Leidsch anslag op president Taiwan Dagblad VINTERSPORT Singel loop Leidsch Dagblad lö Alkemade kiest toch voor legaliseren vakantiehuizen rerksfeer belangrijkste orzaak van burn-out Busongeval Finland eist leven veel tieners Hoogland neemt geheimen mee in het graf vrijdag 19 MAART 2OO4 OPGERICHT 1 MAART 1860 Vrijdag 16 april Start verkoop 25 maart TERSKERK-LEIDEN o 21 MAART io-i6 UUR Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamI I MI I \l c—ai Postcode Telefoon Wij gaan zorgvukig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro 56,70 Bq automate»* betatng e rnjn Stuur deze bon in een envelop, V zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1600 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl Leidsch Dagblad IiHr'HiMI.W.l.'.BTJüTTM Friéttent-eigenaren worden gek van hun roodstaartpapegaai Leiden is rijp voor de terugkeer van het 'Glippertje' Verkiezingen gaan morgen gewoon door De harde werkelijkheid Grasshoppers van het boerenleven boekt vierde in jubileumvoorstelling zege op rij NR. 43492 loment waarop Chen in zijn buik werd getroffen. Foto: AP peking/gpd - De president van Taiwan Chen Shui-bian is van ochtend op de laatste dag van de verkiezingscampagne ge wond geraakt bij een aanslag. Chen werd door een kogel in zijn buik getroffen en naar het zie kenhuis vervoerd. De verwon ding is niet levensbedreigend. Een tweede kogel schampte de knie van vice-president Annette Lu, die naast hem stond in een open auto. De aanslag had plaats in Tai nan, waar Chen en Lu campag ne voerden voor de presidents verkiezingen van morgen. De verkiezingen gaan gewoon door, liet de kiesraad weten. Het Taiwanese leger is in staat van opperste paraatheid ge bracht. Op het moment dat de kogels werden afgevuurd, stonden Chen en Lu in de bak van een Jeep. Het konvooi was in een nevel van rook gehuld door het afsteken van vuurwerk aan bei de kanten van de weg. In eerste reactie zei C.hen niet te hebben beseft te zijn neergeschoten. Hij dacht door een rotje te zijn ge raakt, totdat hij merkte dat hij bloedde.Chen is in een keihar de verkiezingscampagne ver wikkeld met oppositieleider Lien Chan van de KMT. De laatste prognoses lieten een nek-aan-nekrace tussen beiden zien. Welke invloed de aanslag zal hebben op het stemgedrag van de Taiwanezen is nu nog niet te zeggen, maar de kans bestaat dat uit sympathie Chen net ge noeg extra steun krijgt om Lien te kloppen. door Ruud Sep alkemade - Burgemeester en wethouders van Alkemade heb ben de knoop eindelijk doorge hakt. In een voorstel aan de ge meenteraad kiezen zij er nu openlijk voor om de 74 illegale vakantiewoningen aan de Wijde Aa te legaliseren. De vakantie huizen, waarvan een deel al be woond is, werden eerder dit jaar door de Raad van State ille gaal verklaard omdat ze niet passen in het bestemmings plan. Aan de legalisering verbinden burgemeester en wethouders de voorwaarde dat het vakan tiepark, meer dan nu het geval is, wordt 'ingepakt' door bo men, struiken en riet Daar naast wordt gedacht aan extra natuur elders in de Veenderpol- der. De rekening voor al die maatregelen wordt in ieder ge val voor een deel bij projectont wikkelaar Jan van Rijn, de eige naar van de vakantiewoningen, gelegd. B en W kiezen er niet voor om Van Rijn te dwingen tot sloop van de illegale vakantiewonin gen omdat ze ervan uitgaan dat dit het aanzien van de polder niet ten goede komt. Op grond van het oude bestemmingsplan mogen er op de plek van de va kantiewoningen wel 145 staca ravans worden neergezet. Tien vragen over de