Alle ministers moeten weer fors inleveren BINNENLAND Blinden op de tast over de Wallen Zorg over terroristen in Nederland Rechter negeert hogere straf zwaar verkeersdelict Stalkster luistert alleen Naamsverandering eenvoudiger naar hogere machten Voorjaar Imam: daders van aanslag Madrid gaan naar de hel bij Van Til van tilWSïEin lalf mensen na giflek isum - Chemicaliën die ilct worden bij het produ- van xtc zijn hoogst waar lijk de oorzaak van het worden van 12 mensen ;n op en rond afvalstation in Hilversum. Vanwege ijkomen van giftige stof- t een vuilniswagen wer- 18 mensen geëvacueerd, einverkeer tussen Hilver- n Naarden-Bussum werd niddag stilgelegd. De icaliën waren afkomstig [i afvalbak in Hilversum- mis zonder lid op zondag en - Kampen beleeft op ondag (11 april) mogelijk rimeur: een kermis zon- luid. De kermis, onder- an het grootscheepse ich evenement Sail Kam- nocht op last van de ge- te Kampen op paaszon- iet draaien vanwege la- verlast voor de kerkgan- De kermisexploitanten ntoen voor hun attracties muziek en microfoons fa draaien. levenslang r moorden Iond - Officier van justitie |n heeft gisteren voor de lank in Roermond levens- pëist tegen een 42-jarige iitVredepeel. De officier jewezen dat de man op 12 bber 1997 zijn echtgenote Be Kluijtmans heeft ver ft en op 9 maart 2003 zijn [oonmoeder Hanny bans-van de Grint. De ïeeft bekend dat hij Han- ihet leven heeft beroofd, ontkent de moord op Jea- Uitspraak 2 april. zaterdag 20 maart 2004 den haag/gpd - Terrorisme-ex perts en politici maken zich grote zorgen over de aanwezig heid van terroristen in Neder land. Experts van het bureau Clingendael en een vergelijk baar Brussels instituut houden er rekening mee dat leden van aan al-Qaeda gelieerde netwer ken actief zijn in ons land. Premier Balkenende heeft giste ren tot waakzaamheid opgeroe pen. Terrorisme-expert Bakker van Clingendael acht het waar schijnlijk dat de komende da gen ook in Nederland verdach ten worden opgepakt. „Ik kan me voorstellen dat er een lijn naaf Nederland is, al blijft dat natuurlijk specule ren", zegt Bakker. „Er zijn veel banden tussen de Marokkaanse gemeenschap in België en in Nederland." Gisteren werden in België grootscheepse huiszoekingen gehouden bij een aantal van terrorisme verdachte Noord- Afrikanen die mogelijk betrok ken waren bij de aanslagen in Madrid en eerder in Casablan ca. Het openbaar ministerie in Nederland wil niet zeggen of ze ook hier mensen op de korrel heeft die mogelijk betrokken zijn bij de aanslagen. Maar er zijn meerdere aanwij zingen dat er een link is. Zo zou de videoband waarop terroris ten de verantwoordelijkheid voor de aanslagen in Madrid opeisen, in Brussel of Amster dam zijn gemaakt. De Marok kanen die in Brussel zijn opge pakt in verband met de aansla gen in Casablanca zouden ook banden hebben met Neder land. De arrestatie van Khalid B. in Nederland is volgens Bakker dan ook pikant. Deze Belgische Marokkaan werd 27 januari in Weert opgepakt na een ver keersovertreding. De Marok kaanse regering verdenkt hem van betrokkenheid bij de aan slag in Casablanca en heeft ge vraagd om zijn uitlevering. „Justitie onderzoekt natuurlijk wat hij hier kwam doen, wie hij heeft bezocht", zegt Bakker. Een in Brussel gevestigd met Clingendeal vergelijkbaar bu reau, het European Strategie In telligence and Security Center, stelt dat al-Qaeda netwerken probeert op te zetten in West- Europese landen waar veel moslims wonen. „België en Ne derland herbergen Marokkaan se activisten. Het zijn blijkbaar interessante plekken voor hen", zegt Claude Moniquet, terroris me-expert van het