SPORT Futloos PSV geeft strijd om titel op ok wereldtitel Wennemars en Verheijen op stroef ijs opnieuw zege voor Barcelona luick Boys maakt tegen Hoek alles weer goed E ■*- murcia/anp - FC Barcelona sliste het duel in Murcia halvei sijs van Oosten moet glijden. Het klinkt lo- ïaar zo vanzelfsprekend is het het WK afstanden in Seoul lie- schaatsers geen mogelijkheid it om hun ongenoegen te uiten stroeve ijsvloer. Erben Wenne- >k zich er niets van aan en Carl jen paste zich aan. Beide iers werden gisteren beloond in wereldtitel: Wennemars op de T jneter en Verheijen op de tien ki- jssie druipt er bij Erben Wenne- fhet hele seizoen, van begin tot f. Op het WK afstanden won hij 1 op de 1000 meter en za- 1 brons op de 1500 meter. „Ik pet de kracht van Van Velde, niet ;se van Jan Bos en niet de Wotherspoon. Maar ik ben {Taai in de zin dat hij, onder alle jbdigheden, moeilijk te verslaan Met de vreugde-uitbarsting van Wen nemars kwam ook veel frustratie vrij. De wereldkampioen sprint uit Zwolle was in de laatste drie wereldbekerwed strijden verslagen op de 1000 meter. Twee weken geleden was Jan Bos hem in Heerenveen te snel af en dat zat hem niet lekker. Hij had op meer kre diet gerekend. „Ik rijd al twee jaar ie dereen aan bonken. Een keer komt Jan Bos voorbij en ineens is hij de man", zei Wennemars verongelijkt. Het is de enige manier waarop Wen nemars poogt zijn gram te halen. Hij spreekt met zijn schaatsen, want hij heeft in zijn leven al genoeg excuses aangedragen en geklaagd over de om standigheden. Wennemars zegt niet afhankelijk te willen zijn van het mate riaal, de loting of de kwaliteit van het ijs. Zijn motto: „Niet lullen, maar schaatsen." Hij ageerde daarmee tegen Jan Bos - vijfde - die na zijn nederlaag op de 1000 meter het verlies weet aan het trage ijs. „Ik had hier heel veel van ver wacht", zei Bos over het WK. „Ik ben zo goed nu, maar op dit ijs krijg ik het er niet uit. Het was alsof ik aan het skeeleren was." Volgens Wennemars was er niets mis met de ijsbaan in Seoul, behalve dat er niet hard op werd geschaatst. De om standigheden waren zwaar, maar voor iedereen gelijk. „Elke ijsbaan heeft zijn voor- en nadelen", doceerde Wenne mars. „Ik rijd overal hard, omdat ik mezelf niet als een specialist op een bepaalde ijssoort zie. Als je dat wel doet, dan ben je al bezig met verlie zen." Wennemars eiste alle aandacht op want zijn race op de 1000 meter was fenomenaal. Hij zette met een tijd van 1 minuut 10,66 seconden al zijn con currenten op ruime achterstand. En Wennemars liet zich niet intimideren door Gerard van Velde die de start ver traagde door zijn schaats over de start lijn te laten glijden. En de val van de olympisch kampioen uit Heerde kon hem ook niet deren. Jeremy Wother spoon (1.11,12) werd tweede, het brons was voor Masaaki Kobayashi (1.11,58)) uit Japan. Wennemars: „Ik ben hier hartstikke blij mee. Ik wilde het seizoen goed af sluiten." Carl Verheijen had de afgelopen dagen hetzelfde in gedachten. De 5000 meter van vrijdag mislukte - ondanks een tweede plaats - vooral omdat hij niet goed had geanticipeerd op het stroeve ijs. Zaterdag keerde hij voor een trai ning terug op het ijs en zocht met hulp van Bart Veldkamp naar de beste slag voor deze omstandigheden. De keuze viel op een kort prikslagje, wat Verheijen wel meer energie kostte maar toch effectief bleek. Gianni Rom- me droeg het bewijs al een paar ritten eerder aan door vast te houden aan zijn lange slag; hij werd roemloos achtste op bijna een halve minuut. Verheijen schaatste een ijzingwekkend vlakke rit met 24 ronden van 32 secon den. De 