LEIDE Nog geen extra geld voor Rijn Gouwe Lijn '2004 Kon wel eens het hoogtepunt zijn geweest' Natascha Adama krijgt een verblijfsvergunning 'Gewoon blijven ademen' zr O fl> fl> cro l Café-eigenaar moet praten met buurman REGIO zaterdag 20 maart 2004 R1 Drie vrouwen iver de nasleep ran een brand Loempiakiosk ierdwijnt uit de .eidse Hoogstraat reede topjaar or universiteit - De Universiteit Leiden ent opnieuw af op een top- Uit de vooraanmeldings- jrs blijkt dat tot nu toe al aanstaande eerstejaars voor een studie in Leiden ben opgegeven. Daarmee dt het record van vorig jaar, uiteindelijk meer dan 4000 ivve studenten zich meid- naar verwachting geëve- rd. Ook ten opzichte van ere universiteiten doet Lei- het goed. Het marktaan- vorig jaar tien procent, t licht. Ook de universitei- van Utrecht en Amsterdam het goed. Daarentegen n de marktaandelen van de Universiteit, Tilburg en ïingen met zestien procent lie van de TU Twente met rocent. euwe poging or modeshow en - Het Centrummanage- it Leiden geeft de poging ien grote modeshow te den in de binnenstad niet «ladat een eerdere poging ukte omdat slechts elf van 26 aangeschreven modeza- wilden meewerken, wordt nieuw plan gemaakt. Dat it half mei aan de winke- gepresenteerd. Het Cen- imanagement, dat het whi rl in Leiden moet bevorde- wilde de eerste modeshow den op catwalks bij de Har- igkerk, het Vrouwenkerk en het Stadhuisplein. Uit inquête onder 34 winke- bleek dat de mëesten het joed plan vonden, maar uit iiioverwegingen niet wil- meedoen. Dit vanwege de nvallende omzet of omdat roofdkantoor geen geld be- kbaar stelt voor dergelijke tselijke activiteiten. Andere varen waren de kans op it weer, de korte bedenktijd et feit dat de modeshow het eerst zou worden ge- den. door Robbert Minkhorst vervolg van voorpagina leiden - Verstedelijking van de as Leiden-Al- phen aan den Rijn is geen reden om extra geld te investeren in de Rijn Gouwe Lijn, de snel tram die beide steden vanaf 2007 of 2008 zou moeten gaan verbinden. Dat blijkt uit de nieu we Nota Ruimte van minister Dekker, zo ver klaren ingewijden. De verstedelijking rond Leiden concentreert zich de komende 25 jaar vooral ten noorden van de stad. Tussen Leiden en Hoofddorp ko men 20.000 huizen. Marinevliegkamp Valken burg wordt nog even achter de hand gehou den. Als het vliegveld dicht gaat, komt het be schikbaar voor woningbouw. De 20.000 huizen boven Leiden moeten de groei van Noord- en delen van Zuid-Holland opvangen. Extra woningbouw is mogelijk tus sen Leiden en Alphen; alleen noemt de Nota Ruimte geen aantallen. Mogelijk is dat ook de verklaring waarom nog geen extra infrastruc tuur (Rijn Gouwe Lijn) is verzekerd. De nieuwe Nota Ruimte kiest voor bebou wing in of rond zes stedelijke centra in Ne derland, waarvan de Randstad er één is. Een voorwaarde wordt dat veertig procent van de nieuwbouw binnen bestaand stedelijk gebied komt. Tegelijk vreest minister Dekker wel dat die eis 'waarschijnlijk niet overal in de volle Randstad wordt gehaald'. Het moet dan mak kelijker worden om buiten dat stedelijk ge bied te bouwen. De keuze voor zes grote agglomeraties maakt behoud van waardevolle gebieden makkelij ker. Het grootste gedeelte van het Groene Hart blijft beschermd en de Bollenstreek wordt één van de Green Porti voor hoogscha- lige tuinbouw. De groei van de Randstad fo cust zich op drie plekken: tussen Leiden en de Haarlemmermeer, in de Zuidplaspolder tussen Gouda en Rotterdam, en in Almere. Almere moet doorgroeien naar 300.000 inwo ners. De Randstad moet kunnen groeien, om haar internationale concurrentiepositie te kunnen versterken. Er komt daarom ook expliciet ruimte voor meer bedrijvigheid. De Leidse Oostvlietpolder is een van de locaties die de nota aanwijst. Daarmee zet het rijk een fout uit het verleden recht. Leiden bereikte jaren terug al overeenstemming met het rijk over bebouwing van de polder, maar die werd per abuis nooit aangewezen. Minister Dekker wil de Nota Ruimte in de