in het Catalaanse gekkenhuis SPORT 'Er is heus wel kwaliteit' R9 donderdag 11 maart 2004 Henk ten Cate heeft zijn draai helemaal gevonden in hectisch Barcelona Molenaars Jgpd - Als voetbal dan is Henk ten Cate Dning van het gekken- jenzinnige coach, in te licht bevonden opfunctie bij Ajax, Fey- PSV, plukt de dag bij na. Als assistent van iard wentelt hij zich in :he chaos die zo ken- ls voor de roemrijke Ca- i rots. „Ik ben een nuch- maarde grootsheid lub verbaast me elke uw." vil hij het er niet over Iet is niet dat hij zich haamt, maar Henk 49) loopt niet graag te zijn succes. Ja, hij ooi, erkent hij be ft Espluques de Llobre- m de duurste villawij - arcelona. „Aan de ene Niki Lauda, aan de nt Aranxta Sanchez, heeft wel meer hui- hier in de stad." haast als een veront- ïg. Alsof Henk ten Ca- eizoen nog roerganger mlastige NAC Breda, wennen aan zijn atus. „Het trainer- Barcelona opent deu- taat buiten kijf. Maar :h gewoon Henk ten ooit speelde voor mo- 1 i als Go Ahead Eagles t es, maar die interna- izien een absolute no- besef heel goed dat ik e mondiale faam van caard heb te danken mag werken. Dat is e bescheidenheid, reet dat ik beslist mijn n heb. Frank heeft me niets meegevraagd, een mijn plaats." die dat gelooft. In de opinie bestaat toch beeld van Ten Cate h oritaire, rechtlijnige al genadeloze mana- iv ibsolute winnaar en nd die genoegen een plaatsje in de zelfs niet bij een per vriend als Rijkaard, g ok wat de mensen uichrijven en niet zel- t klinkklare onzin. Ik irel voorstellen dat ze lat ik niet onderge- n zijn, maar het is nonsens. Frank is heel as en ik ervaar dat niet elemmering. Zijn kwaliteit is juist dat hij om zich heen duldt, ilementair zijn. Geen s, maar coaches die op 1 punten misschien wel beter zijn dan hijzelf. Samen ben je sterker. Dat is ook mijn visie. Als ik met iemand niet kan winnen, dan wil ik ook niet met hem verliezen." Huisvriend De keuze van Rijkaard om een sterke persoonlijkheid als Ten Cate naast zich te dulden, lijkt vanzelfsprekend, maar is tame lijk uniek. Het is niet iedereen gegeven. Bij NAC bijvoorbeeld koos opvolger Ton Lokhoff („Hij heeft me nog nooit ge beld") voor de veilige weg door huisvriend Peter Remie („On begrijpelijk dat de clubleiding dat heeft toegestaan") aan te stellen. Als keeperstrainer nota bene. Bij Feyenoord voorkomt de nieuwe trainer Ruud Gullit intern weerwerk door de loyale maar onervaren Petrovic als zijn vazal aan te wijzen. Ten Cate spreekt er zich niet hardop over uit, maar heeft zo zijn be denkingen. „Kijk eens, het mag ook best eens een keer klappen in de kleedkamer. Frank en ik zijn ook verschillende persoonlijk heden. Ik ben een stuk rigou reuzer, doe bijna alles op gevoel en hak wat sneller knopen door. Frank is bedachtzaam, hij beredeneert de dingen veel meer. Toch komen we verras send vaak tot dezelfde conclu sie. Ik voel me prettig in de rol die ik nu vervul. Ik ben veel met de groep bezig en doe vaak de trainingen. Frank houdt het overzicht, maar beschermde ook de spelers tegen de storm van kritiek die op hen afkwam toen de resultaten tegenvielen. Toen is hij echt dwars voor de groep gaan liggen. Hij kreeg nogal wat op zijn bordje maar hij gaf geen krimp. Grote klas se." Een kijkje op het trainingsveld bevestigt de rolverdeling. Ter wijl Rijkaard de troepen schouwt, repareert Ten Cate het zelfvertrouwen van super vedette Ronaldinho. De popu laire Braziliaan is terug van een blessure maar is inmiddels ver slaafd aan de verbale injecties van Ten Cate. „Hij zat niet lek ker in zijn vel en toen heb ik een week lang apart met hem getraind. In de eerste de beste wedstrijd, tegen Osasuna, scoorde hij prompt het win nende doelpunt. Een wereld goal die ook echt de hele wereld is overgegaan. Hij heeft dat