Personeel Heineken boos over afstoting REGIO rare straf lor mislukte Doterroof Ex-wethouder Roest teleurgesteld dat fracties hem niets hebben gevraagd Scootmobielstalling voor Leiderdorpse ouderen Clemens Wisse: cEen scheutje liefde en wat kwaad Kritiek op plan voor gehandicaptenflats telkraak bij itowinkel orschoten - Bij een fotowin- |aan de Schoolstraat in Voor- oten is vannacht een snel- ak gepleegd. De daders sloe- i een etalageruit in en in de jikel vervolgens verscheidene pnes. Ze namen een nog on- :ende hoeveelheid fotoappa- mee. De snelkrakers ver leken met een grijze VW Pas dezelfde nacht gestolen ek te zijn aan de Van Hels- jenlaan. Een getuige zag de wegrijden en seinde de in. Die kon de krakers niet achterhalen. jom valt op auto's 5SENAAR - Een boom, die termiddag op de N44 in ssenaar omviel, heeft drie geraakt. Wonderbaarlijk ioeg brachten de inzittenden ongeschonden vanaf, ee auto's moesten worden d. De derde had lichte schade. Volgens i'olitie kapseisde de boom de harde wind. „Een val niet zomaar om. arschijnlijk verkeerde hij al slechte staat", liet een tiewoordvoerder weten, het ongeluk ontstond een file. Het verkeer stond an- ïalf uur stil. iraak in partement irschoten - In Voorschoten gelopen weekeinde in een artementencomplex aan de èssor Boerhaaveweg inge- ;en. De bewoners van één de appartementen merkten eren dat ze ongewenst be- k hadden gehad. De dader een balkon opgeklommen ad vervolgens een klap- jengebroken. Als buit geld en sieraden mee. bij een ander appartement et complex werd gepoogd ibreken. Maar daar misluk- 6i s inbraak. -f haag/voorschoten - Een rige Voorschotenaar moet lurig de cel in voor een If ikte poging om een Voor- ense huisarts van haar te beroven. De man is en in hoger beroep ver leid tot bijna twee jaar cel. t de gevangenisstraf van nl rhalf jaar die hij voor dit ijp krijgt, moet de Voor enaar een oude voorwaar- straf van vijf maanden lop de lange celstraf moet 18 vervaller zijn slachtoffer 1 ehadevergoeding van 235 betalen. Daar bovenop hem weer een nieuwe elraardelijke straf van zes den boven het hoofd die ^loet uitzitten als hij op- i in de fout gaat. torschotense werd na het ilen in de Schoolstraat op 1 vorig jaar door twee jon- annen van haar motors- geduwd. De rovers ko- tussenkomst van om- ers en de politie het ha- d. Anderhalve maand la- tkende de huisarts bij een ilconfrontatie op het poli- eau de man die haar pro- es te beroven, iel jspraak voor reiging met -pistool Jaag/leiderdorp - De 24- (Leiderdorper die ervan verdacht de beheerder «ppn wooncomplex waarin ifc >nde te hebben bedreigd wi Q neppistool gaat vrijuit. weken geleden eiste de idjöt-generaal in hoger be- gi og een boete van 200 eu- "ens het hof is de bedrei ger niet wettig en over- J bewezen, derdorper zou twee jaar ibij een ruzie met de be- t een neppistool - in 3 ijkheid een aansteker - ka chijn hebben gehaald, teerder dacht dat hij te had met een echt vuur- rp en vluchtte in blinde pa- ex< '°caat-generaal erkende ,ns dtting twee weken gele- jpdat het bewijs tegen de re ?rper niet sterk is, om- "et meer is dan een ver van het slachtoffer. Om- ijn verdachte al eerder is lev Md voor mishandeling va beheerder, eiste hij toch Het hof vond de be- he hng echter te mager. dinsdag l6 maart 2004 R3 door Janneke Dijke leiderdorp - Geen enkele partij is bij Arie Roest langs geweest om zijn kant van het verhaal te horen. Dat alle raadsfracties over hem hebben geoordeeld en het vertrouwen in hem heb ben opgezegd zonder hem te vragen hoe hij er zelf over denkt, dat stelt de ex-wethou der van Leiderdorp