Iran haalt hard uit naar atoombureau BUITENLAND Laetitia oog in oog met haar beul Dutroux Franse rechters afgeluisterd door hun bazen Dutroux Burgerlijk huwelijk blijft in Israël taboe Gevreesde ETA deinst nergens voor terug Dagelijkse realiteit in Jenin -t=T u terug in miljoen? Een vrouw in de j staat Georgia is jidat ze had gepro- )Oodschappen met een miljoen dol- Ze is in voorlopi- genomen. Een bil- jerd dollar is het ferikaanse bankbil- 3entje wordt voor jjllar verkocht in sou- De vrouw bleek er Mj zich te hebben. Itische einde tig België Xr - Een Turkse Ne- Vieeft gisteren in i bij Antwerpen zijn |izoontje neergescho- "inoord gepleegd. Het jrt in levensgevaar. 1urenlang zijn ex- „on gegijzeld in hun man, een 33-jarige a Etten-Leur, begon toen de vrouw het :htte. snaar als {Filosofie ;n Schotse weten- ie zeven jaar in de zat omdat hij had zijn vrouw te vergif- noraalfilosofie en ïthiek doceren op de tvan Manchester. De aul Agutter probeer- i uw te vermoorden lhs atropine door haar Ite mengen. Om te i dat hij zou worden hij flesjes vergif- in de schappen van iend tekort urmabanken .- De spermabanken re zijn leeg. Vorig -in amper vijf man- _èn om een bijdrage foeen enkele vrouw ■j aan om in te vrie- '■het tekort moeten ''stellen minstens -jachten op een sper- lldonatie. De rege- ngapore zoekt naar om de bevolking ridigen om meer ldn- tal cycloon {askar stijgt rivo - Het dodental Galifo die afge- ceinde Madagaskar elopen tot 32. Een iet aan boord 113 /]hog altijd spoorloos. 1 autoriteiten van de s het vaartuig rschijnlijk gezonken. op weg van de ei- ip naar de stad Ma- het noordwesten ;askar. donderdag 11 maart 2004 door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Vijfjaar lang zijn de rechters bij het gerechts hof in de Franse stad Caen afgeluisterd zonder dat ze daar enig benul van hadden. Hun gesprekken werden gevolgd door hun superieur, de president van het hof, en door de hoofdadvocaat-generaal, de baas van het openbaar ministerie bij het hof. De afluisterpraktijken zijn aan het licht gebracht door de technicus die vijfjaar geleden een nieuwe telefoon centrale in het gerechtsgebouw installeerde. Enkele weken geleden biechtte hij op dat hij op verzoek van de president van het hof, Jean-Claude Chilou, een drie tal extra voorzieningen in de apparatuur van de hoog ste rechter had aangebracht. Eén daarvan stelde de magistraat in staat op ieder moment elk telefoonge sprek dat in het gerechtsgebouw werd gevoerd af te luisteren, onverschillig of het in- of uitgaande gesprek ken waren of telefoonverkeer binnen het pand. De zaak kwam aan het rollen toen een van de rechters zich afvroeg hoe het kwam dat zijn baas op de hoogte was van een aantal details die hij nooit met hem be sproken had. Chilou ontkent in alle toonaarden dat hij zich aan afluisteren heeft schuldig gemaakt. Een tech nisch onderzoek van de dienst IGSJ (de politie binnen het justitieapparaat) heeft het bestaan van de speciale voorzieningen in de kamer van de president evenwel aangetoond. In aanwezigheid van twee deurwaarders heeft de secretaris van het hof vervolgens een test laten uitvoeren waarbij een telefoongesprek tussen twee me dewerkers inderdaad in de kamer van de president kon worden geregistreerd. De huidige voorzitter van het hof, Dominique Le Bras, heeft inmiddels opdracht ge geven de afluisterknop te verwijderen. Het is de tweede keer in korte tijd dat rechters in Frankrijk zich erover beklagen te zijn afgeluisterd. De eerste keer was dat in de zaak-Juppé, begin dit jaar. Na afloop van het proces verklaarde rechtbankpresidente Catherine Pierce 'sterke aanwijzingen' te hebben dat de telefoons van haar en de twee andere rechters wa ren afgeluisterd. Het openbaar ministerie is nog steeds bezig met een onderzoek. Laetitia Delhez naast een van haar advocaten, George-Henri Beauthier. Foto: AP door onze correspondent Pascale Thewissen aarlen - Laetitia Delhez, een van de twee meisjes die levend uit de gruwelkelder van Mare Dutroux kon worden gered, is voor het eerst in meer dan ze ven jaar de confrontatie aange gaan met haar kidnapper en