René Vandereycken: de man die nooit een duel verloor lerijn de Bruin streeft naar erkenning SPORT 'We zijn geen team, geen geoliede machine' De Treffers - Zondag, 13.00 uur zaterdag 20 MAART 2004 S2 Gijs Eijsink KEK - Een paar straten, de kerk in het en, twee slagers, een café en een voet- |d. Het Belgische Spalbeek is klein en leiden, behalve als René Vandereycken rake komt. Op de oud-international an- oofdtrainer van FC Twente is de Spal- zo trots als een pauw. loordeweekse dag. Het is rustig in de eekstraat die vroeger Nieuwstraat Tegenover de beenhouwerij van i Martens staat een eenvoudig dubbel Nummer 15 aan de linkerkant draagt jannen, op het huis met nummer 17 i blauwe. Daaronder woonde René ereycken in zijn jeugdjaren, samen rader Jean, moeder Irma, zus Lisette Lode. was de jongste. Sinds hij zelfstandig rste stappen zette in en rond het huis, én ding zeker: de kleine Vandereyc- ou later zeker en vast voetballer wor- .Als je René zag, zag je ook een bal. un hem zelfs mee naar bed", vertelt Buekers op nummer 7. Hij is slager en een voormalig ploeggenoot van ireycken in het eerste elftal van Spor- palbeek, eind zestiger jaren. Liefsoens van nummer 21 en ook een iloegmaat ziet het meteen weer voor ,Ze hadden een 'courke' achter het ran vier bij drie meter. Er hing een ntje en daar kopte en speelde René de duizenden keren overheen. Hij kon n jongleren, was altijd met de bal be- n toen hij naar SC Hasselt ging, had nrood 'mini-cooperke'. Daar lag ook een bal achterin." Stefan Martens op nummer 10 is een f zeven jonger dan de thans vijftigjari- idereycken. Ze kwamen vaak bij el- iver de vloer. „Wij hadden televisie, wamen ze bij ons jeugdfeuilletons en voetbal. Én mijn oom voetbalde iint Truiden. Hij nam René vaak mee. veel met hem gevoetbald heb? Nee, ik inger. Soms moest ik in het doel Hij plaagde me altijd. Dat deed hij veel babbelen, net als hij later op alle alvelden heeft gedaan. En zijn vader de mijn vader. Ach, het was allemaal rij', vriendschappelijk. Toen mijn va- 1982 overleed, voetbalde René bij lecht, maar hij was wel een van de in die langskwam." huis iar het clubhuis van Sporting Spal- De kantine ziet er uit als elke voetbal- le. Eenvoudige tafels en stoelen staan in het gelid, foto's aan de muur, Mathieu Bollen, Ludo Liefsoens, Willy Buekers, Ivan Vanderaerden en André Grosemans (vlnr) zijn, net als de rest van Spalbeek, trots op René Vandereycken. De huidige trainer van FC Twente en voormalig international van België zette in deze plaats zijn eerste schreden op het voetbalveld. Foto: GPD/Karel Hemerijckx dartborden, geluidsinstallatie, een be- kerkast achter het buffet. In een vitrine hangen oude spelerskaarten. René Ivo Van dereycken, van 22 juli 1953, hangt naast Jo zef van Holst en Marcel Wijgaerts. De vereniging heeft twee velden en een trainingsveld. Dat is luxe, want Sporting Spalbeek heeft slechts twee elftallen. Geen jeugd. „Maar het tweede veld wordt ook gebruikt voor bedrijfsvoetbal", zegt de be heerder. Hij heeft een grote foto voor de dag gehaald met het elftal dat in '69-'70 kampioen werd van de derde klasse G. De zestienjarige René Vandereycken staat er ook op, breed lachend, met een bosje bloe men. Het is zo midden op de dag een gezellige boel in de kantine. De opgetrommelde Spalbekers praten honderduit. Ludo Liefsoens, de keeper van toen, linksback Willy Buekers die achter linkshalf Vand ereycken speelde. Linksbuiten Ivan Van deraerden, inderdaad