MEDIA Niet alleen vrolijke dierennieuwtjes, maar ook Dutro Het gevecht tegen rotzooi schimmel en bacterieën W i Dj Robert Jensen terug bij Yorin FM Kunstprogramma R.A.M. op hellin| Marga is helemaal niet ziek Realityshow voor Gerard Joling Avrobode opgefrist Hilversum - De Avrobode is volledig opgefrist met een nieuw logo, nieuwe rubrieken, de column van Angela Groot huizen en een moderne vorm geving. Daarnaast wordt het magazine iedere twee weken uitgebreid met acht extra repor tagepagina's over dier natuur, kunst, theater en gezondheid. Met deze opfrisbeurt sluit het tv-magazine beter aan bij de belevingswereld van de actieve 45-plusser, zo is uit onderzoek gebleken. Onder de noemer 'Samen thuis, samen uit' biedt de Avrobode vele leuke en nut tige tips voor de vrijetijdsbeste ding. Het blad wil zijn positie als gids voor vrijetijdsbestedin gen verder uitbreiden. Zendpiraten zwijgen opgelegd Groningen - Het Agentschap Telecom heeft in het afgelopen jaar ruim vierhonderd etherpi raten uit de lucht gehaald. Sinds het begin van de actie Etherflits, een jaar geleden, is daarmee ongeveer 60 procent van de radioamateurs het zwij gen opgelegd. Een woordvoerder zegt dat het Agentschap „absoluut heel erg tevreden is" over de resultaten van de actie. De voormalige Ra diocontroledienst presenteert vandaag de definitieve uitkom sten. Hoewel Etherflits op zijn einde loopt, gaat het Agent schap gewoon door met de op sporing van illegale zendama teurs. Bloedig jaar voor oorlogsreporters wenen - Mediabedrijven moe ten meer aandacht besteden aan de veiligheid van het perso neel dat ze naar oorlogsgebie den sturen. Dat vindt het Inter nationale Pers Instituut (IPI), een belangenorganisatie van journalisten. Ook moeten mili tairen beter leren om te gaan met journalisten, aldus IPI. Vol gens de in Wenen gevestigde organisatie was 2003 een van de bloedigste jaren voor oorlogs verslaggevers in de afgelopen decennia. De oorlog in Irak kostte veertien journalisten het leven; in de nasleep ervan kwa men nog eens vijf journalisten om. De twee journalisten die nog worden vermist zijn vrijwel zeker ook dood. Ook Azië, waar negentien journalisten werden vermoord, was in 2003 onveilig voor journalisten. Zeven jour nalisten kwamen om in de Fili- pijnen. In India en Nepal kwa men ieder drie journalisten om het leven. In Latijns-Amerika overleden vorig jaar zeventien journalisten, van wie negen in Colombia en vier in Brazilië. In Europa kwamen vier journalis ten om: drie in Rusland en één in Oekraïne. SBS gaat nu ook lijstjes uitzenden Hilversum - In navolging van programma's als 'De 10...' (RTL 4) komt SBS 6 vanaf 22 maart elke werkdag met een lijstjes programma om acht uur. Het programma gaat 'De Nieuws Top 10 van...' heten en behan delt elke keer een toptien van nieuwsfeiten van een bepaalde datum. Dus als de makers op 10 maart uitzenden, dan stellen ze een lijstje samen van nieuwsfei ten die in het verleden op die datum zijn gebeurd. Wie het programma gaat pre senteren, kan SBS 6-program- maleider E. van Stade nog niet zeggen. Door het nieuwe pro gramma komt Exclusief (elke werkdag, gemiddeld 400.000 kijkers) te vervallen. „Dat pro gramma schieten we niet zo maar af, misschien krijgt het een ander plaatsje in het uit zendschema", zegt Van Stade. De Nieuws Top 10 van... past in het streven van SBS 6 om de vooravond beter in de richten. De komst van Actienieuws en Shownieuws waren daar eerder al een voorbeeld van. Met het nieuwe programma hoopt de