Bouwfraude voor de rechter BINNENLAND 'Balkenende nog lang geen Europees leider' Geen pauselijke onvoldoende voor Nederlandse kerk Tekort dreigt aan piepers en friet Gratis openbaar vervoer Hoofdlijnen WAO-plan 'Cipiers smokkelden geen wapens maar kip binnen' Dochter Antilliaanse premier gearresteerd Rolf Benz verlicht bij Van Til van tiMffiSïHIH 'rouw gedood in ;oog aan de Zaan Ooc a/d zaan - Een 32.-jarige ouw is gistermiddag voor het van-mijn-Lijfhuis in Koog jn de Zaan doodgeschoten oorhaar 37-jarige ex-partner, man, die in Apeldoorn oont, meldde zich na de ihietpartij bij een politiebu- iau in de buurt en heeft een ikentenis afgelegd. Dinsdag ju er een zitting zijn over de ngangsregeling met de drie ideren (12,10 en 5). Zij zijn ondergebracht op een ge- jm adres. ouane sluit op oo kilo cocaïne rrerdam - De douane in Rot- :dam heeft in de haven 509 cocaïne gevonden in een ntainer. De drugs zaten ver- rgen tussen dozen kokos- elk. De partij was afkomstig (Panama en had als bestem ing een loods in Amsterdam, ecoke heeft een straatwaarde in 22 miljoen euro. Vier men- in zijn aangehouden. oon verdacht an doodslag pa ivelde - De politie heeft in het chterhoekse Lievelde een 37- rige man aangehouden op ■rdenking van doodslag op n vader. Dat gebeurde in de ichtvan donderdag op vrijdag de woning van het slachtof- r. De man werd op het hoofd i. Over het motief is iets bekendgemaakt. wembad weert jjtinkende klant uenburg - De directie van vembad De Zeehond in Ro- inburg heeft een 66-jarige in- oner van Geervliet de toegang De man zou te veel inken. Volgens manager Van ersen was de stank niet te rden als de zwemmer arri- >rde. Zijn kleren zouden een ordringende zweet- en urine- ht verspreiden. Waarschu- ngen hielpen niet. dit jaar voor adkuipmoord' oningen - De rechtbank in Klingen heeft gisteren een jarige man uit Veendam nordeeld tot acht jaar cel en met dwangverpleging voor zogenoemde badkuip- iord. Slachtoffer was de 14- ige Varscha Mohansingh die september 2002 dood werd ïgetroffen in de badkamer haar ouderlijk huis in Wil- rvank. Het OM had 12 jaar en geëist. anhoudingen ocumentfraude n haag - Politie en justitie bben twaalf personèn aange- uden wegens documentfrau- Dat gebeurde maandag bij iszoekingen op vijftien plaat- in Den Haag, Amsterdam Rotterdam. Het openbaar listerie (OM) heeft dat giste- laten weten. Bij de invallen |n enkele tientallen valse en 1ste documenten, waaron- ook visumstickers en zie- fondskaarten, in beslag ge ien. De arrestanten zijn tus- de 18 en 61 jaar oud. ilefoonnet veilig faillissement en haag - Nederlanders kun- !n blijven bellen als de eige- lar van het vaste telefoonnet Het kabinet heeft ^steren besloten in dat geval e' en tijdelijk (financieel) vang te bieden. Directe aanlei- ngtot het besluit is het faillis- 2 pent van KPNQwest in 2002. jdens dat faillissement ont- »ond al zorg bij Kamerleden 'er ontwrichting van de sa (.el voor schieten 'iiet mitrailleur otterdam - Het gerechtshof in en Haag heeft de man die drie ar geleden als een dolleman jn mitrailleur leegschoot in •t centrum van Rotterdam iroordeeld tot veertien jaar 1 Het is twee jaar meer dan rechtbank in Rotterdam de •jarige man oplegde. Tevens oet de man 45.000 euro aan an slachtoffer betalen. De man ilde zich wreken voor een be dring een paar dagen ervoor, iet het bedoelde slachtoffer, 'aar de bedrijfsleider van een 'ffeeshop raakte gewond. (advertentie) zaterdag 13 MAART 2004 Amsterdam en Zaanstad willen geleden schade terugvorderen amsterdam/anp - De gemeente Amsterdam gaat bij wijze van proef drie zaken die verband met de bouwfraude houden, aanhangig maken bij de