KUNST CULTUUR Franse chansons tussen de boeken De Troubadours- operette met vaaiï Leids Barok Ensemble streelt het oor Passion of The Christ: 'Walgelijk' en 'historisch onjuist' Jan Vayni is eigenlij j vreselijk sal 'Balinese Beauties' Prestaties NDTII een genot om naar te kijken Pavarotti stopt met zingen new york - Luciano Pavarotti is zaterdag voor het laatst op het toneel overleden. Met de dood van Mario Cavaradossi in Puc cini's opera 'Tosca' kwam ook een einde aan de carrière van de inmiddels 68-jarige tenor Pavarotti. Tenminste, dat zegt de zanger zelf. Operakenners zijn daar minder van overtuigd, want de muzikale zwaargewicht heeft de laatste jaren wel vaker bekendgemaakt dat hij ermee zou stoppen. En er is nog spra ke van een afscheidstournee, een optreden van de 'Drie Te noren' (met Placido Domingo en José Carreras) en een moge lijk 'allerlaatste' optreden op zijn 70ste verjaardag, op 12 ok tober 2005. Vertaler Gerard Rasch overleden Nederlandse kritiek op film Mel Gibson amsterdam/gpd - Mel Gibsons film 'The Passion of The Christ' heeft tijdens een voorvertoning in Amsterdam bij theologen, geestelijken en vertegenwoordi gers van de joodse gemeen schap vooral negatieve reacties opgeroepen. 'Een martelgang om naar te kijken', 'walgelijk en sadistisch', 'historisch onjuist'. De film echt antisemitisch noe men gaat hem te ver maar het scheelt niet veel, aldus Ronnie Naftaniël van het Centrum In formatie en Documentatie Isra el. „Er is een antisemitische on dertoon. Dit brengt ons terug naar de situatie van vóór de Tweede Wereldoorlog. Het was een martelgang om naar te kij ken." Wat overheerst bij het gezel schap dat de film heeft bekeken is het vele en langdurig getoond geweld, met als dieptepunten de geseling van Christus en de minutieus in beeld gebrachte kruisiging. Plassen bloed blij ven achter op de geselplaats, water en bloed spuiten uit de zijde van Christus als hij wordt doorstoken. Echt kwalijk vinden velen de manier waarop Gibson de rol van de joodse hogepriesters weergeeft. Kajafas en de zijnen duiken telkens in het verhaal weer op, ook op momenten waarover niets in de bijbel staat, zoals aan de voet van het kruis. Hoogleraar joodse studies Ju dith Frishman, van de Universi teit Leiden: „Dit heeft niets met de historische werkelijkheid te maken en ook in de bijbel krijgt de rol van de hogepriesters minder nadruk dan hier. Ze hadden helemaal niet zoveel macht. De Romeinen waren de machthebbers en zij hebben Christus gekruisigd." Hein Jan van Ogtrop, plebaan van de St. Bavo-kathedraal in Haarlem en voorzitter van de Katholieke Raad voor Israël, deelt de bezwaren die van jood se zijde worden ingebracht „Het enige goede aan deze film is dat iedereen zich nu gaat af vragen wat er toen echt is ge beurd en dat ik als priester kan vertellen hoe onze kerk er nu over denkt. Van Ogtrop noemt de manier waarop de geseling en de kruisiging zijn verfilmd 'walgelijk en sadistisch'. Sommige passages uit de film worden wel mooi gevonden. De flashbacks waarin kort de Ber grede, het Laatste Avondmaal en een aantal andere episoden aan de orde komen oogsten be wondering. Eén van de weinigen die onver kort positief rijn over 'The Pas sion of The Christ' is Nellie Stienstra, voorzitter van het be houdende Contact Rooms-Ka- tholieken. „De film toont het zoals het gebeurd is. Ik vind het heel bijbelgetrouw gedaan. Tja, dat geweld, zo was het nu een maal als ze iemand kruisig den." theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Eine Nacht in Venedig' door operettegezelschap de Troubadours. Regie: Jaap Dijkhuis. Muzikale leiding: Erik van Balen. Gezien: 