Islam-groep dreigt Fransen met aanslag BUITENLAND Israël wil afgang in Gaza voorkomen Wie is Jamal Zougam? Kerry claimt kandidatuur Oost en west te paard Media: Aznar zette ons zwaar onder druk Adzjarië blijft opstandig Grote zorgen over lage waterstand Mekong mocraten: 237 ugens' Irak hincton - De Amerikaanse jdent Bush en zijn vier iste adviseurs hebben het jek 237 maal een mislei- le verklaring voorgescho- over de bedreiging die Irak vormen voor de VS. Dat ijven de Democraten in het i van Afgevaardigden in een iort. Zij onderzochten ver- ngen van de president zelf, .president Cheney, minister defensie Rumsfeld, minis- an buitenlandse zaken Po en nationaal veiligheidsad- urRice. litie: Aanslag onvermijdelijk den - Een terreuraanslag in )t-Brittannië is onvermijde- hoe succesvol de politie is in het voorkomen van Jagen. Dat heeft de Lon- ie hoofdcommissaris van de, John Stevens, gezegd, ens zei op een persconfe- ie dat sinds 11 september terreurverdachten zijn ge- steerd, van wie de helft in tvan beschuldiging is ge- I. Burgemeester Ken Li- stone zei dat het een 'won- zou zijn als er geen aanslag onden wordt gepleegd. tordenaar Lindh il goed snik kholm - Er komt geen iv psychiatrisch onderzoek de verdachte van de moord e Zweedse minister van enlandse zaken Anna lh. De beslissing van de tbank is verrassend. Het te onderzoek wees uit dat erdachte, Mijailo Mijaloivic, l ernstige psychische stoor- iad toen hij Lindh op 10 ember neerstak in een wa- luis in de hoofdstad. Vol de rechtbank is er geen re- om aan die conclusie te elen. Doden bij tie Pakistani ia - Pakistaanse soldaten ben gisteren 24 vermoede- terroristen gedood bij een ltschalige actie in het berg- ige grensgebied met Afgha an. Bij de gevechten kwa- ook acht soldaten om en ten er vijftien gewond. De ste doden waren Pakistaan- amleden die onderdak bo- aan voortvluchtige Tali ën al-Qaeda-leden. wider krijgt miljoen dollar hincton - Een medewerker een Amerikaanse popcom- iek krijgt 20 miljoen dollar devergoeding. De 32-jarige naar de rechter gestapt lat hij vond dat zijn long- ilemen het directe gevolg mvan zijn werkzaamhe den jury stelde hem in het IVO breidt trouilles uit S5Ei - De lidstaten van de 0 zijn akkoord gegaan met uitbreiding van marinepa- illes in de Middellandse ter bestrijding van het ter- me. Een verzoek van Grie- and om een rol te spelen e beveiliging van de Olym- he Spelen wordt de komen- agen bestudeerd. rinaamse itier vermoord tMARiBo - De Surinaamse ier van justitie Errol Tilborg is gisteren in zijn huis in imaribo doodgestoken. Een van Tilborg, die op bezoek uit Nederland, raakte ge- d. Volgens Gilds is Tilborg doodgestoken in zijn slaap- ler door iemand die kort te- n zijn huis was binnenge- gen. [haan doet t met ezel ui - Een Afghaan heeft seks ld met een ezel omdat hij geen vrouw kan veroorlo- De politie liet de wanhopi- 'ldaat zonder aanklacht Een jongetje ontdekte de 'me handelingen van de met de ezel in een verlaten m de Zuid-Afghaanse stad lez. De soldaat verklaarde uj geen andere keus had at hij geen geld voor een dsschat had. Doden bij sexplosie angelsk - Het dodental de gasexplosie die gisteren deel van een flatgebouw 'oestte in de Noord-Russi- stad Archangelsk is opge- n tot 42. Reddingswerkers 'en de hele nacht doorge- t om mensen onder het uitte halen. Vermoed 't dat zij de lekkage hebben przaakt door bronzen af- iugen van de gasleidingen monteren. woensdag 17 maart 2004 Regering moet hoofddoekwet intrekken door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - De bij inlichtingendien sten tot dusver onbekende Is- lam-groep die gisteren met aan slagen in Frankrijk heeft ge dreigd, wil dat de regering-Raf- farin de