I I Hoop met de dood voor ogen 'We kunnen niets meer voor u doen' Specialisten begrijpen kanker nu pas echt ZATERDAG 13 MAART 2004 Reportage Oeganda helpt kinderen weer op de been Nabestaanden van kankerpatiënten komen jaarlijks in Dronten bijeen om hun geliefden te herdenken. Onlangs werden nog vijf glasplaten met namen geplaatst en 1700 bomen geplant ter nagedachte nis aan mensen die deze vreselijke ziekte niet overleefden. Foto: ANP Denkend aan kanker kreeg iedereen de dood voor ogen. Niet meer. De medische wetenschap heeft niet stilgezeten. Eindigde ruim een halve eeuw geleden nog vrijwel iedereen met een kwaadaardig gezwel alras op het kerkhof, tegenwoordig overleeft een op de twee kankerpatiënten minimaal vijfjaar. Kankerbestrijding Nederland voert campagne met een beeld van een komma, en daaronder de slogan 'kanker betekent lang niet altijd het einde.' Er komt nog meer aan, in deze revolutionaire tijden: „Dit is een optimistische fase in het kankeronderzoek." door Harm Harkema Een mens kan ook overdrijven. De overigens gerespecteerde Ameri kaanse kankerspecialist Judah Folk- man zei kortgeleden te verwachten dat kanker binnen tien jaar een chronische ziekte zal zijn die te behandelen is met ge neesmiddelen en nauwelijks bijwerkingen heeft. Kom, kom, was de overheersende re actie van Nederlandse kankerwetenschap pers. Want het gaat weliswaar de goede kant op, maar zover zijn we nog niet. Folkman is de vader van de zogeheten 'an- giogeneseremmers', middelen die groei van kankercellen remmen door ter plekke de aanmaak van bloedvaten te verhinde ren. Een jaar of tien werd geleden er onge looflijk veel van verwacht, maar de praktijk bleek weerbarstig. De eerste angiogenese- remmer, avastin geheten, is niettemin on langs in de VS op de markt gekomen en in combinatie met chemotherapie moet het middel hulp bieden in de strijd tegen darmkanker. Gijs Boerrigter, hoofd research coördinatie van KWF Kankerbestrijding relativeert de vergaande claim van Folkman: ,Angione- seremmers zijn een groep nieuwe midde len, maar zij vormen niet hét middel tegen kanker. Kanker is niet één ziekte, maar doet zich voor in honderden vormen en stadia. We moeten dus een breed arsenaal aan ge neesmiddelen ontwikkelen en bestaande behandelingen verbeteren om die de baas te zijn. De kans dat er een enorme slag ge slagen wordt met een middel dat tegen een veelheid aan kankervormen werkzaam blijkt, acht ik niet zo groot". Niettemin ziet Boerrigter dat het kankeron derzoek de afgelopen jaren in een stroom versnelling is geraakt die op zijn zachtst ge zegd perspectief biedt. Hij is niet de enige. Kortgeleden rolde in beperkte oplage het boekje "Oncologie: van onderzoek naar in novatieve geneeskunde" van de persen, waarin tien vooraanstaande Nederlandse kankerspecialisten die ook internationaal tot de top behoren, hun licht op de jongste ontwikkelingen laten schijnen. Wat opvalt is het ongebreideld doorklin kende enthousiasme. Gesproken wordt over „doorbraken", in de vorm van "dna- en eiwitrevoluties" en nieuwe technieken die met „de vaart van een lawine" de zie kenhuizen binnenkomen. „Dit is een opti mistische fase in het kankeronderzoek," stelt de bekende kankeronderzoeker pro fessor Piet Borst. „Voor het eerst in de ge schiedenis begrijpen we fundamenteel wat er misgaat bij kanker." Kanker is, zo weet de mensheid nog niet zo De levensduur van kankerpatiënten in Nederland is de afgelopen ja- ;n gestaag toegenomen." Let wel: de verschillen per kankersoort zijn ®is groot. Zo is ook vandaag de dag prognose voor iemand met long- f alvleesklier kanker ronduit slecht. 'tote vooruitgang daarentegen is bijvoorbeeld geboekt bij melanoom Een vorm van huidkanker), baarmoederhals- en borstkanker. Zo is het wcentage patiënten met borstkanker dat vijf jaar na de diagnose nog 1(j fêft, toegenomen van 52 procent in de jaren zestig, tot 76 procent eind ten negentig. Helemaal indrukwekkend zijn de cijfers voor kinderen iet leukemie. Begin jaren zestig stierven acht van de tien leukemiepa- 'entjes, tegenwoordig nog maar twee. 