ochtendkrant Het Leidsch Dagblad verandert vol gende maand, na ruim 140 jaar, van een middag- in een ochtendkrant Hoewel het in het begin wel even wennen zal zijn, kunnen veel lezers er bijna niet op wachten dat de ver trouwde krant 's ochtends al in de bus valt. Maar er zijn ook nog veel vragen over de ochtendverschijning. Waarom wordt het Leidsch Dagblad nu eigenlijk een ochtendkrant? Wat is precies het voordeel voor de le zer? En: Is een ochtendkrant niet minder actueel dan een middag krant? De redactie geeft antwoord op de tien meest gestelde vragen. Pagina R5 'Stilte Shell geste voor Nigeria' JEUDGWERKLOOSHEID k conomische recessie treft biddelijk diegenen het it die een zwakke positie op arbeidsmarkt hebben. Men- 1a iet e n kwaal of gedeeltelij- beidsongeschiktheid, met einig diploma's en oplei- v; en jongeren zonder werk- di ing leggen het bij sollicita- ia et snelst af. Het tti i ook een prima v dat de ministe- divan sociale za- e n onderwijs een >n ale werkgroep g( idracht hebben e en de komende 40.000 jeugdbanen in te aa i. En het is buitengewoon t dat veel gemeentes die in- ?n lingen negeren of zelfs re- to cht dwarsbomen. V« uid telt, afhankelijk van de ng eningsmethode, op dit sp int zo'n 70.000 6 100.000 ozen die jonger zijn dan 25 de Dat is op een totale werk- ro eid van bijna een half mil- n mensen buitengewoon va Niet voor niets waarschuw- o voormalige voorman van Iv ddden- en kleinbedrijf De ijl leider van de speciale [roep, voor het ontstaan Peter de Vries van een 'verloren generatie'. Jongeren die na him school een paar jaar langs de kant blijven staan, krijgen het immers steeds moeilijker op iets latere leeftijd aan de slag te komen. De speciale werkgroep gaat op zoek naar 40.000 jeugdbanen. Het gaat daarbij vooral om be taald werk, leerwerk- plekken en stages. Het bedrijfsleven is enthousiast en heeft 20.000 banen toege zegd, al zijn er daar nog maar een paar duizend van inge vuld. Dat is een tegenvaller. Maar ronduit teleurstellend en verbijsterend is dat veel ge meentes helemaal niet enthou siast reageren op het initiatief. Sommige gemeentes willen jon geren die zo een werkstage krij gen geen tijdelijke aanvulling op de uitkering geven. Of ze verzet ten zich tegen het idee de jonge ren een bonus te geven bij een goed doorlopen stage. Zo'n hou ding is vanzelfsprekend fnui kend voor het terugdringen van de jeugdwerkloosheid. Pakistanen openen aanval op rechterhand Osama bin Laden Nederland is 'flink moe' new york - Shell heeft informa tie over kleinere olie- en gasre serves bewust voor zich gehou den om zijn betrekkingen met de regering van Nigeria niet in gevaar te brengen. Dat meldde de Amerikaanse krant The New York Times vandaag. Shell raak te begin dit jaar in opspraak toen het de omvang van zijn bewezen reserves verlaagde. Gisteren werden de financiële markten opgeschrikt doordat Shell zijn olie- en gasreserves weer afwaardeerde. Pagina Economie Bacteriën maken duinen steviger delft - Onderzoekers van het gespecialiseerde onderzoeks- en adviesbureau GeoDelft heb ben een opmerkelijk middel ontdekt om de Nederlandse duinen te verstevigen: bacteriën die zand in de duinen op een natuurlijke wijze kunnen om zetten in stevig zandsteen. Dit meldt het vandaag verschenen nummer van het technologie- tijdschrift De Ingenieur. Injectie van de duinen met bacteriën maakt herstel overbodig, kost veel minder moeite en werkt veel langer, aldus onderzoeker Molendijk van GeoDelft. Scholier gesnapt met 20 bommen malcolm - Een 17-jarige scho lier uit het plaatsje