Leidsch Dagblad anje kent aders van anslagen Balkenende blijft voor inzet in Irak Leidse universiteit beste op wetenschappelijk gebied ukenhof vervangt dere werknemers Genieten van natuurgeweld Huisdier van het jaar overlijdt hij verkiezing dinsdag l6 maart 2oo4 OPGERICHT 1 MAART 1860 Descartes en Spinoza terug in Leiden Nederlandse heerschappij bij schaatsen kalft af Aangenaam lenteweer tie identificeert zes Marokkanen te correspondent den Boom DNA/gpd - De Spaanse leeft zes Marokkanen ge teerd als de mogelijke van de aanslagen donder- tadrid, waarbij 200 do en. Een van hen is de igeJamal Zougam uit die reeds vastzit. Twee hebben Zoumal kort aanslagen gezien bij een reinen. Ook twee andere nen zijn met behulp van >or getuigen geïdentifi- ilagen in Madrid lijken c van dezelfde radicale che groepering als die d in Casablanca 0) op 16 mei 2003 op ;weten heeft. Daarbij 45 mensen gedood ertien zelfmoordcom- Een van de doelen Spaanse ontmoetings- Casa de Espana. de komt tot deze con- vanwege de vriend- anden tussen Jamal een van de drie gear- Marokkanen en de rs in Casablanca. De inwoner van Tanger oude bekende van on- srechter Baltasar Gar- kwam voor op de lijst van verdachten die de Spaanse cel vormden voor de aanslag van 11 september in New York. Deze groepering werd geleid door Abu Dahdah die ervan wordt beschuldigd medeplich tig te zijn aan de aanslagen in New York. Zougam wordt beschouwd als een belangrijk lid van de vleu gel van radicale Marokkanen die deel uitmaken van al-Qae- da. Zougam werd niet vervolgd maar zijn huis werd wel in de gaten gehouden. Op video-op names komen verschillende verdachte moslimextremisten voor. Een van hen, Abdelaziz Benyaich werd juni vorig jaar gearresteerd in Algeciras op verdenking van medeplichtig heid aan de aanslag in Casa blanca. Deze en andere figuren die Zougam bezochten hebben vol gens de antiterreur-brigade nauwe banden met de Europe se tak van al-Qaeda. Daarnaast is de politie op zoek naar vier andere personen die met de aanslagen in de treinen hebben te maken. Het onder zoek naar mogelijke betrokken heid van de Baskische afschei dingsbeweging ETA lijkt te zijn stopgezet. Pagina Buitenland: Meer over Spanje 'wintig oudere seizoens- rs van Keukenhof keren oen niet terug in hun De directie heeft hen fervangen door jongere erkers, die beter hun ta lken en op meer dagen ar zijn. Onder de mede- I die niet hoeven terug te veelal 'vutters' - bevin- h caissières, informatri- kwachters en toegangs- iirrs die al jarenlang e Lissese bloementen- Uing werken. 'ervanging is volgens oerster A. Gerards met omgeven en zo netjes mogelijk afgehandeld. „Maar in sommige gevallen heeft dat tot emoties geleid. Die mensen zien het als een einde aan een lange periode van werken voor iets wat ze dierbaar is. Het is ze niet in de koude kleren gaan zitten. Daarom heb ik ook zelf gesprekken met hen gevoerd." De service in Keukenhof blijft voor de bezoekers op hetzelfde niveau, zegt Gerards. Keukenhof opent vanaf volgen de week donderdag tot 20 mei haar poorten voor het publiek. Woensdag 24 maart verzorgt prinses Margriet de officiële opening. COMMENTAAR JAN PRONK nister Jan Pronk dreigt eden als voorzitter van ingenorganisatie Neder- '0N). Dat dreigement vooral uitvoeren. Zijn en kwalificatie van het uitzettingsbeleid voor 'cedeerde asielzoekers ortatie', gaat alle perken 1. lelijk heef niemand het it uitzetten lel eemdelingen t soms al ja- mllblijven ter- asielver- door Wilfred Simons leiden - De Leidse universiteit is de nummer één van Nederland op het ge bied van wetenschappelijk onderzoek. Dat blijkt uit vergelijkend onderzoek van het ministerie van onderwijs naar alle twaalf universiteiten. 