zogeheten hoofddoek wet intrekt. Gisteravond zijn uit treksels van de brief gepubli ceerd. Het Franse parlement nam eerder dit jaar met bijna al gemene stemmen het regerings voorstel aan om het opzichtig dragen van religieuze symbolen in de openbare scholen te ver bieden. „Daarmee heeft u zichzelf op de lijst van vijanden van de is lam geplaatst", schrijft de groep die zich 'Dienaren van Allah, de machtige en de wijze' noemt. Experts van de inlichtingen diensten verklaarden dat de brief in 'goed Frans' is geschre ven, maar ze zou afwijken van 'traditionele' dreigbrieven van radicale islamitische groepen. Premier Raffarin zei dat 'vorm en toon' van de brief voor de Franse autoriteiten aanleiding was de dreigementen 'zeer seri eus' te nemen. De schrijvers dreigen met bloe dige aanslagen, zowel in Frank rijk als op Franse doelen in het buitenland. De brief was onder tekend met 'Commando Mos- var Barajev', de naam van de leider van de Tsjetsjeense terro risten die in oktober 2002 dui zend theaterbezoekers in Mos kou gijzelden. Movsar Barajev (de voornaam verschilt met die in de brief - red.) kwam om het leven toen het theater door eli te-eenheden van leger en poli tie werd bestormd. Daarbij kwamen 129 mensen om. Het is de tweede keer dit jaar dat Frankrijk met een aanslag wordt bedreigd. Op 24 februari zond de televisiezender Al Ara bia, een station gevestigd in Dubai, een toespraak uit van Ayman al-Zawahri die eveneens fel tekeer ging tegen de hoofd doekwet. Al-Zawahri geldt als de tweede man van de terreur organisatie al-Qaeda van Bin Laden. Op het ministerie van binnen landse zaken is gisteravond spoedoverleg begonnen met vertegenwoordigers van de be langrijkste politie- en inlichtin gendiensten. Barcelona - Is Jamal Zougam één van de da ders of mogelijk het brein achter de gruwelij ke aanslagen op 11 maart in Madrid? Samen met zijn halfbroer Mohamed Chaoui, nog een derde Marokkaan en twee Indiërs werd de 30-jarige Zougam zaterdag aangehouden door de Spaanse politie. Sindsdien wordt hij gezien als de belangrijkste verdachte achter de terroristische aanslagen. Als jongetje van tien stak hij in 1983 met zijn moeder de Straat van Gibraltar over voor een betere toekomst in het land dat momenteel rouwt om de 201 omgekomen slachtoffers. Hij is geboren op 5 oktober 1973 in de oude kasjba van Tanger, waar hij zijn eerste kinderjaren doorbracht. Vandaar kon hij de vage kustlijn van het beloofde land, vijftien kilometer verderop, zien lig gen. De eerste jaren die moeder Zougam met haar twee kinderen in Spanje doorbrachten zijn niet te achterhalen. Maar mogelijk be gonnen ze, zoals de meeste Marokkanen, te werken in de Zuid-Spaanse tuinbouwge bieden. Sinds dertien jaar woont de moeder, een Verdachte aanslagen geboren met uitzicht op beloofde land dóchter en Jamal in een flatje aan de Calle Sequillo, nr 14 in de Madrileense migran tenwijk Ascao. Buren vertellen dat daar de laatste tijd ook de halfbroer van Jamal woonde. De twee broers runden samen verschillen de zaken waarvoor ze ook regelmatig naar Marokko moesten. Ze hadden een ijzerwin kel, een levensmiddelenzaak en de laatste vier jaar een goedlopende telefoonwinkel. Volgens buurtbewoners waren de mobiele telefoons nergens zo goedkoop als in de 'Nieuwe Eeuw', zoals de broers hun zaak hadden gedoopt. Dezelfde bewoners zeg gen verbaasd te zijn dat Zougam achter de aanslagen zit, omdat hij altijd bezig was met zijn handel. „Hij stond zijn klanten steeds heel vriendelijk te woord." Maar wat vrijwel niemand wist was dat Zougam al diverse keren met de politie in aanraking was geweest wegens agressie, mishandeling en heling. Helemaal geheim was het onderzoek dat onderzoeksrechter