28-jarige inwoner van Leus den noemde het om die reden zijn beste race ooit. „Vermoeiend omdat je het tegenovergestelde doet van wat je hebt geleerd en dat is zo lang mogelijk glijden. Het was ook mentaal zwaar om het ritme vast te houden." Intrigerend is het duel dat zich dit sei zoen tussen Verheijen en Hedrick af speelde. In Heerenveen verschalkte Verheijen hem twee weken geleden. De Amerikaan pakte hem vrijdag terug op de vijf kilometer, maar gisteren was het weer de beurt aan Verheijen. Chad Hedrick werd, achter Bob de Jong (13.45,52), derde. Ondanks de goed werkende prikslag, worden de wereldkampioenschappen als het aan Verheijen ligt voortaan op ijsbanen ge houden waarop hij kan glijden. „Dit nooit meer. Dit was een WK onwaar- Sport 2: Smit pakt twee zilveren plakken uwen zijn geen partij voor tien Katwijkers Died rich nton Hendrik van Beelen juichend richting reser- daarbij slechts licht ge- J d door een stel ploegge- om zijn nek. Mamix van n bespringt het uitzinni- iliek. Supporters rennen op. Op de tribune val- nco Torken en Raymond elkaar vol ongeloof in de Quick Boys heeft zojuist O blessuretijd gewonnen Dek. Met tien man en in atste halfuur vol van J ing, spektakel, pech en V(De eerste helft zij de Kat- vergeven. Er staat 2-1 corebord. afgeslagen als concur- Quick Boys. De ploeg uws-Vlaanderen stond ten achter op de Kat- koploper en had vorige C Lisse met 4-1 wegge- ;gen tien Katwij- ek Hoek zaterdag niet en. Keer op keer zocht oys in de slotfase de naar de vaak een- urende Van der Gun, keer leek Quick Boys j een treffer, kaart bleek het breek- de wedstrijd. Maarten er van de openings- nam na 57 minuten Hoekspits Arjan Hu- had al een vrije trap uvan de af en toe onbe- scheidsrechter Van aar wilde blijkbaar zelf duidelijk maken door seconden op de kuit an te gaan staan. Een rode kaart, bij een 1-1. En ook omdat van de weinige spelers Hendrik van Beelen, Marnix van der Gun en Arie Guijt vieren de dikverdiende blessuretijdtreffer die Hoek de das om deed. Foto: Cees van Hoogdalem aan Quick-Boyszijde was die wel goed in zijn vel leek te zit ten. Linksback Arie Guijt raakte zelden een bal goed en dat De- rek van der Plas in het natio naal amateurelftal zit, mag op grond van deze wedstrijd een mirakel heten. Zelfs aanvoerder Brian Mussche verstuurde meer slechte dan goede passes. Niels van Duijn had op de rechter flank zeeën van ruimte, maar was een roepende in de woes tijn. Trainer Gert Aandewiel gaf de schuld van het zwakke begin voor een groot deel aan de straffe tegenwind. Dat maakte het wat lastiger, maar feit is dat Quick Boys nauwelijks een vuist kon maken in de eerste helft. Afgezien van het eerste kwar tier, toen Maarten Bak de 1-0 al had binnengekopt en even later op de paal schoot, viel er weinig te genieten. Quick Boys strand de op het middenveld in gepin- gel, gepriegel en foute passjes. Hoek gokte op een uitval via Ar jan Human of Leon van den Ouden. Er was spanning omdat het een topper was, niet vanwe ge het gebodene op het veld. De 1-1 door Steven de Croock was op dat moment niet onte recht te noemen. Quick Boys liep keer op keer te klunzen, vooral in het centrum van de verdediging. Volgens Aandewiel was de gelij ke stand een goede basis om in de tweede helft - met wind mee - druk te gaan zetten. Dat lukte aanvankelijk prima, vooral door directer te spelen. De rode kaart leek daarom heel slecht van pas te komen. Het spoorde de Kat wijkers echter juist aan tot nog meer inzet. Van der Gun: „We hebben tegen elkaar gezegd: nu gaan we echt beuken, nu gooi en we alles eruit." De spits gaf zelf