Leidsch Dagblad Katwijk •aren voor |repensioen handhaafd Opening 17 maarl Nieuwe VN-resolutie Irak op komst derlandse ingenieur bij nslag in Irak gedood Laatste blik op baken Irritatie over lastenstijging Zoeterwoude en Warmond Truckchauffeur trapt plots op de rem: kettingbotsing OPGERICHT 1 MAART 1860 d/ap - Bij een aanslag in gisteren een Nederlandse eur omgekomen, samen ift Duitse collega en twee en. De twee auto's van de [lander en de Duitser en aakse begeleiders werden vuur genomen vanuit ider voertuig. iderlander was net als de [waterbouwkundig inge- Beiden waren gewapend, ze al een keer eerder wa- langevallen, meldde de elijke politiechef. De twee m aan een project bij het Razzaza, ten zuiden irbala. Ze waren in dienst in bedrijf uit Bremen. aag/anp-gpd - Het kabi- I het werknemers toch ijk blijven maken om voor ;ste te stoppen met wer- de levensloopregeling n ze sparen voor een ver- 1 pensioen, zodat ze ruim aar eerder kunnen ophou- it werken, zo blijkt uit een in staatssecretaris Rutte zaken) aan werkgevers knemers. regeerakkoord had het rt et aangekondigd dat ie- ii tot aan zijn 65ste zou jn doorwerken met het de komende vergrijzing, jbouwen van een prepen- zou ontmoedigd worden de fiscale aftrek van de es te schrappen. In plaats in zou er een levensloop- ïg komen, waarmee voor soorten verlof zou kun- 'lorden gespaard. Maar die leen gebruikt mogen wor- êen deeltijdpensioen, druk van de sociale part- leeft het kabinet zijn voor- verzacht. Het wil toe dat met de levensloopre- voor een voltijds prepen- wordt gespaard. Volgens 'ensloopregeling kan jaar- 2 procent van het inko- ivorden gespaard, met een ïum van 2,1 levensjaar, etekent dus dat werkne- kort voor ze 63 worden ervroegd pensioen kun- COMMENTAAR reft er de schijn van dat - - eda de Spaanse verkiezin- eeft gewonnen. Na de usuitslag van zondag nieuwe socialistische er Zapatero aangekon- Spanje zijn troepen- uit Irak gaat terugtrek- 'aarmee wekt hij de in een knieval te maken le terroristen, die de re- -Aznar met bomaansla- wilde straffen steun aan nerikaanse in- in Irak. De ijkheid is an- linkt cynisch, zonder de bomaanslagen ft de Spaanse socialisten rldezingen verloren van nservatieven van Aznar. twicht Zapatero niet voor T» nu hij de Spaanse troe- laar huis wil halen. Wel een eerder gedane ver sbelofte in. Na de ver- kelijke terreurdaden in l\ W kon de nieuwe premier binders dan zich aan zijn houden. De kans dat an- anden het Spaanse voor- volgen, lijkt niet groot en u ook niet goed zijn. len ook tegen de Ameri- inval in Irak aankijkt, Universiteit en LUMC: de twee grootste werkgevers van Leiden Daryli-Ann met mooie muziek naar het LVC Voorhouter Louk Verhees naar EK Bridge Kans op regen De aanslag vond plaats aan de rand van de stad Mussayab, zo'n zeventig kilometer ten zui den van Bagdad. De Iraakse do den waren een chauffeur en een politieagent. Twee politie agenten raakten gewond. De ingenieur is het eerste Neder landse slachtoffer van geweld in Irak. In Mosul kwam gisteren een Iraakse vrouw om het leven die als tolk werkte voor het Ameri kaanse leger. Ook zij werd van uit een voorbijrijdende auto be schoten. Bij een vergelijkbare aanslag kwamen maandag, ook in Mosul, vier Amerikaanse zendelingen om het leven. binet verzacht maatregelen Het kabinet heeft ook nog tot een andere versoepeling beslo ten. Het ziet af van zijn voorne men om de pensioenopbouw met fiscale steun te beperken tot maximaal 70 procent van het laatstverdiende loon, het normale pensioenniveau. Wie dat wil mag toch meer blijven sparen. Deze maatregel komt mensen tegemoet die jong zijn begonnen met werken. Zij zijn in staat extra pensioen op te bouwen. Dat extraatje mogen ze gebruiken om eerder met werken te stoppen. Het kabinet ziet ook af van zijn plan om werkgevers die van de VUT gebruik maken in één keer belasting te laten betalen over hun hele VUT-periode. Dit was al eerder toegezegd. De FNV wil dat het kabinet met belastingvoordeel collectieve afspraken over vroegpensioen in CAO's aantrekkelijk maakt. Ook het CNV vindt dat het kabi net niet ver genoeg gaat met het verzachten van de ingrepen in het vroegpensioen. Werkge verskoepel MKB-Nederland heeft liever een geringere ver lofmogelijkheid in de levens loopregeling en ruimere moge lijkheden voor het vroegpensi oen. Werkgeversorganisatie VNO- NCW spreekt van 'een interes sante opening'. „Dit moet ons helpen