Waar blijft het Zuid-Hollandse 'oerbos'? REGIO Kortekaas laat dromen uitkomen Welstand ZATERDAG 13 MAART 2004 NAVRAAG ssische ruimtevaartdeskundige Lavrynov heeft patent gekre- peen methode om te adverteren in de ruimte. De commerciële boodschap- let ruimtereclame kun je pen worden sterrenkunde opdoeken' teerd c geprojec- door satellieten uitgerust met reflectoren die het zonlicht weerkaatsen. De nkunde, meent hoogleraar Vincent Icke, kan dan wel worden leekt. Voor zijn vakgebied is zoveel lichtvervuiling funest. eigenlijk wel mogelijk wat Lavrynov wil? Het is heel goed mogelijk. Maar het verbaast mij dat hij er it op heeft gekregen. Het is namelijk al een heel oude tech- Bijna zo oud als de techniek van de satellieten." kun je teksten op die hoogte goed leesbaar maken? [ijkt mij geen probleem. Als je rond tien uur, elf uur 's avonds loven kijkt zie je in een onbewolkte nacht de satellieten toch ij goed vliegen. En dat zijn vrij kleine dingen van pak 'm beet neter die niet verlicht zijn met het doel zichtbaar te zijn. Dus ze goed in het licht zet en wat groter maakt kun je er heel wat lijkt mij. Zo wilden de Fransen toen de Eiffeltoren honderd estond, een satelliet ombouwen tot kunstwerk en dat de inschieten zodat de halve wereld kon zien dat de Eiffeltoren !vas. Gelukkig is dat niet doorgegaan." 1 gelukkig? Is het geen goede vondst dan, ridmtereclame? seen ramp voor de sterrenkunde. Die kunnen we volgens idoeken als we ruimtereclame krijgen. En het is niet alleen it voor de professionele kijkers, maar ook voor de amateurs, geeft de aarde op bepaalde plekken, zoals hier in West-Euro- iveel licht af'dat het moeilijk is om in dit deel van de wereld iooie sterrenhemel te zien. Daarom is onze beste sterren- gebouwd in een woestijn in Chili. Wat wij bestuderen staat zo ver weg, is zo zwak van licht en moeilijk waar te nemen i zo ver net extra thien is het wcieel ékkelijk? nee. Reken uit. In Ne- ndkost een brief 39 cent. Stel dat je een reclamefolder naar een op deze wereld wilt sturen. Dan, schat ik, kost je dat 10 ier bewoner want je krijgt een mooie buikkorting. Dan ben je dwijd dus 600 miljoen kwijt. Voor dat geld lanceer je geen sa- Marijn Kramp archieffoto: Loek Zuyderduin UIT DE ARCHIEVEN 01979, dinsdag 13 maart !N-'Jazz on Sunday', zo hebben Henny Kwik en Frans Monta- et door hen gecreëerde nieuwe Leidse jazzcafé genoemd. Een mpele naamskeuze zo op het eerste gezicht. Best mogelijk, maar isjn elk geval dat deze naam in belangrijke mate de plannen van uo verwoordt. Het zit hem namelijk zeer sterk in dat Sunday, jazz op vrijdag, ook niet op zaterdag maar juist jazz op de zon- iddag. ,,Want", zo zeggen de initiatiefnemers. ,,Wij hebben het dat mensen van onze generatie, zo rond de veertig, zich op de igmiddag vervelen. Alleen thuis, de kinderen de deur uit, je kent el. De uurtjes van twee tot zes zijn voor hen vaak wat verloren s. Met ons initiatief hopen we daar wat aan te doen. Het vinden en geschikte ruimte kostte de nodige moeite. Uiteindelijk werd en toch gevonden en wel in het voormalige restaurant van de oordhallen, onlangs verbouwd tot een sfeervolle bistro met de il- naam: 'Lecochon de lait' (het speenvarken). 01979, dinsdag 13 maart N- De sluis aan het Burmaatse Verlaat mag van de Kroon wor- esloopt. Volgens het ministerie van CRM een karakteristiek je van oude houten bouwkunst in de Weipoortse Vliet, uniek in ind. Foto: archief Leidsch Dagblad 'sin deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien da( Islng 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te ma mummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA aariem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van laatslng) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, seveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. op COLOFON Leidsch Dagblad kantoor "Straat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 8:Postbus 54,2300 AB Leiden. «fax 071-5 356 415 "lie lax 071-5356 325 «richten fax 023-5150 567 ientieverkoop "lies m.b.t,: 072-6813661 «d goed: 023-5150 543 ^075-6813677 "to business: 072-519 6540 detailhandel: 071-5 356 300 "bureaus kunnen contact opnemen Ü-6813636 tevicE |i (gratis) 072-5196800 ïmenten r"itbetaling (acceptgiro) J2o (alleen aut. ine) 56,70 p/j €216,90 n machtiging verstrekken VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging.