Leidsch Dagblad Grootschalige woningbouw )oven Leiden L'eidols: net echt Ambassadeurs van Keukenhof voelen zich afgedankt Ross wil fors snijden in verpleeghuizen Hello, good mornin' Leidsch Dagblad zaterdag 20 MAART 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Glans en glitter bij 100 jaar Balanchine JAPANS RESTAURANT OINZAf NOORDWIJK Tel.: 071 362 30 38 Paul Verhoeven krijgt Bert Haanstra Oeuvre Prijs Maartse buien 10/12 George Michael is na acht jaar 'back in town' Het kanon Taeke Taekema wil in Athene bulderen Minister Dekker verlegt koers |or Robbert Minkhorst )EN-regio - Tussen Leiden en Haarlemmermeer komen tot |0 20.000 woningen. Ook het lied ten oosten van Leiden stedelijkt, maar geld voor een binding als de Rijn Gouwe langs die huizen is er niet. gbasis Valkenburg blijft raisnog buiten beeld als wlocatie. Een en ander blijkt delen van de nieuwste Nota mte van minister Dekker OM). komende jaren worden de •ste huizen niet ten westen ten oosten van Leiden ge- ïvvd, maar juist ten noorden, irmee verlegt Dekker haar rs. In een eerdere uitgelekte 3 van de nota, werd vooral bouwen op de as van de de Rijn en de Gouwe geko- tr precies tussen Leiden en laarlemmermeer de nieuwe zen worden gebouwd, is nog bekend. Er komt een apar- 'gebiedsuitwerking' die de cieze locaties bepaalt, keuze voor het gebied ten irden van Leiden is om irdere redenen opmerkelijk, reerst druist de wens van de lister in tegen die van de re- die van de provincies ord- en Zuid-Holland. Zij voor woningbouw op de de Oude lüjn, inclusief (advertentie) Te Huur: Kantoorsuites vanaf 24 m2 Van der Valk Boumanweg Leiderdorp Valkenburg, en ten westen van Hoofddorp. Daarnaast is de keuze opvallend omdat in een deel van het gebied boven Lei den de ruimte voor woning bouw juist wordt beperkt. Nederland krijgt als het aan Dekker ligt vijf zogeheten Green Ports van hoogwaardige tuin bouw en de Bollenstreek wordt daarbij als eerste genoemd. Ook breidt het gebied rond Schiphol uit waar niet mag worden gebouwd. De grens komt straks tot bij Oegstgeest, Sassenheim en Noordwijker- hout. De uitbreiding van die ge- luidsgrenzen is nodig om Schiphol de ruimte te geven. De luchthaven moet op zijn huidi ge locatie tot 2030 kunnen doorgroeien. Die groei, en trou wens ook die van de haven van Rotterdam, moeten de positie van de Randstad als internatio naal concurrerende 'Deltame- tropool' versterken. Op bescheiden schaal is er in Dekkers plannen plek voor hui zen langs de Oude Rijn tussen Leiden en Alphen aan den Rijn. Exacte aantallen zijn niet be kend. De provincie Zuid-Hol land ziet in een studie ruimte voor 23.000 woningen - 10.000 meer dan bestaande bouwplan nen. Pagina Ri: Nog geen extra geld voor Rijn Gouwe Lijn CDA: Borg van drie mille voor importbruiden den haag/anp - Allochtonen die hun bruid uit het land van herkomst halen, moeten borg gaan betalen. Als de vrouw in kwestie aan de inburgeringsei- sen heeft voldaan krijgt het stel het geld terug. Dat plan heeft CDA-fractie- voorzitter Verhagen in de Tweede Kamer gisteravond ontvouwd in het tv-program- ma Nova. De borg zou onge veer 3000 euro moeten bedra gen. „Zolang onvoldoende is gedaan om de taal te spreken, wordt het geld niet terugge stort'/, aldus Verhagen COMMENTAAR PRIJZENSLAG de markt is een gulden daalder waard, maar in de rmarkt is de klant pas écht ling. Sinds oktober vorig jaar ren de grootgrutters een bit- strijd om de gunst van de 8ument. Door wekelijks de p zen van zo'n driehonderd ar- ":n fors onder de inkoop- aan te bieden, hopen ze marktaandeel te vergroten, de klant is het een waar