SPORT 10 Waterreus weg, wat nu? Cricketfeest bij bezoek India aan Pakistan Fataal duel jonge schermer Onderhandeling Groot nieuws vorige week over Willem van Hanegem. Hij ontbrak op de lijst van Pelé. Pelé is van beroep mythe. Voetbalmythe. Vaak wordt Pelé genoemd als de beste voetballer ooit, dikwijls door kenners die hem nooit heb ben zien voetballen. Ik heb het mezelf ook wel eens horen verkondigen. Die Pelé, mensen lief, dat was me er ééntje! Pelé werd drie keer wereldkampioen. In 1958 en 1962 schijnt hij weergaloos te zijn geweest. Ik zal het niet ontkennen. Van de WICs in Zweden en Chili staan mij alleen wat schokkerige bioscoop journaalbeelden bij én de voetbalboeken, die ik er later over las en daarin was Pelé inderdaad magnifiek op dreef Dat Pelé zo ongrijpbaar was heb ik dus vooral gelezen. In 1966 werd hij wel gegrepen, tot kreu pelheid toe, waardoor de Brazili anen als dieven in de nacht Enge land verlieten. Resteert zijn zwanenzang. Mexi co, 1970. Toen was hij een gewel denaar. Maar in een geweldig elf tal, dat ook. Ik weet eigenlijk niet meer wat ik toen, 14 jaar jong, de grootste sensatie vond. Pelé te zien voetballen of het tijdstip waarop hij op de Nederlandse te levisie te zien was, in het holst van de nacht. Pelé is door de wereldvoetbal bond gevraagd de 100 beste nog in leven zijnde voetballers te benoemen. Driekwart van de voetballers is stom, zei Foppe de Haan laatst in een interview. Het werkstuk van Pelé is geen bewijs van het tegendeel. Op zijn lijst van 100 nog levende legendes prijken 125 namen. Hieronder 13 ambassadeurs van de Nederlandse voetbalschool. Ik noem er twee: Willy en René van de Kerkhof. Hoewel Pelé zijn quotum met 25 overschreden heeft ontbreekt van Van Hanegem elk spoor. Misschien verkeert Pelé in de veronderstelling dat de Kromme' al recht ligt, tussen 6 houten plankjes. Bij ons weten is dit niet zo. Toen Van Hanegem in februari zestig werd, leefde hij nog. Van Hanegem's baas, bondscoach Dick Advo caat, heeft onlangs zijn contract met de KNVB met twee jaar verlengd en sprak de hoop uit dat Van Hanegem ook blijft. Dat wil zeggen. Dit is een wens van Advocaat. Geen eis, aan de voet balbond. Johan Cruijjf merkte vorige week op de televisie tussen neus en lippen door op dat hij, als hij bondscoach was, zelf zijn assistent zou aanstel len en dat hij hiervoor niet het initiatief aan de bond zou laten. Zoals Advocaat doet. Je zou je met andere woorden bijna nog gaan af vragen of Advocaat wel zo heel erg aan de sa menwerking met Van Hanegem is gehecht. En hoe graag wil Van Hanegem eigenlijk zelfbij Oranje betrokken blijven? Jaren geleden stonden Van Hanegem en zijn toenmalige echtgenote Truus voor het vraagstuk of ze voor een buitenlands avon tuur (in Marseillezouden kiezen. Naar verluidt staakten de stem men en moest toen de hond de knoop doorhakken. Het beest ver rekte het om te blaffen en bleef met zijn baasje in Hendrik-Ido- Ambacht wonen. Of er nog steeds een doberman aan de onderhandelingstafel zit weet ik niet, maar voorzitter Henk Kesler liet een maand geleden wel doorschemeren dat hij op het erg ste was voorbereid: „ik ga binnen kort met de familie Van Hanegem praten. Hij zei dit met de gezichtsexpressie van een gladiator die op het punt staat een arena met hongerige leeuwen binnen te treden en weet dat het te laat is om Apeldoorn nog te bellen. Het is evident dat Kesler met 'de familie Van Ha negem' niet op Willem en zijn kinderen en een eventueel huisdier doelde, maar op Marianna. Mevrouw Van Hanegem. Je hoort wel eens bij geruchte dat haar onderhandelingstechnieken gruwelijk zijn - wat niet uitsluit dat het in wer kelijkheid nog erger is. Mij valt in elk geval op dat we van Henk Kesler, na zijn publiekelijk gedane aankondiging dat hij de familie ging opzoeken, niets meer hebben vernomen. Zouden buurtbewoners tijdens het joggen wellicht opmerkzaam willen zijn op een uit de Van Hanegem-residentie ontsnappend