teleur. Het is uiteindelijk de reden geweest waarom hij maandagochtend zijn ontslagbrief bij burgemees ter Zonnevylle heeft ingediend. „In de politiek is het een goede gewoonte om hoor en weder hoor toe te passen", zegt Roest. ,,Als de burgemeester aangeeft dat Roest het heeft geweten, en als ik zeg in de krant dat dat ab soluut niet het geval is, dan be grijp ik niet dat ze niet even naar me toekomen. Dan kun nen ze me vragen: Roest, hoe zit dat nou?" Zonnevylle presenteerde vorige week woensdag een rapport waaruit blijkt hoe het heeft kunnen komen dat er bijna 1,2 miljoen euro is uitgegeven aan de verbouwing van het pand aan de Touwbaan 40, terwijl de raad slechts 3,5 ton beschikbaar had gesteld. Met de verbouwing voor het schoolgebouw voor de dependances van de Leo Kan- nerschool en montessorischool Elckerlyc was veel haast ge moeid. Daarbij is onopgemerkt gebleven dat er veel te veel geld werd uitgegeven. Roest had dit kunnen en moeten weten, oor deelde de burgemeester, die de wethouder niet toeliet tot de persconferentie. In tegenstel ling tot Zonnevylle stelt Roest dat hij van niets wist en dat ook niet kon weten. Roest vindt het jammer dat hij zich niet meer kan verdedigen in de raadsvergadering van 23 maart. Die avond vergadert de raad over de enorme budget overschrijding. „Ik ben bereid om mijn verhaal te doen en ik wil graag op basis van argu menten en feiten discussiëren. Ik weet dat je die verschillend kunt interpreteren, en daarbij komt op een gegeven moment het puntje van vertrouwen aan de orde. Dat hadden ze pas na het debat met mij aan de orde moeten stellen." Dat dat vertrouwen vorige week al werd opgezegd zonder dat de fracties hem aan de tand had den gevoeld, deed Roest dit weekeinde besluiten ermee op te houden. „Jongens, bekijk het dan maar. Er is geen beginnen aan als al bij voorbaat vaststaat datje moet moven." De ex-wethouder zegt dat hij niet rancuneus is. „Ik krijg ook veel positieve reacties van men sen die het waarderen dat ik de eer aan mezelf houd. Er is veel steun van mensen in de kerk, in de familiekring en van kennis sen." FNV Bondgenoten beraadt zich op acties door Marieta Kroft zoeterwoude - Zo'n zeventig tot tachtig Heineken-werknemers raken in de knel omdat de bier brouwer het voornemen heeft om de catering en de hospitality per i januari uit te besteden. FNV Bondgenoten beraadt zicht van middag bij de hoofdvestiging in Zoeterwoude op acties. Volgens Toon Wennekers van de vakbond zijn de werknemers 'grimmig en strijdbaar'. „Mis schien moet er maar een poos geen brood meer worden inge kocht", suggereert de FNV-dis- trictsbestuurder 'een uiterst middel'. Het besluit heeft gevolgen voor de vestigingen van Heineken in Zoeterwoude, Amsterdam en Den Bosch, de achttien dran kengroothandels in het hele land en bierbrouwer Brand Bier in het Zuid-Limburgse Wijlre. Tot nu toe opereerde elk be drijfsrestaurant op eigen hout je. Wennekers: „Zo heb je in Zoeterwoude drie restaurants. Als in de ene een tekort was aan personeel, werd er niet gekeken of een andere kantine iemand over had, maar er werd een uit zendkracht ingehuurd. Zo had ook ieder zijn eigen inkoopbe- leid. Niet efficiënt, daarover zijn we het wel eens." Volgens de FNV'er riep het ma nagement dat de catering en de hospitality (de dienst die rond leidingen verzorgt in de fabriek) per 1 januari 2006 zou worden uitbesteed. Tot die tijd zouden personeelsleden mogen bewij zen dat ze net zo efficiënt kun nen werken als externe cate ringbedrijven. Wennekers: „De mensen kregen een klap in het gezicht toen ze zo'n twee we ken geleden