Leidsch Dagblad asisschool 1 Leiden an 'op slot' Donner wil treinreizigers fouilleren Verkopen? NTDEK HET IEUWE STUDEREN Schiphol Group: Geen interesse in vliegkamp Valkenburg Voorjaar aan de Rijn Leidsch Dagblad 072-5196868 OPGERICHT 1 MAART 1860 donderdag l8 MAART 20C>4 MJilliUdll Nieuwe koers V8cD roept bij klanten gemengde reacties op 811 ftj Later y. regen Thee, cake, wijn en The Lion King: boeken met Lieske de grootste flUOfl cCc- zw en Roosenboom show op aarde io/ii° 4/5 Cilly Dartell speelt tien keer Mrs Lynch in musical Grease thouder: Spreiding allochtonen scholen kan dit soort proces sen in de toekomst voorko men. Hessing wil dit bewerk stelligen door met alle scholen af te spreken dat zij verplicht 25 procent allochtone leerlin gen aannemen. Deze afspraak wordt nu gemaakt met de vier scholen die in Leiden-Noord samen de brede school vor men. Als het daar blijkt te wer ken, wil Hessing deze regeling uitbreiden naar de rest van de stad. Dat maatregelen als een leer lingenstop en een spreidings- beleid in het openbaar onder wijs op gespannen voet staan met het recht op vrijheid van onderwijskeuze, erkent Hes sing. Maar de wethouder denkt dat wel degelijk uitzonderin gen kunnen worden gemaakt aangezien scholen ook de plicht hebben om de kwaliteit van het onderwijs waarborgen. „Als mensen gaan roepen dat dit niet kan en mag, ben ik be nieuwd wat de rechter daarvan vindt. Dat zien we dan tegen die tijd wel. Ik denk dat het wel kan. En als het aan mij ligt, gaan we met deze oplossingen aan de slag." Pagina Ri: Hessing: Er moet meer geld bij op onderwijs tarijn Kramp en nn der Pols - Leidse basisscholen die 1 jasje groeien, mogen ethouder Hessing een genstop instellen. Ook wil ochtone en allochtone igen beter gaan spreiden e scholen in de stad. Op sisscholen - zowel open- Is bijzondere - moet een van de leerlingen van al ine afkomst zijn. Dit moet imen dat sommige scho- irzwarten' en leeglopen, Iandere scholen almaar worden. ms van de Lorentzschool en leerlingenstop in te vindt Hessing een te- De Lorentzschool wil roter groeien dan 920 tot erlingen. Dat aantal past 38 lokalen die de school aai" nieuwbouw krijgt, de school nog verder, aat dit ten koste van de eit van het onderwijs, interim-directeur Van Hessing is het hiermee en vindt dat een soortge- I ituatie zich voordoet bij irtje Pieterse. letere spreiding van al- ine en autochtone leer- over de Leidse basis- (advertentie) EN DAG 20 MAART HEAO BACHELOROPLEIDINGEN I00R MEER INFORMATIE OP WWW.HESAMSTERDAM.NL COMMENTAAR ANGST ar twee prominente arti- uit de krant van vandaag, in trein blijkt pak koek' en ntief fouilleren ook in rein en auto'. Nederland de verwoestende bom- ;en in Madrid en de ogen- ijk niet aflatende toena- het gebruik van vuurwa- i de greep van de angst chtergelaten rugzak leidt 2004 tot algehele paniek, truiming van einstation en „jen van inverkeer. De leiten staan ïen dilemma, loen is sinds I geen optie, gezien de se- dreiging die ook richting J and uitgaat van de niets f rnde islamitische terroris- vens ontwrichtend werken. Datzelfde geldt voor de mis daadbestrijding. Te lang heeft het primaat van de privacybe scherming een efficiënte aanpak van de criminaliteit in de wielen gereden. Het preventief fouille ren in probleemwijken, op Schiphol en op straat bij uit gaanscentra dient zijn doel, zo blijkt in de praktijk. Maar het voorstel van minister Donner om willekeurige auto mobilisten, bus- en treinreizigers te fouil leren gaat te ver, om