'Idolsstemming verloopt eerlijk GESPREK VAN DE DAG Internetadressen nu ook mogelijk met leestekens Volop roken in rookvrij café 1 I l 8 v b v n P ic rr io! :a it ;r If a: J r ïc -j >r a. k )c :t ia ir :lf )k I c n B 12 E ft jo to D. ti Ct d. Be ;t( rt be ni il ei at le [n )d ra ni A i\ :e5 al ;d raj tic r -i m lUi ru Bi tt< it I •g it< K at he ies o :e toi fei Let DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK Een van de drie MANNE TJESPANDA'S in de dieren tuin van Shanghai is op zoek naar 'een PARTNER voor de rest van zijn leven'. De 5 jaar oude Guo Qing is de enige van de drie panda's die in staat moet worden geacht zich voort te planten: de andere twee zijn over de 20 en hoogst waarschijnlijk te oud. Guo Qing loopt daarentegen,over van levenslust. Een vrouw tje is het enige wat nog aan Guo Qings geluk ontbreekt. Panda's zijn zeker in gevan genschap kieskeurig in hun partnerkeuze. Dat er in die rentuinen pandababy's ge boren worden, komt zelden voor. Foto: Reuters TRILPLAATTRAINING heeft bij OUDERE DAMES gunstige effecten op de spier kracht, de botsterkte en de houding. Dat blijkt uit onderzoek door de Katholieke Universiteit Leuven in België. Wetenschappers hadden 90 ongetrainde dames tussen 58 en 74 jaar laten trainen met een trilplaat. Na 24 weken waren de kniespieren 16 procent krachtiger, evenveel als bij een krachttraining in de fit nesszaal. Ook het bot was sterker geworden, zelfs 1,5 procent meer dan bij krachttraining. De houding van personen verbeterde ook vergeleken met men sen die geen trilplaat gebruikten. Duitstalige internetadressen kunnen sinds deze week leestekens als de umlaut bevat ten. Dankzij deze maatregel zijn voortaan 92 'nieuwe' letters in internetadressen toe gestaan. Hiervoor konden domeinnamen alleen bestaan uit de 26 letters van het alfa bet en de cijfers nul tot en met negen. In Duitsland zijn, sinds de verandering werd doorgevoerd, al een half miljoen nieuwe adressen bij de Duitse registratie organisatie Denic ingeschreven. Voorals nog kunnen internetadressen als Schrö- der.de en Müller.de alleen in Duitsland worden geopend. Dit komt omdat de 'nieuwe' letters alleen werken als ze apart als letter op een toetsenbord staan. Naast Duitse leestekens zijn met de invoe ring van IDN ook bijvoorbeeld de Scandi navische letter O met een streep erdoor heen en de verschillende Franse accenten te gebruiken. Voorstanders, zoals het Duitse Denic en de Oostenrijkse en Zwitserse equivalenten zijn blij met de invoering van IDN, omdat ze vinden dat het de exclusieve positie van Engels als de taal van internet doorbreekt. Tegenstanders menen dat het wereldwijde web door de technische beperkingen van IDN minder wereldwijd wordt. IDN is nog niet overal ingevoerd. De Stich ting Domeinregistratie Nederland volgt de ontwikkelingen in het buitenland, maar heeft zelf nog geen plannen om IDN in te voeren. Volgens een woordvoerder is in Nederland waarschijnlijk minder belang stelling voor domeinnamen met afwijken de letters, anp Notaris houdt toezicht op gang van zaken FOTO'S waarop te zien zou zijn hoe R. KELLY SEKS heeft met een MIN DERJARIG meisje kunnen niet wor den gebruikt in het proces tegen de 37-jarige R&B-zanger omdat ze ille gaal zijn verkregen. Dat heeft een rechter in de Amerikaanse staat Flo rida bepaald. Volgens de rechter hadden de rechercheurs die de digi tale camera met de belastende fo to's in juni 2002 bij een inval op zoek naar drugs in Kelly's huis von den, op dat moment niet genoeg be wijs om een huiszoeking te recht vaardigen. De openbaar aanklagers konden nog niet zeggen of ze in ho ger beroep gaan tegen de bepaling van de rechter. Als ze dat niet doen, zijn ze genoodzaakt de twaalf aan klachten wegens kinderporno die ze tegen de popster hebben ingediend, te laten vallen. De zanger, wiens vol ledige naam Robert Sylvester Kelly luidt, is ook voor