CDA eist direct actie tegen illegale werkers BINNENLAND1 Justitie verdenkt netwerk van kindersekstoerisme Catharina-Amalia op Noordzeekanaal Verontwaardiging over fout gebruik AWBZ-geld Gevangenisdirecteuren krijgen steun in kritiek op Donner Politiek struikelt over publieke moraal iragens Ier belasten Staatssecretaris Van wil bekijken of de Schadelijke uitlaat- igrote familie-au- ir moet worden be- jlen meer gaan dif- |p dat vlak", zei hij [er deze maand feel met zijn nota jssies waarin plan- i de uitstoot van worden ver- staatssecretaris If vooral op grote au- de Volvo 7X5 vallen, omdat ilend zijn. n't f op ie plaats De twee Hells An- indag zijn aange- arden vandaag op e plaats voorgeleid ter-commissaris. uit veiligheidsover- i)e twee leden van ib Nomads worden I p de moord op drie donderdag 11 MAART 2004 rilburg Bedrijf heeft 2500 Polen aan het werk temet ledreigd Je Hogeschool van >ft 1400 studenten jische opleidingen •stuurd over bedrei- docente. Als de -iet voor het einde meldt, schakelt de ilitie in. Medewer- jHogeschool troffen jjj op een toilet grove »i Kilo munitie j een loods op een rrein in Tilburg is nd 25.000 kilo illega- ontdekt. De politie jctie Verkeer en Wa- ook tien imita- :ns aan. De inval in >and vond plaats op de inspectie. De im waarschijnlijk nland en was ook tenland bestemd. inluiden jplicht J Groenlinks in de amer heeft gisteren liefWet gepresenteerd, ^ickenluiden een bur- Jiaakt. Personen die ialrijf of beroep kennis belastingontdui- l|e, machtsmisbruik of Jmen van criminali- dat volgens Groen- Itaan melden. lander met Hnen gepakt -jilen - De 53-jarige (se directeur van het isch handelsbedrijf n Benelux BV uit het omburgse Maasme- den haag/anp - Het CDA eist dat de Arbeidsinspectie direct in grijpt bij het bedrijf Dutch Fresh Foodservice, dat volgens tuin ders op grote schaal Poolse ar beidskrachten illegaal aan het werk heeft. Door de fraude is de Nederlandse schatkist de laatste jaren al miljoenen euro's aan premies misgelopen, meldt CDA- Tweede-Kamerlid Verburg. In een toelichting zei Verburg 'zeer geschrokken' te zijn van de fraude in vooral Noord-Bra bant en Limburg met zeker 2500 Poolse arbeiders die ille gaal in Nederland verblijven. Ze heeft staatssecretaris Rutte (so ciale zaken) om opheldering De Polen zouden vooral wor den ingezet in sectoren waar onder meer met coniferen, aardbeien of asperges wordt ge werkt. Het frauderende bedrijf zou deze producten al opkopen op het moment dat ze nog in de grond zitten, waarna ze worden doorverkocht aan een Pools be drijf. Dat laat ze uit de grond halen door Poolse werknemers die zonder papieren in Neder land aan de slag gaan, waar door geen sociale premies of loonbelasting worden afgedra gen. Verburg zegt niet te begrijpen waarom de Arbeidsinspectie niet eerder heeft ingegrepen. Volgens haar heeft die dienst juist extra geld gekregen voor een betere opsporing van frau de. De Arbeidsinspectie ontkent ten stelligste dat er niets is ge- itrokkenheid bij een ïonenzwendel in de erij. Bij controle van n de man vond de met het ver- dat in circuit gebruiict vleeskalveren snel vet antwoord >lkestein Minister Bot van lse zaken vindt dat ïissaris Bolkestein (oord moet geven op p>f hij nog eens vijfjaar wil blijven, jot vaart Bolkestein nu Igelkoers' door pu- Jtwijfels over zijn toe- li te spreken. Het kabi- gt Bolkestein (70) aan- nij afhaakt, wil het ■minister