een achterneef van ex-profrenner Erik, is er ook alsmede de topscorer van de ploeg André Roosemans. Speciaal uit Hasselt is de 76-jarige Mathieu Bollen met zijn vrouw naar Spalbeek geko men. Gespreksonderwerp: Wat voor jongen was de huidige hoofdcoach van Twente? Het fundament van een grote carrière kon niet beter worden gelegd, zo blijkt al snel. Want vader Jean was in zijn jonge jaren ook voetballer geweest, was daarna bestuurslid en terreinmeester bij de plaatselijke club en heeft volgens iedereen een grote rol ge speeld in de loopbaan van René. Het toen malige veld lag toen nog pal achter hun woonhuis. Daar oefende junior vele uren en legde hij de basis van zijn fenomenale pass. Toen hij een jaar of elf was, trainde hij al mee met het eerste elftal, waarin hij als vijf tienjarige debuteerde. Het zou overigens een curieus debuut worden, zo vertelt Lief sons. „Hij moest zestien zijn om mee te mogen doen. Waarschijnlijk heeft hij onder de naam van zijn broer meegespeeld. Het was tegen Hasselt W. We moesten die wedstrijd winnen. Als het lukte, zouden we een premie krijgen van 500 francs per man. We wonnen. Later werd de wedstrijd toch ongeldig verklaard, maar gelukkig mochten we de premie houden." Liefsoens zit op de praatstoel. „Een paar maanden later moesten we tegen Helchte- ren. We stonden met 1-0 voor. Ze hadden daar een twee meter hoog hek rond het veld. René gaf elke keer een verre pass die dan net over dat hek ging. Was de bal weer twee minuten zoek en was er dus weer tijd gewonnen." René als slimmerik, als lepe jongen, zoals Liefsoens het uitdrukt, dat is een soort rode draad door alle verhalen, net als zijn hard heid. Hij deinsde nergens voor terug. „Maar het was een echte ploegspeler, kwam voor iedereen op." „René was keihard, zou zijn been nooit te rugtrekken", zegt Buekers. „Maar ik vergeet ook niet dat hij een klein hartje had. Onze gehandicapte zoon Chris kreeg altijd wat van hem, op een keer zelfs het shirt van de nationale ploeg. Dat typeert hem ook. Je kunt zeggen: René heeft een goed karakter, behalve op het voetbalveld. Het was een voetballer waar je voor was of tegen. Ik zelf vond hem een van de slimste spelers van België. De beste? Ja, met Ceulemans en Ge- rets." Mathieu Bollen was de man die Vandereyc ken begeleidde bij zijn eerste stappen in de richting van het grote werk. De oud-speler van Waterschei had een oog voor talent en ontdekte in Spalbeek de jonge linkspoot. „Hij kon naar Standard Luik, maar zijn va der wilde 50.000 franken handgeld hebben. Dat was niks, maar Standard weigerde. Ik zei toen: dan doen we het niet. René ging toen eerst naar Sporting Hasselt en daama op mijn advies naar Club Brugge." Bollen was daar assistent van de legendari sche Ernst Happel. Die was echter niet overtuigd van de kwaliteiten van Vand ereycken. „'Er istzu langsom', zei hij. Ik zei: Hij wordt sneller. En ik zeg u: als hij in het eerste komt, gaat hij er nooit meer uit. Als dat zo is, beloon ik u, zei Happel toen. La ter gaf hij me twee flessen whisky", lacht Bollen. „Hoe hij was? Hard, heel hard, René won alle duels, had een goede kijk over het veld, zag altijd de vrijstaande speler. Als een te genstander tegen hem aan liep, zei hij drei gend: doe dat niet te vaak. René was een goede man voor het elftal. Gemeen? Ja, maar pas op, dat moest je ook zijn. Ach, soms lachte hij de tegenstander uit die een verkeerde pass gaf. René zei dan: zo jon gen, je bent er vandaag