Gehandicapt in donker Afrika HDC 931 „Mzungu", gilt de tienjarige Thadeus, „mzungu!" Overal komen kinderen vandaan om te kijken naar de blanke die de heuvelachtige Mpetetwe Market is opgeklommen. Steunend op krukken, balancerend met een gipsen been of voortgeduwd in een roestige rolstoel. Hoe doet er niet toe hoe; zo snel mogelijk willen ze de witte vrouw begroeten. Hoewel de jon gens en meisjes vaker blanken zien, blijft bezoek van een mzungu spannend. Zeker van eentje die je nog niet kent. Per slot van rekening weet je nooit welke verassingen de westerling meebrengt. In Katalemwa, het revalidatiecentrum op acht kilometer afstand van de Oegandese hoofdstad Kampala, worden gehandi capte kinderen op de been geholpen. Mede dankzij de Nederlandse fysiotherapeut Michiel Steenbeek is Katalemwa Cheshire Home and Rehabilitation Centre uitgegroeid tot een uniek project. door Nancy Ubert Als dit jaar genoeg sponsorgeld binnenkomt, kan het Katalemwa Cheshire Home met vijftig bedden uitbreiden. Jaarlijks kunnen dan 150 kinderen extra worden geholpen. Foto's: Nancy Ubert komt altijd op de laatste plaats te staan. Als we geld zouden vragen, kwam niemand nog een kind brengen." Toch proberen ouders te betalen voor de hulp die hun kind krijgt. Met een zak bonen of een tros bananen, bijvoor beeld. In vergelijking met ons land ligt het percen tage gehandicapte kinderen in Oeganda hoog. Dat is te verklaren door de grote ar moede. Kinderen raken ondervoed door eenzijdig voedsel. Met hun afgebrokkelde weerstand lopen ze al snel malaria en her senvliesontsteking op. Ziekten die lichame lijke en geestelijke handicaps tot gevolg kun nen hebben. Ook raken kinderen onnodig gehandicapt doordat bij een bevalling geen deskundige vroedvrouw of arts aanwezig is. En dan ontstaan er nog geboorteafwijkingen doordat de moeder tijdens haar zwanger schap (en in de periode daarvoor) te weinig vitaminen binnenkreeg. „In feite zijn de meeste handicaps in Oegan da een regelrecht gevolg van de schrijnende armoede", stelt Steenbeek. „En het blijft een vicieuze cirkel, dat is het ergste. Als een ge handicapt kind immobiel blijft, heeft het minder kans naar school te gaan en zal het ook niet zo snel werk vinden. Zo wordt de armoede van de familie in stand gehouden." School Ondertussen staat George Makombe bij de ingang van een van de slaapzalen. Voor Ne derlandse begrippen is het daar een armoe dig zooitje. Maar wie andere instellingen in Oeganda heeft gezien, ziet onmiddellijk het verschil. In Katalemwa is het schoon en net jes. „Sommige kinderen moeten hier wel een jaar blijven", vertelt Makombe. Vandaar dat er ook een leslokaaltje is ingericht. Er zijn daar kinderen die voor het eerst onderwijs genieten. Door hun immobiliteit konden ze in hun eigen dorpsgemeenschap niet naar school. „Kom toch hier werken", bedelen twee jongens die op krukken de hele rond leiding meedoen. „Mag je elke dag met ons spelen en dan leer jij ons rekenen." Het valt op hoe goed de kinderen elkaar hel pen en vooral hoeveel plezier ze met elkaar hebben. Steenbeek daarover: „Voor veel kin deren is het nieuw dat ze met lotgenoten in contact komen. De wereld is nooit groter ge weest dan hun kleine dorp. Daar werden ze gepest omdat ze anders waren. Het groeps proces in het centrum maakt weer sociale diertjes van ze. Ze stimuleren elkaar enorm." Maar er wordt niet alleen aan de kinderen 'gesleuteld'. De moeders of oudere zussen die met de patiëntjes zijn meegekomen, krij gen ook hulp aangereikt. Zo wordt hun ge leerd wat het belang is van hygiëne en ge zonde voeding. Bovendien speelt ook bij de familie het lotgenotencontact een belangrij ke rol. In Oeganda schaamt een moeder zich doorgaans voor haar gehandicapt kind. Door te ontdekken tfat er meer vrouwen zijn die met hetzelfde probleem kampen, leren de vrouwen beter met de situatie om te gaan. Werkplaats Als Makombe alle slaapzalen, de fysiothera- pieruimte, de eet- annex recreatiezaal en de keuken heeft laten zien, wijst hij op een ge bouw dat hoger op het terrein ligt. „Ik red het niet in mijn rolstoel om die weg omhoog te gaan. Ga maar zelf kijken." Het blijkt een geoutilleerde orthopedische werkplaats te zijn. Ook een initiatief van de Hollandse fy siotherapeut. „Achteraf ben ik er zelf ook van onder de indruk. Toen ik daar kwam werken was er nog geen hamer te vinden. Ik sprokkelde een gereedschapskist bij elkaar." Uiteindelijk was er genoeg gereedschap voor een echte werkplaats. Die