hoorden dat de ca tering en hospitality al per 1 ja nuari aanstaande worden uit besteed. We waren verbijsterd. Ze kregen niet eens meer de kans om zich te bewijzen." De vakbondsbestuurder weet dat er geen gedwongen ontsla gen vallen. Wie wil, gaat mee naar de nieuwe cateraar, zo heeft de bierbrouwer met de vakbonden afgesproken. „Het gaat hier om het gevoel. De mensen die bij Heineken wer ken, zijn loyaal naar hun werk gever toe. Ze willen werknemer van Heineken blijven. Boven dien ligt het salaris bij een cate ringbedrijf gemiddeld zo'n 20 procent lager." Volgens hoofd communicatie bij Heineken, C. Brink, staat het besluit om de twee diensten per 1 januari uit te besteden vrijwel vast. Hij weet van het protest. „Vorige week hingen er overal pamfletten, vanochtend was er een handtekeningenregister." Voor een deel heeft hij er begrip voor. „Sommigen werken al zo lang bij Heineken, dat ze het erg vinden om bij een andere werkgever te moeten werken. Anderzijds is het zo, dat ieder een zijn baan behoudt. Dit in tegenstelling tot collega's elders binnen Heineken." Acties hebben volgens Brink geen zin. „We zijn al twee jaar bezig binnen Heineken om te kijken of we activiteiten die niet direct behoren tot onze hoofd activiteit - het brouwen van bier - kunnen uitbesteden. We heb ben gerekend en nog eens gere kend en kwamen tot de conclu sie dat een externe cateraar het zelfde werk goedkoper kan uit voeren." De komende tijd gaat de bier brouwer met cateraars in ge sprek. Daarbij komt ook de overname van het personeel aan de orde. In oktober moet het voornemen van de directie uitmonden in een advies aan de ondernemingsraad. leiderdorp - Naast fietsenstallingen en autogarages heeft Leider dorp iets nieuws: de scootmobielstalling. Eigenaar is de Algemene Woningstichting Leiderdorp (AWL), die de stalling bouwde voor de senioren van het appartementencomplex aan de Langendijkdreef. Het werd steeds drukker in de fietsenstalling van het appartemen tencomplex. Het pand aan de Langendijkdreef bestaat uit 86 twee kamerwoningen, die bewoond worden door zowel jongeren als ou deren. Naast de fietsen van de jongeren stalden steeds meer oudere bewoners hun scootmobiel in de fietsenstalling. Maar dat ging op den duur niet meer. En een scootmobiel is net een maatje te groot in om de gang neer te zetten. De AWL kreeg subsidie van de gemeente en heeft de andere helft van de bouwkosten zelf betaald. De stichting vond het belangrijk ge noeg om hier geld voor uit te trekken, want dankzij een scootmobiel blijven ouderen langer mobiel en dus zelfstandig. De huurders kre gen de belofte dat de uitgave niet wordt doorberekend in de huur. Bij de achteringang van de flat staat een stalling voor 22 scootmo- biels. De bewoners kunnen de deuren op afstand openen. Tot nu toe zijn er elf bewoners die hun scootmobiel er neerzetten, maar de AWL denkt dat dit aantal in de toekomst toeneemt. Foto: Hielco Kuipers Auteur put inspiratie uit familie van duizend en één jaar door Alette Snijders alphen/oud ade - Een familie van duizend en één jaar. Twaalf dagen lang waren Alphenaar Clemens Wisse en zijn broers en zussen met elkaar precies duizend jaar oud, maar vanaf vandaag moet er weer een jaar bij. „Mijn broer Bert kwam er een tijdje geleden mee. Hij had onze leeftijden opgeteld, want hij houdt wel van puzzelen." Vanmiddag, op de 73ste ver jaardag van broer Sjaak uit Lei den, geeft Clemens zijn familie leden een exemplaar van zijn nieuwe boerenroman cadeau. 