Journaal kost dit jaar €27 miljoen MEDIA The Simpsons nemen niets te serieus Afvalrace Moskou-Peking slopen Frivole rechtspraak Rechter verbiedt Breekijzer SBS alkmaar - Tv-zender SBS mag in het programma Breekijzer van zondagavond geen beelden uitzenden van een bezoek van Pieter Storms aan het Canisius- Wilhelmina Ziekenhuis (CWZ) in Nijmegen en aan verzekeraar Medirisk in Utrecht. De voor- zieningenrechter in Alkmaar bepaalde dit gisteren in een ge ding dat was aangespannen door het ziekenhuis en de ver zekeraar. De rechter vindt dat het ziekenhuis ten onrechte wordt neergezet als een instel ling waar fouten met dodelijke afloop worden gemaakt en men zich aan de aansprakelijkheid daarvoor onttrekt. NOS naar oud en nieuw Europa Hilversum - De NOS stuurt in het kader van de uitbreiding van de Europese Unie op 1 mei tien weken lang een bus met journalisten het continent door. De medewerkers van het NOS Journaal, het Jeugdjournaal, NOS Actueel, NOS Online en het Radio 1 Journaal gaan van uit tien oude en nieuwe lidsta ten berichten over de stand van zaken in de EU. Ze doen onder meer Polen, Letland, Spanje, Italië en Slovenië aan.'De bus vertrekt eind deze maand. De eerste bijdragen zijn begin april te zien. De bezetting van de bus zal overigens in de loop van de tien weken geregeld wijzigen. Flink gegroeid BNN zit niet meer in de shit door Nico Postma Hilversum - Onder oorverdo vend lawaai heeft jongerenom roep BNN gistermiddag de le denadministratie bij het Com missariaat voor de Media afge leverd. Dit gebeurde met een mestkar waarop de succesvolle BNN-slagzin was vervangen door 'BNN zit - niet meer - in de shit, dus word lid'. Bovenop de mestkar maakte voorzitter Gerard Timmer het exacte aantal leden bekend en dat zijn er veel meer dan ge hoopt: 224.046. De omstreden 7000 leden die zich gratis had den aangemeld op de Studie beurs, zaten er niet bij. Hun lid maatschap zou worden betaald door de Hilversumse onderne mer Pieter Hanegraaf, eigenaar van het BNN-pand aan de Arendstraat. BNN gaat hierover nog in conclaaf met het Com missariaat. BNN startte op 1 september met 100.000 leden en had er 150.000 nodig om te kunnen overleven. De omroep had aan vankelijk grote moeite met het werven van leden, omdat jon geren nauwelijks het verschil weten tussen een commercieel station en eer. publieke om roep. Timmer: „Het overbren gen van de ernst van de bood schap was nogal lastig. Kenne lijk hebben we een gevoelige snaar geraakt". Het gemiddelde BNN-lid is 27 jaar oud. Alle grote omroepen moesten tot gisteren hun ledenadmini stratie indienen om yolgend jaar september in aanmerking te komen voor een nieuwe uit- zendconcesssie van vijf jaar. De omvang van de achterbannen houden de meeste omroepen geheim. Het Commissariaat maakte gistermiddag bekend dat twee nieuwkomers, oude- renomroep MAX en DeNieuwe Omroep/Nutopia, hun leden bestand hebben ingeleverd. De ledenlijsten worden de komen de maanden steekproefsgewijs gecontroleerd. BNN brengt Sterrenslag wellicht terug Hilversum - Sterrenslag, het po pulaire AVRO-amusementspro- gramma van weleer, krijgt mo gelijk een vervolg. Jongerenom roep BNN heeft belangstelling om het programma voort te zetten. Deze zender voert hier over momenteel gesprekken met de AVRO, zo bevestigt een woordvoerder van BNN. „De belangstelling is er, maar het is nog helemaal niet zeker of het doorgaat", aldus de zegs vrouw van BNN. Laat staan dat er iets bekend is over de vraag wanneer ermee wordt begon nen. Sterrenslag trok jarenlang hoge kijkcijfers op televisie. De deelnemers kwamen uit de we reld van de sport, de politiek en het amusement. Zij vormden teams, die elkaar bestreden in ludieke wedstrijdjes. Een AVRO-woordvoerder be vestigt dat er contact is geweest met BNN. Volgens hem heeft zijn omroep geen bezwaar te gen het gebruik van de naam Sterrenslag door anderen. „We zijn niet van plan om het pro gramma zelf nog te uitzenden." Stpn-f-nslap was in Hp iarpn '80 hilversum/mediaredactie - Het NOS Journaal zendt dit jaar naar verwachting 65.000 minuten uit en dat kost 27 miljoen euro. Dat schreef hoofdredacteur Hans La- roes gisteren op de internetsite van het Journaal. Op verzoek van veel kijkers gééft Laroes in zicht in de kosten. De hoofdredacteur krijgt op zijn site bijna voortdurend de vraag voorgelegd hoeveel 'be lastinggeld' met de productie van het nieuws is gemoeid. Volgens de hoofdredacteur geeft het Journaal dit jaar 12,9 miljoen euro uit aan perso neelskosten, 1,9 miljoen aan rechten (voor onder meer abonnementen op beelden van persbureaus), 8,2 miljoen euro aan studiofaciliteiten en 2,3 miljoen voor verbindingen. Verder gaat 150.000 euro op aan de huisvesting in Hilver sum en 1,6 miljoen aan hotel-, telefoon- en autokosten plus abonnementen. Uit de opsomming van Laroes blijkt dat het budget 'van het Journaal de laatste vijftien jaar ongeveer hetzelfde is gebleven. Tegelijk is de nieuwsrubriek meer gaan uitzenden en vaker (dure) live-uitzendingen gaan maken tijdens grote nieuwsge beurtenissen. „In 1999 zonden we 41.000 minuten op jaarbasis uit, in 2001 66.500 (Twin To wers), in 2002 58.893, in 2003 59.177 en in 2004 voorzien we, exclusief rechtstreekse uitzen dingen, 65.000 minuten", aldus Laroes. Over de kwaliteit van het Journaal moeten anderen maar oordelen, schrijft hij, net als over de vraag of 27 miljoen voor 65.000 minuten nieuws duur betaald is. Harm Taselaar, hoofdredacteur van RTL Nieuws: „Wij maken aanzienlijk meer minuten tele visie voor aanzienlijk minder miljoenen. Wat ons budget is, vertel ik niet. Tegelijk zegt de vergelijking weinig. Wil je bepa len of de NOS of wij efficiënt werken, moet je er deskundigen gedetailleerd naar laten kijken." Laroes meldt ook nog de op brengsten van het Journaal. „Globaal kun je zeggen dat wij tweemaal zo veel verdienen (via omliggende Ster-blokken) dan we kosten." De hoofdredacteur heeft hiermee niet alle vragen van de sitebezoekers over de geldstromen bij het Journaal beantwoord. De vragen naar het salaris van de presentatoren blijven onbeantwoord. Tientallen miljoenen mensen wereldwijd volgen populaire tekenfilmfamilie Elias en Jeske uit Culemborg vormen één van de acht koppels in het nieuwe Net 5-programma 'Peking Express'. Foto: Net 5 'Dit is niet te vergelijken met Expeditie Robinson' Hilversum - „Als er in Neder land iemand naar je toekomt die onder de tatoeages zit en in een niet te verstaan taaltje brabbelt dat hij naar de Bijlmer wil, zou jij hem dan helpen?" De hevig getatoeëerde deelne mers Elias en Jeske schieten te vergeefs reizigers aan die in de menigte staan te wachten op het perron van een metrosta tion in Moskou. „Ik weet wél dat ik in het vervolg van de reis een shirt met lange mouwen aan trek." Het getrouwde stel uit Culem borg is één van de acht deelne mende koppels aan het nieuwe Net 5-programma 'Peking Ex press'. Vier koppels uit België en vier uit Nederland doen mee aan een afvalrace die in Mos kou begint en in Peking eindigt. De deelnemers moeten in het spoor van de Transsiberië Ex press dwars door de Oeral, Si berië, Mongolië en China rei zen en daarbij zelf hun vervoer en slaapplaatsen zien te rege len. Het budget zal de deelne mers niet helpen; dat bedraagt slechts twee euro per dag per persoon. Het traject van ruim 8000 kilometer is opgedeeld in tien etappes. Het slechtste kop pel na iedere twee etappes valt af, waarna uiteindelijk twee koppels overblijven die om de overwinning en een maximum bedrag van 70.000 euro zullen strijden. Elias en Jeske ondervonden di rect na het beginpunt in de me tro dus al de taalbarrière, en misschien nog wel erger, het cyrillische schrift. „We zijn ech te backpackers, dus we zijn wel het een en ander gewend. Nu heb je echter geen geld en je begrijpt niets van de taal. Je bent volledig afhankelijk van de behulpzaamheid van de lokale bevolking waar je niet mee kan communiceren," aldus Elias. Dat taalprobleem had het in Wassenaar samenwonende koppel