Vet in Amerika bijn dodelijker dan rokei GESPREK VAN DE DAG 'Dierentuin des doods' in greep gifmoordenaar Negerballen mogen niet meer, leve de Brancoballen Roy praat I DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK AQUARIUMVISSEN waar de eigena ren vanafwillen, kunnen volgende week ter ADOPTIE worden aangebo den op een grote visbeurs in Singapo re. „Het is humaner om vissen te la ten adopteren dan ze door de wc te spoelen of in de goot te gooien", zegt Carol Lian, organisatrice van de Sin gapore International Fish Show. „Vis sen hebben ook gevoelens." Op de beurs worden exotische vissen ten toongesteld en schoonheidswedstrij den gehouden. Lian zei op het idee van een adoptiebank te zijn gekomen door soortgelijke programma's voor honden, katten en konijnen. De Zweedse politie is extra alert op de mogelijke komst van de Neder lander Ger van der G. die al jaren het leven van de gewezen Abba-zange- res AGNETHA FALTSKOG zuur maakt. De artieste komt op 5 april na een stilte van 17 jaar met een nieuwe single, twee weken later ge volgd door een album. Nu de zange res (53) weer in het middelpunt van de belangstelling komt te staan, heeft de politie weer meer belang stelling voor de handel en wandel van de NEDERLANDSE STALKER (38). De Zweedse autoriteiten arres teerden Van der G. in juni nog omdat hij het door de rechter ingestelde be- zoekverbod had geschonden. Eerder al kreeg Van der G. door de Zweedse autoriteiten een inreisverbod opge legd van twee jaar. Foto: AP Het aantal COSMETISCHE chirurgi sche ingrepen in de Verenigde Sta ten is het afgelopen jaar EXPLO SIEF GESTEGEN. In totaal zouden er meer dan 8,7 miljoen van derge lijke ingrepen hebben plaatsgehad tegen 6,6 miljoen in 2002. Volgens de Amerikaanse Associatie van Plas tische Chirurgen is de explosieve stijging met 32 procent deels te danken aan de entertainment sector die veel aandacht besteedt aan cos metische chirurgie. De vijf meest uitgevoerde ingrepen in 2003 wa ren neuscorrecties, liposuctie, borstvergrotingen -verkleining, oog lid chirurgie en facelifts. Georges Brassens Het is altijd beter alléén ongelijk te hebben dan je gelijk te moeten delen met al die anderen Veranderlijk weer heeft de RED DINGSOPERATIE bemoeilijkt van een Finse die als eerste VROUW SO LO en zonder hulp de NOORDPOOL wilde bereiken. Het laatste signaal dat de expeditieleiding van de 43-ja- rige Dominick Arduin opving, was ui terst zwak. Ze kon daardoor niet wor den gelokaliseerd. De redders wilden vandaag met helikopters een nieuwe poging ondernemen de avonturier ster op te sporen. Arduin, van Franse afkomst, is sipds 5 maart alleen on derweg naar de Noordpool. Een PILOOT van de Bengaalse luchtvaartmaatschappij BAM is dinsdag in de cockpit aangevallen door een AGRESSIEVE KAT. Het dier had op een nog onbekende wij ze kans gezien in het toestel te ko men. Het dier sloeg toe kort na het vertrek vanaf de luchthaven Sylhet in het noordoosten van Bangladesh. De piloot raakte gewond, maar kon de vlucht naar de hoofdstad Dhaka wel gewoon volbrengen. Na de lan ding wist de kat uit het toestel te ontsnappen. Een Roemeens softwarebedrijf biedt MOBIELE bellers ACHTERGROND- GELUIDJES aan om leugens wat meer kracht bij te zetten. Zo is er geluid van wegwerkzaamheden be schikbaar voor mensen die hun baas of partner willen doen geloven dat ze in een file staan. Voor degenen die als excuus de tandarts opvoeren, is er het geluid van een tandartsboor voorhanden. Volgens