Programma Puur Froger: 'Niks promotie!' MEDIA Coole tips van Oranje De terugkeer van langzame radio HOC 648 zaterdag 20 MAART 20CM RD GTST niet voor kinderen onder twaalf Hilversum - Goede Tijden, Slechte Tijden (GTST) is vol gens de spelregels van het Ni- cain niet langer geschikt voor kinderen vanaf zes jaar. De classificatie van Nederlands be kendste soap is per direct om gezet naar twaalf jaar en ouder. RTL 4 heeft het pictogram in het begin van de uitzending aangepast. In de omroepgidsen staat nog wel de oude keuring. De wijziging vloeit voort uit een reprimande van het Nicam, de brancheorganisatie die het zelf regulerende systeem van Kijk- wijker heeft ingesteld. Codeurs van omroepen of film- en vide odistributeurs keuren aan de hand van een vragenlijst de ei gen producties op geschiktheid voor een bepaald publiek. GTST is tot nog toe altijd ge keurd op 'zes jaar en ouder'. Dat oordeel is gebaseerd op een steekproef: tien van de onge veer tweehonderd afleveringen uit een seizoen worden onder de loep genomen. Naar nu blijkt hebben de codeurs van HMG, het moederbedrijf van RTL, in november één afleve ring een afwijkende keuring meegegeven. De aflevering waarin het personage Sofia zelf moord pleegt door haar polsen te snijden, werd volgens een woordvoerster als 'te heftig' be schouwd voor jonge kinderen. KNBSB krijgt award en geld Rotterdam - Tijdens het jaar lijkse symposium Sport en Te levisie is de Sport en Televisie Award voor het jaar 2003 toege kend aan de Koninklijke Neder landse Baseball en Softball Bond (KNBSB). De prijs, waar aan een bedrag van 30.000 euro is verbonden, vormt de belo ning voor 'de bijzondere spor tieve progressie die de honk- en softbalbond vorig jaar heeft ge toond'. De award is vier jaar ge leden in het leven geroepen door de NOS en NOC^NSF. Cri teria voor de toekenning zijn de media-aandacht die de bond heeft gekregen en de prestaties van de teams en van de bond. In het juryrapport wordt de honk- en softbalbond geprezen voor de inspanningen die het heeft geleverd om het Europees kampioenschap en het olym pisch kwalificatietoernooi honkbal naar Nederland te ha len. De droom van veel jeugdige voetballers: hoe kom ik in Oranje? Foto: GPD/Yannink van de Velde Hoe kom ik in het Nederlands elftal? Hilversum - Ieder voetballend jochie droomt van maar één ding: topscorer worden als Ruud van Nistelrooy, voorzet ten afleveren van het niveau David Beckham, of net als Ra- faël van der Vaart vol bravoure en puur op techniek robuuste verdedigers het nakijken geven. Met een onwrikbare mentaliteit en hard trainen kom je een al een heel eind. Maar een paar goede tips van stervoetballers zijn natuurlijk altijd welkom. In Hoe kom ik in Oranje?, een zesdelige serie die Fox Kids vanaf vandaag uitzendt, krijgen de internationals in spe 'de coolste tips van oud-Oranjespe lers', volgt een fan een 'droom- training' bij zijn favoriete club en demonstreren Jong Oranje spelers 'de vetste trucs'. Yannick van de Velde, acteur uit de speelfilms Kruimeltje en Kees de Jongen, ontpopt zich meteen in de eerste aflevering als bijdehante voetbalkenner en geducht concurrent van Mart Smeets of Humberto Tan als hij Vitesse- en Jong Oranje-mid denvelder Raymond Fafiani aan de tand voelt. Dat is ook niet zo vreemd, want Yannick, de 14- jarige zoon van regisseur Jean van de Velde, is binnenkort te zien in de speelfilm In Oranje, naast Thomas Acda en Wendy van Dijk. Hij speelt in de film, die eind april in première gaat, een jongetje dat maar één droom heeft. Inderdaad: spelen in het jeugdelftal van Oranje. De jonge acteur zal