Vandaag fit, morgen geblesseerd SPORT Eddie Jordan geschokt na bedreiging door Verstappen-fans Pantani stierf aan overdosis cocaïne Aan noordelijke derby zit kraak noch smaak Uytdehaage koppelt toppers aan talenten Alan Villafuerte maakt grote indruk in Athene (V vangt bot jVan Basten idhoven - Marco van Basten eft geen belangstelling om listent-coach te worden bij \J. Trainer Guus Hiddink eft de voormalige topaanval- vorige week telefonisch be- derd voor een functie bij de idhovense club. Van Basten, listent-trainer van Jong Ajax, >ft laten weten geen interesse lebben. lorttrackers tgeschakeld feborg - De vier Nederland deelnemers bij de wereld- npioenschappen shorttrack Göteborg zijn gisteren op de iste dag uitgeschakeld in de ies van de 1500 meter. Dave tsteeg, Cees Juffermans, ouk Wiegers en Liesbeth iu-Asam faalden in him po- igen bij de beste drie (man- n) of twee (vrouwen) te ein- ;en en zo verder te komen. ieuwe operatie ighting Nordin' tMEREND - Nordin Ben Salah t opnieuw onder het mes. profbokser blesseerde zich lens een trainingsstage op izarote aan de rechterelle- Dg. Het is dezelfde elleboog waaraan hij eind december d geopereerd. 'Fighting rdin' heeft zich teruggetrok- ivoor het wereldtitelgevecht t de Noord-Ier Brian Magee, titelhouder in het supermid- igewicht van de Internatio- Boxing Organization (IBO). :e partij stond geprogram- erd voor zaterdag 17 april. dewijks t de roulatie ter dam - Patrick Lodewijks jorlopig uitgeschakeld. De liman van Feyenoord heeft i achillespeesblessure en is irgen in het thuisduel met C Waalwijk niet van de par- Edwin Zoetebier is de ver- iger. Hoe lang Lodewijks aan kant moet blijven, is niet delijk. trlusconi wil ibs helpen me - De Italiaanse premier io Berlusconi heeft gisteren egd dat zijn regering voet- :lubs die in ernstige financi- moeilijkheden verkeren te- ïoet wil komen. Volgens het nciële dagblad II Sole-24 wil de regering clubs toe- nming geven om de beta- |van loonbelasting tot maxi- al vijf jaar uit te stellen. Itali- ise clubs zijn de staat in.to- naar schatting vijfhonderd joen euro aan achterstallige istingen en premies schul- rart nieuwe fecteur NEC enter - Algemeen directeur :o Swart van Go Ahead Eag- rerlaat zijn club per 1 juli dezelfde functie te gaan be ien bij NEC in Nijmegen. Hij K;cies één jaar in dienst van eventer voetbalclub ge- st. Bij NEC volgt Swart alge- in directeur Alex Tielbeke Tielbeke gaat samen met is Woerts (nu nog Feyen- d) de directie van de Eredi- (j e NV vormen. elers Feyenoord <pen bij Westerlo 21 terdam - Feyenoord gaat ei ïenwerken met de Belgische teklasser Westerlo. De Rot- lammers zochten een bui- 1 andse vereniging om spe- onder te brengen van bui de Europese Unie, bijvoor- ld die van de voetbalschool ihana. De wens om een ta- t, buiten Nederland te laten en' is ingegeven door finan- Een speler van buiten de moet volgens de wetgeving - lederland een flink salaris ;en. In België is dat niet zo. eds United 'veiligheid s - Een consortium heeft iren de noodlijdende Engel - oetbalclub Leeds United genomen. Daarmee lijkt de omst van de club veiligge- 1. Leeds heeft de afgelopen a een schuld van ruim 100 5 oen euro opgebouwd en kte vorig seizoen een ver van circa 60 miljoen euro. 