het weten schappelijke blad New Scientist werkt de dienst van de firma Simeda nog alleen op bepaalde types No kia's. Voor nog geen 10 euro kan de techniek al worden gedownload. Ook de geluiden van onder meer een voorbij trekkende circusparade, flui tende vogeltjes in een park of van een rinkelende telefoon zijn be schikbaar als 'geluidsalibi'. DIANA ROSS heeft opdracht gekre gen zich in Tucson in de staat Arizo na te melden om een CELSTRAF van twee dagen uit te zitten die de zangeres was opgelegd voor rijden onder invloed. Ross dacht haar straf vorige maand te hebben uitgezeten in haar woonplaats Greenwich in Connecticut, maar Justitie denkt daar anders over. Na het natellen van het aantal uren dat de 59-jarige voormalige Supremes-zangeres ach ter de tralies doorbracht, conclu deerde de rechtbank van Tucson dat Ross niet zoals wettelijk vereist ten minste 24 uur achter elkaar in de cel doorbracht. Ze zat verspreid over drie dagen weliswaar 47 uur in de gevangenis, maar dat vindt de recht bank onvoldoende. Foto: Reuters Het begon eind januari met de gif- Een banketbakker in Zweden mag, op straffe van een fikse boete, van de ombudsman voor discriminatie niet langer 'Negerbollar' onder die naam aan de man brengen. De meeste Zweedse bakkers hebben de naam van het traditionele gebak, vervaardigd van haver, boter en ca cao, de afgelopen jaren al veranderd. Maar Torbjoern Andersson, sa men met zijn broer Fredrik eigenaar van 'Broederna Anderssons Con- ditori' in Sjoebo, 615 kilometer ten zuiden van Stockholm, was de lek kernij Negerbollar (Negerballen) blijven noemen. Nadat de ombuds man hem had gewaarschuwd dat hij een boete van 100.000 kroon (11.000 euro) riskeerde schreef Andersson een wedstrijd uit voor een nieuwe naam. De meest voorkomende suggestie onder de 750 inzen dingen was DO-ballen (Discriminatie Ombudsman ballen). Andersson koos echter voor Brancoballen, een afkorting van de naam van zijn banketbakkerij. Dat 'bianco' in het Portugees 'wit' betekent was hem niet bekend, ap De wereldberoemde d mer Roy kan weer spr lusionist raakte begin i zwaargewond door ee van een tijger tijdens e in Las Vegas. Het gaat met me, verklaart de 5 magiër. Voor zijn reva schakelde hij de begel de verlamde acteur Cl Reeve (Superman) hie Duitse artiest was na c van de witte tijger een klinisch dood. Zijn sch moest worden gelicht druk door een groot bl te verkleinen. Insiders voor zijn leven, anp moord op de chimpansee Tony. Na hem volgden binnen drie weken twaalf andere dieren: dromedaris sen, tapirs, een olifant, een orang- oetan, een bizon en nóg twee chimpansees. De teller van de 'die rentuin des doods' in het Brazili aanse Sao Paulo staat al op 6i ver moorde beesten. Allemaal omge legd met een zwaar rattengif. De politie zit met veertig rechercheurs bovenop de zaak. Een bezoek aan de vermaarde dierentuin van Sao Paulo is dezer dagen geen ontspannen uitje. In het complex met zijn weelderige tropische bebossing hangt de spanning in de lucht. Alle ge sprekken komen onvermijdelijk uit op hetzelfde thema: de serie- moorden op de 'bewoners'. „Onbegrijpelijk. Bij de dader moet een steek loszitten", reageert de veertiger Roberto. De aanhouden de nieuwsstroom over het stijgen de aantal vergiftigingen heeft hem er niet van weerhouden om zijn vrije dag in de zoo door te bren gen. „Het is juist nu belangrijk om solidariteit te betuigen. Dat doen we door te komen", voegt zijn vrouw Eva eraan toe. Bioloog Mario