'Het talent is goed, maa we missen nog ervaring SPORT Studeren als troost voor onvoltooid voetbalverlangen 'Robin van Persie heeft iets aparts' FC Rijnland - ASC Zondag14.00 uur Niels Buikema voorspelt een ommekeer bij ASC leiden - Afbouwen op je 24ste. Niels Buikema werd ooit een grote voetbaltoekomst voor speld. Hij droeg het Oranje van een nationale jeugdselectie, hij keek twee jaar in de keuken bij ADO Den Haag en hij draaide met Ouick een jaar in de hoofd klasse mee. Sinds anderhalfjaar komt de Hagenaar uit voor de bescheiden Oegstgeestse vierde klasser ASC. Wat ging er fout bij het getalenteerde broertje van Herades-speler Roel Buikema? „Studeren is ook leuk", ant woordt hij. De Buikemaatjes groeiden op bij Quick, de keurige Haagse vereniging met het karakteris tieke, marineblauwe tenue. Niels werd geselecteerd voor Oranje onder vijftien en daar door kwam hij in de belangstel ling te staan van profclubs. „Mijn ouders vonden het leuk dat we voetbalden, maar school moest voorrang krijgen. Ik mocht wel naar proeftrainingen bij Ajax. Het was in de hoogtij dagen van de Amsterdamse jeugdopleiding, maar na een maand hield ik het voor ge zien." Buikema zocht het dichter bij huis. Op het moment dat zijn drie jaar oudere broer Roel bij MW aan een profavontuur be gon, stapte Niels over van Quick naar het Zuiderpark. Twee seizoenen maakte hij deel uit van de Al van ADO Den Haag, maar aan het einde kreeg hij geen contract. „Dat kwam heel even, heel hard aan. Je be seft dat het betaalde voetbal voor jou niet is weggelegd." „Mijn broer had het geluk dat toen hij op amateurbasis bij Sparta voetbalde, MW interes se had in een andere speler en ze Roel ook een kans aanboden. Via Helmond Sport is hij bij He racles beland. Ik geloof niet dat ik minder talent had en ook geen slechtere mentaliteit. Maar als je vergelijkt hoe het met hem en mij is gelopen, heb ik er geen probleem mee om toe te geven dat hij een beter voetballer is." De start van een rechtenstudie in Leiden verzachtte de pijn en met zijn oude club Quick vierde Niels promotie naar de hoofd klasse. Langzaam ging het op en neer rijden van Leiden naar Den Haag voor trainingen en wedstrijden hem tegenstaan. Buikema zakte af naar het twee de elftal, hij werd lid van stu dentenvereniging Quintus en hij vond een bijbaantje als bar man in café de Marenpoort. Vorig jaar besloot hij met twee medespelers van Quick 2 die ook in Leiden studeerden, Lart Braaksma en Rutger ter Slaa, over te stappen naar ASC. „In de Marenpoort komen veel ASC'ers, zodoende." Veel plezier aan het Haagse trio beleefde de oudste club uit de regio niet. Afgelopen voorjaar moesten er twee extra wedstrij den aan te pas komen om in de vierde klasse te blijven en mo menteel is ASC samen met FC Rijnland, de tegenstander van morgen, hekkensluiter. „Met mijn ervaring zou ik medespe lers wat meer moeten coachen en gezien mijn verleden zou ik vaker het verschil moeten ma ken. Dat gebeurt te weinig, ik ben een tijd behoorlijk uit vorm geweest." Buikema voorspelt desondanks goede resultaten in het restant van de competitie. „De onder linge sfeer is altijd goed geble ven, maar het team is gemid deld jong en daardoor is de ba lans soms zoek en sluipt er bij tegenslag onzekerheid in de ploeg. Met het verlies tegen FC Lisse als het absolute diepte Niels Buikema: „Gezien mijn verleden zou ik vaker het verschil moeten maken." Foto: Taco van der Eb punt. De 0-0 tegen Delfia zie ik als de ommekeer. We speelden goed, fel en scherp en na afloop had iedereen het gevoel 'zo gaan we verder'. Met het stan daardverhaal 