sprinters SERVICE n» Regen en storm HDC 160 vrijdag 19 maart 2oo4 CD VAN DE DAG Francien van Tuinen Genre: jazz Francien van Tuinen A Perfect Blue Day Fieldwork/Culture CRD 2015 2 Francien van Tuinen is een jazzvocaliste met een vloeiende stijl die bijna vibratoloos zingt - ze doet in de verte wat aan Maria Muldaur denken. Op deze derde cd blijkt dat ze niet alleen met meer over tuiging en expressie haar werk doet, maar dat ze zich als (autobio grafisch) songschrijver verder heeft ontwikkeld. Die blauwe lucht is schijn. Weliswaar weerspiegelt die haar waarneming dat de toe komst er zonnig uitziet, maar er zijn ook breinbrekers en zielspro blemen op te lossen. In This Dream Of Mine rept ze van verande ringen en blijkt haar bereik ook alt-registers te omvatten en in Turn Off The Moon kan ze het zwakke schijnsel van de maan niet verdragen als het in de liefde tegen zit. Van Tuinen heeft dit album zelf en met smaak geproduceerd. Toetsenman Joost Swart betast de toetsen van zijn Fender uiterst teder en Jesse van Ruller speelt zo zuiver gitaar dat je zijn noten als bronwater zou willen drinken. Het resultaat is een intiem jazzalbum dat bij meerdere speelbeur ten aan niveau wint. Nog wensen? Ja, wat meer lef - een wolk- breukje, een donderslag bij heldere hemel. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: Frankrijk Rudi Wester (samenst.) Frankrijk! uitg. Prometheus Prijs: €12,50 Rudi Wester is een ervaren Frankrijk-bundelaar. In Frankrijk! zijn haar twee eerdere bloemlezingen La douce France en Parijs ge bundeld. Ze heeft daarvoor geput uit bekende, zich in Frankrijk af spelende klassiekers uit de Nederlandse literatuur (waaronder Hermans' Au pair, Elsschots Villa des roses en Liefde en goudvissen van Jacques Gans) en allerhande andere romanfragmenten en reisverslagen. Opvallend is dat in de laatste categorie vrijwel alle auteurs naar Frankrijk afreisden om een beslissende stap in hun leven te zetten. Bas Heijne ontdekt er als tiener de seksualiteit (maar vlucht er voor weg), Kousbroek dompelt zich onder in de Franse film en Hans Warren begeeft zich tussen de migrantenjon gens. Het zijn stuk voor stuk missies die de verhalen een zekere la ding geven, waarmee ze worden uitgetild boven het pretentieloze reisproza dat al metersdik in de schappen van de boekwinkels staat. KOKKERELLEN Tarator uit Bulgarije Voorgerecht voor 2-3 personen Bulgarije is op culinair gebied een land vol tegenstellingen en tot overmaat van ramp moeten Bulgarije, Macedonië en Grieken land ook de culinaire erfenis die het Ottomaanse rijk er nog geen honderd jaar geleden achterliet, met elkaar delen. Ze doen dat overigens elk op hun eigen wijze, waardoor de Bulgaarse tarator anders smaakt dan die in Griekenland of Macedo nië. De tarator, een koude komkommer soep op basis van yoghurt, is overigens een bekende ver schijning op de ta fels van vrijwel alle andere landen in het zuidoosten van Europa. In al die lan den stelt men zich de vraag of de kom kommer wel of niet geschild dient te wor den. Veel laat men er af hangen van de kwaliteit van de komkommer. Hoe strak ker hij in z'n vel zit des te eerder zal men het schillen van de kom kommer achterwege laten. Ingrediënten 1 kleine komkommer; zout; 50 gram gepelde walnoten; 2 teen tjes knoflook; 1 eetl. extra vergi- ne olijfolie; 5 dl Bulgaarse yog hurt; witte peper uit de molen; 4-6 ijsblokjes; 2 toefjes water kers of 2 theel. fijngesneden dil le. Bereiding Boen de komkommer schoon onder stromend koud water of schil hem. Verwijder de uitein den en snijd hem overlangs door. Neem met een lepeltje het zaad uit beide helften weg. Snijd de helften in de lengte elk in 6 of meer lange smalle repen. Snijd de repen vervolgens in minuscule blokjes. Bestrooi de komkommerblokjes met wat fijn zout en laat ze in een vergiet uitlekken. Hak of maal de walno ten samen met het knoflook ragfijn. Doe de yoghurt over in een kom en klop al les goed los. Voeg olijfolie toe en klop alles nogmaals goed door. Voeg vervolgens 2 eetlepels ijskoud water toe en klop alles opnieuw goed door. Spatel er daar na de fijngemaakte wal noten, knoflook en de komkommerblokj es door. Proef het gerecht en voeg eventueel nog wat zout en/of peper toe. Plaats de kom (afge dekt met plastic folie) hierna een uurtje op de koudste plek in de koelkast. Presentatie Verdeel de ijsblokjes over soep kommen of borden. Schep de soep erop en leg in elke kom of bord een toefje waterkers of strooi er wat fijngesneden verse dille over. Geef er het platte brood van de Turkse bakker bij. STRIPS PUZZEL Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A28 tussen Zwolle en Knooppunt Lankhorst en A50 tussen knooppunt Beekbergen en knooppunt Waterberg. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A2 bij Utrecht en A29 bij omgeving Oud Beijerland. Zondag: A2 bij Nieuwegein en A73 bij Nijmegen. Maandag: A27 bij Eemnes en A16 bij Breda. Dinsdag: A12 bij Woerden en A73 bij Venlo. Woens- rlap Al 2 hii Arnhem en A58 bii Tilbure. DE RECHTER 6R 7AT <5 STERE/O EET/O Rerc+treFC OP DE WC.TOE^ eueEK VAT rtET WC-pAPieK OP WAS. door Mr Jesse van Muylwijck TJA PAT" is e"E(M SeiVBTEfJSCOMFUCT.., 01 CH2ATOM SYHDlCsTE. INC, (advertentie) Heit- Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Dé oplossing voor uw zoektocht! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax: 072-519 68 69 Kruiswoordraadsel Horizontaal: 1. Ierland; 4. zwaardwalvis; 7. dwarsmast; 8. lichamel oefening; 10. soort slee; 13. zwoegen; 16. oosterlengtl 17. symbool titanium; 18. landbouwwerktuig; 19. zuil achtig; 20. dat wil zeggen (Lat. afk.); 22. editie; 23. a teren; 25. voorvoegsel; 27. familielid; 29. Frans voeg woord; 30. kajuit; 31. ruimtevaartorganisatie. Verticaal: 1. Bijwoord; 2. dierengeluid; 3. landbouwwerktuig; 4. voorzetsel; 5. bazige vrouw; 6. palmsoort; 9. ver schrikkelijke sneeuwman; 11. conform; 12. kunstenaa 14. uitspraken van Christus; 15. afloop; 21. vis; 23. g van de liefde; 24. rekening; 26. Engelse ontkenning; 27. voegwoord; 28. voegwoord; 29. boom. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 4. Adelaar; 5. afzetting; 8. tel; 9. post; 10. nomade. Verticaal: 1. Pasfoto; 2. levenloos; 3. baai; 6. topdag; 7. nesten. L6g6ndcl 1000 Luchtdruk(mbar) Isoba >r morgen Warmtefront Koufront s$o St.Petersburg Stockholm Moskou Istanbul, irdeaux .Antalya. Barcelor Rhodos Madrid, Lissabon Mallorca Marbella, l a Palms. Lanzarote Fuerte ventura rcntioe.o! Gran Canaria Temperatuur min/max Wind Weer Neerslagkans Neerslag-mm bewolkt Katwijk IJmuiden Lente op de kalender maar lenteweer is het bepaald niet. Een nieuwe depressie bereikt vanmiddag of vanavond het noorden van de Noordzee. Bovendien trekt in het polaire koufront een storing richting ons land. Dat betekent vandaag perioden met veel regen en vooral vanmiddag en vanavond kan het aan de kust hard tot stormachtig uit het zuidwesten waaien. Enige tijd stormkracht 9 is niet uitgesloten. Over land is de wind meest krachtig. De temperatuur komt vanmiddag nog uit op 12-13 graden. Morgen wordt met een iets ruimende wind onstabiele lucht aangevoerd. Er vallen dan buien die van onweer, ha gel en zware windstoten vergezeld kunnen gaan. Tussen de buien door is er ruimte voor zonneschijn en komt het kwik uit op 11 graden. Verder een vrij krachtige, aan zee waarschijnlijk nog een harde of stormachtige wind. Vanochtend om 7,49 uur stond de zon boven de evenaar, het begin van de astronomische lente. Veel mensen denken dat de lente op 21 maart begint maar dat is nog maar zelden het geval. Behalve in 2003 begint de lente deze eeuw alleen in 2007 en 2011 op 21 maart, voor de rest op de 20ste en vanaf 2048 komt 19 maart ook geregeld in de tabellen voor. Dat heeft te maken met het feit dat sterrenkun digen in tropische jaren rekenen, zijnde de tijd die verloopt tussen twee opeenvolgende equinoxen (be gindata van de lente en van de herfst). De lengte van een tropisch jaar is ongeveer 365 dagen en een vier de dagdeel. Daardoor valt het begin van de lente jaar najaar 6 uur later maar vanwege de schrikkeldag wordt een sprong naar voren gemaakt: vorig jaar be gon de lente op 21 maart om 2 uur, dit jaar dus om 7,49 uur. In werkelijkheid bedraagt de lengte van een tropisch jaar 11 minuten korter dan 365 en een kwart dag: om die reden is er dus een verschuiving naar vroeger. Purmerend IJmuiden Zaanstad Haarlem •-O I| Amsterdam O Hoofddorp Almere O Sassenheim W 5 Alphen a/d Rijn O Wassenaar O© Katwijk I eiden - Hilversum 1 O Soest O'. O Amersfol Utrecht,, O Den Haag HET WEER wintersportgebieden Oostenrijk SNEEUWHOOGTEN

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 32