BUITENLAND Israël beschiet doelen Gaza Mountain Storm moet Bin Laden opleveren Absolute macht isoleert Poetin van kritiek Spanning rond Georgië Zapatero uit schaduw Gonzalez Bang voor woede Spanjaarden n doden bij >eluk Kashmir Mir - Bij een ongeluk met leine bus in de Indiase iaat Jammu en Kashmir anmorgen zeker tien do- jvallen. Het busje stortte 5 mensen aan boord in ertig meter diep ravijn, ngeluk gebeurde op een Veg in de buurt van Ram- 70 kilometer ten noorden winterhoofdstad Jam- dverschuiving [azachstan ■ata - Het dodental van de ferschuiving van gisteren zachstan voordeed is op en tot 26. Onder de doden jf kinderen. Er worden ivee mensen vermist. De offers vielen in twee flat- uwen in Taldybulak. n verdacht 9 moorden - ngeles - Een Amerikaanse zaterdag aangehouden rdenking van moord, na- izijn huis in Fresno negen □en waren gevonden. De «trof in een kamer de lijke overschotten aan van /rouwen en zeven kinde- ian wie de oudste 8 jaar n de jongste een zuige- Mogelijk was er sprake van ituele moord, zei een poli- lordvoerder in de Ameri- ie krant Fresno Bee. r mensen brand in auto ti - Twee mannen en v vrouwen zijn gisteren ver- (1 Ibij een verkeersongeval tdorp Overijse bij Brussel. luto was met te hoge snel- lit de bocht gevlogen en tegen een huis terecht. 31 agen vloog meteen in El L De vier inzittenden kon- Si ich niet uit de vlammen militairen ood in Irak ijjUD - Zes Amerikaanse mili- gl izijn dit weekend omge- nbij aanslagen in Irak. loldaten vonden de dood maandag 15 maart 2004 op pa- e in het zuidoostelijk -jdeel van Bagdad werden vallen. Een vierde Ameri- 4kwam om toen elders in d een bom ontplofte de kant van de weg. In Ti- den zaterdag twee doden i gewonden toen een le kant van de weg ver bom afging op het mo- dat hun patrouille pas- If B. i tse kinderen tten auto iGEN - Spelende kinderen n zaterdag in het Duitse een geparkeerde au- let met een walsmachine. ideren hadden aan de i van het tonnen zware gezeten en de wals zo reging gezet. De schade agt 10.000 euro. adzic ontsnapt ieuw evo - Voor de tweede keer iris een klopjacht op de sch-Servische ex-presi- ladovan Karadzic mislukt. tisch-Servische politie [erde zaterdag een groot- jpse zoekactie in Oost- ënaar Karadzic, die sinds wordt gezocht door het Blavië-Tribunaal. in marshals' indergrondse en - Britse antiterreureen- in burger gaan patrouil- in de treinen en op de sta- van de Londense onder- Ipse. Deze maatregelen vor- m onderdeel van een 'campagne voor waak- Z heid' in de ondergrondse, e controles op het spoor- it worden strenger. lijks 10.000 cuties in China - China executeert jaar- Igeveer 10.000 ter dood deelde misdadigers. Dat een Chinees parlements- 'izegd na afloop van een !van het Volkscongres msj nhij probeerde de uitvoe- V1 de doodstraf aan ban- laten leggen. ekse politie J it bom spin boldak/ap - Een Afghaanse grenswachter bij Spin Boldak wijst naar de kogelgaten in zijn wagen en daar na in de richting van het land waar de daders, volgens hem Taliban-strijders, vandaan kwamen: Pakistan. On danks de inzet van duizenden militairen en de belofte van de Pakistaanse president Pervez Musharraf om al het mogelijke te doen om Osama bin Laden en de zij nen op te sporen, zouden zich nog talloze Taliban- en al-Qaedastrijders schuilhouden in het Pakistaanse deel van het grensgebied. Aan Afghaanse zijde zijn Amerikaanse soldaten gele gerd voor de jacht op de Taliban en al-Qaeda. De Ame rikanen mogen Pakistan niet in en moeten erop ver trouwen dat hun Pakistaanse collega's verdachten zelf oppakken, of de grens over drijven zodat ze in Afgha nistan in de kraag kunnen worden gevat. De Verenigde Staten zetten vorige week een nieuw offensief in in het gebied: operatie Mountain Storm (bergstorm), om een eind te maken aan de aanwezigheid van Taliban- en al- Qaedastrijders en hopelijk die ene grote vangst te doen: Osama bin Laden. Het gonst de laatste tijd van de geruchten dat de