Oppositie woedend over het 'gekonkel' Huifkar voor de huwelijksnacht Coalitie: Malieschild aan de tand voelen over Touwbaan fJitvaartcentra Warmondse brandweer opent nieuwe kazerne oor de rechter Vier burgemeesters tekenen samenwerkingsconvenant m m maandag 15 maart 2004 ditie houdt I R3 ichtersbazen aan sphen aan den rijn - De pofi- heeft zondagmorgen rond fvijf op de Paradijslaan in ihen twee Alphenaren van lentien en twintig jaar aange- uden. De twee worden ver- phtvan betrokkenheid bij htpartijen. De 17-jarige was rokken bij de mishandeling 11 een 20-jarige plaatsgenoot de Kerkstraat, de 20-jarige L s betrokken bij een vechtpar- op de Paradijslaan. De politie Eft beide zaken nog in onder- el k. In allebei de gevallen wa- j meerdere jongeren bij de lt. [echten betrokken. i lookrijder 91 rijksweg 11 n terwoude - Een 83-jarige v ddinxveense automobilist eft afgelopen zondag voor n gevaarlijke situatie gezorgd de NI 1 tussen Hazerswoude Zoeterwoude. De man am bij de oprit Hazerswoude u' de verkeerde weghelft te- ht. Hij zag zo gauw geen an- 1 e mogelijkheid dan als lokrijder door te rijden naar volgende afslag, bij de Bur- neester Smeetsweg in Zoe- 'T' woude. Andere weggebrui- s seinden de politie in, die x [teen met een aantal wagens rukte. Agenten zagen de auto de Rijndijk over de weg slin- en. Pas-bij de benzinepomp x de Leidse Willem de Zwij- laan werd de man staande ïouden. Daar werd zijn rijbe- ia s ingevorderd. Het is nog on- l' delijk of de man in de toe- nst weer mag rijden. braken in liderdorp is derdorp - Inbrekers hebben di elopen vrijdag aan het begin ide avond huis gehouden in h ee woningen aan de Langen- as (dreef en de Vlaskamp in ni ierdorp. Uit de huizen wer- ïet tonder andere autopapie- n< l, paspoorten en sieraden ge- 1 b len. In beide gevallen ver- al taften de dieven zich toegang ei ar naar binnen te klimmen. I fo-ochtend cot ouderen ge 3 ierdorp - Mensen vanaf 55 ioi tdie meer willen weten over ns ondheid en voeding, kun- 1 1 op dinsdag 23 maart een sertkomst bezoeken van liiszorg Groot Rijnland. Een m tist legt uit wat goede voe- gis en waar ouderen op ng leten letten zodat ze proble- en nmet gewicht, bloeddruk, de mklachten en botontkalking in inen voorkomen. Iedere be de! iker kan zijn eigen eetgedrag it der de loep nemen. De bij tel ikomst wordt gehouden in ;n gebouw van Groot Rijnland ide Berkenkade 7 in Leider- h( p en duurt van 9.30 tot 11.30 De entree is vrij. :ra len Bruidspaar Dick en Irene van der Bijl-Van Kuijk uit Leiderdorp was best bereid om nog een keer met buitengewoon ambtenaar van de burger lijke stand Kurt van der Heden de ceremonie te oefenen. Foto: Mark Lamers Trouwen op boerderij het Hof van Heden in Oud Ade door Joris Rietbroek oud ade - Trouwen kan in Alkemade vanaf nu ook op een andere plaats dan in het ge meentehuis. En wel op boerderij het Hof van Heden in het groene polderlandschap tussen Oud Ade en Leiderdorp, ledereen die van plan is in het huwelijksbootje te stappen is voortaan welkom op de melkveehouderij van Kurt van der Heden. In een trouwzaaltje dat bijna onder de koeienstal ligt is plaats voor maximaal 50 gasten. Extra bijzonderheden op de boerderij: standaard de zestig koeien van Van der Heden te gast tijdens het feest en een huifkar met bedstee om je huwelijks nacht in door te brengen. Gisteren oefenden Kurt en Annabel van der Heden voor het eerst een huwelijksvoltrek king in hun zaaltje. Hun vrienden Dick en Irene van der Bijl-van Kuijk uit Leiderdorp wilden elkaar voor de zekerheid wel een tweede keer het jawoord geven. Vorig jaar in september trouwden zij in het stadhuis van Leiden. Annabel verzorgt de inrichting van het zaaltje, de koffie en de bruidsuikers. Kurt voltrekt als kersverse buitengewoon