Studentenschoon en stadsgezichten LEIDEN REGIO Hoop op gangenstelsel bodem in getrapt Drukkers maken zich kwaad over 'Brouwermentaliteit' F»' Lorentzschool wil binnenkort op slo Boete na wapengeklette den haac/zoeterwoude - De Haagse politierechter heeft een boete van 1500 euro, waarvan 1000 euro voorwaardelijk, op gelegd aan een 45-jarige Zoe- terwoudenaar die een jaar gele den zijn 15-jarige stiefzoon met een gaspistool bedreigde. Volgens de advocaat van de verdachte had de man uit noodweer gehandeld. De stief zoon zou gewapend met twee messen de trap op zijn ge stormd op zoek naar zijn 45-ja rige pleegvader, al roepend 'ik maak je dood'. Maar de snack- bareigenaar had ooit een gas- pistool aangeschaft nadat zaak was overvallen, en richtte het ongeladen piston zijn stiefzoon. De moeder de jongen pakte de messen haar zoon af. Maar er to toch politie bij. Het wapengekletter begon] ruzie over een computerspj tje. De stiefzoon mocht datl de Zoeterwoudenaar niet] len omdat diens dochter ini zelfde kamer lag te slapen. Officier van justitie A. Paj had een boete van 1500 waarvan 500 euro voorwaaj door Marieke de Kok zoeterwoude - Geen behuilde ogen, geen snotterende neuzen en ook geen emotionele gezich ten. Hoewel ze over twee maanden waarschijnlijk op straat staan, zijn de drukkers van NDB Brouwer Rotatie in Zoeterwoude-Rijndijk gewoon naar hun werk gegaan. Ze heb ben geen tijd oin lang na te pra ten over de ontslaggolf. De per sen moeten draaien. Kwaad maken ze zich wel. ,,Als de Te legraaf ons niet aan de Brouwer Groep had verkocht, hadden we dit geklooi nooit gehad." In tien jaar tijd is het bedrijf al vier keer veranderd van eige naar. In 1994 was het Neder lands Drukkerij Bedrijf nog in handen van directeur Elfers. Hij wilde stoppen met werken en zocht een koper voor zijn goed lopende drukkerij. Een fusie met de Brouwers Offset in Delft leek een goede oplossing. Op het laatste moment werd de koop afgeblazen: overname zou het einde betekenen van de vestiging in Zoeterwoude. De werknemers namen de touw tjes in handen en kochten het bedrijf zelf. Vier jaar later nam uitgeversconcern De Telegraaf de NDB over. Tot tevredenheid van de werknemers: onder de hoede van dit economisch ge zonde bedrijf zijn zij immers gegarandeerd van een baan. De Telegraaf liet magazines als Flair, Hitkrant en Residence in Zoeterwoude drukken. Maar drie jaar later, juni 2002, was het alweer over met het feestje. De Biegelaar Groep, waarin de Telegraaf zijn grafische bedrij ven heeft gebundeld, ging sa men met de Brouwer Groep. Volgens veel werknemers be gon vanaf dat moment het 'ge donder'. In anderhalf jaar tijd passeerden drie directeuren de revue. Brouwer ontsloeg men sen die tien maanden later weer terug konden komen. Twee maanden geleden werden de salarissen niet uitbetaald. Vol gens de drukkers, die anoniem willen blijven, is het die 'ver domde Brouwermentaliteit'. „Het bedrijf is gewoon ziek, slecht management", verklaart een drukker vrijdagmiddag. Zijn dienst zit er net op. Met zwarte handen loopt hij naar buiten. „Het is natuurlijk waar deloos. Ik krijg nooit meer een baan als deze. In vijfentwintig jaar tijd bouw je een status, maar ook een salaris op. Boven dien krijgen we hier 33 procent ploegentoeslag. Als ik ergens anders dagdiensten ga draaien krijg ik veel minder. „Ik lig er geen moment van wakker hoor", zegt een 45-jari- ge drukker stoer. „Ik zie het wel, we hebben dit al zeven keer meegemaakt. Ik ben het wel gewend. Nou ja. Dit zeg ik eigenlijk ook maar uit zelfbe scherming. Want als ik toe zou geven, zou ik me het liefste ziek melden om hier nooit meer verschijnen." Voor de dertig werknemers uit Zoeterwoude is nog steeds veel onduidelijk. Pas over twee maanden wordt de lijst met ontslagen bekend. Volgens algemeen directeur Hans Lambrechts kon hij niets anders doen dan de vestiging in Zoeterwoude afstoten en hon derd van de tweehonderd man op straat zetten. „Het huurcon