Umts: peperdure onbekende letters ECONOMIE J Forens met auto kan fiscus terugpakken DSM blijft in Limburg Duizenden banen weg Polen slaat terug met eigen barrière Dominee, dokter, notaris eslag tegoeden grmalat-man Me - Een voormalig mede- rker van het Amerikaanse lCern Bank of America, Luca a, is in verband met de Par- Jat-affaire beschuldigd van ude. De Italiaanse justitie ,ft beslag gelegd op zijn jctegoeden. Sala heeft circa uljoen euro op zijn rekenin- i staan. De voormalige me- iverker van Bank of America, als consultant bij Parmalat dienst trad, is in staat van be- luldiging gesteld. Bank of lerica is een van de buiten ge banken die het meest is rokken bij de ondergang van frauderende v< zaterdag 13 maart 2004 ie het meest is 1 ••11 1* 1 ondergangvan Miljarden vrijwel zeker niet terugverdiend 'oedselgigant. O oreca toont kenen herstel orburg - De omzetten van recabedrijven tonen volgens bedrijfschap Horeca en Ca- ng tekenen van herstel. Zo kt uit gisteren gepubliceerde ers door het Centraal Bureau irde Statistiek (CBS) dat in derde kwartaal van vorig jeen einde is gekomen aan voortdurende daling van in- nsten van hotels, cafés, res- ïrants en cafetaria's. De laat- drie maanden van 2003 was omzet gelijk aan dezelfde riode een jaar eerder. Over eerste drie kwartalen werd omzetdaling van 3 procent ïoteerd. trs minder rinst Grontmij bilt - Grontmij heeft 2003 af sloten met een winst van 4,9 ljoen euro. In 2002 bedroeg nettowinst nog 13,9 miljoen Het advies- en ingeni- rsbureau verwacht dat 2004 or kostenbesparende maat- elen aanzienlijk betere resul- ;n te zien zal geven, zo werd teren gezegd bij de publica- van de jaarcijfers. Vorig jaar aide het aantal banen bij antmij van 4477 naar 4105. hele operatie moet vanaf 15 een kostenbesparing ople- envan 15 tot 20 miljoen eu- per jaar. De omzet steeg licht 1495 naar 506 miljoen euro. de winst van 2003 zit wel een 5 jatief bedrag aan buitenge- 5 ne baten en lasten. Zonder zou het resultaat zijn uitge- nen op 7,7 miljoen euro. itheby's brengt erlies terug 5 w york - Het Amerikaanse linghuis Sotheby's heeft het lies over het afgelopen boek- r weten te beperken tot 20,7 ljoen dollar tegen 54,8 mil- in dollar in 2002. De jaarom- nam iets toe tot 319,6 mil- in dollar. Sotheby's verdien- in het vierde kwartaal 20 joen dollar. Dat kwam voor- loor lagere belastingen. Het drijf verkocht vorige maand Dr 100 miljoen dollar zijn on- irendgoedmakelaardij door Peter Otte Rotterdam - Umts. Het lijkt een toverwoord. Alweer bijna vier jaar geleden, in juli 2000, werden de frequenties voor deze derde genera tie mobiele telefonie door de Europese overheden voor veel geld ge- veild.Het publiek zou er massaal voor vallen. Er is nog niet veel van terechtgekomen. jranair stopt Ide-Londen oningen - Luchtvaartmaat- ïappij Ryanair staakt na 28 ril de vluchten op Londen insted vanaf Groningen Air- rtEelde. De dagelijkse lijn- nst begon op 1 mei. Sinds- n hebben tienduizenden ssagiers, vooral toeristen, er inük van gemaakt. Directeur lulendijks van Groningen port Eelde is teleurgesteld Ryanair stopt. Het gebruik 1 de lijn lag op prognose, lit hij. Volgens hem was het ntal passagiers, rond duizend rweek, niet te weinig. De ïzet per stoel zou echter te igzijn geweest. WB tevreden j dalende winst haag - De Nederlandse terschapsbank heeft in 2003 1 winst geboekt van 78,3 mil- in euro. Dat is 5,3 procent nder dan in 2002. Toch is de tik niet ontevreden. Volgens meerjarenprognose was al uime tijd geleden te voor- n dat de resultaten in 2002 2003 zouden teruglopen, or 2004 verwacht de NWB 1 lichte verbetering van de iultaten. De Waterschaps ik leende het afgelopen jaar procent meer geld uit, waar- or zij 22 miljard euro aan le- igen had uitstaan. De op- engsten uit rente daalden *3,9 procent tot 89,7 miljoen to, terwijl de rentelasten met stegen tot 10,2 miljoen