ambte naar van de burgelijke stand - kortweg 'babs' - het huwelijk. Zo'n titel krijg je niet zomaar: „Ik kreeg zo'n benoeming, omdat ik hier meerdere huwelijken wil sluiten. Ik kan eventueel ook invallen op het gemeen tehuis." De agrariër en zijn echtgenote kwamen op het idee voor hun trouwlocatie toen ze in 2002 in de krant lazen over bijzondere Leidse plaatsen waar getrouwd kan wor den, zoals de Hortus Botanicus, de Laken hal en de Waag. Zoiets was er in Alkemade nog niet, dus gingen ze met hun plannen aan de slag. „Het is voor ons ook een apar te manier om de burger weer op de boer derij te krijgen", vertellen ze. „Voor de ge meente was ons idee wel erg nieuw en wat eng. 'Trouwen doe je in het gemeentehuis en daarmee uit' leek de houding te zijn van een paar ambtenaren die met ons kwamen praten. Maar al snel stond het gemeentebe stuur open voor ons idee." Trouwen op het Hof van Heden is relatief goedkoop. Voor 200 euro hijst Van der He den zich in zijn toga en wordt de ruimte naar behoren ingericht. „Dat is niet duur, vooral als je ziet hoeveel je betaalt op de bijzondere Leidse locaties", vindt hij. „Het is ook goedkoper dan een huwelijksvoltrek king in het gemeentehuis van Alkemade en ik denk bovendien dat de sfeer bij ons on- gedwongener is." De huifkar waarin een pasgetrouwd stel in een bedstee de huwelijksnacht kan door brengen moet voor de zomer af zijn. Blijven slapen in de kar kan in principe het hele jaar door, al zal het er volgens Van der Heden in de winter wel koud zijn. „En ka cheltjes neerzetten in zo'n kleine ruimte vind ik maar eng." Het voertuig komt ach ter de boerderij in het weiland te staan, buiten het bereik van de koeien zodat die er niet tegenaan kunnen lopen. Een stel dat in de kar blijft overnachten krijgt 's ochtends op ieder gewenst tijdstip een verrassingsontbijt bezorgd. „Het is echt een plekje waar het paar in alle stilte samen kan zijn", aldus Van der Heden. „Ze worden hooguit gestoord door geluiden van vogels, kikkers en koeien." Wie zijn huwelijk op de boerderij wil laten voltrekken kan zich wenden tot de ge meente Alkemade. Voor een groot trouw feest is de ruimte - die aan 50 gasten plaats biedt - overigens niet geschikt. Het feest zou in een dergelijk geval op een andere plek moeten plaats hebben. Wel is er in dat geval na het officiële gedeelte koffie en eventueel een borrel. En uiteraard kan het koppel 's avonds laat terugkeren naar de boerderij voor een spannende nacht in de huifkar. 'Aftreden Roest weinig transparant en open' door Saskia Stoelinga en Janneke Dijke leiderdorp - De WD en BBL zijn woedend over de besloten ver gadering en het 'gekonkel' van de collegepartijen CDA, PvdA en Groen Links over het aftreden van wethouder Roest. „Waarom moeten wij uit de pers vernemen dat wethouder Roest is afgetreden? Het zou toch normaal zijn als de raad eerst wordt ingelicht of in elk geval alle fractievoorzitters van de politieke partijen. Achterka mertjespolitiek", oordeelt WD- fractievoorzitter Langenberg fel. „Op zondagavond met de drie collegepartijen overeenkomen dat Roest moet aftreden. Waar om geen debat? Het is ook verre van collegiaal om de raad te ne geren." Ook voor BBL-ffactie voorzitter Staal is dit een totaal verkeerd signaal naar de bur ger. „Het heeft weinig te maken met transparantie en openheid, waar het college zich altijd zo op laat voorstaan. Blijkbaar geldt dat even niet als het niet uitkomt." Voor de WD is de hele affaire rond Roest een onverteerbare zaak. „We zijn helemaal niet tij dig geïnformeerd, zoals de col legepartijen nu zeggen. Op 20 januari kwam deze zaak aan het licht. En 9 maart is het pais naar buiten gekomen. Al die tijjd is er over gezwegen. Het hele college wist er van en nu verschuilen zich