LEIDE Brand is volgens buurt aangestoken R1 Bewoners ongerust over asbest Mannenwerk len krant zonder glaasje port braak met edreiging pen - In een woning aan de aanvlinder in de Merenwijk is erdagnacht ingebroken. De ireker bedreigde de bewoon- ren nam een handtas mee it een pinpas en geld. lids meisje aat vrouw jen - Een 16-jarig meisje uit iden is zaterdagnacht op de guwe Beestenmarkt opgepakt idat zij een vrouw (53) zou bben geslagen. Het meisje lakte deel uit van een groep igeren die verhaal haalde bij 1 jongen met wie zij in de d ruzie hadden gehad. Toen 53-jarige vrouw des huizes en deed, ontstond er een ordenwisseling en gaf het isje de vrouw enkele klap- a, Daarna vertrok de groep, politie wist het meisje korte ater aan te houden. lookrijder emgereden pen - Op de NI 1 tussen Al- in aan den Rijn en Leiden d gisterochtend rond elf uur j spookrijder. Verkeer rich- gAlphen kon een aanrijding chts voorkomen door in al- ijl naar rechts te sturen. De lokrijder werd op de kruising Heineken door andere auto- ibilisten uiteindelijk tot stop- ii gedwongen. Over de iden- litvan de spookrijder is niets ;end. uto te water na nval epilepsie ien - Een 21-jarige Leidenaar d zaterdagmiddag achter het ibgebouw van voetbalvereni- gRoodenburg aan de Pieter [hstraat pardoes in het wa- Hij had in zijn wagen een leptische aanval gehad. De inwerd door omstanders ge lpen maar is uiteindelijk orde politie en brandweer zijn benarde situatie bevrijd voor onderzoek naar het zie- ihuis gebracht. Itoee bekeuringen alcoholcontrole n - Bij een alcoholcontrole Jde nacht van vrijdag op za- d lag heeft de politie 552 be- urders van een auto laten zen. Twee chauffeurs uit Lei- (53 en 57) hadden te veel en kregen een bon. Er werd ontroleerd aan de Haagse uuouwweg, de Hoge Rijndijk de Willem van der Madeweg. holen succesvol i i NK schaatsen inter - Twee Leidse schaat- Degen zijn vorige week in venter Nederlands Kampi- K i Scholenploegachtervolging vorden. Het team van jon- 1,1 is tot en met veertien jaar D' ihet Da Vinei College pas- 0ifrde na 800 meter als eerste reep met een nieuw Wl derlands record van 1.36,50. de categorie meisjes van 15 'u en met 17 jaar mocht het A ser 't Hooft College zich na ]tl DO meter de rapste van ons d noemen. De meisjes tot en 114 jaar van het Wassenaar- n' (delbert College werden 3 ïede op de 800 meter. maandag 15 maart 2oo4 REGIO Omwonenden waarschuwden al voor hangjongeren door Rody van der Pols leiden De brand die in de nacht van donderdag op vrijdag in het voormalige pand van autobedrijf Van Haasteren aan de Potgieter laan in Leiden woedde, is aange stoken door jongeren uit de buurt. Dat zeggen omwonenden, die al geruime tijd overlast heb ben van een groepje hangjonge ren. De politie en gemeente had den eerder moeten ingrijpen, vinden zij. Dat het voormalige autobedrijf vorige week in vlammen op ging, verbaast veel buurtbewo ners niks. Het pand en de daar naast gelegen parkeerplaats doen al een jaar lang dienst als hangplek voor jongeren uit de buurt. De ongeveer tien tot twintig jongens in de leeftijd van tien tot vijftien jaar veroor zaken al maanden overlast, zeg gen omwonenden. Niet alleen vernielden ze verschillende au to's, ook in het nu uitgebrande pand veroorzaakten ze al eerder trammelant. In de week voor de brand moest de brandweer nog uitrukken om er een vuurtje te doven. Ook op de avond van de brand waren jongeren in het pand aanwezig, zegt een bewoonster van de Toussaintkade, wier huis pal naast de voormalige showroom en garage ligt. „Rond vijf voor twaalf, tien voor twaalf 's nachts hoorde ik er nog stemmen van jongens." Nog geen tien minuten later, de bewoonster lag inmiddels al in bed, rook zij een brandlucht en waarschuwde ze de brandweer. „Je kon erop wachten dat dit zou gebeuren", zegt een be woonster van de Schimmel straat. „Als ik 's avonds laat thuis kwam, hingen daar altijd gastjes rond. Mijn fiets bracht ik maar via de voordeur naar binnen. Achterom lopen vond ik niet prettig meer." Afgelopen januari werd haar auto vernield op de parkeerplaats naast het