REGIO Stap in strijd tegen aanlegsteigers Dwarswatering n de race voor het keurmerk 'cultuurprofielschool' Werklozen aan de slag op 'oeterwoudse leerplek Topmusici Residentie-Orkest geven tips aan jonge leerlingen Bezwaarden wijzen handreiking synode af formatie over lonwagens erdorp - De gemeente Lei- lorp houdt donderdag een irmatieavond over de ver- itsing van het woonwagen- trum. Tussen 19.00 en 20.00 lcunnen belangstellenden lenlopen in het gemeente- Medewerkers van de ge- ente zijn aanwezig om uitleg even over de verhuizing van woonwagencentrum naar 16 van voetbalvereniging De woonwagens staan nu langs de provinciale weg 6, maar moeten plaatsma- voor het nieuwe bedrijven- ein Bospoort. ins geeft iooo iro aan Irol erdorp - De Lionsclub Lei- iorp Rhijnlandt overhandigt avond een cheque van 1.000 aan de Irol, de Interne Ra- omroep Leythenrode. De isclub schenkt het bedrag relegenheid van de gedaan- rwisseling van de service- Tot voor kort ging de club rhet leven als Fifty-One Leiden. Vanavond krijgt gezelschap het charter, het •iële bewijs van lidmaat - ap van de wereldwijde Lion- anisatie, uitgereikt tijdens feestavond in Oud Ade. armondse schept stgeest - Een 54-jarige ïvv uit Warmond is gisteren legstgeest geschept door automobilist terwijl ze op fiets zat. Ze liep een fdwond en waarschijnlijk gebroken duim op, waar- ze naar het LUMC ge- :ht is. De Warmondse reed e rotonde op de kruising de Lange Voort en de Abts- Iweg, toen een 47-jarige au- obiliste uit Hillegom rechts- Zij merkte de fietsster op. iderscheiding orYMCA senaar - De Burgemeester b Wisselprijs van gemeente senaar is gistermiddag uit- ikt aan Christelijke Jonge- hereniging Wassenaar, die uit maakt van de intema- ale YMCA. De prijs wordt in de twee jaar toegekend een vereniging die zich in- raor de Wassenaarse sa- leving. CJV Wassenaar is richt in 1857. Nu draagt le naam van YMCA. De ver ing houdt zich vooral bezig jeugdwerk en wandelsport, et clubhuis van de vereni- Shalom worden regelmatig ussen aan de jeugd gege- Ook organiseert YMCA va- iekampen. zaterdag 20 maart 2004 R3 door Janneke Dijke leiderdorp - Het wordt steeds moeilij ker om aanlegsteigers te bouwen in de Dwarswatering. Leiderdorp staat geen nieuwe steigers toe in haar bestem mingsplan voor het water dat de Does en dé Zijl verbindt. Het voorontwerp, dat ter inzage ligt, vloeit voort uit het voorbereidingsbe- sluit van afgelopen zomer. Daarmee hield de gemeente tijdelijk alle bouw- aanvragen voor steigers tegen. Voor waarde was dat er binnen een jaar een eerste versie van een nieuw be stemmingsplan lag, en dat is gelukt. „Het is het boeiendste bestemmings plan dat we ooit hebben gemaakt: een bestemmingsplan voor water", lacht wethouder Molkenboer. Met dit plan in de hand kan de gemeente alle bouwaanvragen voor aanlegsteigers weigeren. Dat is precies wat Leider dorp wil. De Dwarswatering moet een natuurlijke uitstraling hebben met riet langs de oevers waarin vogels nesten kunnen maken. Toch slibden de oevers van de Dwarswatering sinds het najaar van 2002 langzaam dicht. Door mazen in de wet kon het hoogheemraadschap van Rijnland niet langer 'nee' verko pen aan mensen die toestemming vroegen om een steiger te plaatsen. Als gevolg van de beschikkingen die Rijnland afgaf, moest de gemeente wel bouwvergunningen verstrekken aan booteigenaars. Dat de Dwarswa tering algauw vol lag met tientallen aanlegsteigers drong te laat tot de ge meente door. Molkenboer verwacht veel bezwaren op het bestemmingsplan. „We zullen hier van vriend en vijand wel weer commentaar op krijgen. Vooral van vijanden: de mensen die een aanleg steiger willen en nu achter het net vissen." Wie er op tijd bij was, hoeft niet bang te zijn dat de gemeente hem wegjaagt. „Het is juridisch niet mogelijk om wat er ligt te verwijde ren", zegt de wethouder. In de strijd tegen de aanlegsteigers voerde de gemeente eerder dit jaar aan dat ze het uitzicht vanuit de hui zen ernstig aantasten. Bewoners die tegen de bouw van een benzinepomp op de kop van de Dwarswatering zijn, grepen dit argument