Baltasar Garzon instel de naar zijn betrokkenheid bij de aanslagen van 11 september. Garzon ontdekte zijn naam bij leden van de Spaanse tak van al- Qaeda die onder leiding stond van Abu Dahdah. Deze al-Qaeda cel bleek heel nauw betrokken te zijn bij de voorbereidin gen op de aanslagen in New York. Zagam was ook in het bezit van telefoonnummers van al-Qaeda-leden. Abu Dahdah heeft ge bruik gemaakt van de telefooncel in de Nieuwe Eeuw. Waarom Zougam niet werd vervolgd door Garzon is niet duidelijk. Mogelijk had de rechter te weinig bewijzen of wilde hij meer te weten komen over contacten van Zou gam met derden. In ieder geval werden de gangen van de verdachte sinds die tijd na gegaan. Het was overigens niet de eerste keer dat de naam van Zougam opdook in verband met terroristische aanslagen. Hij wordt door Garzon ook gerangschikt onder het hoofd stuk 'Afghaanse Strijders', één van de twee grote groepen moslimextremisten in Ma rokko die gelieerd zijn aan al-Qaeda. Deze groep is ook verantwoordelijk voor de aan slag vorig jaar mei in Cassabanca. Zougam was tot een paar dagen voor die aanslag in Marokko. Zijn naam duikt opnieuw op tij dens de verhoren van de Cassablanca-ver dachten. Dat is voor de Spaanse politie de aanleiding om de aanslagen in Madrid en Cassablanca met elkaar te verbinden. Opiniepeiling: Bin Laden held in moslimlanden washington/anp - Een gTOOt deel van de bevolking van isla mitische landen heeft een gun stig oordeel over al-Qaeda-lei- der Osama bin Laden en is fel tegenstander van het Ameri kaanse buitenlandbeleid. Dat blijkt uit opiniepeilingen die in verscheidene moslimlanden zijn verricht door het gezagheb bende Amerikaanse onder zoekscentrum Pew. Bijna tweederde van de Pakista- nen zegt Bin Laden te steunen. In Marokko en Jordanië, gema tigde moslimlanden waarvan de regeringen goede banden hebben met Washington, zegt ongeveer de helft van de onder vraagden een positief beeld van de Saudische terroristenleider te hebben. Een meerderheid van de inwoners van bovenge noemde drie landen en Turkije denkt dat de Verenigde Staten met de invasie van Irak uit zijn op de olievoorraden in het Mid den-Oosten. Volgens Pew-di- recteur Andrew Kohut is de woede in de moslimwereld te gen de VS onveranderd groot, al is de intensiteit ervan in verge lijking met een vorig jaar mei verricht onderzoek licht ge daald. houston/anandpur sahib -Hoe groot de cultuurverschillen tussen oost en west mogen zijn, het paard blijft een enorme fascinatie uitoefenen op de mens. Op de linkerfoto vertoont een Sikh in India zijn rijkunsten op een religieus festival 'Hola Mohalla' geheten. Zijn Amerikaanse collega probeert uit alle macht op zijn paard te blijven zitten tijdens de Bareback Bronco Riding Competition in Houston, Texas. Foto: AP door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - 'Buitengewoon in omvang, kracht en duur. Acties van het soort dat de bezette ge bieden in lange tijd niet hebben gezien'. Zo omschrijven militai re bronnen een nieuwe serie le- geroperaties die Israël wil uit voeren in de Gazastrook. Het kabinet gaf gistermiddag zijn goedkeuring aan de voorstellen en gisteravond al rolden tanks en pantserwagens het vluchte lingenkamp bij Rafah binnen. Afgaande op de opdracht van defensieminister Shaul Mofaz - aanvallen, met alle mogelijke middelen - zal het dit keer niet bij verspreide infiltraties blij ven. Leiders van Harnas, Islamiti sche Jihad en de Aksa-brigade van Fatah hebben alle reden zich onvindbaar te maken. Pre mier Ariel Sharon lijkt niet van plan zich in te houden. En dat komt niet alleen door de Pales tijnse zelfmoordaanslag in Ash- dod, die eerder deze week tien Israëliërs het leven