tract van het pand in Zoeter woude loopt in november af. Belangrijkste is dat de resulta ten in de offsetrotatiedivisie enorm tegenvallen. Daarvoor zijn onze vestigingen in Delft en Zoeterwoude verantwoordelijk. Door mensen te ontslaan en de dependance te sluiten lossen we het probleem op. Zo wor den de andere vestigingen niet besmet." De drukkers in Zoeterwoude hebben er weinig aan, maar ze hebben nog wel iets achter de hand. Toen de Telegraaf de NDB verkocht aan Brouwer eis ten de werknemers namelijk een speciale regeling voor als ze ontslagen zouden worden. Een drukker: „Dat is de ABC-rege- ling. Of noem het eigenlijk maar gewoon oprotpremie. Het komt er op neer dat als we ont slagen worden, dat we dan ten minste met een zak geld naar huis gaan. Geen grote zak hoor, maar je kan het er een tijdje mee uitzingen." ;r >d V ra ni l ra: - he "I nc v H r -ft rn '1 IUI 1, ru Bi - tt( Itl f >g V it i a at 1 tie ie; c Ie *ii iel Alfred Vos (76) tekent portretten in de bus en op straat leiden - Hij is nooit getrouwd geweest maar heeft wel een complete 'harem' voor de ramen hangen. Op patroonpapier ge plakte vellen vol portretjes van Leidse studentes fungeren als gordijnen in het wevershuisje van Alfred Vos aan de Sint Joris- steeg. Zo'n zeshonderd gezich ten bepalen het aanzien van zijn y woning in het centrum van Lei- I den. De bejaarde tekenaar (hij is 76) bewaart in twee koffertjes S nog eens zo'n zelfde aantal teke- g - - ningen en maakt er elke dag v nieuwe bij. Zomaar. Voor de lol b en om zijn vaardigheid te onder- v j I houden op zijn oude dag. „Na- p tuurlijk zou ik het leuk vinden als jc ze gebundeld en uitgegeven rr - werden, maar ik denk niet dat in de kelders van de binnen stad verdachte muurtjes erop te worden beklopt? Klinkt het hol als je op de straatkeien stampt? Liggen er nog kost baarheden te wachten op dag licht? Of skeletten van dwalen de onderzoekers die de weg zijn kwijtgeraakt? In elke Leide- naar schuilt een Indiana Jones. Jammer dat het hele verhaal niet waar is. „Helaas", zegt de Leidse bouw- historicus Droge over de ge ruchten over onderaardse ge welven die sinds jaar en dag de ronde doen in de stad. „Het is jammer, iedereen wil het graag. Het is grappig: altijd als ik er gens in de stad met een opgra ving bezig ben, komen er men sen op de rand staan die bewe ren wel eens in zo'n gang te zijn geweest. Elke historische stad heeft legenden over on deraardse gangen. Dat zijn prachtige en spannende verha len, die onmiddellijk ontze nuwd moeten worden. Het kón niet eens, in onze grond. Alles loopt op een gegeven moment toch vol water." Waar komen de verhalen dan vandaan? Daar heeft Droge wei een antwoord op. „De gangen die mensen hebben gezien zijn in feite grote riolen. Het kan ook zijn dat mensen de resten van overkluisde grachten heb ben gezien, maar dat heeft niets met onderaardse gangen te maken." Dat kan bijvoor beeld de vroegere Donkere Gracht zijn geweest, waarvan de uitmondingsopening nu nog in de kademuur van het Rapenburg tegenover de Vliet is te zien. Delen van de over kluisde gracht zijn nóg niet Dröge krijgt vaak vragen naar gangenstelsels. Er is een ver haal van de kerk in Warmond die in verbinding met het klooster zou staan, maar of dat waar is duif ik niet met zeker heid te zeggen. In de verhalen valt vaak de naam van restaurant 't Pren tenkabinet. Een medewerker daar weet zeker dat de verha len kloppen. De bedrijfsleider slaat de hoop echter weer de bodem in. „We hebben alleen een hal die naar de andere kant van het gebouw doorloopt. En gangen vanuit de kelder? We hebben niet eens een kelder. Dat was wel gaaf geweest, een kelder." Binnenstadbewoners die wél meer licht kunnen werpen op de onderaardse gangen, wordt opgeroepen zich bij de redactie van deze krant te melden. Silvan Schoonhoven lc dat ooit zal gebeuren." f i v- ta ï- j Fred Vos maakt de portretten in I bus 30, die tussen het station en de Universiteitsbibliotheek ;r