Reinier en Clarinca in mindere mate. Clarinca: Tien jaar geleden heb ik een jaar Russisch gestudeerd dus dat heb ik ter voorbereiding nog wat opgehaald. Niet dat ik alles verstond, maar ik kon in ieder geval het cyrillisch lezen." Rei nier: „Dat was zeker in ons voordeel, alleen voelde ik me wel erg afhankelijk van Clarin ca." Het programma is van makers van Expeditie Robinson, maar is daar volgens presentator Emst-Paul Hasselbach niet mee te vergelijken: „Dat programma speelt zich af op één locatie en in Peking Express ben je alleen maar aan het reizen. Daar komt bij dat het een bijna volledig onbekend gebied is, dus je weet ook niet wat je te wachten staat." Reinier: „We hadden inderdaad geen flauw benul wat er ging komen en dat hebben we gewe ten ook. Sta je daar langs een snelweg te liften terwijl die Rus sen als gekken langs je heen ra cen. Eenmaal terug besef je pas hoe diep je bent gegaan; het heeft er aardig ingehakt." Jeske vult aan: „Tijdens de reis heb je het niet door; je leeft echt op adrenaline want je slaapt maar vijf uur per dag en je eet slecht omdat je geen geld hebt. Je zit in een roes, achteraf zitje hele maal kapot." De Belgische Reini vormde een koppel met haar ex-vriend Hans. „Het was fysiek natuur- lijk verschrikkelijk zwaar, 1 voor mij was het vooral hei mentale gedeelte dat het a zwaar maakte. Iedere keer1 wachten op vervoer en ied 1 avond de onzekerheid ofji een slaapplaats vindt." Nu chend: „Daar word je aard gek van hoor!" Hasselbach die ook verani1 woordelijk is voor de eindj 1 ductie: „Als eindproducen je iedere dag te maken me deadline, maar als pi valt het wel mee. Je stapt d trein in en gaat naar het ei punt van de etappe waar ji deelnemers opwacht. Beh: in Mongolië, daar stondeu op een gegeven moment uur vast in de Gobi-woesti hevige regen had de woes een modderpoel verander Daar sta je dan terwijl je het eind van de dag in eec moet zijn om de aankome deelnemers op te wachter Roy Timmerman Peking Express, zondag Ni 20.30 uur Veronica gebruikt The Simpsons voor lopig slechts om gaten in het uitzend schema te dichten, maar in de Ver enigde Staten trekt deze bizarre fami lie dagelijks nog tientallen miljoenen kijkers. Onlangs sleepte de cartoon, de langst lopende ooit, de zoveelste vak prijs in de wacht. En na jarenlange ge ruchten is de productie van een film over de Simpsons eindelijk bevestigd. door Bernice Breure los anceles - „Eigenlijk zijn we maar een stelletje bleke nerds, maar toeval lig wél met de beste baan in televisie land", concluderen de schrijvers van de cartoonserie The Simpsons tevre den. Ze zijn achter hun bureaus van daan geplukt om de internationale pers in de kantine van de Fox studio in Los Angeles te vertellen hoe de hi larische avonturen van de familie Simpson uit het fictieve stadje Springfield tot stand komen. Hier gelden voorspelbare kantoortij den, en in tegenstelling tot bij drama series wordt het hele jaar door ge werkt. „Maar het is een ontzettend leuke baan omdat je in een ruimte zit vol grappige mensen. Er gaat geen dag voorbij zonder een bulderende lach", vertelt mede-producent en schrijver Ian Maxtone-Graham. De makers van The Simpsons hebben alle reden opgewekt te zijn. Het vijf tiende seizoen is goed voor tientallen miljoenen kijkers in Amerika. Ook wereldwijd worden de belevenissen van cartoonfamilie met succes ver toond, en na de 18de Emmy-over- winning en Golden Globe-nominatie van vorig jaar, kreeg de tekenfilmserie eind februari de prestigieuze WGA- Award van het Amerikaanse schrij versgilde. Bovendien is na vijf jaar dubben eindelijk besloten een bio scoopfilm over Homer, zijn vrouw Marge, zoon Bart (10), dochter Lisa (8) en baby Maggy te maken. Wan neer de film uitkomt, is nog niet be kend. The Simpsons ging eind jaren tachtig van start als eerste tekenfilm voor kinderen én volwassenen als onder- deel van de Tracev Uliman Show. Al The Simpsons steken de draak met kleinburgerlijkheid, en zijn opvallend kritisch