'Bovengemiddeld' scoort 75 procent van de Leidse weten schappelijke disciplines. Op onderwijs gebied doet de universiteit het veel min der goed. Leiden staat hier op een acht ste plaats, nét boven het gemiddelde van de Nederlandse universiteiten. Bestuursvoorzitter Kist en rector magni ficus Breimer toonden zich 'niet verrast' door de relatief slechte score van de Leidse universiteit op onderwijsgebied. Wel gaan zij in het onderwijs investeren. Breimer wil vooral de didactische vaar digheden verbeteren van docenten, be tere studiefaciliteiten bieden en kleinere werkgroepen samenstellen. „Inhoude lijk is het onderwijs goed." Toch waar schuwde hij dat Leiden op onderwijsge bied nooit landelijk als eerste op de ranglijst zal eindigen. „Die pretentie hebben wij niet. Wij zullen onderzoek altijd vooropstellen." Twee weken gele den botsten het college en de Universi teitsraad nog fel over de kwaliteit van het onderwijs in Leiden. Het college wenst de eisen aan eerstejaars studen ten te verscherpen, maar de raad wil daarmee pas instemmen als er beter on derwijs wordt gegeven, vooral bij de op leidingen psychologie en rechten. Het college en de raad hebben nu afgespro ken dat de opleidingen komend studie jaar aan hun onderwijs werken en dat de scherpere eisen vanaf 2005 gelden. Minister Van der Hoeven van onderwijs presenteerde de onderzoeksgegevens gisteren tijdens een bezoek aan de Uni versiteit Leiden. Samen met staatssecre taris Nijs maakt zij een ronde langs alle Nederlandse universiteiten. Het kabinet Balkenende vindt dat uni versiteiten zich meer van elkaar moeten onderscheiden. Van der Hoeven kwam gisteren naar Leiden om iets op te ste ken over de Leidse plannen op dit ge bied. Pagina Ri: Universiteit gaat Irak helpen calafate - Zeker 10.000 mensen waren getuige van een doorbraak van de gletsjer Peri- het spektakel af te wachten. Al snel waren alle hotels in de omgeving volgeboekt. In to Moreno in Patagonië in het zuiden van Argentinië. Een enorme ijsmassa stortte met de vorige eeuw konden mensen ongeveer om de vier jaar van het natuurgeweld genie- oorverdovend kabaal in het Lago Argentino en stuwde het water van dat meer enorm ten. Deze keer liet een breuk ruim zestien jaar op zich wachten. De Perito Moreno is op. Vanaf vrijdag probeerden duizenden toeristen nog een goed plekje te vinden om een van de weinige gletsjers die nog aangroeien. Foto: Ap/Guillermo Gallardo-Telam Ralph Inbar. Foto: ANP Ralph Inbar overleden Hilversum - Televisiepresenta tor en regisseur Ralph Inbar is gisteren op 65-jarige leeftijd overleden. De Noordwijker maakte onder meer het pro gramma Bananasplit van de TROS. Inbar was al enige tijd ziek. Hij wordt deze week in zeer besloten kring begraven. Ralph Inbar werd op 24 decem ber 1938 geboren. Hij werkte sinds 1972 voor de TROS, die het plotselinge overlijden een 'groot verlies' noemt. De TROS heeft voor donderdag de pro grammering aangepast om uit gebreid stil te staan bij het overlijden van de programma maker. Pagina Media ING-topman int 60 procent meer Amsterdam - De beloning van ING-topman Ewald Kist is het afgelopen jaar met bijna 60 procent gestegen. Ook het sala ris van de andere bestuurders ging fors omhoog. ING wil zo een inhaalslag maken. In de toekomst zal de beloning van de raad van bestuur en de 200 belangrijkste managers voor tweederde afhankelijk worden van de prestaties. Volgens ING liggen de salarissen bij de bank verzekeraar 40 procent lager dan in het buitenland. De vak bonden reageerden gisteren 'geschokt en verontwaardigd' en vinden het in strijd met het najaarsakkoord. Ze voorspellen een druk op de loononderhan delingen. Pagina Economie tegenstander van een pardonre geling. Pronk nam het beladen woord 'deportatie' in de mond. Toen daarover ophef ontstond, verdedigde hij zich met de op merking dat het een normale vertaling van een Engelse uit drukking is. Dat klopt. Maar in West-Europa is de associatie met de nazi-tijd onvermijdelijk. Zoals 'home land' in Amerika een normaal woord is maar in het Afrikaans en Nederlands via 'thuisland' doet den ken aan het apart heidsregime, zo riekt het woord deportatie naar jodenvervolging en vernie tigingskampen. Verdonk wil te recht niet meer met Pronk pra ten zolang hij niet op zijn onfat soenlijke woordkeus terugkomt. De PvdA'er wil dat het parle ment de minister dwingt hem