zacht hulpgeroep? Frank Snoeks UIT GESPROKEf Hans Schrade [,0( adviseur van een aantal pre clubs, in de Volkskrant: „Ik neem tijdens een middk.OI je uit bij Ajax het voetbal oj de koop toe. Oud-Ajacied Rob de Wit; Panorama: „Toen ik net die hersenbloi ,31 ding had gekregen, stuurdi een speler van Ajax mij kaartje met de tekst: Ik win niet dat jij hersens had! Kij ,0; dat vind ik nou schittereni Oud-wielrenner Gerrie Knetemann in TV Weekeijo! de: „Op de weg naar het succa kom je zo veel ellende tegei Dan win je eindelijk en h men alle tranen los. Ge- lukstranen zijn uitgestelde verdrietstranen. Oud-olympisch kampioei ,0( Ard Schenk, lid van de te< nische commissie van de ternationale schaatsbond in het Algemeen Dagblad „Er behoort drama te zijn Een valpartij, hoe vervelen ook voor de betrokkene, is toch ook van waarde voor aanzien van de sport." Guus Hiddink probeert; Nieuwe Revu een antwoo te formuleren op de vraa T hij ooit trainer van Ajaxo, 5 Feyenoord zou willen ziji ns „Nee, maar ik geef daarm jj wel te kennen dat ik, alsh 10 ooit aan de orde zou zijn,i 9 zou zeggen: ik wil dat niel5 RKC'er Zeljko Petrovic in ,t Telegraaf: „Ik heb liever honderddm ®r( zend euro op de bank enl veel vrienden dan tien mil Tl joen en twee vrienden. Ik ft niet leven zonder een held Jj mensen om mij heen.ev Oud-hockeybondscoach ej' Joost Bellaart, die vorig j met veel tumult vertrok I ie de mannenploeg, in Spoilt week: „Als je de persconferentie\ „j je aanstelling achter de rade hebt, zegt iedereen: je mot maar eens onder je stoel k ken, want daar ligt het TA ij sel al. Dat realiseerde ik ra 1 Alleen niet dat het zover a 5 kunnen gaan.f Autocoureur Tom Coron in heeft zijn zinnen gezet 08 een plek in de renstal vaEj Minardi, In Race Report 0 „Er zijn toch ook mensen elke maand een staatslot1 pen? Laat mij dan ook lel s hopen op een kansje. Zwemster Inge de Bruijc Volkskrant magazine: „Er wordt gezegd dat ik 0 te, 'party-animal' ben, en eei moeilijk persoon met ster jj lures. Ik vind het jammer a ik zo overkom, want ik h kt juist van de kleine, onbekL bare dingen in het leven Schaatser Carl Verheijec e! VARA TV Magazine: jjj „Ik heb in mijn studente: een keer onder Franqoisl langé meegedaan aan Lit R Dat liep slecht af. Ik hebi1 daarna niet meer naar m kijken." r Erik Dekker in Nieuwe 1 j vu: i „Rijden in de finale vant 1 koers is een heel rare staa I' van zijn. Nerveus is het woord niet. Je bent supen treerd dat je veel meer aa 1 durft. Willem Il-verdediger J011 Mathijsen in Voetbal Inl national: „In Nederland is meer dn andere landen een omsla punt bereikt waarop voel Iers door het grote publie van wege de hoogte van salaris. Maar de voetbalii een vrije markt en de spe kunnen er ook niets aan\ dat er zoveel wordt betaa PSVer Arjen Robben 011 zijn toekomstige verdiei sten bij Chelsea, in Spoi week: „Bij PSV is er in de groep1 wel lekker over geouweh1 Auto dit, huis dat... Zelf1 ik dat helemaal niet zo. I niet: bestel maar vast tut Ferrari's. NAC-keeper Gdbor Babi volgend jaar bij Feyen» in Voetbal Internationa j „Aan het eind van ditsei sluit ik een fantastische I mijn leven af. Ik ben AM' dankbaar dat ze me de l hebben gegeven in Nederland te komen keepen. De club zit voor Ronald Waterreus houdt het voor gezien na dit seizoen. De doelman vertrekt na tien jaar onder de Eindhovense lat. PSV moet zoeken naar een opvolger. Wordt het Voorhouter Rob van Dijk, nu tweede doelman achter de man met de Herculesmanen? Of gaan de Eindhovenaren op zoek naar een bewezen topkeeper? Rob van Dijk, reservekeeper van PSV, uit Voorhout: „Lijkt me duidelijk wie ik de meest ge schikte kandidaat vind. Voor mij zou het een prachtige kans zijn. Maar ik heb daar binnen PSV nog met niemand over gespro ken. Het is duidelijk dat er in elk geval een keeper bij moet komen, want PSV heeft naast Waterreus en mij alleen jonge kee pers. Natuurlijk zou het een teleurstelling zijn als er een topkeeper gehaald