om overeenstemming te bereiken", aldus de woordvoer der van VNO-NCW. diemen - Lang was hij een baken in het landschap voor watersporters op het U(meer) en het autoverkeer op de Ai. Maar het einde van de schoorsteen van de voormalige Una-centrale bij Diemen nadert met rasse schreden. Twee jaar geleden werd gestart met de sloop van de eigenlijke centrale. Op i juni moet ook de 145 meter hoge pijp weg zijn, die in de volksmond 'de Stuyvesant' werd genoemd. De rookgaskanalen zijn al uit de toren verwijderd. De huidige eigenaar, energiemaatschappij Nuon, gunde de media gisteren een kijkje in de schoorsteen, om een indruk te krijgen van de aanpak van de sloop. Daarvoor is een speciaal methode voor bedacht. Opblazen zou te gevaarlijk zijn. Door de harde wind hadden de slopers gisteren een dag vrijaf. Projectleider John Patist kon dan ook veilig poseren in de schoorsteenpijp. Foto: Ton Kastermans Justitie in VS kijkt naar reserves Shell Washington - Na de beurstoe zichthouder SEC is nu ook de Amerikaanse justitie een onder zoek begonnen bij energiecon- cem Shell. Het richt zich op de vraag of het bedrijf de Ameri kaanse wet heeft overtreden door te zwijgen over kleinere olie- en gasreserves. The New York Times maakte vandaag melding van het onderzoek. Op 9 januari verlaagde Shell zijn bewezen olie- en gasreserves met 20 procent. Dat leidde tot een forse koersval van het aan deel. Twee doden door Israëlische raket gaza-stad - Een Israëlische he likopter heeft vandaag een raket afgevuurd op het Palestijnse vluchtelingenkamp Rafah in het zuiden van de Gazastrook. De raket kwam tussen een groep mensen op straat terecht en volgens omstanders zijn er twee doden en vijf gewonden geval len. Een arts in het ziekenhuis zei slechts één dode te kunnen bevestigen - een jongen wiens lichaam in stukken werd bin nengebracht. Inval kartelpolitie bij berger Smit Rotterdam - Bij bergingsbedrijf Smit Internationale hebben gis teren de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) en de Eu ropese Commissie een inval ge daan. De NMa is een onderzoek begonnen naar de wijze van aanbesteding van wrakoprui mingen en bergingen vanaf 1999 tot nu toe. De Europese Commissie wil meer weten over de havensleepdiensten van het Rotterdamse bedrijf. (advertenties) llAAGhuishOF door Judy Nihof den haag - De Consumenten bond en de Vereniging Eigen Huis zijn boos over de forse lastenstijgingen in onder meer Zoeterwoude en Warmond. De twee dorpen staan in de top vijf van gemeenten waar de woonlasten in 2004 het sterkst stijgen. Zoeterwoude staat, na Blaricum, op een tweede plaats met een stijging van 42,1 procent. Warmond neemt de vijfde plaats in met 26,5 procent. Dergelijke stijgingen gaan vol gens de belangenorganisaties alle perken te buiten. Beide willen dat er een maximum wordt gesteld aan de jaarlijkse verhoging. „De rijksoverheid zou dat maximum moeten vaststellen", zegt Hans Andre de la Porte van de Vereniging Eigen Huis. „Als een gemeente daarvan meer wil afwijken, moet zij daarvoor toestem ming vragen." De gemeente Zoeterwoude vindt dat de be langenorganisaties een ver keerde voorstelling van zaken geven. „Dit is toch een soort stemmingmakerij. De lasten stijgen inderdaad fors, maar dat wil niet zeggen dat wij de duurste gemeente van Neder land zijn", zegt een woord voerder van de gemeente. „Ja renlang waren we de goed koopste van Nederland. In Zuid-Holland zijn we nu nog steeds een van de goedkopere gemeenten. Van de 86 ge meenten staan wij op plaats 45." Volgens De la Porte van de Vereniging Eigen Huis snijdt dat argument geen hout. „Als een winkelier zegt: ik verhoog mijn prijs met veertig procent, maar je krijgt er hetzelfde voor, dan loop je als consu ment weg. Dan ga je naar een andere winkel. Maar dat kan niet als het om woonlasten gaat. Daar kun je als inwoner niets tegen doen." In Zoeterwoude bleef protest tegen de voorgenomen lastenstijging eind vorig jaar uit, reageert de woordvoerder van de gemeente. „Op het ge meentehuis hebben we er geen reactie op gehad." Inwoners van Zoeterwoude betalen dit jaar gemiddeld 250 euro meer aan woonlasten door een stijging van de ozb met 23 procent en een drasti sche verhoging van de reini- gings- en rioolrechten. Daardoor gaat een gemiddeld gezin 250 euro meer betalen. „De grootste hap zit hem in de rioolrechten", aldus de woord voerder. „Dat heeft ermee te maken dat wij veel buitengebied