'We zijn in de verkeerde film beland' Dcrjo E %ji I Zelfportret van een schilder Haastmotief ZATERDAG 20 MAART 2004 HOC 970 NAVRAAG Een brand en wat er daarna gebeurde I verpleeg- en verzorgingshuizen slagen er zelfs niet in 'minimale i'te leveren aan hun bewoners. Dat blijkt uit een peiling van het blad ZorgVisie onder managers van zorginstellingen. Zorginstel lingen zouden incidenten 'Ik vind het een vaak niet aan de Inspectie j 7 **7 7 7 y voor de Gezondheidszorg '1onderlijk bericht melden. Op de landelijke 'dag van de zorg' is BEP *1 VLIET, directeur van de Stichting Vlietlanden, verbaasd over de lomsten van de peiling. De Stichting Vlietlanden omvat de huizen dtwijck (Leiden), 't Hofflantshuys (Voorschoten) en Foreschate jrschoten). nagers melden dat de kwalitieit van de zorg onder het mini- mzit. zijn in totaal 1.600 verzorgings- en verpleeghuizen in Neder- 1, dus dat lijkt me nogal weinig. Ik herken wel de nood op het ied van personeelstekort. Dat is het logische gevolg van jaar op bezuinigingen in de zorg. Maar voor de rest vind ik het een iderlijk bericht. Ook de constatering dat incidenten vaak niet den gemeld, begrijp ik niet. Wij melden incidenten wel, dat is ilicht." tzijn 'incidenten' precies? it kan ik niet zo één, twee, drie uitleggen. Dat is een heel tech- :h verhaal over protocollen en zo." uind vastbinden in bed, bijvoorbeeld, is dat een 'incidenf? ie, dat kan ik niet zo zeggen. Nogmaals, het is te ingewikkeld dat in één zin uit te leggen." tisde situatie in Zuydtwijck vergeleken met vijf jaar geleden? vind zelf dat de situatie is verbeterd. De arbeidsmarkt is een :beter; je kunt nu gewoon gekwalificeerd personeel aantrek- Los daarvan vind ik wel dat we qua personeel veel te krap zit- Het kabinet maakt wat dat betreft de verkeerde keuzes." I u mee aan de 'dag van de zorg'? j houden op alle drie de locaties open huis. Voor buurtbewo- s en mensen die belangstelling hebben voor een baan in de ;is het een goede zaak dat we de deuren eens per jaar ope- t: Erna Straatsma foto: Soren Jensen UIT DE ARCHIEVEN 1979, dinsdag 20 maart - Burgemeester en wethouders van Leiden willen de Trekvliet opengraven. Het college stelt de gemeenteraad voor het deel (tussen Groenhovenstraat en Telderskade) in oude staat len. Tot het opengraven van het noordelijk deel (tussen en Groenhovenstraat) is al eerder besloten. Met het open van het zuidelijk deel van de Trekvliet is naar schatting zo'n niljoen gulden gemoeid. De gemeente moet een belangrijk deel via subsidies van het rijk binnenkrijgen, werd in 1971 gedempt om de aanleg van een vierbaans weg mogelijk te maken. Deze verkeersplannen zijn door sterk ver- doorgezet. Met het verdwijnen van de plannen op een ver werd echter weer aangedrongen op herstel van de oude wa len de gemeenteraad voor om de Trekvliet tussen Groenho- itraat en Telderskade een singelachtig beloop met glooiende oe- te geven. Het andere deel krijgt meer het karakter van een kanaal lange rechte oevers. EN - Het gedeelte van de Trekvliet dat B en W willen opengra- Foto: archief Leidsch Dagblad 0 1979, dinsdag 20 maart atsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) «nummer 57055 t.n.v. Dagbla laarlem, onder vermelding in deze rubriek kunnen worden nabesteld dóór binnen veertien duitgeverij 1 n Leidsch D; Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA COLOFON Leidsch Dagblad 1KANT00R reltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 fS: Postbus 54,2300 AB