'loeg staat laatste in de Pre- League. fti ilfjuniore wint iftoernooi iNnesburg - Een 14-jarige liere heeft gisteren in Jo- ïesburg het Zuid-Afrikaans n golf voor vrouwen ge- nen. Ashleigh Simon, zelf mstig uit Zuid-Afrika, is de te amateur en tevens de ste speelster ooit die het tooi won. Gisteren legde )n de achttien holes op thuisbaan af in 63 slagen, zaterdag 20 MAART 2004 den haag/gpd - Formule 1- teambaas Eddie Jordan is ge schokt door dreigementen die hij de laatste weken heeft ont vangen uit Nederland. De Ier zocht deze week via Britse me dia de publiciteit om zijn af schuw uit te spreken. „Ik ben diep geraakt door de intense haat die uit een groot aantal be richten spreekt." De dreigementen tegen Jordan begonnen nadat enkele weken geleden niet Jos Verstappen maar de Italiaan Giorgio Panta- no het laatste beschikbare stoeltje bij de Britse Formule 1- renstal kreeg toegewezen. De Formule 1-teambaas kreeg naar eigen zeggen de laatste weken honderden e-mails, faxen en brieven uit Nederland. In een deel daarvan werd hem en zijn gezin de dood toege wenst. „Het is absurd dat er mensen zijn die zelfs maar overwegen dit soort verwensin gen en dreigementen te sturen, alleen omdat ik een bepaalde coureur niet heb gecontrac teerd. Zoiets heb ik in de dertig jaar dat ik actief ben in de auto sport niet eerder meegemaakt." De laster bleef niet beperkt tot doodsverwensingen aan het adres van Jordan. Ook sprak een aantal 'fans' de wens uit dat de Jordan-coureurs Heid- feld en Pantano zondag tijdens de Grand Prix van Maleisië zwaar zullen crashen en dat het Formule 1-team failliet gaat. „Ik hoop dat het nu eindelijk afge lopen is met deze haatcampag ne, want dit heeft niet alleen impact op mij, maar ook op mijn gezin en het hele team." Jos Verstappen heeft zich in fel le bewoordingen gekant tegen de dreigementen aan het adres van Eddie Jordan. „Ik begrijp dat de fans teleurgesteld zijn dat ik niet voor Jordan rij, maar dit gaat natuurlijk veel te ver", zei Verstappen gisteren in een eerste reactie. „Dit zijn in mijn ogen ook geen fans. Ik ben ge schrokken van de impact die het afketsen van de deal met Jordan heeft gehad. Ik wist niet dat sommigen zover in him af keer kunnen gaan. Bovendien, dit maakt het alleen nog maar erger en uiteindelijk schaden de fans ook mijn naam." Verstappen en zijn manage ment hebben Eddie Jordan be loofd te trachten een einde te maken aan de lastercampagne. „Probleem is dat wij niet kun nen traceren van wie de mails en brieven afkomstig zijn", zegt Verstappens persoonlijke bege leider Raymond Vermeulen. „We weten ook niet of het wel licht een georganiseerde actie is. Ik kan me haast niet voor stellen dat het allemaal los van elkaar staande feiten zijn." Vermeulen beklemtoont dat de fanclub van Verstappen - nog altijd 12.000 leden groot - niets met de affaire te maken heeft en de acties afwijst. i: Jean-Paul de Bruijn - Van der Stappen 50-43/35 beurten, Van Beers - Ar- nouts 50-44/48, De Kleine - Van de Ven 50- 29/24, Burgman - Van Erp 50-44/40. Kwartfi nales: De Bruijn - Van Beers 50-35/39, Burg man - De Kleine 50-36/30. Indeling halve fi nales-. De Bruijn - Burgman, Jaspers - Van Wanrooij. HOCKEY Auckland. Olympisch kwalificatietoernooi Groep A: Ierland - Oekraïne 1-0, Nieuw-Zee- land - Groot-Brittannië 2-2. Duitsland vrij. Groep B: Japan - Rusland 6-1, Spanje - Zuid- Korea 1-0. Verenigde Staten vrij. SCHIETEN Dortmund. ISAS 2004, internationale wed strijd. Mannen, klein kaliber geweer, drie houdingen: 1. Hëussler (Dui) 1266,5, 2. Stippberger (Dui) 1266,5, Hëussler wint shoot-off 8,9-8,7, 3. Eckhardt (Dui) 1264,5, 4. Martinov (WRu) 1262,2, 5. De Nicolo (Ita) 1262,1, 6. Weing- art (Dui) 1261,3, 8. Ernst Rolffs 1256,4, 41. Boschman 1148, 59. Wout Rolffs 1140, 69. Hol 1125, 72. Kooiman 1120. PR5J5VRAGEN TENNIS Lucky Day 3358,19 maart Sarajevo. Mannen, challenger, 25.000 euro. 5 8. 