kostte. De grimmige sfeer in Israëls re gering en legerleiding heeft al: les te maken met het zoge naamde iosmakingsplan' dat Sharon een paar maanden gele den lanceerde. Wat het precies behelst, weet nog niemand, maar een complete Israëlische terugtrekking uit de Gazastrook vormt de kern. En de Israëli sche premier heeft al duidelijk gemaakt dat hij niet van plan is die terugtrekking te coördine ren met het Palestijnse Bestuur, dat voor hem definitief heeft af gedaan als onderhandelings partner. Hij wil opereren buiten het kader van een vredesrege ling, en vooral dat maakt zijn critici ongerust. Als Sharon voet bij stuk houdt, wordt het een eenzijdige terug trekking 'onder vuur', net als bijna vier jaar geleden in Liba non. De sji'ïtische verzetsbewe ging Hezbollah, die Israël jaren lang te vuur en te zwaard had bestreden, stelde destijds alles in het werk om het Israëlische vertrek - een verkiezingsbelofte van premier Ehud Barak - het aanzien te geven van een vlucht. Volgens velen vormde de haastige aftocht van het Isra ëlische leger een inspiratiebron voor de aanstichters van de Pa lestijnse Aksa-intifada die nog geen half jaar later zou uitbre ken, maar feit is dat het aan de grens met Libanon sindsdien betrekkelijk rustig is gebleven. De terugtrekking uit Libanon was vanaf het moment waarop deze werd aangekondigd, een kwestie van maanden. Gaza is een andere zaak. Premier Sha ron heeft flink wat tijd uitge trokken om zijn plan uit te wer ken, goedgekeurd te krijgen en uit te voeren. De Amerikanen stellen zich vooralsnog behoed zaam op, een meerderheid in Israëls centrum-rechtse rege ring is er tegen en de legerlei ding is ook allesbehalve geest driftig. En als hij al die hordes heeft genomen zal Sharon een niet al te brute manier moeten vinden om de bijna achtdui zend kolonisten in het gebied te repatriëren. Al met al gaat hij ervan uit dat hij tot eind 2005 nodig heeft om zijn voornemen uit te voeren en dat voorspelt volgens de legerleiding weinig goeds. Het is niet uitgesloten dat het Iosmakingsplan ergens onder weg schipbreuk lijdt. Maar nu het is gelanceerd - en nog wel door een premier die altijd heeft geroepen dat hij het leger nooit onder vuur zou terugtrek ken - heeft het al een nieuwe werkelijkheid geschapen. In de Palestijnse media wordt Sharon niet langer afgeschilderd als een bloeddorstige oorlogshit ser, maar als iemand die het hazepad kiest onder de niet af latende druk van het Palestijnse verzet. En als de wereld die in druk niet deelt, dan zullen de Palestijnse milities er alles aan doen om alsnog zo'n beeld te scheppen. Gesterkt door de aanslag in Ashdod, die werd uitgevoerd door twee zelfmoordterroristen uit Gaza, kondigde Fatah's Ak sa-brigade gisteren aan dat ze Israëls vliegvelden heeft uitge kozen als volgend aanvalsdoel. Israël twijfelt er niet aan dat de Palestijnse militanten spectacu laire 'mega-terreuracties' in de zin hebben. Het denkt hen het best in toom te kunnen houden door een agressief militair op treden. charleston/anp - De Ameri kaanse senator John Kerry heeft gisteren officieel de kandida tuur namens de Democratische Partij bij de presidentsverkie zingen in november opgeëist. Hij deed dat nadat hij de voor verkiezing in de staat Illinois op zijn naam had geschreven. CNN meldde zondag al dat Ker ry de benodigde 2162 kiesman nen had verzameld, maar toen hield Kerry nog een slag om de arm. Bij deze telling waren na melijk ook zogenaamde 'super kiesmannen' inbegrepen, door gewinterde partijleden die niet gekozen zijn in de voorverkie zingen en op elk moment hun voorkeur kunnen wijzigen. Eigenlijk was Kerry al op 2 maart zeker van de Democrati sche nominatie. Hij won op 'Super