dankbaar aan om hun protest kracht bij te zetten. „Het klopt, dat is niet zo sterk van ons", geeft Molkenboer toe. Dat de gemeente aanlegsteigers wil tegen houden en een benzinepomp wil bouwen, 'is in strijd met elkaar'. „Toen de steigerproblematiek ont stond, zijn er snel argumenten be dacht. Toen is niet bedacht dat dat later tegen je kan keren." Het college vergadert binnenkort over het plan voor de benzinepomp, die nu nog langs de Van der Valk Boumanweg staat. Wethouder Roest gaf onlangs aan dat hij de verhuizing in de ijskast wil zetten. Molkenboer beaamt dat het college waarschijnlijk van de ver huizing afziet. 'Workshops om een treetje hoger te komen op de muzikale ladder' 1 Vinei College en Groene Hart Lyceum storten zich op kunst en cultuur door Saskia Stoelinga den haag/leiderdorp - Ze staan driftig te oefenen, de jonge vio listen van de muziekschool in Leiderdorp. Morgen willen ze aan topmusici uit Den Haag la ten horen wat ze kunnen. Hun beoordelaars zijn maai- liefst ze ven concertmeesters van het Haags Residentie Orkest. Meer dan zestig leerlingen van bin nen en buiten de muziekschool uit de regio Leiden met instru menten als hoorn, fagot, viool, cello, contrabas en klarinet hebben zich al aangemeld voor dit hoogstaande festijn in De Muzenhof in Leiderdorp. Leden van het Residentie Or kest trekken de regio in om workshops aan leerlingen te ge ven met aansluitend een con cert - Septet in Es, Opus 20 van Ludwig van Beethoven - voor iedereen die het maar wil ho ren. De streekmuziekschool Rijnakkoord in Leiderdorp wordt als eerste bezocht. „We willen het nuttige met het aan gename verenigen," zegt Ab Vos (49), klarinettist van het septet. Wat nu nuttig is en wat aangenaam, weet hij eigenlijk niet. „Voor een concertmeester is dit een totaalpakket. Op een gegeven moment heb je zoveel ervaring met spelen dat het zonde is om dat niet over te dragen aan jonge mensen." Vos is behalve solo-klarinettist van het Residentie Orkest ook hoofdvakdocent aan het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag. In 1979 deed hij daar nog eindexamen. Zijn drie jaar jon gere broer ging ook naar het conservatorium en bekwaamde zich in het slagwerk. Samen spelen ze nu in het Residentie Orkest en hebben ze de artistie ke leiding van het orkest dat onder leiding staat van chef-di rigent Jaap van Zweden. muziekschool oefenen driftig voor de komst van de topmusici van het Residentie Orkest. Vos: „Ik kom uit een muzikale familie. Na mijn middelbare school dacht ik aan scheikunde, medicijnen of klarinet. Het meest logische was eigenlijk het laatste. Als dat mislukte kon ik altijd nog wat anders doen. Maar voor ik het wist speelde ik al concerten en werd ik uitge nodigd door muziekgezel schappen. Ja, dan ga je door." De leden van het Haags Resi dentie Orkest luisteren, kijken en geven adviezen. „We geven opbouwende kritiek, waarmee de leerlingen net weer een treetje hoger op de muzikale ladder kunnen komen. We zeg gen misschien precies hetzelfde als de docent, maar op een an dere manier waardoor het kwartje soms wel valt. Blaasin strumenten vereisen kracht en adem en dat gebeurt nogal eens op de verkeerde manier. Daar kan ik ze tips voor geven. Mijn collega's staan weer garant voor andere instrumenten." Voor Vos is muziek een manier van leven. Daarom betreurt hij dat er in Nederland op dit vlak zo weinig voor jonge mensen wordt gedaan. Hij komt met de wetenschap per Gordon Shaw van de uni versiteit van Californië die in het Britse vakblad New Scien tist stelde: 'Muziek verbetert de hardware van de hersenen'. Het verhaal gaat verder. „Weten schappers vermoeden dat mu zieklessen de verbindingen on dersteunen van bepaalde ze nuwcellen in de hersenen. Die cellen zijn bij het logisch den ken betrokken. Dat is toch mee genomen?" Als de klarinettist verneemt dat de Leiderdorpse muziekschool met meer dan 500 leerlingen met opheffing wordt bedreigd, kan hij dat haast niet geloven. „Ik zou hard huilen als ik leer ling of ouder was. Ik moet er niet aan denken dat dit in Maassluis, waar mijn zoon