civiele rechter. Het gaat om fraudezaken waar bij de hoofdstad is betrokken en die aan het licht zijn geko men tijdens het onderzoek van de parlementaire enquêtecom missie bouwnijverheid. De gemeente Amsterdam liet gisteren weten dat het gaat om de volgende projecten: de ver nieuwing van de deklagen op de Gooiseweg in 1995, de aan sluiting knooppunt A2/A9 Mei- bergdreef in 1998 en de aanleg van de Burgemeester Straman- weg/Holterbergweg tweede fa se en parkeerterreinen in 1996. Amsterdam heeft deze drie za ken, samen met ongeveer 450 andere zaken, vorig jaar ook bij de Raad van Arbitrage neerge legd. De gemeente vindt echter dat de civiele rechter de juiste instantie is om de geleden schade terug te vorderen. De hoofdstad onderzoekt ook of het mogelijk is de schade met de betrokken bouwbedrij ven te schikken. De gemeente voert momenteel gesprekken met deze ondernemingen. Vorige maand kwamen ook schaduwboekhoudingen van het bouwbedrijf Boele en Van Eesteren en bouw- en techniek concern TBI aan het licht. De gemeente Amsterdam wil ook wat deze bedrijven betreft tot actie overgaan. Amsterdam zal eerst een schikking proberen te bereiken met deze onderne mingen. Ook de gemeente Zaanstad kondigde gisteren aan naar de rechter te stappen in verband met de bouwfraude. In de scha duwboekhouding van aanne mer Koop Tjuchem staat onder meer het door de gemeente aanbestede werk 'uitvoeren van rioleringswerken met bijko mende werken in de Penning- straat in Zaandam'. De ge meente Zaanstad heeft inmid dels de bij de aanneming be trokken aannemers gesom meerd het bedrag te betalen. Gebeurt dit niet, dan stapt Zaanstad naar de rechter. De Nederlandse bisschoppen op bezoek bij paus Johannes Paulus II. Foto: ANP door onze correspondent Hans Celeijnse Vaticaanstad - Opgeluchte Ne derlandse bisschoppen gisteren in het Vaticaan. De paus gaf de Nederlandse kerkprovincie geen onvoldoende voor het de afgelopen jaren gevoerde be leid. „Wat de paus te zeggen had, was zeer bemoedigend voor ons", vond kardinaal Si- monis, voorzitter van de Neder landse bisschoppenconferentie. De paus ontving het gezelschap van zeven bisschoppen en drie hulpbisschoppen aan het einde van het vijfjaarlijkse zogenoem de Ad Limina-bezoek. De kerkprovincie brengt daarin verslag uit over de afgelopen periode en de paus geeft zijn oordeel. Bij een recent bezoek van de Belgische bisschoppen uitte hij grote zorg over euthanasiewet geving en homohuwelijken, te ruglopend kerkbezoek en min der priesterwijdingen. Maar wellicht omdat de Neder landse geestelijken hem met een somber getint verslag het gras voor de voeten hadden weggemaaid was er ditmaal - zoals bisschop Eijk van Gronin gen opmerkte - een 'hartelijke, bemoedigende sfeer'. De paus kon zich zeer tijdens de halfuur durende ontmoeting goed vinden in de plannen van het Nederlandse episcopaat om het tij te keren. De nadruk ligt daarin op meer evangelisatiè en getuigen. Doorgaan op de ingeslagen weg, was zijn advies. Volgens hulpbisschop De Korte van Utrecht liet de kerkvorst blijken goed op de hoogte te zijn van de Nederlandse situa tie. Van standjes of echte kritiek was geen sprake geweest, ver telde het gezelschap. „We zijn geïnspireerd", zei Simonis. den haag/anp - Een tekort aan aardappelen dreigt. De koepelorganisatie North-Western Eu ropean Potato Growers (NEPG) waarschuwt dat de voorraad van 2003 op grond van de huidige berekeningen 'twee tot drie weken' eerder op zal zijn dan er nieuwe oogst is. Volgens woordvoerder Vogelaar van de Produ centen Organisatie voor Aardappelen (POA) kan dat tekort nog verder oplopen, omdat het poten van de nieuwe oogst vertraging