Tuesday' in negen van de tien staten waar op die dag voorverkiezingen werden ge houden, waarna ook zijn laatste rivaal, senator John Edwards, zich uit de strijd terugtrok. madrid/anp - rtr - De Spaanse krant El Periodico heeft de Spaanse regering van de ver trekkende premier Aznar ervan beschuldigd censuur te hebben toegepast en de media onder druk te hebben gezet inzake de berichtgeving over de aansla gen in Madrid. Volgens het blad heeft Aznar, voor de verkiezingen van afge lopen zondag, tot tweemaal toe gebeld om de redactie ervan te overtuigen dat de BaskiSche terroristische afscheidingsbe weging ETA achter de aansla gen zat en niet de moslimextre misten. Ook de Spaanse krant El Pais en het Spaanse persbureau EFE zeiden eerder door Aznar onder druk te zijn gezet. Ook buiten landse correspondenten in Spanje hebben formeel ge klaagd over een verzoek dat ze van de autoriteiten hebben ge kregen om er vooral op te wij zen dat de ETA achter de aan slagen zou zitten. De Neder landse correspondent Steven Adolf NRC Handelsblad) heeft als voorzitter van de vereniging van buitenlandse correspon denten in Spanje een protest brief gestuurd aan de regering. Al eerder werd bekend dat de Spaanse regering ook de Spaan se ambassadeurs beval te zeg gen dat de ETA er achter zat. „U moet elke gelegenheid aan grijpen om te bevestigen dat ETA verantwoordelijk is", zo stond vorige week in een intern memo van minister Palacio van buitenlandse zaken. Kort na de aanslagen en kort voor de verkiezingen werd al gesteld dat Aznar er politiek baat bij zou hebben dat de ETA als de hoofdschuldige zou wor den aangewezen. Aznars partij heeft altijd een keihard beleid gevoerd tegen de Baskische ter reurgroep. Tbilisi - Burgemeester Joeri Loezjkov van Moskou is naar Georgië afgereisd om te bemiddelen in het con flict tussen de Georgische regering en de autonome Georgische deelrepubliek Adzjarië. In Adzjarië heeft leider Abasjidze de noodtoestand uitgeroepen en laat de politie wapens uitdelen aan de bevolking. Op de foto betuigen zijn aanhangers steun aan zijn beleid. Foto: AP bangkok/anp - De machtige Aziatische Mekong-rivier kampt op enkele plaatsen met de laag ste waterstand in twintig jaar. In het grensgebied tussen Thai land en Laos is het al mogelijk door de rivierbedding te lopen. De landen langs de 4800 kilo meter lange rivier zijn uiterst bezorgd omdat de Mekong de levensader is voor zeker 60 mil joen mensen. De rivier ontspringt in het Tibe- taans Plateau in China en gaat vervolgens door Birma (Myan mar), Thailand, Laos, Cambod ja en Vietnam. De laatste vier werken samen in een speciale commissie die ijvert voor een duurzaam en gecoördineerd waterbeheer. De waterstanden dalen elk jaar verder, volgens veel deskundigen onder meer als het gevolg van de bouw van dammen in het Chinese stroomgebied. Maar de Chinese dammen zijn zeker niet het enige probleem. Ongeveer 20 procent van het ri vierwater komt uit China. De rest vloeit de Mekong in via de bergen van Laos en Vietnam. Omdat er in dézle landen en in Thailand steeds meer land bouwgronden worden gecre- eerd door het kappen van bos sen, neemt de behoefte toe om rivierwater af te nemen voor ir rigatie. Daarenboven komt het pro bleem dat door de sterk fluctu erende waterstanden de vis stand wordt aangetast. Het wa ter van de Mekong, of liever het toenemende gebrek daaraan, is volgens velen een potentiële bron van toekomstige interna tionale conflicten of mogelijke zelfs oorlogen tussen de landen in het stroomgebied. Behalve China hebben ook andere Me- konglanden intussen al verge- vorde plannen voor dammen in de rivier of in zijrivieren.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7