- 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten Maart 2003. De eerste bomen worden geplant in 'oerbos' Bentwoud. Een jaar later. In de vruchtbare bodem groeien de boompjes als kool. Maar van een echt woud is pog lang geen sprake. Foto's: Mark Lamers Van 1300 hectare groot Bentwoud is pas 240 hectare aangekocht en 100 hectare ingeplant lingen organiseert. Maar het is zoeken naar dat eerste bosgedeelte, langs de aangewezen weg van zo'n zes kilometer lengte. Langs deze provinciale verbindings- route (de N455) bevindt zich een brokkelig lint van boerderijen, soms met een bordje 'aardappelen te koop' in de voortuin. Achter de boe renhoeves ligt in de verte het stads- silhouet van Zoetermeer. Daar tus senin liggen nog altijd de boerenvel- den. Nu nog mistroostig grijszwart, maar straks vleugt alles weer groen van de opschietende aardappel- en spruitenplanten. Niet voor niets hebben de boeren zich zo fel verzet tegen de omvorming van hun land tot bosgebied. ,,Dit is de allerbeste akkerbouwgrond van Nederland", protesteerden ze destijds (maar ver geefs) tegen het politieke Bentwoud- besluit. Aanplant Aad Koster beaamt de vruchtbaar heid van de grond. „Als je gaat kij ken naar de bomen die al zijn aange plant, dan zul je zien hoe fantastisch hard ze groeien op deze lichte klei. Maar het is nog steeds zoeken naar bos langs de N455. Of wacht, toch! Dit moet het zijn: een smalle strook met jonge bomen die het akkerland inloopt. Geen bordje langs de weg dat dit de allereerste reep is van het beloofde Zuid-Hol landse 'oerbos', zelfs geen ordente lijke plek om de auto te parkeren. Maar het boerenhek ter hoogte van deze aanplant staat wel open. Dichterbij gekomen blijken er onder meer essen en iepen te staan. Het is een strook van enkele tientallen me ters breed, die een flink eind het boerenveld penetreert. En kijk eens aan: vijf valken vliegen op uit het pril geboomte, met hun bijna piepend geschreeuw. Een ronddwalende na tuurvriend zal nu gretig de verrekij ker in de aanslag brengen. Maar een stadsgezinnetje uit Den Haag of Rot terdam dat op de zondagmiddag dichtbij huis door ruig bos wil ban jeren - en dat was toch het planolo gisch concept van het Bentwoud - dat heeft er nog helemaal niks aan. „Het aanvankelijke idee om hier in tien jaar een echt bos aan te leggen, dat gaat niet lukken", erkent Koster. Hij is inmiddels de derde projectlei der die het Bentwoud mag zien te realiseren. Net als zijn twee voorgan gers is ook hij ambtenaar bij de pro vincie Zuid-Holland. Daar- Er zou een groot 'oerbos' komen in het hart van Zuid-Holland, tussen Rijnwoude, Waddinxveen en Zoeter meer. Het moest een kleine Veluwe worden, als recreatiegebied voor alle nieuwe Vinex-bewoners. Maar tot nog toe is niet veel te zien van dat be loofde Bentwoud. De aanleg gaat traag. De provincie belooft meer vaart. De wind kap nog onbelemmerd uit halen over het kale akkerland ten zuiden van Hazerswoude-Dorp. Het is moeilijk voorstelbaar dat dit boe- rendomein, waar nu nog altijd sprui- tenkwekers en aardappeltelers de dienst uitmaken, straks 'de Veluwe van Zuid-Holland' wordt. Toch is dat de bedoeling. Dit landschap moet een ware metamorfose onder gaan. In de toekomst hier geen vel den meer met 's zomers onafzienba re rijen laag groenteloof, maar hoge bossen 'waar grote herten schuw wegspringen'. Zo stond het althans beloofd in glimmende brochures uit 1995, het jaar waarin het rijk en de provincie Zuid-Holland besloten tot aanleg van het Bentwoud. De politiek wens te de komst van een 'oerbos', als compensatie voor de