bureau. Volgens Balkenende zijn er mo menteel geen concrete aanwij zingen voor een aanslag in Ne derland. „Maar het kan plotseling toe slaan", zei hij gisteren afloop van de ministerraad. „We moe ten de risico's van terrorisme onder ogen zien. De waak zaamheid moet verder worden vergroot. Van mensen moeten we nog meer verwachten dat ze alert zijn." Hij riep ook op alert te zijn op onbeheerde bagage. WD-Kamerlid Wilders maakt zich grote zorgen over de 'Hol landse link met terroristische groeperingen'. Daar zijn meer dere redenen voor, zegt hij. „De Marokkaanse inlichtingen dienst heeft gewaarschuwd voor vertakkingen van al-Qaeda in Nederland. We weten dat er hier in moskeeën wordt geron seld voor de jihad. Daarnaast zijn de Marokkaanse gemeen schap in België en Nederland nauw met elkaar verweven." den haag/gpd - De invoering van hogere straffen voor ernsti ge verkeersdelicten heeft nau welijks effect gehad. Hoewel de maximumstraf voor het veroor zaken van een dodelijk ongeval is verhoogd van drie tot negen jaar, leggen rechters in de prak tijk voor dit misdrijf hooguit twee jaar cel op en zelfs nog dat gebeurt zelden. Dit blijkt uit de gisteren ver schenen evaluatie van de aan scherping van de Wegenver keerswet door het Wetenschap pelijk Onderzoek- en Docu mentatiecentrum van het mi nisterie van justitie. De aan scherping dateert van 1998. De kritische evaluatie is overi gens al meer dan een half jaar klaar, maar nu pas naar buiten gebracht. Volgens onderzoekers die er aan hebben meegewerkt is dit opzettelijk gebeurd. Vol gens medewerker strafrecht Van Dijk staan er aanbevelin gen in die justitieminister Don- ner slecht uitkomen. Donner wil de Wegenverkeers wet nog verder aanscherpen door er 'roekeloosheid' als strafverzwarende omstandig heid in op te nemen. In de eva luatie wordt dit afgeraden, maar Donner heeft zijn plan nen inmiddels bij de Tweede Kamer ingediend. Ook vice-president Otte van het Gerechtshof in Arnhem en hoogleraar verkeersrecht, ver moedt opzet bij de vertraging. „Bewijzen kun je het niet, maar uit het rapport blijkt dat de af gelopen vijf jaar in de praktijk nooit is opgelegd wat er des tijds aan straf in de wet is toe gevoegd. Als Donner nu nóg een aanscherping wil, komt dat het ministerie natuurlijk niet goed uit." Otte en Van Dijk staan afwij zend tegenover het plan van Donner om roekeloosheid aan te merken als strafverzwarende omstandigheid. „Geen enkele rechter zal een hoge straf op leggen, simpelweg omdat die automobilist die afschuwelijke gevolgen nooit heeft gewild." Frans en ts op school aag - Basisscholen mo er 1 augustus 2005 hun ïgen naast Engels ook |of Duits geven. Dat heeft Ibinet gisteren besloten, holen worden niet ver lies te geven in een van de ilen. Het toestaan van les its en Frans komt voort h Europese afspraak om Blonderwijs bij jonge kin- te stimuleren. De lessen m worden gegeven door ative speaker' die wordt pid door een leerkracht. lerlanderis is NAVO-vloot uth - De Nederlandse landeur Léon Bruin (53) [isteren op de marineba- ronport in het Zuid-En- 'lymouth het commando inomen van de perma- Atlantische NAVO-vloot vforlant). Bruin zal een ng het commando voe- inaf het Nederlandse nschip de hr.ms. Jacob eemskerek. Bruin zal :hijnlijk de laatste com- ant zijn van de NAVO- omdat het vlootverband eactiemacht opgaat. spreekt atracer vrij m - Het gerechtshof in n heeft gisteren een acer uit Beuningen vrij- iken van dood door L Het hof acht niet bewe- t de man verantwoorde- 'oor de dood van een jon- 2002 tijdens een straatra- Iruten. Hij krijgt wel een van 500 euro voor het zaken van een gevaar