn baas met hem voorheeft. Blijft hij aan of moet hij de regeringspartij gaan leiden? De oppositie holt achter alle protestbewegingen aan en komt met oplossingen die in het verleden al niet ble ken te werken. De politici die braaf hun rondgang maken hoorden in het hele land hetzelfde: „Jullie trekken je niks van ons aan. De waarschuwing van twee jaar geleden (het spectaculaire succes van Le Pen, red.) hebben jullie nog steeds niet begrepen." Wat hen bezighoudt zijn drie dingen: werk, terreur, immigratie. Martine Aubray, burgemeester van het socialistische Lille: „Het platte racisme neemt toe. Het is niet langer meer een taboe." Zij en Sarkozy behoren tot de weini gen die man en paard durven te noemen: Het Front National is de enige die er garèn bij spint. Le Pen geeft iedereen gelijk die vindt dat politiek zich buiten zijn belevingswereld afspeelt. Het land heeft zich van zijn politici afgewend en zoekt naar alternatieven. Dat het daardoor in verkeerde han den terecht dreigt te komen, is niet ondenkbaar. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - Krijgt Duitsland een nieuwe kleine linkse partij die moet concurreren met de soci aal-democratische SPD van bondskanselier Gerhard Schro der? Tot groot ongenoegen van Schroder en zijn partijtop denkt een aantal dissidenten binnen de SPD, afkomstig uit de Beier se tak van vakbond IG Metall, hardop na over de oprichting van zo'n landelijke partij. Maar een bijeenkomst, gisteren in Neurenberg, waar het 'Initia tief voor Werk en Sociale Recht vaardigheid' zich presenteerde, gaf geen uitsluitsel over de vraag die Duitsland al dagen lang in zijn greep houdt. „Een tijdpad is op het moment geen thema", zei Thomas Handel, woordvoerder van de initiatief nemers. Tegen het einde van dit jaar moet duidelijk zijn of er daadwerkelijk een nieuwe partij komt. Schroder dreigt met uitzetting van de groep dissidenten uit de SPD. „Men kan niet op twee paarden tegelijk wedden", meent de kanselier. De critici zijn al decennia lang lid van de SPD. Zij zijn het niet eens met de radicale hervormingen die Schroder in zijn Agenda 2010 heeft geformuleerd. De sane ring van de dure Duitse verzor gingsstaat vraagt van de bur gers meer eigen initiatief, ook financieel. Bovendien wordt ge kort op uitkeringen en worden pensioenen en de zorg een stuk duurder. Volgens de groep is de Agenda 2010 'het meest onsociale voor beeld van rood-groene rege ringspoli tiek'. De dissidenten willen dat de Agenda wordt in getrokken. Zij zeggen binnen enkele dagen de ondersteiming van zo'n driehonderd sympa thisanten te hebben gekregen. Het opmerkelijke initiatief over schaduwt het bijzondere partij congres van de sociaal-demo craten morgen in Berlijn. Op deze bijeenkomst moet de nieuwe voorzitter Franz Münte- fering officieel tot opvolger van Schroder worden gekozen. Maar het gesprek van de dag is natuurlijk de dreigende par tijsplitsing. De initiatiefnemers zeggen niet onder de indruk te zijn van het mogelijke verlies van hun par tijlidmaatschap. „Wij willen van de SPD weten of de verzor gingsstaat bij haar een plaats heeft", aldus Handel. De Duitse sociaal-democraten zouden hun 'principes' hebben verloo chend. „De SPD heeft geen al ternatief meer voor de neolibe rale politiek van haar voorgan gers in de regering." De SPD staat in de peilingen op een historisch dieptepunt en de sympathie onder de kiezers voor kanselier Schroder is na venant laag. Recent kreeg de SPD bij deelstaat verkiezingen in Hamburg een ongenadig pak slaag. De grootste oppositiepar tij, CDU, behaalde hier een ab solute meerderheid. Ook lande lijk staat de CDU op grote voor sprong. Schroder wil zijn her- vormingskoers echter doorzet ten. Commentatoren hekelen de informatiepolitiek van de rood-groene regering, die war rig zou zijn en de mensen in het land onzeker a>u maken. Schroder wil door De Duitse bondskanselier Schroder stelt zich voor een derde regeringstermijn be schikbaar. De sociaal-demo cratische premier kondigt zijn voornemen aan in de Duitse krant Rhein-Zeitung, die vandaag verschijnt. Schroder doet morgen af stand van het voorzitter schap van zijn partij SPD. Waarnemers meenden daar uit te kunnen afleiden dat de politicus zijn interesse voor de politiek was begonnen te verliezen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5