de komen de weken zes voetballers aan het woord laten over de manier waarop zij het tot prof hebben geschopt. Voordat Fafiani Yan nick mee naar buiten neemt om een paar hoogstandjes uit de doeken te doen, moet er eerst geluncht worden. De Vi- tesse-speler heeft er immers net een zware training op zitten. En wat blijkt? Zelfs voetballers wer ken zo nu en dan een frikadel letje weg bij de snackbar. Fafia ni, twintig jaar en ooit begon nen als vernuftig pleintjesvoet baller, heeft zelf ook nog spor tieve idealen, vertelt hij Yan nick. Zijn droom? Spelen in het ster renelftal van Real Madrid. Mike, spits in de D2 en fan van Patrick Kluivert, traint een dag je mee met de Dl van Vitesse, jochies die puur op talent zijn uitverkoren voor de speciale sportklassen van de Arnhemse topclub. Mike is zenuwachtig nu het echt aankomt op zijn ta lenten en hoort aan het einde van de dag gespannen het 'rap port' van de trainer aan. 'Je hebt in ieder geval je best ge daan', zo luidt het strenge oor deel. Peter van Vossen, oud-in ternational, geeft tenslotte en kele bruikbare tips om een strafschop ook daadwerkelijk binnen de doelpalen te krijgen. Met Hoe kom ik in Oranje? breidt Fox Kids het voetbalaan bod op de zender verder uit, naast de SoccerCamps en de Fox Kids Cup, het WK Voetbal voor kinderen. Alleen lijkt het uitzendtijdstip niet zo gelukkig gekozen. De D-tjes, E-tjes en F- jes zitten op zaterdagochtend echt niet voor de televisie. Dan staan ze namelijk op het voet balveld. Berrit de Lange Hoe kom ik in Oranje?, vanaf vandaag, Fox Kids, 10.00 uur Van biljart tot Arena in nieuwe docusoap Twee jaar lang 360 afleveringen van het hoorspel Het Bureau Natuurlijk heeft Rene Froger (43) zich afgevraagd wie hij is om zo iets te doen. „Maar de mensen om me heen hebben me ervan overtuigd dat mijn leven onge looflijk boeiend is. Er gebeurt bij mij toch veel meer dan bij een doorsnee iemand." Vandaar Puur Froger. door Bernice Breure blaricum - Aan de oprijlaan van de riante villa in Blaricum staat een blauw bord: Frogerstraat. Een medewerkster opent de deur, dan verschijnt de zanger in de hal. Zwart shirt, zwarte joggingbroek en de blote voe ten in leren pantoffels gestoken. Op de keukentafel ligt De Tele graaf. Froger quasi-foetert te gen zijn vier honden, ze maken er weer een troep van. Verder is het rustig: 'de jongens' zijn voetballen en vrouw Natasja is een weekendje weg met vrien dinnen. „Groot gelijk, ik heb toch nergens tijd voor." Zondag begint SBS 6 met de realityshow Puur Froger. Het programma volgt de voorberei dingen op de concertreeks in de Arena, eind mei. Met in de laatste uitzending het optreden en de nasleep. Froger denkt dat de kijker hem graag zo huiselijk als vandaag ziet. „Maar tegelij kertijd krijgen ze een artiest te zien die 24 uur per dag bezig is met zijn vak", klinkt het bijna waarschuwend. Want het Nederlandse publiek heeft 'geen idee' wat er allemaal bij komt kijken om zo ver te ko men. Hem bekroop onlangs het ver moeden dat de fans een 'verwij dering' voelden. „Omdat ik zo druk was, was er minder tijd om naar feestjes te gaan en werden er dus minder foto's van me geplaatst. Het werk slokt je soms zo verschrikkelijk op. Maar door de serie kunnen ze nu zien wat iemand moet doen voor vier concerten Are na. En dat is ontiegelijk veel." Dat loopt uiteen van sponsors regelen, eindeloos vergaderen, repeteren en veel fysieke trai ning. In de nieuwe fitnessruim te in het huis werkt Froger zich in het zweet om nog negen kilo te verliezen. René en Natasja Froger weren de camera's uit de slaapkamer en de bovenverdieping, het