werd in 1999 ge bouwd. Steenbeek heeft een paar leergierige en ijverige mensen opgeleid, die met mini male middelen wonderen weten te verrich ten. De timmerman maakt krukken en speci ale stoeltjes voor kinderen met hersenbe schadiging. Twee metaalwerkers lassen rol stoelen in elkaar en zorgen voor de looprek ken en de loopfietsen. Een techneut zorgt voor de plastic spalken en dan is er nog de jongen die de officiële Steenbeek Foot Ab duction Brace maakt. Deze beugel wordt ge bruikt om een geopereerd klompvoetje in de goede stand te houden. De SFAB wordt zelfs geëxporteerd. Steenbeek zit al jaren in het ontwikkelings werk. Zijn patronen voor beugels en spalken gaan de hele wereld over. De Nederlander heeft laten zien dat je in een ontwikkelings land met goedkoop materiaal dat ter plekke verkrijgbaar is, zeer efficiënte hulpmiddelen kunt maken. „Heb je het nu allemaal gezien", vraagt Ma kombe even later. „Indrukwekkend toch?" Tijd om antwoord te geven is er niet. Tadeus wü nu eindelijk wel eens kunnen demon- streren hoe goed hij heeft leren lopen. J^>|elcome lady, welcome."Be- tjj^Ê hendig manoeuvreert W George Makombe zijn rol stoel in de perfecte positie om zijn gast breeduit te kunnen toelachen. „Ik hoor en woon hier." Katalemwa is één van de zeven instellingen in Oeganda die vallen onder de Leonard Cheshire Foundation, een van herkomst En gelse organisatie die hulp verleent aan de meest armlastige bevolkingsgroepen in de wereld. Het tehuis werd in 1968 gesticht. Ja ren achtereen woonden er volwassen ver standelijk en lichamelijk gehandicapten die in hun eigen dorp niet werden geaccepteerd. Tien jaar geleden is het roer omgegooid. De gehandicapte volwassenen kregen de moge lijkheid een vak te leren en werden gestimu leerd terug te keren naar hun dorpsgemeen schap. Makombe, die door een dwarslaesie verlamd is geraakt, kon niet terug. „No way." Samen met nog twee andere mannen bleef hij in Katalemwa, waar hij zich vanuit zijn rolstoel op tal van manieren verdienste lijk maakt. „Ik kan mijn han den en hoofd hier heel goed gebruiken." Over zijn verleden praat Ma kombe niet. Maar uit de ver halen die hij vertelt, sijpelt door dat hij veel heeft meege maakt. Hij heeft, net als zijn vele landgenoten, geleden on der de dictatuur van Idi Amin. Tijdens dat schrikbewind dacht geen Oegandees na over zorgverlening. Mensen als George Makombe hadden het heel zwaar; ze waren hele maal op zichzelf aangewezen. Yoweri Museveni kwam in 1986 aan het be wind. De situatie verbeterde in Oeganda. Ook de gezondheidszorg kreeg een nieuwe impuls. Buitenlandse deskundigen hielpen Museveni bij de opbouw van het land. Zo was het ook bij het Katalemwa Cheshire Home. „Het was een moeilijke tijd, maar kijk wat we-ervoor hebben teruggekregen." Ma kombe is trots op het huis waar hij woont en werkt. Met zichtbaar genoegen begint hij aan een uitgebreide rondleiding. Ongeveer vijftig bedden telt het revalidatie centrum. De kinderen worden in principe opgenomen met een ouder of verzorger. Always busy here", klinkt Makombe. In het huis komen vooral patiëntjes die orthopedi sche hulp nodig hebben. Kinderen die door hersenletsel (half) verlamd zijn geraakt, kin deren die gehandicapt zijn geraakt door po lio of beenmergontsteking en kinderen met aangeboren afwijkingen, zoals klompvoetjes. Verspreid over de hele wereld wordt één op de ongeveer negenhonderd kinderen met klompvoetjes geboren. In Nederland staat meteen een specialistenteam klaar om de aangeboren misvorming te behandelen, maar in Afrikaanse landen is dat wel anders. Soms weten ouders niet eens dat het klomp- George Makombe Nederlandse 'mzungu' in een Oegandees revalidatiecentrum voetje van hun baby behandeld kan worden. Zo raken kinderen onnodig ernstig gehandi capt. En dat brengt ze weer in een verre gaand sociaal isolement. In het Westen wordt gehamerd op de integratie van gehan dicapten, in Afrika gaan mindervaliden ge bukt onder een groot stigma. Ze worden ge negeerd, beschimpt of gediscrimineerd. In Oeganda lopen tienduizenden kinderen rond met verwaarloosde klompvoetjes. Ve len van hen zijn daardoor veroordeeld tot de bedelstaf. De orthopedisch chirurgen die in 'de Parel van Afrika' werken, kunnen die achterstand nooit inhalen, zegt Michiel Steen beek. „Al doen ze in Katalem wa nog zo hun best." Steenbeek (45, getrouwd, twee zoons) woont sinds een paar maanden in Kenya, waar hij een zorgnetwerk van orthope dische projecten probeert