hebben. Dat maakte de aanleg van rio lering erg duur. Je ziet het bij alle landelijke gemeenten: die vragen veel voor riolering." L* stelling- en Interieursys Leiden. Herenstraat 39. T 5121141 Di. t'm za. het is een feit dat Irak buiten landse hulp nodig heeft om in tern orde op zaken te stellen. Het zou onverantwoord zijn om het land juist nu in de steek te laten. Uit een onderzoek van onder meer de Britse omroep organisatie BBC blijkt dat een meerderheid van de Irakezen (57 procent) vindt dat het leven verbeterd is. Bijna een jaar na de invasie zijn ze optimisti scher dan tijdens het tijdperk van Saddam Hussein. Wel is het zaak dat de Amerikanen haast maken met het over dragen van de macht en dat de handhaving van de vrede onder de vlag van de Ver enigde Naties (VN) komt Het lijkt er op dat premier Balke nende die boodschap gisteren aan president Bush heeft over gebracht. Als de Amerikaanse president hiermee instemt, wordt het een stuk gemakkelij ker om in juni opnieuw Neder landse troepen naar Irak te stu ren. Want met een duidelijk VN-mandaat steunt, behalve de regeringscoalitie, ook de PvdA een verlenging van de Neder landse aanwezigheid in Irak. Hugo Schneider Voor de gestrande vrachtwagenchauffeurs restte niets anders dan wachten op de hulpverlening. Foto: Hielco Kuipers roelofarendsveen - Een vrachtwagenchauffeur die dacht dat zijn truck te hoog was voor het Ringvaartaqua duct bij Roelofarendsveen, veroorzaakte gistermiddag een kettingbotsing. Toen het aqua duct in zicht kwam, trapte hij plotseling op zijn rem. Nadat hij had geconstateerd dat zijn wagen toch onder het aqua duct door kon, trok hij weer op. Achter hem ontstond een ra vage. Drie vrachtwagens en een personenauto reden op el kaar in, waardoor het verkeer op de A4 richting Amsterdam volledig vast kwam te zitten. Volgens een getuige reed een vrachtwagenchauffeur die het allemaal zag gebeuren, achter de veroorzaker van het onge luk aan om het kenteken te noteren en door te geven aan de politie. Geen van de betrokkenen is gewond geraakt, maar de cha os op de A4 was compleet. Het verkeer heeft uren stilgestaan. Melkweg 149 Kom voor openingsknallers snel naar ons nieuwe filiaal...! Balkenende proeft positieve houding bij president Bush washington/gpd-anp - De Ver enigde Staten en Groot-Brittan- nië zijn in principe bereid een nieuwe resolutie in te dienen bij de VN-Veiligheidsraad over de rol van de volkerenorganisa tie in Irak na de machtsover dracht van 30 juni. Dit bleek gisteren uit de woor den van de Britse minister Hoon van buitenlandse zaken en een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in Was hington. Premier Balkenende onder- streepte gisteren tijdens zijn bezoek aan de Amerikaanse president Bush het belang van betrokkenheid van de Verenig de Naties bij de wederopbouw van Irak. Balkenende zei 'een positieve houding bij de presi dent te hebben geproefd'. Een nieuwe Irak-resolutie is bedoeld om de Spaanse troe pen toch in Irak te kunnen houden en andere landen, zo als Nederland, ervan te weer houden om ook eventueel mili tairen terug te halen. President Bush is volgens politiek com mentatoren bevreesd dat meer (Europese) landen het Spaanse voorbeeld gaan volgen. Bush heeft tegenover Balke nende begrip getoond voor de Nederlandse afweging over een verlenging van de militaire in zet in Irak. Dit zei hij gisteren in de Oval Office van het Witte Huis na afloop van een gesprek met Balkenende die hij 'mijn vriend' noemde. Bush richtte zich tot het Nederlandse volk in een reactie op de opiniepei ling waaruit blijkt dat de meer derheid van de Nederlanders voor terugtrekking is. „Ik zou willen dat u zich eens in de si tuatie van het Iraakse volk ver plaatste. Het wil niet dat wij ons terugtrekken want het wil vrij zijn", aldus Bush. Na het bezoek reisde Balkenen de door naar New York waar hij VN-secretaris-generaal Kofi Annan sprak. De premier bena drukte nogmaals dat Neder land het belangrijk vindt dat de VN een nieuwe resolutie aan nemen over de aanwezigheid van internationale troepen in Irak. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam MD V g| y Postcode Telefoon Wq gaan zcxgvuldg o Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 56,20 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bi] automatische betaling Is mjn 712141 4001 bank-gtronummer. mTT Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1