dat hier een vergaan de inbreuk op de pri vacy wordt gepleegd, zonder dat de samenleving er als geheel veel beter op wordt Hoewel het uitgangspunt bij ter rorisme- of criminaliteitsbestrij ding het recht van de burger op veiligheid dient te zijn, moeten we ervoor waken de verworven heden van de westerse samenle ving niet in te ruilen voor een zekere mate van schijnveilig heid. Je kunt domweg niet alles beveiligen. Effectiever is een consequente opsporing en ver volging van criminelen en terro risten, waarbij niet 'onze' maar 'hun' privacy er wat minder toe doet. Bill Meyer schiphol - De Schiphol Group is niet geïnteresseerd in civiele vluchten vanaf vliegveld Valkenburg. Na een ge sprek met het ministerie van verkeer en waterstaat haakt de exploitant van luchthavens af. De Schiphol Group was door Defensie gepolst voor een eventuele interesse in een 'nieuwe bestemming' van het met slui ting bedreigde militair vliegkamp Valkenburg. De Schiphol Group is in Nederland eigenaar van Schiphol en de luchthavens in Rotterdam, Eindhoven (voor 51 procent) en Lelystad. Woordvoerder De Bie: „Het past niet in onze bedrijfsstrategie om alle regio nale luchthavens in Nederland over te nemen. Nu gaat het om Valkenburg, straks is het Eelde; er zijn zoveel regionale vliegvelden. En de grotere regionale busi- nessairports hebben we al in handen. Wij zijn wat dat betreft uitstekend geëquipeerd." Als uitvalsbasis voor zakelijke vluchten is Valkenburg 'niet interessant' voor de Schiphol Group. „Je gaat zit ten waar de markt is en dan blijft Schiphol onze be langrijkste showcase." Partijen die beweren dat Valken burg zich beter leent voor vervoer van 'vips' dan Schip hol, hebben volgens De Bie ongelijk. „We zijn op Schiphol uitstekend in staat om vips te ontvangen." De landingsbanen van Valkenburg worden wel regelmatig gebruikt door leden van het koninklijk huis. Als 'satellietvliegveld' van Schiphol biedt Valkenburg ook geen perspectieven voor de Schiphol Group. De Bie: „Dat is niet te realiseren, als je weet hoeveel passa giers Schiphol als overstapplaats gebruiken. Dan ligt Valkenburg toch wel erg ver van Schiphol." Alphen: grootste binnenhaven voor containers door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Met min- stens zestigduizend containers die jaarlijks worden gelost en geladen, krijgt Alphen de groot ste binnenhaven voor contai neroverslag in Nederland. Naar verwachting is de overslagter- minal in 2007 operationeel. Zowel de overheid als het be drijfsleven betaalt mee aan de Overslag Terminal Alphen aan den Rijn (OTA). De totale kos ten worden geraamd op 50 mil joen euro. Gistermiddag heb ben zes samenwerkingspart ners de startverklaring onderte kend tijdens een bootreisje over de Gouwe. In de toekomst va ren de containerschepen die zelfde weg: heen en weer tus sen Alphen en Rotterdam. Of de container in de havenstad op een vrachtwagen of op een binnenvaartschip wordt over geladen, maakt verschil. De we gen slibben dicht, maar op het water is nog genoeg plaats voor het goederenvervoer. Dankzij de terminal in Alphen rijden straks jaarlijks 100.000 vracht auto's minder vanuit Rotter dam richting Midden-Holland. Minister Peijs van verkeer en waterstaat is enthousiast over het initiatief. Volgens haar past de komst van de binnenhaven 'naadloos' in de plannen die het ministerie koestert voor het verkeer en vervoer. Schrik zit er goed in hij treinreizigers den haag/gpd - Een onbeheer de rugzak in de stoptrein Heemskerk-Haarlem zorgde gisteravond in Uitgeest voor paniek. Omdat gevreesd werd dat het om een bom ging, wer den trein en station ontruimd en de omgeving afgezet. In de rugzak zat een pak koek. De rugzak werd rond kwart over zes ontdekt door een pas sagier, die een conducteur waarschuwde. Op het station Uitgeest werd iedereen gesom meerd de trein en het station te verlaten. Om half acht werd de afzetting van het station op gegeven. Doordat het treinver keer was stilgelegd, reden er tijdens het onderzoek naar de. 