tweede helft van april in de ministerraad vast stellen. Met direct betrokkenen is op de meeste onderdelen nagenoeg overeenstem ming. Uitgezocht wordt of een uitgebreide nieuwe inspraakronde voorkomen kan worden - ove rigens met tegenzin van de Tweede Kamer, bleek van de week. (advertentie) leiden - Honderd jaar en nog altijd woont ze zelfstandig in het huis waar ze ook geboren is. Het geheim: gewoon door blijven ade men. Mevrouw Neeltje 't Hart-van der Graaf kreeg daarom gistermiddag bezoek van bur gemeester Lenferink. „Ik ben benieuwd hoe hij is. Misschien doe ik hem wel een huwe lijksaanzoek", grapt ze een uur voor zijn komst. In het bijzijn van twee van haar kin deren zit ze in een mooie jurk in de voorka mer van haar huis aan het Utrechtse Jaag pad. „Ik ben hier geboren", vertelt ze. „Dit huis staat dus ook al honderd jaar. Na mijn huwelijk ben ik een stukje verderop aan het Jaagpad gaan wonen. Totdat mijn man in 1939 werk kon krijgen in Rotterdam. We zijn toen verhuisd, hebben het bombardement meegemaakt en driejaar later, in 1942, kwa men we met minder in Leiden terug dan waarmee we vertrokken waren." Met haar man en kinderen ging ze vervolgens bij haar ouders wonen. En daar is ze altijd gebleven. „M'n moeder is ook bijna honderd geworden en die heeft hier ook haar hele leven ge woond. Ik verzorgde haar." Ondanks haar hoge leeftijd is mevrouw 't Hart nog zeer vi taal. Ze kan nog uitstekend traplopen, kookt elke dag haar eigen potje en spelt dagelijks het Leidsch Dagblad. „Hoewel ik tegenwoor dig begin bij de overlijdensadvertenties." En ze is ook nog zeer sportief. Nog elke zomer gaat mevrouw 't Hart met haar kinderen zei len op de Kaag en overnacht dan ook, zoals het een ware watersporter betaamt, in een kajuit aan boord. „Ik heb m'n hele leven ge varen en gezeild. Vroeger zeilde ik elke zo mer van Friesland over het IJsselmeer naar de Kaag. Maar daar ben ik een jaar of vijf ge leden mee opgehouden. Van te veel over nachtingen aan boord van een zeilboot word ik zo stijf." En dan te bedenken dat mevrouw 't Hart niet kan zwemmen. „Ik mocht niet le ren zwemmen van mijn moeder. Zwemmen vond ze iets voor beesten." Foto: Henk Bouwman door Robbert Minkhorst leiden - Voor Natascha Adama (39) uit Leiden komt aan een ja renlange wanhoopsstrijd een einde. Ze krijgt alsnog een ver blijfsvergunning. Uit een uit spraak van rechter in Haarlem valt af te leiden dat de Immigra tie- en Naturalisatiedienst (IND) Adama ten onrechte aan het lijntje heeft gehouden. Officieel moet de IND de ver blijfsvergunning nog verstrek ken, maar de dienst zal wel moeten, zegt zowel Adama als haar advocaat Jeroen Maas. De Leidse heeft een zaak tegen de IND over de afgewezen ver blijfsvergunning gewonnen en de beroepstermijn is verstre ken. ,,De uitspraak is onherroe pelijk. Hier kunnen ze niet meer onderuit", verklaart Maas. Adama kan het nieuws amper nog bevatten. „Ik heb gewon nen. Hoe dat voelt? Eigenlijk euforisch. Toch, als ik wakker word, zit ik nog kaasrecht in mijn bed. Omdat ik denk weer te moeten vechten." En ge vochten heeft de in Nederland geboren Adama. Eerst om haar Nederlandse nationaliteit terug te krijgen, toen voor een ver blijfsstatus op medische gron den, en uiteindelijk voor een vergunning voor onbepaalde tijd. Adama verloor haar nationali teit toen ze een tijd lang in Suri name, het land van haar vader, woonde. De Surinaamse en Ne derlandse autoriteiten konden het jarenlang niet eens worden over welke nationaliteit de Leidse nou toebehoorde. On dertussen leefde Adama zonder paspoort, aanvankelijk zonder vast inkomen of uitkering en zonder enige zekerheid over liden is een jonge, hoogopgeleide stad, met weinig banen, een verstopte woningmarkt en weinig minaliteit. Het LUMC en de universiteit domineren de economie. Dat blijkt uit de vijfdelige serie 'De de Stad', die de afgelopen twee weken in deze krant verscheen. Wat betekenen deze gegevens tor de toekomst van de stad? Beleidsadviseur en voormalig