'Het testament van de boer' is de titel van zijn zestiende boek. De 68-jarige Wisse verwacht ook dit keer geen kritiek van zijn broers en zussen. „Ze zijn allemaal trots op me. En zelf ben ik dat ook wel. Ze zijn altijd positief over mijn boeken. Ze herkennen er ook veel uit." Wisse doelt op de boerenomge- ving waar zijn verhalen zich al tijd afspelen. De familie Wisse komt uit Oude Ade. „Hoe de mensen met elkaar omgaan, de omgeving. Dat is allemaal echt zoals we het vroeger in Oud Ade beleefden." De Alphenaar houdt ervan met tegenovergestelde karakters te stoeien. In het testament van de boer is de wees Dientje van Delden een knappe, lieve jon gedame, die als dienstmeisje bij boer Klaas Dogger aan de slag gaat. Jaan, de echtgenote van de boer is een lelijke, tirannieke vrouw die Dientje het leven zuur maakt. Wisses eigen fami lie kent niet zoveel tegenstrijdi ge karakters. „We zijn allemaal wel een beetje hetzelfde." Nadat hij zijn jeugd in de pol der had doorgebracht, verhuis de Wisse met zijn familie naar Leiden. Op één zus na is ieder een in de regio blijven wonen. De drie vrijgezelle broers van Clemens Wisse wonen met el kaar in het ouderlijk huis in Lei den. Hoewel de auteur al jaren in Alphen aan den Rijn woont, heeft hij meer binding met Oud Ade. „Als ik met mijn vrouw langs Oud Ade rijd, zeg ik altijd dat ik weer thuis ben." Als schrijver is hij net een kok, vindt Clemens. „Ik doe er een scheutje liefde in en strooi wat kwaad." Ook stopt hij veel dia logen in zijn boeken, want 'dat leest lekker snel'. Wisse noemt zijn liefde voor het boerenleven De veertien broers en zussen Wisse. Staand van links naar rechts: Wies, Truus, Sjaak, Clemens, Fien, Cok, Kees, Jo. Zittend van links naar rechts: Tineke, Jan, Lies, Rie, Bert en Nellie. Foto: Uit het familiealbum van Clemens Wisse De zestiende boerenroman is uit van Alphenaar Clemens Wisse: Het testament van de boer. Naast deze prestatie viert hij vandaag met zijn broers en zussen hun 1001ste verjaardag. Foto: Mark Lamers een 'hang naar het verleden', was nog onbezorgd. Daar ver- Volgens hem vinden zijn lezers langen de mensen naar. In deze dat boeiend. De meeste verha- tijd van aanslagen en terroris- len spelen zich af rond 1900. me wordt dat verlangen alleen „Die periode voor de oorlog maar groter." Hij denkt er niet over om het hedendaagse boe renleven te beschrijven. „Het zijn melkfabrieken. Daar is wei nig leuks meer aan." „Mijn gevoel voor schrijven heb ik van mijn vader geërfd, die timmerman was. Hij schreef niet veel, maar hij had taalge voel. Bovendien beheerste hij de kunst van het schoonschrij ven. Prachtige kaligrafische let ters. Mijn vader was een perfec tionist. Onze tuin in Oud Ade was een kunstwerk. We hadden eigen groenten. Vader gebruikte een liniaal om alles zo recht mogelijk te planten. Als mijn vader iets duidelijk wilde ma ken, schreef hij een brief. Zo uitte hij zijn emoties. Hij kon heel goed brieven schrijven." Moeder Wisse was juist rap van tong. „Ze was een sterke vrouw. Toen zij zwanger was van de jongste, Tineke die nu 57 jaar is, waren mijn oudste zussen Rie en Lies ook zwanger." Clemens Wisse beschouwt zichzelf als een familiemens. Hij brengt veel tijd door met zijn vier kleinkinderen. „Het zijn drie meiden en één jon gen", zegt hij trots. Naast zijn eigen gezin ziet hij zijn broers en zussen ook regelmatig. „Eens in de zoveel tijd hebben we een reünie. Dan praten we bij." Hij voelt zich gezegend dat alle broers en zussen nog leven. „Mijn oudste zus zit in een ver pleegtehuis, maar die is ook al 82. We hebben niets te klagen." Hoewel hij in veertien jaar zes tien boeken bij elkaar heeft ge schreven, meent Wisse dat het schrijven hem niet gemakkelijk afgaat. „Elk jaar denk ik, ik red het niet." Als het aan Wisse ligt, verdwijnt het abstracte beeldje dat naast zijn oeuvre op de plank staat. Óm ruimte te ma ken voor nieuw werk. Uitge schreven is hij nog niet. „Ik blijf bij boerenromans. Het is mijn imago en zo ben ik nu een maal." 