uitgebrande pand. „De achter ruit was eruit getikt. En de au toradio lag op straat. En ik ben niet de enige die dat is overko men. Ook een buurman heeft een kras op zijn auto. Van voor naar achter." Regelmatig heeft ze de politie gewaarschuwd. Evenals veel andere buurtbewoners. „Die komen dan even kijken en zijn een paar minuten later weer weg." Van extra surveillance door de politie naar aanleiding van de vele telefoontjes hebben de omwonenden nooit iets ge merkt. Pas nadat de vernielin gen in het pand op de woens dag in de week voor de brand flink uit de hand waren gelo pen, werd er een hek rondom de voormalige garage geplaatst. Bij die gelegenheid kreeg Mari anne Simmers, een bewoonster van de Schimmelstraat, het aan de stok met de vandalen. Ze wijst op de twee gaten in haar ruit. „Die hebben ze ingegooid, nadat ik de straat op was ge gaan om er iets van te zeggen. Witheet van woede was ik." Na afloop van het incident is Sim mers naar een vriendin in Gro ningen gevlucht om tot rust te komen. „Ik was helemaal over stuur." Freek van Haasteren, directeur van autobedrijf Van Haasteren, klinkt de overlast van jongeren uit de buurt bekend in de oren. Voordat zijn bedrijf vorig jaar maart naar bedrijventerrein De Baanderij in Leiderdorp ver huisde, had hij regelmatig te maken met vernielzuchtige jon gens. „Verschillende keren zijn er auto's vernield. Ook werd er op een gegeven moment met stenen naar de ruiten gegooid terwijl we aan het werk waren. Jonge jongens waren dat, van tussen de tien en twaalf jaar oud." Sinds het gebouw in vlammen is opgegaan, is het rustig rond de Potgieterlaan. „Ik hoop dat we nu van alle overlast af zijn", zegt een buurtbewoonster, die betreurt dat het op deze manier heeft moeten gaan. „De politie en de gemeente hadden dit aan kunnen zien komen. We heb ben vaak genoeg gevraagd of ze het pand wilden slopen. Zo'n leegstaand gebouw trekt nu eenmaal rottigheid aan. Het klinkt heel cynisch, maar ik ben blij dat het is afgebrand. Nu zijn we er dan eindelijk vanaf." Wat er gaat gebeuren met het afgebrande gebouw is voorals nog niet duidelijk. „In verband met de betrokkenheid van di verse partijen, waaronder Van Haasteren en NS Vastgoed - ei genaar van de grond waarop het pand staat - is het op dit moment niet mogelijk een reac tie te geven", laat een gemeen tewoordvoerder weten. De politie was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar over de brand. leiden - Jongens vinden het nog steeds leuker dan meisjes. Althans, die indruk wekte het middagje hutten bouwen in polderpark Cronesteyn in Leiden gisteren. Achter het veldje bij bezoekerscentrum 't Reigerbos konden de kinderen naar hartelust met wilgentakken aan de slag. Ook de meegekomen ouders wisten wel raad met de zaagjes en snoeischaren die beschikbaar waren gesteld door de afdeling Natuur- en Mi lieueducatie van de gemeente Leiden en de vrijwilligers van het Reigerbos. De gebouwde hutten blijven voorlopig nog even staan. Foto: Henk Bouwman leiden - Omwonenden van voormalig autobedrijf Van Haasteren aan de Potgieterlaan in Leiden zijn bezorgd over de asbest die is vrijgekomen tij dens de brand die hier in de nacht van donderdag op vrijdag heeft gewoed. In een brief van de Milieudienst West-Holland worden buurtbe woners gewaarschuwd de kin deren zo min mogelijk buiten te laten spelen, schoenen bij bin nenkomst met water af te spoe len en de tuin te vermijden. „In dezelfde brief staat dat het risi co dat we lopen verwaarloos baar klein is. Lekker verwar rend", klaagt een buurtbe woonster. Sinds vrijdagochtend zijn speci- aleschoonmaakploegen het as best aan het opruimen. Daarbij is een deel van het Haagweg- kwartier afgesloten. „Maar 's ochtends om acht uur liepen de kinderen nog door de straat. Die rotzooi is allang verspreid", vreest een bewoonster van de Schimmelstraat. Ook vraagt zij zich af hoe de schoonmakers alle tuinen willen reinigen. „Gaan ze onder ieder blaadje kijken of er iets ligt?" „Je wordt wel angstig", zegt M. Onvlee, die ook in de Schim melstraat woont op een steen worp afstand van het afgebran