Leiden, fax 071-5 356 415 entie fax 071-5 356 325 berichten fax 023-5 '5° 567 1ENTIEVERK00P enties m.b.t.: 072-6813661 tnd goed: 023-5 '5° 543 wel: 075-6813677 detailhandel: 071-5 356 300 pebureaus kunnen contact opnemen •75-681 3636 ISERVICE J1711 (gratis) 1:072 - 5196800 IEMENTEN uitbetaling (acceptgiro) !o,2o (alleen aut Inc.) 56,70 p/j €216,90 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden, Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling :e, postbus 2,1800 AA Alkmaar. door Gerard Baas De eerste keer dat Leo van den Ende, kunstschilder te Voorhout, in aanraking kwam met wat zijn Panorama van de Bollenstreek zou worden, was op een november zondag in een expositie bij een plaatselijk advocaten kantoor. Er hingen en stonden allerlei voorwerpen die met de bollencultuur en de streek te maken hadden. „En er hing een plakkaat", herinnert Van den Ende zich. „Daarop was 'Panorama van de Bollenstreek' te lezen. Herman van Amsterdam stond er bij." Van den Ende en schrijver/journalist Van Amsterdam uit Sassenheim kenden elkaar toen al. Ze hadden regelmatig van gedachten gewisseld over de teloorgang van de streek en wat daaraan gedaan moest of kon worden. „Ik vroeg Herman wat dat Panorama was en wie dat dan ging schilderen. Jij, zei hij, en je hebt nog drie maanden om te beginnen. Hij zette me gewoon voor het blok." Hoe dan ook, Van den Ende begon zeven jaar geleden aan zijn werk onder het motto 'kijken waai' het schip strandt'. Naar verwachting komt pas over jaren de ha ven in zicht. Nog zeven jaar werkt de Voorhouter jaar lijks twee lentemaanden aan zijn 63 bij 4 meter grote ronde schilderij. Dan is het Panorama Tulipland klaar. Van den Ende heeft nu, halverwege, een boek gemaakt over zichzelf, zijn le ven en zijn werk, waarbij uiteraard de meeste aandacht voor het Panorama Tulipland is. Wach ten met het boek, dat hij geheel in eigen beheer heeft uitgege ven, wilde Van den Ende (van 1939) niet. „Ben ik er nog over zeven jaar? Niemand kan dat van zichzelf zeggen. Ik heb in de voorbije jaren twee vrienden, die jonger waren dan ik, verlo ren. Daarnaast geldt voor mij dat ik iets wil nalaten. Mijn vrouw en ik hebben geen kinderen en dan is het toch een goed idee dat er na mijn dood iets van mij overblijft. Zei Gerrit Komrij niet: 'Vijf minuten na zijn dood is de artiest vergeten?' Dat wil ik voorkomen." Bovendien, zegt de man die zich sinds zestien jaar fullti me bezighoudt met schilderen, heeft hij genoeg interes sante informatie en anekdotes verzameld voor een lijvig boek. Hierin vertelt hij onder meer over zijn inspiratie bronnen, zijn vader en kunstschilder Henk van den En de en de Leidse kunstschilder Lex Rosemeier, zijn niet al te succesvolle schoolloopbaan (maar wel met altijd mi nimaal een negen voor tekenen), de belevenissen bij het schilderen van het Panorama en de beschrijvingen van het werkproces en van de Bollenstreekmonumenten die op het doek staan of komen te staan. Ook in zijn schilderswerk is Van den Ende nauwgezet. „Ook schilderen is schrappen. Toen ik begon gooide ik vier van de vijf schilderijen weg. Nu is dat beter en ver dwijnt er maar een op de vijftien in de prullenbak. Ik ben gewoon nooit teyreden. Dat heb ik gemeen met andere kunstschilders. Wij streven altijd naar een beter schilde rij. Wat af is, is in onze ogen per definitie niet perfect en dus niet goed genoeg. Wat anderen ook beweren." Ook bij het Panorama kent hij zijn betere en zijn minde re momenten. „Ik