r rijdt. „Die neem ik elke dag als je ik boodschappen heb gedaan", a, zegt hij, „en dan hangt het er vanaf wie er tegenover me komt zitten, maar meestal kan ik tij dens de ritten wel studentes te kenen." Hij zegt de meisjes als zodanig op het eerste gezicht te herkennen („Ik vergis me zel den"), vraagt nooit om toe stemming, maar gaat meteen aan de slag. „Dat moet wel, want de rit naar de UB duurt slechts drie minuten." Of hij in die beperkte tijd succesvol is, hangt af van het aanbod en de beweeglijkheid van dat aanbod. „Is die groot, dan wordt het nog moeilijk om de schets klaar te krijgen." Kennelijk zitten de meesten re delijk stil, want Vos heeft een aardige collectie opgebouwd sinds hij in 1994 met de buste keningen begon. „Bij elkaar heb ik er 35 vellen van, met gemid deld 25 portretjes", zegt hij, wij Alfred Vos: „Bezwaar maken die meisjes nooit. Foto: Mark Lamers zend op de brunettes, blondi nes, de kuis bedekte moslim meisjes en de hooghartige corpsmodellen die genummerd en gedateerd uit een koffertje opduiken. „En daarnaast heb ik ook nog vijftien vellen met pen tekeningen die ik op straat heb gemaakt. Leidse stadsgezichten noem ik die. Daar zitten dan wel een paar mannen tussen, maar overwegend zijn ook dat toch vrouwen." Nee, dat is niet omdat hij een overdreven passie koestert voor vertegenwoordigsters van het andere geslacht. „Ik vind er ge woon weinig aan om mannen op papier te zetten", zegt Vos. die al van jongs af aan schets- pen en potlood hanteert. „Ik heb ook Leidse huizen en ge bouwen getekend, maar ik ben me meer op vrouwen gaan toe leggen toen ik in een ver verle den modeontwerper was, of be ter gezegd toen ik hoeden ont wierp. Dat had ik geleerd bij Katja Robinski, een beroemde ontwerpster in Amsterdam, en die richting wilde ik wel op gaan. Maar de eerste show die ik met een mannequin deed, was meteen ook de laatste. Ik had het niet goed aangepakt, de boel flopte en ik kon een hoe denzaak wel vergeten. Het was zo ongeveer de enige keer in zijn leven dat Vos zin had iets voor langere tijd te be ginnen. Voor het overige had hij weinig trek in een vaste job („Ik had wel baantjes, maar nooit voor lang") en had hij ook weinig geluk. Een hbs-oplei ding kon hij door de oorlog niet afinaken en na een cursus mo detekenen aan de Vrije Acade mie en het mislukte hoeden- avontuur, ging hij zich toeleg De werkelijkheid is soms spec taculairder dan welke fantasie ook. In Leiden echter niet. Daar is de werkelijkheid ge woon: alledaags. Dan maar de fantasie. Onder de keien van de Pieterswijk loopt een eeuwenoud gangen stelsel met de Pieterskerk als een spin in het web. Het gaat om middeleeuwse gangen, aangelegd door de gegoede burgerij uit de wijk. Kerkgan gers uit de hogere standen konden zo op zondag gemak kelijk ter kerke gaan zonder zich te hoeven mengen onder het gepeupel op straat. Ook geestelijken maakten gebruik van de gewelven om -ongetwij feld met oneerbare motieven - bij nacht en ontij de kerk uit te glippen. Een deel van de ver bindingen is inmiddels inge stort, maar verschillende hui zen staan via de kelder nog steeds in verbinding met het gangenstelsel. Bij een verbou wing komt er van tijd tot tijd nog wel eens een gang aan het licht. De mens heeft blijkbaar een diepgewortelde behoefte aan echo's, onheilspellend gedrup- pel en flakkerend toortslicht te gen zwetende muren. Wachten Dé Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Bcrendsen 'isoetfi* iffr- door Marijn Kramp vervolg van voorpagina leiden - Basisschool de Lo rentzschool wil in de toekomst op slot. De school in de Profes soren- en Burgemeesterswijk heeft ruim 850 leerlingen en stevent volgens de gemeentelij ke prognoses af op de duizend. Maar als het aan het schoolbe stuur ligt groeit de school niet groter dan 38 lokalen, en daar kunnen in totaal zo'n 920 tot 940 leerlingen in. Dat aantal is naar verwachting binnen twee jaar bereikt. De nieuwbouw van de Lorentz school, die