wordt in de categorie Van der Sar. Maar ik denk niet dat PSV miljoenen gaat investeren in een doelman. Ik denk dat ze daar in Eindhoven geen geld meer voor hebben." Noordwijker Joost Terol, reservekeeper van FC Utrecht (1.91 meter lang): „Rob van Dijk zou het moeten worden, vind ik. Die heeft bij RKC jarenlang laten zien dat hij een degelijke keeper is. Maar ik denk dat PSV toch iemand anders aantrekt, en dan verwacht ik Maikel Aerts van RBC. Zijn kop zie je elke keer dat je een voetbal tijdschrift opentrekt. Hij krijgt veel publici teit, en dat helpt - dat zie je ook aan Gabor Babos en Feyenoord. Natuurlijk bewijst hij bij RBC dat hij het kan. En hij mag trans fervrij weg na dit seizoen - dat telt ook bij keepers zeker mee. Volgens mij zat hij al een tijdje te wachten op een goede aanbie ding, want over andere clubs hoorde je nooit iets. Welke andere namen zouden op het lijstje staan? Nee, Dennis Gentenaar denk ik niet. Die wordt 'te klein' geacht voor een topclub. Grote onzin, vind ik; je kunt keepen of je kunt het niet en er zijn genoeg keepers geweest die klein van stuk waren maar het prima hebben gedaan. Ik? Neeneenee, ik ga niet op een telefoontje zitten wachten. Laat mij het nou eerst maar eens zien te redden bij Utrecht." Leidenaar Thomas Waasdorp, keeper van Ter Leede: „Ik denk dat PSV er goed aan doet om Ed win Zoetebier te halen. Edwin van der Sar is een andere optie, maar ik denk dat hij te duur is. En dan heb ik gehoord dat Dennis Gentenaar in de belangstelling staat, maar ik weet niet of hij goed genoeg is. PSV wil prijsjes halen en dan denk ik niet dat Gen tenaar de tijd en de ruimte krijgt om zich te ontwikkelen. Dus is Zoetebier een goed alternatief. Hij heeft ervaring bij grote clubs en voldeed bij Feyenoord tot zijn po sitie ter discussie werd gesteld. Toen ging hij pas foutjes maken. Guus Hiddink kan spelers wel vertrouwen geven en als Zoete bier dat krijgt kan hij voor PSV van waarde zijn." Jaap van Resteren, de keeperstrainer van Noordwijk die in het verleden onder an deren Edwin van der Sar en Rob van Dijk onder rijn hoede had: „De aankondiging van het vertrek van Wa terreus heeft me verbaasd, maar onver wacht komt het niet. De kwestie met de voorzitter en andere minder positieve ge beurtenissen bij PSV hebben er ongetwij feld toe bijgedragen. Het is eigenlijk nog te vroeg om over een opvolger te speculeren. Misschien verdient Rob van Dijk een kans of PSV moet de markt op. Misschien kun nen ze Stekelenburg bij Ajax losweken. Gentenaar? Ook een hele goeie. Alles is nog mogelijk." Dave de Heiden, tot het einde van dit sei zoen keeper van UVS, daarna onder de lat bij Katwijk: „Lastige vraag. Ik hoorde vanmiddag ie mand de naam van Maikel Aerts noemen, de doelman van RBC. Dat is denk ik wel een capabele vervanger op nationaal ni veau, maar PSV heeft natuurlijk altijd Eu ropese ambities. Maar wie moeten ze an ders nemen? Verder zijn er in Nederland eigenlijk alleen maar oude keepers be schikbaar. Vonk, Beukenkamp, Timmer, dat soort jongens. Ze hebben zelf Ten Rouwelaar aan FC Twente uitgeleend, maar dat is nou niet bepaald een succes. Misschien moet PSV toch maar eens op de reservebank van Ajax gaan zoeken." Frans Kales basketbalde bij Bona Stars, Luba Leiden en Nijssen Trotters. Clubs die eind jaren zeventig een gro te bekendheid genoten en inmiddels van naam zijn veranderd of zijn opge heven. De 49-jarige inwoner van Noordwijkerhout, rij-examinator van beroep, coachte later Trotters, DAS, Luba Zoeterwoude en BS Leiden om vervolgens na een periode van spor tieve inactiviteit de draad weer opte pakken door in zijn woonplaats jeugdtrainer te worden bij The Jump. „Als klein jongentje ging ik vaak naar mijn oom Frank kijken; de late re directeur bij Ajax die toen bij het legendarische Levi's Flamingo speelde. Met Mart Smeets en de broers Harrewijn. De eerste écht goede Nederlandse basketbalploeg. Ze versloegen ooit Real, in Madrid. Mijn keuze