oploopt. Omdat de aardappelen voor de frietindustrie vaker later van het land komen, sluit hij niet uit dat er eind dit voorjaar tevens een 'tekort voor frietindustrie' zal zijn. Op dit moment zijn er in Nederland vol gens de NEPG 16 procent minder aardappelen op voorraad dan in dezelfde tijd vorig jaar. Eind 2003 al werd duidelijk dat de aanhoudende droogte van afgelopen voorjaar en zomer voor een slechte aardappeloogst zorgde. Bijna 20 pro cent minder aardappelen werden volgens het CBS vorig jaar van het land .gehaald. Omdat niet alleen Nederland werd getroffen door droogte en de extreem warme zomer, hebben ook de omrin gende landen met het probleem te maken. Voge laar stelt dat de prijzen voor de aardappelen nu al aan het stijgen zijn wegens het dreigende gat van enkele weken tussen de oude en de nieuwe oogst. lelystad/gpd - Voor vier miljard euro per jaar kan al het open baar vervoer in ons land gratis worden. Dat bedrag komt dan bovenop de zes miljard die de overheid er nu in steekt. Dit blijkt uit een onderzoek van Mi chel van Huiten, die in de jaren zeventig staatssecretaris van verkeer en waterstaat was. Van Huiten komt binnenkort met een boek over dit netelige on derwerp. Hij vindt dat de finan ciering moet worden gehaald uit een lichte verhoging van de loonbelasting zodat iedereen er naar rato aan meebetaalt. Voor gemiddeld 1,68 euro per per soon per dag hebben we gratis openbaar vervoer, zo heeft Van Huiten berekend. Er staan veel voordelen tegenover: goedkoop vervoer voor 'autolozen', min der files, sneller goederenver voer, geen uitgifte van OV-kaar- ten meer en ook geen kosten meer voor het innen van beta lingen van kaartjes. Doorgaan op de huidige voet is een heil loos, meent Van Huiten. door Jaco van Lambalgen en Hans van Soest den haag - Nederland moet zich harder opstellen in de onderhan delingen over de toekomst van de Europese Unie, vindt WD-Ka- merlid Hans van Baaien. Van daag stelt zijn partij haar verkie zingsprogramma vast voor de komende Europese verkiezingen. Wat willen de liberalen eigenlijk met de Unie? De grens van de Europese Unie is bereikt, vindt de WD. Het li berale Kamerlid Hans van Baai en is er helder over: „Niet elk land waarmee je goede verhou dingen wilt, moet lid worden. Anders kunnen we net zo goed ook Canada en Australië vra gen. Met de huidige tien nieu we lidstaten plus de discussie die loopt over toetreding van Roemenië, Bulgarije en Turkije is het de komende jaren op. Van Baaien ziet de daadwerke lijke toetreding van Turkije de komende twintig jaar overigens niet gebeuren. „Ik ben niet principieel tegen Turks lid maatschap. Wel is toetreding Hans van Baaien. Foto: GPD op de rand van wat de Unie er nog bij kan hebben. Daarom moet Turkije aan alle politieke criteria voldoen alvorens de on derhandelingen worden ge start." Dat het land islamitisch is en daarom niet zou passen binnen de christelijke traditie van Europa, vindt Van Baaien flauwekul. „Ik ben het op dat Turkije de universele waarden van de Unie uitdraagt en een democratische rechtstaat is. Dat het merendeel van de be volking een ander geloof aan hangt, is daarbij niet van be lang." Turkije heeft nog een lange weg te gaan, vindt hij. „En ook de kwestie-Cyprus moet worden nen beginnen. Het zal Turkije niet lukken om al eind dit jaar aan alle voorwaarden te vol doen." Toch staat de toetreding van Turkije hoog op de politieke agenda als Nederland de twee de helft van dit jaar voorzitter is van de Europese Unie. De Eu ropese Commissie komt dan met een rapport over de situatie in Turkije en twee grote landen, Duitsland en Groot-Brittannië, hebben al laten