Oranje werkt aan zelfvertrouwen SPORT Kippenvel van het shirtje Angenent is eindelijk toe aan aanval op werelduurrecord Panenka ofSeedof^ BALLETJE MET www.wsb.nl donderdag 11 MAAR] almere/katwijk - Het was hem goed bevallen. Katwijker Derek van der Plas debuteerde gister avond in het Nederlands ama teurelftal dat met 3-1 won van zondaghoofdklasser Omni- world. „Je krijgt alleen al kip penvel als je zo'n oranje shirtje aantrekt. En dat wordt nog er ger als ik tegen Ierland mag meedoen en het volkslied wordt gespeeld." Dé selectie van het Nederland se amateurteam bestaat uit de beste spelers uit de hoofdklas se die jonger zijn dan 23 jaar. Doordat niet veel landen een aparte, nationale amateurploeg hebben, is het aantal wedstrij den beperkt. Ierland was de laatste tegenstander en is ook de aanstaande tegenstander voor een min of meer officiële interland. Als voorbereiding daarop speelde een voorlopige selectie in Almere en later volgt nog een oefenpot tegen Jong Heerenveen. „Daarom mocht ik het shirt ook niet houden, het was geen echte interland." Op het veld van Omniworld kregen alle 22 geselecteerden een helft speeltijd. Naast Van der Plas deden Jeffrey Winter (FC Lisse), Florencio Cornelia (Ter Leede) en Stefan Schaafs- ma (ARC) mee. „Voor de rest zijn het allemaal vreemden. Al lemaal goede voetballers, maar het is enorm wennen; als je een keer diep gaat, roep je 'hier' of 'hé' omdat je de na men van je medespelers niet kent. Toch is het een leuke er varing", aldus Van der Plas die niet tot scoren kwam. Dat de den Winter en Schaafsma wel, terwijl Cornelia twee assists gaf. De selectie wordt volgende week teruggebracht tot zestien voetballers. Van der Plas kan moeilijk schatten of hij erbij zit. Dat is ook niet de grootste zorg voor de speler van Quick Boys. „Zaterdag voor de com petitie tegen Hoek, dat is toch het belangrijkste." Ierland geen partij voor Nederlands vrouwenteam door Peter van der Hulst leiden - Het Nederlands vrouwenelftal heeft weer wat zelfvertrouwen opgedaan voor de resterende wedstrijden om het Europees kampioenschap. Oranje versloeg gisteren op het veld van UVS de voetbalsters van Ierland met 6-o. Een toon aangevende rol van het nationa le team is echter nog ver weg. Mondiaal gezien is Nederland bij de vrouwen één van de kleinere voetballanden. De KNVB heeft professionaliteit hoog in het vaandel staan. UVS kreeg een waslijst aan regeltjes opgelegd om het duel met Ier land in goede banen te leiden. De organisatie van de Leidse club was perfect. In de be stuurskamer lieten vele tiental len genodigden zich fêteren. Het lijkt erop dat het de natio nale voetbalbond ernst is met de nationale vrouwenploeg, maar de schijn bedriegt. De profesionaliteit is alleen bui ten het veld merkbaar, op het groene gras is het al jaren aan modderen. De speelsters van Oranje valt niets te verwijten. Zij willen wel, maar de trai ningsfaciliteiten zijn alleen maar ingekrompen. In tegen stelling tot vroeger traint het vrouwenteam niet meer vier keer per week gezamenlijk, maar slechts één keer. Sandra Muller en Daphne Kos ter, die met Ilse Wïtteman, Cin dy Burger en Esther Schee- naard op clubniveau voor Ter Leede uitkomen, spreken er geen schande van. Zij blijven positief. „Meer trainen heeft geen zin meer. Je raakt dan te vermoeid. Als we in het verle den dan een wedstrijd moesten voetballen waren we kapot", al dus Muller. In Nederland com bineren de speelsters hun sport nog steeds met studie of werk. In de Verenigde Staten, Duits land en Noorwegen, toplanden in het vrouwenvoetbal, is dat anders. Veel Duitse voetbalsters zijn in dienst van de overheid en krijgen vrijstelling om te trai nen en wedstrijden