lesheeft, zou gebeuren." Bewust sluit het zevental van Residentie Orkest - Ab Vos/klarinet, Jasper de Waal- hoorn, Peter Gaasterland/fa- got, Koosje van Haeringen/vi- ool, Mikhail Zetsov/altviool, Roger Regter/violoncello en Harm Jan Schwantje/contrabas - de drie uur durende work shops af met een eigen concert. „In onze thuishaven, de Dr. An ton Philipszaal in Den Haag, zie ik te weinig jong publiek. Ou ders komen niet meer met kin deren naar concerten. Dat is jammer. Ook de studenten van het conservatorium moet je er vandaag de dag naar toe sleu ren. Treurig. Schoolconcerten zijn er nauwelijks meer. Toch houden we bij de programme ring van het Residentie Orkest met alles rekening. De familie serie is prachtig. De moderne variant op Peter en de vos, Le carnaval des animaux met ver teller Edwin Rutten is zo in drukwekkend, dat je dat als fa milie niet mag missen." Over het Septet van Beethoven spreekt hij net zo bevlogen. „In zijn jonge jaren, toen Beetho ven nog niet de gevierde dra maticus was, schreef hij diverse composities die de invloed van Mozart verraden en nog meer van zijn tijdelijke leraar Haydn. En dat jeugdwerk uit 1797 gaan wij na de workshops om 16.15 uur ten gehore brengen. We verheugen ons op deze middag en hopen dat nog veel meer scholen de komende tijd vol gen." Aanvang workshops zondag 21 maart 13.15 uur, Beethoven- concert 16.15 uur aansluitend in De Muzenhof, Cor Gordijn singel 4, Leiderdorp. Informa tie: telefoon 5894349 of e-mail streekmuziekschool-rijnak- koord@planet.nl Nancy Ubert n ien aan den rijn/leiden - Zowel het Groene Hart Ly- n in Alphen als het Da Vinei College in Leiden wil zich nikkelen tot cultuurprofielschool. Beide hebben bij ii Ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschap v voor financiële steun aangevraagd. Vooruitlopend op )1 mogelijke keurmerk heeft het lyceum een uitwisse- lOvereenkomst gesloten met de Amsterdamse Hoge- li >ol voor de Kunsten. n ds meer scholen in het voortgezet onderwijs proberen te onderscheiden. Met tweetalig onderwijs of sport- a ien, bijvoorbeeld. Nu is de cultuurschool in opmars. D cultuurprofielschool, zo geeft het ministerie van on- i Vijs aan, profileert zich bewust op het gebied van 'it en cultuur. „Het Groene Hart is daarin altijd al vooruitstrevend geweest", zegt sectordirecteur Hans Frei- tag. „Landelijk hebben wij het hoogste percentage leerlin gen dat examen doet in de kunstvakken." Vanuit het Da Vinei klinkt een soortgelijk geluid. Voor komend school jaar hebben zo'n honderd leerlingen zich aangemeld voor het bovenbouwprofiel waarin culturele en kunstzinnige vorming (kortweg CKV) centraal staat. De school wil het cultuuronderwijs met muziek, drama en beeldende kunst versterken, zegt Fred de Zoete, voorzitter van de centrale directie. Voortgezette scholen moeten de kans krijgen het kunst en cultuuronderwijs meer uit te bouwen dan zij nu doen. Daarom heeft het ministerie als extra ondersteuning in totaal 400.000 euro uitgetrokken. Tot vandaag konden de subsidies worden aangevraagd. Er is een begeleidings commissie ingesteld die het ministerie adviseert over de besteding van de vier ton. De commissie gaat de uitverko ren scholen op de voet volgen. Volgens Ansje van Dijk hoeft het Groene Hart Lyceum niet bang te zijn als het door de commissie extra in de ga ten wordt gehouden. Van Dijk is als docente verbonden aan De Theaterschool en de Academie voor Beeldende Vorming (faculteiten van de Amsterdamse hoge school). „Op basis van onze samenwerking verdient het lyceum de status van cultuurschool al." Haar studenten die de oplei ding tot docent beeldende kunst en vormgeving volgen, lopen graag stage bij de Alphense school. „Het tekenvak wordt daar zo goed ingevuld", zegt Van Dijk. Derdejaars student Gerben Steenvoorde heeft dat ervaren toen hij op de Alphense scholengemeenschap een halfjaar stage liep. „Er heerst daar een ateliersfeertje. Als ik uiteindelijk op een school werk, wil ik dat er ook in brengen." De samenwerking tussen de hogeschool en het lyceum dateert van jaren terug, maar is