CDA-wethouder Aart van Bochove trekt enkele lijnen door naar 2030. „Leiden heeft alle kenmerken van een Vinexwijk." beeld van Leiden als een ar- tad is hardnekkig. De gege- die uit 'De Staat van de naar voren kwamen, stro- laar helemaal niet mee. den is even snel veranderd lost-Berlijn en wel in de le periode. Ik zeg dat vaker an krijg ik regelmatig linse glimlachjes, zo van rdrijf je niet een beetje?', r als je tien jaar weg bent :est, dan zie je het wel. Het lvan Leiden als een arme in een rijke regio is com- omgedraaid. Leiden wordt rijke stad in een armelijke ik. Vooral voor de Duin- en instreek voorzie ik in de ko- de tien jaar ernstige econo- I :he stagnatie." u zeggen dat het prima met Leiden. Het gemiddel- 'idse inkomen lag vorig op 11.500 euro, vijfhonderd boven het Nederlandse ge- 'e. Zoveel voorspoed 'en we sinds de Gouden niet meer in 1 winkels heeft. Op restaurantge- bied scoren we wel gemid deld." De meest opmerkelijke constate ring is misschien wel dat de meerderheid van de Leidenaars een HBÖ- of universitaire oplei ding heeft. „Ja, en dat is ernstig. Leiden moet aantrekkelijk blijven voor lager en middelbaar opgelei den, zij vervullen essentiële functies. Vroeger woonde de hoogopgeleide elite in de Aca- demiewijk en de lower class in Leiden-Noord. Als de woning markt op slot blijft, zullen we eraan moeten wennen dat heel Leiden één Academiewijk wordt. Ook Leiden-Noord! De toevloed van hoger opgeleiden is er duidelijk merkbaar. Als Leiden de lager opgeleiden niet zelf huisvest, moeten zij uitwij ken. Katwijk is het Leiden- Noord van de toekomst." Hoe gaat het nu verder met Lei den? B en W hebben vier toe komstscenario's voor 2030 be dacht-universiteitsstad, werk stad, woonstad en museumstad. Passen die op Leiden, zoals de stad zich de afgelopen vijfen twintig jaar heeft ontwikkeld? „Helemaal niet. Die scenario's zijn sprookjes. Als Leiden op slot blijft en nu een jonge be volking heeft, dan is het over vijfentwintig jaar een grijze stad. Daar houden die scena rio's helemaal geen rekening mee. De komende veertig jaar zullen steden en regio's elkaar fel beconcurreren als het gaat om jeugd, kennis, cultuur en ondernemerschap. Dat is alles even schaars als gewild. Leiden staat er redelijk voor - we heb ben hoogwaardige banen in het Bio Science Park en we hebben een jonge, hoogopgeleide be roepsbevolking. Maar wie zegt mij dat zij Leiden blijven omar men? Die scenario's kun je le zen als: we hebben het goud, waar gaan we het neerleggen? Maar als Leiden niet oppast, staan we in 2030 met lege han den. Dan kon 2004 wel eens het hoogtepunt zijn geweest." Goed, vergeet de scenario's. Het gaat er kennelijk om dat Leiden een strategie ontwikkelt om aantrekkelijk te zijn voor jeugd, kennis, cultuur en ondernemer schap. Maar hoe? „Leiden moet blijven werken aan zijn economische ontwik keling. De basis van de econo mie moet breder worden, maar ook dieper, bijvoorbeeld door een concentratie van biotech- bedrijven. Er moet gewerkt worden aan een beter winkel bestand en aan meer horeca. Burgemeester Lenferink heeft Leiden omschreven als 'woon stad', dat is een smet op zijn blazoen. Dat woord moet eruit, zelfs al is het feitelijk juist. Het wekt de suggestie van 'Vinex' en dat is geen goed toekomst perspectief voor Leiden. En er moet doorstroming komen in de woningmarkt, zodat Leiden aantrekkelijk wordt voor hoog-, middel- en laagopgeleiden. Daarnaast moeten de hoogop geleide nieuwkomers tot de stad gaan behoren. Het Cen trummanagement wil de on dernemers verantwoordelijk maken voor het onderhoud van de binnenstad - schoonhou den, vuilnis ophalen - door een opslag op de ozb. Dat kan op meer terreinen. De hoogopge leiden moeten zélf verantwoor delijk worden voor het wijkbe heer, het onderwijs, de zorg in de stad. Te lang is naar de ge meente gekeken als eerstver antwoordelijke. Nee! De bur gers kunnen zichzelf wel bestu ren. Geef ze taken, die kunnen ze best aan. De gemeente moet terugtreden, de