heel laf achter de wethou der." Beide raadsleden betreur en het dat de mens Roest op de:ze ma nier het veld heeft geruimd. Staal neemt het de collegepar tijen bijzonder kwalijk dat ze Roest onder druk hebben gezet. „Hij krijgt niet eens mtier de kans om het recht te zetten. Als politicus heb je de plicht om in het openbaar verantwoording af te leggen. Dat kan maar op één plek, en dat is in de raads zaal." Langenberg vraagt zich af waar om het college hem zo heeft la ten vallen. „Is er soms geen sa menwerking meer tussen de wethouders." De burgmeester speelt volgens hem ook een vreemd politiek spel door Roest en de oppositie overal buiten te houden. De BBL een WD sluiten niet uit dat door deze manoeuvre het hele college in de problemen komt. Staal: „Er moet een colle ga zijn die de taken overneemt. Als je het onderzoeksrapport leest dan is er heel veel aan de hand. Wie ook het woord voert, of het nou Zonnevylle, Molken- boer of MacGillavry is: achter Roest verschuilen kan niet." Langenberg: „De collegepartij en suggereren maatregelen te hebben genomen. We hebben in ons dorp teveel grote projec ten lopen die mis kunnen gaan. Wij houden ons hart vast bij al die projecten: Sjelter, centrum- plan, project rond De Does. Hoe wordt dat gecontroleerd? Wie houdt daar de financiën in de hand?" Staal en Langenberg vinden het 'typisch iets van de oude poli tiek' om een wethouder te ver vangen en op de oude voet door te gaan. „Daar heeft de burger de politiek twee jaar ge leden al op afgerekend. Als het college onbevredigend ant woord, moet het misschien maar weg." Zowel de WD als De BBL sluit een motie tegen de oppositie niet uit tijdens de ex tra raad van 23 maart. vervolg van voorpagina leiderdorp - De Leiderdorpse collegepartijen (CDA, PvdA en GroenLinks) vragen zich af of de hoge verbouwingskosten voor het pand aan de Touw baan wel redelijk zijn. Een ex terne deskundige moet dit uit zoeken. De fracties vinden dat Malieschild, het bedrijf dat de verbouwing leidde, het vertrou wen heeft geschaad. „We moeten zeker weten of het uitgegeven geld reëel is", zegt CDA-fractievoorzitter Stevers. „We moeten weten of er teveel geld is uitgegeven, en of dat te ruggevorderd kan worden." Het bedrijf Malieschild BV verte genwoordigde zowel de eige naar van het pand aan de Touwbaan 40 als de gemeente Leiderdorp, die het gebouw huurt. Malieschild leidde de verbouwing. In de eerste kos tenraming ging Malieschild uit van 620.000 euro om het pand te verbouwen tot een schoolge bouw. Inmiddels zijn de uitga ven opgelopen tot bijna 1,2 mil joen euro. Het pand is al gerui me tijd in gebruik. De drie coalitiepartijen zijn het erover eens dat een vertegen woordiger van de gemeente nooit meer met twee petten op mag zitten. Bovendien moet de financiële controle binnen het gemeentehuis eens goed onder de loep genomen worden. In de raadsvergadering vaun 23 maart willen zij daar 'intensief over discussiëren', melden de drie partijen. Dat discussiëren kan niet met wethouder' Roest. „De oppositiepartijen zullen zeggen: nu missen wij de mogelijkheid om vragen aan hem te stellen. Dat klopt. Maar als er nog een aanvullend onderzoek komt, zal Roest zeker gehoord worden", zegt Stevers. De collegepartijen verschillen van mening met de oppositie over het onderzoek naar de uit de hand gelopen uitgaven, dat gehouden werd door gemeen tesecretaris Schouten. Volgens de oppositie had het college in januari meteen moeten melden dat er teveel geld was uitgege ven, en was de gemeentesecre taris niet de juiste persoon om het onderzoek te doen. Stevers: „Wij staan wel achter de ge volgde handelswijze. Als het college meteen mededelingen had gedaan, dan waren er veel vragen geweest en hadden ze niet alle vragen kunnen beant