ETA blijft aanslag Madrid ontkennen BUITENLAND Hippies in Christiania moeten normaal doen President Poetin lokt gepensioneerden naar stembus VN-commissie ontevreden over actie tegen terrorisme VN pleiten voor Arjan Erkel in actie tegen derporno Ei - De Europese Com- j verhevigt de strijd tegen tes en e-mails met kinder- ien racisme. De commis- ikt de komende vier jaar jjoen euro uit om fdters it jldlijnen te subsidiëren. eren moeten het recht dm om vrij te internetten.. mor moeten ze wel he md worden", meldde Eu- commissaris Liikanen matietechnologie). yangeniswagon Stasi-bajes - In een voormalige ge- nis van de Oost-Duitse leidspolitie (Stasi) is giste- n gevangenenwagon ge- t. Ten tij dè van het DDR- 5 ie werden gevangenen in vagons onder onmenselij- fy istandigheden vervoerd, iligheidspolitie beschikte ds over vijf van zulke wa- Ritten duurden soms da- ig. De gevangenen moes ak staan. bas-getrouwen eren wraak Iehem - Honderden aan- Njrs van de Palestijnse ter- Abu Abbas hebben giste raak gezworen voor zijn Zij eisen een onderzoek j^ijn overlijden. Volgens de ni i-getrouwen hebben de pt ikanen hun leider ver- ;p d. Abbas overleed maan- inerikaanse gevangen- in Irak. Volgens de Ame- >n aan een hartaanval. Ab as het brein achter de ka- *an het Italiaanse cruise- Achille Lauro in 1985. "jirlingen in ibabwe berecht ie - Zimbabwe gaat ruim gestrande huurlingen gen omdat zij een coup plegen in de olierijke Afrikaanse staat Equatori- <2minea. De groep was zon eenvliegtuig uit Zuid- op het vliegveld van Ha- De autoriteiten quatoriaal-Guinea hielden n beurt vijftien mogelijke ilegers aan. De minister istitie van het land kon een openbaar, transpa- n rechtvaardig proces te- ;ze groep buitenlanders et gaat om huurlingen ;ola, Armenië, Duitsland, hstan en Zuid-Afrïka. Een irs is nog op vrije voeten. SP TKO, HMCMO 3AB0PABMJ1M jaardagsposter. Foto: AP leautje voor ge Mladic AAc - SFOR, de interna- e troepenmacht in Bos- eeft bij wijze van verjaar- ideau voor Ratko Mladic, rond Pale posters opge- n met daarop handboei- rsierd als cadeau. Pale et bolwerk van de Bos- Serviërs. Op de posters de waarschuwing: „Mla- fij hebben je niet vergeten het enige cadeau voor jauw." Mladic werd giste- Hij wordt verantwoor- gehouden voor het bloed- Srebrenica in 1995. Hij is I vlucht voor het Joegosla- ibunaal in Den Haag. f doden bij tbalrellen scus - Bij rellen in een Sy- /oetbalstadion zijn giste- ker vijf doden en meer onderd gewonden geval- ebben ooggetuigen ge- Supporters van de clubs ad en Al-Fatwa raakten 'oor het begin van een etitiewedstrijd in de stad ishli met elkaar, bevestig- staatspersbureau SANA. pNAVO Spelen Athene - Griekenland heeft de om hulp gevraagd bij de liging van de Olympische n, die in augustus in Athe- irden gehouden. Het gaat hip bij de bewaking van chtruim, patrouilles op bescherming tegen een ijke chemische of biologi- lanval. Sinds woensdag is geheime veiligheidsope- net de naam Hercules aan de gang. Amerikaan- rfiekse militairen simule- jislagen, van een aanval in kernbom tot een ka- In de eindspurt naar de vrijwel zeker gewonnen verkiezingen van morgen moskou/anp-rtr- De Russische presi dent Vladimir Poetin heeft gisteren, twee dagen voor de presidentsverkiezingen, een verhoging van de pensioenen na de verkiezingen aangekondigd. Hij deed dat tijdens een uitzending van de staats televisie. De winst van de zittende president bij de verkiezingen van zondag staat al vast, maar als de opkomst minder dan vijftig procent is, zijn de verkiezingen niet gel dig. Poetins belofte om de pensioenen van tientallen miljoenen ouderen flink te verhogen, kan daarom