momenteel nog over vier vestigingen is ver spreid, houdt rekening met 38 lokalen. Direct noodgebouwen naast de nieuwbouw plaatsen is niet gewenst, meent interim-di recteur R. van Haren. „We heb ben het idee dat we er nu nog wel een paar klassen bij kunnen hebben, maar we geloven dat de kritische grens van de groei is bereikt als we richting dui zend gaan." Of de school op slot mag is echter niet aan het schoolbestuur alleen. Aange zien het openbaar onderwijs betreft moet de gemeenteraad daar over beslissen. „In princi pe mag je als openbare school niemand weigeren. Maar onder bepaalde voorwaarden is het mogelijk om een maximum aantal leerlingen te stellen. Wij denken dat dit voor de Lorentz school opgaat." Een natuurlijke terugloop in het aantal leerlingen vanwege ver grijzing van de wijk, ziet Van Haren niet gebeuren. Gezin nen komen en gaan. Bovendien vangt de 'witte' Lorentzschool in toenemende mate leerlingen uit andere wijken op die niet naar dichterbij gelegen 'zvi scholen willen. De Lorentzschool is niet de ge school in Leiden die mi probleem kampt. De b school Woutertje Pie terse b Leidse Hout barst eveneen zijn voegen. Ook deze si krijgt nieuwbouw, die voo in 16 klassen voor het hui aantal leerlingen. Ruimte toekomstige groei is hier niet en dat heeft wethoi Hessing de ongeruste buui woners ook al laten weten. Directeur P. Bosman houdt school graag 16 groepen gi „Dat lijkt mij heerlijk. Maai gaat er niet om wat ik hei vind. Woutertje Pieterse is openbare school en die w ren geen leerlingen. Weig in Leiden kan volgens mij leen als je besluit dat het oj bare onderwijs twaalf sch groot is en de ene school de andere kan doorverwi als hij vol zit. Andere mogi heden zie ik niet." De Lucas van Leydenscl die vestigingen heeft aan Vliet en de Ursulasteeg, ki volgens directeur W. Hogei met 550 leerlingen ook uit jasje. Of een hele nieuwe openl school erbij in Leiden een plan is, betwijfelt hij. „Eri Leiden op zich genoeg ple het onderwijs. Alleen op paar scholen niet. De sprei; moet dus beter." Hoe de meente dat voor elkaar kan gen is niet aan hem, vindl maar aan de wethouder. Bosman laat zich daar nieti uit. „De gemeente is vei woordelijk voor opvang kinderen in het onderwijs, er een tekort is moet de meente in actie komen." iC 13 MAART 2004 Vos heeft inmiddels 35 van dit soort vellen met portretjes bij elkajl getekend. gen op schrijven. „Maar ook dat is maar ten dele wat gewor den. Ik kon wel artikelen schrij ven voor militaire bladen, maar boeken over de Tweede We reldoorlog kreeg ik niet uitgege ven, terwijl ik daarover vellen vol heb geschreven. En ten slot te werd ik arbeidsongeschikt verklaard. Op psychische gron den, in de jaren zeventig. De uitkering die ik daardoor kreeg vond ik geweldig, vergeleken met wat ik altijd had verdiend. Anderen vonden dat bedrag niks, maar ik had er genoeg aan. Net als nu aan de aow. Ik heb gewoon niet veel nodig. Luxe interesseert me niet." Dat blijkt achter de voordeur. Klapstoeltjes en zelfgetimmerde kasten vormen het enige meu bilair in de woning van Vos. Een legerstretcher doet dienst als salontafel en hij slaapt op de kale houten vloer van het huis je, dat overigens wel zijn ei® dom is. „Het is een soort k peren, maar dat wil ik zelf. i als ik die dingen gratis kree$ zou ik; geen tapijt of bed hoi' ven", zegt Vos, die geen moï heeft zijn dagen te vullen. 11 schrijft, doet zijn boodschal pen, pakt de bus en tekent# tretjes van studentes. Elke I werkdag weer. Vaak zonderl zijn onderwerpen het merk „En als ze het wel merken, 1 lachen ze een beetje verbaa Bezwaar maken ze nooit", dus de tekenaar, die alleen 1 die manier zijn vaardigheid onderhoudt. „Ik heb g duld meer om andere dinge tekenen. Het moet in een p minuten kunnen en dat kar met die portretjes. Omdat d waarschijnlijk nooit worden uitgegeven, hang ik die maa voor de ramen. Dat vind iki een aardig gezicht."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12