SPORT Het kanon wil in Athene bulderen Nog één keer zullen wij brullen als Orions Taeke Taekema dicht Oranje medaillekansen toe ior Lorna n Leef mans Nederlandse hockeyploeg dwong rige week in Madrid deelname aan Spelen af. Het kanon kan in stel- ig blijven. Vier jaar geleden werd ieke Taekema nog nét te licht be- inden om naar Sydney te gaan. In- ddels is zijn opvallende naam niet eer weg te denken uit Oranje en orden zijn strafcorners wereldwijd vreesd. De 24-jarige Oegstgeeste- ar volgt een HBO-studie commerci- economie in Utrecht, maar daar imt in de aanloop op Athene weinig n. Aan de vooravond van de tweede Ift van de nationale competitie eft hij aan de hand van een elftal illingen zijn visie op de hockey- ort. uincieel gezien had Taekema be- voor voetbal of golf kunnen kie- 1. it klopt, maar of ik met voetbal of [f ook zo hoog was gekomen, is aar de vraag. Als ik me helemaal golf had gestort, was ik hooguit 11 goede amateur geworden. En ik fte jong met voetbal gestopt om .r die sport een soort voorspelling hteraf te maken. Mijn gevoel zegt t ik een heel eind was gekomen, leef van de toelage van NOCNSF een onkostenvergoeding van KZ. jan Robben weet sinds zijn over lig naar Chelsea dat hij na zijn ipbaan nooit meer hoeft te wer- n. Dat zit er voor hockeyers niet De meeste internationals stude- 1, een enkeling werkt, maar daar mt in deze periode zo goed als ets van. Twee weken Zuid Afrika, n weekje India en via Rome naar idrid, dan blijft er weinig tijd voor landers over. Leiden en omstreken is geen ba- voor tophockey. is talent zat en Leiden is ook nog is een studentenstad. Probleem is een dat alle goede hockeyers over ie clubs zijn verdeeld; LOHC, omburg en Alecto. De enige kans 1 in Leiden een hoofdklasser te iken, is als de beste spelers en leisters van die drie verenigingen, ranaf de jeugd, één team zouden an formeren. En daar willen de ibs natuurlijk niet aan. En dus it het nooit gebeuren. angst voor blessures vormt een rte rem op het spel van Taekema. Alleen buiten het veld denk je over de risico's en gevaren na. Je schrikt als je bij het bekijken van tv-beelden een bal rakelings langs je hoofd ziet vliegen. Op het veld heb ik daar he lemaal geen last van. Dan ben ik ge concentreerd met het spel bezig. Ik beschouw de ernstige blessures van Karei Klaver en van de twee meiden uit het vrouwenteam als incidenten. Als je gewoon op straat loopt, kun nen er ook dingen gebeuren. Dat er tegenwoordig verdedigers zijn die bij een strafcomer in de baan van het schot gaan lopen, is meer hun pro bleem dan het mijne. De hockeysport is hard toe aan be schermende kleding. Toevallig heb ik net in Engeland shoulderpads besteld. Doordat ik om beurten aan beide schouders blessu res kreeg, wilde ik met beschermers spelen. Een fabrikant van rugbyspul- len stuurt mij schouderstukken die in het rugby worden gebruikt. Lijk ik nog breder. Protectie is nodig, maar we moeten er niet uit gaan zien als American Football-spelers of ijshockeyers. Door zo'n compleet pak word je fy siek geremd. Handschoenen en een helm, met of zonder masker, die zie ik er in de toekomst nog wel van ko men, meer niet. Strafcorners zijn nog altijd té be langrijk in het hockey. Het is een wezenlijk en belangrijk onderdeel, maar niet té belangrijk. Het is iets waar je hockey aan her kent. Je hebt aanvallers die erop spe len, maar dat weten verdedigers en die moeten dan maar niet zo dom zijn om de bal tegen hun voet te krij gen. Dat bij sommige toernooien pakweg zestien van de achttien doel punten uit strafcorners voortkomen, is ook geen argument. Dat is altijd nog beter dan geen doelpunten. Als er stemmen opgaan om de strafcor- ner te veranderen of af te schaffen, dan komen die meestal van landen die geen goede strafcornerspecialist hebben. En het