richting de Amerikaanse samenleving. Foto: GPD/FOX hun grote bolle ogen een eigen pro gramma. De show steekt de draak met klein burgerlijkheid, en is opvallend kri tisch richting de Amerikaanse samen leving. Vader Homer drinkt te veel, en noemt zichzelf trots 'Mister 12-pack'. Zoon Bart haalt zó veel kattekwaad uit dat hij in Nederland regelrecht op de Glen Mills School zou afstevenen. ^Zijiizusj^is^ieefnuee^Tersen^^^ en het is nog wachten op de eerste woordjes van Maggy. In The Simpsons worden grappen op verschillende niveaus gemaakt, aldus schrijver Don Payton. „Kinderen vin den het fysieke geweld dat Bart uitoe fent op zijn zusje of vriendjes gewel dig. De politieke en seksuele grappen komen alleen bij volwassenen aan. Kort geleden bekeek ik een aflevering schillende momenten, om andere grappen, maar genoten er allemaal van. Dat is denk ik het succes van de show." The Simpsons genieten bij de com merciële zender Fox een uitzonde ringspositie: de makers hebben volle dige creatieve vrijheid, en hoeven de teksten dus niet eerst voor te leggen aan de hoge heren van Rupert Mur dochs station. Hoe zit het met zelf censuur? Payton: „We zijn voorzich tig met fysieke grappen. We laten Bart geen dingen doen waarbij kinde ren zich kunnen verwonden als ze hem imiteren. Dat is eigenlijk de eni ge grens die we trekken." Matt Groening, geestelijk vader van The Simpsons en uitvoerend produ cent, is niet verbaasd over het succes. „Ik heb altijd gedacht dat het een hit zou worden, want zo'n show had ik als kind graag willen zien. Ik had al leen nooit verwacht dat het zo lang zou doorgaan." Enkele jaren terug broedde hij wel eens op een verhaal lijn voor de allerlaatste aflevering, maar niet nu meer. „Ik ben inmid dels gewend aan het idee dat we nog jaren doorgaan." Voor de populariteit op andere conti nenten - de serie is in ruim zestig landen te zien - heeft hij een simpele verklaring. „Een universeel thema: de zwakheden van familieleden die van elkaar houden, maar elkaar tegelij kertijd tot waanzin drijven. En daar naast is het leuk om te lachen om die stomme Amerikanen." Ook de ac teurs krijgen credits. „Dan Castella- neta, de stem van Homer, is één van de grootste acteertalenten in Holly wood. Hij is zó grappig, en weet zó veel nuances in dit simpele wezen te stoppen. Ook de rest van de cast is geweldig." De cartoon telt steeds meer bijfigu ren; schoolvriendjes, buren of andere kleurrijke bewoners van Springfield. De kinderen in Huize Simpson vol gen op hun beurt de gewelddadige tekenfilm Itchy en Scratchy. „We hebben inmiddels meer dan driehon derd types gecreëerd", vertelt Groe ning. „In elke aflevering komen zo'n vijftig karakters voor. Dat is nog een reden waarom we niet.vervelen." Daarnaast slagen de producenten er telkens in om prominenten als Mick den van REM teksten te laten inspre ken. Onlangs deed zelfs Tony Blair mee aan een aflevering waarin Homer Engeland bezoekt. Al Jean, hoofd van het schrijversteam. „Ik was in Londen voor de promotie van de 300ste aflevering. Een verzoek was in gediend, maar er kwam geen reactie. Ik geloofde er al niet meer in. Toen werd ik gebeld: Ik mocht naar Dow ning Street komen, mits ik genoeg had aan een kwartier. Blair bleek een heel charmante man, en makkelijk te instrueren. Hij is duidelijk gewend om hardop van papier te lezen." l I Matt Groening. Foto: GPD Ze zijn verwend, geven de schrijvers toe. Tot aan Nobelprijswinnaars toe verlenen velen moeiteloos hun me dewerking. Jean: „We hebben nog nooit een (oud)-president gehad. We hebben ze een aardige brief geschre ven, maar ze zeiden allemaal 'nee' of 'ben je helemaal gek geworden'. Clin ton hebben we nooit gevraagd, en ook de huidige president niet." De kans dat George Bush zijn stem 'uitleent', is niet bijster groot. Zijn va der sprak tijdens zijn ambtstermijn de wens uit dat Amerikanen zich meer zouden gedragen als The Wal- tons (een brave televisiefamilie uit de jaren zeventig) dan als The Simpsons. „We