Afschot dreigt voor Afrikaanse olifant EXTRA ingJÜ)bank ING Bank introduceert het hypotheekonderhoud. DINSDAG l6 MAART 2004 Eelco van der Linden iten zijn de lievelingen van sterse wereld. Een dier dat ioud kan worden als een en dat beschikt over een en sociale kwaliteiten fan wij alleen maar kunnen Het is daarnaast ook ens vredelievend - want ve- maar moest decennia van de ondergang wor- ered. Dat lukte zo goed, dat idaag de dag te veel zijn in De vraag dringt zich daar toe het aantal is in te len. „Afschieten moet, vrees het gevecht met ropese publieke opinie." is gaan liggen en de alle schakeringen rood j staat hij er plots. Vanaf euveltje, op een paar rae- itand, staart de circa 20 ude stier ons aan. De van zijn enorme, wijduit- de flaporen wordt uitver- door de kruin van een gi- iche boom achter hem. een immens groen aura. ier lijkt te willen zeggen: oet mij wat! niet moeilijk om pathe- e worden, nadat je de he- hebt gepraat over het iem van te snel groeiende tenpopulaties. In het be de, duizend vierkante kilo- metende wildpark Umfo- luhluwe, bestaat hiervoor ;niet dat ik het leuk vindt een om te leggen", zegt conservator Craig Reide, het al eens heeft moeten bewijst de enorme witte el voor zijn houten kan- in het midden van het „Het ging om een agres- ar", zegt Reide ver- ;end. „In dit park is nog een olifant afgeschoten ege overbevolking." lozi-Hluhluwe handelde nee in lijn met alle andere 1 in Zuid-Afrika. Sinds het magische jaar waarin Afrika definitief afscheid Fan apartheid, zijn er geen ten meer gedood omwille overbevolking. Het paste beeld van het nieuwe Afrika, dat brak met een ir verleden, en zich einde lijk wel eens wilde presenteren als een eerste klas vakantiebe stemming zonder smetten. Maar er is een prijs, want oli fantenpopulaties in een be schermd gebied groeien snel. Dat gebeurt met 5 tot 10 pro cent per jaar. De beesten ver storen vervolgens het ecolo gisch evenwicht. Alle parken in Zuid-Afrika hebben of krijgen met dat probleem te maken. Het beroemde Krügerpark voorop, dat in 1994 7000 olifan ten telde en er nu 12.000 heeft. „We kunnen geen kant meer op, zelfs gratis weggeven is geen optie meer", zegt Ian Whyte, wetenschappelijk direc teur van het park. Krüger diende tot nu als hofle verancier van olifanten, ook voor Umfolozi-Hluhluwe, dat tot 1984 niet één olifant had. Conservator Reide: „Toen het park werd opgericht, waren alle olifanten uitgemoord door stro pers. We konden pas beginnen ze uit te zetten, toen we de juis te omheining hadden en er el ders te veel waren." Dat uitzetten ging niet zonder problemen. „Wij kregen de we zen van de in Krüger omge brachte volwassen olifanten. De stieren werden zonder soci ale controle extreem agressief en vielen witte neushoorns aan, uitgerekend het soort dat we dankzij een succesvol fokpro- gramma in dit park voor Afrika hadden weten te behouden." De oplossing was de introduc tie van 'mentoren', ofwel vol wassen stieren, die dankzij nieuwe technologie over grote re afstand konden worden ver voerd. Weer vanuit Krüger. Umfolozi-Hluhluwe werd een testgebied voor de ontwikkeling van nieuwe olifantenpopula ties, en met succes. Reid: „We hebben nu 350 dieren. Doordat de eerste olifanten trauma's hadden door de dood van hun ouders en de overplaatsing naar een nieuw leefgebied, hiel den ze zich verborgen en was het moeilijk om ze te bestude ren. Nu gaat dat een stuk be ter." Het onderzoek wordt gedaan door professor Rob Slotow van de Universiteit van Natal in Durban. Hij is een autoriteit op het gebied van olifantenbeheer en is bezig 'managementplan nen' op te stellen voor in totaal 15 parken en 60 kleinere reser In het wildpark Umfolozi-Hluhluwe in Zuid-Afrika is nog nooit een olifant afgeschoten. Foto: GPD/Eelco van der Linden vaten in Zuid-Afrika. Slotow wil niet zeggen of Umfolozi met overbevolking te kampen heeft. Met een gemiddelde van 2,8 vierkante kilometer per olifant lijkt de situatie nog goed, maar veel hangt volgens Slotow af van de gevolgen voor vegetatie en andere dieren. „In elk park MKKf Om trauma's te voorkomen, zou een hele familie moeten worden gedood. Foto: Reuters is de situatie anders, en dus zeggen gemiddelden mij niets." Slotow stelt dat het onderzoek naar olifantenpopulaties in om heind gebied nog in de kinder schoenen staat en pleit voor voorzichtigheid. .Afschieten is een uiterste middel en moet hoogstens worden gecombi neerd met anticonceptie en het verhuizen van dieren." Hij is absoluut niet gecharmeerd van zijn collega's in het Krügerpark. „Zij zeggen, we hebben 5000 olifanten te veel en afschieten is de enige optie'. Een echt plan heb ik daar nog niet gezien." In het noordelijker gelegen Krü gerpark, dat twintig keer zo groot is als Umfolozi-Hluhluwe maar 35 keer