'we waren beter, maar we verloren' moet het af gelopen zijn." Met wedstrijden tegen concur renten FC Rijnland, FC Lisse en Leidsche Boys (2x) in het ver schiet, is het volgens Buikema niet ondenkbaar dat ASC zich onttrekt aan de degradatiezone. Daarna blijft hij in ieder geval nog een seizoen lid van de Ajax Sportman Combinatie. „Ik ben bijna afgestudeerd en ik ver wacht rond september een baan te vinden. Óf dat te com bineren valt, is nog niet te spellen, maar het voordeel een club als ASC is dat hel direct consequenties heeft een keer een training mist' Maurits Eikenhout wil van Alecto een stabiele overgangsklasser maken Coen Moulijn over Robin van Persie (rechts): „Blijft hij tien procent onder zijn kunnen hangen, of stijgt hij er nog tien procent bovenuit? Het verschil is twintig procent. Dat is veel voor een topvoetballer en kan wedstrijden van Feyenoord beslissen." Foto: ANP Coen Moulijn wil Feyenoorder zien doorbreken door Marcel van der Kraan rotterdam/gpd - De beroemd ste linksbuiten die Feyenoord ooit kende zoekt de wijn met zorg uit. „Geen huiswijntje, graag Sancerre," zegt Coen Moulijn tegen de gastheer. De liefhebber komt zelfs op dit ter rein naar boven. Waar hij oog heeft voor de mooie dingen van het leven, is hij ook in het voet bal altijd op zoek naar de speler die er net even boven uitsteekt. De naam Van Persie valt en Moulijn knikt. „Die jongen heeft iets aparts. In aanleg is het misschien wel het grootste talent dat we de laatste zeven, acht jaar hebben voortge bracht." Hetzelfde moment be trekt het gezicht, want de verge lijking met Arjen Robben dringt zich op. De PSV'er is even uit geschakeld, maar Moulijn heeft na zoveel jaar in hem een nieu we parel op de linkerflank ont dekt. „Als ik Robben zie, zie een echte linksbuiten. Daarvan zijn er niet zoveel meer in het voet bal. Deze week zag ik Schwein- steiger van Bayern, een jongen van 19 jaar. Die maakte mijn hele Europa Cup- avond goed." „Robben hunkert naar actie, hij houdt van het avontuur en hij zoekt de tegenstander op. Ik ben gek van dit soort voetbal lers, daarvoor kom ik naar het stadion. Kijk, hij vliegt niet dom Hrio „orrlpHicrm-c af nm 7P al leen maar te passeren, hij is doelgericht en weet wat hij wil met de bal. Qua talent en tech niek sla ik Van Persie verschrik kelijk hoog aan. Misschien heeft hij wel meer in huis dan Robben. Maar het rendement van Robben is op dit moment zoveel hoger." Afgelopen zondag zag Moulijn met pijn in het hart dat Van Persie niet langer in de basis staat in Rotterdam-Zuid. „Dan is dus het laatste stukje kwali teit buiten de ploeg gevallen. Ik ben een fan van Van Persie. De jongen zelf ken ik niet goed ge noeg. Ik kan niet oordelen over zijn mentaliteit of over wat zich in de jeugd heeft afgespeeld. Ik zeg alleen, als Feyenoorder en als liefhebber, dat ik hou van zo'n type voetballer. De laatste drie maanden, misschien wel langer, heb ik geen vooruitgang meer bij hem geconstateerd. Ik weet niet of dat nu komt omdat hij botst met de trainer of dat het aan hem zelf ligt." Met zijn razendsnelle passeer bewegingen bracht Coen Moul ijn in de jaren '60 en '70 elke wedstrijd het publiek in extase. Daarbij was zijn laatste bal, de voorzet op het hoofd van Cor van der Gijp en andere spitsen van Feyenoord altijd perfect. Als geen ander mag hij oorde len over het bijna uitgestorven ras van de linksbuiten. „Het mnnip is dat er dus een naar uitzonderlijke talenten door breken en dat het alledrie linkspoten zijn. Robben, Van Persie en Van der Vaart. Want die laatste kan er ook wat van. Maar van allemaal is