domein van hun zonen. Didier (6) en Maxim (8) zelf zullen slechts met mate in beeld komen. Danny (16) en Natascha (20), de kinderen uit Frogers eerste huwelijk, zijn af en toe te zien. Foto: GPD/Ray Christian/De Kroon Studio Uiteraard werd het plan om el ke dag 'een camera naar binnen te gooien' thuis grondig be sproken. „Het is toch wat an ders dan thuiskomen en zeg gen: 'schat, ik heb een nieuwe auto gekocht'." René en Nata sja Froger besloten de camera's in ieder geval te weren uit de echtelijke slaapkamer en de bo venverdieping, het domein van hun zonen. Didier (6) en Maxim (8) zelf zullen slechts met mate in beeld komen. Dan ny (16) en Natascha (20), de kinderen uit Frogers eerste hu welijk, zijn af en toe te zien. Ook wil de zanger zijn vrienden zoveel mogelijk 'beschermen'. Hij loopt regelmatig hard met Caroline Tensen, Mare Klein Essink en prins Pieter-Christi- aan. Het is onwaarschijnlijk dat de camera's registeren hoe dit clubje na afloop neerstrijkt bij de sauna van Froger, erkent hij. Volte zalen De nadruk van de real life-show ligt op de optredens in het Ajax- stadion. De suggestie dat Froger het programma gebruikt om volle zalen te krijgen, spreekt hij rustig maar beslist tegen. „Vier avonden Arena, dat zijn wel vier maal 60.000 bezoe kers. De serie begint 21 maart, en het eerste concert is 26 mei. Vind je niet dat het programma redelijk laat begint, als het me puur om de promotie zou gaan? Echt, het heeft er niets mee te maken." Officieel wordt Puur Froger aangekondigd als reality, maar eigenlijk heeft het meer weg van een docu-soap. Zelfbe noemd controlfreak Froger geeft namelijk de regie liever niet uit handen. „Bij mijn show bemoei ik me overal mee: van het soort verf voor de bühne tot de kleur van de schoenen van de danseressen. Dus zit hij ook bovenop de montage van de real life-show, nog best een lastige klus. „Er gebeurt zo on gelooflijk veel hier. Eigenlijk ko men we elke week wel een uur tekort. Maar je moet steeds denken: wat vindt Nederland leuk?" Froger verwacht niet dat zijn publiek voor grote verrassingen komt te staan. De man, die des tijds bijvoorbeeld vrijuit sprak over zijn huwelijksproblemen, is hooguit 'nog veel opener' dan gedacht. „Door de grootte van je populariteit en de groot te van je naam willen mensen wel eens vergeten datje een normaal mens bent. Maar ik heb ook mijn dagelijkse emo ties." Van voorlopers als De Bauers of Patty's Posse heeft hij niets gezien. Hij vreest geen rij en fans op de stoep, zoals Frans Bauer overkwam. Ook acht hij de kans op echtelijke ruzies zo als bij Patty Brard, nihil. „En ik heb het verschrikkelijk naar mijn zin met mijn vrouw, en zij toevallig ook met mij. We heb ben al die schermutselingen wel achter de rug." Wat niet wegneemt dat Froger wel onder toeziend oog van de camera een spannende periode door maakt. „Ik weet dat ik 'touchy kan zijn, als ik te hard werk Maar mijn vrouw is dan eei perster. Zij roept dan metei i! 'hallo, jij wou toch beroenu worden!'. Dan neem ik gas mS-" ie Je leert jezelf wel weer kern door zo'n show, grinnikt hij werk in een ongelooflijk ten en maak soms de fout dat i] denk dat iedereen dat bij ki houden. Maar als ik een be spreking houd om tien uur avonds, moet ik niet gek op ken als die mensen 's avoni om twaalf uur zitten te gapi Over de inhoud van de opü 2 dens maakt hij zich geen 7,0 id gen. „Met elk detail ben ik; - keer bezig. Dus op het rnon dat ik op de bühne sta en h gebeurt, dan heb ik het 40.1 keer doordacht." Bolle Jan Ongeacht de omvang van h stadion, moeten de concert met behulp van schemerlai pen en tapijt