van financi ng naar voren schuiven. rian favoriet arnhem/anp - Justitie verdenkt zeven mannen ervan dat zij deel uitmaken van een pedofiel netwerk dat seksreizen organi seerde en jonge jongens mis bruikte. Dat bleek gisteren tij dens de pro-formabehandeling tegen de zeven verdachten voor de rechtbank in Arnhem. Volgens officier van justitie Schepers maken de zeven deel uit van een criminele organisa tie waarin kindersekstoerisme en het plegen van zedendelic ten centraal stond. Justitie ver wacht in deze zaak nog meer verdachten aan te houden. Eind 2003 verrichtte de politie op achttien plaatsen huiszoe king. Daarbij werden 2000 dis kettes, 3500 foto's en 3200 vi- T axivergoeding gehandicapten versoepeld den haag/anp - De nieuwe taxivergoeding waarmee gehan dicapten bijvoorbeeld bezoe ken kunnen afleggen aan fami lieleden worden minder streng dan staatssecretaris Ross (volksgezondheid) had voorge steld. Minister Hoogervorst die de zieke Ross verving, bleek gis teravond bereid de beperking van het aantal kilometers op te rekken. Bovendien mogen be geleiders gratis mee. Ross wilde aanvankelijk het aantal kilometers beperken tot maximaal 350 kilometer per jaar voor mensen die kunnen overstappen op de trein of bus en 700 kilometer per jaar voor mensen die dat niet kunnen. Onder druk van de Tweede Ka mer beloofde Hoogervorst te kijken of dat niet kan verande ren in respectievelijk 450 en 900 kilometer per jaar. De minister zei dat de aanbe stedingsprocedure voor die taxiritten is afgerond en dat hij niet van zins was om deze op nieuw te doen. Transvision, een dochter van NS, mag de klus vanaf 1 april overnemen van Connexxion. Hoogervorst vreest een schadeclaim van Transvision als de aanbesteding wordt opengebroken. deo's in beslag genomen. Volgens het OM werd een van de verdachten opgepakt op Schiphol juist toen hij in het vliegtuig naar Tunesië wilde stappen om daar seks met jon gens te hebben. Bij twee huis zoekingen werden verdachten in een 'heterdaadsituatie' aan getroffen. De politie trof in hun huis een minderjarige jongen aan. De verdachten zochten via chatsites contact met hun slachtoffers, jongens tussen 10 en 16 jaar. De verdachten ontkennen. Vol gens hun verdedigers heeft het OM de dagvaardingen te veel gebaseerd op vermoedens. De rechtbank heeft de zaak aange houden tot 2 juni. beurd om het bedrijf aan te pakken. Volgens een woord voerster zijn er al verschillende keren processen-verbaal uitge deeld, maar verzet het bedrijf zich met allerlei juridische mo gelijkheden. Bij één zaak is doorgeprocedeerd tot aan de Hoge Raad waar het bedrijf in het ongelijk is gesteld. Door de juridische vertraging kon de il legale constructie wel steeds in stand blijven. Volgens de woordvoerster stuit de Arbeidsinspectie vaker op deze constructie bij tuinders, maar gaat het in dit geval om 'een van de hardnekkigste'. Ze geeft aan dat er vanaf volgend jaar meer mogelijkheden zijn om dergelijke bedrijven aan te pakken, omdat de inspectie dan meteen boetes kan opleggen. Hardere aanpak seks met dieren den haag/anp - De Tweede Kamer wil dat seks met die ren harder wordt aangepakt. Nu is in de wet alleen opge nomen dat het strafbaar is als zonder redelijk doel de gezondheid of het welzijn van een dier wordt aange tast. Nu justitie een verdachte van een paardenverkrachting niet kan aanpakken, willen CDA en PvdA de wet aan scherpen. Volgens hen moet