commerciële zender een betere 'brug' te bouwen naar half ne gen. Dat tijdstip geldt in tv-land als 'primetime' en dan begint meestal een grote film of be langrijk programma. Daar wil de zender vooraf zo veel moge lijk kijkers voor zien te interes seren. donderdag 11 MAARi De twee zoontjes van Arjen Ap pel uit Soest zaten op de bank naar het Jeugdjournaal te kijken, toen daarin het proces-Dutroux voorbij kwam. „Dat ging vrij ver", meent Appel. „Het was on geveer het hele verhaal. Het ging over verkrachtingen en dood hongeren. Ze lieten ook die be kende beelden van die deur zien waarachter de kinderen opgeslo ten zaten." door Mischa de Bruijn Amsterdam - Appel (58) hoopte dat het item gauw voorbij zou zijn. „Maar het ging maar door. En als je dan weg gaat zappen wordt het in hun ogen alleen nog maar groter." De jongens, een tweeling van tien, gingen vragen stellen. „Ze vroegen: wat is dat dan, verkrachting? En ze wilden weten waarom die man dat heeft gedaan. Ik heb geant woord dat sommige mensen ziek in hun hoofd zijn, en niet meer weten wat ze doen. Ik ga niet uitleggen wat verkrachting inhoudt. Dat heb ik afgedaan door te zeggen dat het iets heel naars is." Volgens hem had het Jeugd journaal het onderwerp nooit zo mogen brengen. Sterker nog: „Ik vind eigenlijk dat Dutroux helemaal geen onderwerp zou moeten zijn. Het is te gruwe lijk." Dat vindt hij niet alleen als vader, maar ook als voorma lig kinderpsychiatrisch maat schappelijk werker. „Meisjes van tien gaan denken dat het hun ook kan overkomen. Dat weten we uit de traumatolo gie." Voor Ronald Bartlema, chef NOS Jeugdjournaal, is het een beetje een gekke vraag. Dutroux geen onderwerp? „Het is ge woon breaking news. Men ver geet wel eens dat we een nieuwsprogramma zijn." De kijkers geven hem via een poll op de website van het Jeugd journaal gelijk. De overgrote meerderheid koos voor de mo gelijkheid: 'het is wel nieuws voor kinderen. Nieuws is helaas niet altijd leuk'. Klachten kwa men er volgens Bartlema nau welijks. Een handjevol. „Dat vind ik niet veel, op zo'n half miljoen kijkers." Bartlema wijst erop dat het Jeugdjournaal met grote regel maat over schokkende gebeur tenissen bericht. „Mensen die het programma kennen, weten dat we niet alleen dierennieuws brengen. In principe schuwen we geen onderwerpen. Er zijn wel uitzonderingen. Een paar jaar geleden was er een zaak van ouders die hun kinderen hadden vermoord. Dat onder werp komt zó dichtbij, had zo veel haken en ogen. Toen heb ben we in eerste instantie ge zegd: we doen het niet. Maar toen er vrij snel daarna nog zo'n zaak was, en we inmiddels een plan hadden hoe we zoiets moesten aanpakken, hebben we wel een item uitgezonden." Sprookjeswereld Natuurlijk, Dutrouw is ook heel heftig. Ontvoering, verkrach ting, moord, en dat met kinde ren als slachtoffers. Volgens Bartlema is niet de vraag óf je erover bericht, maar hoe je dat doet. „Bij Dutroux deden we dat niet veel anders dan bij an dere heftige onderwerpen. De stelregel is dat we niet te veel in details treden. Dat geldt vooral ook voor beelden. We zullen bijvoorbeeld nooit close ups van lijken laten zien." Maar het Jeugdjournaal is ook niet on feilbaar, erkent Bartlema. „Bin nenkort gaan we onze aanpak in de zaak-Dutroux evalueren, zoals we dat met veel grote pro jecten doen." Juliette Walma van der Molen heeft niet veel op het beleid van het Jeugdjournaal aan te mer ken. Ze is als deskundige op het gebied van kind en nieuws ver bonden aan de afdeling