Robben degene die het hardste door stoot. Hij bewijst dat natuurlijk met zijn transfer naar Chelsea, dat in hem ook een grote speler ziet." Maar het oog van Moulijn heeft ook bij Robben tekortkomingen geconstateerd. „Zijn laatste bal vind ik niet altijd goed. Dat vind ik een euvel, waarvan ik zeg, hé, Robben, daar moet je aan blij ven werken." Zelf hoefde hij er nooit op te trainen. Moulijn voelde de dingen 'instinctief aan. „Ik was zelf wel eens ver baasd als ik de bal liet vertrek ken van mijn schoen. Dan keek ik 'm na en zei ik tegen mijzelf: Hè, knap gedaan Moulijn. Stond ik er echt van te kijken dat ik ze zo afleverde. Later kreeg ik door dat het een na tuurlijk talent was." De pass en de voorzet van Van Persie vindt hij geweldig. „Echt heel goed. Hij heeft een gewel dig gevoel in zijn linkervoet. Ik geniet van dat linkerbeen. Aan de andere kant zeg ik dat zijn startsnelheid omhoog moet. Óp de eerste tien meter wil ik hem weg zien schieten bij zijn tegen stander." „Zijn mentaliteit? Ik maak die iongen niet mee natuurlijk. Daarom wil ik niet oordelen over zijn karakter. Nee, het jeukt niet bij me om eens met zo'n jongen te praten. Dat zou uit hem zelf moeten komen. Ik zie hem gewoon graag voetbal len en wil dat hij het maximale uit zijn talent haalt. Hij is 21 jaar, moet het nu echt gaan af dwingen. Toen ik een jong pik- kie was hoorde ik de mensen ook zeggen dat ik een talent was. Kijk, je bent niet achterlijk. Ik speelde als jong ventje bij Xerxes en ik hoorde om me heen dat ik het Nederlands elf tal zou gaan halen. Dan krijg je in de gaten dat je iets bijzon ders in huis hebt. De roem gaat je op zo'n moment een beetje vooruit. Dat maakt Van Persie natuurlijk ook mee. Mensen hebben heel vaak verteld hoe goed hij is, hoeveel talent hij heeft." „De Van Persies, Robbens en Van der Vaarts worden gebo ren, ze duiken bij je club op met een natuurlijk talent. De grote vraag is alleen wat er mee gebeurt. Hoe worden ze ge coacht, hoe worden ze beter ge maakt, hoe worden ze begeleid? Blijft hij tien procent onder zijn kunnen hangen, of stijgt hij er nog tien procent bovenuit? Het verschil is twintig procent. Dat is veel voor een topvoetballer en kan wedstrijden van Feyen- oord beslissen." leiderdorp - Na dit seizoen gaat Maurits Eikenhout nog één jaar verder. Dan moet het vrouwen team van Alecto zijn uitge groeid tot een stabiele over gangsklasser. Er lijkt nog een hoop werk aan de winkel: de Leiderdorpse hockeysters staan vierde van onderen op de rang lijst, en hebben slechts vier punten voorsprong op de num mer laatst. De coach maakt zich geen zorgen. „We hebben acht wedstrijden te gaan en er zijn dus nog een heleboel punten te pakken. Wij horen gewoon thuis aan de onderkant van de middenmoot." Eikenhout (38) is bezig aan zijn vierde seizoen als trainer/coach van Alecto. Hij heeft goede speelsters zien komen en gaan. „Voor dit seizoen hadden we de selectie rond, op papier zag het er prima uit", zegt hij. „Genoeg kwaliteit om richting top van de overgangsklasse te denken. Maar vervolgens besloten drie meiden dat ze toch liever naar KZ gingen, in de hoofdklasse." Hij vertelt zonder rancune over de streep door zijn rekening. „Bij KZ zijn vijf basisspeelsters van Alecto afkomstig, da's de helft van de ploeg. Ik gun het ze van harte, ik ben er zelfs een beetje trots op als ik die meiden op hoofdklasseniveau zie hoc keyen." Maar voor Alecto betekent het dat dromen van een terugkeer naar de gouden tijden van wel eer zeker de eerste jaren niet realistisch is. Halverwege de ja ren '90 speelde Alecto twee jaar in de