weten dat Tur kije gewoon lid moet worden. Van Baaien is bang dat premier Balkenende en minister Bot (buitenlandse zaken) zullen be zwijken onder die druk en in zullen stemmen met het voor tijdig openen van onderhande lingen zonder dat Turkije aan alle criteria voldoet. Hij vreest dat zij het sluiten van compro missen belangrijker vinden dan de belangen van Nederland. „Balkenende moet het EU- voorzitterschap niet gebruiken om zijn eigen positie en die van het CDA te versterken. Zo van: het is mij toch maar gelukt om een Europese grondwet aan te nemen, los van wat er in staat. Het verleden leert dat de Euro pese successen van Lubbers en ineens gezien als staatsman. Maar wat in het belang is van Europa en een geslaagd voor zitterschap, is niet altijd in het belang van Nederland. Zo heeft Lubbers ooit ingestemd met miljarden extra afdracht aan Brussel, alleen maar omdat hij in de race wilde blijven voor het voorzitterschap van de Europe se Commissie." De WD wil dat Balkenende de druk weerstaat om in te stem men met een grondwet die niet in het belang is van Nederland. „Balkenende heeft de achter grond van de gemeenteraad van Amstelveen en een kort Ka merlidmaatschap. Dan is de sprong naar het leiderschap van de Europese Unie wel erg groot. Ik zeg niet dat het niet kan. Hij leert snel, maar hij zal tijdens het voorzitterschap te rug moeten vallen op mensen met politieke ervaring en dat is iets anders dan de diplomatieke ervaring van minister Bot. Hij doet er goed aan mensen als oud-commissaris Van den Broek om zich heen te verza melen. En hij zou te rade moe ten gaan bij vice-premier Zalm, oud-minister Van Aartsen en eurocommissaris Bolkestein. den haag/anp - Het kabinet heeft gisteren besloten het ad vies van werkgevers- en werk nemersorganisaties in de Soci aal-Economische Raad (SER) over een nieuw WAO-stelsel op hoofdlijnen over te nemen. Het kabinet streeft ernaar het nieu we stelsel per 1 januari 2006 te laten ingaan. Werknemers komen alleen nog in de WAO als zij voor 80 procent of meer worden afge keurd en als binnen vijf jaar geen herstel valt te verwachten. Bij de keuring voor een uitke ring voor volledig en duurzame arbeidsongeschiktheid (de zo geheten IVA) wordt gekeken naar het werk dat iemand nog kan doen en wat hij daarmee kan verdienen. Arbeidsongeschikten die min der dan 80 procent loonverlies lijden of van wie herstel binnen vijf jaar is te verwachten, vallen onder de regeling Werkhervat ting Gedeeltelijk Arbeidsge- schikten (WGA). Werknemers die voor minder dan 35 procent worden afge keurd, vallen niet onder de WGA en blijven in dienst van de werkgever. In de huidige situatie is het nog zo dat alle werknemers die na twee jaar ziekte voor 15 pro cent of meer arbeidsongeschikt worden verklaard, een WAO- uitkering naar rato van arbeids ongeschiktheid kunnen ont vangen. Deze regel vervalt voor nieuwe gevallen. De huidige WAO blijft gelden voor bestaande gevallen. Wel kunnen mensen die nu al een arbeidsongeschiktheidsuitke ring ontvangen, vanaf 1 juli 2004 te maken krijgen met een herbeoordeling volgens de nieuwe, strengere keuringscri teria. Daarbij maakt het kabinet een uitzondering voor mensen die op deze dag 55 jaar of ouder zijn of die bij een eerdere her keuring zijn ontzien. In de nieuwe WAO blijven mensen de eerste twee ziekteja ren in dienst van de werkgever. Sinds 1 januari 2004 moeten werkgevers twee jaar het loon van zieke werknemers doorbe talen. In het tweede ziektejaar wordt dit beperkt tot 70 procent van het loon. Na twee ziekteja ren volgt de WAO-keuring. Vanaf het derde jaar worden de gedeeltelijk arbeidsonge schikte werknemers betaid