Amerikanen hem bijna te pakken hebben. Afghaanse grenswachters betwijfelen of Mountain Storm een succes wordt, vooral omdat er in de Pakis taanse veiligheids- en inlichtingendiensten veel sym pathisanten van de Taliban zitten. Volgens grenswach ter Palawan kunnen de strijders vrij hun gang gaan. „Ze leven daar, komen hier terreuraanslagen plegen en gaan dan weer terug", zegt hij. Pakistan ontkent dat soort aantijgingen en beweert stellig dat het zich volledig inzet voor de strijd tegen terroristen. En de cijfers lijken dat te beamen: sinds 11 september 2001 zijn meer dan vijfhonderd verdachten opgepakt in Pakistan. Mountain Storm is in nevelen gehuld. De Amerikanen hebben alleen gemeld dat er intensiever gezocht wordt en onverwachte controles worden uitgevoerd. Voorals nog - de operatie is een week gaande, maar pas afgelo pen weekeinde werd er ruchtbaarheid aan gegeven - lijkt het er niet op dat de operatie met veel extra troe pen en wapenvertoon gepaard gaat. Er zijn de laatste dagen wat vrachtvliegtuigen en helikopters aangeko men op de grootste Amerikaanse basis in het zuiden van Afghanistan. Geruchten dat Task Force 121, de le gereenheid die betrokken was bij de arrestatie van Sad dam Hussein, deelneemt aan Mountain Storm wil de legerleiding niet bevestigen. Kiezers in Pavlov Pad keren huiswaarts na hun stem op Vladimir Poetin te hebben uitgebracht. Op de terugweg kochten ze een portret van de president en een goede fles wodka om de overwinning van hun favoriet te vieren. Foto: EPA door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - De verkiezingsover winning van gisteren geeft presi dent Poetin de vrije hand. Nu de consolidatie van de macht com pleet is, wil de Russische leider het levenspeil van de Russen ver hogen. Het recept is duidelijk: een vrije markteconomie in een autoritair land. De kritiek op het democratische gehalte van de presidentsver kiezingen neemt Poetin op de koop toe. Van een eerlijke strijd was geen moment sprake. Te groot was de steun van het staatsapparaat voor Poetin, te zwak waren de tegenstanders. De reprimande van de Organi satie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (OVSE) kan niet uitblijven, net als de tradi tionele beschuldigingen van de verliezers, dat het tellen van de stemmen gepaard is gegaan met fraude en manipulatie. Rusland gaat desondanks over tot de orde van de dag, want de verkiezingen waren niet meer dan een formaliteit. De nieuwe regering van premier Michail Fradkov ging al voor de stem bus aan de slag. Poetins ambi tie is duidelijk: „Het leven van de gewone Rus moet verbete ren." Over de manier waarop is de Russische leider schimmiger. Een verkiezingsprogramma heeft hij niet geschreven, net als bij zijn eerste overwinning in 2000. Maar anders dan toen hoeft Poetin zich niet te be kommeren om zijn machtspo sitie. Het parlement is loyaal aan het Kremlin, net als de me dia, rechtbanken en de geïnti mideerde zakenwereld. Voor de komende vier jaar geldt: 'anything goes', alles kan. De halvering van het aantal mi nisters was een schot voor de boeg. Het almaar uitdijende ambtenarenapparaat - inmid dels groter dan in de Sovjet- Unie - moet eindelijk worden afgeslankt. Kleine en middel grote ondernemers dienen ver lost te worden van de parasite rende en corrupte bureaucratie, zo heeft Poetin meerdere keren laten weten. Zo moet de Russi sche economie minder afhan kelijk worden van de olie- en gassector. De nieuwe premier Fradkov moet de hervormingen gaan leiden. Dat de nieuwe rege ringsleider twee jaar lang hoofd van de belastingpolitie was, lijkt geen toeval. Machtige regionale bureaucraten die hervormingen tegenwerken, kunnen met hun persoonlijke belastingdossier om de oren worden geslagen. Dat zal de weerstand breken, want iedereen heeft een vlekje op het blazoen. Met zelfs de rijkste man van Rusland, olie baron Michail Chodorkovski, in de gevangenis, is duidelijk: dit kan iedereen