euro. esultaat Oracle aar verwachting In Duitsland is dmts ai wel beschikbaar en verzorgde Sony Ericsson ii maart een demonstratie. Foto: AP/Frank Augstein Toezegging topman bij demonstratie heerlen/anp - Chemieconcern DSM blijft in Limburg. Dat heeft bestuursvoorzitter Elver- ding van DSM Limburg gisteren gezegd tijdens een grote pro- testmarts van medewerkers van DSM door Heerlen. De demon stranten eisten extra investerin gen om het verder afkalven van werkgelegenheid bij DSM te voorkomen. Elverding beloofde dat DSM Chemelot zeker niet zal verge ten bij nieuwe investeringen. Chemelot is het industrieterrein in Geleen waar de DSM-fabrie- ken staan. „Limburg is niet het verdomhoekje van DSM", hield Elverding de demonstranten voor. Met de woorden: „We hebben hier veel geïnvesteerd", probeerde de bestuursvoorzit ter het boegeroep en het gejoel van de demonstranten te over stemmen. De demonstranten riepen 'leugenaar' en jouwden hem uit. De demonstranten hebben hun twijfels over de goede bedoelin gen van DSM. Ze verwijten het chemieconcern onder meer dramatisch slecht manage ment. FNV-bestuurder Henk van Rees bood bestuursvoorzit ter Elverding een petitie aan met daarin de eis, dat DSM stopt met de afbraak van de werkgelegenheid. Hij verweet DSM de locatie in Geleen dood te laten bloeden. „In de jaren tachtig werkten op deze plek De vooruitzichten waren gewel dig. Het publiek zou massaal vallen voor het Universal Mobi le Telecommunications System. Maar umts is nog maar mond jesmaat beschikbaar in de we reld. Her en der worden proef projecten gestart en slechts op een paar plekken in Europa kun je al een abonnement nemen. Bijvoorbeeld in Londen, We nen, Stockholm, Rome en Mi laan. Maar provider 3 - zo heet de dochter van het Chinese Hutchison Whampoa - heeft in al die hoofdsteden nog geen massale toeloop te verwerken gekregen. Het is allemaal nog te nieuw en te onbekend. In Nederland is umts alleen nog te verkrijgen bij Vodafone, voorlopig alleen als datapakket op de laptop. Spraak op een mobieltje is er nog niet bij. Dat komt eind dit jaar pas. Orange is er nog niet uit ('Wil de klant het wel?') en T-Mobile start eind dit jaar. Er zijn ook nog nauwelijks umts-toestellen be schikbaar. Motorola, Siemens en Nokia bieden ze aan. Kort om, umts is in de pioniersfase waarin gsm jaren geleden zat. Op de 3GSM-conferentie in Cannes toonden verschillende bedrijven hun kunnen en ze deden voorspellingen over de diensten die beschikbaar moe ten komen. Het Amerikaanse Lucent, bouwer van umts-net- werken in verschillende landen, ook in Nederland, liet zien hoe over een draadloze umts-ver- binding straks per video verga- UMTS nplete P"T mmgi onto 0000 0 i""""""" K Estimated Duration: 12 secs File size: 500k Estimated Duration: File size: Telefoonmaatschappijen kochten een aantal jaren geleden voor enorme bedragen frequenties, maar umts heeft nog steeds niet de verwach te hoge vlucht genomen. Foto: GPD derd kan worden. „Umts zal in het begin vooral interessant zijn voor het bedrijfsleven. Dat was met gsm in het begin ook zo; al leen zakenlui hadden een mo bieltje", legde de Lucent-mede- werker in Cannes uit. Jan in Rome, Piet in Rotterdam, Klaas in Maastricht en Ria in Los Angeles bijvoorbeeld bellen elkaar over umts en kunnen el kaar zien, horen en via tekst stukken uitwisselen. 