13/3 Rijnlands Lyceum, Oegstgeest. Om van een avond in Oegst geest een nacht in Venetië te maken, vergt heel wat inspan ning. De fantasie moet immers stevig worden geprikkeld. De Troubadours hebben deze klus geklaard met een uiterst ver zorgde uitvoering van 'Eine Nacht in Venedig'. Geen gerin ge opgave overigens, want het is het Venetië uit de achttiende eeuw ten tijde van het bont uit gedoste carnaval. Dat betekent historische kostuums in feeste lijke uitmonstering. En niet zo maar een paar kledingstukken, maar een indrukwekkende ver scheidenheid want er staan in de grote scènes tientallen per sonen op het podium. Deze prachtig vormgegeven en strak geregisseerde scènes zijn de grootste troef van deze ope retteproductie. Het orkest dat een tamelijk grote bezetting kent, zorgt voor een stevige muzikale ondersteuning. J 3 kaal leider Erik van Balen h daarbij zangers en orkest in pi evenwichtige verhouding, d omdat de solisten over zen n crofoontjes beschikken, ho rij zich niet te forceren. I bl mee is in kwalitatief opzit13 heel wat gewonnen. De eerlijkheid gebiedt te ze n dat van de solisten de di d het overtuigend van de h 5 winnen. Het stemmateriaale' de heren is een enkele minder stabiel, de belang 31 bijdragen van Marco Zwel n. en zeker van Ed Latulette 0 I gens niet te na gesproken,! dames als Monica ten F w Isabel Wemer gaan ditmaal de eer strijken. Zeker de Is genoemde (als gaste bij de eniging) blijkt een opmeii talent. De voorstelling heeft vaart decor (met een heuse die 'vaart') oogt fraai, de b; n bijdragen rijn stijlvol en dt g mor in verscheidene st c (niet flauw maar to-the-p biedt prima tegenwicht 1 het gevaar van een te 2 operettesfeertje. Kortom, n le maanden van inten voorbereidingen heb je me dergelijk succesvol eindpre eer van je werk. Lord of the Rings nu ook musii1 Volgens Wallace, een voon medewerker van de bei ut musicalmaker Andrew 115 Webber, gaat het drieënee! uur durende spektakel miljoen pond (13 miljoenf ili kosten, de duurste musics p ductie ooit. De cast gas il] meer dan vijftig acteurs 0 staan. 5 muziek recensie 1 Lidy van der Spek f Concert: Jan Vayne, piano, nut 1 Rockoko String Quartet. 131] Stadsgehoorzaal, Leiden. Zijn eerste pianoleraar hai i niet vermoed dat hij op ee bewonderd zou worden zijn fantasievolle improvi tijdens het inhuldigingsfi van de Amerikaanse pres Bill Clinton. Dat is zo ong te lezen in de aankondigin het concert van Jan Vaym in rijn kielzog het Rot String Quartet. Nu zou he eens kunnen dat inaugia parties in Washington gej gaan met veel geschreeu bijzonder weinig wol. A j zou ik mij niet kunnen voo len waarom Jan Vayne Amerika is gehaald. We i om vijf minuten te spelen, voor korte tijd is hij een a name entertainer, met 1 best je feestje kunt op1 Maar een hele avond Jan! is eigenlijk verschrikkelijks 1 Wat hij doet is niet veel i dan een teil pijlsnelle n( over je heen gooien; óf al den beuken als waren ha palen. Dat doet hij bedi virtuoos zelfs, dat moet g( maar verrassend, afwissele i muzikaal pakkend is dat Ook al is het leuk om gei oude Beatlesliedjes te on ken onder zijn razend! vingers, als daar rijn 'N01 an Wood', 'Michelle', 1 day', of 'I want to hold Hand', maar het bevredigt Waarschijnlijk heeft Vaynf zelf ook aan getwijfeld, gi de aanwezigheid van eens kwartet, dat zich ovei meer dan de helft van d kapot rit te vervelen. Vooi Vayne vragen uit het (v talrijke) publiek pianistisc! gaat beantwoorden. Liedje de Beatles, maar ook vaiii re jongens, bijvoorbeeld Queen, ook goed voor ee tenvloed! Voor een zichzei pecterend strijkkwartet dit summiere optreden be lijk traumatisch