grote verstedelijkingsgolf die toen in aantocht was. In 1995 stonden immers de grote Vinex-wijken rond Den Haag en Rotterdam op stapel, en voor al die nieuwe stadsmensen moest niet te ver weg - in eigen provincie - een groot en ruig recreatiegebied worden geschapen. Daarvoor viel het oog op de akkers ten zuiden van Hazerswoude-Dorp. Voor de daar actieve landbou wers was die politieke en plano logische keus een hard gelag, want het betekende dat zij het veld dienen te ruimen. Begin Het besluit tot omwenteling van akkerland naar oerbos is nu ne gen jaar oud. Maar waar blijft dat woud nou? Waar zijn de beloofde herten? „Het begin van het bos is al te zien! Ga meer eens kijken langs de weg tussen Boskoop en Benthuizen", zegt Aad Koster, projectleider van de Bentwoud- aanleg, vanachter zijn bureau in het Provinciehuis te Den Haag. „Er is zelfs al een natuurclub 'Vrienden van het Bentwoud' die er wande- Wat dacht u van de Villa Antojo of de Villa Paraiso? Gelegen op een park dat van alle gemakken voorzien is en gesitueerd op zo'n zeven kilometer van de zonzekere Costa Calida in Spanje. Is de afstand tot het strand voor u te groot? Busjes pendelen tussen park en strand dat slechts gedeeld hoeft te worden met de bewoners van een van de andere 1200 pastelkleurige villaatjes. En dat al lemaal voor prijzen vanaf ongeveer een ton. Lissenaar Hans Kortekaas, tot zes jaar geleden werkzaam in de bloembollenbemiddeling, maakt de droom van een tweede huis in Spanje waar. De bollenbemiddelaar die huizenbemiddelaar werd ('handel is overal hetzelfde') is nu bijna drie jaar bezig om de villa's in het zestig hectare grote resort te verkopen. Van de twaalfhonderd zijn er in middels 950 verkocht. „Onge veer zes procent daarvan aan Nederlanders." Er komen plusminus veertien nationaliteiten op de Country Club, die op een auto-uur van het vliegveld in Alicante ligt. „De eigenaars, de schat rijke Spaanse familie Subiela, willen per se een internatio naal gericht park. Er komen geen aparte clubs voor diver se nationaliteiten. De biblio theek wordt internationaal, voor kooklessen krijgt ieder een een uitnodiging en dat geldt ook voor de excursies en de andere activiteiten." Hans Kortekaas organiseert morgen in het Noordwijkse hotel De Witte Raaf aan de Duinweg met zijn twee partners tussen twaalf en vijf uur een presen tatiemiddag. „Maar niemand koopt op zo'n dag een woning hoor. Bij ons geen time-sharetoe- standen van meteen tekenen of anders een gigantische korting mislopen. Zulke beslissingen la ten we de mensen in alle rust en in hun eigen omgeving maken. En na het tekenen van het con tract ben ik nog zeker twee jaar met die mensen bezig om alles goed te regelen." entegen moet het geld voor de bos aanleg van het rijk komen. En geld blijkt een belangrijke rol te spelen bij de tot nu toe erg trage realisering van het Bentwoud-plan. In 1995 was begroot dat 80 miljoen nodig zou zijn voor het uitkopen van de boeren en tuinders in het Bent woud-gebied, plus nog eens 20 mil joen voor de feitelijke inrichting tot bos. Bij elkaar was dus 100 miljoen geraamd voor de ombouw van spruitenland tot Kleine Veluwe van in totaal 1300 hectare. Miljoenen guldens, wel te verstaan. „Maar maak er onderhand maar euro's van", zegt Koster. „Want het wordt zeker twee keer zo duur. We zitten nu op een berekening van 110 mil joen euro." Die prijsverdubbeling wordt voor een deel veroorzaakt door uitbrei ding van de plannen. In 1995 werd gekozen voor een start van 1.000 hectare aan bosgebied, naderhand is besloten tot uitbreiding naar een Bentwoud van 1.300 hectare. Maar de voornaamste reden voor de kos tenstijging schuilt in de duurder ge worden aankoop van gronden. Het blijkt noodzakelijk om meer geld op tafel te leggen voor het uitkopen van zittende agrariërs, want de Bent woud-uitvoerders zijn erachter ge komen dat veel boeren zich niet makkelijk laten wegbonjouren van hun prachtgrond. Langzaam Koster: „We zijn in 1998 begonnen met