weer te ontvangen. Hij vindt dat hij daar na zeventien jaar minis terschap recht op heeft. Het ge kwetste ego dat uit dat argu ment spreekt, typeert Pronk. De vluchtelingen en hun belangen behartigers hebben niets aan ie mand die lijdt aan zo'n vergaan de mate van ijdelheid. Peter de Vries den haag/gpd - Ondanks de aanslagen in Madrid, houdt premier Balkenende de moge lijkheid open ook na 15 juni Nederlandse soldaten in Irak te houden. „Nederland mag nooit wijken voor terreur en geweld", zei Balkenende in New York, waar hij vandaag een gesprek had met president Bush. Balkenende reageerde daarmee op een opiniepeiling waaruit blijkt dat 56 procent van de Ne derlandse bevolking wil dat Ne derland zich deze zomer terug trekt uit Irak. Uit de peiling, ge houden door bureau Intomart, blijkt ook dat iets meer dan eenderde van de Nederlanders wil dat de soldaten blijven. De premier zei dat de landen die troepen in Irak hebben gele gerd, dat land niet alleen mo gen laten. Hij hekelde daarmee indirect de nieuwe Spaanse premier Zapatero, die gisteren zei dat hij van plan is om de 1300 Spaanse militairen na 30 juni terug te halen uit Irak. PvdA-fractieleider Bos herhaal de gisteren dat wat de PvdA be treft de Nederlandse troepen eind juni uit Irak terugkomen als het mandaat afloopt. „De enige aanleiding voor ons om ons standpunt te overwegen is als de Verenigde Staten de ope ratie in Irak volledig onder mandaat brengen van de Ver enigde Naties." WD en D66 reageerden onge kend fel op Bos' woorden. De PvdA zwicht voor terrorisme, zo vinden de kamerleden Wilders (WD) en Bakker (D66). „De PvdA geeft de terroristen wat ze -willen: de handen af van Irak", zegt Wilders. Bakker beschul digt Bos van 'socialistisch po pulisme'. „Hij wil zich blijkbaar inlikken bij de nieuwe socialis tische premier van Spanje." Bos vindt dat onzin. „Ik roep het al weken. Er is niets nieuws onder de zon. De reactie van WD en D66 is dus hypocriet." Nederland heeft in principe tot 15 juni troepen in Irak maar het kabinet lijkt dat mandaat te wil len verlengen. De Tweede Ka mer is in toenemende mate sceptisch over de Nederlandse betrokkenheid in Irak. Vorige week nog droeg de Kamer het kabinet op om president Bush geen nieuwe troepen of andere militaire steun toe te zeggen. WD-fractievoorzitter Van Aartsen kritiseerde gisteren op een bijeenkomst van zijn partij in Sneek de aanpak van het ter rorisme door minister Donner van justitie. „Hij is 'laks en na- ief in de aanpak van funda mentalistische moslims", aldus Van Aartsen. De liberaal riep de CDA-bewindsman op niet te lief te rijn en hard in te grijpen. „Waar blijven uw daden? Die zijn uitgebleven." (advertentie) ^-*1 ||V]|/^\I Ir" ledereen ontvangtt/m 21 maart L.LIIN Ut 10% KORTING op het gehele Clinique assortiment en met uw Card 15% KORTING Willeke de Haas uit Tilburg. Foto: ANP amsterdam/anp - Het ratje Kreukel is gisteren postuum uitgeroepen tot Huisdier van het jaar 2003. Het beestje werd tijdens de opname van de ver kiezing op de Huishoudbeurs in de Amsterdam RAI onwel en overleed ter plaatse. „Het was vreselijk, heel emo tioneel", zei secretaris H. Crielaard van de stichting Met dieren meer mens, die de ver kiezing voor de vijfde keer had georganiseerd. Toen Kreukel de geest had gegeven, besloten de vakjury en de baasjes van de andere acht genomineer den het overleden ratje pos tuum te eren. Kreukel had vol gens baasje Willeke de Haas een eigen wil en kreeg alle la chers op zijn hand, zo staat in een beschrijving van het ratje óp de website van de stichting. „Het is diep treurig voor het meisje", zei Crielaard. Ze hoopt dat de postume onder scheiding 'enige troost' biedt. Wq gaan zonjviddkj om met persoonsgegevens In het colofon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 712141 400114 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is min bank-gnxwrnmer ITM MIN Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127,1800 VB Alkmaar www.leidschdagblad.nl Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1