verkrachter. De nu 22-jarige Laetitia woonde gisteren onver wacht het proces in Aarlen bij. Amper vijf meter zat ze van Dutroux vandaan, ingeklemd tussen haar twee advocaten en haar moeder. Dutroux zelf zat zoals altijd achter kogelvrij glas ijverig te schrijven en keek geen enkele keer haar kant op. Ook niet toen haar naam viel. Laetitia werd op 9 augustus 1996 op 14-jarige leeftijd door Dutroux ontvoerd en zes dagen later samen met Sabine Dar- denne (13), die in mei van dat jaar spoorloos was verdwenen, bevrijd uit de kinderkooi in Marcinelle. Het was lang on duidelijk of Laetitia de rechts zaak zou bijwonen. „Ze wil ant woorden. Met Dutroux' verkla ring dat hij zijn gezin wilde uit breiden, kan ze niet veel", licht te haar raadsman Jan Fermon haar aanwezigheid toe. De rechtszaak tegen Dutroux, zijn ex Michelle Martin, hulpje Michel Lelièvre en de Brusselse oplichter Michel Nihoul stond gisteren geheel in het teken van de verdwijning van An en Eefje en de moord op Bernard Wein- stein, de Franse handlanger van Dutroux. Voor Paul Marchal en Jean Lambrecks, werd het opnieuw een zware dag. Onderzoeks rechter Jacques Langlois voelde zich zichtbaar niet op zijn ge mak toen hij aan zijn verslag Proces begon. „Ik weet dat de vaders van An en Eefje nu in de zaal zijn. Ik wil hen zeggen dat wat ze nu gaan horen, bijzonder hard en pijnlijk zal zijn", ver ontschuldigde hij zich op voor hand. „Het geeft echter geen blijk van onmenselijkheid, maar het is de technische, feite lijke en onpartijdige taal van een onderzoeksmagistraat." De ontvoering, het seksueel misbruik van An en Eefje en de vondst van hun sterk vermager de lichamen, allemaal passeer de het gisteren nog eens de re vue. An (17) kreeg een plastic zak over haar hoofd en een strip van het slaapmiddel ro hypnol, nog in de verpakking, in haar mond gestopt alvorens ze levend werd begraven. Het lichaam van Eefje (19) was uit gemergeld. Op verzoek van de advocaten van de slachtoffers werden de foto's van de opgra ving van de stoffelijke resten achter gesloten deuren ge toond. De foto's van de lijk schouwing, die als gruwelijk worden gekwalificeerd, kreeg de jury (nog) niet te zien. Ook Bernard Weinstein werd levend begraven ergens tussen 24 en 28 november 1995. Zijn lichaam werd samen met dat van de Luikse meisjes Julie en Mélissa opgegraven in Sars-la- Buissière, bij de woning van Martin. Het lijkt de grote con stante in de geruchtmakende affaire: Dutroux laat zijn slacht offers verhongeren (Julie en Mélissa) of begraaft hen levend, maar hij is te laf om echt ie mand te liquideren. Ergernis over opstelling IAEA teheran/wenen/ap - Iran heeft gedreigd de samenwerking met het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) op te zeggen als dat zijn „negatieve houding" ten aanzien van het land niet wijzigt. Dat heeft de Iraanse mi nister van buitenlandse zaken Kamal Kharrazi gisteren gezegd. Ook heeft minister van defensie Ali Shamkani gisteren erkend dat het Iraanse leger de afgelo pen jaren betrokken is geweest bij de bouw van centrifuges voor de fabricage van verrijkt uranium, de brandstof voor kerncentrales, maar ook een grondstof voor kernbommen. Het is voor het eerst dat Iran toegeeft dat defensie een rol speelt bij het Iraanse atoom programma. Volgens de minis ter diende het programma uit sluitend vreedzame doelen. Kharrazi zei gisteren dat Iran de verrijking van uranium zal her vatten zodra de problemen met het IAEA over het Iraanse nu cleaire programma zijn opge lost. De minister wees erop dat de stopzetting van het Iraanse verrijkingsprogramma „vrijwil lig en tijdelijk" is. Het IAEA houdt momenteel in Wenen een vergadering over Iran. Het feit dat Iran buiten medeweten van het VN-agent- schap uranium heeft verrijkt was een van de redenen waar om een onderzoek tegen het land werd ingesteld. De Ver enigde Staten stellen dat Iran bezig is met de ontwikkeling van kernwapens en willen dat het IAEA een veroordeling daarover uitspreekt. Groot-Brit - tannië, Frankrijk en Duitsland, die Teheran met een gezamen lijk diplomatiek offensief heb ben overgehaald IAEA-inspec- ties toe te