gisteren officieel bekrach tigd. In de toekomst wordt het contact verstevigd. Van Dijk: „Bijvoorbeeld door op de academie en het lyceum tegelijkertijd aan hetzelfde thema te werken. Stimulerend voor de leerlingen en de studenten." Een gezamenlijke expositie zou de afsluiting van zo'n project moeten zijn. Bij de Begeleidingscommissie Cultuurprofielscholen heb ben zich inmiddels zo'n 75 scholen aangemeld voor sub sidie. Een woordvoerder van de commissie kon gistermid dag niet zeggen of naast het Da Vinei College en het Groe ne Hart Lyceum nog andere scholen uit de Leidse regio meedingen naar de extra subsidie. In mei is duidelijk wel ke scholen zich kunnen profileren als 'cultuurschool'. Of ze nu wel of niet de race winnen, CKV blijft bij Da Vinei en Groene Hart College belangrijk, geven de scholen aan. Werkstraf na mishandeling van vriendin den haag/leiderdorp - Een 33-jarige Leidenaar was de kuren van zijn Leiderdorpse vriendin spuugzat. Na jaren een probleemrelatie te heb ben gehad, kon hij zich niet meer beheersen bij het zo veelste incident, zo zei hij gisteren bij de Haagse poli tierechter. Woedend sprong hij bovenop haar om haar eens flink door elkaar te schudden. Hij kwam echter zo hard terecht dat hij haar rib brak. De politierechter veroordeelde de man tot een werkstraf van veertig uur en twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Volgens het slachtoffer had de Leidenaar zich nog agres siever gedragen tijdens de ruzie. Hij zou haar boven in de slaapkamer al met een smak op bed hebben gesme ten en tegen het venster aan hebben geduwd. Daarna zou ze naar beneden zijn ge vlucht en op de bank zijn gaan zitten, waar hij met een sprong bovenop haar dook. Zowel de man als de vrouw hoorde haar ribben letterlijk kraken. Geschrokken staakte de Leidenaar zijn aanval. Ruzie was aan de orde van de dag bij het stel. De vrouw had ook al regelmatig de po litie gebeld. Twee keer wilde ze aangifte van mishandeling doen, maar bedacht ze zich. De verdachte benadrukte dat zij ook bepaald geen lieverd je was geweest. Toen hij spe ciaal voor haar meeging op vakantie, terwijl hij eigenlijk geen cent te makken had, gooide zij hem zonder schroom de auto uit midden in een stad, terwijl hij maar tien pond op zak had. Bo vendien had ze hem beloofd om na die vakantie zijn ali mentatie voor te schieten, zodat hij met haar mee kon gaan en weigerde ze dat ach teraf. Daarin lag de kiem van de mishandeling door de Leidenaar. De officier van justitie eiste een werkstraf van zestig uur en drie weken voorwaardelij ke celstraf tegen de man voor poging tot zware mis handeling. Politierechter Van Weesenbeeck was echter van mening dat er alleen sprake was geweest van eenvoudige mishandeling. Het slachtof fer zat ook in de zaal. Geagi teerd vroeg ze na afloop van de zaak of ze ook wat mocht zeggen. Toen de magistraat haar duidelijk maakte dat het niet de bedoeling was, werd ze boos. „Mooi is dat. U wilt dus maar één kant van het verhaal horen, ei kel", bitste ze voor ze de zaal verliet. '1 1 rste leerling werkt bij simulatie autoschadebedrijf Alette Snijders erwoude - Hij is nog de leerling, maar volgens s de Vries manager van rum Vakopleiding zullen s( iren de 'pilot-stagiair' snel en. De 33-jarige Ali Aluasa- als eerste begonnen aan praktijkopleiding in de au- ïadewerkplaats en -spuite- ra a Zoeterwoude. De werk- [ts ts aan de Energieweg is ei- rilom van Centrum Vakop- l tig. In samenwerking met rf onaal Opleidingcentrum :n worden in een halfjaar ngen klaargestoomd voor leroep van autoschadeher- v ir, voorbewerker of auto- e ter- La opleiding is bedoeld voor )i sen die, door welke om- ;ndigheden dan ook, langere werkloos zijn geweest. De ding heeft plaats voor 24 ,0ingen. Vier dagen in de krijgen de leerlingen prak- ,efs van twee instructeurs. Woensdag is theoriedag. „Ie dereen krijgt een individueel leertraject. De één heeft extra taallessen nodig en de ander extra techniekonderwijs", stelt De Vries. Volgens hem is het concept van de opleiding uniek in Nederland. „We willen alle cursisten intensief