18. 20. 22. 30. 35. 36. 42. 43. 47. 48. Tweede ronde: Van Scheppingen (Ned/3) - 51. 57. 58. 60. 7174 75. 77 Krajan (Kro) 6-3 6-2, kwartfinale: Van Schep- (Onder voorbehoud van typefouten) pingen - Bogdanovic (GBr) walkover. Eerste divisie MW - Heracles 2-2 (1-0). 19. Kienle 1-0, 52. Buikema l-l (strafschop), 72. Brncic 2-1, 75. Rose 2-2. Scheidsrechter: Van Sichem. Toe schouwers: 4180. Gele kaart: Verberne (MW). Reekers (Heracles). FC Den Bosch - Go Ahead Eagles 4-2 (4-1). 6. Powel 1-0, 35. Leferink 1-1, 36. Uneken 2-1, 40. Jansen 3-1, 45. Powel 4-1, 67. Yildiri Veendam - Emmen 1-3 (0-1). 17. Derksen 0- 1, 49. Berger 0-2, 51. Mourad 0-3, 55. Kolder 1-3 Scheidsrechter: luinge. Toeschouwers: 3825. Gele kaart: Kolder, Bisseling, Syntje (Veendam), Prinsen, Furfaro (Emmen). De Graafschap - FC Dordrecht 4-1 (1-0). 18. Loval 1-0, 55. Van Beukering 2-0, 56. Van der Meer 3-0 (eigen doelpunt), 69. Bakens 4-0 (strafschop), 85. Lord 4-1. Scheidsrechter: Smit. Toeschouwers: 8000. Gele kaart: Van Cambuur Leeuwarden - WV 0-2 (0-2). 12. Ja cobs 0-1, 35. Cales 0-2. Scheidsrechter: 01de Olthof. Toeschouwers: 3076. Gele kaart: Van Hoving (Cambuur), Verdellen (WV). Eindhoven - Stormvogels/Telstar 1-0 (0-0). 88. Ozkaya 1-0 Scheidsrechter: Janssen. Toe schouwers: 1804. Gele kaart: Pinto, Inia (Tel- 1 1 0 0 3 4-1 1 1 0 0 3 3-0 1 1 0 0 3 4-2 110 0 3 110 0 3 110 0 3 110 0 3 10 10 1 10 10 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 10 0 10 10 0 10 10 0 10 10 0 10 10 0 10 10 0 10 10 0 10 groningen/gpd - FC Groningen vierde de 0-0 tegen SC Heeren veen gisteren als een overwin ning. Enigszins begrijpelijk was dat ook wel. Na drie nederlagen op rij kon de ploeg wel een suc cesje gebruiken. SC Heeren veen bleef met het magere ge lijkspelletje in de race voor de plaatsen die aan het eind van het seizoen recht geven op Eu ropees voetbal, maar miste de mogelijkheid om op te schui ven naai" de derde stek. De voetballers van FC Gronin gen en SC Heerenveen maken van hun jaarlijkse onderonsjes zelden een spektakelstuk. Van een boeiende noordelijke derby op het hoogste niveau was ook gisteravond weer allerminst n he' sprake. Om het kwaliteitsver schil met de rivaal uit Friesland glad te kunnen strijken, was FC Groningen genoodzaakt heel veel fanatisme en agressiviteit aan de dag te leggen. Daartoe waren de spelers van de thuis club stuk voor stuk ook ten vol le bereid. Kansen van betekenis deden zich nauwelijks voor. De beste was voor Heerenvener Marcel Seip, die de bal uit een hoek schop tegen de lat kopte. De wedstrijd bevond zich toen al diep in de tweede helft. Heerenveen was na de rust de bovenliggende partij, FC Gro ningen was dat voor de pauze. Maar te genieten viel er negen tig minuten lang bitter weinig. Jari Litmanen kwam dit seizoen amper in actie. Foto: Ron Pichel Het voetballeven van Jari Litmanen dreigt als een nachtkaars uit te gaan door André Hoogeboom Amsterdam - De man van glas heeft weer iets gebroken. Jari Lit manen was bijna fit, zou in het tweede zijn rentree maken, maar dinsdag ging het opnieuw mis. Na de hamstring is het nu de en kelband. Minimaal zes weken uitgeschakeld. Hoewel hij het zelf