overkomen. Poetin wil zijn absolute machtspositie gebruiken om een vrije markteconomie te cre- eren, maar door zijn onaantast bare positie vinden de hervor mingen plaats in een maat schappelijk vacuüm. Nu de me dia aan banden zijn gelegd, is het de vraag of ze nog in staat zijn corruptie in de samenle ving bloot te leggen. Het uit ja knikkers opgebouwde parle ment lijkt niet meer in staat om het beleid te corrigeren of aan te passen. Zelfs in de regering zitten nauwelijks onafhankelij ke geesten die in staat zijn te genwicht te bieden aan het Kremlin. De oren en ogen van Poetin in de samenleving zijn de 'silovi- ki', de voormalige KGB'ers en militairen die nu bijna eender de van de belangrijkste bureau cratische posten bemannen. In de zakenwereld boezemt deze groep juist wantrouwen in, om dat ze het niet nauw nemen met de democratische spelre gels. De vervolging van Chod orkovski en zijn olieconcern Yukos is exemplarisch. Hoewel er geen vluchtgevaar bestond, werd de oliebaron door eenhe den van de geheime dienst FSB met veel machtsvertoon gear resteerd op een vliegveld in Si berië. Hij zit nu al ruim vijf maanden in voorarrest, terwijl de aanklacht nog steeds niet rond is. De zus van de Palestijnse zelfmoordenaar en terrorist Nabeel Mas- soud (18) toont 'trots' een foto van haar broer in hun huis in een vluchtelingenkamp in Gaza. Foto: Reuters Na dubbele zelfmoordaanslag door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Israëlische lucht macht heeft vanochtend vroeg in Gaza-stad twee gebouwen verwoest. Volgens een leger- woordvoerder fabriceerde de is lamitische verzetsbeweging Ha rnas er wapens. De aanval maak te deel uit van Israëlische vergel dingsacties voor een dubbele Pa lestijnse zelfmoordaanslag in de haven van de stad Ashdod. Daar bij kwamen gistermiddag tien mensen om het leven. De gewapende vleugels van Ha rnas en Fatah, de organisatie van de Palestijnse president Arafat, zeggen de aanslag te hebben georganiseerd. De Isra ëlische regering heeft gister avond bekendgemaakt dat het alle contacten met het door Fa tah gedomineerde Palestijnse Bestuur heeft opgeschort. Dat betekent dat ook het gesprek dat premier Sharon deze week zou voeren met zijn Palestijnse collega Qurei niet doorgaat. De explosies in Ashdod deden zich voor tegen vijf uur plaatse lijke tijd. Toegesnelde hulp diensten vonden tussen de slachtoffers al snel de resten van twee zelfmoordterroristen. Ooggetuigen vertelden dat een van de twee zijn lading tot ex plosie had gebracht bij de hoofdpoort van de haven. De andere was erin geslaagd over het hek te klimmen dat het ter rein omgeeft. Na de aanslag zocht een politie macht urenlang het uitgebreide havengebied afuit vrees dat er meer zelfmoordterroristen rondliepen. Uit een eerste onderzoek is ge bleken dat de Palestij nen een ander soort explosieven bij zich droegen dan gebruikelijk. Het vermoeden bestaat dat ze zich in het havengebied hadden wil len opblazen bij een opslag plaats van gevaarlijke stoffen. Hamas en Fatah hebben gister avond laten weten dat de aan slag in Ashdod een gezamenlij ke onderneming was van hun milities, Izadin al-Kassem en de Aksa-brigade. Ze identificeerden de daders als Nabil Massoud en Machmoud Salem, beiden 18 jaar oud. Ze zijn afkomstig uit het vluchte lingenkamp Jabalya, ten noor den van Gaza-stad. Het is niet duidelijk hoe ze erin zijn geslaagd de door een elec- tronisch bewaakt hekwerk om geven Gazastrook te verlaten. De 'siloviki' zijn door niemand gekozen en worden door nie mand gecontroleerd. Ze staan totaal los van de maatschappij. Alleen al om die reden is het wantrouwen onder democraten enorm. Liberale politici als Bo ris Nemtsov en Irina Chakama- da zijn er van overtuigd dat Po etins vertrouwelingen uit de voormalige KGB het land willen omvormen tot een autoritaire, agressieve en nationalistische staat. Ook mensenrechtenactivisten en internationale hulporganisa ties beklagen