heb wel eens een bomenrij geschil derd waar ik totaal niet over te spreken was. Een paar dagen later bleek het toch wel mee te val len. Tja, weggooien kan ik in dit geval niet." Van den Ende heeft ook het eerste compli ment over het Panora ma opgeschreven. „In maart 1997 wist ik nog nauwelijks waar ik aan begonnen was. Een mevrouw zei bij het verlaten van de hal tegen de kassier dat ze het prachtig vond. Hij kwam het gelijk tegen me zeg gen. Een mooi mo ment." Leo van den Ende, kunstschilder te Voorhout, bekijkt de drukproe ven voor zijn boek. „Het is toch een goed idee dat er na mijn dood iets van mij overblijft?"Foto: Dick Hogewoning Het Panorama Tulipland aan de Jacoba van Bei- erenweg 79 in Voorhout is NOORDWIJKERHOUT 9.30 UUR De ontvangst is meer dan hartverwarmend. Schalen appels, direct achter de ingang van congrescentrum Leeuwenhorst. En bij de re ceptie bakjes snoep voor de wachtenden. Je voelt je meteen thuis. De 'ontvangst en registratie' is in de Atrium-Lounge, ziet de bezoeker. In de buurt van een trainingszaal voor KPMG, het Learning Centre van Shell en een personal management-faciliteit voor TNO. Het Forensisch Instituut zit in de Dali-Lounge en de Rabobank is er ook. „Goedemorgen, heeft u al een rugzak?" De gastvrouw in de Atrium- Lounge bedelft de bezoeker onder een vracht aan lees-, schrijf- en re clamemateriaal. Vier boeken, een kladblok en een pen van De Neder landse Organsiatie voor wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Ze levert er meteen ruimbemeten opbergmateriaal bij: een enorme zwarte rug zak, die de gemiddelde rugzaktoerist niet zou misstaan. 'Over ver moeidheid, arbeidsbelasting herstel' staat in witte letters op de baga ge- Koffie, thee en divers gebak staan klaar voor alle deelnemers aan de tweedaagse conferentie. Het eerste uur gaat op aan netwerken, lippen stiften en rondkijken. „Hé leuk dat je ook meedoet! Ik zat al te kijken of ik nog bekenden zag." De congresganger is een dagje uit. In dit geval zelfs twee dagen uit. Wie van ver komt, kan zich na afloop terugtrekken in een comfortabele ho telkamer aan de rand van de duinen. In de tussentijd moeten de deelnemers zich behelpen met een reeks voordrachten van wetenschappers. Ze gaan in op het onderwerp 'psy chische vermoeidheid op het werk'. Een onderwerp met een grote maatschappelijke relevantie, zo benadrukt het organiserende NWO. „Alle rust en gemoedelijkheid in onze samenleving is verdwenen", zegt prof. dr. P. Nijkamp. Hethaastmotief is allesoverheersend, „het meest gebruikte woord in gesprekken is even." Na de eerste ronde lezingen staat nieuw gebak klaar in de Atrium Lounge. Voorzien van een marsepeinen NWO-logo. „Goh, leuk gedaan zeg", zegt een psychologe in kek mantelpakje. Een mannelijke collega verheugt zich nu al op de programmaonderdelen 'lunch', 'theepauze', 'borrel' en 'congresdiner'. Toch lekker, zo'n vertroeteldag in Noordwijkerhout. Meestal zijn ze druk, druk, druk. Maar nu even niet. Erna Straatsma waar schuwde Wat zegt de verzekering: de funda menten staan nog, wij keren zeven tig procent uit. Dat muurtje was waardeloos, we hebben het - tegen eigen kosten - weg laten halen. We hebben - verplicht en tegen eigen kosten - bodemonderzoek laten uit voeren. En we hebben nieuwe fun damenten laten slaan." Mary Broekhof: „Iedereen in onze omgeving heeft na ons verhaal zijn verzekering nagelopen. En weet je, bij onze kennissen en vrienden is er niemand nog van overtuigd dat hij goed is