doelpunt, typisch Latino, aan mij opgedragen en wil nu na el ke training nog even samen af werken. Dat is mooi, want hij heeft dan wel een ongekend balgevoel en een fenomenale handelingssnelheid, hij kan nog steeds verbeteren." Het is Ten Cate ten voeten uit. Niet dat hij lak heeft aan repu Henk ten Cate: „Nee, ik trek nu geen lange neus in de richting van de Nederlandse clubs. Ik ben tevreden met de rol die ik nu vervul en het leven dat ik leid. Ik pluk de dag en tel mijn zegeningen." Foto: ANP/Paul Vreeker taties, integendeel. De geboren Amsterdammer weet als geen ander hoe hij moet omgaan met de gezwollen ego's van duurbetaalde internationals. De spelersgroep op het trai ningsveld in de schaduw van Nou Camp vertegenwoordigt een kapitaal waarvan een mid delgrote stad in Nederland ja renlang alle voorzieningen op peil kan houden: Puyol, Xavi, Cocu, Reiziger, Van Bronck- horst, Davids, Luis Enrique, Ro naldinho, Saviola, O ver mars... Geblesseerde spelers als Klui- vert, Gabri en Gerard zijn er dan nog niet eens bij. Het trai ningscomplex heeft niet veel om het lijf, maar is voor een voetbaldier als Ten Cate deson danks de ultieme leefomgeving. „Eigenlijk ben ik pas de laatste weken gaan genieten, nu de re sultaten verbeteren. Als je ziet dat alle arbeid zijn vruchten gaat afwerpen. Uiteindelijk draait het toch allemaal om winnen. In het begin had ik niet eens de tijd om mezelf te verba zen. Pas toen ik met Frank op het vliegveld aankwam en er een heel leger aan persmensen op ons stond te wachten, besef te ik de grootsheid van deze club en de impact daarvan op de Catalanen. Alleen in het Pra- do (bekendste Spaanse muse um in Madrid, red.) komen meer bezoekers dan in het mu seum van deze club. Onvoor stelbaar. Onwezenlijk haast." Siësta Ten Cate, een uit de klei getrok ken kosmopoliet die ooit zelfs speelde voor de Edmonton Drillers, heeft na vele omzwer vingen zijn thuis gevonden, zo lijkt het. Voordat Barcelona zich aandiende, had hij al een optie genomen op een riant huis in het zuiden van het Iberisch schiereiland: „Ik heb iets met dit land". Of die verhuizing er ooit nog komt, is de vraag. Vrouw en kinderen hebben het in Barcelona geweldig naar hun zin en het leven is goed. „Mis schien wel te goed. Ik heb me een tijdje aangepast aan het Spaanse levensritme, deed dap per mee aan de siësta, maar ik dreigde dicht te groeien. Je ziet het ook aan bepaalde spelers, dat ze nooit meer weg willen. Dat is niet ideaal, want onte genzeggelijk vermindert de drive om te presteren, maar ik begrijp het als geen ander. Ik word ook elke dag wakker met de zon. Het is elke dag weer een feest." Dat gold overigens niet voor de eerste maanden in Spaanse dienst. Niet dat er klimatolo gisch iets mankeerde, maar de stand op de ranglijst gaf nau welijks reden tot jolijt. De mil joenenformatie van 'Blaugra- na', Barcelona's lokale bijnaam, ging ten onder aan een exorbi tant hoog verwachtingspa troon. „Het verbaasde me eer lijk gezegd dat het publiek zich nauwelijks roerde. De witte zakdoekjes bleven uit. Ik heb er een paar gezien na de bekerne derlaag tegen Zaragoza, maar toen speelden we ook ver schrikkelijk slecht. De voorbe reiding op het nieuwe seizoen was ook al niet hoopgevend, maar ja, het gaat hier al jaren minder. We hebben acht nieu we spelers ingepast. Dat heeft tijd nodig, maar die tijd krijg je hier doorgaans niet. Gelukkig zit er nu een voorzitter, Joan Laporte, die beseft dat we een traject hebben ingezet dat enig geduld vergt. Inmiddels gaat het veel beter en hebben we zelfs de tweede plaats op rang lijst in zicht. Dat geeft wat kre diet. Niet veel, want ze willen hier niet alleen winnen, ze wil len winnen met mooi voetbal. De komst van Edgar Davids heeft het team wat dat betreft