Malcolm in de Amerikaanse staat Nebraska is op de parkeerplaats van zijn school gesnapt met twintig zelf gemaakte bommen in zijn auto. Hij wordt vervolgd wegens po ging tot moord. In de auto la gen ook een geweer en een briefje waarin de jongen schreef iedereen op zijn school, behal ve drie vrienden, iets te willen aandoen. België ontkent connectie 'Madrid' brussel - De Belgische minister van binnenlandse zaken De- wael ontkent de berichten in de Spaanse krant El Periodico dat de aanslagen in Madrid van vo rige week mede zijn beraamd vanuit Brussel. Hij baseert zich daarbij op rapporten van de Staatsveiligheid, de Belgische tegenhanger van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheids dienst AIVD. islamabad/anp-rtr - Pakistaan se militairen hebben vanoch tend de aanval geopend op een groep al-Qaeda-strijders die zich in het noordwesten van het land ophoudt. Onder de strijders zou zich 'een zeer voornaam lid' van de terreuror ganisatie bevinden. Het zou mogelijk draaien om de rech terhand van Osama bin Laden, Ayman al-Zawahiri. De al-Qaeda-strijders hadden van het Pakistaans leger tot twaalf uur 's middags (lokale tijd) gekregen om zich over te geven, maar hebben dat ogen schijnlijk niet gedaan. „De ope ratie is begonnen", zo maakte een militaire woordvoerder vanmorgen bekend. Eerder na men helikopters al de schuil plaats van de omsingelde al- Qaeda strijders onder vuur. „De militanten lijken zich goed verschanst te hebben in mod- derforten en lijken zich te heb ben voorgenomen tot de dood door te vechten", aldus de zegsman van het Pakistaanse leger, generaal Shaukat Sultan. Intussen heeft Amerika de belo ning voor de vangst van de voortvluchtige terroristenleider Osama Bin Laden verdubbeld tot 50 miljoen dollar. COMMENTAAR Helsinki - In het zuiden van Finland zijn de afgelopen nacht 24 mensen om het leven gekomen toen de bus waarin ze zaten op een gladde weg in aanrijding kwam met een vrachtwagen. Vijftien mensen zijn gewond geraakt, van wie vier levensgevaarlijk. In de bus, die op weg was naar een skioord in Lapland, zaten voornamelijk tieners. Het onge luk gebeurde toen de oplegger van de vrachtwagen, waarop zware rollen papier lagen, door de gladheid zwenkte naar het midden van de weg, terwijl de bus uit tegenover gestelde richting kwam aanrijden. Enkele rollen papier sloegen door de voorruit van de bus. Het ongeluk gebeurde iets na 02.00 uur in de buurt van de plaats Aanekoski. Het kabinet kwam naar aanleiding van het ongeluk, een van de ernstigste uit de Finse ge schiedenis, in spoedzitting bijeen en riep de bevolking op de vlag vrijdag halfstok te hangen. Foto: EPA Nederland is flink moe. Bijna een kwart van de werknemers die in diverse studies zijn ge volgd spreken over 'algemene vermoeidheid'. Vijf procent lijdt aan 'ernstige vermoeidheid en emotionele uitputting', terwijl bijna twintig procent een ver hoogde kans op psychische oververmoeidheid loopt. In sommige bedrijfstakken is de score beduidend hoger. Het percentage burn-out onder werknemers ligt gemiddeld rond de vier procent, maar in sommige bedrijfstakken is de score beduidend hoger. Vooral in medische beroepen met lage drempels voor patiënten, bij voorbeeld huisartsen en verlos kundigen, is de kans op een burn-out groot. Ook leerkrach ten raken snel opgebrand. Mannen, ouderen, alleenstaan den en in voltijd werkenden hebben de meeste kans op 'psychische oververmoeidheid'. Vooral in beroepen waar je 'met mensen werkt' loert de kans op een burn-out. Economen, lood gieters en automatiseerders