expliciet worden vermeld dat seks met dieren verboden is als het ten koste gaat van de gezondheid van het dier. En dat is al snel het geval, aldus CDA en PvdA. Amsterdam - Catharina-Amalia siert sinds Velsen varen. Minister Peijs van verkeer en gisteren de scheepsromp van een van de drie waterstaat doopte de drie ferries en onthul- draagvleugelboten van Connexxion die op de de namen. Op de twee andere boten zijn het Noordzeekanaal tussen Amsterdam en de naam van de minister zelf, Karla, en Ro- sanna geschilderd. Rosanna was het nichtje van een Schotse ingenieur die betrokken was bij de aanleg van het Noordzeekanaai. Foto: GPD/Connexxion is van persoonlijke verrijking. Maar ook zij kunnen weinig be grip opbrengen voor dergelijke constructies. De AWBZ-gelden zijn er specifiek voor zorg aan mensen in een thuissituatie. Zorgverzekeraars Nederland (ZN) erkent dat er zaken mis zijn, maar zegt dat er geen geld in een put is verdwenen. Men sen zijn met het geld gewoon geholpen, aldus ZN. den haag/anp - De Tweede Ka mer is verontwaardigd over het oneigenlijke gebruik van AWBZ-geld door thuiszorgin stellingen en ziekenhuizen. Uit onderzoek blijkt dat 150.000 cli ënten thuiszorg krijgen zonder dat zij de juiste indicatie heb ben. Zo'n indicatie, die aan geeft wat de aanvrager man keert, is nodig om een beroep te kunnen doen op thuiszorg. Gisteren werd bekend dat het Academisch Ziekenhuis Maas tricht (AZM) ten onrechte dien sten heeft betaald met AWBZ- gelden. Hier levert een thuis zorgorganisatie zorg aan diabe tes-patiënten in het ziekenhuis, maar indicatiebesluiten ontbre ken en het hospitaal betaalt de eigen bijdrage voor de cliënten. De politiek is verontwaardigd. Volgens het CDA is er sprake van fraude wanneer een zieken huis thuiszorgmedewerkers op kosten van de volksverzekering AWBZ in het ziekenhuis laat werken. Ziekenhuizen krijgen hier zelf ook al geld voor, bena drukt Tweede-Kamerlid Vietsch (CDA). Als ze die zorg via de AWBZ laten betalen, wordt die twee keer betaald. De PvdA en de WD zijn er nog niet van overtuigd dat er sprake STEVENHAGEN den haag/gpd - Ze zit nog geen twee jaar vast. Maar in die korte periode heeft Truus (46), voor malig drugskoerier, al heel wat zien veranderen. Haar cursus boekhouden is stopgezet en ze ziet het aantal uren arbeid slin ken. En nu heeft ze gehoord dat de deur binnenkort al om vijf uur 's middags op slot gaat in plaats van om half negen. Truus (niet haar echte naam) voorspelt chaos. „Die vrouwtjes hier kunnen niet zonder werk. Dan gaan ze problemen zoeken met elkaar en met de bewaar ders. Ze gaan slaan, vechten. Je merkt het nu al." Het regime in gevangenissen wórdt in hoog tempo verso berd. Als gevolg van forse be zuinigingen is er minder aan dacht voor voorbereiding op te rugkeer in de maatschappij, zijn er minder activiteiten en verdwijnen er 1200 banen. Dat is het slechtste wat je nu kunt doen, zegt criminoloog Klaas de Graaft. Dertig jaar was hij gevangenisdirecteur, onder meer van de Bijlmerbajes. „Een van de pijlers van het gevange niswezen wordt onderuit ge haald. Als penitentiaire inrich ting ben je er riiet alleen om straffen uit te voeren, er ligt ook een hele duidelijke taak om iets te dóen met de gedetineerden. Ik ben echt geen softie, maar geloof me dat de samenleving er niet veiliger op wordt als je reclassering achterwege laat." Het 'volproppen van cellen' en het verminderen