'Multitas king', meer dingen tegelijk doen, zoals een Wïndowscom- puter ook kan en zonder beper king van grenzen. Want (een variant van) umts wordt ook in de VS ingevoerd. Het verschil in netwerken en toestellen ver dwijnt met umts. Behalve multitasking wordt ook de snelheid van de verbinding drastisch omhoog gebracht. Het snelste mobieltje loopt nu op 40 kilobits per seconde; on geveer net zo snel als een mo dem in de pc. Met umts zal dat toenemen tot 384 kbps. Dat is een hele verbetering, maar niets vergeleken bij de 108 me gabits per seconde die een wifi- draadloze internetverbinding al aankan. Umts is dan ook al ingehaald als mobiele supertechniek. Mo biel internetten kan met een handcomputer op veel plekken gratis met wifi, het draadloze internet waarvan steeds meer 'hotspots' uit de grond schie ten. Intel-baas Paul Otellini zei het ook in Cannes: „Wifi en op volger Wimax, met een bereik tot 50 kilometer, zal in 2006- 2007 vrijwel overal beschikbaar zijn." Dan is umts er alleen nog voor de plekken waar dat niet zo is. Er komen, nu al in Azië en later dit jaar in Europa en de VS, steeds meer telefoons be schikbaar met wifi erin. Dan is umts weliswaar de vervanger van gsm, maar een alleenheer- sende wereldstandaard zal het niet worden. De miljardenin vesteringen uit 2000 zullen vrij wel zeker nooit worden terug verdiend. Umts is een peper duur vierletterwoord gebleken. nog 15.000 mensen, nu nog maar 5000, en binnenkort wor den dat er slechts 4000", hield Van Rees de demonstranten voor. Hij eiste dat DSM 'vele miljoenen' investeert in het aantrekken van nieuwe bedrij ven op de nog braakliggende gronden op Chemelot. De demonstranten werd onder meer een hart onder de riem gestoken door de Limburgse gouverneur Van Voorst tot Voorst, die zei dat Limburg er alleen voor DSM kan zijn, als DSM er voor Limburg is. Ook waarnemend burgemeester H. Lurvink van Heerlen, oud-bur gemeester van Geleen, sprak de demonstranten toe: „De kom pels in de mijnen en de werk nemers van DSM hebben veel in het bedrijf geïnvesteerd. Nu moet DSM in deze mensen in vesteren." „Chemiebedrijf Sabic laat DSM zien hoe het moet", zei Van Rees. „Sabic investeert een mil jard euro in de uitbreiding van de krakers en fabrieken in Ge leen, en vestigt hier het Europe se hoofdkantoor." Van Rees wees erop dat de overheid sinds de mijnsluitingen 3 tot 4 mil jard geïnvesteerd heeft in DSM. „Het bedrijf heeft dus een ere schuld aan Limburg en Neder land. Het is onbegrijpelijk dat DSM een beroep op die ere schuld afdoet als niet ter zake doende." Tokio - Een vliegtuig van Japan Airlines op Tokio International Airport. Isao Kaneko van Japan Airli nes kondigde gisteren het ontslag vaan van 4500 medewerkers tussen nu en maart 2007. Dat is acht procent van het totale personeelsbestand. De vliegmaatschappij heeft enorme verliezen geleden door de oorlog in Irak en de uitbraak van sars. De bezuinigingen treffen vooral het grondpersoneel. De komende twee jaar wil Japan Airlines al 3600 werknemers ontslaan. Foto: EPA/Andy Rain warschau/anp - Polen gaat mogelijk een barrière opwerpen voor werknemers uit de huidige EU-lidstaten. Daarvoor is een wetsontwerp in de maak. Volgens een woordvoerder is dit een directe reactie op de drempels die veel EU-landen hebben opgeworpen tegen de komst van Poolse arbeiders. Zo besloot Nederland vorige maand werknemers 'uit de nieuwe EU-landen alleen toe te laten in branches waar een te kort aan Nederlands personeel is. Eerder nog wilde Polen alle EU- ingezetenen de mogelijkheid geven zich in het land te vesti gen. Maar dat standpunt is ver anderd. Volgens de woordvoer der krijgen niet alle buitenland se werknemers in Polen er mee te maken. „De maatregel zal al leen gelden voor lidstaten die restricties aan Polen hebben Joop Hartog Hoogleraar micro-economie Universiteit van Amsterdam Nieuwe belastingplannen vallen zelden in goede aarde. Of het zou de belastingher vorming van 2001 moeten zijn geweest. Die heeft de belastingbetaler geen wind eieren gelegd, hoewel veel sigaren uit ei gen doos kwamen. Verlagingen aan de ene kant werden gecompenseerd door - vooral - milieuheffingen aan de andere. De rekening viel voor de gemiddelde be lastingbetaler al met al positief uit. Van de beoogde vereenvoudiging van het stel sel is in de ogen van velen echter niet veel terecht gekomen. Maar dat is een ander hoofdstuk. De wetgever kan het niet