niet hè. Hij kon an deren uitdagen, zonder dat ze tegen hem floten. Meestal kreeg de tegenstander dan een kaart. Nee, hij was niet geliefd. Anders had hij nog veel meer bereikt. Maar buiten het veld was het een goede man. In Brugge heeft hij zijn beste tijd gehad." Vrienden Bollen en Vandereycken zijn altijd vrienden gebleven. „In Brugge kwam hij al regelma tig bij ons. Hij had er eerst nog geen kot", vertelt mevrouw Bollen. „Dan kwam hij met Lei Clijsters bij ons mee eten. Vorig jaar hield Brugge een reünie. Hij belde en haalde ons op. Dat is ook René." Het echtpaar Bollen en de aanwezige Spal bekers zijn hem altijd blijven volgen. Na Brugge, kwam Genua, dan Anderlecht, Ber lijn, Gent, de fraaie optredens in het Belgi sche elftal en daama de loopbaan als trai ner. Willy Buekers: „Ik kijk altijd naar de Hollandse televisie. Als we met een paar man bij elkaar zijn, is een van de eerste dingen waar we over praten of René ge wonnen heeft." jfeitennisser staat met De Treffers voor zware opgave 'Anton Diedrich >farendsveen - Tafeltennisvereni- De Treffers uit Roelofarendsveen it morgen aan de playoffs. Tegen- er is FVT, de winnaar van de regu- competitie en huizenhoog favoriet de landstitel. Kopman Merijn de van De Treffers is realistisch: „Ik super spelen, wil De Treffers een maken. Maar we kunnen voor een zorgen, dat hebben we al eerder zien." n de Bruin is afkomstig uit Amster- De 32-jarige onderzoeker van TNO d kwam door een niet-nagekomen ïfte in Roelofarendsveen terecht. :ou een team worden voor tafelten- uit Amsterdam. Maar dat is ver- langepakt en nooit van de grond nen." Op zoek naar een geschikte 1 in de omgeving van Amsterdam i het team bij Heemskerk Sport De :rs. De Bruin is blijven hangen, id bevalt hier goed, en het is niet al te in in mijn woonplaats." gj De Treffers hoopte De Bruin op de (jj i plaats in de competitie te kunnen %en. Dan zou het sterke FVT in elk in de eerste play off-wedstrijd wor- ermeden. „Dat bleek niet haalbaar, aren zelfs in de laatste wedstrijd niet zeker van de playoffs." Het Scylla had de ploeg nog kunnen rhalen, maar De Treffers won het e duel met 7-0 en plaatste zich als 161 its minder dan de kopman had ge- H „Maar uiteindelijk mogen we er lij mee zijn", meent De Bruin. Dat )k aan het feit dat Sau Ayemoyuba leeft gebracht wat de club van de iaan had verwacht. „Hij is onze 01 maar zijn prestaties vallen dit jaar eetje tegen", geeft De Bruin toe. uin is van mening dat de Treffers 'ooruit komt, omdat de club niet laai gebruik maakt van de kennis it netwerk dat zich aanbiedt. "Dit irt. Ik hoor al jaren tot de Neder- e subtop, achter Danny Heister en o Keen. Dan zou je verwachten dat geregeld om advies vragen, al is uur informeel van: 'joh, hoe zie jij igenlijk'." Volgens De Bruin blijft ib maar investeren in de verkeerde en. „Echte deskundigen zoals Jol- ijinu en Co Clausen bieden hun ten aan maar worden zelfs niet be ef Dat vind ik onbegrijpelijk." uin tafeltennist sinds zijn negende. )mt uit dezelfde lichting als Keen Merijn de Bruin moet een superdag hebben, wil De Treffers morgen een kans maken. Foto: Taco van der Eb en Heister, en was altijd een topper. Als junior was De Bruin tweede van Êuropa. Dat lijkt een mooie basis voor een suc cesvolle carrière. „Toen ik jong was, zei iedereen dat ik het ver zou kunnen schoppen." Nationaal is dat enigzins ge lukt, maar internationaal is De Bruin nooit doorgebroken. „Die kans heb ik ook nooit