begeleiden, zodat ze na dat halfjaar meteen aan de slag kunnen. .Autobedrijven hebben liever een ervaren persoon. Na een halfjaar kunnen wij een specia list afleveren." De Vries noemt de werkplaats een simulator. „Het is een veilige omgeving waar ze fouten mogen maken." Zo'n simulator van Centrum Vakopleiding bestond eerder in Den Haag. „Maar die werk plaats is opgeheven, toen ROC het overnam. Toch bleef er vraag naar zo'n praktijkoplei ding." Opmerkelijk is dat één van de instructeurs, Rob Acker - mann, toentertijd leerling was in Den Haag. Na de opleiding heeft hij in verschillende auto- herstelbedrijven gewerkt. Toen De Vries hem vroeg of hij in structeur wilde worden in Zoe terwoude, aarzelde hij niet. „Het is een uitdaging. Deze op leiding heeft mij goed gedaan. Ik vind het dan ook leuk om het over te brengen op anderen", aldus Ackermann. In de grote werkplaats is Ali Aluasary bezig een zwaar be schadigde autodeur te bewer ken. Frans Mahieu, ook instruc teur, geeft hem aanwijzingen. „Dit werkstuk bewaren we. Kunnen we het aan het eind van de opleiding vergelijken met de kunstwerken die hij dan maakt." Aluasary schuurt inge spannen de autodeur. Aluasary is sinds kort genatura liseerd. Daarvoor mocht hij wettelijk nog niet aan de arbeid. Toch jeukten zijn handen. „Ik ging toen veel aan auto's klus sen." Volgens Mahieu een slim me zet, want hij weet al veel van het vak af. Óp de theorie dag gaat Aluasary naar het ROC Leerling Ali Aluasary is een autodeur aan het voorbewerken. Hij heeft als enige leerling alle ruimte voor zichzelf in de autoschadewerkplaats en spuiterij van Centrum Vakopleiding. Foto: Henk Bouwman in Leiden om de Nederlandse motiveerd, nemen we hem niet Vries ligt is dat snel voorbij. „Ik taal onder de knie te krijgen. aan", zegt De Vries gedeci- ben dinsdag al gebeld door Niet iedereen komt in aanmer- deerd. Tot nu toe kunnen de in- twee belangstellenden. Zo lang- king voor de opleiding. „Wan- structeurs nog lekker achter- zamerhand gaat het balletje rol- neer iemand niet genoeg is ge- overleunen. Als het aan De len." katwijk/voorschoten - De handreiking die de hervormde synode vorige week deed aan behoudende hervormde tegen standers van de kerkfusie van hervormden, gereformeerden en lutheranen, is onaanvaard baar. Dat was gisteren de reac tie van de Katwijkse dominee Willem van Vlastuin namens het Comité tot Behoud van de Nederlandse Hervormde Kerk, dat het verzet tegen de kerkfu sie op de hervormde rechter flank bundelt. De synode besloot dat her vormde gemeenten die zich in meerderheid niet bij de Protes tantse Kerk in Nederland (PKN) willen voegen, binnen de fusie- kerk de status van hervormde gemeente van bijzondere aard kunnen krijgen. Daarmee kun nen ze zich 'ten volle' binden aan de gereformeerde belijde nisgeschriften. Die handreiking is 'principieel onoverkomelijk' omdat de bezwaarde gemeen ten zich toch moeten voegen in de door hen verfoeide PKN, al dus het Comité. Het Comité bundelt gemeen ten, predikanten en kerkleden die de Hervormde Kerk wallen voortzetten zodra de PKN op 1 mei een feit wordt. Daartoe be horen ook de twee Katwijkse wijkgemeenten van de domi nees Van Vlastuin en Vlietstra. Ook de hervormde Rehoboth- gemeente in Voorschoten hoort bij de bezwaarden. Hun be langrijkste bezwaar tegen de kerkfusie is dat de kerkorde van de PKN behalve de gerefor meerde ook lutherse en oecu menische belijdenisgeschriften erkent. Dat ze zich 'ten volle' kunnen binden aan de gerefor meerde belijdenisgeschriften, verandert volgens hen niets aan de ondeugdelijke grondslag van de fusiekerk. Bezwaarde gemeenten die de handreiking van de synode aangrijpen, zijn volgens het Co mité 'kerkjuridisch levensge vaarlijk' bezig, 'omdat zij him rechtspersoon dan inbrengen in de PKN, waaruit zij deze nooit meer kunnen losmaken'. 53 Gemeenten uit de kring van het Comité zijn inmiddels naar de rechter gestapt om het recht op te eisen om te beslissen dat ze met behoud van naam en bezittingen buiten de PKN blij-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15