op Het openbaar ministe- I beroep aangetekend te il eerdere vrijspraak van 1, vorig jaar. f na bedreigen stal hetzelfde ag - Een 47-jarige man, 1-WD-leider Dijkstal en gemeester van Heerlen ;de, heeft vergeefs be- igesteld tegen het vonnis rechtbank in Den Haag. :htbank veroordeelde )rig jaar tot vijftien len cel, waarvan vijf len voorwaardelijk. Het tshof in Den Haag beves- at vonnis gisteren. De alige Heerlense cafetaria- ar was in beroep gegaan ünde van alle 1 blokken hij meende dat de over- justitie hem slecht had- handeld. blijft Prins ■je-Nassau AG - Prins Johan Friso izijn huwelijk met Mabel imit de persoonlijke titel an Oranje-Nassau hand- Hij verliest de titel Prins derlanden omdat hij Bt huwelijk, waarvoor het tgeen toestemmingswet Ie, afvalt als lid van het lijk Huis. Het voorstel is gisteren bekrachtigd. Wisse Smit krijgt geen titel. Amsterdam/anp - Het bekendste gebied van Amster dam, de Wallen, is sinds gisteren een stukje toeganke lijker geworden voor visueel gehandicapten. Excursie- bedrijf Van Aemstel Producties organiseert in het toe ristenseizoen een 'op-de-tast-toer' voor blinden en slechtzienden. De route is er ook voor de toerist met beter zicht, maar voor de blinden ligt de nadruk op rui ken en voelen. Gewapend met hond, stok en handschoenen waagden drie visueel gehandicapten zich gisteren aan de proef tocht van de Wallentour. Raoul Serrée van het excur- siebedrijf had de drie via internet benaderd voor de ex cursie. „Ik kwam op het idee voor deze tocht via mijn vrienin. Zij werkt bij Madame Tussaud, en daar mogen blinden aan de beelden voelen. Ik geef meer excursies door Amsterdam en wil de Wallen nu ook toegankelijk ma ken voor blinden." Dé tocht begint in een café achter de Beurs van Berla- ge. Het eerste voelbare item bevindt zich direct buiten het café. Een ladder staat tegen de gevel van het pand klaar om de blinden een blik te gunnen op een oude Amsterdamse gevelsteen. Eén voor één bekijken de drie met hun handen de afbeelding. Omstanders zien meteen de voordelen ervan in. „Zo, wordt dat beeld ook een keer afgestoft." De stoet zet zich voort. De volgende stop is bij een iets pikanter onderdeel van de Wallen. „Nou, dit zijn dus dildo's." Raoul legt uit dat de aanwezigen zich bevin den in een seksshop voor homoseksuelen. Aan seks- flims valt niet zoveel te voelen, maar aan de dildo's des te meer. Iedereen mag even het grootste model in de handen hebben en dan gaat de groep verder. Na een ontmoeting met leemicht Hans is het tijd om een echte Amsterdamse krul te betasten. De Amster damse krul is een urinoir dat ook wel bekend stond als ontmoetingsplaats voor homo's, dus plastic hand schoenen zijn geen overbodige luxe. Deze beziens waardigheid wordt ook zeer gewaardeerd door de blin dengeleidehonden die alle luchtjes opsnuiven. Nadat de luchten van versgebrande koffie zijn opge snoven in een ouderwets koffiehuis in de Warmoes straat zit de excursie erop. Iedereen is zeer tevreden. Organisator Serrée vond het leuk. „Het kost wel veel meer tijd dan een gewone rondleiding." Mochten be zoekers na de excursie naar een prostituee willen dan kan dit ook. „We begeleiden ze tot voor de deur", aldus Serrée. hardenberg/gpd - De 46-jarige vrouw uit Hardenberg, die al ja ren een Zwolse docent lastig valt, is opnieuw opgepakt. On danks de uitspraak van de rechtbank dat ze uit de buurt van de man moet blijven, viel ze hem weer lastig. De vrouw verklaarde eerder dat ze niet wil luisteren naar de rechter. Alleen 'hogere machten' zouden haar kunnen sturen. Een docent van hogeschool Windesheim is al sinds juli 2003 