laten, zijn tegen een harde confrontatie. Kharrazi waarschuwde Groot- Brittannië, Frankrijk en Duits land dat Iran de afspraken met hen zal opzeggen als de drie zich in Wenen te veel onder druk laten zetten door de VS. „Samenwerking moet van bei de kanten komen", zei hij. „Als zij hun verplichtingen niet na komen, zijn wij ook niet ver plicht tot samenwerking." Vraag is waarom Weinstein dood moest. Wist hij te veel? Of was het roofmoord? Na de dood van Weinstein ging Dutroux aan de haal met diens geld (een half miljoen Belgische franken, ongeveer 12.500 euro). Dutroux zelf doet er het zwijgen toe en schuift de schuld van ondermeer de dood van An en Eefje in de schoenen van zijn dode kompaan. Langlois: „Ik heb het altijd gezegd: Weinstein is de grote afwezige op dit pro ces. Hij kan niets meer ontken nen, of bevestigen." Vandaag licht Langlois het on derzoek naar de ontvoeringen van Sabine en Laetitia toe. Ook dit keer zal Laetitia, zo kondig den haar advocaten aan, weer van de partij zijn. Zelf is Laetitia op 5 april aan het woord. Sabi ne is op 1 april als getuige op geroepen. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israëliërs die een bur gerlijk huwelijk willen sluiten blijven aangewezen op Cyprus of een ander buitenland. De Knesset, het parlement, heeft gisteren met 58 tegen 29 stem men een initiatiefwet afgewe zen die Israëlische burgers de mogelijkheid zou bieden alleen voor de wet te trouwen. Het re ligieus erkende huwelijk zou daarnaast gewoon blijven be staan. Als gevolg van de afwij zing blijft het sluiten van huwe lijken in Israël voorbehouden aan het orthodoxe rabbinaat en aan erkende geestelijk leiders van andere godsdiensten. Opmerkelijk was dat de minis ters van de seculiere partij Shi- nui zich van stemming onthiel den. Shinui is fel voorstander van de scheiding tussen kerk en staat. In het verleden heeft de partij verschillende geprobeerd het burgerlijk huwelijk geac cepteerd te krijgen. Veel afgevaardigden van de Ar beiderspartij, onder wie voor zitter Shimon Peres, zaten tij dens de stemming in de kanti ne van de Knesset. Likoed en de Arbeiderspartij staan huiverig tegenover het aantasten van het monopolie van het orthodoxe rabbinaat, omdat ze geen rege ring kunnen vormen zonder de religieuze partijen. Voor de joodse gemeenschap in Rabbijnen in staking Trouwen is dezer dagen in Israël sowieso lastig, omdat duizenden rabbijnen in sta king zijn omdat de overheid hun al meer dan een half jaar geen salaris heeft uitbe taald. De rabbijnen zijn al leen nog beschikbaar voor begrafenissen. Er kunnen geen dieren meer op koosje re wijze worden geslacht omdat daarvoor het toezicht van een rabbijn nodig is. Op perrabbijn Yona Metzger zegt te vermoeden dat het uitblijven van de salarissen te maken heeft met mensen binnen de overheid die „te gen gelovigen" zijn. Israël heeft het orthodoxe rab binaat het laatste woord als het gaat om huwelijken, scheidin gen en begrafenissen. Joden kunnen zich alleen door een or thodoxe rabbijn laten trouwen, ook als ze niet gelovig zijn. Als ze dat niet willen, moeten ze uitwijken naar het buitenland. Ieder jaar maken duizenden Is raëlische bruidsparen gebruik van speciaal georganiseerde huwelijksreizen naar Cyprus, waarbij de plechtigheid is inbe grepen. Ook huwelijken van jo den met niet-joden kunnen in Israël niet worden gesloten. klang voor putter (18) in - Lee Boyd Malvo, met de dinsdag ter prdeelde John Allen :~id in oktober 2002 doodschoot in fn en omgeving, is :oordeeld tot levens- (18) was in decem- en jury schuldig be- een van de sluip- iorden. i springstof schept Tsjechische politie jnorme lading van springstoffen in be- Len. De explosieven iomstig zijn uit het an een buitenlandse it, maar niet zijn itifan de vereiste merk- hlus de Tsjechische it vermoeden is daar in dat het gaat om il- fvoerde explosieven. ebben twee mannen ~?d in verband met de s politie rolt egbende op I - De Franse politie I [lende opgerold die Janse parkeerplaat- mitosnelwegen rs uitzocht. De dieven b automobilisten naar e daar te beroven. madrid/anp - De afscheidings beweging ETA voert