reageerden met: 'we zijn net als de van de depressie'. Hij schijnt na vreselijk kwaad te zijn gewee Maar de cartoon mag niet als té worden beschouwd. Zo was op journaal in de tekenfilm de riieu skop 'Stemmen voor de Demoa veroorzaakt kanker' te zien. „Wi men niets te serieus", onderstri Don Payton. Toch leent niet alles zich voorg pen. De 'War on Terrorism' ise goed voorbeeld. „Na 11 septem gingen er stemmen op dat de pi dent niet langer het mikpunt mag zijn. Dat vond ik belachelij zegt Al Jean. Maar het onderwe gevoelig bij het publiek. Schrijv Long: „We hebben dat daarom laten liggen, maar langzaamaan wordt er iets meer mogelijk." Dezer dagen werken ze aan een vering over het opgelaaide patri me. „Omdat Bart per ongeluki Amerikaanse vlag heeft bezoed moet de hele familie in een hei voedingskamp weer oprechte A kanen worden. Susan Sarandon de Dixie Chicks zijn daar, en Bi ton zit in de gevangenis. Zonde Bush expliciet te noemen, mafc de gedachte belachelijk dat en één manier is om Amerikaan te Ook lastig is seksualiteit, weetij Groening Zo vreest hij de read een episode waarin homo's voir men. „Dit land is zo verdeeld oj seks. Onder het mom van pred zijn Amerikanen er gewoon dol om te doen alsof ze gekwetst zij Alle schrijvers halen als voorbei incident met Janet Jackson aan borst was gedeeltelijk te zien tijj een tv-optreden). In dergelijkel betreuren ze dat de productie i een aflevering maar liefst negei maanden vergt. Ze hadden Mal graag haar eigen 'Nipplegate' fj Groening beaamt dat de tolerai zijn land ten opzichte van gevfl veel groter is. „Zappend naar li gende kanaal zie je iets dat twil keer zo erg is. Ja, dat is dom, h] criet, maar het geeft ons veel sl voor satire." The Simpsons worden door Vd voorlopig op onregelmatige bai gezonden. Op BBC 2 zijn de nit afleveringen van ma t/m do oflj Nieuwe serie Judge John Deed gente manier, waarbij de kijker duidelijk begrijpt hoe het werkt zonder al te veel in details verstrikt te raken." Maar de handelwijze van hoofdpersoon rechter John Deed die strijdt tegen elke vorm van on recht, roept soms wel degelijk vraagtekens op. De bepruikte BBC-rechter heeft alle vrijheid om de aanwezige advocaten tijdens de rechtszaak eindeloos te interrumperen. Verder ondervraagt hij zelf de verdachten en getuigen, en worden onbeschofte juristen door hem onbekommerd de zaal uitgestuurd. In een enkele aflevering to vert hij zelfs een beslissend bewijsstuk van onder zijn rode toga iiit, tot verbijstering van zowel ver dediging als de aanklagers. „Deed is het soort rechter waarvan je hoopt dat jij er tegenover komt te staan, als je zelf ooit in het beklaagden bankje terecht komt", aldus Newman, die eerder het scenario schreef voor Law and Order. Ondanks de voor Nederlandse kijkers soms wat merkwaardige 'moves' van de dwarse rechter van de 'High Court' is de serie - waarvan de KRO twee jaar geleden een voorproefje uitzond, de moeite van het thuisblijven meer dan waard. Scherpe dialogen, mooi uitgewerkte karakters, boeiende verhaallijnen en het afwisselend lief desleven van deze opmerkelijke rechter, maak ten de serie in Engeland een behoorlijke hit. De serie geeft vanaf de eerste aflevering een be hoorlijk duister beeld van de machinaties binnen de rechterlijke macht en de strijd tussen de oude garde en de meer liberale rechters. De serie be handelt thema's die in de Britse maatschappij nu nog behoorlijk gevoelig liggen Monique Brandt Judge John Deed, vanavond, KRO Nederland 1, 21.02 uur Judge John Deed is het soort rechter waarvan je hoopt dat jij er tegenover komt te staan, als je zelf ooit in het beklaagdenbankje terecht komt. Foto: GPD/PR Hilversum- Achtergrondkennis van het Britse rechtssysteem is volgens Gordon F. Newman, auteur en producer van de Britse rechtbankserie Judge John Deed, niet nodig om de serie te kun nen volgen. „Je moet in zo'n dramaserie het rechtssysteem toegankelijk maken op een intelli-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24