zenfestijn. Toch levert de su- narktoorlog op .jj lijn alleen maar ezers op. de supers nog langer door- elkaar uit de kt te prijzen, ft een zesde van alle filialen oodje te leggen. Negenhon- van de 5700 vestigingen en de concurrentiestrijd niet leven, omdat de super- Icten momenteel honderden oenen aan omzet verliezen. zover de supers hun ktaandeel weten te vergro- gaat dat ten koste van de ie buurt- en dorpswinkels, it de verschraling van het celaanbod, levert deze ont- celing voor veel ouderen Jf it ongemak op. de leveranciers van de su- narkten zijn de dupe. De su- door Aart van der Kuijl hillegom/lisse - Ambassadeurs van Keu kenhof. Zo zagen de Hillegommers Cas Seijsener, Joop Pollé en Henk van Aalst zichzelf en hun collega's. Maar die tijd is voorbij. De mannen voelen zich afge dankt. Van Aalst, al zeven jaar controleur in Keukenhof, bracht bijvoorbeeld elke keer weer tientallen posters rond in Hillegom. „Ik ken iedereen; ik heb vijftig jaar in dat dorp gewerkt. In een mum van tijd hin gen die posters overal waar je keek." Daar is na zeven jaar een einde aan geko men. Met een 'opzegbrief met daarbij ingesloten een bon voor een bosje bloe men voor de moeite. En nadat in de krant had gestaan dat Keukenhof zijn oudere tijdelijke werknemers vervangt, kwam er weer een brief uit Lisse. Dit maal met een seizoenskaart. „Tja", zo reageert de 71-jarige Van Aalst, „leuk, maar ook jammer. Het is één kaart voor één persoon. Dus dan moet ik mijn vrouw zeker maar thuis laten." Treurig vindt hij het dat er geen enkel contact is geweest. „Met niet een van de collega's met wie wij omgaan. Hadden ze nou maar de moeite genomen om ons bij elkaar te roepen en ons gezegd: jongens, we gaan het anders doen. Dan kan je fatsoenlijk afscheid nemen. Maar nu, nu bloedt er iets." Toch is er ook begrip voor het stand punt van Keukenhof om voortaan jonger personeel aan te nemen dat de talen be ter beheerst. Alleen dat had allemaal wel wat geleidelijker gemogen. „Een collega heeft Parkinson", zo vertelt Van Aalst. „Ik kan me voorstellen dat dat geschud met die handen en dat hoofd niet zo prettig is voor bezoekers." Zijn eigen 'gebreken' ziet hij ook wel. „Ik spreek geen Frans, Engels, Deens of Chi nees. Hoewel... Vorig jaar was er een bus met Chinezen en ik heb geleerd om in het Chinees 'goedemiddag, hoe maakt u het, meneer en mevrouw' te zeggen. Nou zijn die Chinezen toch al zo lache rig, maar toen ik dat zei, werd het hele maal gieren." De Hiilegommer is inmiddels niet te stui ten in het ophalen van herinneringen. „Er kwam dat seizoen ook een Engels Baptistenkoor binnen. Ik ken geen En gels, maar ik zei tegen ze: 'jullie begrijpen natuurlijk wel: als er niet gezongen wordt, kom je er niet in'. Ze gingen in het gelid staan en zongen twee liederen - mooi, mooi, kippenvel! En daar kwam toch een opstoot van. Alles bleef stil staan, luisteren. 'Wonderful', zei ieder een. Die spontaniteit, dat is toch mooi." Pagina R2: 'De mooste tuin ter wereld op de Hof van Eden na' door Joris Rietbroek leiden - Het 'Leidse kleine broertje' van Idols, L'eidols ge naamd, bewees gisteravond dat de stad heel wat zangtalent her bergt. Zoals de 15-jarige Cheryl Moenen die zich a-capella waagde aan een lied van soul zangeres Alicia Keys. Ze was een van de zeven kandidates die gisteravond meededen aan de eerste voorronde van de zangwedstrijd. De heren lieten het tot nu toe afweten. Cheryl's droom is om door te gaan met muziek. „Ik zal ge woon elke dag blijven zingen, maar ik hoef geen popidool te worden. Ik word liever een mu sicalster." Andere zangeressen in spe ga ven