een rechtbank in Chicago aangeklaagd wegens kin derporno. De uitspraak van de rech ter is niet van toepassing op die aan klachten. Kelly houdt vol onschul dig te zijn. Tientallen jaren leerden Chinese kin deren op school dat de CHINESE MUUR vanuit DE RUIMTE met het blote oog te zien is, maar dat wordt rechtgezet nu China's eerste ruimte vaarder, Yang Liwei, die mythe heeft verbroken toen hij vorig jaar na een vlucht van 21,5 uur terugkeerde op aarde. De voor leermiddelen verant woordelijke ambtenaar van het Chi nese ministerie van onderwijs zegt dat de schoolboekenuitgever is ge maand de onwaarheid in de volgen de druk niet meer te herhalen. De muur in het noorden van China is duizenden kilometers lang, maar slechts enkele meters breed en daar door niet te zien vanuit de ruimte. De VROUW kijkt volgens haarzelf gemiddeld slechts vijf keer per dag IN DE SPIEGEL. Ze constateert dan gemiddeld drie keer dat ze tevreden is met wat ze ziet. Dat blijkt uit een Ni po-onderzoek van Biodermal on der 500 vrouwen. Als ze voor de spiegel staan kijken ze vooral naar het haar (90 procent), in 54 procent van de gevallen werpen ze een blik op de gezichtshuid. Toch is ontwij kingsgedrag de vrouw ook niet vreemd in haar spiegelbeeld. Het liefst zien ze niet de neus. Die wordt maar door 8 procent bekeken. Daar na ontwijken ze vooral het figuur. Dat wordt maar door 17 procent van de vrouwen opgenomen. Peter Sirius Goede mensen zijn zeidén goede mensenkenners Voetballer DAVID BECKHAM en tv- presentatrice Oprah Winfrey behoren tot de meest modebewuste mensen ter wereld. Zij staan genoteerd in de internationale top-10 van BESTGEKLEDE mensen van tijd schrift Vanity Fair. Andere genoteer den in de top-10 van vrouwen zijn onder anderen actrice Cate Blanchett en model Kate Moss. Voetballer Da vid Beckham is in het gezelschap van andere goedgeklede heren als de ac teurs George Clooney en Jude Law. De lijst van bestgeklede mensen ver scheen voor het eerst in de jaren '20. De nieuwste staat in het aprilnummer van Vanity Fair. Foto: AP Doorgestoken kaart of eerlijk? Notaris Aart Barkey Wolf uit Rot terdam controleert dit seizoen elke telefonische stemming bij het tv- programma Idols. Is daarmee alle kans op vals spel uitgesloten? Ex-Idolskandidaten Bas en Joël stookten onlangs het vuurtje maar weer eens op. Nee, ze hebben geen bewijzen dat het vorig jaar echt mis ging met de telefonische stemming, en ja, het duo kan best wat publiciteit gebruiken nu hun nieuwe single uit is. En toch knaagt het nog steeds bij ze. Want Jim leek populairder dan Jam ai en toch won Jamai. En soms kregen vrienden die voor hun kozen na het stemmen per sms bedankjes van andere kandidaten. Het geeft de twee 'het gevoel' dat de»pro- grammamakers van Idols de uit slag beïnvloeden of dat de tech niek faalt. RTL 4 heeft de heren per brief ge sommeerd hun bedenkingen voor zich te houden. Vooral de sugges tie dat er fraude wordt gepleegd, zit de zender hoog. „We zouden zelfs kunnen bewijzen dat het on zin is. Alle ontvangen en verstuur de sms-jes zijn geregistreerd. Die bestanden zouden we door kun nen vlooien op fouten", zegt uit voerend producent van Idols, Mark de Vink. Na afloop van de show, het is even na middernacht, zit hij naast notaris Barkey Wolf. Zojuist heb ben de twee het rapport over het verloop van de stemming van za terdagavond ondertekend. Dat doen ze in een kantoortje dat on derdeel is van de tv-studio, waar even daarvoor tijdens de eerste Idols-finaleronde Meike door de kijkers naar huis is gestuurd. In de ruimte staan onder meer twee computers waarop de uitslag be keken kan worden. De Vink: „Dit seizoen is bij elke telefonische stemming een notaris aanwezig. Kunnen we eventuele kritiek net iets eerder pareren. Voor ons maakt het verder niet uit. We doen het precies hetzelfde als vo rig jaar". Notaris Barkey Wolf komt elke fi