lijkt me niet dat de internationale hockeybond de spel regels zó gaat wijzigen dat het aantal doelpunten vermindert. Hard pushen is een kwestie van brute kracht. Welnee, het komt voor zeventig pro cent neer op techniek. De richting van de push vermommen is ook be langrijker dan de kracht en snelheid van de bal. We trainen er veel op, maar doordat het een belastende be weging is ook weer niet té veel. Het is wel zaak om steeds te veranderen en nieuwe varianten te bedenken. Iedereen beschikt immers over vi deobeelden. Daarbij zijn zowel de coaches van Spanje als van Pakistan Nederlanders. Roelant Oltmans is mijn eigen coach bij KZ, maar ook van Pakistan. Die hoefje niets te ver tellen over Taekema's strafcomer. Taekema had zich beter voor of te gen de opgestapte bondscoach Joost Bellaart kunnen uitspreken dan de neutrale houding die hij aannam Ik was niet neutraal, ik heb me al leen niet in het openbaar uitgespro ken. Alleen de oudere spelers von den dat ze dat moesten doen. Zes waren er voor het vertrek van Bel laart, Teun de Nooijer was tegen. We hebben het over jongens met meer dan 200 interlands achter hun naam en die WK's en de Spelen hebben gewonnen. Als ook de jongere inter nationals zich openlijk met de dis cussie hadden bemoeid, zou dat voor de uitkomst niet hebben uitge maakt. Alleen voor de pers en de buitenwacht was dat interessant ge weest. Mijn ploeggenoten in Oranje wisten waar ik stond; in het kamp De Nooijer. Ik sta nog steeds achter mijn beslissing om daar toen niet mee naar buiten te treden. Ties Kruize en Terry Walsh zijn een zegen voor Oranje. Daar ben ik het inmiddels wél me eens. Het was na de affaire Bellaart zaak dat er een trainer kwam die niets te maken had met de voorge schiedenis en iedereen een gelijke kans gaf. Dat is gebeurd. Technisch en tactisch verandert er onder zijn leiding niet veel in vergelijking met zijn voorganger, maar Walsh heeft een typisch Australische sportmen- taliteit terwijl wij Nederlanders wat makkelijker zijn. In dat opzicht maakt Walsh ons sterker. Hij is rus tig en heeft alles op een rijtje. Teammanager Kruize ken ik natuur lijk al jaren van Klein Zwitserland. Een wereldvent en iemand die weet wat spelers willen en wat er in ze omgaat. Als wij tijdens een toernooi even weg willen uit ons hotel, dan doet hij niet moeilijk. Met deze twee mannen zijn de randvoorwaarden voor een goede prestatie op de Spe len aanwezig. Als botte pech en bles sures uitblijven, maken we een goe de kans op een medaille. Het wordt wel eens tijd voor een ti tel van Klein Zwitserland. Het wordt inderdaad wel eens tijd. In de zeven seizoenen die ik nu voor KZ uitkom, hebben we twee keer de halve finale van de playoffs gehaald waarin we werden uitgeschakeld. We spelen nu vier jaar met hetzelfde elf tal, en we hebben met Sonja Tho- mann en Roelant Oltmans een goed begeleidingsteam terwijl enkele con currenten zijn verzwakt. Daarom geef ik ons een goede kans om de fi nale te halen. Als je hebt meegedaan aan vier Champions Trophys, een EK en een WK is het toch leuk om ook gewoon een keer landskampi oen te worden. De aanslagen in Madrid tonen de betrekkelijkheid van sport. Zeker. Een aanslag gebeurde op vijf minuten afstand van ons hotel. Een paar uur later moesten wij spelen. Er werd koortsachtig overlegd met re- gerings- én bondsfunctionarissen. Voor beide opties viel wat te zeggen. Niet toegeven aan terrorisme of stoppen en naar huis gaan. De Spaanse autoriteiten wilden per se dat we speelden en daar zijn de meeste teammanagers van de twaalf deelnemende landen mee akkoord gegaan. Je bent dan vrij snel toch weer op de wedstrijd geconcen treerd en we hebben de tv bewust uitgelaten. Dat klinkt allemaal heel asociaal en dat is iets dat topsporters kennelijk een beetje eigen is. Het