loepzuivere vertolkingen weg van grootheden als Eric Clapton en Shirley Bassey. Deelneemster Marcella Hessels stond zelf ook te kijken van het niveau: „Ik had verwacht dat meer mensen voor de grap zou den meedoen, maar iedereen is best goed." De jury was ook vol lof over de jonge talenten. Blaft de jury op televisie regelmatig een kandi daat af, in Leiden geen harde woorden richting de zangeres sen. Het kritische commentaar richtte zich tijdens L'eidols vooral op het luidruchtige pu bliek in het stampvolle café d'Oude Harmonie. „Het is on gehoord dat iedereen maar blijft doorpraten", vond jurylid Trudy Kwik. L'eidols is meer dan een ver- Tiener met twintig bommen gepakt malcolm - Een Amerikaanse tiener is gisteren aangeklaagd wegens poging tot moord. De politie trof deze week meer dan twintig zelfgemaakte explosie ven aan in zijn wagen, die voor zijn school in Malcolm stond. De politie trof ook een wapen en een briefje aan waarin de 17- jarige scholier zegt iedereen in zijn school te willen pakken, behalve drie van zijn vrienden. De Vries mogelijk 'terrorismepaus' brussel - PvdA-Kamerlid Klaas de Vries wordt genoemd als mogelijke 'terrorisme-coördi- nator' van de Europese Unie. De oud-minister van binnen landse zaken zou een van de vier of vijf kandidaten voor de functie zijn, en de enige Neder lander. De beslissing wordt vol gende week in Brussel ver wacht. Volgens minister van binnenlandse zaken Remkes moet de nieuwe hoge ambte naar in kaart brengen waar het in de samenwerking tussen de lidstaten op het gebied van ter rorismebestrijding aan schort. Pagina Buitenland Urinoir met lippen taboe in VS utrecht - Luchtvaartmaat schappij Virgin Atlantic heeft een plan geschrapt om op de Newyorkse luchthaven John F. Kennedy twee urinoirs in de vorm van een vrouwenmond op te hangen. De plasbakken, gemaakt door het Utrechtse be drijf Bathroom Mania, hebben in de VS een storm van protest veroorzaakt. De twee urinoirs, die eruitzien als wijd openge sperde knalrode lippen, zouden worden opgehangen in het toi let van de VIP-wachtruimte van Virgin op het vliegveld. (advertenties) Cheryl Moenen doet Alicia Keys tijdens de eerste voorronde van L'eidols. Foto: Mark Lamers edelde karaokewedstrijd. De hoofdprijs bestaat namelijk uit een platencontract en de opna me van een cd-single. De ko mende weken zijn er nog drie voorrondes. Daarna volgen de finalewedstrijden. Op 30 april wordt de L'eidol bekend. De Leidse Joke in 't Veen en Laura Mora uit Voorschoten zijn na gisteravond verzekerd van een finaleplaats. Cheryl Moenen is hier nog niet zeker van: zij moet zich in april nog een keer bewijzen in een wild cardronde. }0909-1718 EEN COMPUTER DE COMPUTER KOOPJES BEURS PIETERSKERK-LEIDEN ZONDAG 21 MAART 10-16 UUR www.pcdiscownt.nl I pers stunten vooral met huis merken, zodat de fabrikanten van A-merken minder geld voor hun waar krijgen. Hetzelfde geldt voor de agrarische sector, in het bijzonder de biologische boeren, die met hun te dure producten blijven zitten. De neerwaartse prijsspiraal leidt onherroepelijk tot schaalver groting in de land- en tuinbouw en veeteelt met alle nare gevol gen van dien. Terwijl ons land nog maar nauwelijks be komen is van de vo gelpest (kippen), mond- en klauwzeer en varkenspest kan de supermarktoorlog opnieuw risico's opleveren voor de volksgezondheid. Een goed en gezond product heeft zijn prijs. Als de supermarkten (en de consumenten) die niet be reid zijn te betalen, gaat dat uit eindelijk ten koste van de voed selkwaliteit en de continuïteit van boerenbedrijven. Het ge stunt met prijzen lijkt dus wel