niet losgezien worden van de verkiezingen van mor gen. Gepensioneerden krijgen nu onge veer 50 euro per maand en de meesten leven in armoede. Poetin is ontegenzeglijk populair. In de ogen van veel Russen heeft hij het land welvaart gebracht en vooral welverdien de rust na de chaotische jaren onder Bo ris Jeltsin. Het beeld dat de Russen van Poetin hebben, wordt dankbaar steeds opnieuw gebruikt door de tv-zenders. Citaten en beelden van de president die nen maar één doel: het ondersteunen van de figuur Poetin als redder van de natie. In de aanloop naar de verkiezin gen is de berichtgeving over Poetin al leen maar toegenomen. De staatszender Kanaal Een verving dinsdagmiddag een Braziliaanse soap voor een rechtstreekse uitzending van het beraad van de presi dent met zijn nieuwe kabinet. De Russi sche tv-kijker werd afgelopen maand ge bombardeerd met optredens van Poetin overal in het land: de president opent een weg door Siberië, de president woont militaire oefeningen bij. Dat bij die militaire oefeningen twee ra ketlanceringen zijn mislukt omdat de Russische marine over oud en slecht on derhouden materiaal beschikt is breed uitgemeten in de Westerse media, maar wordt in Rusland niet gemeld. Ook ko men er geen berichten op televisie over de jonge Russische dienstplichtigen die iedere dag in Tsjetsjenië omkomen in een oorlog die Poetin vier jaar geleden zelf opnieuw begon. De tv-kijkers wor den al evenmin herinnerd aan zijn be lofte van toen om de affaire Tsjetsjenië snel op te lossen. En de zenders weigerden de tv-spotjes van ex-presidentskandidaat Ivan Rybkin uit te zenden, waarin Poetins beloften voor stabiliteit in het land werden afge wisseld met beelden van bomaanslagen in Rusland. Op de expositie 'Talent en Macht' in Sint Petersburg wordt de laatste hand gelégd aan het wassen beeld van Poetin. Foto: Reuters Beveiliging in Westen verder opgevoerd na terreur Madrid washington/ap - De Ameri kaanse autoriteiten hebben gis teren extra veiligheidsmaatre gelen getroffen om treinen en metro's te beveiligen na de aan slagen in Madrid. Het ministe rie van binnenlandse veiligheid dat president George Bush na 11 september 2001 in het leven heeft geroepen, heeft politie en de vervoersdiensten tot waak zaamheid gemaand. In Was hington werden afvalbakken en andere objecten waar bommen in kunnen worden verborgen van de perrons verwijderd. De nationale spoorwegmaatschap pij Amtrak zette meer veilig heidspersoneel in en voerde de elektronische controle van bruggen en tunnels op. Volgens het ministerie van bin nenlandse veiligheid zijn er vooralsnog geen aanwijzingen dat in de Amerika dezelfde ge varen dreigen als in Spanje. De terreuralarmfase blijft dan ook op geel staan, het middelste van vijf niveaus. In Berlijn hingen de vlaggen op regeringsgebouwen halfstok. Hoewel bondskanselier Ger hard Schroder zei dat er geen aanleiding is voor verhoogde paraatheid, gaven bestuurders in Beieren en in Düsseldorf toch opdracht om de beveili ging van de stations op te voe ren. Voor Frankrijk waren de aanslagen in Madrid aanleiding de alarmfase te verhogen naar oranje, het tweede van vier kleurniveaus. President Jacques Chirac riep zijn topadviseurs bijeen om de situatie te bespre ken en te zorgen dat verhoogde veiligheidsmaatregelen worden toegepast. Behalve in stations, treinen en metro's werden de veiligheidsmaatregelen opge voerd bij de grens tussen Frankrijk en Spanje. Op verzoek van Chirac werden de vlaggen op Franse overheidsgebouwen gisteren halfstok gehangen. In Italië gaf minister van bin nenlandse zakèn Giuseppe Pi- sanu opdracht de bestaande antiterreurmaatregelen