lo pen weinig risico. Ruim drie kwart van de werknemers met psychische vermoeidheid ver zuimt minder dan een jaar. De ernst van de vermoeidheid is geen voorspeller voor de terug keer naar het werk, evenals het geslacht van de zieke. De NWO heeft zes jaar lang ge werkt aan het onderzoekspro gramma naar psychische ver moeidheid. Zo'n 35 deelprojec ten zijn uitgevoerd, waarmee in totaal een bedrag van zes mil joen euro was gemoeid. De re sultaten van alle deelonderzoe ken zijn, voor een niet-weten- schappelijk publiek, samenge vat in het boek 'Een balans in evenwicht'. hoorn/gpd - Martin Hoogland, de man die in 1991 topcrimi neel Klaas Bruinsma heeft ver moord, neemt zijn geheimen mee in zijn graf. Gisteren werd de voormalig rechercheur fiet send in Hoorn doodgeschoten. Hoogland zou ook verantwoor delijk zijn voor de liquidatie van drugshandelaar Anton Hijze- lendoorn een jaar later. Voor beide moorden werd hij in juni 1993 in hoger beroep tot twee keer tien jaar cel veroordeeld door het gerechtshof in Amster dam. Hoogland heeft beide moorden altijd ontkend. De rechters en raadsheren dachten daar an ders over. Ze baseerden zijn veroordeling grotendeels op verklaringen van drugshande laar Steve Brown. Hoogland hééft nooit kunnen of willen (advertentie) vertellen hoe het wel zat. „Hij gaat nog liever onschuldig de cel in voor twee moorden dan zijn mond open te doen", zei zijn advocaat J. Boone daar over. Zijn mond heeft hij inder daad nooit opengedaan. Al meer dan tien jaar zat hij in de cel, maar hij zweeg altijd als het graf. Bijna had de 47-jarige zijn straf er opzitten. Maar een le ven in vrijheid was hem niet meer gegund. Hoogland was een oud-politie man. Het Amsterdamse politie korps zetten hem begin jaren '80 op straat, waarna hij snel af gleed in de hoofdstedelijke mis daad. Hoogland zou als enige Nederlander zijn doorgedron gen tot de top van de Joegosla vische maffia. In het milieu stond hij bekend als Martin de Rechercheur, schrijft Parool journalist Bart Middelburg in zijn boek 'De Dominee, Op komst en ondergang van maf fiabaas Klaas Bruinsma'. Martin de Rechercheur was ook Martin de Zwijger. Klaas Bruinsma geldt in Neder land nog altijd als de grootste crimineel die ons land ooit heeft gekend. Zijn naam stond een half jaar geleden weer vol op in de belangstelling toen aan het licht kwam dat Mabel Wisse Smit, verloofde van prins Friso, in haar studententijd een relatie had met de crimineel. Hoogland zat het laatste deel van zijn straf uit in een open in richting in Hoorn, om alvast te wennen aan een leven buiten de tralies. Pagina Binnenland 1: Hoogland in open gevangenis dwijkerhout - Omstan- den op het werk spelen de grijkste rol bij het ont- van een 'burn-out'. Per- kenmerken en iemands situatie zijn veel minder elang dan tot nu werd ge- L Dat is een van de con- svan de meerjarenstudie hische vermoeidheid in de Issituatie' van de Neder- e Organisatie voor Weten- ipelijk Onderzoek (NWO). sultaten daarvan werden en gepresenteerd in het iwijkerhoutse congres- um Leeuwenhorst, loge werkdruk, een gebrek elfstandigheid en weinig steuning zijn de belang- oorzaken voor het ont- van 'psychische ver- dheid'. Dat geldt voor zo- ïannen als vrouwen. Spe- e risicofactoren voor vrou- 3 djn conflicten met colle- 11 ïannen moeten uitkijken 1 een 'hoge emotionele be- i0 (advertentie) Ieen COMPUTER! DMPUTER KOOPJES BEURS RD~ at SOFTWARE a IE FOTO VIDEO PC-EN VIDEOGAMES n DEMO TESTEN «REPAREREN M ll lUI.III IH.il

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1