niet wil toegeven en mis schien nog stilletjes hoopt op nóg een jaar, bij Ajax of ergens anders, is de realiteit weerbarsti ger. Jari Litmanen, de Fin met de fluwelen balbehandeling, zal zeer waarschijnlijk nooit meer voetballen. Voor het seizoen begon was ie dereen nog vol goede hoop. Ro nald Koeman benoemde zijn Fin tot aanvoerder en Rafael van der Vaart als tweede man. Het onheil tekende zich echter in de voorbereiding al af. Na el ke wedstrijd tegen weer een kleine amateurclub werden de benen van de Fin verpakt in ki lo's ijs. Hij kende dit seizoen in de eredivisie vijf invalbeurten, in totaal 84 minuten. Eenmaal, tegen Den Haag, stond de mid denvelder in de basis en hield hij het 58 minuten vol. Het was nog nooit zo druk rond het trainingsveld van Ajax, an derhalf jaar geleden. Een van de godenzonen was in de moeder schoot teruggekeerd. Jari Lit manen werd ontvangen als de verloren zoon, zette handteke ningen op ontblote bovenlijven die waren versierd met zijn ge tatoeëerde afbeelding. Van heinde en verre waren ze geko men. Kinderen met de naam Ja ri werden in zijn armen ge duwd, smekend om een hand tekening. Hysterie was nooit ver weg, op die grijze negende sep tember 2002. Maar inmiddels is de Fin ver worden tot een vage schim uit het roemrijke verleden. Zijn contract loopt af en het is on waarschijnlijk dat het wordt verlengd. Daarvoor is hij te kwetsbaar geworden en mis schien te oud voor het breekba re lijf. Op zijn 33ste is zijn rol in het topvoetbal wel uitgespeeld en wordt het tijd te kijken naar de toekomst. Wellicht ligt die bij Ajax, want, zo stelde direc teur Arie van Eijden destijds voorzichtig, er is misschien een rol voor hem in de organisatie, waar al die ex-Ajacieden een plekje hebben gevonden. Zo dreigt de loopbaan van Jari Litmanen als een nachtkaars uit te gaan. Zelfs het naderende kampioensfeest gaat nu, door de nieuwe tegenslag, aan hem voorbij. Het 'Litmanen oohooh' klinkt nog zelden door de Arena. Als de Fin zich even warmloopt op zijn karakteristieke en enigszins geforceerde wijze, is er nog maar een enkeling die zich de moeite getroost de held van weleer toe te juichen. Het is voorbij. Met Jari Litmanen, van 20 februari 1971, heeft de laat ste echte godenzoon het nest verlaten en rest niets anders dan een mooie herinnering aan hoe het was. De echte Litmanen heeft in zijn tweede jeugd bij Ajax maar bij enkele gelegenheden kunnen laten zien wat hij waard is. Te vaak was hij geblesseerd. Bijna altijd eigenlijk. Maar zijn de monstratie van zeldzame klasse was er op de momenten dat het er werkelijk toe deed. Vooral in het eerste jaar van zijn tweede periode bij Ajax was Jari Litma nen zijn gewicht in goud waard. Op z'n 32ste kón hij nog veel betekenen. De veteraan fun geerde als een kompas voor al die jonge gasten, die op weg waren de hemel te bestormen. Voetballiefhebbers konden al hallucineren over de samen werking tussen Van der Vaart en Litmanen. Het kwam er vrij wel nooit van. In het seizoen 2002-2003 niet omdat Van der Vaart tegen een langdurige blessure aanliep, dit seizoen niet omdat Litmanen niet meer fit te krijgen is. Hij kreeg aanvankelijk veel speeltijd, kwam regelmatig uit in de Champions League, maar de sleet was er al behoorlijk op gekomen en hele wedstrijden UITSLAGEN zaten er al niet meer in. Ronald Koeman daarover: „Je blijft ho pen op één of twee momenten, want je weet dat Jari die kan hebben in zo'n