zijn! En a viertal dan eindelijk speel worden ze voortdurend vleugeld door de piano. Er rijn wel momenten die vol rijn, zoals het samens 'Michelle', hier fraai in I met de strijkers, of het I begin van 'She is leavingb Ook met 'I don't know to love Him' uit 'Jesus Chri perstar' weet Vayne een lige snaar te raken. Maai rijn concert zo nodig mö leuken met een andere mi le discipline, zou hij eens ten denken aan een dijl een stem die zijn piai meedraagt, liefst in ongel richtingen. culemborg - De vertaler uit het Pools Gerard Rasch is overle den. Hij stierf op 57-jarige leef tijd aan een slopende ziekte. Rasch vertaalde ook uit het Russisch en het Deens. Hij kreeg in 1997 de Martinus Nij- hoff Prijs omdat hij 'een ambiti eus vakman met een wijs be grip van rijn metier' was. Be kend is vooral zijn vertaling van 'De kaneelwinkels' van Bruno Schulz. Hij vertaalde ook de poëziebundel 'Romeinse trip tiek' van paus Johannes Paulus II in het Nederlands. Van de paus zou dit voorjaar ook 'Mys tieke poëzie' verschijnen, maar de uitgave daarvan was wegens de ziekte van Rasch al voor on bepaalde tijd uitgesteld. Rijksmuseum koopt Jan Steen Amsterdam - Het Rijksmuseum heeft het schilderij 'Burgemees ter van Delft en rijn dochter' van Jan Steen gekocht. Het be taalde 11,9 miljoen euro voor het doek uit 1655 van de Neder landse meester. De erven van de Britse Lady Janet Douglas Pennant boden het werk aan. „Het werk is een belangrijk sleutelstuk voor de Nederland se 17e-eeuwse schilderkunst en kan zich meten met topstukken van Vermeer en Rembrandt", liet het museum in een verkla ring weten. Het is het duurste schilderij uit de geschiedenis van het Rijksmuseum. Amsterdam - Het Amsterdamse veilinghuis Christie's hervat morgen de traditie om met enige regelmaat veilingen te houden met een Indonesisch thema. Er komen niet alleen schilderijen onder de hamer, zoals dit doek 'Balinese Beauties' van Han Snel (1925-1998), maar ook tal van kunstvoorwerpen. Bijzonder is een verzameling van meer dan honderd houten beelden uit Bali die voor religieuze doeleinden zijn gebruikt. Foto: Christie's muziek recensie Susanne Lammers Concert: Sturm und Drang door het Leids Barok Ensemble met Bemd Brackman, fortepiano. Gehoord: 14/3, Lokhorstkerk, Leiden. Nog te horen: 18/3, Hervormde Kerk, Nieuwkoop. Wat tweehonderd jaar geleden sensationeel nieuw was, klinkt voor moderne oren heel ge woon. Het kan dus geen kwaad om de argeloze luisteraar op de vernieuwende kwaliteiten van de oude muziek te wijzen, en dat doet Roelof Balk, concert meester van het Leids Barok Ensemble (LBE) dan ook. Luch tig en losjes, zonder kapsones. Zo speelt het Leids Barok En semble ook. Helder en leven dig, spontaan en gemakkelijk maken ze muziek die het oor streelt en aangenaam verrast. Zoals de twee fraaie sonates van Biber uit het 'Fidicinium Sacrum-profanum', waarvan de elfde, in c, het meest aan spreekt met veel dynamiek en gevoel voor drama, vloeiende melodieën en flonkerende lij nen, die prachtig kunnen ver kleuren naar een somberder stemming. Van Giovanni Lorenzo Gr ego- ri's hand zijn de allereerste zo genoemde Concerti Grossi uit de geschiedenis. Onder de han den van het LBE klinkt het vier de in A simpel en opgewekt, met naadloze overgangen tus sen de delen. Het slepende Adagissimo wordt gespeeld met een knipoog naar het hupse Al legro. De ironie blijft ook mooi behouden in de passages waar in Balk solistisch de anderen voorgaat Veel minder presteert de echte solist, pianist Bernd Brackman, in het Concerto in d wq 23 voor fortepiano en strijkers van Carl Philipp Emanuel Bach. Brack man heeft de gebaren