George Michael is back in town GESPREK VAN DE DAG 'Wij zullen Nederland droog houden' Kraaijkamp stopt met spotjes k DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK COURTNEY LOVE is donderdag in een discotheek in New York GEARRES TEERD omdat ze een man met een mi crofoonstandaard op het hoofd had ge slagen. Enkele uren tevoren had de rockster ook al voor ophef gezorgd toen ze meermaals haar borsten ontblootte voor David Letterman, in wiens talk show ze optrad. In verband met het in cident in de club moet Love voorko men wegens mishandeling. In Califor- nië moet ze ook al voor de rechter ver schijnen, maar dan voor drugsbezit en poging tot inbraak in een huis van vrienden. Foto: 'XP Dieven hebben enkele dagen gele den in Las Vegas in minder dan vijf minuten tijd voor 265.000 eu ro aan ELVIS-memorabilia GE STOLEN. Elvis' beroemde Blue Suede Shoes met een geschatte waarde van een miljoen dollar lie ten ze echter staan. Volgens de ei genaar van het Elvis-A-Rama mu seum is bijna 80 procent van de tentoongestelde sieraden gesto len. Volgens de politie voerden de dieven met een gestolen vrachtwa gen een ramkraak uit aan de ach terzijde van het museum en bra ken ze de kasten van plexiglas open met loden staven. De hele operatie moet minder dan vijf mi nuten geduurd hebben. Bij de ge stolen stukken zijn onder meer een vergulde revolver, een speci aal voor Elvis ontworpen sjaal, een armband en horloge en de ring die hij in 1953 kreeg bij zijn afstude ren aan Humes High School. Het museum verzamelde de memora bilia op veilingen en van voormali ge lijfwachten van Elvis, die erom bekendstond dat hij veel sieraden en bezittingen weggaf. Zo vader, zo zoon. Zocht Prins Charles zijn sportieve heil op een paard, zijn zoon PRINS WILLIAM heeft gekozen voor een zwaardere vorm van polo, namelijk WATERPOLO. En nog verdienstelijk ook. De 21-jarige nummer twee in de Britse troonopvolging is opgenomen in de Schotse studentenselectie die volgende maand in Cardiff aantreedt tegen Wales en Ierland. Prins William, die in St. An drews geografie studeert, werd met twaalf anderen uitverkoren uit een groep van dertig waterpoloërs, afkomstig van alle grote universiteiten in Schotland. Hij is op grond van prestaties geselecteerd, niet vanwege zijn naam. ,,De prins is opge togen dat hij er bij is", zei een woordvoerster van het Koninklijk Huis. DRIE DOEKEN waarin het li chaam van de Argentijnse presidentsvrouw EVITA PE- RON (1919-1952) was ge wikkeld, zijn voor 130.000 EURO verkocht. De directeur van de Argentijnse lucht vaartmaatschappij Aerolinas Argentinas verwierf de lijkwa de gisteren op een veiling in Rome. De directie gaat het doodskleed aan de overheid schenken, omdat het doek niet buiten Argentinië hoort, aldus een woordvoerder. Het veilinghuis Christie's was uit gegaan van een opbrengst tussen de 30.000 en 40.000 euro. Evita (eigenlijk Eva) Peron stierf op 33-jarige leeftijd aan kanker. Ze was de uiterst populaire, maar ook omstreden echtgenote van de toenmalige Argentijnse president, gene raal Juan Peron. De lijkwade bestaat uit drie lappen zijde in de kleuren van de lichtblauw en wit gestreepte Argentijnse vlag, die zouden zijn gebruikt toen het gebalsemde lichaam zich in de jaren zeventig in Madrid bevond. Het stoffelijk overschot moest weg uit Argentinië omdat het toenmalige militaire regime wilde voorkomen dat Evita's graf een politiek bedevaartsoord werd. Foto: Reuters sen dat vinden, maar het is wel te gek dat je zo ver gekomen bent, dat heb je toch maar mooi voor elkaar gekregen. Ik ben tevreden met wat ik, vooral muzikaal, heb bereikt. Maar aan dat najagen van succes doe ik niet meer mee." De consequentie is dat 'Patience' zijn laatste officiële cd is. Hij zal in de toekomst muziek blijven ma- Willem-Alexander aan de vooravond van de dag van het water Een interview met prins Willem- Alexander. Over passie voor water. „Absolute veiligheid bestaat niet. Dan zouden we met z'n allen op de Veluwe moeten gaan wonen." De Prins van Oranje ontvangt in zijn kantoor. Een monumentaal pand naast paleis Noordeinde in Den Haag. Melden aan de achter ingang in het park. Na verrassend weinig formaliteiten gaat het door het