onder de loep te nemen. Hij zei echter niet te verwachten dat er be langrijke wijzigingen nodig zul len zijn. wenen/ap - Onrustbarend veel landen lopen achter in de strijd tegen het terrorisme. Dat heeft de voorzitter van de Antiterro- rismecommissie van de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties, de Spaanse VN-ambassa- deur Inocencio Arias, gisteren gezegd aan het eind van een tweedaagse conferentie over terrorisme in Wenen. Volgens de slotverklaring drei gen landen sommige aspecten van de strijd tegen terrorisme te veronachtzamen en op andere fronten juist dubbel werk te doen. „Wat we nodig hebben is serieuze, actieve, doelmatige en praktische internationale sa menwerking, en geen samen werking op papier", zei Arias. De Spaanse ambassadeur zei dat de meeste landen traag zijn bij het doorvoeren van wetge ving en andere antiterroristi- sche maatregelen. Hij verweet die landen gebrek aan inspan ning en zei dat hij over een jaar zijn beleefdheid zal laten varen en namen zal noemen. In de slotverklaring wordt de centrale rol benadrukt die de na 11 september 2001 door de Vei ligheidsraad opgerichte com missie speelt in de wereldwijde strijd tegen het terrorisme. Arias zei te geloven dat de bom- aanslagen in Madrid, die zeker 199 doden en veertienhonderd gewonden hebben veroorzaakt, het werk zijn geweest van de ETA, maar dat niet met zeker heid te kunnen zeggen. Volgens Arias was de aanslag niet te voorkomen geweest door zijn Commissie of andere interna tionale antiterreurorganisaties. „Ze worden 49 keer tegenge houden, maar de 50ste keer is het raak." Palestijnen stopten aanslag jeruzalem/ap - Palestijnse arbeiders hebben in januari twee Palestijnse aanvallers die zij ontdekten in de rij voor de grens overgang Erez geslagen en met harde hand uit hun midden verwijderd. Dat heeft het hoofd van het Israëlische verbin dingskantoor bij de grens tussen de Gazastrook en Israël, Pau- lie Mordechai, gisteren gezegd. Het Israëlische leger werd door Palestijnse politieagenten bij de grens op de hoogte gebracht van het incident, zei Mordechai. Enkele dagen tevoren, op 14 januari, had een Palestijnse vrouw zichzelf bij Erez opgeblazen en vier Israëliërs mee de dood in genomen. Na de aanslag werd de grensovergang enkele dagen gesloten en toen er weer Palestijnse arbeiders werden doorgelaten wa ren de veiligheidsmaatregelen nog verder verscherpt dan ze al waren. De Palestijnen moesten daardoor uren in de rij staan en vaak vernederende behandelingen ondergaan. Sinds janua ri zijn nog twee aanslagen gepleegd bij Erez. Vragen over doorgaan feest rond huwelijk kroonprins Felipe door onze correspondent Henk van den Boom kopenhagen/ap - De bekende hippie-enclave Christia nia in het centrum van Kopenhagen mag blijven be staan, maar dan moeten de bewoners wel een beetje normaal gaan doen. De (voor het merendeel oude) hippies moeten zich aan de wet gaan houden, huur gaan betalen en him huizen aanpassen aan de gelden de voorschriften. Dat staat in een gisteren gepubli ceerd overheidsrapport over de toekomst van Christia nia. Christiania is opgezet op een gekraakt oud marineter rein en beslaat 34 hectafe, waar zo'n duizend mensen wonen. De eerste hippies arriveerden er in 1971. Chris tiania maakte verschillen fasen door. Na de flowerpo- werperiode, waarin naaktlopen, gratis marihuana en anarchie werden gepropageerd, kwam er een verbod op heroïne en andere harddrugs. In 1987 erkende de regering de enclave officieel als "een „sociaal experi ment", in 1991 kwam er een officiële status voor de ge meenschap en begonnen de bewoners belasting te be talen. De regering vindt