een enorme impuls gegeven." De pers, geen onbelangrijke machtsfactor op de uitlopers van de Tibidabo, de heuvel die de ruggengraat vormt van de stad, is inmiddels weer op de hand van het Nederlandse trai nersduo. Maar dat kan veran deren „De pers hier is ver schrikkelijk- Er verschijnt wer kelijk de meest grote onzin in de kranten. Ze moeten hier da gelijks wel twintig pagina's over de club vullen. Nou ja, dan weetje het wel. Er lopen hier verslaggeefsters rond die niet eens weten dat er lucht in een bal zit." Opportunisme Ten Cate, die het liefst alle touwtjes in handen heeft, gruwt bij zoveel opportunisme. „Uit de tafelschikking tijdens de lunch trekken ze nog hun con clusies. Maar wat erger is: voor elke wedstrijd staat wel keurig de opstelling in elke krant. En meestal feilloos. Blijkbaar zit er dus een lek in de organisatie. Er lopen hier tal van lijntjes, maar ik schijt erop. In elke organisa tie zitten van die figuren, die ja renlang rondlopen en elke ge neratie overleven. Meestal zijn dat soort types de doodsteek voor de club, want je komt er niet mee vooruit. Doorgaans heb ik snel door wie ik wel en wie ik niet kan vertrouwen, maar hier ben ik daar nog niet uit." Zelf spreekt hij in dat ver band van een zesde zintuig. Streetivise, het is de erfenis van zijn Amsterdamse jeugd, een aangeboren overlevingsdrang. „Mijn vader is bij ons wegge gaan toen ik drie was. Op straat heb ik geleerd wat goed en kwaad is." Ik heb iets in me van alle cultu ren. Ik heb het sociale en blij moedige van de Surinamer, de lef en de brutaliteit van de Am sterdammer, het Bourgondi sche van de Brabander en de winnaarsmentaliteit van de Amerikaan. Ik kan me goed be wegen in elke omgeving, ook in de meltingpot die Barcelona heet. Eigenlijk heb ik overal mijn lessen geleerd, op elk ni veau, bij de amateurs maar nu ook bij een van de grootste clubs van de wereld. Overal word je wijzer, overal stop je iets in je bagage." De rugzak zit inmiddels boor devol. Barcelona is waarschijn lijk zijn laatste kunstje, al kent ook Ten Cate de onvoorspel baarheid van de voetballerij. Er is altijd een nieuwe uitdaging. Stiekem droomde hij ervan om trainer te worden bij de topdrie in eigen land, maar het huidige dienstverband poetst de frus tratie van die miskenning volle dig weg. „Ik ben ervan over tuigd dat ik de kwaliteiten heb, maar ik was of te eigenwijs of ik had te weinig naam om als uit hangbord te fungeren. Terwijl ik toch elke ploeg die ik onder me heb gehad, beter heb laten spelen. Gullit is wel een per soonlijkheid, maar heeft hij zich als trainer ook bewezen?" „Vorig jaar heeft Rob Baan me gepolst op het moment dat Van Marwijk bij Schalke 04 in beeld was. Ik heb er nooit mee geko ketteerd, zoals ik me nooit heb uitgelaten over aanbiedingen van welke manager dan ook. Nee, ik trek nu geen lange neus in de richting van de Neder landse clubs. Waarom ook? Ik weet toch hoe het werkt? Ik ben tevreden met de rol die ik nu vervul en het leven dat ik leid. Ik pluk de dag en tel mijn zege ningen. Barcelona is en blijft een kruitvat. Morgen kan het zomaar anders zijn." (advertentie) Patrick Lodewijks wil bij Feyenoord in stijl afsluiten door Marcel van der Kraan rotte rdam/g pd - Hij is de be oogde opvolger van Pim Does burg, maar zal nog twee jaar moeten wachten voordat hij in de Kuip de keepers onder zijn hoede krijgt. Patrick Lodewijks heeft dat geduld wel. Boven dien heeft hij op dit moment nog zijn handen vol. Letterlijk en figuurlijk, moet hij tot z'n spijt constateren in de laatste maanden als eerste keeper van Feyenoord. Aan het eind van dit seizoen staat Patrick Lodewijks zijn plek af aan Gabor Babos, die van NAC komt. De huidige nummer één van Feyenoord neemt dan plaats op de reservebank en blijft nog