sinds 1968 een „gewapende strijd" voor een onafhankelijk Baskenland naar marxistisch model in het noorden van Spanje. De ETA is sindsdien verantwoordelijk ge steld voor de dood van acht honderd mensen. De Basken ontvoerden zeventig mensen en verwondden duizenden. Daarmee is de ETA een van de meest gevreesde terreurbewe gingen van Europa. De ETA bestaat waarschijnlijk uit slechts enkele honderden leden, die zijn onderverdeeld in cellen van maximaal vijf perso nen. De terreurbeweging finan ciert haar gewelddadige acties met losgelden bij ontvoeringen, de buit van overvallen en afper sing, die de beweging eufemis tisch „revolutionaire belasting" noemt. Het is onduidelijk hoe veel bedrijven op die manier gedwongen worden geld af te staan aan de ETA. De afkorting ETA staat voor Eu- skadi Ta Askatasuna, Baskisch voor „Baskisch thuisland en vrijheid". Het eerste slachtoffer van de groepering was in 1968 een lid van de Guardia Civil. Daarna volgden vele aanslagen op politiemensen, politici, rechters en militairen. De hui dige Spaanse premier Jose Ma ria Aznar was in 1995 doelwit van een mislukte moordaan- Nog geen maand geleden kondigden gemaskerde ETA-leden een staakt-het-vuren aan. Archieffoto: AP slag, toen hij nog oppositielei der was. Het grootste aantal slachtoffers door één aanslag viel tot nu toe in een winkelcentrum in Barce lona. Daar kwamen in 1987 21 mensen om het leven en raak ten 45 anderen gewond. In september 1998 kondigde de ETA een „eenzijdig en oneindig staakt-het-vuren" af, in navol ging van de Ierse zusterorgani satie IRA, die kort daarvoor in het Goede Vrijdag-akkoord de wapens had neergelegd ten gunste van vrede in Noord-Ier- land. De ETA verbrak het be stand echter ruim een jaar later en het geweld kende een scher pe stijging in het jaar 2000. De ETA heeft zijn aanslagen voornamelijk beperkt tot Spaans grondgebied en ETA-le den konden lang rekenen op een veilig heenkomen in Frank rijk. Hun militaire opleiding ge noten ze waarschijnlijk in Libië, Libanon en Nicaragua. ETA-le- den die Spanje ontvluchten, kunnen naar verluidt op Cuba of in Zuid-Amerika terecht. Baskenland beslaat bijna 21.000 vierkante kilometer in het wes telijk deel van de Pyreneën, op zowel Spaans als Frans grond gebied. De drie Spaanse pro vincies Alava, Guipuzcoa en Vizcaya zijn Baskisch, terwijl Navara een Baskische nalaten schap heeft. De separatisten re kenen daarnaast ook de Franse streken Basse Navarre, Labourd en Soule tot Baskenland, waar in drie miljoen mensen wonen. Hoewel bijna 40 procent van de Basken onafhankelijkheid steunt, is de overgrote meerder heid fel gekant tegen het ETA- geweld. Spanje bestrijdt de gewelddadi ge afscheidingsbeweging op twee manieren. De regering probeert tegemoet te komen aan de sterke onafhankelijk heidszin in de regio, door de provincies een eigen parlement en politiemacht te geven en het Euskera als officiële taal te er kennen. Tegelijkertijd kan de ETA reke nen op een snoeiharde aanpak, die erop is gericht de beweging met wortel en tak uit te roeien. De socialistische premier Felipe Gonzalez nam dat in zijn rege ringsperiode van 1982 tot 1996 wel erg letterlijk, want onder zijn bewind ontstond de Anti- terroristische Bevrijdingsgroep, die verantwoordelijk wordt ge houden voor de liquidatie van 27 ETA-verdachten. Een toen malige minister van binnen landse zaken werd voor zijn aandeel in een ontvoering tot een celstraf veroordeeld. jenin - Een medewerker van het mortuarium in het ziekenhuis in Jenin, een Palestijnse stad op de weste lijke Jordaanoever, toont de lichamen van vijf Palestijnse mannen die daar gisteren zijn doodgeschoten door het Israëlische leger. De vijf reden in een auto die onder vuur werd genomen in een gerichte opera tie van Israëlische commando's. Ze waren activisten van de Al-Aqsa Martelaren Brigades, een gewapende vertakking van Arafats politieke partij, Fatah. Gisteravond schoten Israëlische militairen ten zuiden van de stad Bethlehem een 16-jarige jongen dood die samen met anderen een legerpatrouille met stenen be kogelde. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9