te spelen. „In Nederland moet er dan eerst een sponsor zijn en daar voor moet je presteren", zegt Koster. Hoe moeilijk het is om die vi cieuze cirkel te doorbreken blijkt al jaren. Ter Leede heeft er ervaring mee. De club kwam twee keer uit in de Europa Cup voor clubteams, maar overleef de beide keren de eerste ronde niet. De grote zege op Ierland is leuk voor Oranje, maar internatio naal moet er niet al te veel waarde aan worden gehecht. In kwalifïcatiegroep twee speelde Oranje tot nu toe vier duels voor het Europees kampioen schap. Slechts van België werd met 3-0 gewonnen. Voor Noor wegen, Spanje en Denemarken moesten de vrouwen het hoofd buigen en dat belooft weinig goeds voor de returns die op 21 maart met een uitwedstrijd te gen Spanje beginnen. Oranje speelde twee oefenwed strijden voor die resterende duels. Tegen Italië moest vooral de verdediging aan de bak en Ierland werd als sparringspart ner uitgekozen om de aanval aan een test te onderwerpen. De Ierse vrouwen waren een gewillig slachtoffer. Al na vier minuten verdween alle felhuid uit de ploeg toen Monique van Veen Oranje op voorsprong zet te. Voor rust maakte Jessica Torny er 2-0 van. De weinige keren dat de Ierse vrouwen er dreigend uitkwamen, bleef een goed vervolg in de buurt van het Nederlandse strafschopge bied uit. Oranje wist wel raad met de kansen en liep na rust via doelpunten van Van Veen (2x), Tomy en Gilanne Louw aars uit naar 6-0. Vlak voor tijd zag Muller nog een prachtig af standsschot tegen de lat belan den. „Het vroege doelpunt was goed voor de teamspirit. We straal den daardoor meer overtuiging uit en hadden plezier in het spel", aldus Muller. De 200 vaak opvallend uitgedoste toe schouwers genoten van het op permachtige Oranje. Eén sup porter liet de speelsters bij her haling weten hoe prachtig hij het had gevonden. Wellicht dat het aantal groeit als de KNVB ook de voetbalsters eens de ge legenheid biedt om hun sport professioneel te bedrijven. Nederland - Ierland 6-0 (2-0). 4. Van Veen 1-0, 32. Torny 2-0, 48. Van Veen 3-0, 58. Louwaars 4-0, 61. Tomy 5-0, 68. Van Veen 6-0. Scheidsrechten Mulder. Toeschouwers: 200. Nederland: Wissink; Witteman (55. Scheenaard), Koster, Meulen, Burger (55. Olde Loohuis); Griffioen, Louw- aars, Muller, Van Ingen; Torny (76. Bi- to) en Van Veen. Woubruggenaar wil in het begin winst boeken op Sighel SPORT SPEL door Peter van der Hulst woubrugge - Henk Angenent doodt de uurtjes in Calgary met internetten, een beeje wandelen en op bed liggen. De marathonschaatser uit Wou brugge traint hooguit nog een half uurtje per dag op het ijs en fietst een beetje. Angenent wil mor gen uitgerust zijn als hij op de Olympic Oval van Calgary het werelduurrecord van Roberto Sighel aanvalt. Angenent loopt al jaren met de gedachte om de Italiaanse schaatser uit de boeken te rijden. Hij raakte al op jonge leeftijd in de ban van het we relduurrecord. Als jongen was hij met zijn vriend René Vergeer in Thialf aanwezig toen Robert Vunderink erin slaagde om de meeste kilometers in een uur tijd af te leggen. Verschillende keren nam de schaatsers de recordpoging in zijn sei zoensplanning op, maar telkens kwam het er niet van. De ene keer was hij niet in vorm en vorig jaar ging het verhaal niet door omdat de Wou bruggenaar zich plaatste voor het WK afstanden in Berlijn. Daar werd hij vierde op de tien kilo meter. De Elfstedenwinnaar van 1997 slaagde er dit sei zoen niet in zich te plaatsen voor het mondiale toernooi in Seoul, waardoor Angenent zijn wens eindelijk ten uitvoer kan brengen. De stayer ver trok op 26 februari al naar Canada om zich daar voor te bereiden op het uurtje buffelen. „Ik heb drie dagen gebruikt