'bom' geen treinen tussen Alk maar en Haarlem en tussen Alkmaar en Zaandam. De Spoorwegpolitie kreeg de afge lopen dagen tientallen extra meldingen binnen van passa giers die 'iets verdachts zagen'. De schrik zit er blijkbaar goed in bij de treinreizigers na de aanslagen vorige week in Ma drid. De Nederlandse Spoorwegen zijn niet happig om medede lingen te doen over extra vei ligheidsmaatregelen. Al is het maar om eventuele terroristen niet op de hoogte te brengen van de strategie. Maar bij het bedrijf heerst ook angst dat het telefoontjes gaat regenen van grappenmakers. leiden - Inmiddels is de lucht weer betrokken, maar gisteren beleef de Nederland een eerste vleug van de lente. En onverbiddelijk stro men de terrassen dan vol, zoals langs de Nieuwe Rijn in Leiden. Het witbier met een schijfje citroen komt op tafel, de jassen gaan uit en bleek vlees wordt blootgesteld aan het zonlicht. Het record uit 1931 (23,3 graden) is net niet gehaald, maar het was volgens het KNMI in De Bilt gisteren wel uitzonderlijk warm voor de tijd van het jaar. In het Limburgse Arcen bleef de thermometer steken op 22 graden. Foto: Hielco Kuipers Bollenstreek in trek bij EU-top lisse/noordwijk - De Bollen streek wordt in september een populaire plek voor Europese politici. Bij elkaar zijn er drie bijeenkomsten in Noordwijk en Lisse gepland. Zo is op 6 en 7 september de Informele Land bouwraad in de Lissese Keu kenhof. In Noordwijk zijn bij eenkomsten gepland van de In formele Gezondheidsraad en een bijeenkomst van de minis ters van defensie op respectie velijk 9 en 10 september en 17 en 18 september. In de Keuken hof wordt het logo van de Euro pese Unie aangeplant met zo merbloemen. Verkopen zetten Ajax op winst Amsterdam - Voetbalclub Ajax heeft in de eerste helft van het boekjaar 2003/2004 een netto winst van 17,6 miljoen euro be haald. De zwarte cijfers zijn bij na volledig toe te schrijven aan de verkoop van spelers. In de zelfde periode een jaar eerder zette Ajax een verlies van acht ton in de boeken. Naast de spe lersverkoop profiteerde Ajax ook van inkomsten uit de Champions League. De beurs genoteerde club meldde van daag dat de omzet steeg van 38,6 naar 39,4 miljoen euro. Corus dringt verliezen terug londen - Staalconcern Corus heeft het afgelopen jaar zijn verliezen zien afnemen tot bij na 450 miljoen euro. In 2002 noteerde de onderneming nog 660 miljoen euro verlies. Vol gens Corus-topman Varin is het betere resultaat mede een ge volg van de reorganisaties die in Groot-Brittannië in gang zijn gezet ten koste van duizenden arbeidsplaatsen. De Centrale Ondememingraad (COR) van Corus Nederland vindt dat er, ondanks de verliezen, meer moet worden geïnvesteerd in Nederland. De Corus-vestiging in IJmuiden deed het buitenge woon goed. De COR meent dat daarvoor te weinig geld is uitge trokken sinds de fusie tussen Hoogovens en British Steel in 1999. Troepen NAVO naar Kosovo kosovo - De NAVO stuurt na het oplaaiend geweld van giste ren