Borges, woord voerder van de dierentuin, be weert dat het drama geen invloed heeft op het aantal bezoekers. Maar de straatverkopers buiten de poort weten anders. Hun zaken zijn met de helft teruggelopen. Het zijn barre tijden voor de Zoo- lógico de Sao Paulo, met ruim 4200 beesten de grootste dieren tuin van Latijns-Amerika en de zevende ter wereld. Volgens Bor ges (55) zijn de werknemers ver bijsterd, achterdochtig en on troostbaar. „Zij zijn er kapot van. Ik heb oppassers zien janken als kleine kinderen", vertelt Borges, met 35 jaar een van de langst in dienst zijnde werknemers. Hij legt uit dat natriummonof- luoracetaat op de lijst van verbo den stoffen staat, maar onder de toonbank wel verkrijgbaar is. Een halve gram ervan is voldoende voor het omleggen van een olifant van vier ton. Deze week stuitte de politie van Sao Paulo bij een inval Fredrik en Torbjoern Andersson. Foto: AP combinatie met de snelle, vette hap zorgt in de westerse wereld voor een steeds corpulentere bevolking. De tailles worden steeds wijder en de kle dingstukken groter. Amerika is de tr endsetter: zo'n 65 procent van de be volking is te zwaar. Bijna een derde van de bevolking is véél te zwaar. Volgens een gisteren gepubliceerd onderzoek van de CDC in het tijd schrift van de Amerikaanse Medische Associatie waren een slecht dieet en gebrek aan beweging in 2000 verant woordelijk voor 400.000 doden in de VS. Zo'n 435.000 doden waren te wij ten aan tabak. Omdat het aantal do den door overgewicht en zwaarlijvig heid zal oplopen tot 500.000 per jaar en er tegelijkertijd steeds minder wordt gerookt in de VS, verwacht de Amerikaanse gezondheidsdienst dat vet de sigaret volgend jaar al voorbij streeft als belangrijke doodsoorzaak. De Amerikaanse onderzoekers kwa men tot hun conclusies na het bestu deren van medische literatuur en on derzoeken naar gedrag en sterfte. Corpulentie vergroot het risico op hartklachten, suikerziekte en kanker. Het nieuws dat slechte eetgewoonten en inactiviteit op het punt staan om tabak voorbij te streven als belangrijk ste oorzaak van te voorkomen sterfte in Amerika, zou alle Amerikanen aan het denken moeten zetten, aldus Thompson. De Amerikaanse regering is gisteren met een voorlichtingscam pagne begonnen om de bevolking in actie te krijgen. Ook zal er meer re search worden gedaan, maar sommi ge critici vinden dat het Amerikaanse preventiebeleid nog lang niet ver ge noeg gaat. De voedingsindustrie en het restau- Politieagenten en particuliere bewakers surveilleren dag en nacht in de dierentuin. Foto: GPD/Frans Lindenkamp in twee winkels van landbouw producten op het rattengif. Op de kopers ervan richt het onderzoek zich nu. Sinds ontdekt werd dat de vergif tiging opzettelijk was, surveilleren zes politieagenten en vijftien par ticuliere bewakers dag en nacht in de dierentuin. Ook loopt een on bekend aantal 'stillen' onder de bezoekers rond. Op de vraag in welke hoek naar de daders ge zocht moet worden, haalt Borges de schouders op. Maar hij en poli tiecommissaris Araujo zijn het er over eens, dat het geen bezoeker kan zijn. Er zit een vast patroon achter. De meeste moorden betroffen be dreigde diersoorten in de repro ductieve fase. Velen huisden in verblijven waar het publiek geen toegang had, en stonden op de nominatie om geruild te worden met andere dierentuinen. Daar onder waren ook de 37 Afrikaanse stekelvarkens, die sinds 21 februa ri gedood zijn. Bij een van hun verblijven trof de