de pand. „Ik heb een paar vi ooltjes gekregen die ik in de tuin wilde gaan zetten. Dat doe ik nu maar niet. Ik durf er niet mee naar buiten." Zij hoopt vooral dat de daken goed wor den gereinigd. Anders zit je straks 's zomers in je tuin en waait er nog allerlei troep naar beneden." Waarop een buur vrouw aanhaakt: „Lekker als je daar zit te barbecuen." Toch is binnenblijven geen op tie. „Dit gaat nog dagen du ren", reageert een buurtbe woonster. „Ik kan me toch «den wil trekvaart om te verkopen £en yjer miljoen jaar jonge Steen ben - Leiden wil het eisen- het beheer. eeuw. cine de reis over de S J J V-A al den - Leiden wil het eigen- nsrecht van een deel van de di arlemmertrekvaart om het volgens te kunnen afstoten. 1 groot deel van de vaart en naastgelegen weg zijn al ;eilnven gezamenlijk bezit met m arlem. Dat is een overblijfsel id de 'trekvaarttijd' toen beide oi den belang hadden bij een 1 binding via het water. t college van burgemeester wethouders vindt de geza- w nlijke eigendom lastig en g' agt de gemeenteraad het op- n en van het bezit goed te keu ze L De onderhoudsplicht was d opgedeeld. Vanaf de zogehe- 10! blauwe paal in Lisse is arlem verantwoordelijk voor ke volg van voorpagina het beheer. Als Leiden de enige eigenaar wordt van de Haaflemmertrek- vaart tot Lisse, is het voor de gemeente eenvoudiger om het water en de naastgelegen weg in delen af te stoten aan de ge meenten waar de voormalige trekroute doorheen loopt. Zo is Leiden voor het Oegstgeester deel van de vaart in overleg met Oegstgeest voor overname. Haarlem heeft enige tijd terug al een deel aan de gemeente Lisse overgedaan. De trekvaart vormde ooit een korte en veilige verbinding voor reizigers tussen Leiden en Haarlem. Vóór de aanleg van de trekvaart, in de achttiende eeuw, ging de reis over de zandpaden tussen Sassenheim, Lisse en Hillegom. Het kon al wel per boot, maar dat moest dan over het onstuimige Haar lemmermeer. Leiden en Haar lem legden destijds samen geld op tafel voor het graven van de trekvaart. Die verloor zijn func tie toen in 1769 de weg tussen Haarlem en Den Haag werd be straat en de postkoets zijn in trede deed. In 1843 kwam daar nog een spoorlijn bij, over bijna het hele traject langs de oude trekvaart. De ontvlechting van het eigen domsrecht gaat, als het aan het college ligt, met gesloten beur zen. hoef ik 's avonds niet meer naar het geritsel van die pagina's te luisteren. Dat kijkt zo vervelend televisie." Waar alle foto's vandaan ko men waarmee de krant iedere dag weer volstaat, laat kunstre dacteur Theo de With zien. .Al le beelden zijn opgeslagen in deze computer, de image retrie ver. Hierop komen 24 uur per dag nieuwe foto's binnen van alle nieuwsgebeurtenissen in de wereld." Met een druk op de knop tovert hij de laatste foto's van een demonstratie in Ma drid op het beeldscherm. „Kijk, deze foto's zijn van acht minu ten geleden. Dit is net ge beurd." Voor een andere lezer zoekt hij met één trefwoord alle ftffo's van zijn straat in Leiden op. „Hé, dat is mijn huis." Het blijft niet bij kijken alleen. Her en der zwoegen bezoekers op een eigen artikel. Bart de Haas uit Noordwijkerhout waagt zich aan een hoofdredac tioneel commentaar over de voetbalwedstrijd die zijn zoon Sjoerd (7) 's ochtends heeft ge speeld. Waarom gaan de uit wedstrijden van WSB F10 altijd goed, terwijl de thuiswedstrij den helemaal niks zijn, vraagt hij zich af. „Waarschijnlijk zijn de spelers te gespannen als alle ouders langs de lijn staan", luidt zijn conclusie. Na afloop krijgen ze een afdruk van een echte krantenpagina met het commentaar mee naar huis. „pie komt ingelijst boven zijn bed te hangen." door Erna Straatsma leiden - Het begrip 'oud' heeft voor de mineralogen van Natu- ralis zijn eigen betekenis. Zo is de versteende schelp, die een mevrouw zaterdagmiddag laat taxeren tijdens het fossielen spreekuur, nog erg 'jong'. „Ik schat zo'n twee tot vier miljoen jaar", zegt conservator Wim Renema. Samen met een collega is Rene ma de hele middag beschikbaar voor het bestuderen van ver steende voorwerpen uit de