om te wennen aan het snelle ijs. Daarna heb ik de trainingen met duurblokken opgevoerd." „Elke dag voel ik me een stukje beter worden. Al leen dinsdag was ik niet optimaal. De gevolgen van het weekeinde waarin ik veel heb gedaan. Zaterdag reed ik zestig ronden voluit en zondag twee blokken van veertig ronden. Daar betaal je dan even de tol voor. Dat is niet erg, want de re cordpoging is morgen pas." Aan de omstandigheden in de Olympic Oval zal het niet liggen. Angenent is onder de indruk van de baan in Calgary waar hij voor het eerst in zijn leven is. „Topsporters krijgen hier'alle kans. In Nederland wordt voorrang gegeven aan de recre anten. Die zie je hier alleen in het weekeinde rij den." Overleg met de ijsmeesters om de baan in topconditie te krijgen heeft Angenent niet. „Zij weten beter hoe dat moet dan ik. Ik krijg wel alle medewerking." Op de Olympic Oval is voldoende ervaring aan wezig. Op dezelde baan bracht Sighel in 1999 het record op 41 kilometer, 40 meter en 54 centime ter. Die afstand is voor verbetering vatbaar, meent Angenent. De boswachter uit Baselga di Piné die in 1992 wereldkampioen allround werd, begon rustig aan zijn race. Angenent: „De eerste drie kwartier reed hij rondes van 35 seconden. Daar hoop ik op zijn schema te kunnen winnen. Ik wil met hoge 34'ers een constante race rijden. Ik verwacht aan het slot op Sighel te verliezen. Hij reed toen 33'ers." Coach Gauke Nijholt houdt zijn rijder elke tien ronden op de hoogte van zijn vorderingen. Evert van Benthem, de tweevoudig winnaar van de Elf stedentocht die in Canada woont, geeft tussen door met het rondebord de vorderingen door. Angenent hoeft zich niet alleen te voelen als hij vrijdagavond om 18.00 uur Nederlandse tijd aan zijn poging begint. „Bij Van Benthem in de buurt wonen veel Nederlandse emigranten. Toen ik op Lake Sylvan was om naar de alternatieve Elfste dentocht te kijken, zeiden veel mensen dat ze naar Calgary zouden komen. Ik wil niet dat zij voor niets komen." Loopt de recordpoging desondanks op een te leurstelling uit dan is Arigenent niet van plan om enkele dagen later een nieuwe aanval te doen. „In principe vlieg ik zaterdag terug naar Neder land. Mijn seizoen is sowieso al geslaagd", aldus Angenent, die in januari de alternatieve Elfste dentocht won. „Ik vind deze poging belangrijk. Ik schaal het record gelijk in met de verovering van de nationale titel op de tien kilometer. Lukt het, dan bouwen we zeker een feestje." De aanval van Angenent op het werelduurrecord is live op internet te zien. Sponsor TNT zendt op website wvjjv.tnt.nl beelden uit van de race. BILJARTEN De Langeraarse biljartploeg Verdel Orchideeën is door een 4-2 zege op Aalsmeer opge klommen naar de gedeelde vierde plaats in de landelijke kadercompetitie. Plaatsgenoot De Plas zakt door een 4-2 ne derlaag tegen Visprox naar de tiende positie. De Sport/Music Mining uit Weteringbrug ging met 6-0 onderuit en staat ne gende. De Engels/van der Aart klom naar de gedeelde vierde plek, dankzij de overwinning in de bollenstreekderby van vorige week tegen Sportrust/Van Die- men (elfde). BOWLING Paula van Hemert (BV Leiden) is door bondscoach Ton Plum- men (NBF) geselecteerd voor de nationale vrouwenselectie. De nationale mannen- en de vrouwenploeg richten zich op de Europese- en wereldtour van 2004. Het doel is een podium plaats tijdens het WK dat op 15 november in Hoofddorp begint. BRIDGE Koploper Crash 8 en runner-up Pelikaan All Stars (PAS) verlo ren beide in de negende ronde van de viertallencompetitie, maar behouden hun kopposi ties in de hoofdklasse van het NBB district Leiden. Crash 9 was met 22-8 te sterk voor PAS en Crash 8 ging met 10-20 on