van de activi teiten in inrichtingen is gevaar lijk, vindt De Graaft. „Je hebt daar te maken met gestoorden en verslaafden. De spanningen lopen op, er is geen uitlaatklep. Personeel weet niet meer wat er speelt. Straks krijgen we tafere len als in Amerika, waar de be waarders een bepaalde vleugel niet meer in durven en met z'n drieën een cel openmaken." Elise Merlijn, bestuurder bij vakbond AbvaKabo/FNV, vreest voor de veiligheid van de be waarders. „De gedetineerden worden gek als ze uren achter slot en grendel zitten. De mu ren komen op hen af. En dat uit zich in bewakertje pesten. De afgelopen jaren zag je al dat het slaan, uitschelden en bespugen van bewaarders toeneemt." Het nieuwe beleid bekritiseren is uit den boze, constateert De Graaft. Hij was eind vorig jaar zelf aanwezig tijdens de speech waarin gevangenisdirecteuren Jacques van Huet en Cees Boeij kritiek uitten op de koers van minister Donner. Het waren humorvolle speeches, zegt De Graaft. „Op vriendelijke toon, met hier en daar een scherp kantje. Een paar weken later moesten de heren op het matje komen. Nu kunnen ze op zoek naar nieuw werk. Het lijkt wel nieuw-stalinisme. „Er heerst angst onder de direc teuren", zegt De Graaft. Een ex- directeur die nog steeds voor justitie werkt beaamt dat. „Men praat niet meer", zegt de man, die anoniem wil blijven. „Maar dat wil niet zeggen dat het be leid breed wordt gedragen. La ten ze bezuinigen op het aantal functionarissen of op ons luxe nieuwe hoofdkantoor." (advertentie) bud Vreeman (PvdA) ;ote kans de nieuwe ister van Tilburg te 'DA-kandidaat Doekle leeft in de vertrou- issie alleen steun isten-democraten Tilburgse Ouderen ïeman, burgemeester licht vandaag het op zijn gemeentehuis ïiijn sollicitatie. al verkeer tielwegen' vi - Minister Peijs (ver- waterstaat) wil bekijken lal verkeer in de Rand- .aïel mogelijk weggehou- Worden van de snelwe- onerkt nu dat op som- itkken files onacceptabel isden als ook lokaal ver- ejsaal de snelweg op- ta'de twee verkeersstro- worden gescheiden, Verkeer in de Randstad ook buiten de spits 1 vastlopen. Naarver- l is er in 2020 40 pro- pr autoverkeer dan nu. den haag/gpd - Om de publie ke moraal weer in het gareel te krijgen, hebben Kamerfracties en kabinet gisteren tal van maatregelen voorgesteld. De opwinding onder burgers over fraude, gebrek aan bestuurlijk fatsoen en asociaal gedrag is aangekomen in de politiek. De Kamer is het er over eens dat er beter moet worden ge handhaafd. De organisaties die informatie hebben over fraude, zoals het openbaar ministerie en allerlei toezichthouders, moeten beter samenwerken. Strengere straffen mogen ook rekenen op een Kamermeerder heid. De voorgestelde maatre gelen variëren van een heront dekking van de Tien Geboden tot het verplicht aangeven van iedereen die de boel tilt. Een greep uit de ideetjes. De grootste oppositiepartij, de PvdA, lanceert het Actieplan In tegriteit en Fraudebestrijding. De partij wil voor alle organisa ties met een publieke taak een gedragscode zoals het bedrijfs leven de Code Tabaksblat heeft. Accountants krijgen een mel dingsplicht bij iedere verden king van fraude. De PvdA krijgt hiervoor steun van de SP. Des noods moet de accountant zelf en zijn kantoor aansprakelijk kunnen worden gesteld als er door niet opgemerkte ff aude schade ontstaat. Verder vinden de sociaal-democraten, net als SP en Groenlinks, dat perso nen die