aardig, maar is het niet. Op ter mijn wordt er niemand beter van deze prijzenoorlog. Het is daarom tijd voor een wapen stilstand. Hugo Schneider den haag/gpd - Staatssecretaris Ross (volksgezondheid) wil fors snijden in het aantal plaatsen in verzorgingstehuizen. Ouderen en gehandicapten moeten zo lang mogelijk thuis blijven wo nen. De verantwoordelijkheid voor hun zorg moet op het bordje van de gemeenten wor den gelegd, vindt Ross. In totaal denkt ze dat meer dan de helft van de 110.000 bedden in te huizen kan verdwijnen. Aanleiding voor de plannen zijn de stijgende kosten voor de AWBZ (het fonds voor onverze kerbare zorg), waaruit de ver zorgingstehuizen worden be taald. Deze rijzen de pan uit, vindt het kabinet. Op dit mo ment laat Ross door haar amb tenaren verschillende ideeën uitwerken hoe er in de AWBZ kan worden gesneden en hoe veel dat oplevert. Een van de argumenten om naar de verzorgingstehuizen te (advertenties) Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen 'oor informatie: 071-5232308 kijken, is dat in Nederland veel meer geld wordt uitgetrokken voor de zorg aan (oudere) pa tiënten dan in het buitenland. Daar worden ouderen langer door familie of vrienden ver zorgd. Ross wil dat ouderen, chronisch zieken, gehandicapten en psy chiatrische patiënten in de toe komst bij hun eigen gemeente aankloppen voor hulp, verzor ging en vervoer. Nu moet dat nog bij het Rijk. Gemeenten zouden straks moeten bepalen of iemand bijvoorbeeld in een verzorgingstehuis moet worden opgenomen, of dat iemand meer thuiszorg moet krijgen. Omdat gemeenten in het plan zelf verantwoordelijk worden Vanaf 19 april elke ochtend: Leidsch Dagblad. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch® Dagblad voor de kosten, hebben ze vol gens de staatssecretaris meer belang om mensen thuis te hel pen. Dat is altijd goedkoper dan iemand opnemen in een tehuis. Zo kunnen enkele honderden miljoenen euro's worden be spaard. Behalve dat er kan worden be zuinigd doordat gemeenten strenger selecteren, denkt Ross er ook aan om hen de mogelijk heid te geven een eigen bijdra ge voor de hulp te vragen. Een woordvoerder van het ministe rie van volksgezondheid bena drukt dat het plan nog niet tot in detail is uitgewerkt. Pas half april rondt Ross haar plannen voor afslanking van de AWBZ af. Baby krijgt acht nieuwe organen miami/ap - Artsen in Miami in de Amerikaanse staat Florida hebben eind januari met succes een achtvoudige orgaantrans- fjlantatie uitgevoerd bij een Ita liaanse baby. De baby, Alessia di Matteo, kreeg een nieuwe le ver, maag, alvleesklier, dunne darm, dikke darm, milt en twee nieren en maakt het nu, bijna zeven weken na de operatie, goed. Het meisje van 7,5 maan den ligt nog in het ziekenhuis, maar niet meer op de intensive care. De uit Genua afkomstige Alessia werd geboren met een spier- aandoening die een normaal functioneren van de maag, dar men en nieren verhindert. Om het kind te kunnen helpen moesten alle spijsverteringsor ganen worden vervangen. ROB PEETOOM Als u nu begint aan een ontharings- behandeling met de Ellipse Flex flitslamp (benen, oksels, bikinilijn) bent u vóór de zomer definitief van uw ongewenste haargroei af! Informeer naar de aantrekkelijke prijzen. ABONNEE WORDEN? ZIE BON EERSTE REGIOPAGINA VOLGENDE WEEK IN MAANDAG De lentekoers Milaan-San Remo AG DIN* regio Particuliere schooi in Leidse Breestraat WOENSDAG L__ REGIO Panel: Nederland moet weg uit Irak P| DONDERDAG uit Zomermode weer kleurig en gewaagd VRIJDAG weg en wiel De toekomst blijft klassiek

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1