com municatiewetenschap van de Universiteit van Amsterdam. „In het geval van Dutroux is het wel enorm moeilijk, omdat kin deren zich zo met deze zaak kunnen identificeren. Maar je kunt denk ik niet om het nieuwsfeit heen." Volgens haar hebben kinderen er uiteindelijk baat bij dat het Jeugdjournaal dit soort onder werpen brengt. „Het is goed kinderen langzaam te laten wennen aan wat er in de wereld te koop is. Hen leren hiermee om te gaan is belangrijk. Stel je voor dat ze tot hun twaalfde onwetend blijven, en dan in eens alles over zich heen krij gen!" Bartlema: „Je kunt wel doen alsof het niet bestaat, maar dan leven ze in een sprookjeswe reld. In de maatschappij liggen nou eenmaal allerlei gevaren op de loer. En kinderen pakken het nieuws toch wel op. Ze horen iets op school, zien een kran tenkop, of een flard van het ge wone journaal." Dan is het maar beter dat ze van het Jeugdjournaal te horen krijgen hoe het precies zit, vindt hij. „Wij laten een deskundige ver tellen dat de kans heel klein is dat het een kind kan overko men; dat doen andere nieuws rubrieken niet." En als de kans nou groot zou zijn? „Dan moet je het ook vertellen. We kunnen de waarheid niet manipule ren." Projecteren Volgens Walma van der Molen komt het eigenlijk niet voor dat kinderen nachtmerries aan het Jeugdjournaal overhouden. Wel blijkt uit door haar uitgevoerd onderzoek dat tien tot vijftien procent van de jeugdige kijkers vaak bang wordt van het nieuws in het algemeen, en met zorgen blijft rondlopen. „Als je merkt datje kinderen last heb ben, dan moet je ze bij het nieuws weghouden", adviseert ze ouders. Nog een tip: „Ouders moeten goed in de gaten hou den dat het Jeugdjournaal is be doeld voor kinderen tussen de negen en twaalf jaar. Kinderen die jonger zijn zouden eigenlijk niet moeten kijken." Vader Arjen Appel uit Soest ver trouwt het Jeugdjournaal niet meer, zegt hij. Dutroux is ge woonweg té bizar.Als volwas sene vind ik het idee van een ontvoerd kind al bijna niet te verteren." Walma van der Mo len kan daar inkomen, als moe der zijnde. „Maar als ouder moet je oppassen dat je jouw angst niet op je kinderen gaat projecteren. Misschien zitten ouders er wel meer mee dan de kinderen zelf." Eefje Lambrechts en An Marchal: slachtoffers van C Foto: GPD Presentatrice Liny en haar dochter Marja vormen een wervelwind in het programma Hoe schoon is jouw huis. Foto: GPD/HMG/Ton Kastermans Hilversum - De afwas op het aan recht opgestapeld tot aan het pla fond? De televisie bijna niet meer zichtbaar door alle troep? Een wc- bril waar je aan blijft vastplakken en een douche waarin je uitglijdt van de vettigheid en waar je tot aan je enkels in een troebele plas water staat vanwege een verstopt douche putje? Geen nood, dan zijn er altijd Liny en Marja nog. In het RTL 4-programma 'Hoe schoon is jouw huis?', waarvan van avond weer een nieuwe serie be gint, laten zij zien hoe je de boel in mum van tijd weer keurig en netjes krijgt. De reeks geeft de kijker een (letter lijk) kijkje in de keuken van verschil lende huishoudens. Liny en haar dochter Marja - „Mijn moeder is verslaafd aan schoonmaken, ik hou me meer met de insecten bezig" - gaan bij de bewoners op bezoek en vechten zich een weg door de rom mel, schimmels en andere bacteriën om het huis weer representatief te krijgen. Maar geeft het programma wel een reëel beeld van de werke lijkheid? „Het programma doet mijn be roepsgroep geen recht. Ze stuiven het huis binnen en rauzen alles weg, zo werkt het