naleavond rond half acht de Hil- versumse Studio 22 binnen. „Dan kijk ik even bij de productie en eet eventueel wat mee. Als de uitzen ding om negen uur begint, ben ik in de studio aanwezig. Ik houd de Mijn kennismaking met d Boekenweek. Even iets over de literatuur. Die leerde ik kennen op mijn veertiende. Toen las ik het be roemde 'Kees de Jongen' van Theo Thijssen. Dat gaat over mij, dacht ik. Tot dan toe had ik alleen boeken gelezen die over andere mensen gingen zoals Sjors, Sjimmie, Arendsoog en Witte Veder. Ik wist natuur lijk nog niet dat literatuur altijd over jezelf gaat. Lectuur gaat over anderen. Tien jaar later leerde ik de mensen kennen die in Nederland de wereld van het boek regeerden: de schrijvers en uitgevers. Er was een avond belegd waarop in aanwezigheid van publiek de heren tot een 'vruchtbare gedachtewisseling' wilden komen. Dames zaten meen ik niet in het panel. Willem Wilmink zat het geheel voor. Ik had hem kort daar voor leren kennen omdat hij getrou wd was met de zus van een klasgenote van mij. Hij had mij uitge nodigd iets moois voor te dragen om het publiek er aan te herinneren 'waar het uiteindelijk allemaal om ging'. Ik kreeg er honderd gulden voor. Mijn eer ste schnabbel als aankomend professional trou wens. literatuur Die avond zat ik geleerd achter de groene tafel. Naast mij zat de uitgever Van Oorschot. Ik had een beetje schrik van hem want het gerucht ging dat hij boekhandelaren die zijn uitgaven niet wilden kopen fysiek bedreigde. „Gaat u iets voordragen", vroeg hij. Ik knikte. Zou u dat nou wel doen", vroeg Van Oorschot. Gelukkig opende Wilmink op dat moment de bijeenkomst. Hij heette het talrijke publiek wel kom en gaf mij even later het woord om de avond in te zetten met enige korte gedichten. Ik droeg braaf een paar versjes voor en oogstte een beschaafd ap plaus. Dan nu het woord aan Van Oorschot", zei Willem, De uitgever had zich nauwelijks van zijn stoel verheven of iemand in de zaal riep: Waarom moeten boeken altijd zo duur zijn?" Op deze vraag had het publiek kennelijk gewacht. Er klonk luid applaus en kreten als: 'Juist!'en 'Dat zou ik ook wel eens willen weten'. Een collega van Van Oorschot, Lubberhuizen meen ik, legde uit dat schrijvers hun ziel en zaligheid in een roman leggen. En dus ver dienen zij een verzorgde druk op fraai papier. Dat werd weggehoond. Toen het rumoer verstomde, lambrisering krijgt, wordt ie dere minuut 9000 kuub frisse lucht met een temperatuur van 18 graden naar binnen ge blazen. „Elke twee minuten is de hele ruimte verfrist, maar omdat het zo'n groot opper vlak is waardoor de lucht naar binnen wordt ge blazen, merkje daar niets van", aldus Van der Kooij. De lucht wordt vervol gens boven weer afge zogen. De techniek maakt verder gebruik van de mens als warmtebron. De mens met gemid deld een tempe ratuur van 37 Hessel van der Kooij. Foto: GPD graden geeft warmte af die de lucht om hem heen verwarmt. Die war me lucht stijgt op. Dit effect wordt nog eens versterkt door de opwaartse diuk van de permanent naar binnen gebla zen frisse lucht. Gevolg is dat de rook van een sigaret in een kaarsrechte lijn naar boven verdwijnt. Anderen in de buurt van de roker, ondervinden volgens Van der Kooij geen enkele hinder van de rook. „De lucht om iemand heen is absoluut rookvrij." Het betreft een proef, maar Hessel is ervan overtuigd dat het werkt. Hij laat onder zoeksinstituut TNO nagaan of de lucht inderdaad rookvrij is. „Dan sta ik straks juridisch sterk wanneer cafés volgens de wet rookvrij moeten zijn." Wanneer de techniek goed werkt, dan is dat de oplossing voor de horeca, stelt Van der Kooij. „Dan zijn de problemen opgelost. De overheid eist dat de ruimte rookvrij is, maar stelt niet dat er niet gerookt mag worden." In combinatie met een nieuw koelsysteem vergt de luchtverversing een in vestering van 80.000 euro. gpd Alles gaat