welhaast onvermoeibaar het goede voorbeeld. Maar steeds stuitte hij op doelman Jurgen Belpaire, of via de kee per op de paal. Niels van Duijn schoot in vrije positie ruim over, een mooie lob van Van der Gun ging over Belpaire én het doel heen, kans op kans kregen de Katwijkers. Intussen tikte de tijd weg in Hoeks voor deel. De bezoekers leken allang blij met een gelijkspel, tot zicht bare woede van hun trainer Jo- han Ballegeer. „Ik kreeg het idee dat wij deze wedstrijd wat meer beslissend vonden dan Hoek", verwoord de Aandewiel zijn verbazing over het slappe spel van de te genstander. De tien van Katwijk beukten en beukten op de Hoekse verdediging. En het luk te maar niet, het lukte maar niet. „We kregen één kans, toen wisten we dat we er nog meer zouden krijgen", zei de tegen murcia/anp - FC Barcelona gaat onverdroten door met winnen in de Primera Division. De ploeg van trainer Frank Rijk aard versloeg gisteravond Real Murcia met 2-0. Het was de achtste achtereenvolgende zege in de Spaanse competitie. Sa- viola opende de score binnen vijf minuten. Ronaldinho be sliste het duel in Murcia halver wege de tweede helft. De gesta ge opmars heeft Barga inmid dels voorbij Deportivo la Co- runa gebracht De achterstand op koploper Real Madrid is nog negen punten. De nummer twee Valencia - twee punten meer en een duel minder - is binnen bereik. een muurtje uitpuffende Van der Gun na afloop. De bal wilde echter steeds maar niet in het doel. Het leek zelfs nog hele maal mis te gaan: De Croock legde zijn tweede doelpunt ach ter Peter Kromhout. Maar zijn simpele binnenschuiver werd onderweg geraakt door een me despeler die buitenspel stond; goal afgekeurd. Drie minuten in blessuretijd kwam de beloning voor het harde werken van Quick Boys. Van Beelen kopte een vrije trap van Van Duijn achterwaarts in de linkerboven hoek. Van der Gun: „Net als je denkt dat hij niet meer gaat vallen, valt 'ie toch. Dat is fantastisch, dat hebben we volgens mij ook verdiend. Wij geloven in elkaar, en we hebben geen moment de moed laten zakken." „Een mooier moment kun je niet hebben", beaamde Aandewiel even later. „Maar ik had toch liever gehad dat hij wat eerder was gevallen." De geblesseerde Torken en de geschorste Flaton zaten zich naast elkaar te verbijten op de tribune. Vooral in de eerste helft moet Flaton gezien heb ben hoezeer zijn ploeg hem miste. In die derde minuut van de blessuretijd moeten ze alle bei hebben gewild dat ze op het veld stonden. Om het feest mee te vieren. Om Van Beelen om zijn nek te vallen. Om net als Van der Gun in het publiek te springen. QUICK BOYS: Kromhout, Van Duijn 8, Hoek 6, Van Dam 6, Guijt, Mussche, Van der Plas, Timmermans (68. Den Turk), Van Beelen, Van der Gun, (90+3 Schoneveld) Bak. De materiaaihokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Wekelijks blikken Jan Siemerink, Ruud Bröring, Henk Angenent en een gastcolumnist terug op het sportweekeinde. Deze week zet Angenent zijn geslaagde aanval op het werelduurrecord en het WK-afstanden in de herhaling. „Ik vind het jammer dat het WK-afstanden voor de Neder landers teleurstellend is verlo pen. Voor een belangrijk deel komt dat doordat Nederlan ders zich focussen op de all roundkampioenschappen. In het buitenland is dat anders. Daar vinden ze het WK-af- standen belangrijk. Dat toer nooi is immers vergelijkbaar met de Olympische Spelen. Ik denk ook dat wij de fout maken om de we reldbekers zo hoog in aan zien te plaatsen. Bob de Jong had na de eerste world- cups drie maanden de tijd om zich te richten op het WK-af- standen, toch viel het niet