gekregen, de bond heeft me steeds genegeerd voor selecties. De keu ze voor Keen en Heister is altijd terecht geweest. Maar daarnaast hebben ze nog heel veel anderen geselecteerd. Ik heb erg weinig kansen gehad." Ook voor de WK-ploeg onlangs kreeg De Bruin weer geen uitnodiging. „Dat was heel bizar. Keen en Heister gingen niet mee, maar ze namen toch vier anderen, terwijl ik elk jaar bij de top van de com petitie sta." Officieel kiest de bond voor de jeugdig talent. „Daar moeten ze van af stappen. Je kunt wel steeds de jeugd voortrekken, maar dat vind ik verkeerd. Op deze manier gaat de bond eindeloos door met een strategie die niet werkt, zonder hem aan te passen. Ik vind dat je ten eerste de beste spelers moet selecte ren. Een tweede belangrijk criterium voor selectie is dat iemand zich binnen zijn vermogen optimaal inzet." De Bruin klinkt gefrustreerd. Dat is hij ook wel geweest, zegt hij. „Zeker in de periode dat ik nog vol ambitie zat. De bond is goed in gewichtigdoenerij, dan zwaait er weer iemand met een meerja renplan enzovoort. Maar je moet zuinig zijn op de spelers die je hebt. Die moet je erbij betrekken." Dat is dus precies hetzelfde als wat er schort aan De Treffers. „De club zegt wel dat ze graag willen dat ik blijf, maar dat blijkt verder nergens uit." De Bruin heeft het besluit nog niet genomen waar hij volgend seizoen speelt. „Als de club maar gewoon de huidige lijn voortzet, dan is de kans helaas klein dat ik blijf', stelt de tafeltennisser. Er zijn andere clubs die hem graag zouden inlijven. Ondanks zijn intensieve speelstijl is de linkshander nog topfït. „Ik heb zelden blessures gehad, omdat ik die voorkom door mijn algemene conditie op peil te houden." De Bruin weet dat hij nog een paar jaar verder kan op het hoogste ni veau, maar dat zijn tafeltennisloopbaan niet eindeloos zal duren. „Ik ben nog heel fanatiek. Maar niet meer zo blind ambitieus als vroeger. Nu denk ik meer over de korte termijn. Over anderhalve week is bijvoorbeeld het NK, daar wil ik de halve finales halen. En ik wil elk jaar bij de beste drie spelers van de competi tie eindigen. Dat is nog nooit gelukt, maar bij de beste vijf sta ik altijd." Het eerstvolgende korte-termijndoel staat dus morgen aan de andere kant van de tafel in Roelofarendsveen: titelfa- voriet FVT. Het vorige duel geeft De Bruin hoop op een stunt. „De eerste wedstrijd werd 7-0 voor hen, maar in de return wonnen we met 4-3. Ik won er twee, ik was die dag super." Het streven is om ervoor te zorgen dat de ontmoe ting deze keer niet al in de eerste wed strijd wordt beslist. „Wij zijn de under dog, maar er zijn zeker kansen." SJC heeft volgens Arjan de Ridder baat bij kritisch gesprek door Peter v i Hukt noordwijk - Het trainingsveld van SJC bleef dinsdagavond leeg. De Noordwijkse club ver keert in zwaar weer, maar alle problemen vielen niet met een paar simpele oefensessies op te lossen. SJC koos voor een ander middel: een gespreks groep voor dolende voetbal lers. Spelers en technische staf vonden het nodig om elkaar eens diep in de ogen te kijken en het hart te luchten. „We moeten als spelers eens in de spiegel durven kijken", zegt Arjan de Ridder. De ambities van SJC zijn dit seizoen al verschillende keren bijgesteld. De ploeg die vorig seizoen in de eerste klasse mocht rondsnuffelen, wilde na de degradatie zo snel mogelijk weer terug. Door tegenvallen de resultaten werd een kampi oenschap al snel uit het hoofd gezet. „We wilden