LEIDEN REGIO Waar moet ik nu dan mijn Chineessie halenV Rob Boogert wil een tijdje respijt De mooiste tuin ter wereld, op de Hof van Eden na Nieuwe verdeling va huizen begint in 20C Slagerij vreest omzetverli door eenrichtingsverkeer vervolg van voorpagina hillecom/lisse - „Ik heb een vreselijke mooie tijd gehad, maar u mag best weten dat ik er goed verdrietig van ben." Oud medewerker van Keukenhof Henk van Aalst herhaalt deze zin het tijdens het gesprek meerdere keren. „Ik ben altijd eigen baas geweest; vijftig jaar lang heb ik een eigen bedrijf ge had in Hillegom, een schoen makerij. Na een hartinfarct be landde ik in de WAO. Maar dat is niet het einde - ik kon nog zo goed mee. Dus meldde ik me aan bij Keukenhof. Het blijft de mooiste tuin ter wereld, ten minste op de Hof van Eden na dan, hè. Zeven miljoen bollen - man o man, het is zo prachtig." Als controleur heeft hij altijd zijn best gedaan. En op de mo menten dat het rustig was in het park, was hij niet te beroerd andere klusjes te doen. „Dan ging je posters oprollen en in kokers doen. Duizenden van die dingen zijn er door mijn handen gegaan. Ik deed het graag. Eten? Als het druk was, kwam het er vaak amper van. Trouwens, je kent toch die gro te klompen in Keukenhof waar je in kunt staan en kunt pose ren voor een foto? Eén van die klompen was laatst kapot. Nou, die heb ik mee naar huis geno men en gerepareerd, 't Kostte ze niets. Normaal rep je daar niet over, maar nu?" Vorig jaar kwamen er ineens Leidse studenten werken via het uitzendbureau, zo vertelt hij. „Die nieuwelingen - ze wer den per taxi gebracht - dachten dat ze alles konden maken." Oud-collega Cas Seijsener (71) valt hem bij. „Die gasten vertik ten het om één stap te veel te doen. Als wij zaten te eten en de hoofdcontroleur vroeg of we bij wilden springen omdat ze de drukte niet trokken bij de hoofdingang, nou dan werkte je die bulk even weg met zijn allen en dan ging je weer verder met je lunchpauze. Of je bleef bij grote drukte een uurtje langer." Collega's die zeggen dat ze het niet om het geld deden, vinden Pollé, Van Aalst en Seijsener niet geloofwaardig. Zij hebben van hun salaris wel leuke din getjes gedaan. Van Aalst: „Je werkt gedurende acht weken 31 dagen. Daar krijg je zo'n 100 euro voor per dag, dat is vuil dan, hè. Nou, daar ga je dan eens een extra keertje van op vakantie. Vorig jaar hebben we twee mooie toerfietsen gekocht. Je mag best weten, ik leef van mijn AOW en een klein pensi oentje en dan is dat extraatje mooi meegenomen." Toch zit er ook een voordelige kant aan de situatie. Hun vrou wen zijn blij. Nooit konden ze weg in het mooiste seizoen van het jaar. En nu kunnen ze ein delijk met vakantie. „Ik had het er graag voor over", benadrukt Van Aalst, „maar ik maak de opening van Keukenhof dit jaar niet mee, dan ben ik mooi weg - fietsen in Zeeland of zo." Joop Pollé sluit zich bij hem aan: Ach, ook al zouden ze ons weer vragen; we zouden niet meer willen. We voelen ons gewoon verschoppelingen. Woordvoerster A. Gerards van Keukenhof begrijpt wel dat het gevoelig ligt. „Het is ook vrese lijk sneu, maar we hebben wel degelijk gesprekken gevoerd met enkelen onder hen. Niet met iedereen, volgens mij voor al met de caissières en dames van de infodienst. Mensen kon den aangeven of ze bij het inle veren van de bedrijfskleding nog een toelichting wilden heb ben. Misschien hadden we het achteraf gezien anders moeten aanpakken." leiden - Het