volgens het boekje bij de Idols-finalerondes. Foto: ANP hele avond vooral een oogje op de twee computers waarmee het stemmen wordt geregistreerd. Ik let er vooral op dat de tellers op nul staan als het stemmen begint en de lijnen echt open gaan als dat op televisie wordt gemeld en op het juiste moment ook weer dicht gaan. Verder houd ik het verloop van de stemming bij via de twee computers. Tijdens de workshops in Rotterdam, en ook nu weer, zie je dat er weinig ver schil zit in de stemverhoudingen tussen mensen die bellen of een sms-je sturen. Na een halfuur tot drie kwartier tekent zich meestal een trend af in de uitslag die daar na niet meer verandert." Nadat er niet meer gestemd mag worden, bepaalt de notaris de uit slag. Dat gaat vrij simpel. Barkey Wolf: „Op de twee schermen staan de uitslagen van de sms-jes en de telefonische stemmen en die worden gewoon bij elkaar op geteld. Ik let op dat dat correct ge beurt. Vervolgens kijk ik wie de drie kandidaten met de minste stemmen zijn en dat wordt op een kaartje gezet. Ik kijk dat kaartje nog eens na en breng het vervol gens naar Tooske en Reinout die de uitslag bekend maken". Na de uitzending worden van de verschillende uitslagen twee com puterprintjes gemaakt en die wor den door De Vink en Barkey Wolf ondertekend. „Eén blijft er hier en één gaat bij mij in het archief. Dit rapport heeft niet de status van een notariële akte, maar als er ooit vragen komen over het ver loop van de stemming is het rap port een stevig document. Het toont aan dat een onpartijdig per soon op het verloop heeft toege zien", aldus Barkey Wolf. Daarmee controleert de notaris niet de techniek waarmee wordt gestemd. Worden bijvoorbeeld al le sms-berichten wel in de uitslag verwerkt? De Vink: „Dat wordt ook heel lastig. De techniek heb ben wij uitbesteed aan tweeg nommeerde bedrijven, de Ca j tory van KPN en Golden Byte s We vertrouwen er op dat die telefoontjes doorlaten en goee verwerken. Wij kunnen wel h< j verloop van de stemming hiei j de schermen volgen. Ook zett we zelf de telefoonlijnen opec jj dicht. Dat ziet de notaris gebf ren". Een vluchtige blik op de(| computerschermen leert datf zaterdag zo'n 170.000 keer ge stemd is. De Vink wil daar nie1 in gaan: „We r bekend". Dolf Rogmans Café De Groene Weide in Hoorn op Terschelling wordt bin nenkort een rookvrij café waar echter volop kan worden ge rookt. Zanger en eigenaar Hessel van der Kooij krijgt als eer ste in Nederland de beschikking over een geheel nieuwe luchtverversingstechniek. Die zorgt er volgens hem voor dat de lucht steeds rookvrij is, ook al zit het café vol rokende gas ten. Aan de ontwikkeling van de verversingstechniek is vijf jaar gewerkt, onder meer door het be drijf Oxycom uit Raalte. De techniek is gebaseerd op het principe van ver dringing. Langs alle wanden van de kroeg wordt op vloerhoogte één groot rooster van 10 centimeter dik aan gebracht. Door dit rooster, dat het stond een klein ventje op dat wij niet kenden. Hij stelde zich voor als Ischa Meijer en hij wierp wat olie op het vuur. Ischa heeft zijn hele leven een kannetje olie bij zich gehad. In het pande monium dat daarna losbrak, begon iedereen door elkaar heen te lopen. Wilmink schold het publiek uit en sloeg met zijn vuist op tafel en sommige panelleden wilden de zaal al verlaten. Op het moment dat alles redde loos leek, verhief de schrijver Dick Hille- nius zich wiens rustige uitstraling le gers tot staan kon brengen. Hij maan de met enige welgekozen woorden de zaal tot stilte, gaf hier en daar men sen het woord, ik mocht ook nog wat voordragen en een uurtje later ging ieder een tevreden naar huis. Dat was mijn eerste kennismaking met de mens achter het boek. Ze zijn helaas allemaal dood nu, die mensen. Geert, Willem, Dick en Ischa. Maar Kees de Jongen leeft gelukkig nog.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2