natuurlijk niet", stelt Klazien Tempelaar, professio nal organizer van beroep, of 'op- ruimadviseur' zoals zij het liever noemt. „Een uurtje televisie is veel te kort om een zuiver beeld van de situatie te schetsen." „Onzin", reageert Marja. „We bren gen het probleem met een knipoog en het lijkt allemaal misschien kort door de montage, maar we zijn al tijd twee dagen bezig in het huis. Daar komt bij dat we hulp krijgen van een erkend schoonmaakbe drijf." Volgens Tempelaar moet er grote zorgvuldigheid betracht worden met de psychische gesteldheid van de bewoners. Haar beroepsgroep brengt eerst het probleem in kaart, draagt oplossingen aan en probeert het dan met de bewoner op te los sen. „Bijna altijd heeft de rotzooi in huis een psychische oorzaak. Wanneer mensen niet lekker in hun vel zitten is dat in het huishouden terug te zien. Ik zeg altijd 'je huis is een ver lengstuk van jezelf „De echt schrijnende gevallen zoals verslaafden doen wij niet," aldus Marja, „die hebben professionele hulp nodig. Maar inderdaad, met alle bewoners bij wie wij komen is wel iets aan de hand. Dan kan een ziekte, maar ook een scheiding zijn. Ons doel is om de mensen uit hun isolement te halen en bijvoorbeeld de familie wakker te schudden. Die mogen het natuurlijk nooit zo ver laten komen. Want als wij het kun nen, kan de familie het ook." Tempelaar, nu iets genuanceerder: „Het programma maakt ii val discussies los. Soms z )5 j den zo confronterend datjwei sen thuis eens om zich h« 5 D kijken en dan serieus ove blemen gaan nadenken. I leen dat er voldoende aan AN wordt gedaan want het bi aat ste is dat de bewoner met ^s[ gevoel wordt achtergelatc ,10 Marja: „Wij gaan na tweeirfe rug naar het huis en vaak leri atie een stuk verbeterd do 5S familie nu wel helpt. Al zi 0 l bewoners die er niets van w geleerd, die zeggen 'het ir me niet'. Dan houdt het v^op op." 0E RTL ontdekte Liny en Mai beurs, waar zij naast hun kost verdienen. Tot slot h^fü[' nog een tip voor de kijkerstte mensen niet weten is datpr a of wijnvlekken heel makki verschillende houtsoorten (0r eikenhout, kan verwijden 2.5 een schaaltje met slaolie eS(j je draait er een kurk doorl gaat daarna met de kurk 02 vlek. Dan ontstaat er een °n die je er met een doekje z< ®c veegt." Marja triomfanteli weg is de vlek." Roy Timmerman j1®1' Hoe schoon is jouw huis?,. 19 donderdag, 21.00 uur !de hilversum/anp - Dj Robert Jen sen keert terug bij Yorin FM (HMG). Per 1 juni gaat hij weer bij die zender aan de slag. Voordat de radiopresentator in februari 2003 bij zijn huidige werkgever Noordzee FM begon, werkte hij al bij Yorin FM. Bij Noordzee FM is Jensen per direct gestopt. Zijn programma daar wordt deze week waarge nomen door Daniël Smulders. Vanaf volgende week zit Colin Banks tijdelijk achter de micro foon op het tijdstip dat voor heen door Jensen werd gevuld. Noorzee FM hoopt zo snel mo gelijk een definitieve opvolger te vinden. In radioland is een ware stoe lendans aan de gang. Jeroen van Inkel bijvoorbeeld verruilde eerder Radio 538 voor Radio Veronica. Daarvoor moest hij zelf een afkoopsom betalen. Dat is in het geval van Jensen niet aan de orde, zegt de woordvoerder van HMG. Jen sen mag weg bij Noordzee om dat „zijn ambities niet langer aansluiten bij de uitgangspun ten van Noordzee FM", zegt een Noordzee-woordvoerder. Jensen zou aanvankelijk tot fe bruari 2005 bij Noordzee wer ken, maar keert nu terug in de 'moederschoot', zoals HMG- topman Fons van Westerloo het graag verwoordt. Van