zich al over het intolerante karakter van de nieuwe autoriteiten. Kritiek wordt steeds minder geaccep teerd, zeker als het gaat om pijnlijke onderwerpen als de oorlog in Tsjetsjenië. Maar het merendeel van de Russische bevolking heeft juist alle vertrouwen in Poetin. Ze waarderen de stabiliteit en de orde van zijn bewind. Dat enkele democratische waarden daarbij in het gedrang komen, is voor hen voorlopig van ondergeschikt belang. tbilisi/anp - afp - De spanning tussen de Georgische president Michail Saakasjvili en de Adzja- rische machthebber Asian Abasjidze is gisteren verder op gelopen. Gisteravond laat stelde Saakasjvili Abasjidze een ulti matum, waarin hij de laatste 24 uur bedenktijd gaf. De nieuwe president wil van avond een reactie op zijn eis dat hij en alle Georgische func tionarissen vrijheid van bewe ging hebben op Adzjarisch grondgebied. Verder wil hij dat de inwoners van de republiek kunnen uitko men voor hun opvattingen en dat er een vrije verkiezingscam pagne gehouden wordt. Op 28 maart zijn er in het land parle mentsverkiezingen. Als Abasjidzes antwoord nega tief uitvalt, zal Saakasjvili op dracht geven tot een economi sche blokkade van Adzjarië. Het ultimatum volgde op een dag waarop Adzjarische separatis ten Saakasjvili de toegang tot hun afvallige republiek weiger den, waarna Tbilisi zijn strijd krachten in verhoogde staat van paraatheid bracht. Rusland waarschuwde Tbilisi daarop voor een invasie in Adzjarië. Gewapende Adzjariërs hadden Saakasjvilis autokonvooi met waarschuwingsschoten tegen gehouden bij een controlepost, toen hij naar Adzjarië wilde rei zen. Het centrale bestuur van Georgië heeft er nog maar am per invloed. Volgens een woordvoerder besloot Saak asjvili rechtsomkeert te maken om bloedvergieten te voorko men. In de Adzjarische hoofdstad Ba- toemi hebben tanks posities in genomen en er worden wapens uitgedeeld aan de bevolking. madrid/ap - Toen hij voor het eerst de residentie van de Spaanse premier bezocht, strui kelde hij van de zenuwen. Nu is het vier jaar later en kan José Luis Rodriguez Zapatero zijn gene vergeten. Als de nieuwe premier van Spanje schrijdt hij straks het Moncloa-paleis bin nen. Zapatero's Partido Socialista Obrero Espano (PSOE) ging de verkiezingscampagne in met beloftes iets aan de torenhoge huizenprijzen te doen en de Spaanse soldaten in Irak zo snel mogelijk naar huis te halen. Al waren de meeste Spanjaarden fel tegen de oorlog in Irak, zij leken de afgelopen weken voor al op zoek naar stabiliteit. Vol gens de peilingen zouden Zapa tero en zijn PSOE de Partido Popular (PP) van scheidend premier José Maria Aznar en diens kroonprins Mariano Ra- joy niet van de overwinning kunnen afhouden. Toen ontploften in Madrid vier treinen en kwamen tweehon derd mensen om het leven. Dat leidde tot massale woede - te gen de daders, maar ook tegen de PP, die de aanslagen volgens velen heeft uitgelokt door de uitgesproken steun aan de aans-Britse aanval op De nieuwe socialistische premier van Spanje Jose Rodriguez Zapatero. Foto: Reuters Irak. Het gevolg daarvan is dat niet Rajoy, maar Zapatero de nieuwe premier wordt. De 43-jarige Zapatero studeer de rechten voordat hij op zijn 26ste lid werd van het parle ment. Hij ontwikkelde zich tot de kroonprins van zijn grote voorbeeld, oud-premier Felipe Gonzalez. In 2000 volgde hij hem op als partijleider. De PS OE was toen verwikkeld in cor ruptieschandalen en herstellen de van een grote verkiezingsne derlaag, de partij toegebracht door de PP van Aznar. Zapatero heeft nog steeds een portret van Gonzalez op zijn werkkamer hangen, maar hij is al langer uit diens schaduw ge treden. Dat de sociaal-demo craten in de peilingen weer overeind krabbelden, is volgens waarnemers onder meer het gevolg van Zapatero's rustige, gematigde stijl. „Charisma heeft hij niet, maar wel een ze kere charme", zegt parlemen tair verslaggever Juan Antonio Blay. Zapatero zoekt de consensus. Het