gaüw goed doen voor de belastingbetalende burger. Dat blijkt ook bij de invoering van de nieuwe regeling voor de onbelaste kilo metervergoeding voor zakelijke ritten met de eigen auto. Die stuit op zware weerstand. Op zich niet zo verwonder lijk. De nieuwe regel houdt namelijk een wel erg forse verlaging in van de vergoe ding die werkgevers hun medewerkers voor het gebruik van de privé-auto be lastingvrij mogen geven. De verlaging van 28 naar 18 cent betekent een ver geen kattenpis. Er zijn werknemers die weigeren nog langer te gen een dergelijke ver goeding hun privé auto voor zakelijke ritten in te zetten. Zij lijken sterke ar gumenten te hebben. De ANWB heeft bijvoorbeeld becijferd dat de kosten van een doorsnee mid denklasser rond 43 cent per kilometer bedragen. Daarbij zijn alle kosten inbegrepen. Het is een beetje een vreemde redenering om voor de kilometervergoe ding de vaste kosten bui ten beschouwing te laten 'omdat de autobezitter die sowieso betaalt', zoals de fiscus doet. De km- kostprijs is de km-kostprijs en die dient te worden vergoed, stellen veel autobe zitters hier tegenover. Zij vinden dat de kosten verbonden aan het blote feit dat het vervoermiddel beschikbaar is, ook kosten zijn. Er gloort echter (een beetje) hoop voor de autorijder die zijn eigen bolide inzet EIGEN B E U R S Hans Sonders Winssen, manager sala risadministratie bij P&O dienstverlener DA&A Driessen uit Helmond, heeft een maas in de wet ontdekt. Of beter gezegd: de fiscale regeling is veel ruimer dan over het alge meen wordt aangeno men. De 'maas' is dat de nieuwe vergoeding voor het zakelijk gebruik van de privé-auto ook geldt voor het woon-werkver- keer. Voor het reizen tussen huis en werkplek was tot 1 januari een ander regi me van kracht. De voor schriften bonden bijvoor beeld ook de hoogte van de vergoeding aan een maximum. Zo was 130 euro per maand het hoogste bedrag dat door de werkgever voor woon-werkver- keer mocht worden uitgekeerd. Met in gang van de nieuwe regeling is dat an ders. Ook voor het reizen tussen huis en werkplek geldt vanaf 1 januari de 18 cent vergoeding per kilometer. Al gaat de be treffende werknemer op de fiets naar nenwagen: 18 cent mag belastingvrij worden uitgekeerd. En daar liggen mogelijkheden, ontdekte Van Winssen. Het vergt nogal wat reken werk (van vereenvoudiging is ook hier geen sprake) maar het kan de werkne mer forse voordelen opleveren en hoeft de werkgever niets extra te kosten. Ten minste: ten opzichte van de oude situa tie. Een voorbeeld. De werkgever biedt zijn werknemers op grond van de CAO of een andere afspraak een reiskostenver goeding voor het reizen van huis naar werkplek. In veel gevallen is de hoogte daarvan gebaseerd op het reiskostenfor fait 'woon-werk' zoals dat tot en met 2003 gold. Laag dus. Dankzij de nieuwe regeling mag de baas zijn personeel belastingvrij 18 cent per kilometer vergoeden. Ook als de vaste woon/werk-reisvergoeding blijft zoals die was, ontstaat er vaak ruimte om de nieuwe regel toe te passen. Want die zal veelal hoger uitpakken dan de oorspron kelijke reiskostenvergoeding. Als die er al was. Dat verschil kan nu dus worden aange wend om het verlies te compenseren dat de werknemer lijdt door de verlaging van de onbelaste autovergoeding. ECONOMIE WIJZER Ik zou college geven over een vergelijking van mannen en vrouwen op de arbeidsmarkt en ik zocht wat gegevens bij elkaar. Over onderwijsniveau natuur lijk, maar ook over de vakken en studies die gekozen worden. Ik heb een paar Statistische Zakboeken van het CBS uit de kast gehaald en gekeken welke studies gekozen werden door mensen met een universitaire opleiding. Drie keer werd ik verrast, en dat is veel voor zo'n minuscuul onderzoekje. Hoewel het mij om de vrouwen ging, betrof mijn eerste verras sing toch de mannen. Voor 1947 en voor 1960 geeft het CBS een opsplit sing van