mee. Misschien omdat hij ook dit sei zoen te veel bezig is geweest met het allrounden en de ska- te-offdie hij nog voor het WK reed. De sprinters werden vermoord door ze na het WK-sprint nog eens naar Harbin te sturen. Ze kwamen ziek terug. Wat heb ben ze in China te zoeken? Ga lekker naar huis en een feestje vieren. Je moet als schaatser prioriteiten kunnen en durven stellen. Gretha Smit moest van haar sponsor naar het EK en WK-allround en betaalde daarvoor in Seoul de tol Ik heb over mijn seizoensplan ning niet te klagen gehad. Ik wilde me via het NK-afstanden op de tien kilometer plaatsen voor de wereldbekers. Toen dat niet lukte heb ik mijn pro gramma omgegooid. Mijn eer ste doelstelling was om het goede gevoel weer terug te krij gen en dat ging redelijk snel. Eind november won ik de ma rathon van Deventer, terwijl ik niet eens in vorm was. De zes daagse pakte vervolgens heel goed uit en op het NK-mara- thon werd ik tiveede. In een ander doel, het winnen van de Alternatieve Elfstedentocht, slaagde ik wel. In december ben ik al begon nen net het plannen van mijn aanval op het werelduurre cord. Een aantal races heb ik met drie handremmen erop gereden. Dan hing ik soms een uur lang achteraan het peloton en zat ik zo diep mogelijk om me alvast voor te berei den op de ra ce in Calgary. Op de Olym pic Oval was vrijdag meer publiek dan in Seoel. Veel mensen had den van mijn zen in de Ne derlandse krant die daar voor immigran ten wordt uitgegeven. Zo was er een Nederlandse profvoet baller voor wie binnenkort in Canada de competitie begint. En er waren mensen die er al vijftig jaar wonenMe hadden krantenknipsels bij zich van de laatste Elfstedentocht en vroegen mij om daarop een handtekening te zetten. De komende weken heb ik het wat rustiger. Lekker op de boerderij werken en met de paarden in de weer zijn. Ik blijf daarnaast een beetje trai nen en in mei begint alles weer. Voor je het weet zijn we alweer bij het NK-afstanden aanbeland. Ik probeer dan weer goed te zijn, want die tien kilometer zit toch mijn koppie. Henk Angenent uit Wou- brugge is marathon- en lan- gebaanschaatser. Hij won de Elfstedentocht in 1997. ax kruipt ;en Roda Ihet dal iordwijk op n Katwijks 'ers stappen lemmingen ding afgrond lemmers LZ alongeren dstitel led beleeft bere tijden - Manchester United is week veel glans verloren, renformatie verloor na chakeling in de Cham- 3 ook het uitzicht e titel. Enkele da- de domper tegen Porto stadgenoot City in de ititie over de aangeslagen ib heen. Door de neder- iet'4-1 liep de achterstand doper Arsenal op naar punten. Arsenal won za- jmet 2-0 van Blackburn Chelsea, dat Arsenal op iunten volgt, versloeg Wanderers met 0-2. maandag 15 MAART 2004 Feyenoord wint in Eindhoven door Jaap van Essen eindhoven - Wie wil weten hoe belabberd de toestand van de terminale patiënt eredivisie is, moet de beelden van de 'topper* PSV-Feyenoord nog maar eens goed bekijken. Beroerder kan het bijna niet. PSV verloor met 0-1, zodat Feyenoord erfvijand Ajax al bijna aan de titel hielp. Het was een verbazingwekken de vertoning gisteren in het Philipsstadion. Niet vanwege de uitslag, hoewel een uitzege van Feyenoord dit seizoen natuur lijk wel een hoge zeldzaam- heidswaarde heeft. Nee, het was het totale gebrek aan beleving aan de zijde van PSV dat verraste. Vooral de eer ste helft sjokte het Eindhovense gezelschap louter mismoedig over het veld. Alsof het tegen woordig een straf is om bij PSV te spelen. Voetballen bij een topclub; zo ongeveer iedere mannelijke kostwinner van Nederland zou er meteen voor tekenen. Van je hobby je beroep