fraude hebben ge pleegd, betrokken waren bij prijsafspraken of veroordeeld wegens handel met voorkennis of valsheid in geschrifte, niet meer een onderneming mogen besturen. De SP komt met een lijst met dertien voorstellen. Zo moeten alle huidige bestrijdingsmetho- den tegen het licht worden ge houden; regeldruk en bureau cratie moeten worden vermin derd en betrokken organisaties moeten worden uitgebreid en meer bevoegdheden krijgen. Bovendien moeten ze hogere boetes kunnen opleggen. De SP verwacht, net als Groenlinks dat hierover al een wetsvoorstel heeft ingediend, heil van een goede regeling voor zogenoem de klokkenluiders. Die moeten niet worden aangepakt als ze fraude aankaarten, maar juist financieel worden gesteund als ze harde bewijzen leveren. Ac countants moeten wat de SP betreft elke vijf jaar andere klanten krijgen. Gevallen van fraude moeten in principe in al le gevallen strafrechtelijk wor den vervolgd. Het publiceren van onjuiste jaarberichten moet voortaan met zes jaar gevange nisstaf worden bestraft. Afgezien van een klokkenlui derfonds wil Groenlinks een rijkscommissaris die gevraagd en ongevraagd beleid onder zoekt op fraudemogelijkheden en die aanvullende voorstellen kan doen. Ook moet er een openbaar Bureau Fraude Regi stratie komen. De LPF wil een jaarlijkse ver antwoording van alle 3200 se- mi-overheidsorganisaties die draaien op belastinggeld zoals scholen, Staatsbosbeheer, de uitkeringsinstantie UWV en TNO. Die beheren samen 109 miljard euro en hoeven zich nauwelijks te verantwoorden. SGP en Christenunie zien veel in wereldse maatregelen, maar pleiten voor een herwaardering van de bijbelse normen zoals de Tien Geboden. De Christen- Unie roept op tot meer samen en minder individueel gedrag. Nu met exclusieve gifts, verkrijgbaar in de luxe parfumerie Geldig zolang de voorraad strekt. Harde aanpak fraude en misbruik Het kabinet wil fraude en mis bruik harder gaan aanpakken. Het zal een aantal voorstellen van de Tweede Kamer overne men of uitwerken. Premier Balkenende zei dat gisteren tijdens het debat over de pu blieke moraal. Hij ontkende dat Nederland een fraudeland is geworden 'met een en al verloedering'. Hij wees er op dat Nederland er in een inter nationale vergelijking relatief gunstig uitspringt Maar dat betekent volgens de premier niet dat er niets aan de hand is. De incidenten van de laat ste tijd baren het kabinet zor gen. „Het kabinet is niet tevre den over de publieke moraal." Familie biedt 1,5 ton voor gouden tip moord utrecht/anp - De familie van een.in 1986 ver moord Utrechts jongetje heeft 150.000 euro uit geloofd voor de tip die leidt naar de dader. Dat heeft de broer van het toen 11-jarige slachtoffer Arthur Ghurahoo bevestigd. De familie vindt het niet te verkroppen dat de dader vanaf 4 mei, als de zaak na 18 jaar verjaart, vrijuit gaat. De 150.000 euro komt bovenop de 20.000 euro die het OM al eerder uitloofde. Arthur verdween op 4 mei 1986. Hij werd voor het laatst levend ge zien toen hij tegen 17.00 uur met een vriendje onderweg was naar huis. Vier uur later vonden militairen het jongetje op een militair terrein in Bunnik. Hij was seksueel misbruikt en gewurgd. De zegt nog altijd tips te hebben, die de moeite van het natrekken waard zijn. Van de dader is in middels bekend dat hij ook andere zedenmisdrij ven op zijn naam heeft staan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3