'Kies een andere plek in Leiderdorp' door Marieke de Kok leiderdorp - Een voorstel om twaalf gehandicaptenwonin gen aan de Molenaarstraat in Leiderdorp te plaatsen, is bij een aantal bewoners in het verkeerde keelgat geschoten. Door een gebouw neer te zetten van vier verdiepingen hoog verliezen zij hun vrije uitzicht. Toen wethouder Molkenboer gisteravond het voorstel van de gemeente op tafel legde, kreeg hij dan ook de wind van voren. De nieuwe flat moet aanslui ten op de flat die er al staat en is bedoeld voor mensen met een lichamelijke of gees telijke handicap. Vier verdie pingen met elk drie bewo ners. De juiste begeleiding en ondersteuning zijn ter plekke aanwezig. De bedoe ling is dat de mensen meer integreren in de samenle ving. Frank Geenevasen van Gemiva heeft het project on der zijn hoede. Volgens hem is de plek perfect voor ge handicapten. „Wij stellen ei sen aan een nieuwe locatie. Is er goed openbaar vervoer, zijn er winkels op loopaf stand? Deze plek voldoet aan al die eisen." Thomas Evers, een over buurman uit de Jan Roe- landsestraat, ziet dat anders. „Ik vind het verontrustend dat de gemeente mensen met een handicap zo slecht behandelt. Ik werk in de zorg, dus ik weet wel waar ik het over heb. Dat pand komt op nog geen vijf meter van de sloot te staan. En dan moet er nog een achterin gang bij ook. Gemiva wil dat de doelgroep integreert in de samenleving, maar stopt ze weg op een parkeerterrein. Plek zat in Leiderdorp, laat ze een andere locatie zoe ken." Evers heeft nu nog vrij uit zicht, maar met de gehandi captenwoningen aan de an dere kant van de sloot is het over met de pret. „Ik ben al mijn zicht en licht kwijt. Zes huizen hebben direct last van die flat. Bovendien vind ik de manier waarop de ge meente met ons omgaat schandalig. Ze hebben bij voorbaat al een plan be dacht, met de woningbouw vereniging. Het staat al op de maquette, probeer het daar maar eens vanaf te krijgen." Volgens wethouder Molken- boer kan het pand nog ge makkelijk van de maquette af: „Dit is slechts een voostel dat ik aan u voorleg om te kijken of u het wat vindt. We zijn nog geen officiële proce dure gestart. We bekijken al le opties die u aandraagt", legt hij de verontrustte buurtbewoners uit. Bij het project hoort ook de bouw van een appartemen tencomplex dat sociaal en cultureel centrum De Sjelter gaat vervangen. Ook hier is de gemeente nog geen offici ële procedures begonnen, maar bewoners en gemeente zijn het op dit punt aardig eens. De Sjelter wordt deze zomer nog gesloopt en daar voor in de plaats komt een U-vormig appartementen complex. In september ko zen buurtbewoners voor dat model. Architectenbureau Henri Stol werkte het plan verder uit en presenteerde gisteravond de tekeningen. Veel bewoners ^chrokken van het aantal aflïartemen- ten dat gestegen is van 17 naar 28, maar volgens de wethouder is dat nergens voor nodig. „In september heb ik met u een aantal randvoorwaarden vastge steld. De hoogte vond u be langrijk en u wilde dat er geen parkeerproblemen ont stonden. De gemeente heeft gekozen voor dit ontwerp omdat de architecten geen millimeter te hoog zijn ge gaan. Door de ondergrondse parkeergarage zijn autopro blemen ook opgelost. Wat is het probleem?"

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15