wedstrijd." Dat bleek op 23 april 2003 in San Si- ro waar Ajax in de kwartfinale van de Champions League te gen AC Milan speelde. In Arm sterdam was het 0-0 gebleven. Litmanen scoorde bij zijn inval beurt na rust de 1 -1Ajax ver loor dat heroïsche duel in de laatste minuut met 3-2 door een goal van Tomasson. Speelde Jari Litmanen op die 23ste april 2003 zijn laatste gro te wedstrijd op het Europese podium? Het heeft er alle schijn van. Dit jaar speelt de Fin niet meer dan een marginale rol in het eerste van Ajax. Dat was niet de bedoeling, want in de voorbereiding op deze compe titie had Ronald Koeman nog een rol als aanvoerder voor hem in gedachten. Zijn fans weten het echter. Als Litmanen zich nu warm loopt is het en thousiasme beduidend minder dan voorheen. Een veeg teken. En de invalbeurten zijn niet meer zo indrukwekkend. Voor het eerst in zijn loopbaan kan Jari Litmanen zijn weg niet meer vinden op het voetbal veld. De jonkies van Ajax lopen hem voorbij. Dit seizoen staat de teller op nul. Officieel althans. In de voorbereiding, tegen de ama teurs van DVS'33, UD en Blauw Wit maakte Litmanen nog doel punten. Sindsdien niet meer. En omdat hij steeds geblesseerd is, praat hij ook niet meer. Al leen voor het Ajax Magazine, het officiële clubblad wil Litma nen nog wel een uitzondering maken. En daarin houdt hij zich groot. Hij lijkt zich nog al tijd niet neer te willen leggen bij het onvermijdelijke. Ik leef bij de dag, zegt hij bij herhaling. Net als: „Ik geef op of ik ga door." Alsof er nog een andere weg is. Opmerkelijk is wel dat Litma nen nooit is geveld door grote en loopbaan bedreigende bles sures, zoals Ruud van Nistel- rooij, John Heitinga of Mare Overmars. Het zijn altijd 'klei ne' dingetjes. De lies, de kuit, de knie, het bovenbeen, de hamstring en nu weer een scheurtje in de enkelband. Dit jaar was het vooral de achilles pees die hem parten heeft ge speeld. „Ik ben eigenlijk nooit honderd pocent fit geweest in de wedstrijden die ik wel heb gespeeld." Met gevoel voor zelfspot durft hij wel na te denken over zijn toekomst: „Ik heb wel eens ge zegd: ik word bij Ajax de nieu we Sjakie Wolfs. Maar ik kan ook Bobby Haarms worden, want ik ken de hersteltrainin gen uit mijn hoofd. Ik hoef van de fysio maar te horen welke blessure ik heb en ik ken de hersteloefening erbij." rome/gpd - De Italiaanse wie- lerheld Marco Pantani is overle den aan een overdosis cocaïne. Dat is de conclusie van lijk schouwer Giuseppe Fortuni op basis van de autopsie. Die werd uitgevoerd nadat de wielrenner op 14 februari dood was aange troffen in een appartement in Rimini. Onbekend is nog of Pantani die overdosis bewust nam, en dus zelfmoord pleeg de. Gisteren was nog niet bekend of de bevindingen van Fortuni gevolgen zullen hebben voor het justitieel onderzoek dat is opgestart door onderzoeks rechter Paolo Gengarelli. Panta ni overleed uiteindelijk aan vochtopeenhoping in hersenen en longen. Fortuni voegt daar nu aan toe dat een 'acute ver giftiging door cocaïne' aan zijn overlijden ten grondslag ligt. Nadat zijn lijk was gevonden concludeerden media en de ge schokte publieke opinie dat de Piraat, zoals zijn bijnaam luid de, zelfmoord had gepleegd. Briefjes in zijn appartement ga ven aan dat hij zwaar depressief was en zich miskend voelde door schorsingen wegens do- pinggebruik. De 34-jarige win naar van zowel Tour de France als Giro in 1998 kreeg een enor me mentale klap toen