voor een periodetitel gaan, maar nu blijkt dat we moeten vechten voor onze plek in de tweede klasse. Op papier hebben we een geweldig elftal dat de am bitie had om mee te doen." De Ridder wijt de problemen niet zo zeer aan een gebrekki ge communicatie binnen het team, maar veel meer aan het onvoldoende accepteren van eikaars tekortkomingen. „We moeten eerst maar eens bij onszelf beginnen, voordat je naar een ander gaat wijzen. Niemand van de elf spelers haalde de afgelopen periode zijn niveau. We hadden wel de wil, maar het lukte gewoon niet. De trainer verwoordde het aardig. Het lijkt wel of we met een zak aardappelen op onze rug voetballen. Mis schien komt dat door de hoog gespannen verwachtingen, want in de trainingen vliegen de vonken er wel af." Roland Ebbeling werd na het duel met Delft in deze krant een gebrek aan gezag verwe ten. Reden voor de trainer en zijn assistent Edwin Otte om de vertrouwenskwestie aan de orde te stellen. De spelers groep nam de gerezen twijfels weg. „Wij staan nog steeds als een blok achter de trainers", zegt De Ridder. „De trainers wilden weten of wij met ande ren meer succes verwachten te hebben. Zij willen zo graag dat het goed komt met SJC dat ze zelfs bereid waren om een stapje terug te doen." Naast het functioneren van de tech nische staf deden de voetbal lers aan zelfreflectie. En De Ridder weet waar het bij hem aan schort. „Ik ben in het veld te bescheiden. Je ziet bij ons een duidelijk verschil tussen spelers met hoofdklasse-erva ring en voetballers die al jaren bij SJC zitten. De SJC'ers zijn te bescheiden. Die schroom moeten we van ons afgooien." Wat De Ridder niet snapt is dat SJC kwalitatief sterker is ge worden en toch minder pres teert. „Vorig jaar schoten we kwalitatief tekort. Met dit elftal zouden we in de eerste klasse mee moeten kunnen draaien. We hebben er vijf goede nieu we spelers bij gekregen, maar we zijn geen team, geen ge oliede machine en dan krijg je het zelfs in de tweede klasse zwaar. Misschien heeft het ge woon zijn tijd nodig." Voorlopig moeten de tussen tijds gemaakte afspraken SJC voor een ondergang behoe den. Naast zelfreflectie werd dinsdagavond besloten om de afspraken in het veld strakker aan te halen. De zondagver eniging lijkt tot hetzelfde de gradatiespelletje veroordeeld als 'zaterdagbuurman' Noord- wijk. „Ik weet niet of wij nu een ploeg voor degradatievoet bal hebben, onze reputatie is in ieder geval anders dan die van Noordwijk. SJC staat voor vechtlust en werken, Noord- wijk voor mooi voetbal. Ik speel nu vijf seizoenen in het eerste elftal en dat gaat ge paard met pieken en dalen. Het is bij SJC nooit echt rustig, maar dat maakt het ook hart stikke leuk." „Toch ben ik ervan overtuigd dat we het redden", zegt de 26-jarige rechtsback. VCS is op weg naar lijfsbehoud de eerst te nemen horde. Uit verloor de Noordwijkse formatie nog met 2-0. Met de runner-up van de ranglijst, koploper VUC, VELO en GDA treft SJC nog vier ver tegenwoordigers uit de huidige topvijf. Volgens De Ridder hoeft dat geen nadeel te zijn. „We voetballen het beste als we het spel aan de tegenstan der kunnen opdringen. Als groep zijn we er zeker vari dat het goed komt. We zijn ons er van bewust dat het een schan de is als we met zo'n kwalita tief goede selectie degraderen uit de tweede klasse." Arjan de Ridder: „Het is een schande als we met zo'n goede selectie degraderen." Foto: Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23