slachtoffer van de stalkingprak- tijken van de vrouw. Op 23 juli vorig jaar is er in kort geding uitspraak gedaan waarin de vrouw werd verboden in de omgeving van de school te ko men. Op 9 maart van dit jaar kwam het weer tot een kort ge ding waarin de verdachte een contact- en omgevingsverbod werd opgelegd. De vrouw gaf onmiddellijk aan zich daaraan niet te zullen hou den. Ze zou alleen willen luiste ren naar 'hogere machten'. Ze zegt haar informatie van enge len te krijgen en slechts kerke lijke instanties kunnen daar een rechtmatig oordeel over vellen. Aan dat verhaal heeft ze verder weinig toe te voegen. „En mijn engelen ook niet", meldde ze voor de rechtbank. Twee dagen na de uitspraak ging ze al in de fout. De docent deed daarop opnieuw aangifte bij de politie. De stalkster viel de docent vorig jaar maandenlang lastig via te lefoon, e-mail en post. In wat ze toen zelf omschreef als een 'beeldend-mythologische stijl' meende ze de man in soms el lenlange betogen te moeten wijzen op de speciale band die ze zouden hebben. De docent vroeg het kort geding aan om dat hij het gedrag van de vrouw - een oud-leerlinge van de op leiding Theologie en Levensbe schouwing van Windesheim - zag als een inbreuk op zijn pro fessionele- en privé-leven. De rechter gaf hem volledig ge lijk en legde de vrouw in eerste instantie een contactverbod op, met een dwangsom per over treding van vijfhonderd euro. Al snel bleek dat de vrouw niet te weerhouden. Nadien heeft de Hardenbergse via brieven en e-mail nóg tien tallen keren contact gezocht met de man. Al meteen na de eerste brief bleek dat de dwang som van vijfhonderd euro per overtreding nauwelijks te incas seren is. De vrouw heeft een uitkering. den haag/gpd - Het veranderen van de familienaam van kinde ren na een echtscheiding wordt vanaf 1 april makkelijker. Als een kind ouder is dan 12 jaar heeft het een doorslaggevende stem als de ouders er niet uit komen. Het ministerie van jus titie wil op die manier de posi tie van kinderen versterken. Het besluit maakt het niet mo gelijk dat kinderen zelfstandig een verzoek doen om de fami lienaam te wijzigen. Een ouder kan dat wel doen, maar heeft toestemming nodig van het kind, dat dan wel ouder dan 12 jaar moet zijn. Als de andere ouder de wijziging van de fami lienaam weigert, kan de rechter uiteindelijk beslissen dat de naamswijziging niet doorgaat. Dat kan bijvoorbeeld zo zijn als de moeder die de voogdij heeft gekregen oneigenlijke druk op het kind heeft uitgeoefend. Voor kinderen jonger dan 12 worden de regels voor naams wijziging strenger. Ook in dit soort gevallen geldt dat de ou ders het niet eens hoeven te zijn over een wijziging, maar de verandering van de achternaam is wel aan een aantal voorwaar den gebonden. Zo kan een va der of moeder die uit de ouder lijke macht is gezet geen be zwaar maken tegen een naams wijziging van het kind. Dat geldt eveneens voor een ouder die schuldig is bevonden aan misdrijven tegen het kind. Ook (advertentie) "Ziekenhuis gebeld., en nou is mijn dossier zoek..'.' Amsterdam - Morgen begint de lente, maar deze reuzenschildpad- den hadden gisteren in Artis al het voorjaar in hun kop. Foto: ANP/Koen Suyk den haag/gpd - Alle ministers moeten inleveren. Minister Zalm van financiën heeft elk ministe rie een bezuinigingstaak opge legd van zo'n 150 miljoen euro. Daarmee negeert Zalm de 'nood kreten' van zijn collega's Van der Hoeven (onderwijs) en Kamp (defensie) die lieten weten dat verder snijden op hun begroting onacceptabel is. De enige minister die geen pro blemen heeft met de bezuini gingsvoorstellen van Zalm, is CDA-minister