politie een injec tiespuit aan. Dit versterkt de theo rie dat de dader(s) in eigen gele deren gezocht moet worden. De politie heeft 250 functionaris sen van de dierentuin aan de tand gevoeld. De aandacht gaat vooral uit naar de 65 oppassers en 16 man keukenpersoneel; acht van hen worden verdacht. Meer wil commissaris Araujo niet kwijt. Borges: „Het is iemand met ken nis van zaken. Mogelijk wordt het eten ingespoten vlak voordat het bezorgd wordt. Maar de dader kan onmogelijk in zijn eentje han delen. Onze werkstructuur laat dat niet toe. Opvallend was dat de vergiftigingen stopten, toen een groep medewerkers begin februa ri in het kader van het politieon derzoek op non-actief werd gezet. Na hun terugkomst namen de sterfgevallen weer toe." Naar de motieven blijft het gissen. Heeft het te maken met een sle pend loonconflict? Proberen de daders de herbenoeming van di recteur Bressan in juni te voorko men? Of is het afzeggen, drie jaar geleden, van het plan om van de dierentuin een themapark te ma ken in het spel? Niemand weet het. Ook Vicente en José Joao niet. Beide oppassers schudden triest hun hoofd. Ze werken op de afde ling 'grote zoogdieren' en zagen olifant Baira, orang-oetan Karen en de chimpansees Tony, Nancy en Felipe hun laatste adem uitbla- Wet beschermt fastfood Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft gisteren ingestemd met een wet (ook wel de 'Cheeseburger Bill' ge noemd) die een eind maakt aan rechts zaken van dikke mensen die zeggen dat hun overgewicht te wijten is aan fast food. Sinas enkele jaren worden ham burgerketens regelmatig aangeklaagd. De Republikeinse afgevaardigde Keiler zei na de stemming dat „we terug moeten paar ouderwetse beginselen als eigen verant woordelijkheid, gezond verstand, en af stand doen van een cultuur waarin ieder een slachtoffer is en voor zijn problemen een ander de schuld geeft", anp zen. Als ze hun relaas dots ten de tranen hen opnieif ogen. Joao: „Baira was hijji ik zeventien jaar geleden! kwam. Ze herkende me ajj reet. Ook als ik andere kle had". Vicente: „We vielei| huilend in de armen bij U van de dode Karen. Het\£ alsof ik een kind had verlfc Vicente is met 35 jaar de lal werkzame oppasser, maak pensioen nog niet wetend gert te geloven dat de moe (s) onder zijn collega's zitje „Dit kan niet een van onsö Oppassers zijn dierenvriep Niemand van ons is in st$ beest een haar te kerken, r werk van buitenaf. Van e» ak of psychopaat. Frans Lindenkamp 3 „Het is een tragedie", aldus di recteur Gerberding van de Ame rikaanse dienst voor gezond heidszorg en preventie CDC. De dienst wil dat Amerikanen op dieet gaan en meer gaan bewegen. Als de huidige trend zich voortzet, sterven straks meer Amerikanen aan over gewicht dan aan roken, zo wordt gewaarschuwd. De populariteit van op de bank voor de tv hangen in „We zijn gewoonweg te dik", verzucht de Amerikaanse minister van volksge zondheid Tommy Thompson. Zwaarlij vigheid heeft in de Verenigde Staten bijna de top bereikt op de ranglijst van te voorkomen doodsoorzaken. i1 rantwezen in de VS zijn op1 schaal begonnen met inspf vetplaag, vooral aangezet reeks processen die tegen f1 gespannen. Zo kondigde van de week aan dat ze ditF eind gaat maken aan de 'sii porties. Gisteren werd ook; er een pil in de maak is onij te helpen van roken en ove! medicijn van de Franse fatj nofi-Synthelabo zou over tj de markt kunnen komen. r Ans Bouwmans

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2