nadeel daarvan is dat hij een softe reputatie heeft. Tel daarbij op dat de leider van een coalitiepartner van de PSOE in de regering van Catalonië on langs heeft toegegeven dat hij met de ETA heeft overlegd - in strijd met de afspraak van de voornaamste Spaanse partijen om niet met de Baskische af scheidingsbeweging te praten - en Zapatero's kansen op een overwinning leken zo goed als verkeken. Soft was Zapatero niet over de oorlog in Irak: hij beschuldige Aznar ervan blind achter de Amerikaanse president Bush aan te lopen. Miljoenen Span jaarden waren dat met hem eens. Een campagnethema werd Irak echter niet. De ETA en de binnenlandse sociaal- economische problemen waren belangrijker. Tot de aanslagen. Via een omweg werd de oorlog in Irak toch nog een issue. Marokkanen verkochten telefoons madrid/ap - Op de avond voor de bloedige bom aanslagen in Madrid die Spanje en de wereld schokten, zat Mohammed Bekkali samen met zijn vriend en collega Karim rustig een voetbal wedstrijd te kijken. Nu zit hij vast omdat hij de mobiele telefoons zou hebben verkocht die bij de aanslagen zijn gebruik. Zijn vrienden in de Ma- drileense wijk Lavapies, waar veel Arabische im migranten wonen, zijn verbijsterd en bang voor de toekomst. „Mensen moeten niet gevangengezet worden voor het verkopen van mobiele telefoons. Dit zijn harde werkers", zegt de Algerijn Karim, die werkt in een telefoonwinkel vlakbij de nu gesloten zaak waar de drie verdachte Marokkanen werkten. Ka rim is bang dat de drie op grond van de Spaanse antiterrorismewetgeving voor lange tijd vastge houden zullen worden. Maar hij denkt niet dat ze de Spaanse veiligheidsdienst en politie ergens mee kunnen helpen. De goedkope telefoonwin kels houden niet bij wat ze aan wie verkopen, dus ze weten volgens hem niet aan wie ze de te lefoons verkocht hebben die gebruikt zouden zijn bij de aanslagen. De telefoons die door de drie Marokkanen zou den zijn verkocht, blijken te zijn omgebouwd tot ontstekers van de tien bommen die het leven kostten aan tweehonderd forensen in de treinen in Madrid donderdag. Het spoor leidde naar de Marokkanen toen op een trein een bom werd ge vonden die niet was ontploft met daaraan vast een van de telefoons uit de winkel in de wijk Lavapies. Volgens de Spaanse onderzoeksrechter Baltasar Garzon moet in ieder geval een van de drie gear resteerde Marokkanen, Jamal Zougam, meer we ten over de aanslagen dan simpelweg het feit dat er mobiele telefoons voor nodig waren. Al in sep tember 2003 werd Zougam door Garzon ge brandmerkt als een 'volgeling' van Imad Yarkas, die op verzoek van de onderzoeksrechter werd gearresteerd op verdenking van betrokkenheid bij de aanslagen van 11 september 2001 in de Verenigde Staten. Yarkas, ook wel bekend onder zijn geuzennaam Abu Dahdah, zit nog steeds in een Spaanse cel. De 30-jarige Zougam is zelf niet aangek! door Garzon, maar de aanklacht tegen Yarkas verraadde dat hij goed in de gaten werd gehou den. Zougams huis werd twee keer doorzocht en bij een van die huiszoekingen dook een video op van gewapende moslimextremisten in de Russi sche deelrepubliek Dagestan. De Marokkaanse politie maakte gisteren bovendien bekend dat Zougam ook in Marokko al sinds de aanslagen in mei in Casablanca werd geobserveerd omdat hij banden zou hebben met een radicale moslim-or ganisatie. De andere twee gearresteerde Marokkanen, de 31-jarige Bekkali en de 34-jarige Mohamed Cha- oui komen niet voor in de politiedossiers. Bekkali werkte met Zougam in de telefoonwinkel, die het eigendom was van Chaoui. De bewoners van de door overwegend Arabieren bewoonde wijk Lavapies zijn nu vooral bang: bang voor de woede van de Spanjaarden tegen de moslims in hun land. „Mijn vrouw is Spaans en ze vreest voor mijn lot, ze is bang dat de auto riteiten mij vervolgen of dat ik door iemand word aangevallen", zegt Rashid, een Marokkaan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5