nieuwe gezamenlij ke systeem van woonruimtever deling voor de Leidse regio zal pas op 1 juli 2005 van start kun nen gaan. Dat hebben de wo ningcorporaties uit de zestien betrokken gemeenten gezegd op een gezamenlijke bijeen komst met de wethouders. De termijn van 1 juli 2005 is ge7 kozen omdat er nog veel tijd nodig is voor het ontwikkelen en testen van alle benodigde systemen. Als het gaat draaien, moet het in een keer goed gaan. Werk is er nog genoeg, want er is nog geen overeenstemming over de precieze criteria voor de verdeling van de huurhuizen in de nieuwe regio. De corporaties voelen niet veel voor het plan om bij het toewijzen van wo ningen vooral naar de inschrijf- duur te kijken. „Er zijn ook nog andere mogelijkheden, waar we toch ook nog eens goed naar willen kijken", aldus- hoofd woondiensten M. van der Lin den van Trias Woondiensten. Volgens zowel de Lissese wet houder van volkshuisvestin Roon als Trias-directeui Bergsma zijn de gemeente de corporaties het overi over vrijwel alle punten eei moet één woonregio ko waarin alle woningzoekei gelijke kansen krijgen en de woningen volgens hel voor iedereen begrijpelijk! gels worden toegewezen, zijn er zoveel regeltjes dat j dus Bergsma, 'aan één cor ter en misschien wel aan paar computers nog niel noeg hebt om te bepalen mand recht heeft op een paalde woning'. De corporaties willen een delijker rol krijgen. Zo mc zij het systeem gaan ontw len en beheren en vol Bergsma willen ze ook zwaardere rol krijgen bij di paling van de urgente gev. Nu is dat vooral een taak vi GGD. „Maar die kijkt a naar medische gronden. D ciale aspecten komen daar weinig aan de orde", vindt leiden - Een aanvullend plan van de gemeente Leiden om sluipverkeer in de wijk De Kooi tegen te gaan mag niet worden uitgevoerd. Dat betoogde advo caat A. Munnik namens slagerij De Roode Nagtegaal gisteren voor de commissie voor de be roep- en bezwaarschriften. Het plan zou omzetverlies veroor zaken bij het bedrijf uit de Sie- boldstraat. Op de Lage Rijndijk is in 1998 eenrichtingsverkeer ingesteld om fietsers meer ruimte te ge ven. Dit heeft geleid tot veel sluipverkeer in de woonstraten rondom de weg. In de oude si tuatie reden in de spits veertig auto's door de Javastraat. Nu zijn dat er tweehonderd. De ge meente wil daarom ook in de Javastraat, de Ambonstraat en de Atjehstraat eenrichtingsver keer instellen, zodat inwoners van de Kooi minder last hebben van passerende auto's. Volgens de slagerij houdt de ge meente geen rekening met haar belangen. De slagerij heeft geen bezwaar tegen sluipverkeer, in tegendeel. Het betekent klandi zie, niet alleen uit de Kooi, maar ook uit de Merenwijk en Leiderdorp. Door de voorgeno men verkeersmaatregelen gaat Loempiakiosk van familie Fu verdwijnt uit de Hoogstraat door Paul de Tombe leiden - Talloze Leidenaars leer den Chinees eten bij de familie Fu. Eerst in de markttent van se nior, vervolgens in de restau rants van vader, zoon en dochter en ten slotte in de kiosk aan de Hoogstraat. Aan dik een halve eeuw familiaire voedselverstrek- king komt nu een eind: de keet tegenover Zeeman moet weg van de gemeente, waardoor de Fu's na volgende week zaterdag geen uitgiftepunt meer hebben voor de nasi, de bami en de 'lek kerste loempia's van het land.' Wong-cha en Fuyo Fu laten de zakendynastie van vader Chiao Cher echter niet zomaar doodlo pen. „Een goed alternatief is ons nog niet aangeboden, maar we komen terug." De bejaarde