alle aca demici naar stu dierichting. In 1947 had 20 pro cent van de heren academici rech ten gedaan, 25 procent een me dische studie, en 10 procent god geleerdheid. In 1960 was 16 pro cent jurist, 22 procent had een medische studie achter de rug en 17 procent had een graad in de godgeleerdheid. Die 17 procent in 1960 omvatte ook afgestu deerden van het katholieke grootseminarie. In 1947 waren er ongetwijfeld minstens zo veel seminaristen, maar die werden toen niet meegeteld. In het Nederland van de weder opbouw (en de restauratie) had je dus met rechten, godgeleerd heid en gezondheid meer dan de helft van alle academici te pakken. Eén op de zes gestu deerde mannen was dominee of priester! Ik zie meteen het Nederland van mijn jeugd voor me, waar de culturele elite van dorp en stad heel makkelijk was te typeren. Prachtig neergezet in het gedicht van Jan Greshoff, als de donkere heren die in het winterzonnetje wandelen over het Velperplein, in hun stijve pakken, braaf en rechtvaardig, vol plichtsbesef en burgerzin en voor wie na zessen geen pro bleem te zwaar is: „De domi nee, de dokter, de notaris, drie vuldig beeld van al wat wijs en waar is. Maar 't kan verkeren." En verkeren deed het. In 2000 geeft het Zakboek geen telling meer van iedereen met een ti tel, maar van de studenten die in dat jaar vers met een diplo ma van de universiteit kwamen. Bij de mannen was een kwart afgestudeerd in maatschappij- wetenschappen (economie, so ciologie, politieke wetenschap), 14 procent kwam als jurist naar buiten, minder dan 10 procent had een medische studie ge daan. Godgeleerdheid is verpie- ge. Nederland een land van do minees en kooplieden? Ja, voor de oorlog en de eerste decennia daarna. Maar inmiddels zijn de dominees gewoon verdwenen in de massa. Nadat ik verbaasd al die domi nees had aangetroffen, werd ik door de meisjes ook verrast. Van het handjevol vrouwen met een academische opleiding in 1947 had 20 procent wis- en na tuurkunde gestudeerd! En in 1960 was dat nog 16 procent. Maar in 2000 was dat teruggelo pen tot 6 procent. Ik kan daar wel een verhaal bij verzinnen, maar verrassend blijft het toch. Meisjes gin gen vroeger niet naar de universiteit. Van de aca demici in 1947 en 1960 was bijna 90 procent man. In 2000 was dat gewoon gelijk ver deeld over mannen en vrouwen. Het kan dus zo geweest rijn dat vroe ger meisjes alleen naar de universiteit gin gen als ze zeer opvallende bol lebozen waren (bollebozen had je alleen in mijn jeugd, tegen woordig rijn dat hypo's). En een potentieel talent voor recht of sociologie loopt op de mid delbare school minder snel in de gaten dan een briljant in zicht in wis- en natuurkunde. Mijn derde verrassing betrof de studies in de techniek. Dat meisjes geen techniek studeren, dat weten we allemaal goed ge noeg. 3 Procent of minder in 1947 en 1960, 4 procent in 2000. Maar bij de mannen is het aan deel van de techniek nagenoeg constant: 17 procent in 1947 en 1960, 20 proceitf in 2000. Dat zet de jammernachten over te weinig studenten techniek wel in een speciaal daglicht. Het aandeel van de technische stu dies is in de hele naoorlogse pe riode niet gedaald, voor jon gens niet en voor meisjes niet. De uitdaging ligt dus duidelijk bij de meisjes. Al die verrassingen leidden na tuurlijk af van de hoofdzaak. Maar daar trof me hooguit de omvang van het verschil. Het aandeel van techniek, natuur en economie is 54 procent bij de mannen, 19 procent bij de vrouwen. Recht, gedrag en maatschappij, en taal en cul tuur omvatten samen een der de van de academische man nen en twee derde van de vrou wen. En zo blijven mannen makkelijk de baas: met tech niek, natuur en economie haal je eerder de top in het bedrijfs- GPRS Modem Estimated Duration: 189 secs File size: 500k Estimated Duration: 117 secs File size: SOOk

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7