woorden." r ncy Ubert d hen aan den rijn - OoSter- :m heet het pand van het matorium dat in Alphen is b upend. Maar de bedrijfsnaam wordt gevoerd luidt: Crema- uitfium en Uitvaartcentrum Al- en aan den Rijn. Dat vindt de ectie van Uitvaartcentrum je\ 'hen aan den Rijn onaccep- na'el en heel verwarrend. De h atschap van het uitvaartcen- its m aan de Ambonstraat spant en arom een kort geding aan. i o| vaartbedrijf Monuta en Kra- Begrafenissen - die het chten op een geoutilleerd af- jgi eidscentrum bij Oosterbe- l/oi afplaats beu waren - bouw- naast de Salvatorikerk hun ji vaartcentrum Alphen aan ■t i n Rijn. Kramer van de gelijk- TDige begrafenisonderne- 'g en directeur Boersma van nuta begrijpen niet dat bijna «)M berust in euthanasiezaak gigen Alphense huisartsen twee jaar later bij de Oosterbe graafplaats een crematorium en uitvaartcentrum is geopend dat ook de naam Alphen aan den Rijn meekrijgt. De PC Hooft Groep, die het nieuwe crematorium exploi teert, ziet dat anders. Na Cre matorium en Uitvaartcentrum Zaanstad en Crematorium en Uitvaartcentrum Hoorn is de naam Crematorium en Uit vaartcentrum Alphen aan den Rijn een logische keuze. Volgens PC hoeft niemand bang te zijn voor verwarringen. Het geheim zit 'm in de toevoe ging van het woord crematori um. Dat staat immers niet aan de Ambonstraat. Over dat woord lezen mensen al snel heen, weten Boersma en Kra mer heel zeker. Tot hun spijt hebben ze hun handelsnaam indertijd niet gedeponeerd. Het kort geding dient 23 maart. Seg hel aan den rijn - Het ui! inbaar ministerie heeft - in n( nenspraak met minister 5f nner - besloten de zaak te lg 1 de twee Alphense huisart- 1 verder te laten rusten. Eer deze maand verloor het OM jer beroep dat het had ^getekend. Het OM wilde de en vijf jaar na dato nog ver- >itl [en voor moord. Zowel de 30i itbank als het hof zijn van woning dat de zaak bij justitie op de plank heeft gele de uitspraak van het hof is voor de artsen nog even nnend geweest. Het OM kon besluiten naar het aller- ;ste rechtsorgaan te stap- Maar het OM gelooft niet meer in een veroordeling van het duo. „We berusten in het arrest van het hof', aldus de voorlichter van het OM. De huisartsen Herman Rakers en Kenneth Vieira lieten in april 1999 een 61-jarige vrouw op verzoek van haar familie insla pen. Zoals de wet voorschrijft hebben de artsen de euthanasie gemeld. De patiënte heeft nooit zelf een handgeschreven ver klaring ondertekend. Dat werd de artsen verweten. Al verklaar den de nabestaanden dat de twee medici juist hebben ge handeld. Er ontstond een sle pende juridische strijd, die die pe impact had op de nabe staanden van de patiënte en de twee artsen. door Jeroen Overduin warmond - Het was schrikken voor Vosjan, toen zij als kers verse burgemeester een be zoekje bracht aan de War mondse brandweer. „Het was droevig gesteld met de oude 'kazerne', als je dat ding zo kon noemen", zei ze zaterdag. „Warmond is mijn derde ge meente, maar zo'n situatie had ik nog niet meegemaakt." Zon der dralen besloot Vosjan daar verandering in te brengen. Af gelopen zaterdag, drieëneen half jaar later, vlogen honder den ballonnen symbolisch de lucht in boven het nieuwe ge bouw aan het spoor naai' Am sterdam - een kazerne zonder aanhalingstekens Commandant Baardscheer was zichtbaar in zijn nopjes. „Ik hoorde eens een bestuurder zeggen: 'Die brandweer moet je kort houden. Laat ze hun oude spullen maar poetsen en oplap pen: daar worden ze beter van.' Gelukkig zijn zulke mensen ver dwenen." De kazerne huisvest niet alleen het Warmondse korps, maar biedt binnenkort ook onderdak aan het overkoepelend bestuur van de samenwerkende brand weer van Voorhout, Sassen- heim, Warmond en Oegstgeest. Want de burgemeesters van de vier gemeenten hieven