het nu echter tijd om het sociale ex periment te beëindigen. Voor 1 januari 2005 moeten de bewoners huurovereenkomsten opstellen voor de kraakpanden die ze bewonen. Nu betalen de bewoners maandelijks omgerekend 215 euro aan de eigen ge meenschap voor water en licht. Christiania mag een plek blijven „waar ruimte is om een ander leven te lei den", zei minister van .financiën Thor Pedersen. „Maar het moet er wel wat gewoner worden, met respect voor de wetten die ook voor de rest van de Deense samenle ving gelden." Het rapport, waaraan verschillende ministers een bij drage hebben geleverd, is kritisch over het bestuur van Christiania, dat onder meer bepaalt wie zich er mag vestigen. „De inwoners worden ouder en er zijn te wei nig jonge gezinnen met kinderen", zei minister van economische zaken en handel Bendt Bendtsen, die over huisvesting gaat. Slechts 9 procent van de encla vebewoners is tussen de 20 en 29, terwijl in de rest van Kopenhagen 24 procent van de bevolking twintiger is. Christiania is een van de belangrijkste toeristische trek pleisters van Kopenhagen. Jaarlijks nemen circa een miljoen mensen een kijkje in d,e hippie-vrijstaat. De re gering ontkent dure flats te willen bouwen op het ter rein van de enclave. Madrid - Opnieuw heeft de Baskische terreurbeweging ETA ontkend verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslagen op vier treinen bij Madrid. Nadat de leider van Batasuna, de ver bonden politieke tak van de be weging, donderdag al liet weten dat de ETA er niets mee te ma ken had, heeft gisteren een man die zei namens de ETA te spre ken, dat herhaald tegenover de redactie van de Baskische krant Gara. Die krant is normaliter een spreekbuis van de Eta. Maar de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Ana Pala- cio, heeft gezegd dat er 'zeer sterke aanwijzingen' zijn dat de ETA wel degelijk achter de mas samoord zit. En daarmee krijgt de tragedie gewild of ongewild een sterke politieke lading. Want hoewel de partijen direct na de aanslagen hun campag nes voor de parlementsverkie zingen van morgen hebben stopgezet, beseft iedereen dat het antwoord op de vraag wie de aanslag heeft gepleegd, be slissend is voor de stembusuit- slag. Als, voordat de stembussen open gaan, zou blijken dat niet de ETA, maar moslimextremis ten de daders zijn, zal dat zeker stemmenverlies betekenen voor de conservatieve Partido Popu lar van premier Aznar. Hij ging met Bush en Blair op kruistocht tegen Sadam Hoessein, zonder parlementaire goedkeuring en ondanks een massaal 'nee' van het Spaanse volk. Het ligt niet erg voor de hand dat tie politie morgen al zeker weet wie de daders zijn. Dat maakt het voor de Spaanse kiezer uiterst moeilijk een keu ze te maken. Ze weten niet of ze hun stem .uitbrengen op een partij die het Spaanse volk wil lens en wetens tot doelwit heeft gemaakt van al-Qaeda of op een partij die met redelijk suc ces de ETA heeft weten te be teugelen. Bijkomend probleem is het moeilijke besluit dat de konink lijke familie moet nemen over het huwelijk van kroonprins Fe lipe met de journaliste Letitia Ortiz. Zijn uitgebreide feeste lijkheden in de hoofdstad am per twee maanden na de bloe dige aanslagen van afgelopen donderdag wel gepast? En hoe moeten de verwachte tiendui zenden belangstellenden en duizenden gasten worden be schermd tegen nieuw geweld? Felipe (36) trouwt op zaterdag 22 mei in Madrid met de 31-ja rige presentatrice van het tele visienieuws van de Spaanse na tionale televisie TVE. De voor bereidingen voor de bruiloft zijn al maanden aan de gang. In de Almudena-kathedraal, recht tegenover het koninklijk paleis, worden 