paleis achterom naai- het werkpand van de prins. Een lakei schenkt koffie en thee met een koekje. Het is tien uur 's ochtends. Prins Willem-Alexander zit ontspannen op de sofa. Het gaat goed met zijn drieënhalve maand oude dochter, vertelt hij. Met vaderlijke trots: „Ze slaapt door. Sinds ze zeven weken oud is. Kwestie van duidelijk zijn." Toen de prins zeven jaar geleden aankondigde in het watermanage ment te gaan, werd daar in som mige kringen lacherig op gerea geerd. Inmiddels heeft hij veel cri tici de mond gesnoerd. Met tome loze inzet heeft hij zich verdiept in het onderwerp. Hij wordt gevoed door de beste deskundigen en reist stad en land af. Sluizencom- plexen, waterzuiveringen, groene rivieren, de spoorbrug bij Ooster beek, grijs water, rivierdijken, stoomgemalen - hij bezocht ze al lemaal en liet zich uitvoerig bij praten. „Ik kom op de gekste plaatsen." Tot aan het riool toe. „Antwerpen. Prachtig. Oude grachten die eeuwen geleden zijn afgedekt. Ik heb daar in een boot je gevaren. En het viel best mee met de stank." Hij zegt het met zijn kenmerkende brede lach. De prins was als prominent des kundige aanwezig op grote inter nationale bijeenkomsten over wa ter in Johannesburg en Japan waar afgesproken werd om hon derden miljoenen mensen aan schoon water en een rioolaanslui ting te helpen. Een ambitieuze doelstelling, vindt ook de prins. De kroonprins mag inmiddels een ingewijde in de wereld van water staat en dijkgraven zijn, toch stond ook hij raar te kijken toen het Pentagon verkondigde dat Den Haag in 2007 helemaal onder water zou komen te staan. Hij sprak er de VS-ambassadeur op aan. „Het is logisch dat men even schrikt als zoiets uit het Pentagon komt. Maar we moeten het wel op de juiste waarde beoordelen. Het was een scenario, geen voorspel ling. In 2007 staat Den Haag echt niet onderwater." Hoe geruststellend die weten schap mag zijn, zij is geen reden om achterover te leunen. Ook in een voorzichtig scenario van ons eigen KNMI komt ons land ruim een meter lager onder de zeespie gel te liggen. Wordt hij straks ko ning van een rijk dat eindigt bij Amersfoort omdat half Nederland in zee is verdwenen? Prins Willem-Alexander: „Ik ben ervan overtuigd dat wij in Neder land met onze acht, negen eeu wen ervaring in waterbeheer erin zullen slagen ons land droog te houden. We handhaven onze hui dige kustlijn. Ik wil één ding bena drukken: Nederland is nog nooit zo veilig geweest als nu." Toch kon het voorkomen dat de ineenstorting van een veendijk, vorige zomer, alle waterdeskundi gen verraste. „Mij ook", zegt de prins. „Dat was niet te voorspel len. Absolute veiligheid bestaat niet. Dan zouden we met z'n allen op de Veluwe moeten gaan wo nen." De droge delen van de wereld worden droger, de natte natter. Niet alleen de zeespiegel stijgt en het land daalt, er komt ook meer water via de Rijn naar ons land. Grote veranderingen in de stroomgebieden van de grote ri vieren, met name in Gelderland, Deze week verscheen de nieuwe cd van George Michael. 'Patience' is de toepasselijke titel van de plaat waar het publiek acht jaar op heeft moeten wachten. Het is zijn aller laatste cd. In de toekomst zal de Britse superster zijn muziek alleen nog via internet aanbieden. Gratis. Georgios Kyriacos Panayiotou is in een goede bui. De man die de wereld kent als George Michael, was ooit berucht om zijn moeiza me verhouding met de pers -bij het verschijnen van zijn album 'Listen without prejudice' weiger de hij zelfs ook maar een journa list te woord te staan- maar in zijn suite in het Amsterdamse Amstel Hotel is hij de perfecte gespreks partner. Hij is opvallend goed ge humeurd. En die goede bui duurt al een jaar, zegt hij. „Ik ben door een hel ge gaan, zeker vijf jaar was ik zwaar depressief. Hoe mijn vriend het al die tijd met me heeft uitgehou den, is me een raadsel. Niet lang nadat we elkaar ontmoetten, overleed mijn moeder. Vanaf dat moment gleed ik steeds verder weg. Poor thing, pas het laatste jaar heeft hij kunnen ervaren hoe ik echt ben." Vijfjaar heeft het gekost 'Patience' te maken. „Door die depressie stond ik creatief echt volkomen droog. Niets kwam er uit mijn vin gers. En ineens, nu precies een