vrouw staat mop perend voor de toonbank van de kar aan de Hoogstraat. „Het wordt hier steeds gekker", vit ze als ze de aankondiging heeft ge lezen op de achterwand van de keet. „Moeten ze hier nou echt weg?" „Ja meid, dat schrijven ze toch", zegt haar buurvrouw, wijzend op het pamflet. In grote letters staat er:„Het onvermij delijke gaat gebeuren, na ruim 55 jaar sluiten wij zaterdag 27 maart (tijdelijk) onze deuren." „Gut, waar moet ik dan mijn chineessie halen?", verzucht de vrouw. „Met die vraag staan ze de laat ste tijd vaak voor de tent", zegt Wong-cha Fu, die voor het ge mak Suze wordt genoemd door oudere vaste klanten. Zij draait de zaak samen met broer Fuyo (59, maar nog altijd 'Fuutje' voor de Leidenaar), dochter Su- Zai en zoon Ming. „Niet ieder een kan naar een restaurant en hier konden ze nog voor be trekkelijk weinig geld terecht voor hun portie nasi, bami of hun loempiaatje. Dat is altijd ons handelsmerk geweest. Gro te porties van goede kwaliteit voor weinig geld. Daarmee zijn we begonnen en daarmee zul len we ook eindigen." Waar dat gaat gebeuren staat nog allerminst vast. De familie Fu is 'zwaar teleurgesteld' dat ze weg moet van de Hoogstraat, zo ongeveer het drukste plekje van Leiden, maar heeft zich er na jaren van verzet bij neerge legd en ziet het vertrek ook niet als het einde van de zaak. „Het is heel vervelend en we waren daar natuurlijk liever doorge gaan", betogen Wong-cha en Fuyo. „Want ons hele leven ligt zo'n beetje op en rond de Hoogstraat, dus doet het pijn dat we er weg moeten. Maar als het ook maar even kan, komen we ergens anders terug. We ne men nu gedwongen een time out en we gaan op ons gemak zoeken naar een locatie waar onze kinderen straks verder kunnen." Ze reageren zo berustend om dat ze het lang aan hebben zien komen. De gemeente was al ja ren bezig met het uitkopen van de kooplieden in de 'marktver- zamelkraam', die in 1986 ter vervanging van de losse tenten op de Hoogstraat was neerge zet. De zogeheten Blauwe Tram met twee dichte 'karren' en daartussen een overkapte ruim te was een bedenksel van de ge meente zelf, maar moest weer weg om de doorstroming op de winkelroute te bevorderen en is ook al voor het grootste deel verdwenen. Na bloemenman, groenteboer, notenverkoper en vis- en patatboer is de familie Fu de laatste die er uit moet stappen. Met een financiële schikking, volgens de gemeente. Fuyo Fu beaamt het, maar laat zich er niet over uit of het bedrag toe reikend is om de kosten van zijn jarenlange verzet tegen het vertrek te dekken. Ook al von den raadsleden het een fors be drag. „We zijn er uit gekomen met de gemeente", zegt hij minzaam.. „Het is alleen wel jammer dat ze ons nog geen goed alternatief kunnen bieden. taurant begon. In samenspi met studenten noemde hiji Akademeia. Het was niet de eerste Chinese eetzaak - wa in de Janvossensteeg had je Kwantung - maar wel de eei afhaalchinees van Leiden." „Je kon hier trouwens ook eten", zegt hij in het grote p aan de Oude Rijn waar de fc lie woont en waar in de keu nog altijd de maaltijden voi kiosk worden bereid. „Beni in een soort huiskamer enl ook in een bovenzaal. In he begin kwamen hier voornai lijk studenten en mensen d uit Nederlands-Indië waren komen, maar later zaten hify ook de gewone Leidenaars. werden er zoveel dat we ha) wege de jaren zestig iets gro wilden en met Het Verre 0c ten zijn begonnen, in het oi pand van Rutecks op de Sta tionsweg." Parkeerproblemen