van een klavierleeuw, maar de finesse van een slordige amateur. De nootjes ratelen, maar erg onge lijkmatig en hakkelend. Ze rij ten de werkelijk prachtige inlei ding van het orkest aan flarden. Het LBE zet ingetogen, maar zeer draufgangerisch de toon, speelt het Concerto vlinderlicht maar met buitengewoon veel zeggingskracht naar Beethoven toe, maar Brackman blijft daar ver bij achter. De zangerige passages krijgen nog een beetje vorm, maar verder speelt hij richtingloos. Het meest moderne werk, de Strijkerssymfonie no. 4 in c van Mendelssohn-Bartholdy, vormt het sluitstuk - een waardig ein de. Het LBE speelt precies, maar sprankelend, vitaal en met veel schwung. Contrastrijk ook, in het kleine en in het grote, zoals het omfloerste einde van het tweede deel waaruit dan het onbekommerd vrolijke Allegro vivace ontluikt, alsof de hemel opklaart. Mooie muziek door een intelligent gezelschap. londen - De wereldberoemde trilogie 'The Lord of the Rings' van J.R.R. Tolkien, die al een met elf Oscars bekroonde verfil ming achter de rug heeft, is vol gend jaar in Londen ook in het theater te zien als musical. Dat zei theaterproducent Kevin Wallace gisteren in de Britse krant The Sunday Telegraph. Tomas Lieske genomineerd voor Librisprijs amsterdam/leiden/anp - Leide- naar Tomas Lieske is dit jaar een van de genomineerden voor de Libris Literatuurprijs. In Amsterdam zijn gisteren de nominaties bekendgemaakt. Behalve om 'Gran café Boule vard' van Tomas Lieske gaat het om 'Blauwbaards ontwaken' van H.C. ten Berge, 'Buiten is het maandag' van Bemlef, 'Een schitterend gebrek' door Arthur Japin, 'Toen kwam moeder met een mes' door Nicolien Mizee en 'Maïsroest', geschreven door Rashid Novaire. De zes auteurs kregen een geld prijs van elk 2500 euro. De ay- teur van het winnende boek wordt 27 april bekendgemaakt in het Amstel Hotel in de hoofdstad. De winnaar ont vangt 50.000 euro en een oor konde. De Libris Literatuurprijs wordt dit jaar voor de elfde keer toegekend. theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Steps' door Nederlands Dans Theater II. Gezien: 13/3 Leidse Schouwburg. Het is altijd weer een genot te zien tot wat voor sublieme prestaties de jongerengroep van het Nederlands Dans Thea ter in staat is. Vooral de choreo grafie '27'52'" van Jiri Kylión laat de kwaliteiten van NDT II prachtig tot hun recht komen. Wat opvalt zijn de krachtige, soepele bewegingen waar klei ne, kortdurende gebaren uit te voorschijn schieten. Het is tel kens een seconde sierlijkheid, zo'n gebogen arm die je best wat langer zou willen zien, maar je beseft ook dat het juist de charme van deze choreogra fie is dat alles zo snel en ter loops voorbijgaat. De dansers laten zien dat licht heid en dramatische lading goed kunnen samengaan. In een reeks duetten zien we tel kens een andere wisselwerking tussen danser en danseres. Bre de, gespierde gebaren krijgen iets teders tegenover de kwets bare bewegingen van de part ner. Heftiger, maar toch steeds van een heldere harmonie zijn de duetten met gevechtsbewe gingen of lichaamsimpulsen alsof er op de dansers gescho ten wordt. Het is een stroom van mooie dansmomenten, volkomen beheerst en vloeiend uitgevoerd. Ook 'Sad Case' van Paul Light- foot en Sol Léon haalt veel kwa liteiten van de groep naar bo ven. Op Caribische muziek pre senteren vijf dansers zich met bleke lichamen als stoere show makers. Maar met hun wijde, wilde, hoekige, slapstickachtige bewegingen krijgen ze juist iets aandoenlijks. Ze hebben de soepelheid en het karikaturale van tekenfilmfiguren, maken brede passen, grijpen drama tisch naar het hoofd en staan