de sfeer adem van Bolle Jan, zijn vaders c;'G en Frogers' eerste podium. het biljart naar de Arena; '0 voorstelbaar', vindt Froger Het was een lange weg, ma hij heeft ervan genoten. V01 de laatste jaren, nu hij zich meer in allerlei bochten wr om zich te bewijzen. En da niet meer bovenaan de hitl ten staat, betreurt hij aller- minst. „Ik heb er voor geko t niet eindeloos met een hit t der mijn arm het land dooi gaan, maar kwalitatief eenj artiest te worden." Laatst riep zijn zoontje hen 'kom pap, iemand doet Thi the moment' bij Idols'. Wat moet hij erover zeggen? „D liedje is niet geschikt voor i jongen, maar hij heeft web schrikkelijk zijn best gedaa Hij wil die kinderen, 'wantj zijn het toch', niet afkraken „Maar er is een verschrikkt groot verschil tussen iemai die heel bekend is met een hitje, of iemand die het val heeft geleerd en een avond een zaal kan amuseren." En van die laatste categorif heeft Nederland er niet vet Tien? „Nee, ik denk nog ge vijf." Puur Froger, morgen, SBS\ 20.30 uur Met 360 afleveringen over een periode van twee jaar wordt 'Het Bureau' de langslo pende hoorspelserie van de Nederlandse ra dio. En dat in een tijd dat er nauwelijks nog hoorspelen zijn. Maandag 5 april gaat de marathon van start. door Dolf Rogmans Hilversum - De getallen zijn indrukwek kend. Tweehonderd acteurs geven hun stem aan het hoorspel, het boek dat als basis dient, omvat vijfduizend pagina's, het project duurt al met al vijf jaar en dat levert twee jaar lang 360 afleveringen op van de langstlopende Nederlandse hoorspelserie ooit: Het Bureau. En 'maar' twee mensen zijn de beden kers en drijvende krachten achter het project: regisseur Peter te Nuyl en acteur Krijn ter Braak (die de hoofdpersoon Maarten Koning speelt). Te Nuyl: „Wij herintroduceren de langzame radio. Het Bureau is onze enclave van rust in de over-geformatteerde radiowereld. Het boek legt ons dat langzame tempo op, ook al neemt het tempo in de loop der jaren iets toe." Tweeëneenhalf jaar geleden kregen Te Nuyl en Ter Braak toestemming van de NPS om de zevendelige roman Het Bu reau van J.J. Voskuil te bewerken tot ra diohoorspel. Te Nuyl: „Hadden we het nu gevraagd, was het vast niet doorge gaan vanwege de bezuinigingen." De keuze voor Het Bureau lag voor de hand. „Voskuil heeft hele goede oren. Zijn hoofdpersoon Maarten denkt met zijn oren en droomt in geluid. De boe ken bestaan voor de helft uit dialogen die zo zijn te gebruiken in het hoorspel. De andere helft zijn regieaanwijzingen. Dit boek is ideaal om tot een hoorspel te maken", aldus Te Nuyl. J.J. Voskuil publiceerde de zeven delen van Het Bureau tussen 1996 en 2000. In de boeken beschrijft hij door de ogen van hoofdpersoon en alter ego Maarten Koning het wel en wee gedurende dertig jaar (1957-1987) op het Bureau voor Dialectologie, Volkskunde en Naamkun de van de Koninklijke Nederlandse Aka- demie van Wetenschappen in Amster dam. In het boek heet dit bureau het A.P. Beerta Instituut. In werkelijkheid gaat het om het P.J. Meertens Instituut in Amsterdam. Voskuil werkte daar dertig jaar, waarvan Regisseur Peter te Nuyl en acteur Krijn ter Braak (speelt Maarten Koning). Foto: GPD 22 jaar als hoofd van de afdeling Volks kunde. In het boek beschrijft hij minuti eus hoe er zowel op het bureau als in zijn privé-leven hoegenaamd niets ge beurt. Veel van zijn oud-collega's wor den herkenbaar in het boek opgevoerd. Dat is Voskuil in de jaren negentig op veel kritiek komen te staan. Ter Braak: „Dat aspect van het boek, af rekenen met je collega's, spreekt mij het minste aan. Wat mij fascineert, is dat het