zaterdag niet alleen het glas op de nieu we kazerne, maar tekenden ook een samenwerkingsovereen komst. Timmers, burgemeester van Oegstgeest, de 'moederge meente' die de juridische zaken regelt: „Sinds de brand in Vo- lendam is het niet gemakkelijk om aan de landelijke eisen te voldoen. We konden niet meer alle taken zelfstandig uitvoeren. En door een tekort aan perso neel lieten we op het gebied van preventie veel liggen." In de wandelgangen van de ka zerne klonk nog wat scepsis. Bij de opening van de nieuwe brandweerkazerne in Warmond hoort vanzelfsprekend een demonstratie. Foto: Dick Hogewoning „Ze hadden de samenvoeging natuurlijk allang gepland", merkte een brandweerman op. Een ander verdedigde de nieu we richting: „Het is wel begrij pelijk, want alle gemeenten wil len het maar zelf uitvogelen: de ene richt zich op vervoer, de ander op preventie." Ertussen stond bevelvoerder De Winter, ook bekend als raadslid van Warmond Anders. „We gaan samenwerken om de kwaliteit te verhogen en de kosten te de len", legde hij uit, „Er wordt steeds meer van ons verwacht, ook nu met de landelijke oefe ningsrichtlijnen. Het is moeilijk bijblijven." Twee jaar geleden gingen Tim mers en Vosjan met elkaar om de tafel zitten. Sassenheim was snel over te halen, maar burge meester De Ronde van Voor hout zag de investeringen niet meteen zitten. Vosjan: „De heer De Ronde dacht dat we niet méér nodig hadden dan de hui dige drieëneenhalve beroeps kracht. Maar we lieten de sa menvoeging door een onafhan kelijk bureau screenen en die kwam uit op acht beroeps krachten." Timmers wil alleen haar blijdschap laten blijken over de uiteindelijke totstand koming: „Laat ik het zo zeggen: de samenwerking had er eerder kunnen zijn. Maar dat is nu niet meer belangrijk." De samenwerking is in de eer ste plaats administratief en be stuurlijk: iedere gemeente be houdt zijn eigen coips en ka zerne. Deze maand stelden ze interim-commandant Winkens aan die het fusieplan moet uit voeren en dt: verschillende korpsen op alle fronten gelijk moet trekken. Het is zijn bedoe ling om deze zo mer een nieuwe vaste commandlant aan te stel len voor de gezamenlijke brandweer. De brandweer zou de brand weer niet zijn zonder een goed demonstratie. „We vinden het passend om nieuw en oud te combineren," kondigde Baard scheer aan. Dus nikte het vol- Open dag kazerne warmond - Wie de nieuwe brandweerkazerne van War mond wil zien, kan zaterdag 20 maart terecht op de open dag. Het programma begint om 11.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Er staan vele acti viteiten gepland. Kinderen kunnen deelnemen aan het spuitspel of een ritje maken met de brandweerauto door het dorp. Daarnaast mag jong en oud een test doen met gordels in een kantelau- to onder begeleiding van de Warmondse brandweer. Drie van de vier brandweer korpsen die afgelopen zater dag het samenwerkingscon venant tekenden, geven aan staande zaterdag demon straties. Het korps van Oegstgeest bijt het spits af om 11.30 uur, gevolgd door het korps van Voorhout om 13.30 uur. Uiteindelijk wor den de dag en de demon straties om 15.00 uur afge sloten door het korps van Sassenheintipe demonstra ties duren tellens een uur. De brandweerkazerne is te bezoeken aan de Van der Woudestraat 16 in War mond. tallige korps samen met de brandweer van de Franse gast- gemeente Champigné uit om een brandende ton te blussen. Uit de loeiende wagen sprong de door een gasmasker be schermde commandant die door een lange rij brandweer lieden emmers water kreeg aangereikt. Water? In sommige blijkt olie te zitten, zodat de vlammen steeds weer hoog op laaiden en het nog wel even duurde voor Baardscheer het sein 'brand meester' geeft.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9