1400 gasten uit binnen- en buitenland verwacht, onder wie bijna alle Europese vorsten. Hoewel de Rijksvoorlichtings dienst nog niet wil bevestigen dat koningin Beatrix tot de ge nodigden behoort, ligt het voor de hand dat de Oranjes met een grote afvaardiging naar Spanje reizen. Ook bij de huwelijken van de dochters van koning Juan Carlos was de clan ruim vertegenwoordigd. Madrid-rekent erop dat de me dia zo'n 5600 mensen op het huwelijk afsturen. Een prachti ge gelegenheid voor een terro ristische organisatie om flink uit te pakken. Twee .weken geleden werd al ontdekt dat de ETA een aanslag wilde plegen op de dag van het huwelijk. Kroonprins Felipe en Letizia, die donderdag al met een op ziekenbezoek gingen in de Madrileense ziekenhuizen, willen na de huwelijksmis een bezoek brengen aan.de basiliek van Onze Lieve Vrouwe van Atocha, vlakbij het getroffen treinstation. Traditioneel leggen koninklijke bruiden in deze kerk bij het Mariabeeld hun bruidsboeket neer. Maar de beslissing daarover hebben de regering en de ko ninklijke familie verschoven tot later datum. In ieder geval tot ruim na de verkiezingen. door onze correspondent Bob Kroon genève - Aan de vooravond van de jaarvergadering van de VN Commissie voor de Mensen rechten hebben de Verenigde Naties opgeroepen tot onmid dellijke vrijlating van Arjan Er kel, de Nederlandse medewer ker van Artsen Zonder Grenzen (AZG), die anderhalf jaar gele den in de Russische deelrepu bliek Dagestan werd gegijzeld en sinsdien spoorloos is. Het is de eerste maal dat de VN, via hun Hoge Commissariaat voor de Mensenrechten, een lans breken voor Arjan Erkel, waarbij Rusland wordt gewezen op zijn verplichtingen als 'gast land van humanitaire werkers'. Bertrand Ramcharan, waarne mend hoge commissaris voor de mensenrechten, doet een beroep op 'allen, die daartoe de mogelijkheid hebben' de in vrij heidstelling te bewerkstelligen van Erkel. „Deze 34-jarige Ne derlandse staatsburger, sinds 1994 in dienst bij AZG, werd op 12 Augustus 2002 door drie ge wapende mannen in Makhatsj- kala ontvoerd. Aangenomen wordt, dat hij in slechte ge zondheid verkeert", zei hij. Ramcharan besloot tot deze in terventie na een onderhoud met Thomas Linde, de direc teur van de Zwitserse afdeling van AZG, voor wie Erkel in Da- gestan werkzaaip was. De commissaris wijst op de re solutie van de Veiligheidsraad van augustus 2003, die gastlan den verantwoordelijk stelt voor de veiligheid van humanitaire hulpverleners; een niet mis te verstane en politiek gevoelige vingerwijzing aan het adres van Moskou. Ondanks het verzoek van de Nederlandse regering de 'stille diplomatie' niet te bemoeilij ken, heeft AZG besloten de pu blieke druk in de zaak-Erkel op nieuw op te voeren. In een in terview in de Franse krant Le Monde, beschuldigt de Franse AZG-directeur Jean-Hervé Bra- dol de Russische en Dagestaan- se autoriteiten van 'directe be trokkenheid' bij de gijzeling van Erkel. Bradol zei te vrezen, dat de Russische autoriteiten met het oog op de presidentsverkie zingen schoon schip willen ma ken door Erkel eenvoudig 'te la ten verdwijnen.' AZG is van plan de zaak-Erkel volgende week ook aan te kaar ten op de jaarvergadering van de VN Commissie voor de Men senrechten. Aan hei hoofdkwartier van Artsen zonder Grenzen in Genève hangt een enorm spandoek, waarop de vrijlating van Arjan Erkel wordt ge- Ook de Spaanse koninklijke familie demonsteerde gisteravond tegen het geweld. Kroonpins Felipe, de lange man in het midden, voerde de stoet aan, geflankeerd door premier Aznar en de prinsessen Elena en Christina. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5