maken. Partti me werken voor een salaris dat ergens tussen de half miljoen en drie miljoen euro in zit. Mooier is toch niet denkbaar? Gisteren kwam daar nog eens een vol stadion, een heerlijk lentezonnetje en een strak gras veld bij. De droom van iedere voetbal liefhebber was compleet. Zou je zeggen, maar blijkbaar denken en redeneren werkne mers van de NV Philips Sport Vereniging heel anders. Voet ballen bij PSV lijkt een straf te zijn. Zaterdag vertelde Ronald Waterreus waarom hij al in ok tober besloot dat hij de club gaat verlaten. Het was een afge wogen verhaal van een 33-jari- ge doelman die na tien jaar PSV iets anders wil. Waterreus heeft er over nagedacht en is tot een volwassen besluit gekomen. Niets mis mee, en geen pro bleem voor de club. Maar Wa terreus is niet de enige PSVer die weg wil. Alleen in het huidige seizoen al lieten ook Hofland, Colin, Kez- man en Robben weten dat ze hun heil elders willen zoeken. En Mark van Bommel is na tuurlijk al jaren op zoek naar een geschikt hoger platform. Ie dereen wil weg en dat is toch een probleempje aan het wor den. Gisteren zeker, want tegen Feyenoord droop het gebrek aan enthousiasme er aan alle kanten van af. Geen van de PSVers straalde iets uit van: 'Ha, lekker voetballen'. Integen deel. Daarom was de nederlaag te gen Feyenoord ook helemaal terecht. De Rotterdammers zijn kwalitatief stukken minder, maar hadden er wel zin in. Dat uitte zich in de manier waarop de mannen van Bert van Mar wijk de duels ingingen. If et maken van overtredingen is natuurlijk niet per se positief. Maar dat PSV pas in de acht tiende minuut een eerste overtredinkje maakte mag toch wel illustratief heten. Vooral omdat het op dat moment al lang en breed 0-1 was. De wijze waarop het enige doelpunt tot stand kwam was ook al tekenend. Kasper Bo- gelund schutterde als een E-pu- pil waarna Buffel er zomaar vandoor kon gaan. Waterreus (die overigens wel uitstekend speelde) redde in eerste instan tie nog, maar was kansloos op de rebound van Smolarek. Vroeger, het lijkt heel lang gele den, was het altijd Mark van Bommel die op zulke momen ten de mouwen opstroopte en zijn ploeg op sleeptouw nam, Maar de Mark van Bommel van nu loopt nog slechts zuchtend en met gebogen hoofd over het veld. Voetballen lijkt voor hem momenteel een ware martel gang. Hij zelf ontkent in alle toonaarden dat hem iets dwars zit, maar zelfs zijn medespelers constateren dat het wel lijkt of Van Bommel een loden last op zijn schouders draagt. Van Bommel kwam maar niet op gang. Zoals heel PSV nooit over het dode punt heen ge raakte, Ondanks een optisch overwicht en een regen aan Ebi Smolarek juicht. Hij heeft Feyenoord op een o-i voorsprong gezet tegen PSV. Foto: ANP/Robert Vos comers, zestien in totaal maar liefst. Feyenoord voldeed gisteren tenminste aan de minimale ei sen, het tonen van werklust. Voetballend liet de ploeg ook niets zien. De Rotterdammers hanteerden een minimalisti sche strijdwijze die zowaar drie punten opleverde. Ajax glimlachte luttele uren la ter dankbaar, Feyenoord her overde zelf de derde plaats, vooralsnog het hoogst bereik bare doel waar men in De Kuip nog naar streeft. PSV: Waterreus; Bogelund, Hofland (82. Addo), Bouma en Lee; Park, Van Bommel, Van der Schaaf (68. Faber) en Lucius (45. Vonlanthen); Venne- goor of Hesselink en De Jong. FEYENOORD: Feyenoord: Lodewijks; Song, Van den Berg, Paauwe en Mtili- ga; Smolarek, Ghaly, Ono en Lurling (85. Van Persie); Kuijt en Buffel (80. Lazovic). Sport 3: 'Dit elftal kan nooit meer beter worden."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13