hoofdklasse. „Daar hoef je geen illusies over te hebben", beaamt Eikenhout. „Maar ik vind wel dat je als club er steeds naar moet streven om een stap je hoger te komen." Dat bete kent voor Alecto eerst naar de top van de overgangsklasse - en daarvoor moet de ploeg zich dit seizoen eerst eens handhaven. Daarvoor heeft Eikenhout een smalle selectie ter beschikking. Vijftien speelsters. Twee van hen zijn langdurig geblesseerd, daar kwam vorige week een derde blessure bij. En nog twee anderen zijn tijdens de voorbe reiding in de winterstop op va kantie geweest. „Prima, maar we hebben de afspraak dat ze dan op de tribune beginnen", zegt Eikenhout. Zo dunde hij vorige week zijn selectie zelf nog verder uit, en mochten drie A-junioren hun debuut maken in het toch al jonge elftal. „We hebben in totaal acht jaar overgangsklasse-ervaring in de ploeg lopen, verdeeld over vier speelsters", zegt Eikenhout. „Een groot deel van het team komt net uit de A-ieugd. Het ta lent is goed, maar we missen nog ervaring." Zo kan het voor komen dat de ene week top- ploeg Zwolle met 4-0 werd weg gespeeld, terwijl een week later laagvlieger MOP er vier in het Leiderdorpse doel kwakte. „Je kunt van iemand van 19 nog niet verwachten dat ze elke week heel goed speelt", zegt Ei kenhout. „Dat komt pas na ja ren op dit niveau." De coach meent dat het pla fond van zijn ploeg nog lang niet is bereikt. „Dat neemt niet weg dat we in de toekomst speelsters van buitenaf moeten aantrekken, willen we inder daad naar de top van de over gangsklasse groeien." Dat is een lastige opgave. Alecto heeft speelsters financieel niet veel te bieden - 'Ze betalen allemaal gewoon contributie' - dus moet het lokaas op een ander vlak liggen. Eikenhout: „Wij moeten hopen dat speelsters uit de top van de eerste klasse het eens een ni veau hoger willen proberen. Of dat een goede hockeyster uit het oosten des lands hier komt studeren en geen zin heeft om vier keer per week heen en weer te reizen naar haar oude club. Wij streven ernaar dat mensen van buitenaf hier graag komen spelen omdat de sfeer, goed is, de faciliteiten goed zijn, omdat er goede trainingen worden ge geven." Met eigen kweek kom je een heel eind, zegt hij. Maar het is niet genoeg. „De aanvul ling van buitenaf is noodzake lijk om een stabiele selectie neer te zetten." Sinds dit seizoen traint Eiken hout naast zijn taken bij Alecto ook de meisjes Al van Victoria in Rotterdam. .Alecto en ik hebben verschillende opvattin gen over de jeugd. Daarom kwamen we er bij de contract besprekingen wat dat betreft niet uit", legt Eikenhout uit. Hij heeft zich nu helemaal terugge trokken uit de meisjesoplei ding. „Jongens train ik hier nog wel." Eikenhout is hockeytrainer sinds 1987, al een behoorlijk lange tijd. Maar hij heeft ook' nog heel wat jaren te gaan absoluut de ambitie omi hoofdklasse aan de slag te< zegt hij. „Maar ik ga nou niet naast de telefoon 2 wachten." De hockeyt heeft een voorliefde voor ken met vrouwen. „Er I veel meer emotie bij kip zegt hij onbewogen. „Als van de speelsters niet lekl haar vel zit, dan kan dat prestatie beïnvloeden. Dal ik interessant om mee te ken. En op een of andere nier krijg je meer feedbad vrouwen dan van mannea Nu handhaven in de 1 gangsklasse, volgend sei wat hoger eindigen en di de tijd van Eikenhout bij A er wat hem betreft op. moet er eens een andere voor de klas staan", zeg „De chemie tussen mij e groep is er nu nog, maar d over anderhalf twee jaar gaan uitwerken. Het heeft zin om er dan nóg een jaa vast te plakken."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20