was in ieder geval een bizarre situa tie. Taeke Taekema haait uit met zijn sleeppush. Foto: ANP Zonder Taekema haalt Nederland geen medaille in Athene. Ddt lijkt me een tikkeltje overdreven. Het is een pré als ik erbij ben, maar tot op zekere hoogte is iedereen in de huidige selectie vervangbaar. Met Teun de Nooijer als enige uitzonde ring. Bram Lomans laat zien dat hij nog altijd over een prima corner be schikt. Veel landen zouden tekenen voor een Taeke of een Bram. Wij hebben ze allebei. Dat is een groot voordeel voor Oranje. Samen ben je beter dan alleen. V.L.N.R. RANDJE BUITENSPEL De derde club die ik in mijn car rière heb gediend, is in 'Rondje langs de velden' bijna wekelijks de klos. MVKV is de pispaal van de kenners, vaste klant in de top drie van slechtste velden. Nou zul je mij niet horen zeggen dat dit lapje grond voor het marine vliegkamp in Valkenburg een hoge klassering op de ranglijst van het LD verdient, maar ik heb me er wel vijfjaar lang kos telijk vermaakt. Dat we op trai ningsavonden soms high wer den van de kerosinedampen van stationair draaiende Orions verhoogde slechts de feesWreug- de. Een complex van niks, ik moet het beamen, ook al zijn de straf schopstippen bij MVKV van on gekende schoonheid. Maar ik vond dat rommeltje bij ons nog altijd te verkiezen boven die dorre Kooltuin even verderop. Nog een paar maanden en het is gedaan met MVKV. M'n ouwe clubje verdwijnt in KRVen dat zint me niet zo. Opgevreten door de vijand, ik ben er meer dan vijftien jaar weg, toch voelt het nog zo. Misschien valt het mee en komt de Kooltuin na de fusie tot bloei. Maar dan zal de poli tiek wel moeten verhoeden dat het marinevliegkamp ontaardt in een dependance van Schip hol. Daar schijnen groeperingen op uit te zijn. Vanwege het gun stige effect op de regionale werk gelegenheid, zo luidt hun voor naamste argument. Alsof er met een beetje fantasie geen andere banen in de buurt zijn te schep pen. Er is al herrie genoeg hier in de lucht. En wat denk je dat een klein Schiphol achter de duinen met het milieu doet? Niet veel goeds nee. Alles beter dan een nieuwe woonwijk tussen Leiden en Kat wijk, heb ik hier en daar gele zen. Hoezo? Van bouwplannen krijg je ook werkgelegenheid en als het een beetje knappe wo ningen worden dan zou ik er misschien wel naar toen willen verhuizen. Het samenraapsel van KRV en MVKV zou ook ge baat zijn bij bevolkingsgroei rond de Kooltuin. Volgens mij gaan de fusiepartners er ook van uit dat de nieuwe club straks een geweldige vlucht zal nemen. Vandaar dat het niet MVKRVofzékts wordt, maar de FC Rijnvogels. Geen slechte naam. Bij Met Vereende Krachten Voorwaarts is het aftellen be gonnen. Het bestuur wil op waardige wijze de zeilen strij ken. Daarom zijn wij, de man nen van vroeger, gevraagd de club te ontmantelen. Wij weten wat ons te doen staat. Op vrij dag 21 mei komen wij bijeen om onderling te voetballen waarna ons onooglijke clubge bouw uitzijn voegen zal barsten van het feestgedruis. Nog één keer zullen wij brullen als Ori ons. Jaap Visser Reageren? Sportredactie.ld@hdc.nl Een van de meest naargeestige voetbalterreinen tussen de duinen en Alphen aan den Rijn is De Kooltum van KRV. Het is een lelijk complex, sfeerloos ook. Als je bij KRV door de poort komt, is het met de lust om te voetballen gedaan. Het mooiste sportpark in Leiden en ommelanden is De Bloemerd van RCL. Schitterend hoofdveld en ook wat er omheen ligt mag er wezen. Veel lommer ook en dat inspireert de voetballende mens. Een van mijn favoriete plekjes in de krant is Rondje langs de velden' op donderdag. Daarin mogen kenners hun top drie van de beste en de slechtste vel den oplepelen. Daarnaast wordt wekelijks een sportpark getest op tien onderdelen en dat leidt tot een klassement waarover ik mij elke keer