op te bouwen. Net zoals hij in Oe ganda deed. Zo heeft hij fors bijgedragen aan het Uganda Clubfoot Project, een groot sa menwerkingsverband dat tot doel heeft klompvoeten vroeg tijdig te herkennen en te be handelen. Een van de partners in dat project is het Mengo Hospital in Kampala. In dit missieziekenhuis is - dankzij sponsoring - speciaal voor Katalemwa een orthopedische unit ingericht. Een Italiaanse orthopedisch chirurg werkt daar fulltime. Voor kinderen die reconstructieve of plastisch chirurgische nodig hebben (ernstige brandwonden kun nen door littekenvorming ook invaliditeit veroorzaken) komen een paar keer per jaar teams van Interplast Holland en van de En gelse organisatie Interface naar Kampala. Vanuit Katalemwa worden de kinderen dan naar de ziekenhuizen gebracht waar de plas tisch chirurgen aan het werk zijn. Trots George Makombe opent de vroegere werk kamer van Steenbeek. Alsof Makombe een heiligdom binnentreedt, zo gedraagt hij zich. Very special place. Mister Steenbeek is still a little bit here.Steenbeek moet lachen als hij die anekdote een paar weken later door de telefoon hoort. „Het scheelde niet veel of George had geëist dat je je schoenen zou uit trekken." Maar, geeft hij toe, het roert hem dat er met zoveel eerbied over zijn werk wordt gesproken. „We hebben daar ook zo onnoemelijk veel werk verricht. Je vraagt me of ik er trots op ben? Ja, eigenlijk wel. Vooral In Katalemwa ontstaat lotgenotencontact. Voor de meeste gehandicapte kinderen is de wereld nooit groter geweest dan hun kleine dorp. Daar werden ze gepest omdat ze anders waren. Laatste plaats Voor ongeveer 200 euro kan een kind revali deren in Katalemwa. Weinig Oegandesen zijn in staat dat geld neër te tellen. Steen beek: „Vooral op het platteland zijn de men sen ontzettend arm. Ze hebben een stukje land waarop ze voedsel verbouwen en dat is het wel. Een ziektekostenverzekering kennen ze daar niet. In een gezin lopen al snel een stuk of acht kinderen rond. De ouders - als kinderen geluk hebben zijn hun ouders niet overleden aan aids - zijn al blij als ze het kunnen opbrengen om hun kind naar school te laten gaan. Het gehandicapte kind In Oeganda zijn de meeste handicaps een regelrecht gevolg van schrijnende armoede. wordt geleverd. En dat wil met regelmaat ge beuren in Oeganda. De kippenhouderij, even verderop op het terrein, is ook een idee van de Nederlandse fysiotherapeut geweest. Dankzij sponsorgeld konden legkippen worden gekocht. Tegen woordig scharrelen zo'n duizend hennen rond. De verkoop van de eieren levert wat geld op. Dat is nodig want de vaste subsidie die via CBM (Christoffel Blindenmission) bij Katalemwa binnenkomt, is geen vetpot. Vandaar dat wordt gezocht naar middelen om zelf de inkomsten te verbeteren. Wereldwijd zijn er serviceclubs die af en toe wat verlichting komen bieden. Ook in Ne derland. Zo organiseert Lionsclub Noordwijk dit jaar een galadiner en een loterij om geld in te zamelen voor het huis. „Je moet er zijn geweest om te weten wat voor een fantas tisch werk daar wordt gedaan", spreekt René le Clercq uit Noordwijk uit eigen ervaring. Le Clercq is algemeen directeur van een groot bloementeeltbedrijf. In Kampala staat een dochteronderneming, die werk verschaft aan 350 Oegandesen. „Stom toevallig was ik in Kampala toen John Rutten, onze directeur daar, een tweedehands Landrover wilde ko pen. Met de advertentie op zak gingen we op pad. Zo kwamen we in Katalemwa terecht. We hebben het op dat moment niet tegen el kaar gezegd, maar we waren beiden diep on der de indruk." Toen de Lionsclub waarvan Le Clercq lid is, een goed doel moest kiezen voor de activi teiten van dit jaar, was de keuze snel be paald. Lions Noordwijk hoopt genoeg geld binnen te halen om het Katalemwa Cheshire Home met vijftig bedden uit te breiden. Dat betekent dat jaarlijks 150 kinderen extra ge holpen kunnen worden. omdat het me gelukt is om Katalemwa met hulp van Oegandese professionals uit te bouwen." Terug bij de rondleiding van Makombe. Als hij weer op de veranda staat wijst hij naar de zonnepanelen die op het dak van een van de gebouwen staan. „Zo drukken we de hoge elektriciteitskosten hier. Vandaag en gisteren niet, want ze zijn kapot. Maar ik geloof dat er vanuit Nederland hulp onderweg is om het probleem op te lossen." De zonnepanelen, die Michiel Steenbeek liet installeren, zijn ideaal op de momenten dat er geen stroom

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 4