stad is eraan toe." tekst: Wilfred Simons foto: Hielco Kuipers SU 3. m 3 03 O n O 3 D. fD T N O TT -<s 03 -1 fl> SU Cö SU SU S cr n> T haar lot. De angst voor uitzet ting was bij haar extra groot omdat ze een bijzondere vorm van reuma heeft. Daarvoor kan ze in Suriname niet voldoende worden behandeld. Om die reden ook kreeg Adama een verblijfsvergunning op me dische gronden. Daar nam ze alleen geen genoegen mee. „Je mag dan niet werken en je kunt geen rechtem opbouwen", legt advocaat Maas uit. „Je blijft in een isolement." Dankzij giften kon Adama afstuderen aan de Leidse universiteit. Ze hoopt nu te promoveren aan de universi teit van Gent en daarna een baan te vinden. De rechtbank van Haarlem geeft in zijn uitspraak aan dat door alle onzekerheid de Leidse is belemmerd in haar ontplooi ing - studie of niet. „De uit spraak was vrij hard", zegt Ada ma. „De rechter vindt dat mijn carrière in het gedrang is geko men." Mede daarom overweegt advocaat Maas nog een civiele procedure aan te spannen. „Ik ben al gelijk begonnen met roe pen dat er schade is. Daarvoor wil ik het rijk aansprakelijk stel len." De zaak van Natascha Adama heeft de afgelopen jaren veel (media-)aandacht gekregen. De Leidse is dankbaar voor al die belangstelling, en zegt ook veel vrienden erbij te hebben gekre gen. „Het was heel indrukwek kend. Zeker in Leiden hebben mensen met mij meegeleefd. Niemand heeft gezegd dat het terecht was dat ik het land uit moest. De massieve aandacht heeft niet geholpen in het ge vecht. De IND werd wel terug houdender, maar een rechter houdt daar geen rekening mee. Die kijkt naar harde feiten." (advertentie) li DE STELLING Ook Nederland moet z'n militairen terugtrekken uit ALLICHT, LIEFTINK RAMEN Want geen ander raam kan tippen aan de kwaliteitsramen van Lieftink. In eigen fabriek vervaardigd uit hoogwaardige Schüco profielen. Leverbaar in tal van uitvoeringen in aluminium of kunststof en met K0M0-keur als kwaliteitsgarantie. Welkom in onze showroom. Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur door Marijn Roos leiden - De Milieudienst West- Holland, cafébaas Lambert Vos en buurman Jan Willem Land man gaan gezamenlijk probe ren om een einde te maken aan hun conflict. Dat besloten zij gistermiddag nadat zij werden toegesproken door voorzitter Ben Olivier van de Leidse com missie voor de beroep- en be zwaarschriften. Landman klaagt al jaren over geluidsoverlast die afkomstig is van café De Waaghals aan de Leidse Beschuitsteeg. De Mi lieudienst West-Holland ver zuimt volgens hem om ervoor te zorgen dat de kroeg de maat regelen uitvoert die de dienst in 1999 heeft voorgesteld. Inmiddels is de situatie wel ver anderd. Landman had vooral last toen hét café nog een ande re eigenaar had en XL heette. Toch is hij er niet helemaal ge rust op. Vooral 's zomers kun nen terrasbezoekers tot diep in de nacht rumoerig zijn. De Milieudienst heeft op vrij dag 5 maart gecontroleerd op geluidsoverlast, maar geen overtreding geconstateerd. Vol gens Landman is dat niet zo vreemd, aangezien de controle 's middags plaatshad en vooraf was aangekondigd. De aircon ditioning stond op de laagste stand, er waren geluidsdem- pende markiezen geplaatst en er waren geen klanten. Uitbater Lambert Vos is zich van geen kwaad bewust. Hij meent dat hij de regels naleeft die de Milieudienst ten aanzien van zijn bedrijf heeft gesteld. Hij heeft een tochtpoort en hij zegt dat de muziek in zijn kroeg niet boven het maximale aantal decibellen uitkomt. Hij is de buurt zelfs tegemoetgekomen door zijn zaak op zaterdag- en zondagmorgen te sluiten. Over vier weken wil commissie voorzitter Olivier weten of de (advertentie) ti met persoonsgegevens In 19,70 Telefoon Wq gaan zorgvuldig Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: (Lvm. controle nabezotgng) van de krant treft u nadere informatie aa Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau CE 712141 400121 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13