jaar geleden, kwam het terug. In eens was daar weer een song! En na die ene song was er nog één en nog één... Een jaar lang heb ik ken, maar die via interpet ver spreiden. Gratis en voor niets. Over een paar jaar zal een deel van de pers, precies waar hij het zo moeilijk mee al totaal niet meer in hem zijn interesseerd zijn in hem, voor spelt hij. extra rivierarmen om steden ge graven. Aan nood-overloopgebieden valt, in de visie van Willem-Alexander, niet te ontkomen. Ze zijn hem onontbeerlijk in een van maatregelen om de vieren meer ruimte te „Hoe erg de ménsen in de polder bij Nijmegen, het Rijn- strangengebied bij Arnhem Beersche Overlaet bij Cuijk ook vinden. Zij wonen, als de gering de knoop doorhakt, in enige gebieden in Nederland gecontroleerd, onder water gen lopen. „Het kan niet Het alternatief is dat er troleerde overstroming den in dichtbevolkte gebieden,' i Dat de mensen die er wonen ni i blij zijn, begrijpt de prins. Maaij „We maken een nationale afwe ging. Die kan regionaal gevolge i hebben. Statistisch gezien zal d< boel eenmaal per 1250 jaar ond| lopen. De kans is dus groot dat mensen het nooit mee zullen n ken." Het was prins Claus die het levf j van zijn zoon de kant van het w ter op stuurde. „Voor meer dan i een miljard mensen draait hetl le leven om water halen. Het is kem van ontwikkelingssamem king waarvoor mijn vader een passie had. Water voor de land bouw is hét knelpunt voor de t( komst." De prins pleit voor studies naai genetische modificatie van lani bouwgewassen. Bijvoorbeeld o ziektebestendige gewassen te kunnen laten groeien in brakw ter. Willem-Alexander: „De we reldbevolking groeit tot acht a I miljard mensen. We hebben ge netische modificatie nodig om voedselproductie op peil te hoi den. Ontwikkelingslanden moe ten de kans krijgen, als ze dat v len, om dergelijke gewassen in zetten. Dat betekent dat wij hie het onderzoek moeten doen ervoor moeten zorgen wassen beschikbaar zijn.' Rob Berends en Berry Kessels vrijwel onafgebroken in de studio doorgebracht. Het resultaat is een plaat waarvan George Michael eerder zei dat die alleen zou kunnen floppen als hij een moord zou plegen. Die zelf verzekerdheid spreekt ook uit de songs van het album, waarop met een ijzeren regelmaat een ballad telkens wordt gevolgd door een uptempo nummer. 'Patience' is George Michaels meest persoon lijke plaat. Wie hem zo openhartig over zijn liefdesleven hoort zingen, kan zich bijna niet voorstellen dat George Michael nog helemaal niet zo lang geleden nogal geheimzin nig deed over zijn seksuele ge aardheid. Zijn coming out was misschien wel de spectaculairste én ook pijnlijkste die een homo man ooit had. In een openbaar toilet in Beverly Hills werd hij in 1998 al cruisend betrapt door een undercover politieagent. Zo'n vet te kluif kreeg de internationale roddelpers maar zelden toege worpen. Het toilet-incident had gemakke lijk het einde van George Michaels carrière kunnen zijn. Maai- heel slim wist hij het om te zetten in zijn voordeel. Vrijwel direct na zijn arrestatie gaf hij in een inter view met CNN openheid over zijn geaardheid. Nog iets later was er de single 'Outside', een nummer over de geneugten van buiten- seks. Zijn carrière overleefde het inci dent in Beverly Hills, maar geeste lijk was het de druppel die de em mer deed overlopen. „Ik had mijn moeder verloren, mijn Braziliaan se vriend, en toen kwam dat er zijn noodzakelijk. Uiterwaarden worden tot twee meter diep afge graven om het water de ruimte te geven, dijken worden teruggelegd, Acht jaar wachten op nieuwe cd Patience Foto: GPD/Do Visser ook nog eens overheen..." Nog maar weer eens een sigaret. „Dan kun je op die draaimolen springen en de rest van je leven verwoed proberen populair te blijven. Maar in plaats van te stre ven naar meer, meer, meer, zeg ik nu: het is genoeg. Ik doe een stap terug en zeg tegen mezelf: je bent niet fantastisch omdat al die men- Johnny Kraaijkamp jr. zal niet langer meespelen in de commercials voor Becam. De acteur heeft besloten zijn contract met de kredietverstrekker niet te verlengen vanwege de felle kritiek op geldleenspotjes. Kraaij kamp: „De reacties zijn mij niet meegevallen, het leek