om ook te gaan basket ballen werd nog eens vergemakke lijkt doordat ik naar school ging op het Bonaventura college, dé bastket- balschool in die tijd. De oude Kal lenberg heeft mij het geleerd. Bij Bo na Stars haalde ik het eerste team. Later stapte ik over naar Luba en daarna naar Nijssen. Dat was een niveau onder de eredivisie en we werden betaald. Moerer, Berendsen, Maasen en Van Weeren zijn zo wat namen van lokale helden die me te binnen schieten, samen met de broertjes Paulides. Een deel van dat groepje speelt nog altijd een keer per week onderling in Zoeterwoude. Mijn knieën laten niet toe dat ik va ker dan een keer per jaar meedoe. De foto bij deze rubriek is grappig. Ik deed in die bewuste wedstrijd tussen Trotters en Luba ongeveer één minuut mee. Ik maak na een fastbreak een reverse lay-upje en mijn foto haalde direct de krant. Niet alleen dat, de plaat is later nog gebruikt voor allerlei folders en pos ters. Na jarenlang te hebben gespeeld en getraind heb ik door het vaderschap ongeveer zes seizoenen niets aan basketbal gedaan en alleen een beetje recreatief getennist. Acht jaar geleden ging mijn zoon basketbal len bij The Jump, een klein cluppie dat tegenstanders soms moeilijk we ten te vinden. En dan weet je hoe het gaat: er is een tekort aan trainers en voor je het weet, stap je erin. In middels zijn de jongens in het team dat ik vanaf de mini's onder mijn hoede heb kadetten geworden. Mijn zoori is zestien jaar en 2.05 meter lang. De hoop van de familie is nu op hem gevestigd. Ons team maakt een spannend seizoen door. We kunnen kampioen worden en de playoffs om het Nederlands kampi oenschap halen. Niet slecht voor een kleine club die een bolwerk vormt met Grasshoppers en MSV. Mijn hart ging sneller kloppen toen ik onlangs in het Leidsch Dagblad las dat er weer plannen zijn voor eredivisie-basketbal in Leiden. Ik heb de hoogtijdagen eind jaren ze ventig in de Vijf Meihal en de Groenoordhallen van dichtbij mee gemaakt. Er zijn altijd mensen ach ter de schermen bezig geweest om dat in Leiden weer van de grond te krijgen, maar het kwam er tot nu toe niet van. Mijn broertje is hoofd sponsor van de voetbalclub Ter Leede en hij is misschien best te porren voor een sponsorschap, éls het in Leiden weer zou lukken. En ik ga zeker weer kijken, basketbal is al tijd mijn passie gebleven." Frans Kales maakt zijn stomtoevallig op de gevoelige plaat vastgelegde achterwaartse lay-up. Foto: Archief Leidsch Dagblad LINKS BUITEN Karachi - Na vijftien jaar toert de Indiase cricketploeg weer door Pakistan. De openings wedstrijd in Karachi werd een adembenemende thriller voor 33.000 fans in het National Sta dium en miljoenen televisiekij kers. Beide ploegen kozen vol uit voor de aanval en sloegen een wereldrecord aan runs (693) in eendaagse wedstrijd bijeen. India won op de aller laatste bal. Moin Khan van Pa kistan ging voor een winnende 'zes' maar werd vlak voor de boundary uitgevangen. De tour was met gemengde gevoelens tegemoet gezien. Buurlanden India en Pakistan staan al jaren op onvriendelijke voet met el kaar, tot en met wederzijdse be schuldigingen van het bezit van nucleaire wapens. In en rond het stadion in Karachi was een leger van 5000 politiemannen op de been om de veiligheid in het oog te houden. Het bleef rustig. De toernee omhelst nog vier eendaagse wedstrijden en drie testmatches (5 dagen). charkov - Bij een schermwed- strijd voor junioren in Charkov in Oekraïne is een 17-jarige deelnemer om het leven geko men. De 17-jarige Jevgeni Pro- kopjev werd door het afgebro ken lemmet in de borst getrof fen. Hij raakte gewond aan de longen. Medische hulp kwam te laat. Een soortgelijk ongeluk heeft zich in 1982 voorgedaan bij de WK in Rome. De Rus Vla dimir Smirnov werd destijds in het oog geraakt. Hij stierf enke le dagen later. SPORT IN BEELD Rijnsburgse Boys - ARC. Rijnsburg, maart 2004- UIT HET OOG

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22