op de 0 Rijn en overbelasting van d milieleden, die dubbele die sten draaiden in markttent restaurants, zorgden ervooi de Fu's eerst de afhaalchini sloten (halverwege de jaren tachtig) en vervolgens zes j< geleden ook het Verre Oosti van de hand deden.Alleei met de marktkraam, die we tijd hadden aangehouden, we daarna doorgegaan. Dat het paradepaardje van onzt der en daarin voelden we o zelf ook het beste", betogei broer en zus. „We zijn echte marktmensf en dat willen we ook heel gi blijven. Het liefst in Leiden, want we zijn wel Chinezen, maar we voelen ons rasech Leienaars." „Zo'n plaats voor de hele y krijgen we niet meer", bese ze. „Maar misschien kunne we op woensdag en zaterdi de markt gaan staan, of erg in een leuk winkeltje op eet mooie locatie. We houden i deur voor alles open, want willen graag doorgaan. Als! helemaal niet anders kan, g we daarvoor zelfs naar een dere stad." Jammer voor ons en voor alle Leidenaars die zo graag een loempiaatje bij ons komen ha len. Zulke loempia's als de onze vind je nergens. Onze loempia's zijn onovertroffen." De langwerpige lekkernijen worden nog steeds gemaakt volgens het recept van Chiao Cher Fu, die niet voor niets als de loempiakoning van Leiden werd aangeduid toen hij twee enhalfjaar geleden op 98-jarige leeftijd overleed. 'Meneer Fu', zoals hij tijdens zijn leven eer biedig werd genoemd, liet de taugé weg uit de dichtgevou wen Chinese pannenkoekjes. „Omdat de oude Leidenaar dat als zaad beschouwde en het ko- nijnenvoer vond", zegt zijn zoon, die met die constatering meteen terug is bij het begin van de familiehistorie in Neder land. Zijn vader was rond 1938 een van de eerste Chinezen in Lei den. Afkomstig uit de provincie Chekiang, waar de echte pio niers vandaan kwamen, 'lang voordat de Kantonchinezen in beeld waren', (zegt Fuyo), be gon Fu op de markt een han deltje in textiel en in stropdas sen die hij zelf maakte. Bij toe val belandde hij daarna in de voedselvoorziening. „Andere kooplieden zagen hem tussen de middag zijn bami, zijn nasi of zijn zelfbereide pindarotsjes ('teng teng') eten en wilden daarvan vaak proeven. Dat bracht hem op het idee om maaltijden voor hen te gaan klaarmaken", weet Fuyo uit mondelinge overlevering. „Eerst deed hij dat in een kraam op de markt en dat werd zo'n succes dat hij rond 1948 op de Oude Rijn ook een res Fuyo Fu, zijn zuster Wong-cha Fu en haar dochter en zoon bijeen in de kiosk op de Hoogstraat. „Het is heel erg vervelend dat we hier weg moeten, maar we komen terug." Foto: Hielco Kuipers koop aan de Leidsche Schroot- handel. Vlak daarna bleek de partner van Boogert financieel onbetrouwbaar en verliet de zaak. Medio 1993 kon Boogert de zaak van de Zaanse Schroot- handel kopen voor 275.000 gul den en stemde hij daarmee in. Het ging alleen om de opstal, want de grond is van de ge meente. Toen bleek dat de grond was vervuild en hij daar om geen lening van de bank kon krijgen, blies Boogert de koop af. Daarmee haalde hij zich de woede op de hals van de eigenaar van de Zaanse Schroothandel. Wel werd hem door de makelaar van de Zaan se Schroothandel meegedeeld dat deze een huurcontract wil de aanhouden van tien jaar plus een optie voor nog eens tien jaar. Met die wetenschap investeer de Boogert flink in zijn zaak. Er kwam een tussenvloer, riole ring, nieuwe elektra, verwar ming, isolatie en de vloer werd Vloeistofdicht gemaakt. En een jaar of zes daarna wilde hij de hal toch weer