verzekerd." Er zijn nog zo veel dingen die ze dwars zitten. Daarvan geeft Mary Broekhof een laatste voorbeeld: „Mensen zeggen het niet letterlijk, maar wij merken dat ze jaloers zijn op onze nieuwe woningen. Dat hoor je in opmerkingen als 'zozo, in de brand, uit de brand' of 'geen gezicht, die hoge huizen' of 'jullie zijn er be ter op geworden'. Dat lijkt zo, maar tegen welke prijs? Inderdaad, we wo nen groter en mooier maar we beta len er wel zelf voor. Wij zijn nu vier keer zo veel aan hypotheek kwijt." „Laat niemand denken dat we voor niks van een oud huis naar een nieuw huis zijn gegaan", vult Sandra Boon aan. „Vergeet het idee datje na een brand een tijdje ergens an ders woont, later probleemloos en zonder enige inspanning terugver huist en dat de verzekering alles be taalt. Iedereen denkt echt dat het zo gaat, maar onze waarheid laat het tegendeel zien. Dat heeft me verbit terd gemaakt." Met dit interview hoopt Mary Broek hof de affaire, en haar zwartboek, te kunnen afsluiten. „Alleen het laatste verhaal ontbreekt nog. Als dat er is, hoop ik dat we het kunnen afron den en dat we gewoon verder kun nen. We hebben nog een fles cham pagne koud liggen. Die was voor de dag dat we hier weer in trokken, maar dat was geen feestdag. Die dag moet nog komen. Maar die komt. Hoop ik." Gerard Baas Sandra Boon, Liesbeth Dekker en Mary Broekhof. Drie hoofdrolspelers in de 'verkeerde film' die zich afspeelde na de herbouw van hun huizen aan de Torenlaan in Voorhout. Foto: Mark Lamers Op zondagavond 6 oktober 2002 ontstond er - waarschijnlijk door schuld van de toenmalige bewoner - brand in een arbeidershuisje aan de Torenlaan in Voorhout. Het vuur sloeg over naar de buren aan weerszijden. Liesbeth Dekker en Sandra Boon zagen zo hun huizen waar ze met hun gezin woonden, verlo ren gaan. Het huis van Jan en Mary Broekhof, iets verderop in het rijtje bleef gespaard, maar ook zij besloten hun honderd jaar oude huisje af te laten bre ken en weer op te bouwen. Het lijkt een doodgewone verzekeringskwestie, waar betrokkenen geen rompslomp van hoeven te hebben. De werkelijkheid was totaal anders. Mary Broekhof vat die periode zo samen: „We hadden con stant het gevoel in een verkeerde film terecht te zijn gekomen." De buurtjes stemmen er volledig mee in. Mary Broekhof legt een fotoboek op tafel. Haar zwartboek. Omdat het een zwarte kaft heeft, maar ook om dat het vol staat met herinneringen aan de zwarte tijd, die begon met de avond van de brand en die maar duurde en duurde. Foto's van de brand, van het puin na de brand en van de heropbouw, krantenartikelen en eigen verhalen: „In deze puinho pen vond Tonnie nog wél een onge schonden blikje met niet gesmolten bonbons." Het is een van de lichtpuntjes in een periode die zich kenmerkte door ambtelijke onverschilligheid, harde verzekeringsregeltjes, failliete keu kenbedrijven en speculerende ver trouwenspersonen. ,A1 die ervarin gen hebben mijn karakter veran derd", zegt Sandra Boon. „Van mijn vertrouwen in mensen is ondertus sen weinig overgebleven." Ze hadden het allemaal zo goed ge regeld, dachten ze allemaal. Verze keringen leken waterdicht, de bon netjes waren bewaard en er was ge zamenlijk een mooi herbouwplan opgesteld. „Om alles soepel te laten verlopen en zo weinig mogelijk kopzorg te hebben, hebben we al les uit handen gegeven aan een j, tussenpersoon", vertelt Mary Broekhof. „Hij beheerde het bouwgeld en regelde de contac ten met de aannemer." Op een dag kregen