tussen de 400 en 450 mili tairen naar Kosovo. Het gaat om drie compagnieën, waarvan er een hoofdzakelijk bestaat uit Amerikaanse militairen die nu in Bosnië zijn gelegerd. Daar naast stuurt Italië tussen de honderd en 150 soldaten. Op laaiend geweld tussen etnische Albanezen en Serviërs in de Servische provincie Kosovo heeft zeker 22 mensen gedood en ongeveer vijfhonderd ver wond. Onder de gewonden zijn 61 politieagenten en elf militai ren van de NAVO-vredesmacht KFOR. Pagina Buitenland België in rep en roer na 'sleutelaffaire' Dutroux aarlen/gpd-anp - Vol ongeloof is in België gerea geerd op de vondst van een sleuteltje voor hand boeien tussen de spullen van Mare Dutroux. Het sleuteltje zat verstopt in een zak zout die in het keukenhoekje bij de cel van Dutroux stond. De sleutel werd dinsdag bij een routinecontrole aan getroffen, zo maakte de Belgische minister van justitie, Laurette Onkelinx, gisteravond bekend. Zij heeft een grondig onderzoek gelast naar wat nu al de sleutelaffaire wordt genoemd. Hoogste baas van de Belgsiche gevangenisinstel lingen Van Acker zei vanochtend dat het in elk geval gaat om sleutels die niet passen op het type handboeien dat Dutroux krijgt omgedaan. Vol gens Van Acker is er ook „geen bewijs voor be trokkenheid van het personeel". Grote vraag blijft of Dutroux een nieuwe ontsnappingspoging wilde ondernemen Ook voor de advocaat van Dutroux kwam de vondst als een donderslag bij heldere hemel. „Ik heb net een uur mét hem gepraat en hij heeft niets gezegd. Ik heb ook niets gemerkt van ab normale zenuwachtigheid in de gevangenis. Ik ben zeer benieuwd hoe dit verhaal gaat aflopen. Ik vind het allemaal erg onwaarschijnlijk", zei raadsman Ronny Baudewijn. den haag/gpd - Minister Donner van justi tie wil ook reizigers in het openbaar ver voer en automobilisten op de snelweg pre ventief fouilleren. Door de controles op wa pens denkt de minister de veiligheid te ver groten. „Je moet denken aan bus- en trein- lijnen die bekend staan als onveilig. Of je kimt bij grote evenementen of voetbalwed strijden in de treinen naar het stadion of op de ring rond een stad gaan controleren," licht een woordvoerder van het ministerie van justitie de plannen toe. Nu gebeurt het preventief fouilleren alleen in speciaal aangewezen probleemwijken in de grote steden en op Schiphol. Daar lijkt het zijn vruchten af te werpen. In een eva luatie, die gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd, constateren de steden (Rotter dam, Amsterdam, Haarlemmermeer, Utrecht, Den Helder, Heerlen en Maas tricht) dat het naar hun mening rustiger is geworden in de wijken waar burgers zon der specifieke verdenking worden gefouil leerd. De steden zien de fouilleeracties als een goed middel om het wapenbezit te be strijden. Ook de inwoners zouden de acties waarderen. Een directe relatie tussen het preventief fouilleren en een grotere veilig heid is echter niet te leggen, blijkt uit de evaluatie. Een projectgroep gaat de komende tijd de mogelijkheden voor uitbreiding van het preventief fouilleren onderzoeken. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken NaamDMDV Telefoon (hun. controle nabezorgmg) WTj gaan zorgvuldg om met persoonsgegevens. In het colofon van de Krant treft u nadere Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 gratis. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bj automatische betalfig is mjn Stuur deze bon in een envelop, V zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1