minimaal een seizoen tweede keeper achter de Hon gaar. Er is Lodewijks veel aan gelegen dit seizoen zijn club aan Euro pees voetbal te helpen. De Champions League bleek al vroeg dit seizoen te hoog gegre pen, in de beker is Feyenoord uitgeschakeld en dus blijft als tr oost het UefaCup-toernooi over. Maar zelfs in die race heeft Feyenoord nog veel con currenten. Van de huidige situatie word je niet vrolijk? „Ik wil het zo goed mogelijk af sluiten, maar het is een hele klus om derde te worden. Het staat allemaal zo haaks op het seizoen hiervoor. In de tweede helft van de competitie speel den we toen mindere wedstrij den, maar we wonnen bijna al les. Vooral omdat we Van Hooijdonk hadden, die wed strijden kon openbreken en be slissen. Dit seizoen is er niet één vrije trap in gegaan. Vorig jaar volgens mij wel vijftien. We hebben wel wedstrijden gedo mineerd, zoals Vitesse uit en Twente uit, maar het eindresul taat was slecht. Het is zo dat we inmiddels ook achterom kijken naar clubs als Heerenveen en Willem II. Er is heus nog wel kwaliteit bij Fey enoord. Maar als spelers door omstandigheden de vorm niet kunnen vinden, moeten ze in deze fase veel harder werken voor het elftal of voor een spe ler die wel in vorm is. Als Van Persie het niet heeft, moet hij het vuur uit zijn sloffen lopen voor Dirk Kuijt. En andersom moet Kuijt zich kapot lopen als Van Persie in een wedstrijd de topvomi bezit en het verschil kan maken. We zitten nu in een situatie waarin iedereen kei hard nodig is." Heb je het idee dat de suppor ters begrip hebben voor de si tuatie? „Er is een soort berusting. Al leen kun je dat op twee manie ren uitleggen. Ik hoop dat de mensen de ploeg tot het einde keihard blijven steunen. Onder de spelers accepteer ik ook geen berusting. Ik vind dat we binnen de groep en binnen Feyenoord nog wel scherper mogen zijn op elkaar." De sportieve terugval heeji je er niet van weerhouden om hier rwg jaren te blijven? Aanvankelijk werd er in janua ri alleen maar gepraat over het lichten van de optie in mijn contract. Alle voorwaarden la gen eigenlijk vast, het was alle maal heel duidelijk Daarna kwam pas de fase dat de tech nische staf werd ingevuld met Gullit, Petrovic en Doesburg, die nog twee jaar door bleek te gaan. Toen dat allemaal achter de rug was kwam Wotte bij mij met de vraag: zou je Pim willen opvolgen? Daar heb ik even over moeten nadenken. Ik had te maken met mijn kinderen, met de winkel die mijn vrouw en ik hebben en met het auto rijden vanuit Veldhoven naar Rotterdam. Maar binnen een dag was ik er wel uit. Blijf je tot 2006 actiefin de se lectie? „Sowieso ben ik volgend jaar tweede keeper. Het jaar daarop kijken we hoe ik ervoor sta. Ik voel me nu goed, maar je weet niet wat er gebeurt. Een jaar kan veel uitmaken als je 37 bent. Daarom kijken we in 2005 of Gullit tevreden is, of ik het zelf nog leuk vind en of het ple zier er nog is. Als het niet zo is of Feyenoord krijgt een kans om een jonge, talentvolle kee per achter Babos te plaatsen, dan kan het zijn dat ik een tus senjaar hebJn dat geval ga ik met Pim DoRburg werken, sta ges doen bij andere clubs en mijn trainersdiploma's halen. Niet omdat ik nu per se trainer wil worden, maar vooral van wege het fysiologische aspect. Een echte keeperstrainerscur- sus is er toch niet. Ze reiken je methodes aan. Ik kan meer put ten uit eigen ervaring door het werken met Pim, met Hiele, Formannoy, Beusenberg en Schrijvers niet te vergeten. Die hebben allemaal op het hoogste niveau gespeeld. En echt trai ner worden? Dat is niks voor keepers. In heel de wereld is er maar één die succes heeft ge had, dat was Dino Zoff. Alle an dere keepers blijven als trainers toch aparte vogels."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21