Westerloo maakte er nooit een geheim van dat hij het vreemd vond dat Jensen tv-programma's maakte bij Yorin, terwijl hij op radioge- bied bij de concurrent werkte. De overstap destijds van Jensen naar Noordzee gebeurde ook voor de komst van Van Wester loo naar, HMG. Bij Yorin FM gaat Jensen elke werkdag het programma 'Jen sen in de middag' presenteren van 16.00 tot 19.00 uur. De och tenduren van Yorin FM worden in de toekomst opgevuld door Rob Stenders, die nu nog de ochtendshow bij Radio 3FM verzorgt. Op die plek wordt hij weer op gevolgd door Giel Beelen, die op 3FM nu nog een avondpro gramma heeft. Op televisie gaat Jensen in ieder geval verder met de talkshow Jensen op Yorin. Of hij daar ook andere programma's gaat pre senteren is nog niet bekend. Zakenman via de tv op zoek naar opvolger hilversum/gpd - De steenrijke zakenman en weldoener Jacob Gelt Dekker zoekt een opvolger via het speciaal daarvoor ont wikkelde tv-programma De Op volger. Dat wordt dit najaar uit gezonden. De op Curasao wo nende Geit Dekker lijdt aan kanker, en heeft niemand die zijn imperium kan voortzetten. Geit Dekker vertelt in de Gay Krant van deze week over zijn plannen. Hij heeft Endemol be naderd om het programma te maken. Zelf zal hij ook een rol spelen bij het selecteren van zijn opvolger. Volgens Geit Dekker gaat RTL 4 het pro gramma uitzenden. Een woord voerder kan dat nog niet beves tigen. „Het programma is ons aangeboden. Het valt nog te be zien of we het accepteren." De voormalige tandarts Geit Dekker verdiende zijn fortuin met investeringen in bedrijven en onroerend goed. Op Curasao bouwde hij een vervallen wijk om tot een luxe hotel en een congrescentrum. Arme bewoners vonden daar vervolgens werk. Hij bezit naar schatting tientallen miljoenen euro's. Hilversum - Het kunstprogram ma RAM. van de VPRO op Ne derland 3 gaat op de schop. Eindredacteur Cherry Duyns vertrekt eind mei, net als de presentatoren George van Houts en Pieter Bouwman. Het televisieprogramma keert in september wel terug, maar dan in gewijzigde vorm. Volgens de VPRO gaat Duyns weg omdat hij alleen betrokken zou zijn bij de start van het pro gramma, twee jaar geleden. „En hij is al een jaar langer gebleven dan de bedoeling was." Van Houts en Bouwman stoppen er mee omdat ze zich niet thuis- voelen bij de nieuwe opzet van RAM. Het kunstprogramma moet vanaf september 'joumalistie- ker' worden, aldus de VPRO, met meer buitenlandse kunst. Wie de nieuwe mensen voor en achter de schermen worden, is nog niet bekend. Elitair RAM. heeft de kijker tot nu toe nooit kunnen boeien. Het kunstprogramma, dat elke zon dagavond om half acht wordt uitgezonden, trekt honderdduizend wordt algemeen als j| beoordeeld. Ook is e tiek op de statische d door Van Houts en q die onlangs nog VPRO-hoofdredacteui Maarten van den Bril cliniclowns' werdeil^ schreven. BIJ DE KAPPER Hilversum - Na De Bauers en Patty's Posse gaat HMG een derde realityshow met een Nederlandse artiest uitzenden. Vanaf 8 april krijgt de kijker op Yorin een inkijkje in het dagelijks leven van Gerard Joling. Acht afleveringen lang verschaft de zanger, presentator en tv-persoonlijk heid zicht op het leven in de show- bizzwereld, aldus HMG. De moedermaatschappij van Yorin hoopt uiteraard dat de show net zo suc cesvol wordt als De Bauers en Patty's Posse. Een woordvoerder: „Gerard is in ieder geval ook een redelijk apart figuur. Het gaat in alle gevallen om authentieke mensen." Wel is bij Joling de thuissituatie weer heel