boek gaat over een man die zichzelf on derzoekt en werkt in een instituut dat Nederland onderzoekt. Het boek gaat over Nederland. Ik weet niet of Voskuil het zo bedoeld heeft, maai" dat lees ik er Te Nuyl: „Wat mij fascineert, is de mini male dramaturgie. In dertig jaar en 4949 bladzijden lang gebeurt er vrijwel niets. Voskuil schrijft daarover in boek 7 onge veer: 'Als dat nou eens de reden van ons bestaan was. Kleine variaties opmerken in onze eigen kleine omgeving.' Dat is voor mij Voskuil." Proefaflevering Voordat Ter Braak en Te Nuyl begonnen aan het hoorspel, hebben ze eerst toe stemming gevraagd aan Voskuil. Eerder wees de auteur een verfilming af, maar over het hoorspel was hij direct enthou siast en na het horen van een proefafle vering ging hij akkoord. „We leggen alle teksten eerst voor aan Voskuil voordat we ze gebruiken. En af en toe voegt hij er wat aan toe. Als in het boek een dia loog abrupt stopt terwijl dat voor het hoorspel niet handig is, maakt hij de dialoog voor ons af. Met één zinnetje er bij valt dan alles op zijn plaats", aldus Te Nuyl. Het uitwerken en opnemen van het hoorspel is een monsterklus. Hadden ze het van tevoren geweten, waren ze er waarschijnlijk nooit aan begonnen. Ter Braak: „Er is maar één manier om dit te doen: integraal. We schrappen niets." Dus alle 733 personen uit Het Bureau (een telling gemaakt door Nils Voskuil, neef van de auteur) komen voor in het hoorspel. „Daarvoor hebben we twee honderd acteurs. Op een enkeling na al lemaal door onszelf gecast. Omdat een castingbureau te duur werd." Inmiddels zijn de opnamen van het hoorspel gevorderd tot 1974 en het monteren tot 1971. Te Nuyl: „In de jaren zeventig gaat het tempo van de dialogen in de het boek iets omhoog in vergelij king met de jaren vijftig. Aan de stem men hoor je verder niet in welk jaar je zit. Wel aan de geluiden. Zo nemen we de eerste twaalf jaar op in mono, pas daarna kwam de stereo. Ook hoor je in het begin nog de stencilmachine op de achtergrond en later doet de kopieerma chine haar intrede. We werken alleen maar met originele geluiden. Ik heb heel veel uit allerlei archieven kunnen halen. En we hebben nog een paar typemachi nes ergens geleend." Te Nuyl en Ter Braak hopen dat ook niet-lezers van Het Bureau het hoorspel JJ, Voskuil Foto: GPD/Nusmeijer kunnen en zullen volgen. „Dat is wi bedoeling. Anders hebben we het n goed gedaan. Voordeel is dat de pei nages regelmatig opnieuw worden troduceerd. Steeds als Maarten iem op het bureau aanneemt, legt hij uil voor werk ze daar doen en wie het doen", aldus Te Nuyl. Het hoorspel wordt 's middags via 1 slecht beluisterde zender Radio 7471 uitgezonden en in de nacht via Rad De uitgebreide internetsite kan daa 1 voor veel mensen soelaas bieden. 1 Braak: „Daarop komen alle afleverii te staan en extra informatie over he1 waarin de afleveringen zich afspelei Ter Braak zelf is het meeste aan het woord in het hoorspel. In elke van ongeveer 360 afleveringen komt imi Maarten Koning aan het woord. Tel Braak (63): „Voor mij is dit hoorspe een terugkeer naar mijn eigen verle Ik betrap me erop dat ik regelmatig oude agenda's duik om te kijken wa ook al weer op die dag in 1963 of 18 deed." 'HetBureau', Radio 747AM, vanaf april elke werkdag om 12.45 uur en Radio 1 om 00.45 uur. De hele serie ook via internet te beluisteren. Meel formatie over Het Bureau is te vindt via: www.jdfvh.dds.nl/voskuil.html www.meertens.knaw.nlEen lijst n namen van de personages in het boi in het echt is de vinden via het arch van www.neder-l.nl/

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 28