uitkopen op basis van vrijwillig heid. Van de 1.300 hectare hebben we nu 240 hectare verworven. Dat is op zich niet gek, maar het gaat toch te langzaam. Bovendien: lang niet alle aangekochte grond wordt met een bos. Sommige boeren bedingen dat ze nog een tijdje mogen blijven pachten. „Van de 240 aangekochte hectare is nu 100 hectare ingeplant", schat de projectleider. Die smalle strook met jonge bomen langs de N455, met de valken erboven, maakt daarvan deel uit. Maar 100 hectare is niet veel: het is nog geen acht procent van het uit eindelijk beoogde gebied. Als het Bentwoud in dit trage tempo tot wasdom moet komen, dan zijn de eerste bewoners van Vinex-wijken als Leidschenveen en Ypenburg ver grijsd voordat ze er echt een hele dag kunnen struinen. „We proberen de ontwikkeling daarom nu te versnellen", kondigt Koster aan. „We gaan als provincie een nieuw aan koopsysteem opzetten. Voor waarde is nog wel dat het mi nisterie van landbouw, natuur en visserij daarmee akkoord gaat vanwege de hogere kos ten. Onze bedoeling is dat we alle boeren langsgaan met de boodschap dat we thans bij vrijwillige verkoop een prijs bieden die ze ook zouden krijgen bij een onteigenings regeling. Dit betekent dat ze vertrekschade betaald krij gen, plus geld om elders op nieuw te beginnen. Deze nieuwe vrijwillige aankoop ronde zal gelden tot 2008. Daarna gaan we over tot ge dwongen onteigening van de boeren die dan nog niet hebben willen verkopen. Dat zullen er dan, denk ik, niet veel meer zijn. Internet-info over wande lingen in het eerste stuk bos: www.bentwoud.nl. Henk de Kat De trotse Hans Kortekaas naast een multimediale presentatie van het Mazarrón-project. Foto: Taco van der Eb KATWIJK, 9.00 UUR Verplicht is het al een jaar niet meer, maar de meeste gemeenten doen nog steeds aan 'welstand'. Elke plaats heeft een 'architectuurpolitie'. Vooralsnog is het Noord-Brabantse Boekei de enige gemeente die - op 1 juli - stopt met overheidstoezicht op 'mooi' en 'lelijk'. In Katwijk praat de welstandscommissie over dakkapellen en raamkozijnen, gevelreclames en balustra des, te verbouwen garages en slaapkamers. Niets bijzonders, maar ook het gewone ver dient uitgebreide aandacht. De drie hekwerken voor een dakterras in de Van Egmondstraat komen voor de tweede keer ter sprake. Ze waren aanvankelijk 'wel erg nadrukkelijk aanwezig' aan de straat kant, zegt een commissielid. Zo'n houten beschutting, nee, dat oogt niet fraai. Glas ziet er toch veel mooier uit? De bewoner wist wat hem te doen stond. „Ah, tot onze vreugde zien we dat u aan ons verzoek heeft voldaan." De plannen van supermarkt Hoogvliet lig gen ook voor de tweede keer op tafel. De welstandscommissie is 'niet gerust op de aansluiting met het bestaande gebeuren'. Net als de vermaledijde hekwerken is de be oogde bevoorradingsruimte in de Voor straat 'wel erg nadrukkelijk aanwezig*. Klopt, zegt de ontwerper, maar maak maar eens een efficiënt én architectonisch ver antwoord opslaghok. „Het is een naar brokje bouwwerk, maar wel een heel nuttig gebouw." Toch ziet de commissie mogelijkheden tot verfraaiing. „Met zo'n boeibordjf is het wat armoeiig. Het is net een uit z'n krachten ge groeide schuur." Een verkleining van het ontwerp valt ook niet in goede aarde. „Dat ziet eruit als een afgehakt armpje." Kan de architect niet wat speelse elementen toe voegen? Een spekkoek-effect bijvoorbeeld: „Niet dat knallerige natuurlijk, maar lagen stenen in verschillende kleuren, ton sur ton Dan ziet het er niet echt stom uit. AI moet je wel uitkijken dat je aan weerszijden van het gebouw geen veeg- of pishoekjes krijgt." De gewenste slaap- annex badkamer in de Troelstrastraat is voor de derde keer onder werp van gesprek. De architect heeft keer op keer 'hapjes' uit zijn ontwerp gehaald. En nu is de welstandscommissie tevreden. „Het ontwerp is beter geworden, dat weet ik voor honderd procent zeker." Erna Straatsma

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15