deruit tegen Bodegraven 3. Stand aan kop: 1. Crash 8 158; 2. PAS 155; 3. Crash 7 150; 4. LBC 2 147; S.Crash 9 144; 6. LBC 1 140. De Stalgasten uit Leiden verste vigde de koppositie in de regio nale eredivisie door een 7-3 overwinning op De Gouwe uit Oegstgeest. Achtervolger Bulls hit uit Roelofarendsveen werd in bedwang gehouden door de Leidse darters van Brandewijn United (5-5). Sam Denis en Jan van Veen wierpen in deze com petitieronde drie keer 180. Stand aan kop: 1. De Stalgasten 17- 137; 2. Bullshit 17-129; 3. United 17- 128; 4. Downstairs 17-96; 5. Tarsal Koos Minck 17-94. POOLBILJART In de Pro Team League won het Leidse Dijkjes F&M Tornado's beide competitiewedstrijden met 4-1. De Nooduitgang en Purple Pool kwamen niet ver der dan één punt. Doordat kop loper Club 8 uit Amsterdam een punt liet liggen, kwamen de Leidenaars in punten gelijk. Stand aan kop: 1. Club 8 en Dijkjes/F &M Tornado's 10-18; 3. Dijkje Duin zicht 10-14; 4. Kapitaalvisie Hengelo 10-12. SNOOKER Het eredivisieteam Jumbo War mond boekte een 6-3 zege op hekkensluiter Vlaardingen. Xander van Rossem was op dreef en won drie partijen, Daan Hoekstra boekte twee overwinningen en Rogier van der Kamp pakte één punt. Jum bo handhaaft zich hiermee op de vierde plaats. De voormalige top 16-speler Jurrien Kous uit Purmerend won de twintigste ronde van het kampioenschap van War mond. In de finale versloeg hij Leon Alewijnse met 2-1. In de halve finales verloren Hoekstra en Martin Zevenhoven. Tussenstand na 20 ronden: 1. Moe- derscheim 191; 2. Zevenhoven 170; 3. Blok 167; 4. Alewijnse 158; 5. Hoekstra 142. Daphne Koster verstuurt een pass in het duel met Ierland. Foto: Dick Hogewoning Na de titelbarometer van vorige week nu eens kij ken hoe ver het kwik on derin de verschillende klassen van het regionale voetbal is gedaald. Wie heeft de grootste kans om af te zakken? 1. w Leiden: reddeloos verloren in derde klasse. 2. UVS (za.): kan als vijf- deklasser niet degraderen, maar is en blijft laatste. 3. RCL: alleen een won dertje kan de Leiderdor pers in tweede klasse houden. 4. FC Rijnland: laat drie spelers op skivakantie gaan als degradatieduel met ASC op het program ma staat. 5. Kickers '69: werkt zich op, maar de vijfde klasse blijft een reële dreiging. leiz Lugdunum-speler Marvin Bok is volgens zijn trainer Jeroen Brussee een 'beetje ge niaal'. Althans, tot afgelopen weekeinde. Bok neemt dit sei zoen de penalty's en doet dit altijd a la Panenka. U weet wel, doen alsof je de bal hard in de hoek schiet, de keeper zweeft die kant uit en de bal ploft met een lullig 'stiffie' midden in het doel. De Tsjech Antonin Panenka werd er in 1976 wereldberoemd door, toen hij in de EK-finale tegen Duitsland zijn land op deze wijze naar de titel schoot. Da's best lachen, maar het gaat natuurlijk een keertje fout. En laat dat nou net tegen de koploper zijn in de derde klasse, Oegstgeest, op het mo ment dat de ploeg van Bok te rug in de wedstrijd kwam. De keeper vloog inderdaad keurig de hoek in, maar het stiffie van Bok belandde hoog in de ballenvanger. jtaa Trainer Brussee heeftph j van dat hij zijn penaltjooi niet heeft opgedrage® al strafschop 'gewoon' ties, men. „En toen we 'mfczif kon ik Marvin niet mi bi nen." (en De voetballer heeft hekaé nergens spijt van. „Hét n seizoen steeds goed gje b Nu een keer niet. Volwee keer neem ik 'm precitn 1 dezelfde manier. Als ijnii nalty 'gewoon' had göen had-ie toch ook naaslj di gaan? op Marvin Bok ziet zelfs It b een voordeel aan de hkor re. „Tot voor dit weekial wist ik eigenlijk niet wb; nenka was. Maar nu vine wie de tegenstander «jet welke wedstrijd hij di4 Zl schop nam." vr De volgende keer leggfol uit wie