soms wel op een hetze". In het vakblad Adforma- tie licht hij zijn besluit toe om te stoppen met de serie spotjes, waarin hij met Martine Bijl kibbelt over het M. Arnold Geloof is moraal, beroerd door gevoel al dan niet aanschaffen van een nieuwe keuken. „Martine en ik wil den de positieve sfeer van 'Het zon netje in huis' oproepen. De combi natie met de direct-bellen benade ring van Becam pakte verkeerd uit." Onder meer bij het TROS-consu- mentenprogramma Radar, dat on langs een verkiezing hield voor meest irritante reclamespotjes, kwa men duizenden klachten binnen over kredietcommercials. Naast bij voorbeeld de reclameboodschap van voormalig nieuwslezer Edvard Nies- sing bleek ook de Becam-spot van Kraaijkamp en Bijl tot grote ergernis te leiden. Overigens worden de re gels waaraan reclames voor 'goedko pe' leningen moeten voldoen, stren ger. Vanaf begin mei moeten de geldverstrekkers steevast in hun spots het exacte bedrag vermelden dat klanten per maand kwijt zijn aan rente en aflossing op hun lening, gpd Sherlock, Snip en Erik „Conan Doyle-archief gevonden", het stond jl. woensdag in onze krant. Drieduizend verschillende stukken, niet alleen aantekeningen en persoonlijke brieven maar ook handgeschreven manuscripten van de schepper van Sherlock Holmes. Wat voor manuscripten staat er helaas niet bij. Ook andere kranten geven wat dat betreft geen uitsluitsel. Nieu we avonturen van Sherlock Holmes moeten we dus niet verwachten, want dan hadden de vinders wel hoger van de toren geblazen. Volgens veilinghuis Christie's, dat de boel in de aanbieding heeft,wer pen de brieven een nieuw licht op Doyle's relaties met familie en vrienden en op zijn fascinatie voor spiritualiteit". Dat schrijft de NRC. Een nogal gra tuite opmerking van Christie's. Allicht dat duizen den brieven nieuw licht werpen. Die spiritualiteit moet trouwens spiritisme zijn want daar heeft sir Arthur veel over gepubliceerd. Maar dat is natuur lijk een vertaalfout van de NRC-jongens. De waarde van de collectie wordt door Christie's op drie mil joen euro geschat. „En gij geleuft de" zou ons moe- Sir Arthur Conan Doyle (1859-1930) was arts, oor logsjournalist, pamflettist la Zola en schrijver. Hij publiceerde historische romans, reisverhalen, we tenschappelijk werk. Maar hij leeft natuurlijk voort als de schepper van Sherlock Holmes. Hoewel die detectiveverhalen maar een klein percentage van zijn werk uitmaken. Hij is wat dat betreft te verge lijken met mensen als Walden en Muiselaar die al leen nog bekend zijn als Snip en Snap. „We vonden die jurken allebei vreselijk", zei Walden ooit in een interview met Coen Verbraak, „maar ja de mensen bleven er om vragen. En dan doe je die jurk toch maar weer aan". Zo haalde Conan Doyle zijn held Sherlock Holmes weer uit de mottenballen omdat het publiek het eiste. Ik zelf hoor trouwens ook een beetje in de categorie van de one hit-wonders. Nog onlangs werd ik aangekondigd als „de man die wij ons vooral herinneren vanwege zijn creatie van Erik Engerd". Het gekke is dat die Holmes-verhalen helemaal niet zo geweldig zijn. Ze worden ook niet meer gelezen. Nou zegt dat niet alles. Somerset Maugham wordt ook niet meer gelezen terwijl betere verhalen dan de zijne zelden geschreven zijn. Trou wens de roep om Snip, Snap, Swiebertje en Erik Engerd klinkt evenmin dagelijks. Sherlock Holmes kent het pu bliek alleen nog van film en televisie. In één op zicht is dat jammer. Conan Doyle opent zijn ver halen altijd meesterlijk. Hij schrijft eerste alinea's als: „Veel heb ik met mijn vriend - Sherlock Holmes beleefd maar geen avon- 1 tuur zo huiveringwekkend als de geschie- denis van de blauwe karbonkel. Pas nu, nu alle betrokkenen zijn overleden, mag JV ik onthullen wat zich in die gruwelijke winternacht van het jaar 18** heeft afge speeld in het afgelegen plaatsje X". Ik para- j fraseer een beetje maar dit is de stijl. Na een dergelijk begin wil je wel verder lezen. Maar het vervolg valt dan vaak tegen. Zou op die veiling in Londen de drie miljoen gehaald worden voor brieven en aanteke ningen van zo'n bijna vergeten schrijver? I don't think so my dear Watson.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2