'e positieve cijfers zijn vooral het gevolg van de ontwikkelingen op het u ed van bestraling en chemotherapie. Teelbalkanker bijvoorbeeld, een vaak dodelijke ziekte totdat in de jaren zeventig een fantastisch 'erkende chemotherapie werd ontwikkeld. Sindsdien overleeft verre eg het grootste deel van de patiënten, van wie wielrenner Lance Arm- fóng het bekendste voorbeeld is. 'iet alleen het aantal langdurig overlevenden neemt toe, ook de levens feit van kankerpatiënten ontwikkelt zich gunstig, onder andere ndat door doelgerichtere therapieën bijwerkingen minder akelig wor- en. Dat alles is niet alleen een kwestie van slimmere medicijnen, ook e ontwikkeling van verfijndere apparatuur speelt een rol. UÜl voorbeeld uit de radiotherapie. Menige bestraling beschadigt ook lijk beweegt. In het Nederlands Kanker Instituut/Antoni van Leeuwen hoek Ziekenhuis in Amsterdam is sinds enige tijd apparatuur in gebruik die met de tumor meebeweegt en dus preciezer op zijn doel schiet. Aan hetzelfde ziekenhuis heeft Marije Valkenborgh (49) haar leven te danken. Bij haar werd ruim drie jaar geleden een zeldzame vorm van kanker ontdekt die zich inmiddels had verspreid in buik, baarmoeder, darmen en lever. We kunnen niets meer voor u doen, geniet maar zo veel mogelijk van de laatste maanden van uw leven', zei de specialist van het ziekenhuis in haar woonplaats Roermond. Daarmee nam Ma rije Valkenborgh geen genoegen. De artsen in Amsterdam gaven haar weer enige hoop. Tijdens een ingrijpende operatie werden alle tumoren weggenomen, waarbij voor het moeilijkste deel, het weghalen van verschillende uit zaaiingen in de lever, werd geëxperimenteerd met een uit Amerika overgenomen gloednieuwe techniek. Met een speciale naald, waarin een soort parapluutje zit opgevouwen, worden de uitzaaiingen gepene treerd. Het parapluutje klapt open in de tumor, de chirurg zendt stroom door de baleinen van het paraplutje, die daardoor zo heet wer den, dat de kankercellen ter plekke werden gekookt en afsterven. Nog maar een jaar of vijf geleden zou Marije ook door de Amsterdamse kankerspecialisten zijn opgegeven. Gelukkig voor haar was het 2002 en werd de operatie een groot succes. Ze leeft nog, en liep afgelopen jaar zelfs de vierdaagse van Nijmegen. Een woekering van witte bloedcellen geeft kankercellen de kans hun dodelijke werkzaamhe den te verrichten, zoals hier in beeld gebracht. Met Glivec wordt op deze ongeremde groei een rem gezet. Foto: ANP dien verwacht van de zogeheten ,pro- teomics", het onderzoek naar de rol van de eiwitten die betrokken zijn bij de groei van een kankercel. Zo schetst professor Dick Richel (Universiteit van Amsterdam)in 'Oncologie' het beeld van veel vroegtijdiger ontdekking van kwaadaardige cellen. Nu nog wordt kanker bijna altijd ontdekt naar aanleiding van klachten van de pa tiënt of routine-onderzoek, zoals de borst- kankerscreening. „We kijken als het ware tegen het topje van de ijsberg aan". Inmid dels is de wetenschap er achter dat die tu moren dan al geruime tijd signalen hebben afgegeven in de vorm van voor die tumor kenmerkende eiwitten. „Op dit moment worden methoden ont wikkeld, waarmee, op basis van dergelijke signalen de aanwezigheid van tumoren op een eenvoudige manier en in een zeer vroeg stadium kan worden aangetoond in bloed, urine of ontlasting", aldus Richel. Als dat lukt is het een sensatie, meldt Ro denhuis. Komen we bij "Glivec", een nieuw medi cijn dat vrij succesvol een vorm van leuke mie onder de duim weet te houden en dé minst domme 'smart-bom' genoemd kan worden die tot nog toe is ontwikkeld. Gli vec, aldus professor Borst, ,,is vooral een bron van inspiratie." Het is het eerste me dicijn dat niet op de kankercel zelf is ge richt, maar in plaats daarvan het