soms als gestoorden te schud den. Het ziet eruit als een dwa ze boel, maar intussen dwingen de dansers grote bewondering af met hun veelzijdige, goed ge timede 'act'. Vergeleken hiermee stelt 'Jung le Juice' van Lionel Hoche te leur. Op het eerste gezicht ziet de kleurrijke dwarreling van dansers er leuk uit, maar al gauw gaat de uitbeelding van toeristen in het oerwoud wat kinderlijk aandoen, met het voor de hand liggende leeu- wengebrul, de eveneens schrik aanjagende slang en krokodil en de mannen in rieten rokjes. Er gebeurt weinig met de idee- en die aan het jungle-verhaal gekoppeld worden. Het blijft bij een swingende groepsdans en een los scènetje van zingende meisjes op een strand met palmboom. Zo krachtig en boeiend als de bewegingen in de eerste twee choreografieën waren, zo flets blijven ze in 'Jungle Juice'. Dat is jammer, want als je zo'n mooie groep dansers tot je beschikking hebt, moet dat toch een aansporing zijn om het mooiste te maken dat je bedenken kunt. door Theo de With leiden - De akoestiek is verras send goed. Zingen in een boek handel is dus zo gek nog niet. Het is een wat ongebruikelijk tafereel: een zangeres die tus sen boekenkasten Franse chan sons ten gehore brengt. Maar het is Boekenweek en het the ma is dit jaar Frankrijk En dus nodigde de Leidse boekhandel Van Stockum zangeres Anne- Marie Jean uit. Want chansons horen net zo bij Frankrijk als rode wijn, stokbrood en kaas. Op deze zaterdagmiddag is er op het eerste oog weinig afwij kends te zien in boekhandel Van Stockum aan de Breestraat. Leesgrage klanten bladeren vluchtig door boeken, lezen aandachtig de achterflap, gaan met vingers langs de ruggen en dubben wat ze zullen kopen om het Boekenweekgeschenk er gratis bij te krijgen. Alleen de serene stilte ontbreekt vandaag. Achter in de zaak staat Anne- Marie Jean en zij zet een keel op die bij de meeste klanten ontzag inboezemt. De meeste boekhandels kiezen ervoor in de Boekenweek schrijvers uit te nodigen om le zingen te geven of boeken te signeren. „Maar de honoraria van schrijvers zijn bijna niet meer op te brengen", zegt be drijfsleider Dirk Logemann. „Wij zijn natuurlijk niet zo'n grote boekhandel als Kooyker of De Kier. Een van onze speci alismen is het muziekboek en daarom kwamen we op het idee om het Franse chanson in huis te halen." Via het Koninklijk Conservato rium in Den Haag werd Anne- Marie Jean gevonden, die daar Anne-Marie Jean zingt bij boekhandel Van Stockum. „De boeken dempen het geluid en daardoor is de akoestiek goed." Foto: Henk Bouwman een jazzopleiding volgt maar ook voor een paar chansons haar hand niet omdraait. „Ik vind het een geweldig idee om muziek en literatuur bij elkaar te brengen", vertelt ze tijdens een korte pauze. Naast haar ge- improviseerde podium heeft Van Stockum een plek gecre- eerd voor het boek 'Tous les gargons et les filles', een over zicht van de mooiste Franse chansons, samengesteld door Liesbeth List. Claude Nougaro, Jacques Brei en Edith Piaf heeft Anne-Marie Jean onder meer op haar reper toire gezet. Een wat oudere man verlaat inmiddels de win kel. Hij heeft zeker een half uur staan luisteren. „Eigenlijk wachtte ik op 'Non, je ne regre- tte rien' van Edith Piaf', zegt hij tegen bedrijfsleider Logemann. „Dat nummer is gedraaid op de crematie van mijn zus. Ik heb daar dus bepaalde herinnerin gen aan." „Nee, 'La vie en rose' zing ik straks nog wel", reageert Anne- Marie Jean. Ze neemt weer plaats naast het keyboard en zet het volgende nummer in. „Wilt u er het Boekenweekge schenk bij?", vraagt het meisje aan de kassa.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6