na tuur. Naturalis houdt met enige regelmaat spreekuren voor ei genaars van bijzondere stenen en fossielen. Vandaag is het thema 'fossielen', ofwel 'alles wat versteend is'. Belangstellenden komen langs met plastic tasjes, gevuld met (veronderstelde) schatten. Soms gevonden, soms gekocht. „In Marokko kun je hele goede nepfossielen kopen", zegt Renema, die zelf in Marokko een paar echte, waardevolle fossielen heeft gekocht. „Maar heel goed nagemaakte nepfos sielen zie ik hier ook wel langs komen." Een echtpaar laat een groot bruin blok zien, met daarop een eivormig wit 'aanhangsel'. Renema kijkt ernaar en schudt zijn hoofd. „Ik zou het niet we ten, echt niet." De eigenaars hoopten op de bevestiging van een hun in Spanje verteld ver haal. „We hebben de steen ge vonden bij een pasgemaakt muurtje. Metselaars zeiden dat het vermoedelijk een dinosau rus-ei is." Renema durft dat Bezoekster T. Goslinga toont conservator Renema van Naturalis haar bodemvondsten. Je kunt er een paar miljoen jaar naast zitten." Foto: Henk Bouwman niet te bevestigen. „Dan zou je toch een soort schaal verwach ten en dat zie ik hier niet. Maar goed, ik zeg niet dat het geen dinosaurus-ei is; ik weet het ge woon niet." Hij belooft de steen aan een paar collega's te laten zien. „Misschien kunnen zij er iets over zeggen." Een ander heeft een langwerpi ge steen gevuld met witte kris tallen bij zich. De steen is ooit get'onden in de buurt van Ech- temach. Renema twijfelt tussen drie dingen. De conservator slaat wat boeken na en houdt het uiteindelijk op een 'rudist'. „Dat zijn een soort kokervormi- ge schelpen. Ze konden heel groot worden. Zoals je nu oes- terbanken hebt had je vroeger rudistenbanken." Renema heeft het dan over ongeveer zestig miljoen jaar geleden. „Ruisten zijn vrijwel gelijktij dig- met dinosaurussen uitge storven." De volgende steenliefhebber heeft' een reeks kleine stenen, waarvan de herkomst niet hele maal duidelijk is. Renema doet wat suggesties, maar houdt ook een paar slagen om de arm. „Geef 't aan vijf verschillende deskundigen en ze geven vijf verschillende meningen." Je kunt er als conservator soms een paar miljoen jaar naast zit ten moeilijk in mijn huis opsluiten. Ik moet ook nog gewoon naar mijnwerk." GGD-arts Marjolein de Gruiter kan zich de gevoelens van on rust voorstellen, maar bena drukt dat er geen reden voor paniek is. .Asbest bevindt zich altijd in de atmosfeer. Een inci dentele blootstelling aan een hoge concentratie asbestvezels vergroot de kans op het krijgen van kanker nauwelijks. Het ech te risico van asbest is vooral aanwezig bij langdurige bloot stelling aan de hoge concentra ties asbestvezels. Daar is in dit geval geen sprake van." De opruimwerkzaamheden gaan de komende dagen onver minderd voort. Behalve de tui nen, worden ook de daken en de brandgangen van de huizen in de omgeving van het uitge brande pand schoongemaakt. Daarnaast krijgt het openbare groen een reinigingsbeurt. Bouwplan De Lepelaar gaat het wél redden door Robbert Minkhorst leiden - Er is in de Leidse poli tiek voldoende steun voor het plan De Lepelaar, met zeven tig seniorenwoningen, van woningbouwvereniging De Sleutels van Zijl en Vliet De woningcorporatie krijgt ook het fiat van de politiek om het bouwplan uit te voeren. De steun is donderdagavond op de valreep al aan De Sleu tels gegeven. Fracties die kri tiek hadden op de hoogte van de twee woont#ens - de ach terste meet zo'n vijftig meter - en het aantal parkeerplekken, wilden de plannen in de ge meenteraad nogmaals bespre ken. Dat bleek echter niet mo- gelijk. De raadscommissie ruimte en groen moest ja of nee zeggen. Uiteindelijk zei een ruime meerderheid ja. Alleen Groen links, CDA en de Christen- Unie stemden tegen. Zij wil den twee verdiepingen van de flat afhalen. Wethouder Hillebrand beloof de dat hij nadat het bouwplan is voltooid, zal onderzoeken hoe groot de parkeerdruk in de wijk is. Volgens onder meer wijkvereniging Leefbaar Zuid- West kampt de buurt nu al met een tekort aan parkeer plaatsen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7