signaal (lees: het eiwit) blokkeert dat door een be schadigd gen wordt uitgezonden om kan kercellen tot ontwikkeling te brengen. Door de aanmaak van dit eiwit te remmen, wordt ook de verdere vermenigvuldiging van kan kercellen een halt toegeroepen. Borst: „Het ideaal voor de toekomst is dat we voor elke tumor precies in kaart kunnen brengen wat er allemaal verkeerd gaat ep dat we die afwijkingen door een gerichte combinatie van middelen herstellen. Met andere woorden: dat we in de tumor van mevrouw Jansen de exacte genetische af wijkingen kunnen bepalen en haar vervol gens behandelen met zes tot acht verschil lende middelen die elk een stukje van het abnormale gedrag van haar cellen attaque ren". De komende tien jaar tot vijftien jaar zijn al met al spectaculaire ontwikkelingen te ver wachten hoopt menig kankerspecialist, al zal niemand met zekerheid beweren dat binnen die termijn kanker in al zijn vormen onder de duim kan worden gehouden, zq- als Judah Folkman heeft voorspeld. Voorzichtigheid is geboden wanneer het gaat om voorspellingen zegt Gijs Boerrig ter. Onderzoekers zijn namelijk, zo leert de ervaring, wel eens ietsjes te enthousiast. Dan roepen ze in het laboratorium 'Eure ka', terwijl vervolgens op de lange weg naar de praktijk nog allerlei obstakels opdoe- heel erg lang, een DNA-ziekte die ontstaat door bepaalde beschadigingen in de genen. Deze kunnen allerlei oorzaken hebben, die vaak onduidelijk en complex zijn. Van een aantal hiervan is bekend of wordt vermoed hoe ze worden veroorzaakt. Erfelijkheid bij voorbeeld, of roken, uv-straling, te weinig groente en te veel jenever. Beschadigde ge nen kunnen vervolgens lichaamscellen in formatie geven om te transformeren tot kankercellen. Nu nog is de behandeling van kanker geba seerd op - om in de woorden van Borst te blijven - „snijden, branden en vergiftigen" (chirurgie, bestraling, en chemoptherapie). Met de razendsnelle ontwikkelen van de DNA-technologie openen zich adembene mende vergezichten. Neem de zogeheten „micro-arraytech- niek". Een eenvoudige sterveling haalt bij het lezen van die term de schouders op, maar een beetje kankeronderzoeker raakt er van in extase. 'Micro arrays' haken aan bij het nog maar vier jaar geleden ontrafel de menselijk genoom, het geheel van alle ongeveer 30000 genen. Kort gezegd komt het er op neer dat vele duizenden genen op een glasplaatje worden gezet. Daarna laat de computer al die genen de informatie van de tumor aftasten. Uiteindelijk kan er dan een soort genetische 'vingerafdruk' van de tumor worden afgelezen. Hoewel de 'micro-arraytechniek' nog in de kinderschoenen staat, zijn onderzoekers van het Nederlands Kanker Instituut/Anto ni van Leeuwenhoek Ziekenhuis in Amster dam in samenwerking met Amerikaanse knappe koppen toch al een eindje op streek met vingerprints van borstkankertumoren. Aan de hand van de activiteit van zeventig genen kunnen zij al betrouwbaar voorspel len hoe groot de kans is dat de ziekte terug keert. Hun medisch directeur, professor Sjoerd Rodenhuis jubelt in voornoemd boek dan ook dat de micro array 'de grootste ontwik keling met klinische consequenties in het kankeronderzoek tot dusver' is. Immers: ken uw tumor en u kunt uw behandeling er aan aanpassen. Geneesmiddelen kunnen zo steeds specifieker worden ingezet, en worden dat overigens ook zonder de micro array al. Voorzitter Van Bochove van de Nederland se Vereniging voor oncologie daarover: „In militaire termen gesproken verandert de chemotherapie gaandeweg van het leggen van een bommentapijt, met alle bijwerkin gen van dien, naar het afwerpen van 'smart bombs' die in staat zijn de tumorcel speci fiek te vernietigen". Ook op het gebied van het „branden en snijden" staat de tijd niet stil: bestralingsapparatuur en operatieve middelen worden almaar beter en verfijn der, hetzelfde geldt voor scanapparatuur.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1