Seedorf is, Majcl RONDJE LANGS DE VELDEN Nogal wat clubs zetten het verslag van hun wedstrijd dat maandag in deze krant heeft gestaan, op hun website. Meestal met een keurige bronvermelding. Ook WSB heeft er een gewoonte van ge maakt om het verslag op ww- w.wsb.nl te plaatsen. Afgelopen weekeinde verloren de Noordwijkerhoutse voet ballers met 0-2 van OW. Het spel van WSB was niet om aan te zien vonden vele Noordwijkerhouters en ook onze verslaggever. Een citaat uit het verslag: Martin Aanhane maakte het het bontst van allemaal. De rechtsbuiten van WSB komt al wekenlang geen tegenstander voorbij, maar in zijn bele vingswereld ligt dat kennelijk aan iedereen, behalve aan hemzelf. Ook gisteren moesten scheidsrechter, medespelers en tegenstanders het voortdurend verbaal ontgelden als Aanhane de bal weer eens kinderlijk eenvoudig had verspeeld. Hé, deze passage is (net als andere kritische woorden) uit het verslag 'verdwenen'. Web master Vincent Pieterse legt het uit. .Anderhalf jaar gele den was het verslag ook heel kritisch en toen heb ik kritiek gehad van leden dat dit was geplaatst. Om dat te voorko men heb die passages er maar uitgehaald." Akkoord, speciaal voor de website van WSB: „Onze jongens, gehuld in die schitterende paarsgele tenues, hebben er weer keihard voor gewerkt. Het talrijk opgeko men publiek heeft prachtige acties gezien van ons aller WSB in een sportieve wed strijd die in grote harmonie verliep. Het was een genot om te zien hoe geestdriftig onze aanvallers poogden een doel punt te maken en de toeschou wers genoten van de keiharde strijd die de verdedigers uit vochten. Dank voor jullie inzet WSB'ers. Niemand is deze ne derlaag te verwijten. We kopen volgend jaar gewoon nog bete re spelers!" De sportredactie van deze krant beoordeelt nu eens niet de prestaties op het veld, maar bekijkt de omstandig heden langs het speelterrein. Sportparken worden op tien onderdelen getest. Vandaag de resultaten van een bezoek aan Kickers '69 uit Leimui- den. 1. Bewegwijzering en bereik baarheid: 3 Pas na een gedwongen toeris tisch tochtje door Leimuiden is het complex te vinden. Even met de wethouder opnemen. Kost Kickers een topnotering. 2. Parkeergelegenheid en en tree: 8 Eenmaal aangekomen, oogt het prachtig. 3. Reclameborden: 7 Vooral de zelf ontworpen pu- pillendoeltjes en dug-outs op het bijveld zijn een pluspunt. 5. Strafschopstip en doelen: 9 Terreinknecht met haviksoog. 6. Vuilnisbakken: 8 Overal te vinden. 7. Scorebord en klok: 8 Groot en duidelijk. 8. Dug-outs: 7 Functioneel zonder franje. 9. Clubgebouw binnen: 8 Degelijk, terwijl de opknap beurt moet nog worden uitge voerd. 10. Clubgebouw buiten: 8 Terras en speelplaats zorgen voor ruime voldoende. Klassement: 1. Lugdunum 2. Hazerswoudse Boj 3. Bernardus Foreholte SJZ w Woubrugge 7. Kickers '69 KRV 9. Valken '68 10. GHC Meerburg 13. ASC RCL TAW Voorschoten '97 Warmunda 18. Alphia MMO 20. w Alphen w Leiden FC Rijnland 23. Docos i 24. GOL Sport 25. LSW '70 Topdrie: De topdrie van Leo van der Geest. De voorzitter van het Zoeterwoudse SJZ laat bewust de clubs buiten beschouwing. De beste: 1Foreholte. („Was er jaren niet geweest en het zag er plotseling prachtig uit.") 2. DOSR. („Die club heeft de zaakjes goed voor elkaar. 3. Blauw-Zwart. („Ook een keurige accommodatie.") De slechtste: 3. MMO. („De vereniging en de accommodatie zijn prima. Maar dan dat hoofdveld. Het w altijd en we hebben het er altijd lastig.") 2. Boshuizerkade. („Blijft een weinig aansprekende bedoening.") 1. LSW '70. („Bij avondwedstrijden is alles gesloten behalve de kleedkamers. Gebrekkij maal.") 1 (bij)zaken in de sport Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20