De Geus (sociale zaken). Hij kan het bedrag dat hij moet inleveren wegstrepen tegen een meevaller op zijn be groting van 200 tot 300 miljoen euro. Daardoor blijven de uit keringen komend jaar vrijwel zeker buiten schot. In het kabinet is veel verzet ge rezen tegen de plannen. Zalm heeft voorgesteld de bezuini ging structureel te maken. Dat betekent dat de ministeries sa men zo'n twee miljard euro voorgoed kwijt zijn. Het Cen traal Plan Bureau berekende deze week dat het tekort in 2005 ook zonder extra bezuini gingen onder de drie procent uitkomt. De ministers gebrui ken dat als argument om alleen voor dit jaar te bezuinigen. Zo 'n eenmalige bezuiniging is veel eenvoudiger te realiseren, bij voorbeeld via creatieve boek- houdtrucs. Zalm houdt vast aan blijvende bezuinigingen, omdat hij het tekort structureel wil terugdrin gen om zo de rentelast op de staatsschuld te beperken. Een tekort van drie procent bete kent dat de overheid jaarlijks 700 miljoen euro extra aan ren te moet betalen. En zonder structurele bezuinigingen blijft het tekort dit en volgend jaar rond de drie procent schom melen. een ouder die maar betrekkelijk korte tijd in gezinsverband met het kind heeft samengeleefd kan geen wettig bezwaar tegen een voorgestelde naamswijzi ging maken. Later dit jaar komt het kabinet nog met een andere wijziging in het namenrecht. Kinderen die naast de Nederlandse nationali teit nog de nationaliteit hebben van een andere lidstaat van de Europese Unie krijgen dan de mogelijkheid hun achternaam te veranderen als dat volgens het recht van die andere staat mag. Dat geldt vooral voor kin deren met een Spaans of Portu gees paspoort. In die landen krijgen kinderen namelijk altijd de naam van beide ouders. rotte rdam/g pd - De Rotter damse imam El Moumni heeft gisteren tijdens het vrijdagge bed in scherpe bewoordingen de aanslag in Madrid veroor deeld. De islamitische geestelij ke vertelde de paar duizend aanwezige gelovigen in de An- nasr moskee in Rotterdam- West dat dergelijke 'gruwelijke misdaden onacceptabel zijn' en door alle moslims moeten wor den veroordeeld. „De daders van deze aanslag zullen het pa radijs nooit aanschouwen", al dus El Moumni. De Rotterdamse imam wees er op dat de islam een geloof is van broederschap, barmhartig heid en liefde. God maakt vol gens hem in diverse koranver zen duidelijk dat alle mensen gelijk zijn en dat zij niet zijn ge maakt om met elkaar te strij den. De islamitische voorman zei nog steeds niet te kunnen gelo ven dat er mensen zijn die tot deze verschrikkelijke daden in staat zijn. „Geen enkel normaal denkend moslim kan hier achter staan of er blij om zijn. De mensen die in Madrid zijn omgekomen, waren geen moordenaars of be zetters, maar onschuldige reizi gers die naar hun werk gingen. Er zaten ook moslims tussen, studenten die in kisten terug werden gestuurd naar hun ou ders in Marokko. Wat moet de moordenaar van deze jongeren op de Dag des Oordeels tegen Allah zeggen?" (advertentie) Verbazingwekkend hoe deze Diamond met iedere stoffen^ 'n textiel of leder een metamorfose lijkt te ondergaan. Maar wat er ook verandert, het zitcomfort blijft. De ambachtelijke kwaliteit van meubelatelier Kessels bewijst waar de Lage Landen groot in kunnen zijn. Leverbaar in diverse maten en als hokker. Heeft u vragen of klachten over de gezondheidszorg, bel dan 0900 - 243 70 70 of kijk op www.actiezorgklacht.nu O Bgen parksarteiTeln DESIGNCENTRUM Een 'leernicht' laat zich betasten door visueel gehandicapten Jose, Debby en Marcel. Foto: ANP/Ed Oudenaarden

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3