ze te horen dat er geen geld genoeg was. „Die tussenpersoon had buiten ons weten het geld belegd, verkeerd belegd dus. Er ontbrak 126.000 euro, later werd dat bijgesteld naar 7.000 euro per gezin. Het geld was weg of het zat in beleggingen waar hij op dat moment niet bij kon. Het was dan wel een zaak tussen de aannemer en die tussenpersoon, maar wij zouden hoe dan ook de gebeten hond zijn. We zouden-de sleutel niet op tijd krijgen. We zijn vier maanden met die tussenper soon bezig geweest om het geld te krijgen. Telkens kwam er wat l los, of beleggingen werden liquide of hij kon wat lenen. Vlak voor kerst was alles binnen. Het was een zenuwslopende zaak." men bij de drie vrouwen de verhalen los. Over de keukens, bijvoorbeeld. Sandra Boon: „Herinner jij je die keukenfabrikant die vorig jaar failliet is gegaan? Mag jij raden waar wij on ze keuken hebben besteld. Precies, bij Hans Verkerk. Mary had hem ge- lulckig een week voor het faillisse ment opgehaald. Bij ons ontbraken de juiste onderdelen, die nu niet meer verkrijgbaar zijn. Gelukkig komt er binnenkort een handige kennis om de goede onderdelen na te maken." De badkamer van Sandra Boon was ook zo'n scène uit de 'foute film'. In die badkamer was in de vloerverwar ming nagelaten om de koppelingen te controleren. Nadat het beton al was gestort, ging het lekken en dus moesten de robuuste Belgische vloertegels er uit. Of hun hypotheek bemiddelaar, die een grotere hypo theek dan nodig regelde. Mary Broekhof noemt de brandweer die bij het blus sen met een wagen op de waterput stond en voor het bluswerk sowieso onvoldoende water had. „Dat is nog steeds niet verholpen.Ze noemt de gemeente Voorhout die met belof tes strooide 'dat de deur altijd open stond' maar waar ze bijna altijd nul op het rekest kregen en met na me wethouder Van Steijn die een afspraak was vergeten en hen later 'er geen slaatje uit te willen slaan'. Liesbeth Dekker heeft het over de verzekeringen die altijd iets verzon nen om onder hun plichten uit te komen. „Ik had nog speciaal een kistje uit het huis gehaald, want daar zaten alle bonnen in voor de inboe del. Wat je daar van terug krijgt, is echt om te huilen. Niets voor de kle ding, niets voor de boeken of de cd's. Honderd piek voor een compu ter. Pfff, zo'n inboedelverzekering is gewoon waardeloos." „Weet je wat het is met verzekerin gen?", vraagt Mary Broekhof, „je moet alles in een keer goed doen, want een brand maak je normaal ge sproken maar een keer in je leven mee. En de verzekeringsmaatschap pij komt met allemaal experts aan die je niets vertellen over je rechten. Dat moet je zelf uitzoeken. Wat dat betreft hadden we steun aan elkaar, want we maakten waarschuw den elkaar voor de fouten die we maakten. Nu heb ben we veel wijsheid die we hopelijk nooit meer nodig hebben." Iedereen gaat er van uit dat zijn huis goed verzekerd is, zegt Liesbeth Dekker. „Wij ook, maar dat viel zwaar tegen. Ons huis was totaal afge brand, op een twee steens-muurtje aan de voorkant De helft van al het gedoe is vergeten, zeggen de drie buurvrouwen. „Veel verhalen herinner je je weer als we er met elkaar over zitten te praten." Dat is ook de reden dat de mannen niet bij het gesprek zijn. „Die wil het niet meer oprakelen", zegt Sandra Boon. „Dat heeft Jan ook", aldus Mary Broekhof. „Dan speelt die film zich weer af, die verkeerde film, weet je. Niets lukte zo als we het wilden." Intus sen ko-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17