kopen van de Zaanse Schroothandel, dit keer voor 440.000 gulden. Na lange tijd kreeg hij vanuit Zaandam de mededeling dat er niet werd onderhandeld onder één mil joen gulden. In 1999 werd het huurcontract van Boogert door de Zaanse Schroothandel opgezegd. Om dat Boogert dacht dat hij eén huurcontract voor tien jaar had, maakte hij zich daar niet druk om. De kantonrechter oordeelde echter anders. Het huurcontract van vijf jaar bleek Rob Boogert: „Ik vraag geen medelijden, alleen een eerlijke kans dit af te ronden zonder financieel ha rakiri te moeten plegen. Ik wil mijn zaak op een normale manier kunnen leegverkopen zonder al mijn voorraad te moeten weggooien." Foto: Mark Earners rechtsgeldig. Een beroep op het huurrecht dat geldt voor detailhandel werd verworpen. Volgens de rechter had Boogert altijd in de groothandel geze ten. Via een andere rechter heeft Boogert drie keer uitstel van ontruiming gekregen maar nu is hét per 1 juni echt zo ver. Hij moet weg. Boogert begrijpt dat de ge meente geen partij is in deze zaak. Het gaat tussen hem en de Zaanse Schroothandel. Maar wat hem steekt is dat er absoluut geen plannen voor de directe toekomst zijn voor het terrein waarop zijn legerdump staat. Daarnaast verbaast het hem dat bedrijven in de omge ving wel worden uitgekocht door de gemeente en hij niet. En dat de Zaanse Schroothan del 900.000 gulden van Leiden krijgt om weg te gaan, daar snapt Boogert niks van. „Lei den betaalt negen ton voor een loods en dat terwijl de grond al van de gemeente is." Volgens hem is de gemeente de motor achter deze hele al of niet ge dwongen verhuispartij. „De ge meente speelt over mijn rug voor projectontwikkelaar. Als de gemeente eerlijk was ge weest was Leiden eerst met mij in conclaaf gegaan. Daarom ben ik van plan om binnenkort een gesprek met de verant woordelijk wethouder aan te vragen. Ik wil hier namelijk nog even blijven." Een woordvoerster van de ge meente laat weten dat Boogert voor een gesprek altijd welkom is op het stadhuis. Eric-Jan Berendsen De legerdump van Rob Boogert aan de Hallenweg achter de Groenoordhallen moet daar per 1 juni weg. Leiden wil het terrein gebruiken voor toekom stige herinrichting van het ge bied. En hoewel dat bericht voor eigenaar Boogert niet als een verrassing komt, wil hij toch nog graag een keertje met de verantwoordelijke wethou der Alexander Geertsema (Grondzaken/WD) praten. Boogert blijft namelijk het liefst tot 1 juni 2005 op zijn huidige stek. In de tussentijd kan hij dan verhuizen naar een pand op een steenworp afstand dat per 1 november leegkomt „Ik vraag geen medelijden, alleen een eerlijke kans dit af te ron den zonder financieel harakiri te moeten plegen. Ik wil mijn zaak op een normale manier kunnen leegverkopen zonder al mijn voorraad te moeten weg gooien." De geschiedenis van de leger dump is een roerige. Boogert kwam aan de Hallenweg in 1991 als partner in de Leidsche Schroothandel die de loods op het gemeentelijke terrein huur de van de Zaanse Schroothan del. Op dat moment was er een huurschuld van 87.000 gulden van de partner van Boogert aan de Zaanse Schroothandel. Boo gert heeft dat bedrag toen aan de eigenaar van de Zaanse Schroothandel betaald en dat is notarieel vastgelegd. Tevens werd toen een nieuw huurcon tract opgemaakt voor vijf jaar met een optie voor nog eens vijf jaar met recht van eerste Dê Blauwe Steen, die al 700 Jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14