zoveel olifanten telt, wordt de kritiek bedaard geïncasseerd. „Als iemand mij een echt alternatief kan geven, zullen we dat meteen omar men. Kom er wel meteen mee, want als we niet snel ingrijpen zal onze huidige bevolking bin nen tien jaar zijn verdubbeld", zegt Ian Whyte. Hij bestrijdt dat het park geen plan heeft. „We hebben Krüger verdeeld in zes zones. Voor iedere zone is vast gesteld welke bevolkingsdicht heid de gezondste is. Dat plan kan alleen werken nadat het huidige aantal is terugge bracht." Volgens Whyte kan dat alleen via afschieten. Het verhuizen van dieren is volgens Whyte een variant van dweilen met de kraan open. „We hebben het vaak gedaan en er veel ervaring mee opgebouwd. Met Mozam bique is afgesproken een zoge naamd transfrontierpark te vor men, maar dat is geen oplos sing. Het overbrengen van 1100 dieren naar Mozambique zou driejaar duren en 1,8 miljoen euro kosten. Bij de huidige groei zouden wij zelf er jaarlijks nog steeds 1000 olifanten bij krijgen." Bovendien blijken olifanten conservatief en honkvast. Why te: „Alle leden van de eerste groep die we naar Mozambique hebben gebracht, zijn inmid dels weer terug. Óm dit te voor komen moet je goed omheinen, wat erg duur is." Anticonceptie vindt Whyte voor grote groepen geen optie. „De techniek is veelbelovend, maar je moet een wijfje vier maal per jaar injecte ren. Om een kudde echt te sta biliseren moet 75 procent van de wij^es voor tien jaar aan de pil, wat neerkomt op bijna veer tig procent van al onze olifan ten. Al die dieren terugvinden en op het juiste moment injec teren, is duur en een logistieke nachtmerrie." Blijft over afschieten of vergifti gen. Whyte is voorstander van het in een keer doden van een hele familie om trauma's bij fa milieleden te voorkomen. Craig Reid van Umfolozi-Hluhluwe wil zijn overschot liever indivi dueel en gefaseerd aanpakken, eventueel met het gif Scoline. „Het dier stikt. Het is geen aan gename manier van dood gaan, maar het voorkomt trauma's die geweerschoten kunnen op leveren." In tegenstelling tot Whyte zou Reid overwegen om in een apart deel van het park particu liere jagers tegen betaling een dier af te laten schieten. Van daag 'doet' een stier met mooie slagtanden 13.000 euro. „Beheer kost handen vol geld, en op deze manier maak je van de nood een deugd", aldus Reid. Afschieten is dus geen ta boe meer, maar het gebeurt nog niet. Reid: „We zullen eerst in de slag moeten met de pu blieke opinie, vooral die in Eu ropa, waar invloedrijke milieu lobby's zitten, maar waar ook de meeste van onze toeristen vandaan komen." Whyte be pleit openheid en vertrouwt er op dat het publiek volwassen genoeg is. Als directeur van een nationaal park is hij afhankelijk van wat de minister zegt. „Over vier weken zijn hier verkiezin gen. Daarna hoop ik het groene licht te krijgen." (advertentie) (advertentie) Een goede hypotheek gaat mee met de tijd. Dat klinkt logisch. En bij de ING Bank is dat ook zo. Want t het gratis Hypotheekonderhoud heeft u altijd een hypotheek die helemaal up to date is met de laatste ontwikkelingen. Waardoor u veel geld kunt besparen. Profiteren van overwaarde. Fiscale wijzigingen kunnen direct van invloed zijn op uw hypotheek. Tijdens het Hypotheekonderhoud laten zien hoe u ook in de huidige wetgeving nog profiteert uw overwaarde. Lagere maandlasten. Met de huidige lage rente hoort u veel over het oversluiten van uw hypotheek. Maar wat levert dat nou écht op en wat kost het? Tijdens het Hypotheek- onderdeel van INGAi) onderhoud wordt dat meteen duidelijk. U ziet snel en zonder omwegen hoeveel uw maandlasten naar beneden kunnen. Eerlijk en oprecht. Eventuele boeterentes en andere kosten worden niet verzwegen. Geen zorgen over hypotheeklasten. De huidige economische situatie kan aanleiding geven tot onzekerheid. Of u bijvoorbeeld de maandlasten nog wel kunt betalen als u werkloos of arbeidsongeschikt wordt. Tijdens het Hypotheekonderhoud kijken we ook hier naar. Want met een eenvoudige aanpassing op uw hypotheek bevrijdt u zich van deze zorgen. Veilig inspelen op beursveranderingen. Kunt u met uw hypotheek adequaat reageren op schommelingen in de economie? Met een ING Bank hypotheek kan dit wel: u kiest tussen sparen en beleggen of een combinatie daarvan. En omdat uw inleg gegarandeerd is, speelt u veilig in op veranderingen op de beurs. Een hypotheek veroudert sneller dan u denkt. Ga daarom naar de ING Bank voor het Hypotheekonderhoud. Dan weet u zeker dat u een hypotheek heeft die helemaal past bij deze tijd. En blijft passen. Kop koffie met appelnotentaart Van 3.75 voor Bel 0800 - 7012 voor Mn afipraak met de ING Bank of ga naar uw «uiienperaoon. iten kunnen net zo oud worden als een mens. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7