naar rato dat ze nog kunnen werken. Dit kan worden aange vuld met een uitkering. Het ka binet geeft werkgevers de keu zevrijheid of ze het risico voor het betalen van de aanvullende uitkering onderbrengen bij een private verzekeraar of bij het UWV. De publieke uitkeringsinstantie blijft in alle gevallen de keuring verrichten. amsterdam/anp - Twee gevan genbewaarders die ten tijde van de gijzeling van aanklager Van der Krabben in het Arnhemse huis van bewaring werkten, smokkelden kippen, Viagra en drank binnen. Het corruptieon derzoek naar de gang van zaken in deze Arnhemse gevangenis heeft niet vastgesteld dat de mannen ook wapens binnen smokkelden. Dat werd gisteren bekendgemaakt tijdens de pro formazitting van twee medever dachten van de gijzeling in de zwaarbewaakte rechtbank in Amsterdam-Osdorp. Twee mannen afkomstig uit het voormalige Joegoslavië worden verdacht van betrokkenheid bij de gijzeling in het paleis van justitie in Arnhem. Een van hen zou het wapen over de muur van het huis van bewaring heb ben gegooid, de ander zou het brein zijn achter de operatie die uiteindelijk de gijzelnemer het leven kostte. Op 29 januari 2003 gijzelde een 22-jarige verdachte van Albane se afkomst de officier van justi tie in Arnhem. De man had een wapen, volgens raadsman Van Boom een gaspistool, van het huis van bewaring meegesmok keld naar het paleis van justitie. Aldaar wist hij een schietklaar dienstwapen van een parketpo litieman te bemachtigen. Toen de gijzelnemer daarmee had geschoten, greep het arrestatie team in en schoot de gijzelne mer dood. Van Boom wil het corruptieon derzoek nader bestuderen. „Er staat niet in dat de twee gevan genbewaarders wapens naar binnen smokkelde, maar het is voor mij ook niet duidelijk of is aangetoond dat zij dit niet de den." Verder wil de raadsman weten of de camera's rond het Arnhemse huis van bewaring 24 uur per dag het hele gebied in de gaten houden. „Dan zou je kunnen zien of het wapen over de muur is gegooid, en zo ja waar en wanneer." willemstad/anp - De dochter van de Antilliaanse minister president Mirna Godett is giste ren gearresteerd voor betrok kenheid bij een fraudezaak. Ook Hedwig Komproe, de broer van de Antilliaanse justitiemi nister Ben Komproe, zit vast. Hij zou de posterijen voor 1 miljoen Antilliaanse gulden (ruim 450.000 euro) hebben op gelicht. Hedwig Komproe is directeur geweest van Post N.V., de Antil liaanse posterijen. Voor het ver zekeren van zijn werknemers had hij het assurantiekantoor Pinnacle Insurance van zijn vrouw ingeschakeld. Volgens het OM in Willemstad zijn de gelden die door de Post zijn overgemaakt aan Pinnacle ver dwenen. De fraude begon in 1999. Anthony Godett, de broer van de premier en leider van de re geringspartij FOL, sprak van 'klassejustitie' en 'onrecht'. „Zij hebben geen tijd voor grens overschrijdende criminaliteit, maar wel voor het opppakken van onschuldige lokale men sen." Volgens Godett, eind vorig jaar voor corruptie veroordeeld, is zijn nicht 'ontvoerd, omdat ze de dochter van de minister-pre sident is'. (advertentie) Faro en Banda. twee juweeltjes in verlichting De oogstrelende Faro met zijn handgeblazen Murano- glas ontsteekt bij een lichte aanraking. Het witte chintz van de Banda. afgedekt met matte glasplaat, ver spreidt naar keuze sfeerlicht of leeslicht. In verschil lende uitvoeringen verkrijgbaar. 1 Eigen parkeerterrein DESIGNCENTRUM 3 srviceverwerkingsbureau [j^n loonadministraties zoekt jj r overname I portefeuille met loonadministraties I edeovername medewer- ers is bespreekbaar. Reac ts worden vertrouwelijk be-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3