anders dan bij zijn eerder genoem de collega's, de zanger woont alleen. Over de precieze inhoud van de serie is nog niet veel bekend. „Maar zeker is dat je je geen minuut verveelt met Gerard. Hij heeft over elk onderwerp wel wat te zeggen, zinnig of onzinnig." r? Pikant detail is dat Joling onlangs veel kritiek uitte op de realityshow van Patty Brard. Hij vond dat zij op televisie te ver ging in haar strijd tegen ex-echtgenoot René Muthert. Joling heeft al lange tijd geen hit meer gehad. De laatste jaren is hij vooral be kend als presentator van tv-program ma's als De Waarheid en - kortstondig - Show van Nederland, beiden van SBS 6. Bij HMG was hij vaste gast in Carlo Irene en Life Cooking. rie een beetje verstand van verhou dingen heeft, kon het al jaren zien. Door haar topzware boezem is bij CONNIE BREUKHOVEN het gewicht ver keerd verdeeld. Ze moest dus wel een keer tje omvallen. Dat is nu gebeurd. En niet ge woon thuis in Wassenaar, maar tijdens haar wintersportvakantie in het doorgaans zo koninklijke Lech. Daar is "VANESSA' ko men te vallen, omver gegleden door een onvoorzichtige snowboarder. Privé toont foto's van haar aankomst op Schiphol. De diva was veilig geland, dat wel. Maar ze zat in een door man HANS geduwde rolstoel met een gescheurde knieband. Weekend laat zien dat zien dat CONNIE ondanks haar handicap wel gewoon in Lech is blijven winkelen. Dit natuurlijk tot grote opluchting van de plaatselijke mid denstand. Maar hetzelfde blad komt ook met een onthulling. Bizar, geven ze toe, maar er wordt stevig gefluisterd dat degene die de val veroorzaakte, niemand minder of meer was dan ROBBIE WILLIAMS. Het Britse popidool was die week ook in het Oostenrijkse plaatsje te vinden. Het ge rucht bevestigen kon CONNIE niet: 'Er is later wel een Engelsman geweest die zich als ROB voorstelde en die informeerde of het goed met me ging, maar dat heb ik niet gezien.' Privé komt met een onthullend artikel over de mysterieuze verdwijning van MARGA VAN PRAAG. Nou ja, verdwenen. Ze is al ja ren niet meer in het NOS Journaal te zien Al ruim een jaar presenteert Marga van Praag niet meer het Journaal van zes uur. geweest, had Privé's hoofdredacteur EVERT SANTEGOEDS vastgesteld. Ze zit al sinds december ziek thuis. Voor zijn onthullend artikel vernam hij van 'ingewijden' dat het vrijwel uitgesloten is dat de nieuwslezeres Ton Ouwehand van het 6 Uur journaal nog achtei terugkomt. Waar die 'ingewijden' zich doorg mogen ophouden, in elk geval ni redactie van het NOS Journaal. H nauwelijks in de winkels of de N( zich per fax met het bericht dat ft VAN PRAAG niet ziek thuis zit, m redactie werkt van het journaal, voorts dat ze al meer dan een jaa presentator meer is van het Zes l naai. Vanaf 1 januari 2003 beklee VAN PRAAG immers de functie v aal verslaggever'. Ze maakt report maatschappelijk relevante onderv Afgelopen zaterdag was ze nog me item te zien in het Acht Uur Joum de het persbericht fijntjes. Idols blijft de gemoederen bezight Weekend besteedt ruim aandacht Idols-jurylid JERNEY KAAGMAN, nogal aan het dreigen met schade aan de adressen van degenen die blootfoto's waar dan ook publicen kiekjes zijn er natuurlijk wel, ze po tenslotte een jaar of twintig gelede Nederlandse versie van Playboy. V wil geen risico lopen ook zo'n claii gen, daarom publiceren ze ter opl van het artikel een van de pagina's gewraakte mannenblad waarbij 01 NEY's borstenpaar heel kuis een r< je is

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22