hij een jaar later wegens verondersteld dopinggebruik uit de Italiaanse wielerronde werd genomen. Een overdosis of een combina tie van verschillende drugs be hoorden tot de veronderstellin gen van Gengarelli. De onder zoeksrechter zoekt nog steeds naar een man die volgens oog getuigen op de dag van Panti ni's dood in diens appartement op bezoek was. Volgens IOC- president Jacques Rogge was het een publiek geheim dat de in eigen land bewierookte wiel renner een 'junkie' was gewor den. Pantani's dood schokte niet al leen het Italiaanse publiek, maar ook de wielerwereld. Het nieuws over de oorzaak komt een dag voor de befaamde ope ning Italiaanse voorjaarskoers Milaan-San Remo. amsterdam/anp - Onder de naam 'Sporttop' is schaatser Jo- chem Uytdehaage gisteren een project begonnen ter onder steuning van talenten. De twee voudig olympisch kampioen van 2002 stelt met een vijftal andere topatleten kennis, erva ring en netwerk in dienst van de opleiding. „Ik vind dat ik iets moet terugdoen voor de sport." Uytdehaage, die al vier jaar met het idee rondliep, koppelt in het project steeds een mentor (van olympisch niveau) aan een talent. Begonnen wordt met vijf koppels: ex-tophockeyer Stephan Veen met skister Tessa Bruggink, rolstoeltennister Es ter Vergeer met judoka Jasmy van Spankeren, amazone Anky van Grunsven met turner Jef frey Wammes, atleet Marko Koers met zwemmer Kai Par- dieck, Uytdehaage zelf met hoogspringster Marije Langen. Talent moet worden gekoes terd, in de optiek van Uytde haage. „Bovendien denken we op deze wijze een bijdrage aan het topsportklimaat in Neder land te kunnen geven." Op ver scheidene manieren gaat de jeugd profiteren van de samen werking: overdracht van kennis, het delen van ervaringen, ge bruik maken van eikaars net werken, het hebben van een vertrouwenspersoon. Uytdehaage zelf kwam destijds op het idee, in een fase dat hij meetrainde op een atletiek baan. „Via mijn sponsors had ik betere schoenen dan de 'echte' hardlopers. Ik zag hoe atleten in minder professionele spor ten moesten ploeteren. Dat vond ik oneerlijk en ik zag best mogelijkheden hen te onder steunen." de eerste twaalf geëist. „Dit is meer dan ik had verwacht", reageerde hij opgelucht vanuit de Griekse hoofdstad. Villafuerte was aangedaan door de aanhouding van zijn trainer. „Het was echt een heel bewo gen week. Zoiets gaat je niet in de koude kleren zitten." Zelf meldde hij zich ook op het poli tiebureau voor een onderhoud. „Ik heb mijn verhaal gedaan en ben naar huis gegaan. Het kost te me daarna moeite mijn hoofd bij de wedstrijd in Athe ne te houden. Waarschijnlijk heeft het me wel geholpen dat ik direct naar het buitenland ben vertrokken. Ik heb me toch in redelijke rust op de wedstrij den kunnen voorbereiden. athene/anp - Het was een be wogen week voor Alan Villaf uerte. Geconfronteerd met de aanhouding van zijn trainer, op verdenking van het stelen van een turntoestel, vertrok hij naar Athene. Daar moest hij olym pisch vormbehoud tonen tij dens een testwedstrijd voor het grootste sportevenement in au gustus. De trampolinespringer maakte diepe indruk gisteren. In een hal die de olympische sfeer nog niet echt ademt, kwam Villaf uerte tot grootse daden. Hij ein digde als tweede, kreeg zilver om de nek en kan zich opma ken voor zijn tweede Olympi sche Spelen. Sportkoepel NOC *NSF had vooraf een plaats bij

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25