weer verbaas. Na zesentivintig warenonderzoeken staat RCL op een gedeelde veer tiende plaats. KRV is met Kic kers '69 zevende. Daar deugt dus geen mallemoer van. Na 35 jaar zaterdagvoetbal, pruts ik nu voor het tweede seizoen wat op zondag. Bij Meerburg. Geinige club, maar qua accommodatie heb ik bij mijn overstap van RCL flink moeten inleveren. Toch staat Meerburg elfde in de hitparade van hetLeidsch Dag blad. Drie plaatsen boven RCL. Je reinste kolder. Waar zit 'm de kneep? Heb ik er geen verstand van of ma nkeren de keurmeesters van de krant iets aan hun ogen? Dat laatste weet ik niet, maar dat ik er kijk op heb, lijkt me zonneklaar. Be zig aan mijn 37ste seizoen durf ik mijzelf gerust als ervarings deskundige aan te merken. De kneep zit 'm in de penaltystip en de prullenbakken. Die wegen in de beoordeling even zwaar als de staat van de velden en het aanzien van het clubhuis. De Bloemerd kan er daarom nog zo fraai bijliggen, als op elfmeter van de doelen geen kalk zicht baar is, moet RCL het afleggen tegen KRV. Zo komt het dat het gezelligste hoekje in de donder dagkrant toch elke keer weer mijn ergernis wekt. Staand v.l.n.r: Ed Nienhuis, Jan Cornet, Jacques Petit en Jan Snik. Zittend v.l.n.r: Bas Menken, Hans Beentjes, Bart van Schaik. Gehurkt v.l.n.r: Ruud Ouwerkerk en Hennie Smit. Het bowlingteam Verboon drong in 1997 door tot de landelijke eredivisie. Dat was een unicum in de Leidse sportgeschiedenis. Het avontuur op het hoogste niveau van het vijfmansteam - met vier reserves - duurde slechts één seizoen en al snel daarna viel de ploeg uit elkaar. De 40-jarige Leidenaar Jan Snik beschouwt die bewuste jaargang nog altijd als het hoogtepunt van Bowlingvereniging Zuid West. oit, onder de naam Menken, begon- 1 we in Zuid West met de zogeheten d mansleague. Daarin speelde ik onder 7 leren samen met de bekende broers 1 leffer. Later veranderde het team van i Qenstelling en werd Verboon Versser- - e de hoofdsponsor. In seizoen 16/'97 werden we kampioen van de >fdklasse en promoveerden we naar eredivisie. Daarin werden we het jaar irop zevende van de acht ploegen en pla laatste twee degradeerden, imèdstrijddagen duurden lang. Je had [en speeldagen op telkens verschil- 011 de locaties door heel het land. Tij- ,4, is zo'n speeldag namen we het op te- a 1 alle andere zeven tegenstanders, j begon 's ochtends om tien uur en als je geluk had was je 's avonds om halfzeven thuis. Dat werd teveel omdat ik ook nog aan de trioleague-competitie deelnam. Toch hebben we veel lol met elkaar beleefd en we hebben tijdens een van de wedstrijddagen voor het eerst twee spelers een perfect game van 300 zien gooien. Het niveau in de eredivisie was voor ons te hoog. We gooiden gemiddeld tussen de 185 en 195 pins terwijl de andere teams daar gemiddeld tien punten bo ven zaten. Slechts een paar van ons kon dat bijbenen. - Sinds dat jaar eredivisie zijn de teamge noten langzaam uit elkaar gegroeid. Ik ben na vijftien jaar gestopt omdat ik de jeugd bij onze club ging begeleiden op zaterdagochtend. De meeste bowlers uit het Verboonteam kom in nog regelmatig tegen, bijvoorbeeld als deelnemers aan onze huisleague op maandagavond. Er zijn nog wel vijfmansteams bij onze club, maar die spelen op een lager ni veau. Het kampioenschap in de hoofd klasse en het daaropvolgende seizoen in de eredivisie vormen het hoogtepunt bij de club als het om een teamprestatie gaat. Mijn persoonlijke hoogtepunt is natuur lijk de perfect game die ik op 1 december van het vorig jaar gooide. Een uitzon derlijke prestatie, al zeg ik het zelf. Nie mand, ook ik niet, is daarna ook maar in de buurt daarvan gekomen. Dat is ook niet zo vreemd; we hebben op de eerste 300-game vierentwintig jaar moeten wachten."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21